Humors Dagblad TWEEDE BLAD Dinsdaj 2 Hel 1916 Levensverzekering. Hebben wij u tn voldoende mate getallen genoemd, die betrekking hebben op de maatschappijen van le- vensverzekeiing, om u de beteekenis der levensverzekering duidelijk voor oogen te stellen? Of wenscht ge er oog meer? Wij zouden u kumrien noe men de reserves der maatschappijen. Haar aom loopt In de millioenen. Wij zouden u kunnen voorstellen het leger van beambten duizenden en het totaai der soldijen naar rato. We zoudeui u kunnen toonen figuurlijk gesproken altijd de ge zwollen portefeuilles van grossen en effecten, u kunnen aandacht vragen voor het huizenbozit der maatschap pijen. Maar ge zult, aandachtige le zer. wet niet enkd cijfers willen ge nieten waarvan we er trouwens nog genoeg zullen moeten aandra gen. De betreken is der levensverzeke ring is niet alleon door cijfers uit te beelden. Zij ia ook aan te toonen door het licht te laten vallen op hare geschiedenis, op hare ontwikkeling, op haar intens ingeweven zijn in de samenleving. Met honderd tanden te gelijk grijpt zij in het dagelijksch le ven en zij heeft zelfs vele latente vor men, waarin zij nauwelijks meer her kend wordt. Of bedrijft d staat soms iets anders dan gedwongen nering op het gebied der levensverzekering, wanneer hij zijn ambtenaren pension- neert een gedwongen nering, die men ook aantreft bij de spoorwegon dernemingen en andere omvangrijke lichamen? Vindt men in vruchtge bruik de teekenen der levensverzeke ring niet. terug? En in de bij jonge huwelijken zoo gebruikelijke testa ment aire bepaling van ..den langst levende alles"? Het gebied is waarlijk te groot om geheel te worden overzien. Greif nurhinein en werkelijk, het is altijd interessant. Ge kunt biblio theken vullen met boeken over levens- verzekering3-wiskunde, met werken over de medische zgde der levensver zekering. En hoe veel vat geeft zij niet, als elke veelzijdige materie, op de juridische aanraking! In haar dienst staan de knapste cijferaars, de bekwaamste financiers, de han digste kooplieden, do meeat gewiek ste canvassers, de naarstigste kler ken. de vurigste propagandisten. Op haar terrein wordt met de scherpste wapenen gestreden en er wordt stra tegie ontwikkeld, waarop vechtgene raals jaioersch kunnen zijn. Het waagstuk der levensverzekering heeft zijn poiitische zijde, zijn reli gieuzen kant, zijn sociaal-oecono- miseh frontja, het zou waarlijk moeilijk zijn ©enige beweging te noe men, waaraan zij vreemd is. De Suaestie dor volkshuisvesting, die er openbare volksgezondheid, de heide-ontgimiing, de emigratie, liet enderwijs finissons en, want we zouden waarlijk verdwalen in het bosch, dat do woning omringt-, waar in wij u een blik wilden laten slaan. En nu we dan wel uitvoerig ge noeg betoogd hebben, dat de Levens verzekering uwe aandacht verdient, kunnen we er toe overgaan u het een en ander omtrent haar mede te dee- len. De definitie van levensverzeke ring is niet zoo gemakkelijk te geven. Zooals het met meer namen gaat, het woord Levensverzekering drukt niet geheel juist uit wat er onder moet worden verstaan. Kon men waarlijk iemand het leven verzekeren dan zou men waarschijnlijk een buitenge woon groote klandizie krijgen en met nog meer waarschijnlijkheid bij al zijne clienten teleurstelling wek ken. De golieele maatschappij is da gelijks in de weer om althans een le ven van gemiddelden duur te verze keren aan wie het pas zijn ingegaan. De oorlog Kan het u ver.