Haarlems Dagblad TWEEDE BLAD Doidsrdag 27 April 1016 Dit hst Leven ln de Gevangenis. IL Het eenzame leven in die kleine, sombere steenen ruimte wordt no? door allerlei oorzaken verzwaard. Treft een ingeslotene het, dat xijncel b.v. aan de Noordzijde van een g®- bouw l-.gt. dan net hil nimmer de vriendelijke zonnestralen, die voor den gevangene zoo onontbeerlijk zijn. Dan leeft hij in een kille en in alie orxzichten sombere omgeving. Maar de voornaamste oorzaken dor straf- verzwaring zijn wel de arbeid en de Ivoedina. De arbeid is eentonig. zon der afwisselingmeestal nutteloos en •veelal zwaar. m. a. w. er wordt een zware lichamelijke inspanning ver- eischt. Nutteloos is hij in verreweg de meeste gevallen, omdat de gestraften ■er voor hun toekomstig leven niots aan hebben. Wij kunnen het werk in twee rubrieken verdeelen, namelijk de vakarbeid en die bezigheden, wel ke dienen om afleiding te bezorgen daartoe behooren meubelmaken, letterzetten, boekdrukken, schilders- werk. weven, breien, enz. Tot de an dere rubriek zouden wij willen reke nen het maken van vuurmakers en van rozenkransen, het erwten-lezen, plakken van zakken, touw of wol pluizen, enz. Het tweede soort werk is doodond en heeft alleen het z.tf. voordeel, dat particulieren tegen een minimum nriis werkzaamheden in de strafinrichtingen kunnen doen verrichten, waarvoor zij niet gemak kelijk in de vriic maatschappij arbei ders of arbeidsters kunnen vinden en ■zoo ze dezen kunnen kriitren. dan tegen behoorlijke betaling. Wat den vakarbeid betreft, dezen mag men niet overschatten. Enkele vakken bui ten beschouwing latende, mogen wij gerust zoggen, dat het opgedragen of aangeleerde werk voor de toekomst der menschen zonder nut is. Van de duizend ontslagenen zijn er geen twee. die zich tot beroep kiezen het vak van breier. wever, spoelder of keurder van militaire ondergoederen. Bovendien blijkt in de proctiik, dat patroons niet gaarne menschen. in dienst nemen, die hun vak in de gevangenis hebben geleerd, al ware het alleen maar omdat zij in de strafinrichting beschikken over meer dan voldoend materiaal en eerste kwaliteit. Het eigen initiatief, het zich behelpen, in één woord aile eigenschappen. die een goed werk man moe: bezitten, worden in de gevangenis niot geleerd of zoo zij aanwezig zijn verleerd. Een en kele lichtzijde iB er. namelijk dat jonge lieden soms in de gelegenheid worden gesteld hun vak eenigsztns te onderhouden. Geen tegenspraak ver wachten wit. als wij hier zeggen, dat de gevangenisarbeid over het alge meen onoordeelkundig is. in verband met 'het individu, veelal nutteloos, doodend. en dat hij sdhade doet aan de vrije concurrentie in do maat schappij. AUe arbeid gesohiedt inde strengste afzondering, namelijk Inde cellen en in sommige gevallen in werkceüen. ZLi. die huiselijke dien sten mogen verrichten, behooren wel tot de gelukkigen, want zij zijn al thans sommige uren van den dag ontslagen van het celleven. hoewel zij nimmer eenige besprekingen kun nen houden met hun lotgenooten. Ja zelfs hun galaat niet zien. Onrecht vaardig is ook de arbeidsverdeeling. De meest en verrichten in hun cel een zittend werk. zonder eenige gees telijke inspanning. Anderen moeten zich zwaar lichamelijk inspannen. Denk b.v. maar eens aan de men schen. die den goheelen dag met hun voeten hun weefmachlne ln beweging moeten houden, aan de meubelma kers. aan de bedieners der waaehma- ohines. aan. de reinigers, enz. En voor allen is de voeding gelijk 1 Do Joonen zijn zóó laag, dat we ze bijna niet durven noemen. Iïet meest wordt or van G—10 ct. per dag ver diend. Wie het tot 17Va cent brengt, is oen gelukkige. Jn ons vorig artikel spraken wij ook van de onzuivere atmosfeer ia de cellen. Wie nooit eens kennis ge maakt heeft met de vies-zoetige lucht in deze steenen hokken, kan er zich geen voorstelling van maken. Gefcuk- kig dat de gestraften er zeilf niets meer van bemerken, hetgeen echter niet wegneemt, dat het dag en nacht doorbrengen in zulk een bezwauger- de lucht moordend op het lichaams gestel werkt En hoe kan het anders? In deze benei-kte ruimte, met onvol doende ventilatie, woont, werkt, slaapt en eet de bewoner. Zelfs is er voor hen geen afzondeningsplaats. In de eene cel vindt men dag en nacht een berg van krullen voor de ver- FEUILLETON Het fortuin van Rupert Hendie. 