Hmrleh's Duilu VIERDE BLAD Zaterdag 22 April 1916 Offlcleele mededaellngen der Haarlamscbe Handelsver- eenlging. Kantoor J ana weg 11. MIDDENSTANDS-BIBLIOTHEEK. Meer en moor komt de vraag aan ona kantoor ..Heeft u dit of dat boek ook even ter inzage O. m. wordt menigmaal gevraagd naar adresboe ken van andere plaatsen. Op zeer besohelden zaal zal het bestuur lang zamerhand trachten te voldoen aan deze verzoeken. Aangenaam Is het ons reeds nu te kunnen melden, dat er voor de leden der Haarlemsche Handelsver een igiiut aan hot bureau .Tanswee 11 ter Inzage liggen adres boeken vanAerdenhout. Alkmaar. Amersfoort. Amsterdam. Bennebroek, Beverwijk. Bloemend aal. Delft, Gou da. Haarlem. Heemstede. Hoorn. Lei den. Overvcen. Santpoort. Schoten, Velsen. Velseroord. Vlissingen. IJ- muiden. Wijk aan Zee. Zwolle. Even eens liecen ter inzage Staals-alma- nak. Jaarboekie van Haarlem. Kie zerslijst van Haarlem. Verslag van den toestand der gemeente Haarlem. JOH. M. SCHMIDT. Secretaris. Beursoverzicht. van de Firma K. SASSEN en Co., Parklaan 14b. Telefno. 2061, 15—20 April 1916. De toch reeds zoo luetelooze hou ding der bours in de laatste weken werd op het vooruitzicht van, de va- canticdngen nog minder opgewekt. Hiertoe droeg vooral ook bij de vrees dat door de contrabande-verklaring van Duitsche kolen door Engeland, de scheepvaart nagenoeg stil zou ko men te liggen, wat niet alleen voor de scheepvaartmaatschappijen doch ook voor de cultuur, rubber- en tabak- rnaatsehappijen, die hunne producten van overzee moeten doen aanvoeren, een groote hinderpaal zou kunnen worden. Bij nadere beschouwing bleek echter dot het bericht nog niet officieel was en mem algemeen de overtuiging was toegedaan dat op een of andere manier de maatregel wel zou worden verzacht of op andere wij ze aan de behoeften der neutrale scheepvaart zou wonden tegemoet ge komen, waarop de koersen iets kon den opkomen. Behalve dit incident, heeft ook de houding van Wallstreet bijgedragen, om de stemming op de andefe afdee- lingen ongunstig te Influenceeren. De krasse nota, welke de Amerikaan- sche regeerlng aan de Duitsche heeft toc-gezonden. scheen, bij de daarin gestelde eiechen. moeilijk anders dan top het afbreken der politieke betrek kingen te kunnen uitloopen en de koersen zakten op het vooruitzicht lïiervan gevoelig in. Hoewel het van 'hieruit moeilijk is te booordeelen, of het Amerika ditmaal werkelijk ernst Je, scheen men, na van den eersten schrik bekomen te ziin. ter beurze overtuigd te zijn, dat óf het ook thans nog niet tot een breuk zal komen, óf Indien dit onverhoopt toch het geval mocht ziin. dit op liet economisch leven in de Unrte van weinig invloed zal ziin. althans de koersen konden zich hier en daar tets herstellen, wat echter niet wegneemt, dat voor en kele fondsen de verliezen nog bedui dend ziin. De directie der Steel Corp. heeft wederom een loonsverhooging van 10 pCt. toegestaan, wat met de reeds vroeger plaats gehad hebbende loonsverhooging van 10 pCt een to tale vermeerdering dezer kosten van 20 pCt. of 20 A 30 rnillioen dollar '•'■jeteekent. Bij den grooten lust voor uitbreidrtngen. waarvan de directie blijk geeft, schijnt het. dat alle extra verdiensten in nieuwe werken en loonsverhooging zal worden fcestoken, wat voor aandeelhouders een minder gunstig verschijnsel geacht rnoot worden, daar de kans op dividend- verhooging daardoor telkens gerin ger wordt Mexicaansoho fondsen en de koer- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONTXPR AATJE. De kran3 was weer eens bij elkaar. Ze zou wel ai eene vroeger een avondje hebben gehad, wanneer maar niet de schoonmaak er tueechen geko men was en daar de opvattingen hier over zeer uiteenloopen en dus ook geen overeenstemming verkregen kan wor den over het tijdstip van beginnen en eindigen, verkeert van 1 Februari tot half April minstens één van de fami lies in schoonmakenden toestand en moeten de krans bijeenkomsten wach ten. Natuurlijk is oc»k do manier van schoonmaken niet gelijk en gelijkvor mig. Mijn