\vonderen, dat ook in onze beschouwingen de invloed van den oorlog zich mengt niet al leen, maar zich zelfs naar den voor grond werkt? De oorlog is wel een vreemd verschijnsel in een maat schappij, die or op uit is de levens der zwakken te verlengen, hij, die thans zoo veel sterken tot een ontij dig einde brengt. Maar de oorlog brengt meer dan iets anders de bo- teekems van levensverzekering naar voren. Nu de dood zoo wild in ons midden rondwaart en wij zijne nabij heid meer dan ooit gevoelen, zijn wij ons ook meer bewust van den wensch om de gevolgen van zijn toeslaan te keeren. In de oorlogvoerende landen vooral wordt nu de onmisbaarheid der levensverzekering gevoeld. En bet is zeker niet moeilijk om aan te toonen, dal ooïc in 'dé neutrale rijken thans meer dan ooit levensverzeke ring eeu «ach is. De onverkoopbaarheid van nage laten goederen, de onverdee! baar heid van boedels, de onbegrootbaar- haid van eigendommen hoe drukt dit alles niet de noodzakelijkheid uit van do vergoeding der schade, die thans uit een sterfgeval kan voort vloeien! De koopman zou, ware hi in normale tijden overleden, eer- bloeiende zaak hebben nagelaten en misschien hadden zijn weduwe en weezen zloh best zonder levensverze kering kunnen redden. Sterft hij thans, hij zaï zijn erven mogelijk een last meer dan een lust nalaten. Stel u den Belgischen fabrieksbez.it- ter voor, die thans overlijdt. Wat zal hij zijn kinderen nalaten, die hij heeft opgevoed in weelde? En do man, die zijn geld ln effecten heeft belegd? Op hoe voel schot ge de waar de van wat hij nog verleden jaar ineorido te zullen nalaten? Vnm een klein kapitaal is thans een groote rente te kweeken en wie nu sterft met een bescheiden polis tusschen zijn papieren, znl zijn nabestaanden, dio immers tem volle de honderd pro cent ontvangen van het hun toege dachte, Ln den dubbel zwaren strijd om het bestaan ook een wapen yan dubbele kracht hebben nagelaten. Doch laten wij ons ontworstelen aan don invloed van den oorlog en onze beschouwingen voortzetten zonder te letten op dat nare spook, dat onze irskt rood wil kleuren. Mars behoort in de studeerkamer niet thuis. De definitie van Levensverzekering om op ons onderwerp terug te ko men fa niet zoo gemakkelijk to geven. Ons Wetboek van Koophandel rangschikt de overeenkomst van ver zekering tot de kans-overeenkomsten en dien overeenkomstig ls een con tract van levensverzekering een over eenkomst, die de levenskansen ten grondslag heeft Maar, met allen eer bied voor de samenstellers van het Wetboek van Koophandel, geldt voor een contract van levensverzekering niet wat daarin wordt .vastgelegd als beteekenis van kans-overcen- komst: ,,eene handeling, waarvan do uitkomsten, met betrekking tot voor deel en nadeel, het zij voor alle par tijen, het zij voor oenige derzeive, van eene onzekere gebeurtenis afhangen Wie een contract van brand verzekering sluit als verzekeringnemer, gaat eene over eenkomst aan, waarvan, de uitkomst hem voordeel zal dtoen, zoo hij brand krijgt, hem nadeel zal hebben berok kend, wanneer hij bij het eindigen der overeenkomst geen brand zal hebben gehad. Ofschoon ook deze be wering nog wel voor aanvechting vatbaar is. gebrekkig ais bare redac tie blijft, willen wij haar toch eens voor een ooganblik aLs juist aanvaar den; of iemand schade door brand zal lijden, is ,,eene onzekere gebeur tenisMaar de dood is daarentegen een héél zekere gebeurtenis ton minste zoo lang nog niet het levens elixer is uitgevonden, waarnaar wel niemand meer ernstig zoeken zal. Het oogen-blik, waarop de dood ons zal bereiken, is onzeker, dat is waar, ma,ar daarmede behoort het doorsne den worden van den levensdraad niet tot de onzekere gebeurtenissen. Nog minder afhankelijk van eene onzeke re gebeurtenis is de overeenkomst, ven levensverzekering, waarbij be paald is, dat uitbetaling van een ka pitaal zal plaats hebben over een bepaald aantal jaren, van welken aard het meerendeel der levensver zekering-overeenkomsten is, zij het dan ook, dat daarin gemeenlijk de bepaling voorkomt, dat het verzeker de kapitaal zal worden betaald ook bij vroeger overlijden. Dit is de zoogenaamde .gemengde verzekering}", uitgevonden om voor het instituut der levensverzekering te winnen ook hen, bij wie het al truïsme niet genoeg ontwikkeld is om alleen ten behoeve van anderen premie te betalen. Men zal niet ver van ile waarheid verwijderd zijn, wanneer men