- Opgericht 1883. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 83e jaargang Ne. 10083 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag ze afril isia aüvbrtent1ën: Van 1—5 regels 75Cts.; Iedere regel meer 15 Cts. Bullen het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. contant. Redactie en Administratie: Groote Hontstraat 53. Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie600enderAdminisfraüe724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"1.50 Franco per post door Nederland 2. Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/, n „de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (par woek) geabonr.eerden wordt gewaarborgd door ,,The Ooaan" Eokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 30 APRIL. Soc. Vereeniging: Volksconcert Zang en Vriendschap. Schouwburg, Jansweg; Revue Kom Je nog kijken of niet? Brongebouw: De Damiaten: De Blin de en .zijn geneesheer Bioscoopvoorstellingen: Cinema^Pa- lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr Markt. Biosc. Theater, Barteljo- risstraat MAANDAG 1 MEI. Prulletje; Rotterd. Tooneelgezelschap Bioscoopvoorstellingen: CLnema-Pa- lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt. Biosc. Theater, Barteljo- risstraat. Eleotrieohe looomoftiof „De onderzeeër", noemde haar de chef van de werkplaats der E. S. M. en daar doel ze ook wel wat aan denkeu. de locomotief, die de Maat schappij voor allerlei diensten op de baan brengt, Om te beginnen met haar nederigste taakzo inoet zand- wagens trekken, verder zal zo dienen bij herstel van bovenleiding, bij onge lukken en déraillementen en in de derde plaats zal ze op drukke dagen wagens trekken naar Zundvoort. De heele locomotief ia tn de werk plaats van de E. S. M. zelf gebouwd, heeft twee motoren en krijgt er nog twee bij. zoodat ze heelwat trekkracht ontwikkelen kan. Gaat ze uit om hulp te brengen bij onheil, dan neemt ze een dommekracht inee, stophout,, ba ik ijzer, vijzels en brancard en een plueg van een man of acht. Dezen morgen hebben we er een proefrit in gemaakt naar Zandvoort. 't Zonderlinge njachien had nogal be kijks, om zijn vorm en ook omdat, het, behalve een bel, oon fluit heen, die doet vermoeden, dat er een groote rivierboot aankomt. Ouidat ze smal la. trili de vloer wanneer ze in volle vtren gekomen is en daarom 6taat er middenin een ijzeren kolom, waaraan dc- opvarenden" steun kunnen vin den Langzaam rijdt de bestuurder haar door de leelijke bocht voorbij de via duct aan de Leidschcvuartom deze bocht en haar ontzaglijke slijtage te kunnen missen wordt op dit Oogen- biik de baan verlegd, een brug over de Houtvaart is al klaar en het ge- heele werk zal den volgenden zomer af zijn. Met lang aangehouden fluitsignalen schuift de locomotief de dwarswegen voorbij naar het eindpunt te Zand voort; dan wordt rechtsomkeert ge maakt, weer naar de remise. Dezen zomer zal niet zes wagens van de Niiordhollandsche Stoomtram Amster damPurmerendAlkmaar, (die door de overslrooming nog grootendeels ontrampoueerd is) een bijzondere dienst worden ingesteld tusschen llaariem en Zandvoort, om dit traject beter te kunnen bedienen, dan nu niet den gemengden dienst Zandvooit— llaariem en ZandvoortAmsterdam, mogelijk is. Een verbetering dus in den trant van den afzonderlijken Q:èi:,-i AmsterdamSloterdijk. 