vrouw en tante Koosje doen het op de beproefde, klassieke manier, beginnen bij den zolder en dalen af tot den kelderin dien tusschentijd met zeep en soda en terpentijn ver woed krijg voerende tegen al lea wat stof en vuil moet heeten. Mevrouw Hopma gaat veertien dagen in een hótel (er beslaat een sterk vermoeden, dat Hopma oorlogswinst gemaakt heeft) stuurt dan twee schoonmaak sters in huis en behearecht (althans zegt dat ze beheerscht) de werk zaamheden uit de verte, zooals een opperbevelhebber op vele mijden af- stands de gevechten leidt aan het front. Mevrouw Hu petra eindelij/k is een aanhangster van de moderne of droge schoonmaak die laat namelijk een stofzuiger komen en wanneer dat raachien een dag schokkend voor haar hui3 heeft staan tuffen achter een geduldig, maar naar je zou zeg gen overbodig paard, tot verveling van de buren, verklaart zij haar woning voor schoon en leeft er In voort, tot de wederverschijning van het ding over een jaar. Wij mannen vinden daar geen bezwaar in. maar de andere dames zien. al3 we bij do Hupstra's kernen, allerlei tekortkomingen en wijzen die dan, bij het huiswaarts keeren, niet zonder verontwaardiging son van de maatschappijen welke In' Mexico mede hun bedrijf hebben on dervonden den ongunstigen invloed van het dreigend conflict tusschen dit land en Amerika. Op de lokale markt waren al!ee>n oliewaarden gunstig gestemd. Het schijnt dat de gunstige bepaling voor aandeelhouders der Koninklijke bij de kapitaalsuitbreiding niet direct haar voile uitwerking heeft gehad en eerst later tot de aandeelhouders is door gedrongen. Deze week kon de koers tot boven 600 pCt stijgen. Ook Gecon solideerde Petr. konden door een tiental procenten van de gunstige tendenz profïteeren. Rubber en ta bakswaarden bleven nagenoeg onver, anderd en scheepvaart-aandeden kon den zich na de aanvankelijke daling iets herstellen. Cultuurwaarden wa ren vaat op de hoogere suikerprijzen. Van Staatsfondsen konden Russen een niet onaanzienlijke koersverbete- ring behalen. Z.-Amerik. Staatsfond sen waren vast. Ned. Werk. Schuld nagenoeg onveranderd. Integralen 1/2 pCt. hooger. Prolongatie 3 3/4 na 4 p Ct, Binnenland D> ..Tabantla"-zaak. (Officieel). Het ministerie van Bui- tenlnnd&she Zaken deelt mede. dat de Duitscho regeering. overeenkom stig het verzoek der Nederlandsche regeering hare medewerking ver leent tot het vaststellen der identi- teit van de torpedo, die de ..Tuban- tia" heeft getroffen. De chef van het torpedo-atelier der Marine te Am sterdam bevindt zich. in opdracht der regeerlng. te Berlijn, waar hij de in de sloepen der ..Tubantia" aangetrof fen stukken metaal aan de Duitsohe overheid heeft voorgelegd en het in gestelde onderzoek volctt. Inmiddels ziin ook in een sloep der ..Tubantia welke in de gemeente Callantsoog is aangedreven, stukken metaal gevon den Een daarvan is in voormeld torpedo-atelier als een stuk van oen onderdeel van een torpedo herkend en draoglt hetzelfde nummer als een der reeds eerder gevonden stukken. Hst afstaan van scbeepsruiinta. Van welingelichte zijde wordt aan hett Haagsch Correspondentieburoau het volgende medegedeeld Betreffen de den eisch van de Engelsche re- geering. om in ruil voor het bunke ren in Engeland of Engelsolie kolen stations 3d pCt. van de Hollundsche scheoosruimte af te staan, is aan onze Regeoring nog niets officieel kenbaar gemaakt Evenmin heeft tot dus ver eenige diplomatieke gedachten- wisseling over dit vraagstuk plaats gehad er kan alleen sprake zijn van een onderhandsche pressie op de Hollandsche reeders. Dit. om het geval even tot ziin ware proporties terug te brengen. Aangezien onze Regeering zich op het standpunt plaatst, dot kolen geen deel van de lading uitmaken en de Engelsche mededeeling. dat Duitsche kolen con trabande zouden ziin. evenmin offi cieel is geschied, is men van plan. eenvoudig de practische consequentie van het geval te aanvaarden en uit te varen met Duitsche (en Holland sche) bunkerkolen, afwachtend wat er gebeuren zal. Inmiddels zal het