6j Hij staarde Carrington aan en Car- rmgtcci staarde hein aan, terwijl de heer Leigh gonsde als een bij,- nu met de warmste aandacht een nieu we ontdekking die hij zoo juist deed, voor zichzelf nog eens overlas. Car rington zag vóór hem een klein, maar breedgebouwd mannetje, gekleed in een gemakkelijk grijs zomer puk i loshangende buis Wat dadelijk bij Mallien de aandacht trok, was de hoeveelheid ju weel en, die hij droeg, en die deden vermoeden, dat bij. van Jcodsche afkomst vos. Zijn donkere oogea en haakneus bevestigden dit vermoeden. Zijn haar en baard wa ren gitzwart, maar hier en daar tie nen er witte draden door; maar zijn Xrisch gezicht, ronder een enkel rim peltje deed hem veel jonger schijnen dan hij in werkelijkheid was. Hij leek een allesbehalve vriendelijk raensch. En Carrington.geloofde gaar ne, dat Rupert de waarheid had ge sproken toen hij zijn achterneef oen nusanthroöp had genoemd, 's Mans vaardiging van vuurmaSers. In de andere zweven millioenen stofjes van wok katoen, enz. 3a. er zijn werk- cellen (kleine timmc-rmanswerkplaat sen!. die tevenB tot wooncel zijn in gericht 1 Moet hierin geen verande ring komen Zeker. Maar in ons gevangeniswezen zijn een sleur en een bureaucratie te constateeren, die niet uitgeroeid schijnen te kunnen worden. Machteloos staat men daar tegenover. Men zint wel eens op ver betering. maar men kan zich een strafsysteem zonder eenzame opslui ting. zonder liet moordend celleven niet voorstellen en deze reactionaire gedachten bestendigen een toestand, een mensch onwaardig. Konden wij nu nog maar iets goeds meedeelen van het voedsel. Ook dit is onvol doende en wij zeggen dit op grond van rapporten, uitgebracht door me dici en autoriteiten. Tweemaal per dag droog roggebrood met water en melk of koffie en eenmaal per dog warm eten. dat bovendien uiterst sober en weinig afwisselend is. en wordt ongedragen in een blikken bakje, terwijl houten lepels, vorken en messen als eetgerei dienst doen. Bij gezonde jonge menschen kan ondervoeding niet uitblijven, als men slechts bedenkt, dat een gevangene nc*2 geen 2 ons vet per week ont vangt. nog niet één ons spek in do drie weken, nog niet één ons vleesch en ruim Vt ons visch per zeven da gen. Dia gelijkheid van-voedsel voor alle ingoslotenen la meer dan onbil lijk. Er wordt geen rekening gehou den met den persoon, noch met ziin arbeid. De ouden van dagen, de lichamelijk zwakken, zii ontvangen dezelfde kwantiteit en kwaliteit eten al3 dé ionge man in den groei zijner faren. Hij. die steeds in zijn cel zit tend werk verricht, heeft evenveel voedsel als de man. wiens lichaam den geheelen dag Ln beweging is. Men gevoelt het onrechtvaardige. Ondervoeding ia dan ook geen zeld zaamheid en dat (lit herhaling van misdrijf in de liand werkt, ligt voor de hand. Immers zii kunnen in de maatschappij door lichamelijke ver zwakking niet meer mede en verrich ten veel minder arbeid, dan men eischen ma«. En wat is dikwnJs het gevolg Dat men den ontslagene als lui béschouwt. omdat men ziin lijden niet kent Hij wordt dan weggestuurd als onbruikbaar en met bet stempel der ontecring op zijn voorhoofd moet hij vervallen ln heit oude kwaad. Dan liever terug in de moordende cel, want in de samenleving is geen plaats meer voor hom 1 De gevangenen hebben gelegenheid, voor een gedeelte van het door hen verdiende Loon iets extra's te koopen. Maar over dit on voldoende. afkeurenswaardige stelsel willen wil nog Iets zeggen in ónsslot- artikeL X. Overzicht. OP DE OORLOGSVELDEN gebeurt in deze dagen niet eei belangrijks. Op 't Westelijk front ia er alleen voortdurend strijd nabij Verdun, maar elders aan dit front zijn 't alleen kleine acties, evenals aan 't Oostelijk en Zuidelijk front. Aan 't Oostelijk front neemt de actie der vliegers zeer toe, dit duidt er blijkbaar op. dat de offensieve bewegingen aanslaande zijn. Bij VERDUN wordt, zooa.'s we reeds opmerkten, gedurig gestreden. Door deze wederzijdsclie aanvallen komt er nog steeds weinig wijziging in de posities. Als oen der belangrijk ste feiten uit 't Fransche stafbericht wordt genoemd dat de Franschen een klein