'I Zijn aardige wagens, met over- iangsche banken en tevens met zit plaatsen achter elkaar, bovendien met heel aardige zitjes op de balcons, die wel in trek zullen komen, al zijn- ze voor twee corpulente personen wat smal. Een verstandige maatregel, d;e aparte dienst, want 't zal dezen zomer druk worden te Zandvoortalles moet er al verhuurd zijn. Nog een lange uithaal vau onze etoombootfluit en de locomotief ran geert bedachtzaam het terrein van de remise weer op niet minder behoed zaam, bang voor ons kostbaar ge beente, klimmen we naar beneden, want het gevaarte is hoog van den grriTld lokalen behaaglijk voelen loopt dan ook teil einde an onze óoren raken langzamerhand meer ontvankelijk voor den zang der nachtegalen dan voor dien der prima-dooma's. Het leek wel of ook het uitmuntende koor Zong en Vriendschap zich op het concert podium wat gedrukt voelde. Haar eer ste groote nummer, mijn „Do Profun di s" klonk niet overal zoo frisch van intonatie als wij dit van de Lie- 'dertaiel gewoon zijn hoe uitmun- tend overigens ook Roeske's opvatting mocht haeten. Ook de compositie van! den dirigent Ha raid's Bruid leed in de voordracht min of meer aan mat heid. Eerst in Brandts Buys gewel dig, maar ook geweldig zwaar koor .„Zegepraaleen hoogst talentvol le verklanking van Gezelles machtig gedicht gaf de vereeniging door gaans de volle maat van haar kunnen en waar een koor iets van deze kracht praesteert kan zijn concertavond al lerminst mislukt heeten. Van een ar tistiek échec znl dan ook wel nooit sprake kunnen zijn, zoolang een koor zóó energiek en geest/driftig wordt, aangevoerd als Fred. Roeske dat ver staat. Geen wonder dat zijn zangers en het publiek hartelijk instemde met de hulde die hem in den vorm van een lauwerkrans en bij monde van den voorzitter der vereeniging Dr. Broese van Groenau gebracht werd. Solisten waren dezen avond moj. Marie Haitsina Muiier van hier (zang) en Sepha Jansen van Amsterdam I (viool), beiden zeer artistiek en accu raat begeleid door Emmy van Eden. Mej. Haitsma Muiier heeft een fris- sche mooi geëgaliseerde sopraanstem. Ze zingt beschaafd muzikaal met nu en dan iets persoonlijks in do voor dracht, die daardoor wel jets wint in belangrijkheid. Zij dient evenwel streng de grens in acht te nemen tus- sChen zuiver gevoel en willekeur, en niet te licht meenen den componist door opzettelijke tempo-wijzigingen te kunnen verbeteren zooals zij dit bij liet slot van Willem Andnessen's Adeste en nog opvallender, dus met nog nünder gelukkig resultaat, aan j t eind van Mortelmaas juweelige Hansje trachtte te doen. Heel sympo- Lhiek droeg zij in 't begin van den avond een serie Zweedsche Volkslied jes bijeengebracht door Amalie Joachim voor. Van mej. Haitsma Mu iier hebben wij, dunkt mij, als liede ren- en ook "als oratoriumzangeres goede dingen te verwachten. O vei- Sepha Jansen wil ik niets an ders zeggen dan dat zij den goeden dunk betreffende haar spel dien zij j vroeger gelegenheid had hier te ves tigen, schitterend heeft gehandhaafd. Z'ij speelde dezen avond twee deelen. j van het Concert van Mendelssohn on j als kleine nummers de bekende Ro mance van Svendsen, een arrange ment van Walther's Preöslied uit Die Meistersinger en een Allegro von Pugnani-Kreisler. Beide solisten, en haar bescheiden begeleidster, beleef den een zeer groot succès. P lil LIP LOOTS. „hrJsaieuws PERSONALIA. J u b 1 l e u m. Dinsdag 2 Mei a-S., zaJ de heer A. de Hon, machinist bij W. Bus5 Stoom bootmaatschappij, den dag herden ken, dat hij vóór 35 jaren als zoo danig bij die maatschappij in dienst trad. De reserve sergeanten Wierin- ga, van Bruggen,' Blommeoidaal en Cohen Stuart van Depot X zijn be noemd lot vaandrig. „ZANG EN VRIENDSCHAP'. Ook onze Konlnkl. Liedertafel heeft gisteravond haar concertscizoen ten minste haar gewone reeks leden- co neer ten (want a.a Zondag volgt nog een volksconcert) gesloten. De tijd dat wij ons doa avonds Li warme TUBERCULOSEBESTRIJDING. De feestavond, gehouden door do afd Haarlem van de Vereen, tot bev. der Gezondheid in de Grafische Vakken, den 9en April, heeft een batig saldo opgebracht van 35.