kolenbureau tusschen Engeland en de Hollandsche roeders bemiddelend ■ontreden. In welke riohting dat ge schieden zal. kon onze zegsman nog niet mededeelen. ENGELAND. DE STEENKOOL EN DE SCHEEPVAART. De eischen van d« Engelsche regeering doen de vraag rijzen, in hoeverre Nederland zelf door zijn mijnen in Liraburg zou kunnen voorzien in de levering van kolen voor onze groots schaapvaart, indien noodig. want boe de auaestie zal opgelost worden, of welken loop deze nemen zalvalt nog niet te zeggen. Intusschen hebben wij, met de mogeliikheid voor oogen. dat on ze scheepvaart, niet meer in staat zijnde Engelsche of Duitsche kolen od te doen. oo de Limburgsche mijnen zou ziin aangewezen, eens geïnfor meerd in hoeverre hiervan sprake zou kunnen aiin. De productie der Limburgsche mimen is voor het loo- pendc jaar geschat op 214 mlllioen ton. welke hoeveelheid vrijwel geheel voor binnerrlandsch gebruik bestemd is. Bijna geen uitvoer heeft meer plaats. Invoer geschiedt uit Duitsch- land en Engeland en voor een zeer aan, welke beschouwingen haar hoog tepunt en samenvatting vindon in de zen zielekreet van tante Kooe „En ik zog, dal ef maar twee dingen zijn. waarmee je den boel goed schoon kunt krijgen en die zijn water en zeepl" Komt de krans na de schoonmaak- psriede bijeen dan wordt er weinig over dit alouae Nederlandse he volks vermaak gesproken de meeningen daarover ioopen te veel uiteen, het geen aanleiding geeft tot oneenigheid. Vroegere ervaring is oorzaak, dat dit onderwerp van de agenda is afge voerd. Evenals de oorlog want de helft van de krans is pro geallieerd en de andere pro duitsch, wat ook al niet bijdroeg tot den lieven vrede. Zoo liep het discours over de nieuw tjes van den dag. totdat op een oogen- b'ik de letterkunde ter sprake kwam. Mevrouw Hopma had een boek gele zen, ik weet niet meer wat en de an dere dames hadden weer andere boe- .ken gelezen en zoo ontspon zich een discussie over de vraag, wat boeien der was het eene of het andere boek, totdat Hupstra op eens de diepzinnige vraag opperde, of het sohrijven van een boek wel zoo moeilijk wezen zou. „Schrijf er zelf een," zei neef Wou ter. „Ik schrijf alleen grootboeken," ant woordde Hupstra gevat. „KoopmanI" zei Wouter smalend. „RentenierI'- zei Hupstra idem. „Ik weet wat." viel tante Koos in, om den opkomenden storm te bezwe ren. „Laat ons samen een boek schrijven!" De vermetelheid van dit plan ver oorzaakte een oogenblik at gemeen e stilte. Het was natuurlijk Wouter die zei: ,dat kan een aardig hutspotje worden. Of beter nog groentesoep, waar van alles ingaat „Epckman en Chatrian schreven ook wel sanien," ze: Hupstra. Carel en Margo Scharten doen het ook." zei mijn vrouw Paul cn Victor Marguéritte. de g<v broedere de Goncourt," herinnerde mevrouw Hopma, klein deel uil BclgiS. Het totale stcen- kcolverbruik hier te lande is thans te schatten op 8 A 9 millioon ton. Het aandeed der Limburascho mijnen hierin is dus betrekkelijk gering. Bo vendien zou slechts een gedeelte dor Liniburasche kolenoroductio iu aan merking kunnen komen, om door de srroote scheepvaart gebruikt 1e wor den. de z.a. vetkolen. De vraag, of deze steenkool ook gebruikt kan worden door schepen, die gewoon zi:n met Entrolsche en Duitsche kolen to striken, valt niet direct bevestigend te beantwoorden. Aangenomem mag worden, dat het voor de meeste eo- vallen. zii 't soms met eenig be zwaar. wel gaan zal. De besdhikbare h<vn eolheid vetkolen zou dan nog voor langen tijd toereikend kunnen ziirv, indien deze vermengd met an dere kolen gebrnikt werd. Echter ziin thans feiteliik seen vetkolen direct beschikbaar, omdat do contracten voor do eerste helft van het kol en ja nr 1916, aangevangen 1 April j.l.. reeds afgesloten ziin en de distributie-rege- Llng dan ook reeds tot October a.s. opgemaakt is. Alleen door anniulee- ring der afgesloten contracten zou voor de «roote scheepvaart de noo- dige vette steenkool uit Limburg be schikbaar kunnen komen. Ons la echter niet bekend, of en In hoeverre de Regeering aanleiding