Haarlems Sissuü Oe Europeesche Oorlog.' Alleen op de Wereld vermogen uit l© keerem, 'daaraan niet voldaan en partij getrokken van den dood van Catharina Olthoff. Im mers haar testament kon daarover geon bepalingen bevatten, om rede nen zooeven genoemd. Waarom die helft dan niet toen dadelijk, buiten hel testament om, is uitgekeerd aan erfgenamen, die er dan toch altijd waren, is met duidelijk. ÜCierover loopt juist het geschil. Do directeuren konden dus aan Ca- tharina's erfgenamen geen uitkeering doen. Elisabeth's halve vermogen werd een onbeheerde nalatenschap, daar dit deel van het vonnis niet in gewijsde kon gaan. Tot den huidige» dag is het gebleven onder de admi nistratie van Teyler's stichting ter uitkeering aan de daarop rechtheb benden. Ziehier een korte uiteenzet ting der zaak, zooals ik mij dlie voor stel. Ware Elisabeth niet overleden vóór haar broeder Pieter Teyler van der Hulst, de zaak zou anders geloo- pen zijn. En ook Catharina overleed 2 maanden vóór de rechterlijke uit spraak. Is mijn meening de gcede, dan mo ge volgens de wet vaststaan, dat Di recteuren van Teyler's stichting in hun recht zijn., in ieder geval blijkt dan ook. dat deze nog bestaande na latenschap wacht op uitkeering aan de rechthebbenden. En don kaai ze ker niet ontkend worden, dat er een moreel recht van uitbetaling beslaat. Het is mij totaal onbekend of in de laatste jaren de zich noemende recht hebbenden door onderzoekingen op ©en vaster standpunt zijn komen te staan, maai- hun zedelijk recht is m.i. onbetwistbaar. Ik moet erkennen, dat ik een groot gedeelte mijner meening van vóór 15 jaren heb moeten opge ven, hetgeen zeker wel op rekening komt van het feit, dat deze quoestie in betere banen is geleid. Ik kan niet beoordeelen of hier ter men aanwezig zijn voor het recht van verjaring, uit de dagvaarding mean Ik te mogen opmaken van niet, daar deze toch is opgesteld door een Jurist. In ieder geval: is de zaak, als bo ven beschouwd waar, dan bestaat er wel degelijk „een erfenis-quaesiie Pieter Teyler van der Hulst", nl. de uitkeering van de onbeheerde nala tenschap aan de rechthebbenden. Een definitieve oplossing Is meer den gewen echt. W. P. J. O VERMEER; De strijd nabij Verdun DE STAFBERICHTEN. DeDuitache staf deelt mede: Ten Z, van St. Eloi la aan de En- golscheai in een geveaht met hand granaten een door hen bezette ont ploffingstrechter weer ontnomen. Op den taker Maasoever hebben Duitsche troepen met geringe verlie zen de verscheidene linies diepe stel ling van de Franschen ten N. van Ma- lancourt over een breedte van 2000 M. bestormd en zijn ook in liet noord westelijk gedeelte van het dorp bin nengedrongen. De Franschen lieten 12 of lcieren en 486 man aan ongewen de gevangen en en een kanon en i ma chine-geweren in Duitsche handen. De Fransche staf: In Argonne beschoten de Fransche batterijen de Duitsche werken ten noorden van de Haute Chevauchée en die aan den zuidelijken rand van het Cheppybosch. Een gevecht met hand granaten, geleverd in verbinding met aanvallen In don naburigen sector, gaf den Franschen gelegenheid aan merkelijk terrein te winnen ln de Duitsche loopgraven ten noorden van Avocourt en eenige krijgsgevangenen te maken. Ton westen van de Maas deden de Duitschere lm den loop van don Dins dagnacht geenerlei nieuwe aanvals- poging tegen de Fransche stellingen bij Haucourt en Maloncourt. Do beschieting werp vrij hevig op het Fransche front Bélh in court Mort Homme—Cumières. Woensdagmorgen deden de Fran sche troepen, na een krachtige artil- lerietiscbe voorbereiding, een hevigen aanval op het Avoooprtbosch. Zij ver overden den zuidoostelijke© hoek vair dit bosch over een diepte van ruim 30J M., benevens een belangrijk werk, nl. het z.g. reduit van Avocourt, dat door de Duitschere zeer versterkt was. Een hevige tegenaanval, door d© Duit schere ondernomen met een versche brigade, welke sinds enkele dagen is aangekomen, werd volkomen afge slagen. De