— voor de stich ting van een sanatorium van tuber- culeuse typografen. v.h. GEBR. SCHORNAGEL. In de v.h. GEBR. SCHOiRNAGEL. in do aandeelhoudersvergadering werden dc balans, winst- cn verliesrekening goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer G. W. van Glab- beek, te Nijmegen., Besloten werd j over het afgeioopen jaar geen dlvt- I dend uit té keeren. EEN NACHTELIJKE AANSLAG. - Vrijdagavond half twaalf zou de 20- jarige dochter van. een bewoner van de Tetteren eatraat ter ruste gaan. Toen zij opbaar slaapkamer was ge komen, zag zij plotseling achter liet ledikant Iemand opduiken. t Bleek haar vroegere verloofde te zijn, A. genaaihc, die 't huis was b uiicnge- slopen en nu plots voor haar stond en een revolver op haar richtte, lievig j ontsteld vloog het meisje terug. De j revolver klikte, doch een schot viel niet. Toen men even later de kamer inging, was de nachtelijke bezoeker via een afdakje door 't raam verdwe nen. Zijm revolver, die met scherpe patronen geladen was, had hij achter- gelaten. De politie werd met het ge- I beurde bi kennis gestold en zocht den moordlustigen oud-verloofde. j DE H. B. S. AL TE KLEIN! Op' goede gronden moet worden aanga nomen, schrijven U. en W., dat noch I het gebouw der H. B. Sohool met 5- jarigen cursus, noch dat der H. B. School met 3-jarigen cursus alhier, met 1 September a.s. genoegzaam ruimte zal hebben voor het aantal leerlingen vermoedelijk zal voor een 3-tal klassen die ruimte ontbreken. Om aan dat bezwaar tegemoet te ko men. zal het noodig zijn. dat door verbouw het aantal gewone lesloka len aan eerstgenoemde achool worde uitgebreid, wat gevoegelijk zal kun nen geschieden door van de bestaan de afdeeiing voor scheikunde een ge deelte op te trekken De kosten van dien verbouw, uitbreiding van de be staande bergplaats voor rijwielen daaronder begrepen, worden geraamd op 114.200.terwijl voor aanschaf fing van meubelen, gordijnen, eriz.. en voor leermiddelen een bedrag van 3300 wordt gevorderd. De Com missie voor openbare werken, advi seert in dezen zin. MEIFEEST. Het ,,Rev. Mei Co mité" houdt Maandag een betooging met muziek en zang, waarvoor dit comité vergunning kreeg van B. en W. (7.ie vervolg stadsnieuws pair. f). (Jit de Omstreken BLOEMEND AAL. Aanbeste ding Aan de firma D. Blanke- voort Zoon te Bloemendaal is door het Gemeentebestuur van 's-Graven- hage ondershands opgedragen de bouw van acht blokken arbeiderswoningen aan den Trekweg te 's-Gravenhage, voor de somma van 720000. Militieraad In de Dinsdag gehouden 1ste zitting van den Mili tieraad zijn 5 persone'n vrijgesteld we gens eigen vtijwillïgen dienst. 7 per sonen „wegens broederdlensl, terwijl een aanvrage om vrijstelling wegens eigen vrij'wüligen dienst werd afgewe zen. Vele wandelaars kunnen thans weder genieten van het gezang der nachtegalen die hier in vele buiten plaatsen te hooren zijn ook laat zich hier en daar een koekoek hooren, wat heel aard'g klinkt over de dui nen. De nieuwe lokaliteit, bestemd voor levensmiddelenbureau. op het pleintje tegenover het Raadhuis, is thans gereed om in gebruik genomen te worden. HAARLEMMERMEER. Door den minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter de heer G. Hommes, te Hoofddorp, bij de rijkswegen in de provincie Noord- Holland. Een on ge l'u k. Vrijdag morgen viel de 72-jarige korenmole naar H. E., te Hoofddorp, terwijl hij m den molen bezig was, van een trap en kwam op den omloop van den mo len terecht. Kermend van pijn werd hij daar gevonden. Door een paar le den van de