aanneemt, dat 80 A 85 pOL van alle gesloten overeenkom sten van levensverzekering, die ten doel liehlien vergoeding te verzekeren voor schade, die het gevolg zal zijn van overlijden, behoort tot den vo-rm van ile gemengde verzekering. Dit foit vloekt tegen de logica, maar het strookt volmaakt met de psyche van den mensoh, De oervorm van levens verzekering, waarvan men sporen vindt bij de Grieken, duidelijker lij- nofli bij de Romeinen, en het nago- noeg zuivere beeld ln den tijd der gilden, bedoelde liet verzekeren van een zekere waarde bij ovei lijden. Of die waarde Ln geld werd uitgedrukt of in anderen vorm, dat doet natuur lijk aan hel wezen der zaak niets af. Nu is hel wel eigenaardig, dat zich in deai laatsten tijd een streven open baart om tot dien zuiveren oervorm terug te keeren. Zou dit beduiden, dat het menschdom rijper wordt voor altruïsme? Wij voor ons zijn geneigd het verschijnsel to® te schrijven aan de expansie der Jpjrica. Overzicht. 't Fransche persbureau Havas deélt mede over den strijd bij VER DUN „liet Duitsche offensief is de drie ou 28 April meedoogenkx» door de Franschen afgeslagen aan vallen. waarbij de Duitschers zware verliczeu leden, opnieuw een phaso van verslapping ingetreden. Gebruik makende van dit respijt heeft het Fransche legerbestuur een reeks me thodisch uitgevoerde acties onderno men. teneinde de verdedigingsstellin- gen uit te breiden en den Duitachen druk op die stellingen te doen ver minderen. Deze taktiek der Fran schen blijft nog steeds zeer bevredi gende resuitaien opleveren, omdat zij hot mogelijk maakt, al hot tot dusverre herwonnen tarrein te behou den en omdat er een geringere troe penmacht voor noodig is. De strijd l>ij Verdun vertoont dus na zes we ken vechtens een dubbel karakter bliikbare verslapping bii den aanval ler en herneming van het offensief tdoor den verdediger." De stafberichtcn bevestigen nega tief ,dat wil zeggen door wat er n i e t in staat!) dat er weer een periode van rust is aangebroken. Alleen deden de Duitschers een krachtigen aanval op loopgraven ten N. van den Mort Hojuuiö, maar ze werden afgeslagen. In 't Duitsche stafbericht staat dan ook alleen, dat daar ter plaatse hevig gestreden is- Verder kleine aanvallen do gewone loopgraven-positle- krijg. VAN DE ANDERE OORLOGS FRONTEN is er heelemaal geen nieuws. DE VAL VAN KOET-EL-AM \RE bliift nog de voornaamste belangstel ling trekken. De Engolschen erken nen hun tegenslag on dit deel yan do strijdilinie. Reeds voor geruimen tijd was er in Engeland gewezen, in do ners en ln het parlement, op do zeer onvoldoende voorbereiding dezer ex peditie. Met ruim 20.000 man rukte Townshend langs den Tigris' noord waarts. om ten spoedigste te pogen Bagdad te bereiken, de stad der Ka liefen in Engeland's macht te bren gen. Het denkbeeld, dat Mesopotamia gemakkelijk te vermeesteren zou zijn, bracht de Indische receering op het denkbeeld dezer expeditie, en aan vankelijk rukte Townshend's leger in Tweestroomenland vooruit, zon der veel tegenstand te ontmoeten. Na den slag bii Ctesiphon. dio door beide partijen als een overwinning werd aangemerkt, moest Townshend ech ter zijn leger in het achterwaarts go- lagen Koet-el-Amara terugtrekken, dat in een bocht aan den Tigris gele gen en aan drie zijden door die rivier ingesloten, bijna onneembaar werd geacht. De Turken, die de Engel- schen dicht achtervolgden, sloten de plaats geheel in. en van dat oogen- blik af. 3 December 1915, was gene raal Townshend van de geheele bui tenwereld afgesloten. Slechts nu en dan kwamen berichten door vliegers in, die toonden, dat de troepen van Townshend vol moed waren, maar ongeduldig de komst van een ontzet- tings-leser afwachtten. In allo haast werden troepen uit Indié en Egypte afgezonden, om langs den Tigris, die van Sjeik Said tot Basta door de Engelschen werd bewaakt, don inge- Bloten troep ter hulp te snellen. Gene raal Townshend van zijn kant deed herhaaldelijk