bosch ten Z. van 't Beis des Brittes veroverden en daarbij 72 Duit schers gevangen namen. De Duitsche siaf stelt daartegenover 't volgende succes Ten N.O. van Belles bracht 'n zorgvul dig voorbereide aanval de Duitschers in het bezit van de eerste en tweede Fransche linie op het front van de hoogte 542. De in de derde loopgraaf der Franschen doorgedrongen klotno afdeelingeu li'eten daag talrijke dek- kingsplaatsen springen. Aan onge kwetste gevangenen zijn door die Duitschers 84 man, aan buit zijn 2 machinegeweren binnengebracht. Op de zee is de actie in de laatste dagen zeer verlevendigd. Allereerst komen er nu ook van Duitsche zijde mededeelingen over DE DUITSQHE AANVALLEN OP DE ENGELSCHE KUST. De D u is c h e marinestaf deelt mede: „Op 24 April bij 't aanbre ken van den dag hebben afdeelingen van de Duitsche zeeetrijdkrachien de verdedigingswerken en in militair op zicht belangrijke inrichtingen van Great Yarmouth en Lowestoft met goe den uitslag beschoten. Daarna hebben zij groepen Engeleche vliegers, kleine kruisers en torpedo-jagers onder •vuur genomen. Op een kruiser i3 een ernstige brand waargenomen. Een torpedojager en twee Engelsdie pa- frouilleschepcai zijn in den grond ge boord. Een van de laatste was de En- gelsohe sioointrei'ler King Stephen, die gelijk men zicli herinnert, inder- optredeoi was onaangenaam, en toen hij begon ;e spreken, was 't geen hij zeide bepaald ouwel lovend. Ik weet, waar u naar kijkt, ze>ide hij op knorngeu toon, kortaf. leder een staart ine altijd op die onbe schofte manier aan. U kijkt naar inijn juweelen, met waar? Ja, antwoordde Carrington, ter stond zijn oiiboloeftlen toon overne mend. U is behangen als een Hin doe-afgodsbeeld op een feestdag. U windt er geen doekjes om. beet Mal lien itoui toe, met een blik, alsof hij hem wilde verpletteren. U evenmin, antwoordde Carring ton, die zich niet liet verpletteren. Dan staan we elkaar, dunkt me. Ik ben ouder dau u, en vertang beleefd behandeld te worden. Omdat iedereen tot nog toe bang Ls geweest voor uw grof optreden, antwoordde de advocaat. Vindt u 't nu niet lokker verfrisschend om eens vierkant de waarheid te hoo- rea? E wat? Mijnheer Leigh keek op. Ja dadelijk, juffrouw Jabber dadelijk. Ik heb nog geen honger. Ga weg. O, mijnheer Mallien, is u het? Neem me niet kwalijk! Wanneer is u gekomen? Blijft u lunchen? Om de gezouten tong te eten, waar ik uw huishoudster Over hoor de spreken tegen Dorinda? vroeg Mal lien op zijn korzeligen toon. Dank' tij'd weigerde de DuitseS® luchls hip pers van de L 19 op zee te redden. Dc betnanniig van de boot is gevan gen genomen. De overige Engelscho strijdkrachten zijn teruggetrokken. Aan den Duitschen kant geen verlie zen. Alle schepen zijn onbeschadigd teruggekeerd. Tegelijk met dezen aanval van onze zeestrijdkrachten heeft in den nacht van 24 op 25 dezer een eskader Duitsche marine-lucht schepen de oostelijke graafschappen van Engeland aangevallen. Er wer den industrieele inrichtingen te Cam bridge en Norwich, het spoorwegem placement bij Lincoln, batterijen bij Winterton, Ipswich, Norwich en En- gelsche patrouilloschepen aan de En gelsche kust met goeden uitslag met bommen bestookt Ondanks een zeer hevige Ixeschieting zijn alle luchtsche pen ongedeerd in hun havens terugge keerd. Duitsche Icger-luchtschepen hebben 's nachts Engelsche verdedi ging»- en havenwerken te Londen, Colchester, Blackwater, Ramsgate en de Fransche Haven en het groote En gelsche opleidingsschip van Etaples aangevallen.' In een neder bericht van 't Enge!- sche ministerie van oorlog over de beschieting van Lowestott wordt mee gedeeld „De beschieting van Lowe stoft begon Dinsdagmorgen te 4 uur 10 en duurde ongeveer een half uur. Ondanks het zware geschut van de Duitschers werden de schepen slechts in betrekkelijk geringe mate bescha digd, Een tehuis voor heratellenden, een drijvend bad en 40 huizen wer den ernstig beschadigd. 