Duitschere leden zware verliezen en lieten een vijftigtal krijgsgevangenen in onze handen. Ten oosten van de Maas groot© be drijvigheid van de wederei idsebe ar tillerie bij Vaux er. Douaumont en in Woevre, in den sector van Moulain- villa. VAN DUITSCHE ZIJDE. In de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" geeft Scheuermann een overzicht van de gebeurtenissen dei- laatste maand voor Verdun. Den 21sten Februari werd do lijn Consenvoye-Azannes na beschieting aangevallen. De Fransche stollingen waren vrijwel alle bezet met reserve formaties. die tot het garnizoen van Verdun behoorden. De aanval op d:t gedeelte van het front was zóó goed voorbereid, dat de Duitsche infante rie den 21sten Februari reeds in de richting van Verdun voorwaarts be gon te mardheeren en alles, wat in den weg kwam. óverhoiop liep. In bet ópen veld ging dit bijna zonder tegen stond. alleen in de bosscben stelde de vijand zacih to weer en het kwam tol langdurige gevechten, vooral in het met veel dr-aadthinderaissen door trokken en door élite-troepen (56ste en 59ste regiment ja«ers} verdedigde Cauree-bosoh. Ook in het geweldig versterkte dorp Beaumont, een zelf standige. kleine vesting, bood de be zetting zóó dapperen tegenstand, dat men niet uit het bosch -kon komen, ofschoon men reeds rondom het dorp hoen stond, llier moest de artillerie er ïdok eens toii te pas komen. Zij deed dit met zooveel succes, dat er langs het geheele westfront geen plek is. die eraer vernield is dan Beaumoni. De verdedigers lagen in rijen dood in do loopgraven, het geweer nog Ln aanslag. De Franschen hadden bij deze boecheevedhten zoozeer hun sa menhang en oriëntatie verloren, dat heele compagnieën, in de meening naar Verdun te mardheeren, den DuJstchera in do armen liepen en zich moesten overgeven. Terwiil het Duitsdhe korps, dat daar opereerde, reeds door 't Fosses- bosch heen was. lag liet naburige korps door ihet oponthoud bii Beau mont en in het Caures-bosoh, nog wat achteruit. Op de nieuwe lijn Cotelettea heuvel van Louvemont, zuideliik gedeelte van Hermitage- bosch werd nu pauze gehouden. Onmiddellijk voor de buitenste forten-linie hielden de Franschen weerstand. Terwijl hier oorspronke lijk de 72ste Fransche reserve-divisie stond, wierpen de Fraaischan nu snel nog vijf andore divisies in !het be trekkelijk nauwe gebied. Den 25sten Februari ging do nieuwe linde voor uit en werden Douaumont en heY sterke Hardómont bestormd. Nu trad er een groote pauze in. Dm Douaumont ging de strijd ver bitterd ©d en neer. Daarna werd het dorp Vaux genomen en een kleine stormtrap heesch de Duitsche vlag op het fort Vaux, maar kon zich te genover 'de ©vermadht niet houden. De Franschen deden aJles om na Douaumont ook nog niet Vaux te verliezen. Binnen een gebied van wePrclg meer dan drie kilometer had den zli vijf divisies opgesteld en zon der zich om-verliezen te bekommeren, ging Juin infanterie voorwaarts Terwiil op de rechterzild© van (de Maas zich deze toestand ontwikkeld had. konden de Franschen van bun stellingen links van de Maas en vooral uit bun keten van werken, die oker den heuvelrug tusechen Charny en het Bourrus-bo6ch Mep en waar van in het midden ihet fort Marre ligt. artillerlstisch zeer sterk optre den tegen onze strijdkrachten in hét gdbied van VadherauxVillè-Louve mont en Bras. Deze artillerie moest afgeleid worden. Toen geschiedde iets. dat de Franschen niet verwadht hadden. Op drie plaatsen bij Bra bant. bij Samogneux en bij Champ- neuville gingen Duitsche afdeeLingen bli het aanbreken van den dag over de Maas en terwijl het dorp Forges, om de aandacht af te leiden, van voren aangevallen werd. bestormden andere afdealingen de ihooicrten ten zuiden van Forges. De verrassing gelukte zóó volko men. dat de Fransche artillerie op de hoogte nog on de het dorp aan vallende Duitschere schoot, toen de Duitsche infanterie reeds In haar rug efond en de bedieniufcr met ge weren begon te beschieten. Terwijl de