krachtige uitvallen, om den ring. die aiin stelling omsloten liield, te verbrekendoch te ver geefs. De belegeraars legden om de stad een ring krachtige versterkin gen aan. en wierpen tegen de opruk kende ontzet tingstroepen eveneens een reeks stellingen op. die den op- marsch van generaal Aylmer's leger een bijna onoverkomeliiken hinder paal in den weg legden. De ..Figaro" schrijft o. a. „Ik zou eigenlijk moeten schrijven de slag tegen den Tigris. Want de rivier Ls een sterker tegenstander van het Engelsche ontzettingsleger geweest dan Ue Turk. Het Engelsche leger bestuur heeft in verschillende be schouwingen uiteengezet, dat de ©eni ge wegen, die van de Perzische Golf naar Mesopotamië leiden, de dalen van den Euphraat en den Tigris zijn. Het Tigris-dal leent zich van deze het best tot militaire doeleinden, doordat de bedding van de rivier veel dieper is. In de dagen der Assyriërs, Meden, Persen Romeinen en Arabieren wa ren de beide stroomen door tallooze kanalen verbonden, die vooral tot irrigatie-doeleinden dienden. De komst der Turken was voldoende, om dit alles te vernietigen. Het oenige kanaal, dat den tijd en de Turken heeft weerstaan, Chatt-el-IIaï ge naamd. mondt bii Koet-el-Amara in den Tigris uit Toen de Engelschen ln den herfst van 1914 in dc Perzische Golf landden, maakten ze zich eerst van Bassorah en Kaumah. een ver sterkte stad aan de samenvloeiing der beide rivieren, meesterin den loop van het volgende laar vermees terden zii Nasirië en Koet na zware gevechten. Maar reeds toondede Tigris ziïn boozen aard. Het was ón mogelijk zich van de door de regens sterk gezwollen stroom te verwijde ren. want buiten het dal gaat het land onmiddellijk ia de woestijn over. De Noordelijke oever ia voor troepen onbegaanbaar, daar de ein- delooze moerassen van Suwaikla den doortocht onmogelitk maken. Het ware wijzer geweest, wanneer men het bii de verovering van Nasirié en Koe*, had gelaten en van de laatste stad een operatie-basis voor het winterseizoen had gemaakt, met goede verbindingen in het achter land. Uit de mededeelingen in het parlement blijkt, dat generaal Townshend een waarschuwende stem heeft laten hooren. maar zich ten slotte bii de hem gc-aeven bevelen heeft neergelegd. Hij rukte op naar Bagdad, werd te Cheslphon ingeslo ten en ontsnapte slechts door een wonder aan de omsingeling waarna hii ziin zwaar geteisterde troepen te Koot verzamelde. Do Turken, die keer op keer het hoofd stootton tegen de Engelsche versterkingen, sloten hem daar vast in en -thans, na een beleg van 141 dagenDitmaal is het niet noodig geweest, om de En gelschen te herinneren aan de droe vige gebeurtenissen te Khartoem, om het uitzenden van een ontzettings leger spoed bii te zetten. Het is wel een snel ins van het noodlot, dat de overstroomingen van den Tigris slag on slag den generaals Aylmer. Gor- ringo en Keary beletten Koe*, te nade ren. waarvan zij niet meer dan 20 30 kilometer verwijderd waren." 't Turksche nieuwsbureau MiiH geeft de volgende lezing over de fca- pituleerng van Koet-el-Amara„Na dat de Engelsche strijdmacht te Koet- el-Aoiara haar levensmiddelenvoor- raad had opgebruikt, verwachtte zij dal óf haar landgenooten óf haar bondgenooten haar hulp zouden bren gen. Het Engelsche kabinet, dat de toeeland der belegerden zeer goed kende, zond den opperbevelhebber van het Engelsche expeditie-curps in Irak bevel na bevel om hom tot spoed aan te manen, en de stelling van de Turksche troepen bij Felahie, 't koste wat 't kost, aan te vallen en er door heen te breken, ten einde het leger van generaal Townshend te hulp te komen. De aanvallen der Engelschen, die onder zware- verliezen ten gevolge van den tegenstand der Turk6Cbe troe pen niet konden breken, staakten zij hun aanvallen bij Felulve en beproef den op alle mogelijke manieren de belegerde plaats van leverantie te voorzien. Zij wierpen eerst zakken meel uit vliegtuigen, maar de Turken vernietigden