200 andere licht. Twee mannen, één vrouw en één kind werden gedood, drie perso nen ernstig gewond, negen andere licht. Op Yarmouth werd tegelijker tijd het vuur geopend. Daar werden een groot huis zwaai en een ander gebouw licht beschadigd 't Engelscho persbureau meidt nog omtremt den Duitaehen luchtaanval van DinsdagnachtDo monding van de Theems werd door de aanvallers bezocht, honderd bommen werden ge worpen, maar, zoover bekend is, wer den geen verliezen toegebracht. Om trent den aanval van Maandagnacht op de oostelijke graafschappen wordt bericht dat er ongeveer honderd bommen gevonden zijn. De eenige toe gebrachte schade was. dat een paard gedood, een hooi-opper vernield en veel glazen verbrijzeld werden. DE ENGELSCUE AANVAL OP I)E KUST VAN BELGlë. De Duitsche staf meldt „Vliegtuigen van de Dxiit- sche marine-afdoelirogen in Vlaande ren hebben op 25 April 'a ochtends vroeg de havenwerken, de verdedi gingswerken en het vliegveld van Duinkerken met goede uitwerking be stookt Zij zijtn alle behouden terug gekeerd. De reeds gemelde voorposten-ge vechten voor de kust van Vlaanderen op 24 April rijn op 25 April voortge zet Daarbij is door de Duitsche zee- strijdkrachten een En gel scha torpe dojager zwaar beschadigd. Een hulp stoomboot der Engel schen is in den grond geboord. Haar bemaiming is gevangen te Zee brugge aangebracht. De Duitsche strijdkrachten zijn ook van deze ondernemingen onbescha digd teruggekeerd. De Engelachen hebben zich weer van dó kust van Vlaanderen teruggetrokken." De Fransche staf meldt Woensdagmorgen togen drie uur deed oen Fransche bewapende vliegmachi ne een aanval on oen Zeppelin bij Zeebrug«e. oa> een hoogte van 4000 M., en wierp 19 brandbommen naar het luchtschip. l>c Zeppelin scheen geraakt te zijn. Te zellder tijdschoot een andere Fransche vlieger bij üstende op een Duitsche torpedoboot. die getroffen werd. De Duitsche marinestaf deeét nog mede. dat op den 25sten April DE ENGELSCHE 0NDER2EESR „E 32" IN DEN GROND GEBOORD IS in het zuidelijk gedeelte van de Noordzee door Duitsche oorlogssclie- pen. Twee man zijn door de Duit schers krijgsgevangen gemaakt. Een Duitsche onderzeeër trof denzc-lfden dag in dezelfde streek eon Engelsdhen kruiser met een torpedo. POGINGEN OLM EE'N OPSTAND IN IERLAND TE VERWEKKEN, zijn zooals we reeds mededeelden, onder nomen, maar deze zijn mislukt. Toch blijkt de oproerige beweging een ern stiger karakter te dragen dan uit de eerste berichten kan worden afgev leid. Een telegram uit Londen meldde, dat Sinn Fcuiers 'n lorache revolu tionaire groep, in Dublin gew apend door de straten trokken, St. Stephens Green bezatten, het postliantoor in bezit namen en de telegraaf- en tele foondraden doorsneden, in een woord revolutïonnaire daden ondernamen. Troepen, uit Currach aangekomen, hebben die beweging onderdrukt, een aantal personen werden gedood en ge. vyoüö, waaruit blijkt, dat de Sinn Feiners zich verdedigden en dat een straatgevecht plaats had. Vol gens een Engelsche regeerings-mede- je wel. Ik heb te voed respect voor mijn maag. De predikant boorde dit beminne lijke antwoord met eens meer, daar hij al wear verdiept was in de studie van zijn gevlekt perkament. Weet u eenplek in de gemeente, waar nog overblijfselen van een ver schansing te herkennen zouden zijn? vroeg hij, feitelijk iucer tegen zichzelf sprekend dan tegen Mallien. Neen, antwoordde deze, en daar ik geen vliegmachine heb, kan i ik ook niet opstijgen naar de wolken, waar u op 't oogenblik in schijnt te 'zijn. Ik zal maar afscheid nemen. Gocdienmorigen. En hij keerde zich om en wandelde de kamer uit. Carrington, die da.t korte afscheid nogal vermakelijk vond, nam eveneens zijn hoed, daar de predikant werkelijk te zeer ,,in de wolken" waa om eenige aandacht aan zijn bezoekers te wijden. Gue- denmorgen, mijnheer I.eigb, zeide hij, terwijl hij naar de deur ging, maar er werd gcon notitie van zijn groet genomen. - Goeden morgen, mijn heer Lefgh, herhaalde hij luid en met nadruk. O, goedendag, goedondag, zeide de geleerde knorrig. De advocaat slenter de langzaam de met boeken bekleede gang door en kwam weer buiten in don op een wil- 1 dernis golijkenden tuin. Rupert cn doe'ing, ie het ontwijfelbaar, dat dezo opstand van buiten is aangestookt, en dal de Duitsche regeering er de hand in bad. Een poging toch werd eenige dagen geleden ondernomen, om wa pens en ammunitie te landen in Ier land, door een oogenschijnlijk neu traal sohip, dat och tor in werkelijk heid een Duitsche hulpkruiser was, die samenwerkte