Roode Kruis-brigade te Hoofddorp, werd de eerste hulp ver leend. Het bleek, dat E. een dijbreuk had bekomen, zoodat dadelijk eon noodverband werd aangelegd, terwijl ondertusschen de hulp van den ge neesheer werd ingeroepen. Op diens advies ié E. met de rijwiel-brancard van het Roode Kruis naar het zieken huis te Haarlem overgebracht. De collecte die door de jonge- lingsvereenigmgen te Nieuw-Vennep en Abbenes zijn gehouden in het zui delijk deel dezer gemeente, ten behoe ve van het Prov. Comité voor Tijde lijke, Militaire Tehuizen, heeft het belangrijke bedrag van 368.— op gebracht, HALFWEG. Do verkoop der bloempjes ten bate der tuberculose lijders heeft alhier een 120 opge bracht. ZANDVOORT. De ufdeeling der S. D. A. P. te Zandvoort, zal 4 Moi u.s. lxct Meifeest vieren. binnenland ONGELUKKEN, De 8 jarige A. B is in de Schootenboechiraat :e Rotterdam in een emmer heet water gevallen. In het ziekenhuis is het meisje, dat ernstige brandwonden be kwam, aan de gevolgen.overleden. BUITENGEWONE WAKiMTE. Een raededeeling van het Kon. Me teorologisch Instituut te De Biidt meldt Donderdagmiddag bereikte te Vlisingen de temperatuur de buiten gewone hoogte van 29.9 gr. Celsius, ruim 7 gr. meer dan de hoogste daar vroeger in April waargenomen tem peratuur (22.8 gr. in 1914) en zelfs 2 gr. hooger dan de te Vlissingen vroeger in Mei waargenomen hoog ste sland (27.7 gr. in 1903). Elders hier te lande was de maximum tem peratuur over het algemeen niet bo ven 24 gr. en beneden vroegere hoogste standen. Het verschil wordt waarschijnlijk verklaard door vv in<t- sti.le en vrij hoogo vochtigheid te Vlissingen, tegen matige winden met groote droogte elders. UITVOER VAN HOUT UIT DUITSCHLAND. Nader meldt men aan de „N. R. Ct."De uitvoerceu- trale in Duitschiand heeft een circu laire gezonden aan de Duitsche hout handelaars, waarin staat, dat voor zachte houtsoorten de eerete 6 weken van liet departement van oorlog goen verlof voor uitvoer wordt gegeven in verband niet de inventarisatie. Mis schien wordt na dien tijd verlof tot nieuwen uitvoer gegeven. Wel wordt voor harde houtsoorten verlof gege ven tot uitvoer, met uitzondering van pitch-pine en mahoniehout. ONTPLOFFINGEN. Vermoede lijk doordat benzine in de olie was gekomen van het brandende kook- toestel. ontstond Donderdagmiddag in de motorschuit .Helena" van de firma Van Yperen en Van Heeren te Vlaardirnren een ontploffing in hot vooronder, met het gevolg, dat het schiD gedeeltelijk ontzet werd en lek sloeg. De 37-jarige schipper Noordzij, die zich in het vooronder bevond, be kwam ernstige brandwonden, terwijl ziin 17-iarige broer, die op liet dok was. door den luchtdruk tegen het dek werd geslingerd en inwendige kneuzingen opliep. Ten huize van den heer E. Kra mer. Bleekersdilk te Dordrecht, heeft Donderdagavond een ernstige gas ontploffing pleats gehad. Het licht wilde niet branden e*j de reeds be jaarde heer K.. die hot benedenhuis bewoont, beeaf zich naar den kelder waar de meter stond. Na het aan strijken van een lucifer volgde een hevige ontploffing, die in de woning veel schade aanrichtte. Onder meer werden de groote ruiten aan de straatzijde van den salon aan grui- zols geslagen en vloog er een paneel pit de deur. terwijl de drukking ook in andere vertrekken schade veroor zaakte. Inmiddels was in den kelder het uitstrooxnende gas in brand ge raakt en deelde de vlam zich mede aan het in de gang gekomen gas. xoedat een begin van brand ont stond. Terwijl voorbijgangers bezig waren het vuur boven met einmens water te bhisschen. droegen anderen zand aan. waarmede de lokke gas leiding in den kelder werd begraven, waardoor ook hier de vlam werd ge doofd. Inmiddels- had de slangen- wagon der politie met een straal op de waterleiding bet brandje in de ka mers gebhjsoht. De heer Kramer was bij de ontploffing deerlijk aan het geheel e hoofd, borst en benedenarmen verbrand. IIii werd geneeskundig be handeld efi ten slotte per riituig naar het 'R.