Duitschere dcor de overrompeling voor de eerst geheel onvoorbereide en vervolgens nóg verkeerd georiënteer de viiand den belangrijken aantal biina zonder verliezen hadden kun nen volvoeren, verloren de Fran schen geheel het hoofd. In ongeregel de vludht snelden zij naar het Cu mières- en het Kraaienboscfli, die zij belde dan ook verloren, benelvens de Mort Homme-etelliuK. Het don) Cu mières ligt tusechen beidp liuiën in zulk een zwaar vuur. dat niemand het. er in kan uithouden. Deze loop der gebeurtenissen ver klaart. waarom tegenwoordig het voornaamste gewicht van den strijd op den linker Maasoever Ifet. waai de Beieren en Wurtembergers nu bij Malancourt en Vaucourt een belang- :iik succes hebben behaald. Nu ligt ile gehede westelijke oever onder het flankeerend Vuur van de zware artillerie, waaronder de forten en de aansluitende stellingen hevig te lij den hebben. lederen nacht ziet men de «roote steekvlammen van ont ploffende voorraden ammunitie. Do strijd op 't Oostelijk oor logsveld weer ontbrand. Do „Times" z»; uiteen, dat de Rus sische legers thans sterker moeten zijn dan verleden jaar bij het einde van den Russische» terugtocht. Hin denburg moge. en terecht aannemen, dat de oude kaders konden worden aangevuld en geen nieuwe eenheden gevormd worden het Engelsche blad acht dit een voordeel, en te moor, daar ammunitie volop ih Rusland te krij gen is. Januari en Februari hebben in de werkplaatsen duchtig meege holpen. om de munitie-voorraden te doen aangroeien. De drie legergroepen van noord naar zuid staan nu onder bevel van de generaals Koeropatkin, Evert en Ivanofalle drie zijn zij uit den win terslaap ontwaakt, en tot aanvallend optreden overgegaan. En de DuKsch- Oostenrijksche legers zullen dit nu weldra merken, zegt de „Times". Het ligt natuurlijk niet op den weg van een Engelsche courant, mededeeling te doen van de plannen, die de geal lieerden hebben gemaakt voor den nieuwen campagne-tijd in Rusland, dio tegen Mei zal beginnen. Dan zal ook het Duitsch-Oostenrijlc- eche leger ender Von Falkenhayn po gen het werk af te makón, dat in 1915 begonnen, doch niet voltooid is. Ook de Duitschere hebben den win ter goed gebruikt. Hunne spoorwegen en straatwegen hebben zij aangelegd tot aan het Dwina-frontzij verza melen troepen en geschut ln de Schavli-streek, en aan de kust der Golf van Riga hebben zij zwaar ma rine-geschut gebracht, om een aanval te land te steunen en tevens e©n Duitsch offensief ter see te helpen. Want de „Times" verwacht, dat dit maal de Duitsche marine een belang rijk aandeel zal hebben bij de aan vallen, zoodra de Golf vrij is van ijs in het zuidelijk deel, en terwijl de Russische eohepen door het ijs nog Ln het noordelijk deel zullen worden vastgehouden. Voor den aanval moeten de divi sies, die aan het Russische front zijn onttrokken voor den aanval op Ver dun. weder naar het oosten worden terugezonden. Uitgaande van hel denkbeeld dat de Duitsche linies door de onttrekking van groote troepenafdeeÜngen. die naar het westen gezonden werden, zeer verzwakt zijn. hebben de Russen ln de laatste dagen hevig© aanvallen ondernomen. Het weer is nog zeer elecht. maar van den nood een deugd makend, gingen de Russen, in regen en «neeuw, vooral in den nacht, bij streng© vorst en snijdenden oosten wind, tot den aanval over. Die aanvallen hebben tgormeónliik plaats over een groot deel der linie, maar met de meeste kracht op de oude doorbraakolaatsen, ten noorden van Po6tawy en bij de meren tus echen Naroisj- en Wischniefmeer een trommelvuur, zooale het in hei oostelijk gebied wel zelden zal zijn vernomen, opende het gevecht. Uren lang vielen de granaten onafgebroken op de Duitsche stellingen, den pohes- len nacht door. In den vroegen och tend gingen de Russen ln dichte uwer- men tot den aanval over. Zii drongen vooral bii Postawy met zooveel kraöht vooruit, dat zij tot ln de Duitsche po sities doordrongen, doch werden bij een tegenaanval weder