zal vinden een deivelijken maatregel te overwe gen. („N. Ct."). DE BANKDIEFSTAL. Wij heb ben dezer da/jen meegedeeld, dat bij een groote bankinstelling te Amster dam eon enveloppe gestolen was in houdend f 4500 aan bankpapier. De dader van dozen diefstal, een beamb te der bank( is Donderdagmiddag aangehouden. Hij heeft zijn misdrijf reeds bekend. Een groot deel van het gestolen© is teruggevonden. Ome rent deze aanhouding moidt het Hbld.: Een week geleden, op 12 April, deed de directie van de Rotterdam sclie Bankvereeniging op het Rokin bij de politie aangifte, dat een enveloppe, inhoudende f 4500 aan bankpapier, welke op 3 April, 's middags togen drie uur, aan het loket voor ingeko men brieven in het bankgebouw was afgegeven, verdwenen was. Do gege vens, verschaft door de baukadmini- stratie, wezen reeds dadelijk uit, dat de schuldige zich moest bevinden on der het 350 man tellende bankperso neel. De inspecteur J. F. van Slobbe werd met het onderzoek belast. IliJ stolde in het bankgebouw een orastan- dig onderzoek in en deed huiszoeking bij een tiental employe's der bank. Een hunner, een jongraensch van on geveer 25 jaar, die werkzaam was in de nabijheid van het loket voor de in gekomen brieven, had een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden in zijn bezit. Ook werd ia zijn woning een spaarbankboekje gevouden mot een vrij aanzienlijk bedrag. Gevraagd hoe hij aan 't geld kwam, zeid© hij dit over gespaard te hebben. Dit kwam den inspecteur niet zeer aannemelijk voor gezien het feit, dat de beambte, die ongeveer twee jaar bij de baak in be trekking was. niet meer dan 55 gul den pori maand verdiende. Maar bij rrek aan verdere aanwijzingen! kon inspecteur niet tegen dezen beamb te optreden- Hij zette echter zijn na- eporingen in deze richting ijverig voort en meende ten slotte voldoende aan wij ringen tegen den jongen man te hebben. Deze werd Donderdagmid dag op liet bureau St. Pietershof ont- boden, doch hield zijn onschuld vol. Tegen een nieuwe (huiszoeking had hij geen bezwaar en hij overhandigd© dan ook aan den inspecteur zijn sleu tels. De heer van Slobbe ging weer overal in de woning aan het snuffelen en vond in den koffer van deji jongen man een wand tekst in lijst met het opschrift: „Vrede zij met u" In gebor duurde lettere. Terwijl hij dit voor werp in de hand nam en het betastte, sprong het stuk karton, dat de ach terkant vormde los en voor do ver baasde oogen van den inspecteur ver toonde zich, verborgen tusschen den voor- en achterzijde van den wand- tekst, een pakje „roode ruggetjes" bankbiljetten van duizend guldenI Ze te voorschijn halen was het werk van een oogenblik: het waren vier bank biljetten van dOizend gulden; de num mers stemden overeen met die dor vermiste biljetten. Toen inspecteur Van- S'lobbe met zijn vondst terug kwam op het bureau, legde de bank- beambte een voHodige bekentenis af. Bij fouilteering werd nog ruim 170 gulden in zijn bezit gevonden. „Peek en Cloppenburg ook, maar die schrijven alleen in grootboeken, evenals Hupstra," zei Wouter. Ik deed er het zwijgen toe, want het spreekt van -self, dat het voor naamste werk mijn deel zou zijn. Als de menschen eenmaal weten, dat je in do krant schrijft, dan ben je bij a'.le feestelijke en onfeeeteiijke gelegenhe den de penvoerder en het iag voor de hand. dat ik daaraan ook nu niet ont komen zou. En jawelnupstra, die het plan geopperd had, droeg mij gra- celljk (en voor hem zelf gemakkelijk) op het boek samen te stellen „wij zullen," zei hij genadig, „de idees dan wei geven." De aigemeene vraag waswaarmee je eigenlijk een boek begint. „Met den titel," zei er een. alsof dat van zelf sprak. Maar anderen waren het daarmee niet een»: die kwam het allerlaatst. „Met een uitgever te zoeken," op perde ik Ironisch. „Met wat te zeggen te hebben." sei die eeuwige dwarsdrijver van een Wouter. Ten Slotte was de groote meerder heid van oordeel, dat je een boek be gint met de intrige samen te stellen. „Volgens Bartjes zijn er in den loop van de jaren zeven