met een Duitsche duikboot. En bij die gelegenheid werd de hulpkruiser tot zinken gebracht en werden een aantal personen gevan gen genomen, onder wie Sir Roger Casement zich bevond. Over de oproerige beweging komen nu nadere officieele mededeelingen. Er werden naar Reuter seint een reeks vragen gericht lot de regeering omtrent den toestand in Ierland. Mi nister Asquith las daarop het volgen de telegram voor van den onderko ning „Toestand bevredigend, het St. Stephens Green is bezet, elf opstan delingen zijn gedood. De berichten uit de provincie zijn geruststellend. De inspecteur-generaal van politie 1k». richt, dat te Drogheda nationalisti sche vrijwilligers onder de wapens zijn gekomen om dc regeering te sleu- nen. (Toejuichingen.) Veel personen hier ter plaatse hebben hunne hulp aangeboden." Asquith deelde verder mede. dat de staat van beleg is afge kondigd voor de stad en het graaf schap Dubtin en dat krachtige maat regelen zijn genomen om de beweging te onderdrukken en a! degenen, dia er in betrokken zijn, te arresteeren. Op het platteland buiten Dublin was het rustig, slechts drie weinig beteo- kenende gevallen van ongeregeldhe den zijn voorgekomen. „Er zijn maat regelen genomen zoo vervolgde Asquith om onze vrienden in. het buitenland ten volle en nauwkeurig in te lichten omtrent de ware betee- kenis van deze nieuwste Duitsche campagne." De- minister verklaarde verder, dat hel bericht, dat de resi dentie van den Ierechen onderkoning door de opstandelingen genomen zou zijn of dat de opstandelingen in het bezit zouden zijn van mqchine-gewe- ren, onjuist is. .In 't Engelsche Hoogerhuis deelde minister Lansdowne mede, dat een Duitsche onderzeeër en een Duitsch schip, dat er uit zag als een Neder- iandsch handetesohip, drie dagen ge leden waren verschenen aan de west kust van Ierland. Sir Roger Casement en twee Duitsche officieren waren geland in een opvouwbare boot van den onderzeeer. Het Duitsche schip was aangehouden door een Engolsch oorlogsschip cn had bevel gekregen 't Engelsche schip te voLgen naar Qu- eenstown. Het volgde werkelijk een eind, heesch toen echter de Duitsche vlag en boorde zichzelf in den grond. De bemanning werd gered. Lord Lansdowne, hoewel den ernst van den toestand in Ierland niet onderschat tend. verklaarde toch dat de opstand gedoemd was tot een schandelijke mielutóking en dat de jongste berich ten zeer bevredigend waren. Er waren 15 personen gedood en 21 gewond en bovendien waren nog twee vrijwilli gers en twee politieagenten om het leven gekomen en zes vrijwilligere gewond. Uit Londen wordt nog aan de Tele graaf geseind „In spanning volgt men hier de gebeurtenissen te Du blin, die echter geen smet werpen op het Iersche volk als geheel. Reeds voor den oorlog waren de Duitschers aan het werk in Ierland en de arres tatie van Roger Caeement oen werkelijk verrasende gebeurtenis werpt weer een nieuw licht op de Duitsche methodes in Ierland. De eigenlijke onruststokers hier zijn de z.g. Sinn-Peinere. met wie Casement ln verbinding stond. De geheels Ier sche nationalistische partij is echter op de hand der regeering en de ge- beurtsnissen in Ierland, al mogen zij ernstig zijn. zullen voor de Duitschers dan ook wel op een teleurstelling uitloopen." 't Blijkt dat er niot aleen in Dublin, maar ook in andere plaatsen in Ier land iets te doen is geweest. Er wordt althans nog gemeld„Zondag avond zou juist een plelziertrein van het station Maryborough vertrekken, toen bleek dat de telegraaf niet wilde werken. Een man ging op onderzoek uit en toen bleek dat lange den spoor weg een telegraafpaal was omgekapt en over de rails gelegd. Toen do man do paal wilde verwijderen, werd er op hem gevuurd. Later werd een waggon met politie uitgezonden, die echter ontspoorde omdat de rails verderop waren opgebroken."