verdreven. De Telegraaf meldt nog: Volgens verklarlugem van stafoffi cieren zou het doel van de aanvallen, die de Russen op veda punten van het front omderaeraetn, zijn, hoog er terrein te bereiken, vóór de dooi in treedt. Ofschoon zeer weinig nieuws over de weersgesteldheid van heit front inkomt, is het duidelijk, dat de groote wisseling der jaargetijden nar bij Is, Indien zij al niet reeds le aan gevangen langs de Zuidelijke gedeel ten van de linie. Een Westenwind heeft den dooi in deze streek veroor zaakt, terwijl aan alle deelen van het front de temperatuur gewoonlijk en kele graden hooger la. Het plotseling overbrengen van, het tooneel van oc- ti van hst eens district' naar het an dere is waarschijnlijk toe te schrijven aan een belangrijke verandering van de weersgesteldheid in dezen tijd van het jaar. Naar wordt beweerd, brengen de Russen op dit o ogen Wik geen bepaald krijgsplan ten uitvoer, maar zijn zij er op uit eenvoudig korte en scherpe gevechten te leveren met op tactische wijze vrijgemaakte troopen. STAFBERICHTEN. De Duitsche staf meldti Terwijl de Russen hun aanvallen in do noordelijko sectoren Dinsdag niet herhaalden, hebben zij ten Z. van het Narooz-meer dag en nacht hun vergeefsche inspanningen voort gezet. Zevenmaal hebben de Duitecho troepen hen teruggeslagen, gedeelte lijk in een bajonet# ©vecht Duitsche vliegeskaders hebben met succes bommen geworpen op de Rus sische spoorwegemplacementen, friet name op het station Molodeczno. De Ooetenrij keohen staf Dinsdag wederzijdsdie zeer levendi ge vliegeractie. Verschillende Russische vliegtui gen werden door vuur en door Oosten rijke© he vliegers tot terugkeer ge dwongen. Een door de artillerie naar beneden gescholen Russische twee dekker stortte ten ooeten van .Buczacz achter de Russische linie. Door vlie- gerbommen werd bij de Oostenrijkere geen schade aangericht Oostenrijkeche vliegers wierpen met succes talrijke bommen op eanige plaatsen achter liet Russische front. Verspreid n'euws van de oorlogsvelden STOUTE NEDERDAUNG MET EEN PARACHUTE. Men weet, dat zich overal aan he' Fransche front kabelballons bevin den, wegens hun vorm door de sol daten „saucijzen" genoemd. In iede re ballon bevindt zich een waarnemer, die de vijandelijke stellingen moet bespieden en zich in verbinding houdt met den generale» staf. Eenige dagen geleden hebbein die soldaten aan een der fronten bij Ver dun eenige spannende oogenblikken moeten doormaken. De kabel van een der ballons brak toevallig, en liet luchltulg steeg met verbazende snel heid ten hemel, terwijl het door den wind den kant der vijancteMjke stel lingen word opgedreven. Weldra zag men duizenden kleine stukjes papier, die uit 't schuitje wer den gegooid, en zich in de lucht ver spreidden. Men begreep dat de waar nemer zijn documenten verscheurde. Intusschen steeg de ballon nog steeds en had wel een hoogte van 3000 -1000 Meter bereikt. Plotseling onderscheid de men mot den kijker een grijsach tig© massa, die zich van den ballon loswerkte, en na verloop van eenige minuten zag men het zich uitzetten en een bolvorm aannemen. Het was de luchtvaarder, die zich zelf aan de parachute had vastge maakt en zich op eon hoogte van 3500 M. moedig in de luchtruimte had neer gestort. Na een val van 50 M: opende zich het valscherm en matigde zich de snelheid van den dalenden lucht vaarder „een jongen luitenant". Na verloop van eon kwartier bereikte deze den beganen grond op een af stand van 30Ö M. van de Duitsche loopgraven, en kwam ongedeerd in den kring aijner kameraden. Uit Dultsohland. VOORZICHTIGHEID IN GESPREK KEN AANDEVOLEN1 Een dame, die dezer dagen ln een trein van Oldenburg naar Bremen als haar meening uitsprak, dat de positie van Duit&chland op t oogen- blik niet erg gunstig scheen, werd op aanklacht van haar mede-passagiere bij aankomst te Bremen gearresteerd, verdacht van spionnage. Hoewel uit het onderzoek de onschuld der dame duidelijk bleek, werd ze toch wegens