-K. ziekenhuis vervoerd. Ziin toestand is niet zonder gevaar. PROV. STATENVERKIEZING. Uit Russvim wordt aan de Maasbode gemeld Donderdagavond hielden de Centrale kiesvereeniginsren der drio rechteche partijen een gecombi neerde vergadering, er werd beslo ten bij de a.6. verkiezing voor de Prov. Staten samen te werken. Voor dit district zijn aftredend de heeren xnr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen (R.-K.) en mr. II. Verkouteren (C.-H.), die vermoedelijk beiden door de l'.echtsche partijen gecandideerd zul len worden. De S.D.A.P. in dit district heelt reeds dc heeren J. van Eizenga alhier en G. h- A. WagenfeUJ te Hil versum candidaat gesteld. KAMERVERKIEZING WEERT. Naar aanleiding van het bericht van Het Centrum betreffende het protest tegen do Tweede Kamerverkiezing in het district Weort meidt men aan de N. R. Ct. In den morgen van dt-n dag der verkiezing heeft de heer Tem pelman een candidatenlijst voor den heer C. J. Kuyper ingediend. Deze lijst bevatte den datum van den stem ming» inplaats van den verkiezings dag. Om 1 uur liet de burgemeester vaii Weert, die deze onjuistheid op de lijst ontdekte, den heer Tempelman waarschuwen, teneinde hem nog in de gelegenheid te stellen, vóór 4 uur een nieuwe iij6t volteekend te krij gen. Eon uur daarna verscheen de heer Tempelman ten stadhmze, woar trom door tien burgemeester op de on nauwkeurigheid op de lijst gewezen werd. Voorgevende de caudidatuur- KuypCr in te trekken, met riet oog op de Goede Weck, welke hij niet ge schikt achtte voor do noodige propa ganda, verzocht de heer X. teruggave van dc lijst. Na teruggave van. het ontvangbewijs aan den burgemeester werd hem do lijst ter hand gesteld, waarop hij deze verscheurde. De bur gemeester verzamelde de snippers der lijst en liet deze ter bewaring opber gen. DUITSCHE PROPAGANDA IN OOS'l'-INDIë. Uit Weltevreden wordt aan de Telegraaf geseind Hot „Nieuws van den Dag van Ned.-In dia" publiceert uit officieeie bron ver schillende verklaringen van getuigen, voor don assistent-resident te Buiten zorg afgelegd in de zaak tegen Keil, den Duitechëfi ex-administrateur van „Straits Soenda-syndicaat", zooals men weet, beschuldigd de Arabische bevolking tegen de Neder], regee ring te hebben opgezet. Die stokerijen hebben van November tot Januari on rust en beroering verweidt. De getui gen verklaringen moeten zeer in het nadeel van Keil zijn. Zoo werd ver- klaard, dat Ken m meetings waar voorname Arabieren en regenten uit West-Java, zelfs uit de Vorstenlanden tegenwoordig waren, beloofde, dar. do oorlog spoedig zou uitbreken. De Ne derlanders zouden uit Java verdreven worden en Duitsoiiland zou 201 gen voor het noodige gold, voor geweren en munitie. Voigens deze getuigen werden onder de vergaderden reeds een aantal geweren uitgedeeld. De kwestie heeft in geheel iridic groote verontwaardiging gewekt. De officier van justitie heeft de zaak thans in handen. ZILVERBONS VAN 1 EN ƒ2.50. Bu Kon. besluit zullen, naar gelang van de behoefte, worden uitgegeven tien nüllioen zilverbons van ƒ1 en zes millioen zilverbons van 2.50. KONINGIN EMMA. De Koningin- Moeder ia lijdende aan aandoening aan de oogen liritis). De ongesteld heid. hoewel Pijnlijk, heeft een nor maal verloop eu de toestand is zeer bevredigend. ONGELUKKEN. AI spelende is het tweejarig zoontje van J. van den