milliard romans cn verhalen gesehrevon," beweerde Wouter. „Laten we die dus eerst even doorlezen (ieder kan ongeveer een milliard voor zijn rekening nemen) en daarna weer bij elkaar komen. An ders schrijven we wis en zeker io- rnand na." Dit denkbeeld kreeg de verachting, die het verdiende. Ik sta er op." zei mevrouw Hup stra. .dat ze mekaar krijgen." „Er z ij n nog geen ze." deed Hop ma opmerken. Alle dames waren het er over oeris. dat het een liefdesgeschiedenis wezen moeet inet een blij einde. ..Ik vind," zei tante Koos, „dat de tegenwoordige schrijvers en schrijfsters véél te wei nig huwelijken tot stand brengen A's de held en de heldin driehonderd SUIKER Dc regeering heeft on der verschillend© voorwaarden de uitvoer van suikerhoudende goederen toegestaan, de uitvoer van suiker in natura blijft verboden. Stadsnieuws WANDELKAAR 1. - Do vereeni- girsg „Verfraaiing" heeft een nieuwe wan del kaart uitgegeven. De kaart is een bijgeweikte uitgave van de vroe ger verschenene. We vinden er vele nieuwe gegevens op. Het 19 wederom een nuttige gezel voor den wandelaar. Misschien kan het zijn nut hebben een volgend maal er de gemeentegren zen op to teekeneu. Dit zou voor ve- leiiei doeleinden van belang zijn. NA DEN W ATERSNOOD. De Statencommissie adviseert tot het toe staan van het door Gedeputeerde Staten gevraagde krediet voor de drooglegging van de overstroomde gebieden in Noord-Holland. DIEFSTALLEN. Do politie lieeft te dezer etede aangehouden een per soon, M. genaamd, die te Alkmaar verschillende diefstallen heeft bedre ven. Hij is naar Alkmaar overge bracht RIJWIELEN. De Haarlemsche politie heeft in Amsterdanische Ban ken van Leening twee heerenrijwie len en een damesrijwiel ln beslag ge nomen, daar deze van diefstal af komstig zijn. De daders worden ge zocht BRANDJE. Donderdagavond om half twaalf ontstond een beigin van brand ten huize van den kleermaker D. aan het Wileonsplein, waarschijn lijk doordat met een brandende lamp in een kast gezocht werd. De vlam men werden met eenlgo emmers wa ter gedoofd. HERIJK geschiedit op 25 April van 8 1/2—12 u- voor Eesenstraat, de Ilaes straat, Burret3traat, de Witstraat, 't Krom, Klerk steeg. Koks teeg. Vrou* wee teeg, en Valkesteeg. Van 1—4 u. voor Korte- en Lange Begijnestraat en Begijnhof. N. V. "WIERF ..HUBERTINA". Donderdagmiddag liet» mot goed ge- vól* te water de eerste van de twee door de Groninger-Rot terdammer- 9toomboot-Maatschaprnii te Gronin gen bestelde zeeyraahtbooten. Het schii") is getouwd onder speciaal toe zicht van ..Lloyds Register", om na gehouden goedgeslaagden proeftocht de klasse 100 A. I. te verkrijgen. Ke tel en machine, welke insgelijks aan bovengenoemde werf vervaardigd werden, staan gereed om aan boord geplaatst te worden. Rubriek voor Vragen. VRAAG: Bestaat er een handleiding voor het opkweeken en verdere ver zorging van een melkgeit? Zoo niet, zijn er dan nadere gegevens bekend omtrent deze vraag? ANTWOORD: U doet het best eens in een boekhan del te in fortnee ren. VRAAG. Waarmee kon men een vüthced schoonmaken of kan hij soms gewasschen worden? ANTWOORD: Bij eiken drogist kunt u een middel tje koopen om den hoed schoon te maken. VRAAG: Kan Iemand zonder ©enige reden de huur opzeggen? ANT WOORD: Ja, maar met den vereisch ten termijn., VRAAG: Ik werk op oen atelier en zou verhooging krijgen. Nu ga ik weg en heb geen opslag gekregen, de an deren echter wet Heb ik hier recht op? ANTW OORD: Als er opslag toege voegd is, hebt u daar recht op voor den tijd, dat ge nog in betrekking zij* geweest, VRAAG: Waar moet men zich ver voegen voor het verkoopen van de Weldaigheidsbloem op 26 April? ANT WOORD: God. Oude Gracht 41. VRAAG: Weet u een adres van een ieeraar die een on bemiddelden jongen Engelse he lessen wil geven? ANT WOORD: Laat hij zich aanmelden aan het gebouw van do Toynbee-ver- eeniging aan het Donkere Spnarne. VRAAG: Wanneer vertrekt de eer ste mail naar Indië? ANTWOORD: Informeer dat aan het Postkantoor. bladzijden lang om elkaar heen heb ben gedraaid, dan gaat