haar „onvaderlandse!:©" mededeelin- gen veroordeeld tot hot betalen van een boete van 50 mark. DE DUIKBOOTOORLOG. De besprekingen over den duikboot oorlog Ln de begrootingscommissie van den Rijksdag zullen volgens de Post een stipt vertrouwelijk karakter dragen. Zelfs de loden van den Rijiks- dag, die geen zitting hebben in de commissie, zullen niet als toehoorders worden toegelaten. De rijkskanselier moet de leiders der ondersclieiden groepen reeds tot een vertrouwelijke beep reking hebben uitgetaoodigd. Uit Oostenrflk-Hongarljo DE KEIZER. De „Neue Freie Pres©©" publiceert uitingen van verschillende leden van de deputatie uit Bosnië en Herzego- wina, die door deal Keizer werd ont vangen. Zij allen constatoeren, dat de Keizer er uitstekend uitzag en vast overtuigd was van de overwinning der centrale mogendheden. HET PROCES VAN SERAJEWO. De bladen te Ween en melden, dat Medo Kerovic, een van de voornaam ste beschuldigden in het hoogverraad- proces van Serajowo, in het militaire tuchthuis te LoeMersdorf aan tering Onze Laclilioek Waarom zou een spons toch zoo vol geatjes zitten? vroeg de kleine Greta. Omdat, antwoordde haar vijfja rige broeder met een air van meer derheid, men andere niet zou weten, dat het spons was, domoorI VRIENDELIJKE MEDEREIZIGER. En u is dus een artiest van een spectekel-concert! Ik ben bankier cn ik geloof dat ik al in twintig jaar niet hi eon spectakel-concert geweest ben. Artiest (spijtig): En ik ben er heet zeker van, mijnheer, dat liet al twin tig jaar geleden ie, sinds ik op een bank geweest ben. Willy: Pa, wat is een bruut van een man? Pa; Een bruut van een man is iemand, die niet door zijn vrouw ge regeerd wil worden, mijn zoon. Ma: Willy, ga jij maar eens in den tuin en blijf daar totdat ik je roep ik wcnach je vader eens alleen te spreken. Juffrouw Bruin zei mij» dat je haar gisterenavond zoo n vleiend com pliment had gemaakt, zei Mevr. Wet tot haar echtgenoot iets over haar bekoorlijk uiterlijk. Het arme meisje was er zoo mee ingenomen. Ik begrijp niet hoe jelui mannen zoo weinig waarheidlievend kunt zijn. Ik dacht dat je nu eindelijk wel wist, dat ik nooit onwaurheidlievend ben, zei Mijnheer Wet verwijtend. Ik zei dat zij zoo mooi was als zij kon zijn, en dat was de waarheid. .Corry, wie was dat jongemensch dat vlak voor ons huts zoo'n lawaai maakte met zijn auto-horen? Dat was Bergman, vader. Zestien stooien boteekent: Ik heb je lief. gestorven ia Medo Kerovic was Ier dood veroordeeld, maar had genade gekregen, waardoor de doodstraf in 20 jaar tuchthuis mei dwangarbeid was veranderd. Uit Engaland. VROUWELIJKE CONDUCTEURS OMNIBUSSEN. Groot is in Londen de toeloop van vrouwen voor de dienstneming als omnibus-conducteur. Vele dienstbo den hebben, naar 't schijnt, haar keu ken en fornuis den rug toegedraaid om voortaan met die tasrh en de knar. tjes be werken. De verdiensten zijn dan ook vrij hoog: daartegenover staat, dat d© arbeidstijden lang zijn. Meer dan vijf dagen per week behoeft er echter niet gewerkt te worden. Ter Zee. EEN ENGELSCHE VLOOT OP WEG NAAR DE DUITSCHE KUST? Aan de Köln. Zeitnng wordt uil Kopenhagen geseind- Een telegram uit Bergen meldt, dat een daar aangekomen passagier «boot eenige groote Engelsche eskaders, waaronder een van 15 groote slag schepen, heeft opgemerkt, welke ln zuidelijke richting voeren. D« „Sussex". Uit de telegrammen, die de „Ti* mes Maandag omtrent de torpedco ring van de „Sussex" l>evatte, blijkt dat. kapitein Mouftet, die gezagvoere der was van de mailboot., eemge zij ner officieren en eon aantal passu- giers verklaren, dat zij het eerst de naderende torpedo zagen toen deze op een afstand van een honderdtal meters van het schip af was. Er was geen tijd meer om aan de torpedo te ontkomen, al werd nog een poging hiertoe gedaan. Dcor de ontploffing werden onmiddellijk verschillend© machinisten en stokers in de machi nekamer en eenige va» de in de bo ven gelegen kajuit zich bevindend© passagiers