ook die hoop der Engel-1 echen. Turksche gevechtsvliegtuigen begonnen deze oude Engelsche vlieg tuigen een voor een neer te schieten. De Engelschen beproefden verder, on der bescherming van de duisternis, 'n met levensmiddelen beladen schip binen de vesting te brengen, maar de altijd opmerkzame troepen maak ten zich van het schip, dat honderden tonnen levenemiddelen in had, mees ter. Zoo bleef generaal Townshend geen hoop meer, want eveneens was bij er van overtuigd, dat de belofte van den in PerziS strijdenden Russi- schen generaal hem te Koet-el-Amara de hand te zullen reiken, niet in ver vulling zou gaan. Den 2Gen wendde generaal Townshend zich tot den op perbevelhebber van 't Turksche Irak leger en deed hem weten, dat hij be reid was Koet-el-Amara over tc geven, ln geval hem cn z.n leger vrije aftocht toegestaan werd. Er werd hem geant woord. dat hem geen anderen uitweg overbleef, dan de onvoorwaardelijke overgeving. De Engelsche opperbevel hebber kwam toen met nieuwe voor stellen. Of hij niet op de hoogte wa« van de gunstige positie waarin T Turksche leger zioh bevond, of dat hij geloofde, dat hij de Turkache bevel hebbers met geid voor zich zou kun nen winnen, in allen geval bood hij aan al zijn kanonnen en een millioen pond sterling in banden der Turken te geven. Men herhaalde wat men den eersten keer ook geantwoord bad. Townshend liet daarop weten, dat bij dit aan den opperbevelhebber van het Engelsche leger aan het Irak-front zou laten weten. Deze was echter te ver weg om hem van dienst te kunnen zijn. Daar ten gevolge hiervan Towns hend alle hoop verloren had. gaf hij zich met de geheele Engelsche troe penmacht in Koet-el-Amara aan den bevelhebber van het zegevierende Turksche leger over. Zoover als thans geleld is zijn or 5 generaals, 277 En- f else he, 274 Indische officieren en 3.300 soldaten gevangen genomen. De taak van de Turksclio troepen bestond tijdens 't beleg eenerzijds in het ver hinderen van uitvalspogingen van de Engelschen, waarop men elk oogen- blik bedacht moest zijn, an derzijds in het afslaan van he vige aanvallen van de Engelschen, die dagelijks met het doel om Koet- el-Amara te ontzetten, sterker wer den. De soldaten zakten bij die ge vechten tot aan hun middei in het moeras. Niettegenstaande alle moei lijkheden, die het klimaat opleverde, vervulden de Turksche soldaten hun taak.' Reeds meldden we dat in Berlijn gevlagd is for viering ran den ral van Koet-el-Ainarc. Thans wordt meld, dat ook Konstantinopel in vlag- gentooi cn geïllumineerd Ï3 geweest. Volgens de officieel© Engelsche be richten is DE OPSTAND JN IER LAND geëindigd. In een dezer com munique's leest mon: „Alle rebellen te Dublin hebben zich overgegeven en de stad is, naar bericht wordt, geheel en al veilig. De opstandelingen in de landelijk© districten geven zich over aan de mobiele colonnes. Van de Zon dag te Dublin gevangen genomen per sonen zijn cr 489 naar Engeland ge zonden. De rebellen te Enniscorthy hebben aangeboden hun leiders er. wapens uit te leveren, mits de ando ren naar hun haardsteden terug mochten keeren. Er werd hun daarop medegedeeld, dat zij zloh onvoorwaar delijk hebben over te geven. Dit ge schiedt thans. In de graafschappen Cork, Clare, Limerick en Kerry is het over het algemeen rustig". Reuter seint nog: „Toen de rebellen verdreven waren uit het brandende postkantoor te Dublin, hielden do troepen, dio de toegangen tot Sack- ville-street hadden bezet, op met vu- De leiders der rebellen naderden met de witte vlag, er werd een wapen stilstand gesloten en daarna werd de formeele, onvoorwaardelijke overgave geteekend door Pearse, den zooge- naamden president van de republi- keinsehe voorloopige regeering, die aan alle troepen der opstandelingen bevel gaf de wapens neer te leggen. Afschriften van liet door hem getee- konde stuk weiden verzonden naar alle deel en van het land. Volgens een „Exchang ©"-telegram uit New-York heeft de United