de een om de eene of andere roeping naar links en de ander wegens principieele moei lijkheden rechts en dan is 't boek uit en 't publiek bekocht." „Zulke boeken," vond Hupstra, zijn niet af. Er moest eon vervolg op we zen, onder den titel„tien jaar la ter," waarbij de heldin geschetst wordt als een zenuwzwakke juffrouw met een slecht humeur en de held als een zelfzuchtig© oude vrijer op mooie kamers. Dat zou afschrikwekkend werken I AU ze dat geweten hadden, zouden ze ln dat eerste boek niet zoo- yeel onzin gepraat en het samen maar gewaagd hebben." „Do laatste bladzij van ons boek is dus geeohreven." zei Wouter, „want ze krijgen mekaar. Wat moet er nu in de 299 eerste pagina's etaan?" „Het is een héél rijk meisje." zei mevrouw Hupstra. ,,en een geniale, maar doodarme jongen." „Dit Inderdaad een fonkelnieuw gegeven." zei Wouter met bijtende spot. ,.lk stel het omgekeerde voor: een geniaal, maar doodarm meisje en een heel rijke jongeling." Hoewel dit voorstel wel verdienste bezat, scheen niemand er op in te wil len gaan. De een beweerd©, dat dddr geen boek over to schrijven isde jon ge man met geld trouwt het geniale meisje, dat arm ia en alles Is in orde in twintig bladzijdeneen ander vond. dat er zoo weinig geniale meisjes zijn en een derde meende, dal dit niet waar is, maar dat een verstandige Jonge man nooit met een geniaal meisje zou durven trouwen Allen waren het erover eens, dat het huwe lijk lal van moeilijkheden moeet on dervinden hce kun je er andera een boek over schrijven? „Als he* dédrom alleen te doen Is," zei Wouter, neem d3n een dood armen held met een doodarme heldin. Geen cent in de wereld rijk zijn dat is het grootste bezwaar tegen een hu welijk!" Dit werd wel toegegeven, maar een VRAAG: IK betaal mijn Huisbaas per 10 dogen, f 3.0? voor huishuur. Wanneer de maand 31 dagen heeft, mag hij dan 3) cent meer vragen. (Ik krijg dan ook 1 dag meer vergoeding van den dienst). ANTWOORD: Als u per 10 dagen betaalt en u hebt be taalt op den 90sten, begint op dien dag de nieuwe termijn van 10 dagen te. Ioopen. U moet dan natuurlijk ook voor dien eersten dag van den nieuwen termijn betalen. VRAAG: Moet een dienstbode die met Mei haar betrekking verlaat, de Nieuwjaarsfooi teruggeven? Is men verplicht, ook a!» zulks niet is afge sproken, een fooi voor de schoonmaak te geven' ANTWOORD: Zij moet de nieuwsjaarsfooi teruggeven als ze zelf heeft opgezet l. Een schcaninaak- fooi is niet verplichtend. VRAAG: Mijn dochtertje is per maand gehuurd. Nu is haar 15 April tegen 1 Mei de betrekking opgezegd. Heeft zij recht op schadevergoeding. ANTWOORD. Ja. VRAAG. Mijn dienstbode is met Nov. in dienst gekomen, heeft haar huurpenning ontvangen en met Nieuwjaar huar fooi. Zij zegt half Maart haar betrekking tegen Mei op. Mag zij de Nieuwjaarsfooi houden? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Mag een jongen van 13 jaar, die 6 klassen doorloopen heeft 1 Mei 1916 de school verlaten om in betrekking ie gaan? ANTWOORD: Neen. hij moet den loopenden cursus beëindigen. VRAAG: Heeft een dagmeisje recht op een godspenning"? ANTWOORD: Ja, een week loon. Mej. K. te Vijfhuizen. Uw vraag ie niet beantwoording vatbaar. Den heer J. S. Informeer dat ami de Hoofdwacht op de Groote Markt. (Jit de (/instreken BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te inkomen bij: Ph. Rooaen, Spoorwegstraat 26 zwart te Haarlem een flanellen hemd; W." de Vos, Bo- torstFaat 9 te Haarlem, een huissleu tel; aan hot bureau van politie te Ovorveen, een bril, een bril in étui, eon tabakspijp. Komen aanLoopen bij: Wickel, Busken Huetlaan 10, te Btoe. mendaal, eon klein hondje, De heer P. N. Zwart, stalhouder alhier, is bli Koninklijk besluit be noemd tot hulp-taxateur bij de paar- denkeuring en als zoodanig door den Burgemeester fceéedigd. Tegen de vooi'loopig voorgestel de kiezerslijst, bevattende 1675 volg nummer? ziin in deze gemeente geen bezwaren ingebracht. Nu van 24 April af geen wit brood meer verkrijgbaar is. ziin reeds vele geneeskundige verklaringen in gekomen van personen, die door hun gezondheidstoestand geen bruin- brood kunnen verdragen. Ook de aanvragen voor broodkaarten zijn de laatste dagon zeer vermeerderd. SLOTEN. De heer S. A. van Le- vorink a. t. s. Secretarie alhier is be noemd tot Adjunct Commies ter Se cretarie te Wormorveer. De uit het Observatiehuis te Am sterdam ontvluchte twee knapen zijn door de politie alhier in den Voenpoi- der onder Osdorp, waar zij zich h ad- don verborgen opgespoord on naar de hoofdstad teruggebracht. Stoomvaar iüerichten STOOMV -MIJ. NEDERLAND. Jan Ptetersz. Coen (t./ vertr. 