- En nu komen zoo meldt 't Aig. Handelsblad de bijzonderheden los over dezen menkwaardigea Ier, die tot de Engelsche consulaire ambtenaren behoord heeft, die Engeèsch consul geweest is in verschillende landen, die zeifs de ondorschoidmg van de „Knighthood" kreeg, eu die sedert liet begin van den oorlog gepoogd heeft de Ierac-he quae3tie aan de Duitselie te verbinden. Reeds in November 1914 is melding geinaalut van die po gingen, toen in do „Norddeutscho Allg, Zlg." bericht werd over een onderhoud, dat Sir Roger had met Duitsche autoriteiten over de toe komst van Ierland in geval van een juffrouw Mallien waren nog altijd niet verschenen eu de onbeleefde buffel, aan wiens hoede Rupert Car rington had toevertrouwd, liep onge duldig op an neer. Hij maakte oen wuivend handgebaar, toen de advo caat verscheen. Heeft u ooit zoon wanorde meer gezien, vroeg hij met de stem van een oerang-oetang, met welk beest hij veel overeenkomst had, en Leigh hoort hier eigenlijk precies in thuis. Zijai geest ia net zoo n war winkel als zijn tuin. En die man moe: de geestelijke vuder van de ge- meeute zijn! Zulilen we die wildernis nog maar eens verder ingaan? Rupert viwg me, of ik u voor mijn rekening wilde nemen, dat dien ik dus wel te doeu. lleeft u ooit zoo n rommel meer gezien? vroej» hij op den toon van de uiterste verachting. O jawel, u laat me niets nieuws zien, antwoordde Carrington. die er genoegen in had Ma! lien's boos hu meur nog erger to maken. !k ben niet van plan u verder iets te laten zien, bromde Mallien, ik lijk ook we! gek om me nog druk te maken! Ik zie niet in, O! Carringtori's gezicht vertrok plotseling van pijn. Wat is er? vroeg Mallien nog altijd op nijdLsen toon. Kiespijn! Ik heb er al meer last van gehad de laatste maar nog geslaagden DtrltsoTien Inval in Enge land. Het was in dien zelfden tijd, dat de „Hlntentreppcnroman" verscheen, waarin Sir Roger do Engelsche re- georing, en meer in 't bijzonder den Engelechen gezant In Noorwegen, beschuldigde personen, onder wie de bediende van Sir Roger Casement, te hebben willen omkoopen om dezen naar het .leven te staan, of hem naar Engeland over te brengen. Deze Sir Roger Casement, die sedert in DuiUchland verblijf hield, heeft daar gepoogd onder de Iereche krijgsge vangenen een Iersche brigade op ie richten oen Iersch soldaat, die tot de uitgewisselde gevangenen behoorde, hooft verleden jaar in Engeland ver klaard, dat Iereche gevangenen in het kamp te Luneburg honger moes- teq lijden, ten einde ze over te halen tot deelneming aan het plan van Sir Roger Casement De pogingen, ook persoonlijke, door hem aangewend, hadden echter weinig resultaat; vati de 2400 krijgsgevangenen waren er slechts 50 bereid om zich aan te slui ten bij de „Iereohe brigade". Klaar blijkelijk heeft deze Engelsche oud consul in verbinding gestaan met Iersche Sinn-Feiners Hot samentref fen van de poging om in Ierland ge weren en ammunitie te landen mot den opstand in Dublin is te merk waardig. om daartusechen geen ver band te zien zoq merkt 't Hbld. op. Dal deze pogingen geen weerklank vonden bij het Iereche volk, slechta beperkt bleven tot enkele revolutio naire elementen, heeft ln Engeland een gevoel van opluchting doen ont staan. en dit werd nog versterkt door de zekerheid, dat de troepenmacht in Ierland voldoende is, om elke ople ving van deze beweging der Sinn-Fei ners onmiddellijk den kop in te druk ken. De ..Times" zegt in een hoofd artikel ..De datums voor gemeen- schainueliike onerntles van Coseaueut en de Duitsche vloot wob zorgvuldig gekozen. Zil waren bepaald on het einde van de week an wel van de week van Paachen. wanneer men op vroegere ervaring kon aannemen, dat de waakzaamheid van de Eng'el- sche ministers verslapt zou zijn. De Duitschers lieten tóch vermoedelijk door twee beweeg redenen lelden. Zij hoont en misschien, dat een galijk- tiidige aanval in Ierland en on de Oostkust, twee flanken van de En gelsche stelling, een paniek in Enge land verwekken zou en dat die pa niek er de Engelschen toe zou bren gen. troepen in eigen land te houden. iiiDlaats ze over zee te sturen. In dien zii aan zoo iets dachten, is het weer eens een bewijs van hot onver mogen der Duitsch ere om den En- geLsohen gemoedsaard te begrijpen. Er la nergens de minste ongerustheid geweest en wïi zouden zeer verrast ziin. als zelfs het volk te Dublin in het algemeen den ..opstand" ernstig zou opvatten."' Er is niet veel nieuws nog over de D U ITSCH-AM E RIK A A N SCI IE quaes- tle. De „Lokal Anzeiger" schrijftIn de Duitsch-Amerikaansche kringen te Berlijn was man Dinsdag hoopvoller in de beoordeeling van den