Brandhof te Veenendaal te water ge raakt en verdronken. In de Aagje Dekenstraat te Vlis singen is een 11-jarig meisje door een auto overreden. Bijna onmiddel lijk trad de dood in. Op het stationsterrein te Eind hoven is d« lampenist J. de Negro overreden en gedood. VRIJZINNIGE LANDDAGEN. Naar „De Vrijzinnig Democraat" ver neemt. zullen op Tweeden Pinkster dag in venschillende plaatsen van oii6 land vrijzinnige landdagen worden georganiseerd. Vastgesteld door de plaatselijke organisaties met steun: van de concentratie, zijn deze betoo gingen reeds in Middelburg Bever wijk en Vlaardingen. In verschillende andere plaatsen wordt de regeling voorbereid. UITVOER VAN STEENKOOL UIT ENGELAND. De Engelsche consul- generaal te Rotterdam deelt aan de pers het volgende mede over den uitvoer van steenkool uit Engeland ..Alle vergunningen, om steenkool uit het Vereenigd Koninkrijk uit te voeren, worden gegeven onder voor waarde. dat ne steenkool uitsluitend gebruikt wordt voor het ctoel, ge noemd in de aanvraag aan H oorlogs- handel-departement. en dat de voor waarden van verstrekking nauwge zet worden nagekomen. Om impor teurs van Engelsche steenkool tege moet te komen bii de uitvoering van de verplichtingen, is het wensche- liik, dat dergelijke firma's in hun eiaen belang Zr. Ms. consul om raad vragen, voor zii eenig 6chip van bunkerkool voorzien. Voor hun ge- muk hebben Zr. Ms. consuls formu lieren gekregen, die de importeurs aan hun cliënten kunnen verstrek ken. om er de aanvraag voor bunker kolen op te steller. Vóór een impor teur er toe overgaat, bunkerkolen te verstrekken, dient hii de ingevulde aanvraag over te leggen aan den Engelsehen consul, die hem zal advi- seeren of de bunkerkolen kunnen worden geleverd, zander inbreuk op de eerste voorwaarde van verstrek king. De aanvraag dient dan aan den kapitein te worden gegeven, om bii de scheepspapieren te worden gevoegd, teneinde de herkomst van de steen kool te kunnen bewitzen. en- Indien de voorschriften worden nagekomen, zal het bunkeren nn/lorhand gemak- keliik worden gemaakt. DE DUURTE. De besturen van S. D. A. P. en N V. V. beleggen 6 en 7 Mei te Amsterdam een vergadering waar maatregelen zullen worden be sproken. welke kunnen voeren tot het goedkooper verstrekken vana. vleesch fin hoofdzaak varkensvleesch) en vetb. vorsche- zoowel als etapeU en verduurzaamde groenten c. aard appelen d. vïech e. melk f kleede- len, wol, wollen stoffen e. d. g. schoeisel; h. sommige huishoudelijke artikelen welke binnenslands ïïiet worden geproduceerd of wier produc tie afhankelijk ia van grondstoffen uit bei buitenland; L brandstoffen. Referaten zullen worden gehouden over: lo. Duurte en loonea. 2o. De beteekenis van een algemeen absoluut uitvoerverbod. 3o. De practische maat regelen, welke door de regeering te gen de duurte behoorén te worden genomen. Als inleiders van deze pun- ten zijn aangewezen, de heeren Oude geest, Wibaut en Schaper. Op deze vergadering zuilen geen resoluties worden aangenomen, doch het resul taat der besprekingen zal worden saamgevat in eon adres aan de regee- rlng. De beide beeturen achten hei noodzakelijk, dat tevens de nadruk worde gelegd op de nalatigheid van tai van burgemeester^ en gemeentera den, Lnzake de levensmiddelenvoor» ziening zoo meldt ,,Het Volk". HUIDEN EN LOOISTOFFEN. Thans zijn door de N.O.T. belangrij ke partijen exotische huiden en Jooi- stoffen, welke in December 1915 of 111 Januari van dit Jaar hier te lande waren aangevoerd, vrijgegeven. SCHENKING AAN 's RIJKS SCHAT KIST. De minister van financiën maakt bekend, dat van iemand die on bekend wenscht te blijven, is ontvan gen 10.000 bestemd