Press van een hooggeplaatst beambte te Washington vernomen, dat er in de Ln beslag genomen papieren van von Igel, attaché aan de Duitsche ambas sade, bijzonderheden voorkwamen omtrent de plannen voor de onlusten te Dublin.. TUSSCHEN DUITSCHLAND EN AMERIKA is "t nog tot geen beslis sing gekomen. Wel wordt thans offi cieel uit Berlijn gemeld, dat de gezant der Veroenigde Staten, Gerard, uit het Duitsche hoofdkwartier, waar hij door den Keizer in audiëntie werd ontvan gen, naar Berlijn teruggekeerd is. Verspreid nieuws. PORTUGEESCHF. KEURBENDE NAAR FRANKRIJK. Portugal, zal, volgens de Imparcial" te Madrtd, twee keurbrigades naar 't Fransche front zender de zo troepen worden uit vrijwilligers van het geheele leger gerecruteerd. JAPANSCHE TROEPEN NAAR EU ROPA? Er komen aanwijzingen, dat Japan troepen naar Frankrijk zal zenden, bij wijze van demonstratie. Of ficieel weigerde deJapansche regeering in 't parlement inlichtingen, omdat de onderhandelingen nog gaande zijn. Een groote macht zal 't evenwel niet zijn, want er wordt bij gemeld, „bij wijze van demonstratie", dus meer om den naam dan om dc daad. OP MIJNENGELOOPEN. 't En gelsche marinobestuur meldt: Het be wapende jacht Aegusa en de mijnen veger Nastursium zijn in de Middel- land9che Zee op mijnen geloopen en gezonken. De officieren van belde schepen zijn gered, maar zes man van de equipage van dé Aegusa m van do Nasturtium worden ver mist. DE ILVNDELSOORLOG. Verder meldt Lloyds nog dat gezonken zijn de Engelsche stoomschepen City of Lucknow (3669 ton), Leudonhall (Hen- donhall? 3991 ton) de vischschuit Blessink. DE VERLIEZEN DER EüROPEE- SCHE KOOPVAARDIJVLOTEN. Uit New-York wordt aan de Daily News geseind: Volgcn3 de door het ministerie van handel gepubliceerdo cijfers zijn tengevolge van den oorlog tot 1 Maart j.l. 2000 koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 4.000.000 ton van de zc-eën ver dwenen. De grootste verliezen zijn die van Duitsehlond, welks vloot met schepen verminderd is. Deze zijn in den grond geboord, genomen of ge ïnterneerd. Engeland verloor 500 sche pen, waarvan 225 door onderzeeërs getorpedeerd zijn. De andere Entente- mogendbeden verloren 167 schepen, Oostenrijk 80, Turkije 124, de geza menlijke neutralen 736 schepen, .rvan 92 getorpedeerd en 94 op mij nen geloopen zijn. OOSTENRIJKSCUE DUIKBOOT VERNIETIGD DOOR EEN EN- GELSCH JACHT. Dezer dagen is medegedeeld, dat een Engelsch jacht er in geslaagd was, een Duitsche duikboot tot zinken tc brengen. Thans meldt de „Socolo" dat het hier een Onze Lachhoek Zij: Ala de mode wil, dot om* japonrokken nog korter worden, du* weet ik niet wat wij vrouwen moeten beginnen. Hij: Dat weet Ik wel; ze dragen. Willeaiaen: Ik bon van plan het rooken te laten. Zijn vriend: Daar heb Jo de kracht niet toe. Willem sen: Niet? Ik ben het an ders deze maand al vier maal van plan geweest Oostenrijksche duikboot bo- treft. Het feit had onder de volgend# omstandigheden plaatsDen 19en April bemerkte een Engelsche pakot- boot in dc Ionische Zco een Oosten- rij ksohe duikboot, die bezig was de oorspronkelijk Duitsche paketboot „Lipari", thans door de Italiaansch» rogeering gierequireerd, tot zinken to brengen. D© kapitein van de Engel- eclie boot zond oogen bi ik kei ijk eon draadloos telegram naar Malta, om d» aanwezigheid en den koers van da Oostenrijksche duikboot bekend te maken. Dichtbij voer eveneens het Engelsche bewapende jacht ..Aegusa", dat toen het de radiografische me- dedoeling had opgevangen dade lijk de duikboot achtervolgde. Dertig mijlen van kaap Spartivenlo af werd de duikboot ingehaald en aangeval len. Het jacht loste drie schotea op den onderzeeër. Het eerste schot trof geen doelhel tweede verbrijzelde de periscoop en het derde trof den on derzeeër in het midden. De duikboot kantelde en zonk. Do „Aegusa" stond onder bevel van den F.ngeischen ad miraal Valkor. Deze stelde dadelijk pogingen in het werk om de overle vende