gedood. Eén d«r passagiers, de Australischs koopman, Mc ijarg, vertelde: Hei schip verliet Folkestone Vrijdag te 1 uur 25 's middags mot bestemming naar Dieppe, met goed weer en kal me zee. Er wanen een aantal Ameri kanen aan boord en eenige Belgen, Spanjaarden e.a. Te drie uur onge veer stond de heer Mc Harg bij den salon, toen ln het voorschip een ont ploffing plaats had, waardoor hij werd omvergeworpen. Er was een TWcEDï BLAD Donderdag 30 Baart 1916 De Teylerkwestii. L De redactie van II a a r 1 e m's Dagblad verzocht mij eenige be schouwingen te schrijven over de Tey- lerquaestie en wel in verhand met het te wachten proces, waarvan de bij zonderheden zijn medegedeeld in het nummer van Maandagavond. Zeer gaarne voldoe ik aan dit ver- zoolt, onder voorwaarde dat men mijn meening over deze zaak als een per- Booniijke opvatting wil beschouwen. Allereerst een herinnering. Een 15- tal jaren geleden verscheen bij de Vennootschap „Lourens Coster" te Haarlem oen boekje van mijn hand, bevattende een stamboom der Teylers van 1562—1728, bewerkt naar een in de Stadsbibliotheek berustend on hoogst zeldzaam voorkomend ge slachtsregister. De belangstelling was groot, de uitgave werd geen misluk king. Echter hadden noch uitgeefster noch samensteller gedacht, dat het verschijnen van het boekje groote ge volgen zouden hebben. Nauwelijks was de genealogie in het licht ver- echenen of een onzer stadgenooten ©telde mij zeer vriendelijk en geheel belangloos een offioieel afschrift van het testament van Pieter Teyler van der Hulst ter hand, benevens nog eenige testamenten, en andere stuk ken. Zoo verscheen er 6poedig daarop weder een brochure van mijn hand, die met onverdeelde belangstelling, maar met verschillende waard eer ing, ontvangen werd. Tegen geschriften volgden en zoo schreef ïk een derde boekje over deze quaestie. Haarlem's Dagblad, dat met bijzondere welwil lendheid zijne'kolommen beschikbaar etelde. ontving verschillende ingezon den stukken en er werd lustig gepole miseerd en gerepliceerd. Gelukkig werd in de tegengeechrif- ten de historische juistheid mijner pu blicaties niet betwist of in twijfel ge trokken, de aanvallen waren alleen gericht op mijne meening over deze zaak en dan nog slechts door perso nen, die als vertegenwoordigers van zekere groepen zich noemende erfge namen optraden. (Zie o.a. Haarlem's Dagblad van 28 Mei en 11 Juni 1903.) Ik herinner mij nog zeer goed, dat er destijds de Teyler's ziekte was toen epidemisch twee principiëele punten in de quaestie waren, n.l. een genealogischo en een rechtskundig©. Velen meenden dat zoo zij bewijzen konden af te stammen van het ge slacht Teyler of Van der Hulst zij ook recht op de erfenis hadden. Op welke nalatenschap was hun niet ai- tijd bekend, zij geloofden hun voor gangers. De juridische quaestie wae veel ingewikkelder, maar berustte ge woonlijk op uitspraken en beschou wingen van leekeit Dit staat vastde rechtsgeleerden adviseerden gewoon lijk om de zaak niet voort te zetten. Zoo waren er verschillende, partijen^ ieder met andere motieven en andere belangen, lik meen, dat venschillende dezer groepen het dwaze van haar voorstellingen hebben ingezien, al thans men hoort er in de laatste jaren weinig van. Thans, heeft de zaak een ander karakter aangenomen, ik zou zeggen een meer ernstig. Wie dé dag vaarding van gisterenavond met aan dacht gelezen heeft, zal wellicht tot de overtuiging komen dat deze quaestie nu beslist moet worden. Het vermelde vonnis van het Hof van Holland etaat historisch vast en - de helft der nala tenschap van Elisabeth van der Hulst ie met uitgekeerd aan Catharina 01b- hof, daar zij te voren overleed. Het zou eenige kolommen vorderen wanneer wij hier eene uiteenzetting wilden geven van de testamentaire bepalingen en hare geschiedenissen van Pieter Teyler van der Hulst en zijne zuster Elisabeth. Wij willen ons nu dan ook alleen bepalen tot de dag vaarding. Daar Catharina Olthoff