19 April van Las Palmas. Kaiima4a (t) arrlv. 19 April te Marseille. A'ia» vertr. 18 April v. New-York n. de Phüippijnen. Prin ses Juliana is Donderdagmiddag van Batavia to IJmuiden binnengekomen. KON NED. STOOMIB.-MIJ. Clio vertr. 19 April v. Charleston n. Balti more. Diana vertr. 19 April v. Swan sea n. Gandia.-Eufcrpe arriv. 19 April V. Swansea te Valencia. Iris arriv. 18 April v. Valencia te Swansea. Nepfu- mtj vertr. 18 April v. Patras n. Malta. Niobe vertr. 19 April v. Kopenhagen n. Amsterdam. Salurnus, v. Baltimore n. Amsterdam, pass. 19 April v m. 9 uur 40 Lizard- Stars vertr. 20 April v. Amsterdam n. Kopenhagen. ROTTERD. LLOYD. Deli arriv. 18 April v Java te New-York. Djember (t) vertrok 18 April v. Port-Said. Ter. nate arriv. 20 April v. Java te Rotten dam. HOLLAND AMERIKA LIJN'. Chris. boeiende roman kan niet geschreven worden, zonder dat er een beetje van geld in voorkomt. „Niets gemakkelijker," vond Wou ter, „je lascht er een hoofdstuk in over den goudvoorraad van de Nederland sche Bank en den zilveren standaard." Niet zonder nadruk werd hem ver zocht, zich er buiten te houden als hij niet ernstig blijven kondaarna werden de besprekingen voortgezet- Vast stond, dat de twee Jongelui al lebei arm moesten wezen. Hij werd door de meerderheid benoemd tot bouwkundig ingenieur en zij tot voor- lezeres bij een gravin. Nu dit eenmaal bepaald was. le verde het seizoon. waarin de roman beginnen moe9t, bezwaar op. De lente vond men afgezaagd, de aomer te warm, de herfet te guur en de win ter te akelig. „Er zal oeo nieuw seizoen moeten uitgevonden worden, het roraansei- zoen," merkte Wouter op. Eindelijk besloot de vergadering tot den zomer, omdat je dan zoo n mooie beschrijving kon geven van het gra- vlnnelijk kaeteel. dat baadt in de zon en van de wandelingen in den vroe gen morgen, dio de gelieven maken in het park. ,Mag de gravin van die ontmoetin gen weten?" vroeg mevrouw Hopma. „Natuurlijk," zo! tante Koos. ,.'t ls een lieve vrouw, bijna een moeder voor haar aardig vooriezeresje." „Dan is," voorspelde mevrouw Hop ma, „het verhaal in twee hoofdstuk ken uit. De lieve gravin geeft haar voorlezere6 tienduizend gulden bruid schat, op voorwaarde, dat ze haar Iedere weck een roman komt voorle zen daarna draagt ze der. ingenieur op. &©n nieuw voorvaderlijk kasteel voor haar ta bouwen. De jongelui tre den in 't huwelijk. Uit!" „Wat wou jij dan?" vroeg mevrouw Hupstra. „De gravin heeft een zoon. Hij Is verliefd op de voorlezers? en zijn moe der zou dat huwelijk, hoewel hot meisje van burgerlijke familie is, llan Michclsttl vertr. 18 April r New. port News n. Rotterdam. Sommets- dijk, v. New-York n. Rotterdam, pass. 19 April v.m. II uur Lizard. Themixt* arriv 18 April v. Rotterdam te Sa vannah Westerdijk. v. Rotterdam n. Nevf-York. vertr. 13 April des v.m 6 uur van Kirkwall. Nieuio-Amsierdam v. NewYork, vertr. 19 April dee nam. 1 uur 4ö van Falmouth om de Noord n. Rotterdam." Norfolk, y. Baltimore n. Rotterdam, pass. 19 April 3 uur 30 nam Dover. KON. I10LL. LLOYD. Amstelland (u.) arriv. 19 April te Leixoes. Drectu Ierland (t-) vertr. 19 April van da Duins. Kennemerland (upass. 19 April Dungeness. Rijnland (u.) pass. 19 April Ilevezier. KON WEST-IND. MAILDIENST. Luna (u vertr. 19 April v. Madera. Prins Frederik Hendrik (t.) vertr. 18 April v. Curasao. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Mnnnon, v. Liverpool n. Batavia, vertr. 