diploma- tieken toestand twsschen de beide na ties, don in de voorafgaande dagen. Deze stemming uitl© zich voorname lijk op het gebied van zaken doen, dat het gewone verloop had, zonder dat het door de politiek beïnvloed werd. Dit mag gedeeltelijk daaraan worden toegeschreven dat vela Amerikanen, die Maandag de golegenheid aange grepen hadden om den ambassadeur Gerard op do races to Karlhorst te begroeten, diena opgeruimde stem ming in een voor hen gunstig schij- nenden zin uitgelegd hebben. De „Vossische Zeftung" schrijft, dat do beraadslagingen Utsschen den rijks kanselier en degenen, die medezeggen schap hebben bij de beantwoording van Wilson's nota, afgeloopen zijn. De verdere besprekingen zullen weer in het Groote Hoofdkwartier plaats nebben. waar dc Rijkskanselier Woensdag is aangekomen. Dinsdag avond heeft Von Bethmann—Holhveg nog besprekingen gevoerd en tegen den avond den Amerikaanschen ge zant weer ontvangen. De opvattingen omtrent de zaak zijn sedert niet ge wijzigd. Wanneer bij do Vereenigde Staten een even goede wil bestaat als bij Duitschland, dan is er nog een mogelijkheid om een botsing to ver mijden. Het antwoord op de Ameri- kaan6che nota zal waarschijnlijk niet vóór Zaterd3g a s. bdkond gemaakt worden. De correspondent van de „Times" te New-York seint, dat in officieele Amerikaansche kringen er een nogal optimistische stemming beerechte ten aanzien van de crisis in de Duitsch- Aiuerikaansche betrekkingen ,De beriohten uit de Duitsche hoofdstad ademen een geest van onderwerping aan de Amerikaansche eischen." Er zijn reeds tusschen Berlijn en Wash ington mededeebugeii gewisseld ter verkenning van het terrein. De Ame rikaansche gezant te Berlijn, Gerard, heeft nieuwe opdracht gekregen om de Duitsche regeering in geen twijfel te laten over de houding der Ameri kaansche regeering. Dao houding is gegrond op de omnenschelijkheld van niet zoo hevig als nu. Ik zal. in Lon den maar dadelijk naar een dokter gaan. Dat kan u hier ook doen, merkte Mallien op, terwijl hij de laan naar hat hek in sloeg. Dokter ToLlart woont aan 't eind van het dorp. Ieder kind kan u wijzen. Dank voor uw raad, zeide de ad vocaat. toen zii bij het vervallen hek bleven staan. U is goedhortiger. dan u zich voordoet. Dat ben ik niet, ik wil graag van u af zijn, luidde liet ongeloofe- lijko antwoord van Mallien, terwijl hij zich omkeerdo. U kon naar den dokter gaan of anders naar den duivel voor mijn part. Carrington bleef den kleinen man nakijken, die niet snelle slappen den straatweg opliep, en glimlachte om ziju wonderlijk karakter. Toen sloeg hij den weg naar het dorp iu en vond spoedig het huis van den dokter. Deze was toevallig niet uil, gaf zijn pnlient iets om mee te spoelen 'cn stopte een watje niet een verdoovend middel in de kies. liet hielp Carring ton dadelijk en hij was blijde van de knagende pijn bevrijd te zijn Nadat hij een lialvo kroon hod betaald, slenterde hij op zijn gemak naar 't Groote huis terug; en toen hij u&n 't hek van het purk kwam, was hij weer geheel boter. Terwijl hij do biccdo laan naar 't Onze Lachhock Bruin: „Al weer in do stad terugl Ik daoht dat je nu boer was gewor den? Groen: „Ik merk, dot jij je aan dezelfde vergissing h^bt schuldig go- maakt als ik." Keesje zag hoe een klein sleepboot je een groot schip voorttrok, en hoorde het bootje fluiten. „0, vadert' riep hij opgewonden uit. „Kijk eens! De groote boot heeft de kleine bij den qtanrt gepakt en rra schreeuwt ze!" „Wat een eigenaardige Mbliotheekl Hoe ben je aan zoo"n mooie verza meling boeken gek-xmen?" „Door altijd dat soort boeken te koopen, die vrienden niet van mij wilden lecnen." „Moeder", klaagde Jan, toen ik bij grootmoeder was, bediende zij mij tweemaal van een vruchtentaart''. „Dat had zij niet moeten doen. Jantje", zei zijn moeder. „Eénmqal ls rijkelijk voldoende voor kleine Jongens. Hoe ouder Je wordt, Jantje», des te verstandiger rul je worden." „Nu. ma, grootmoeder is heel wnt ouder dan u' Menig vrijgezel heeft een vrouw gelukkig gemaakt door haar niet te trouwen. den duikbootenoorlog in den tegen- woordigen vorm, en de Vereenigde Staten willen dan ook dat deze op houdt tot door boidc regeeringen een rcgollng voor de duikbootenactie is