overleden was vóór de rechterlijke uitspraak, kon haar testament geen bepalingen bevatten omtrent het ka- pi i aal, dat zij verkrijgen zou door de uitkeering van het halve vermogen van Elisabeth van der Hulst Immer* »a het vonnis kon pas worden vast gesteld hoe groot dat kapitaal was. Daar Catharina wist dat zij bovendien recht had op een legaat van f 100.000, kon zij deze som bij voorbaat wei ver deden in haar testament en dit be drag i6 dan ook uitgekeerd. Is mijn voorst «lang juist, dan heb ben do toenmalige Directeiuren van Teyler's stichting, die veroordeeld waren om de helflt van Elisabeth's FEUILLETON van HECTOR MALOT. 131) Maar wij verdienen ona brood, seide ik. om mij.- te verdedigen, niet zoozeer tegen Mattia, dan wel tegen die gedachte. Dat is waar, hernam Mattia, maar 't is evenzeer waar, dat wij ver een igd zijn met menschen. die het bunne niet verdienen. Dat zal men zien, en overigens niets anders zien; wij zullen veroordeeld worden, even zeer als zij. Het zou mij diep leed doen, zoo ik veroordeeld werd als dief, maar nog veel meer wanneer gij als dief wordt veroordeeld. Ik ben maar een arme droifrmel, en ik zal nooit iets andere zijn maar gij. als gij uwo familie hebt weergevonden, uwe echte familie, wat zal het dan een smart en een schande voor u zijn, als gij zulk een vonnis hebt gehad 1 En als wij in de gevangenis zitten, zullen wij allerminst gelegenheid heb ben om uw ouders te ontdekken en als wij in de gevangenis zitten kun nen wij mevrouw Milligan ook niet waarschuwen voor betseen James Mil ligan tegen Arthur in 't schild voert. Luien wij ons dus redden, terwijl liet nog tijd is. Red u zeiven. Gij zegt altijd dezelfde domheid; wij zullen ons samen redden of wij zullen samen opgepakt worden; en ai3 dat gebeurt, wat niet lang meer duren kan, zult gij de verantwoorde lijkheid dragen dat gij mij met u medegesleept hebt, en wij zullen eens zien of dat besef zoo licht te dragen ls, Als gij nuttig waart voor hen, bij wien gij nu zoo hardnekkig wilt blij ven, zou ik dat volhouden begrijpen maar gij zijt volstrekt niet onmisbaar voor hen. Laat ons dus spoedig heen gaan. Welnu, laat mij nog een paar dagen om er over na te denkendan zullen wij zien. Haast u! de wildeman rook men- schenvleesch ik ruik het gevaar. Nooit haddon de woorden, de rede neering en de beden van Mattia mij zoo sterk getroffen als thans, en als ik er aan dacht, zoide ik tot mijzel- ven, dat de besluiteloosheid, waaraan ik mij maar niet onttrekken kon, laf was en dat ik besllesen moest en ein delijk moest weten wat Ik wilde. De omstandigheden deden voor mij wat ik zelf niet durfde. Reeds eenige weken waren voorbij gegaan sinds wij Londen verlaten hadden en wij waren in een stad ge komen, in welker omtrek wedrennen moesten plaats hebben. In Engeland zijn de wedrennen niet wat zij in an dere landen zijn, een vermaak, alleen voor de rijken, die drie of vier paar den tegen elkander late» loopen en zich zeiven eens komen vertoónen om dan met eLkander weddenschappen om een gulden of w&t aan te gaan. Daar zijn zij volksfeesten en het zijn niet de paardeu alleen, die men komt zienop de vlakte of langö de kust, waar de wedrennen plaats hebben, komen, reeds dagen van te voren, kunstenmakers, muzikanten, koop lieden enz., die daar een soort van kermis aanrichten. Wij hadden ons gehaart om eene plaats te 'krijgen, wij als muzikanten en de DrisccrilV als kooplieden. Maar inplaals van op het terrein van de wedrennen zich te vestigen, had mijn vader een standp.aats inge- uouieu iu do eUd waar hij betere za ken dacht te maken Wij waren al vroeg aangekomen, en daar wij niet behoefden te helpen aan het uitstallen der koopwaar, gin gen Mattia en ik het terrein van de wedrenden eens opnemen dat op 'kor ten afstand van de stad was gelogen. Er waren een aantal tenten opgesla gen en van verre zag men ernal'le rookkolommen opetijgen, die de gren zen vormden van het veld voor de wedrennen. Weldra kwamen