14 April v. Port-NatRl. Tantalus, v. Batavia n. Amsterdam, vertr. 14 April van Co lombo. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. Onder trouwd: J. H. Kimman en E. A. M. de Jong. J. P. Hörcher en J. W. Marx. J. J. Nieuwen huis em M. E. Tessolaar. Getrouwd: G. A. Keeeler en B. M. L. Stoop. Geboren: a. van G. de Vries en A. Lemstra. z. van F. Cremer en Jhv. Th. E. E. van Spengler. d. von J. J. Roezen en G. C. Moreel d. d. van L. Pouwer en M. Beenakker. Overleden: J. H. Bloeming, 61 M. IL Willemsen, 15 j. - CK J. G. Holleeraaff, 57 j. J. H. van Rossuin, 84 HEEMSTEDE. Ondertrouwd; L. J. Móleveld en E. Roelfs of Roelofsu A. Booi em J. Spits. Th. P. A. Nuyea en J. G. M. van Dam. M. J. Vink an C. «je Braber. F. L. Smit en M. S. van Nie, G. F. IL Hou ben en M. Th. S. Leesberg. Getrouwd; Jacob van der Plas an B. C. van Steenwij k. Bevallen: S. C. Hoekendijk- van der Kris d. H. M. C. Hoenderop-i Bekkor d. Overleden: G. H. Meijer 84 j., C. F. Voerman, 5 m., W. Baak, 8 nu WIJK AAN ZEE EN DUIN. Be vallen: E. Holt—Horsman z. C. M. J. van 't iloffVcrdel z. Overleden: Gerrit Pleeg mg, 82 J., weduwnaar van Johanna Me ij- boom. Johanna Jansen, oud 62 j., echtgenoot van J ana je de Groot HAARLEMMERMEER. Onder trouwd: J. de Ruyter en H. Ak kerman. J. Appelman en C. C. van der Voort II. v. d. Bor en T. C. Bakker. N. J. Immink en E, X. Slikker Ph. A. Kroezen en A. Roe se. P. J. van Scbie en J. Zwart Getrouwd: M. Grauwelmnn ca J. A. Lansintr. H. Kaan en B. Cumphorst. IL Kroes en J. W. Kost C. Silvis en G. W. Smits. Bevallen: A. L. de Boer. «eb. Niissen. z. 1 A. C. Biemond, gel». Molenaar, d. M. den Dekker, gob. Schaap. <L G. Moolhuysen, geb. Lewestyn, d. C. D. Slinger, geb. Koof. z. T. Nyman. gob. Piet, z. A. de Jong. geb. Maarsen. d. C. Dammers, geb. Voosrt, d. M. T„ van Veen. geb. Mevei, d. A. M, Spaargaren, geb. Meyer, z. G. van der Helm, geb. Van der. Voet. z. M. Rietsnulder. geb. Korte. z. T. Ploe«, geb. Griekspoor. z. Overleden: S. Kikkert. 54 J. J. Varkevieser, 8 j. A. Verschoor. 3 mud - II. Klück, 17 J. J. de Ble. 45 j. HAARLF.MMERLIEDE EN SPAARN- OUDE. Ondertrouwd: J. van Tol ©n G. A. Beekelaar. P. K. van Kaam eu P. J. Hoenderdos. W. IL van Haaster en W. N. Nel la. Bevallen: E. Lucas—In 't Veld, z. J. GrootHoogland, z. A. W« J. va-n dor Huist—van Loon, d. W. v. dc-r Velden—Mastenbroek, d. A. M. M. van Bodegom—den Ouden, d. BENNEBROEK Onder trouwd: R. B. Lommerse en J. M. B. Ru ijs. J. Warmenhoven en A, M. v. d. Vreugd a graag zien, omdat haar zoon gebrek kig is en dus niet iedereen krijgen kan. Hij heeft namelijk „Een horrelvoet." „Eeu scheel oog." „Een hazel lp."" „Een toenemende blindheid cn hei gevaar beetaat. dat hij over een jasr of wat heeieméaü blind zal zij-u Twr*>- strijd bij de voorlezeres. Liefde u*>r den ingenieur. Mededoogen ve.or den graaf. Sympathie voor de gravin „Wat zei ik van groentMocp?" mom pelde Wouter. De krans gevoelde, dat ze hiermee een heel eind opgeschoten waa. Er werd ook nog een schelmachtige tuin man in het verhaal gebracht, die zlj-o dochter aan den graaf koppelen wil. ©en rijke zonderling, die ten slotte den jongen ingenieur tot zijn erfge naam maakt en ©en getrouwe dienefc- bode van de gravin, boiaet met het waarschuwen van de personen tegea den boozen tuinman. Tegen een volgtenden kranso vond zal nu het verhaal uitgewerkt wor den. Mevrouw Hupstra heeft de gra felijke familie voor haar rekening ge nomen, tante Kooe de welwillende dienstmaagd. Hopma krijgt den rijken zonderling tot zijn last. aan mij is hei jonge paar opgedragen en met alge meene stemmen zorgt Wouter voor den schurk©chtigen tuinman. Natuur lijk mag ik, wanneer al de bijzonder heden zijn opgegeven, het boek ten slotte echrijven. Onder weikon pseu doniem het verschijnen zal. wordt la ter beelistWouter stelde voor Jan Groentesoep, maar dat i« na tuurlijk afgewezenwel kan lk verze keren. dat er nu al een beroemd dok ter is benoemd, die den graaf ti;n ge zicht teruggeeft Daar stond tanta Koos bepaald op. FIDF.LIO.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 13