Oostenrijkers te redden. Zij werden aan boord van de „Aegusa" opgenomen en to Tarente aan land gebracht. (We merken op, dat juist heden ge mold wordt, dat de Aegusa o.p een mijn geloopen engezonken is. Red. II. D.) EEN DUITSCHE CONSUL GEAR RESTEERD. De „Times" verneemt uit Saloniki, dat een Duitsche reserve, officier, die twee maanden geleden, te Drama ais Duitsch consul aangesteld, van Berlijn aankwam, door een En gelsche cavalerie-patrouille werd ge arresteerd toen hij uit Seres terug keerde, waar hij gepoogd had inlich tingen in te winnen over de Engelsch# versterkingen en de militaire bewo gingen. Hij werd naar Saloniki ge bracht en aan boord van een oorlogs schip gevangen gezel. DE ONAFHANKELIJKHEID VAN DE BELGISCHE CONGO-KOLONIE. De ..Times" verneemt uit Parijs, dat Klobukowski. de Fransche gezant bij de Belgische regeering, aan den Belgischen minister van buitenland- eche zaken te Havre een verklaring overhandigde. waarbij Frankrijk, Engeland en Rusland de integriteit waarborgen van de Belgische Congo- kolonie. Italië en Japan hebben nota genomen van deze verklaring, die door Frankrijk was ingegeven. Dit heeft bijzonder belang in verband met het voorkeurrecht van Frankrijk op den Congostaat. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE, De Voss. Ztg. verneemt uit Athene, dat de minister-president S kor toed is aan een Franschen dagblad-corres pondent verzekerde dat de Griekseh© regecring alle kunstwerken der spoorwegen en de bruggen zou laten springen, indien men pogen zou il# landing der Servische troepen ta dwingen. Het bericht van den corres pondent werd voor de afzending aan den minister-president ter goedkeu ring voorgelegd en draagt aldus een officieel karakter. Uit Athene wordt gemeld, dat Prins George van Grie kenland zich dezer dagen over Sofia naar Berlijn zal begeven. LEVENSMIDDELEN IN DUITSCH LAND. Naar de „Rhein. Wetsll. Ztg." mededeelt, moet de regeering van plan zijn. den goheelen Duitschen aardappeloogst 1916 in beslag te ne men, om hen daarna weder op de wij- zo der broodverzorging onder de be volking te verdoelen. Stadsnieuws HERIJK geschiedt op 3 Mei van 816—12 en 1—4 voor Oude- en Nicuwo Spaarnwoud'erstraat. Kiekjes alt de Rechtszaal Diefstallen. De Edammers W. J. en C. S. hadden een zinken pijp van een gemaente-woning gestolen, "t O. M. eischte tegen J-, die al eens veroordeeld is, 14 dagen gevangenis straf eu tegen S. 5 dagen. Beklaagde S. vroeg om oplegging van een geld boete. Hij heeft nog nooit gezeten, en als hij nu 5 dagen in de gevangenis moet, gaat hij beslist dood zoo ver zekerde hij althans. FEUILLETON Het fortuin van Rupert Hendie. 10) Dat vinden wij alle twee ook, antwoordde Dorinda, di© d© the© in schonk on or in liunr wit linnen ja pon bijzonder lief uitzag. Maar u is diegoen, die ©r zich altijd tegen verzet heeft. Ik wil mijn dochter niet verlie zen, zeide d© misanthroop, over zijn baard strijkend. Dat is }>e©l lief van u, vader, moar u moet geen vijfhonderd pond sterling 's jaara opofferen aan mijn gezelschap. Wat bedoel jo daarmee, nest dat je bent? Is dit zoo moeilijk t© begrijften? vroeg Dorinda LoeJ. 't Komt niet t© pa9, dat een dochter zoo iets zegt tegen haar va der. Het hangt zooveel af van d© soort van vader, tegen wieo men zoo iets zegt. Eert uw vader en uw moeder, «iteörde Mallicn knorrig. Oudere, denkt aan uw kinderen! antwoordde het jonne meisje. Dat is ook een citaat, al weet ik op het ooganblik niet, waar ik het gelezen heb Maar ik heb me juist geoefend in spitsvondige antwoorden; ik ben met den geeat-igen mijnheer Carring- ton in gezelschap geweest. Car ring ion, alweer Carrington Ik verbied je dien naam te noemen. Ik liult le mijn meeninsz over dien vlegel al gezegd Ja, meer dan eens, viel Do rinda hem spottend In de rede. En ik verkies niet, dat er hier in huls moor over hem gesproken wordt. Ge hebt nu juist de reden genoemd, waarom ik het geschikt zou vinden, als ie maar