ate schenking aan 'a Rijks schatktet. Koloniën PEST OP JAVA. F.r wordt be kend gemaakt, dat bij het departe ment van koloniën hel volgende tele gram van den gouverneur-ireneraal van Nederlandsch-Indië, d el. 22 dezer, betreffende pestgevallen op Java, van 24 Maart, tot en met 6 dezer, is ont vangen: Djombang 1 nieuw geval geen dooden. Lamongan geen nieuwe ge vallen, 1 doode. Paeoeroean 4. Kediri 2, Toeloengagoeng 1. Madioen 2. Ma- getan 1, Soerabaja (6tad) 13. Soera- baja (afdeeJing) 1. Sidoardjo 1 en Soerakarta 9 dooie! ijko gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat ds totaalcijfers over bovenbedoeld tijd vak zijn 35 gevallen en 35 dooden, en dat zij over het nagenoeg overeenkom stige 14-daagsche tijdvak van het vorige jaar (26 Maart t/m. 8 April 1915; bedroegen 20G gevielen en 180 dooden. VREESELIJK TRAMONGELUK. -» Den 14den Maart had een botsing plaats tusschen twe-o stoomtrams voorbij Wcmokromo. Het 11 loeren deel der reizigers kwam met den schrik vr;j. Door het springen van do voe- dingspomp werd de machinist letter lijk gaar gekookt eri gedood, terwijl cok een inlandseh passagier op slag werd gedood. Drie anderen werden zwaar gewond en twintig licht. Do trainbotsing wordt geweten aou den stationschef, die de tram van Groedo liét vertrekken, zonder don andorcD trein af te wachten. Leger en Vloot Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. ..Noord-Brabant" Vrijdaa van Las Palmas vertrokken ter voortzetting van de reis naar Nederlandsch-Indië. Pers-Overzicht EEN CANARD. „Het Voderland" schrijft In de Duitsche pers circu leert thans als een serieus bericht een uitlating van het Nederlandse he so- ciaol-democratisChe orgaan „Do Tri bune" van 19 April, als zou de span ning, die hier te lande omstreeks 31 Maart viel te constateercn. te wijten zijn geweest aan hetper ongeluk in den grond boren van een N'êder- landsch oorlogsschip door dc Engel- echen. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat dit verhaal, zooals 0113 ten overvloede bij informatie ter plaatse waar men dit weien kan werd bevestigd, van allen grond is ontbloot, evenals tietgeen er verder aan toege voegd werd. n.l. da: onze r v.-ering de bemaftning van het schip, die gered was, In alle stilte naar Indië had gezonden, opdat de ztrak nte: zou uit lekken. Wij hebben hier blijkbaar te doen met eon poging ian Duitsche zijde om een nieuwen grond van aannemelijkheid te verschaften voor het destijds van Duitechc zijde ver spreide gerucht aangaande gevaren die ons vanwege Engeland bedreig den. Nu men echter blijkbaar 111 Duitschiand het bericht als ernstig 6chijnt te willen aanvaarden, nieenc-n we goed te doen het alsnog legen te spreken. Sport en Wedstrijden CRICKET. Vrijdagavond hield do H. C. C Haarlem haar juartijk- sche aljremeene verKadcrinir 111 do bovenzaal van café Nouf. liet be stuur bleof hetzelfde voorzitter P. Lindner, secretaris J. Paulen. pen- nimnneester J. Sc.hmeinck. commis sarissen M. van Buren en J. Bule- veld. en voor de kascormnissie wer den benoemd A. SchalenknruD. K. Krusemau en P. Tekelenburg. Wan neer Haarlem I in de aeenlitetc eer ste klasse sueelt. zal er ook een twee de elftal in den N. C. B. medespelen. Na eon woord van dank slvo- lo voorzitter de venraderinir. KEGELEN. Vrijdagavond ver gaderde de Kegelclub'S. S. S. in 'ie bovenzaal ven Rest. Brinkmaan. Bij na alle leden waren opgekomen. De voorzitter, de lieer G. Hegge, opende de vergadering. Na voorlezing der notulen kwam aan <le orde bestuurs verkiezing. doordat de heeren Hegge en SchlOnhege bedanktc-u, wegona drukke werkzaamheden. Het bestuur

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1