vastgesteld. Reuter seint nog uit Washington Iu hun woes ten ijver van te pogen invloed uit te oefenen op het Congre» overatelpen de Duitsche propagan disten de senatoren met telegrammen, in welke geprotesteerd wordt tegen een actie, die oorlog zou kunnen be ttekenen. Er zijn reeds 25000 tele grammen ontvangen, grootendeels uit de midden-westelijke Staten, waarde Duitsch-Amerikanen predomineeren. Verspreid nieuws. UIT ENGELAND. Nu de regee ring beelden had. het parlement in geheime zitting co de hoogte te bren gen met tot dusverre geheim gehou den feiten en cijfers in zake de re- cruteering. heeft zij zich ook ver plicht gezien eenige nieuwe artikelen aan de wet op de landsverdediging toe te voegen, om te voorkomen, dat er van deze mededeelingen misbruik wordt gemaakt. Het zal dus ieder lid van een der beide Huizen veriboden ziin om eenige bijzonderheden daar omtrent in het openbaar, hetzij mon deling of schriftelijk, mede te deelen aan derden, terwijl persorganen, dio eenig bericht omtrent het verhandel de bekend maken. 6trafbaar zullen ziin. Er wordt te dazen opzichte al leen een uitzondering gemaakt lea opzichte van de verslagen, die door do ambtenaren van liet officieele persbureau worden uitgegeven. Deze bepalingen ziin. zooals de parlemen taire correspondent van de ..Times" opmerkt, noodzakelijk gebleken, om dat. toen de beide laatste geheime 7-iHingen ziin gehoud>en. namelijk in 1870 en in 1878, volledige verslagen van het verhandelde in de bladen zijn versciienen. ofschoon er geen enkele verslaggever op de pers tribune zat. Dit was natuurlijk aan de onbescheidenheid van parlements leden te wijten, maar thans kan dit met voorkomen, omdat niet alleen het lid, dat mededeelingen mocht verschaffen, maar ook de redactie en directie van een blad. dat ze op neemt. zich aan zware straffen bloot stellen. HET DERDE BELGISCHE GRIJS BOEK. Naar aanleiding van het Duitsche ..Witboek" ovor den oorlog ln België en de ral daarbij gespeeld door de franc-tirours. heeft de Belgi sche reeeering te Havre eon ..grijs boek" doen verscliiineu, mot het dool, de van Duitsche ziide goonperde be weringen en beschuldigingen te weerleggen. RUSSISCHE TROEPEN IN FRANK- RIJK. Over de aankomst van Rus sische troepen te Marseille schrijft de ..Temps" nog o. m. „Hot toeval lig samenvallen van de verovering van Trebitonde en de beide wel ge staagd® aanvatten van de Franscha troepen, waardoor de Duitsche on macht aan de Maas gebleken is, is bemoedigend. Wij zullen de komst van Russische soldaten in Frankrijk niet met deze gebeurtenissen verg®- lijken. Dit stoute stukje zal onz« strijdmacht ni®t aanzienlijk vereter- ken. Het is niet aan te nemen, dat het ln de bedoeling zou liggen, gehee- le legera zulk een reusachtige zeerei» te laten maken, als deze Russische troepen hebben afgelegd. Maar do inoreele beteekenis is daarom niot minder groot. 7.li overtreft zolfs verre liet onmiddellijk militaire belang. De samenwerking van onze verre land- t-'onooten blijkt voor eon ieder uit huis opliep, begon hij ondanks don wormon zonneschijn plotseling te riL ion. Dit verwonderde hem sterk; hij had absoluut geen koorts en het was :e'6 onnatuurlijks Vreemd, mompelde hij; een bijge- loóvig merisch zou zeggen, dat Ik over mijn graf liep. Bah', hij lachte, maar desondanks huivordo en rilde liij op. nieuw. HOOFDSTUK Hl. De gelicvon. Om Hendle recht té la ton woér varen moeten we zeggen, dut hij volstrekt de bedoeling niet had, zijn vriend aan zijn lot over te laten, hoewel het gezelséhap van Dorindn een verontr schufdigüig, voor zijn vergeetachtig heid had kunnen zijn. Muur wel ver- ie van zich van Carrington af W ma ken, hftd tiend!® aan juffrouw Jab ber gevraagd zijn vriend te verzoeken naar d® kerk to komen, als hij af- schold van den dominee had geno men. Do oude vrouw had die bood- schap niet overgebracht en elk oogen blik verwachtte Hendle nu Carrington te zien verschijnen, terwijl doe® al huig op weg was naar het Groote Huis. llii dacht natuurlijk, dat Leigb en Mallien hem aan de praat hiel den on t»ekommorde zich, nu Doritv- da, bij hom was, du» niet verder cuu het lange was blijven van zijn ouden schoolkameraad. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5