wij door een hollen weg op de gewoonlijk dorre, naakte vlakte, maar waar dien avond houten loodsen waren opgeeJa- gon. waarin mcu nu vervcrschingen kon bekomen en zelfs nachtverblijf, barakken, tenten en wagens of zelfs legerplaatsen met vuren ln de open lucht, waaromheen een groot aantal menschen in allerlei kieederen zich bewogen, die de schilderachtigste groepen vormden. Toen wij een vap die vuren voor bijgingen. waarboven een ketel hing, herkenden wij onzen vriend Bob. Hij was recht blij dat hij ons zag. Met twee zijner kameraden was hij naar de wedrennen gegaan om voorstellin gen te geven, maar de muzikanten, 04» wie zij gerekend hadden, hadden geen woord gehouden, zoodat do andere dag, Inplaats van een goede wdnsi af te werpen, zooals zij gehoopt hadden, zeer ón voordeelig zou zijn. Als wij wilden konden wij hun een grooten dienst bewijzen, door de taak van d'e muzikanten op ons te nemen. De op- brenget zouden wij met ons vijven deelen want ook Capi zou zijn aan deel hebben. Uit een blik van Mattia begreep ik, dat hot hem pleizier zou doen als wij het voorstel van Bob aannamen, en daar wij vrij waren om te doen wat wij wilden onder voorwaarde si edits dat wij een goede som thuisbrach ten. nam Ik hel aan. Wij cpraken dus af dat wij den on deren morgen ons ter beschikking van Bob en zijn be>de vrienden zou den stellen. Maar toen wij weder in de stad kwamen, deed zich eene moeilijkheid l voor. Ik vertelde aan mijn vader welke afspraak wij hadden gemaakt. D011 hond heb ik zelf noodig. zei hij gij kunt hem dus niet meenemen. Die woorden maakten mij ongerust; wr.de hij Capi weder voor een slechte streek gebruiken? Maar mijn vader deed terstond alle vrees bij mij ver dwijnen. Capi heeft een fijn gehoor, zeide hij, en hij ts zeer waakzaamhij kan ons dus van dienst wezen bij de wa gens. want bij dien toevloed van men schen zouden er wel eens onder kun nen zijn, die ons wilden bestelen. Gij gaat dus alleen spelen met Bob en als het wat heel laat mooht worden, wat zeer goed mogelijk is; kunt gij ons opzoeken ln de herberg „De Eiken boom". waar wij onzen intrek ne men, daar bet mijn plan is tegen het vahen van den nacht tc vertrekken. Die herberg ,JDe Eikenboom", waar wij den vorigen nacht hadden door gebracht, was een kwartier van de stad gelegen, op het open'veld, in een eenzame, sombere streek. Zij werd docnr een eohtpaar gehouden, dat niet zeer geschikt was om vertrouwen in te boezemen. Dia herberg des nachts terug te vinden was niet moeilijk het was een rechte weg het onaangena me was. dal zij nogal veraf lag, wat vooral na een zwaren dag geen genoe gen was. Maar dat kon ik aan mijn vader niet zeggen, want deze gedoogde geen I tegenspraak. Als hij tets gezegd had. moest men gehoorzamen. Den anderen dag. nadat ik een poos met Capi had geloopen om hem te eten en te drinken te geven, zoodat hij geen gebrek zou Jijden, maakte ik hem vast aan den wagen, en Mattia en ik gingen naar het terrein van d« wedrennen. Zoodra wij aangekomen waren, be gonnen wij muziek te maken en d:t duurde voort tot des avonds laat. Mijn vingers deden eindelijk zoo zeer, of zij door duizenden naalden gestoken werden, en Mattia had zoo veel op den horen geblazen, dat hij bijna geen adem rneer halen kon. Toch moesten wij maar blijven spe len. daar Bob en zijn makkere met hun kunsten niet ophielden van on zen kant mochten wij dus ook geen rust nemen. Toen de avond gevallen was, dacht ik dat wij rust zouden gaan nemen maar wij verwisselden onze plaats in de open lucht met een grooten houten loods en daar begon nen de kunsten en de muziek opnieuw Dit duurde tot bij middernacht ik maakte nog altijd geluid op mijn harp, maar Ik wist niet meer wat Ik epeélde en Mattia wist het evenmin als ik. Al twintigmaal had Bob mede gedeeld dat het nu de tanlete voor stelling zou zijn en twintigmaal wa ren wij weder opnieuw begonnen. (Wordt vervolgd.) tv

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5