zoo gauw moge lijk trouwdet. Dorinda zette het jampotje, dat ze juist opgenomen had. van verbazing weer neer. Wat ter wereld heeft mijnheer Carrington met ons huwelijk te ma ken vroeg zc, groote oogen op zettend. Mallicn snoof van nijd. Ruoert lijkt wel stapelgek, om dien vent hier te halen. barstte hll woedend uit Hij is een bloed zuiger. een vampyr. die Rupert al het geld af zal persen, dat hil maar kan. Hoe komt u daarbij Dien in druk heeft mijnheer Carrington nu absoluut niet od me gemaakt. Maar oo mil wel. en als Je hem invloed laat krijsen op Rupert, dio een zot is. zooals ik al zeide. zal jo huwelijk voor onbepaalden tiid wor den uitgesteld. En dat verkies ik niet dat verkies ik niet. hoor je riep bij. terwijl hij woedend op sprong pit ziin stoel. Als Rupert ziin geld aan iemand zal geven, zal het aan mii ziin. Nu. zoodra ik Rupert's vrouw hen. kriigt u vijfhonderd pond per laar. zeide Dorinda oussend. Wat Ls vijfhonderd pond ster ling vroeg 'haar vader op veraolt- t,cl ijken toon. Ik moet de heolc vierduizend hebben. Er is een blau we turkoois te korm in Parijs, die ik wou hebben. Dorinda, die gewend was aan der gelijke plotselinge uitbarstingen, haalde kalm haar schouders op. U kan toob niet verwachten, dot Rupert u ziin geheele inkomen geeft. merkte zii doodkalm op. Hij be taalt toch sil een groote som voor mii. di© niet eens een bruidschat mee kriigt, Je krijgt mijn juweelon en mijn Inkomen als ik sterf. bromde hanr vader, terwijl hii weer ging zitten. Het geld. dat hii me geeft, komt alle maal weer aan jou. Maar als Rupert stierf Vader I Dorinda was geschrokken an dit was hoorbaar aan haar stem. Nu, ik bedoel niet. dat hij dood zal gaan. mal wicht dat jo bent. zeide hii geërgerd. Maar hij is toch sterfelijk en het zou tooli mogelijk ziin. Do hemel verhoede hot. Maar wat bedoelt u eigenlijk met die ver onderstelling Dan zou ik Het Groote Huis hebben n vierduizend pond aterling per jaar, zeide MaWen. Je söhiint te vergeten, dat we allo twee afstammen van John Hendlle. die in 1815 stierf. Ik heb er nooit een oogenblik nun gedacht, zeide Dorinda, on aangenaam verrast, nu haar vader weer od een ohapitor kwam. wa>ar hü. naar zii meende, al lang van af gestapt was. Je moest er over denken. We stammen af van den oudsten zoon van John Hendie. en ziin de oudste .tak. Maar Rupert stamt van hem af uit de rnannelilke Unie cn wil uit de vrouwelijke, vader. Bah Dat doet er niet toe. Kijk ïru niet zoo belaoheluk verbaasd. Do rinda. Ik wil volstrekt niet beweren, dot ik ecnigo aanspraak heb. of lie ver. dat ik aanspraken zal laten gel den. hoewel, als alles rechtvaardig was toegegaan, wij nu op Het Groote Huis zouden zitten en Rupert in zijn krot hier. Dan zou er kooii noodzaak voor je ziin. om hem te trouwen. Dorinda stond met groote waardig heid OD. Ik trouw met Rupert, omdat ik hem liefheb, en als hij doodarm was. zou ik hem nog Ikjüichban. O. je zoudt hem lief kunnen heb ben zooveel je maar woudt, zeide haar vader op nonchalanten toon. maar als hij werkelijk doodarm was. zou je niet met hem trouwen. Daar zou ik een stokje voor steken. Dorinda liep om dc tafel heen naar haar vader toe. met een uitdrukking op haar gezicht, die hem zijn stoel achteruit deed edhuiven. Daar zou u goen stokje voor steken, zeido zij. zeer nadrukkelijk liaar gelaat «dicht bii dat van Mallien brengend. 't I» mijn verlangen, met Rupert te trouwen en niets dat u zou kunnen doen of zeggen, zal het me verhinderen. Besrapen Ik zeg immers niets, merkte haar vader niidig oo. Zcoals do zaken nu staan, is het luist mijn wensch. dat je mot hem trouwt. En als je zoo togen me spreekt als van ochtend. zal het mo pleizifir doen. als ie Ito© oer hoe beter met hem trouwt en mii hier met rust laat. Trouw morgen met hem. als ie ©r lost in hebt. Ik begrijp u, zetde Dortnda. die bleek was geworden. U wil de extra vijfhonderd pond sterling heb ben om die blauwe turkoois te koo- Den. waar u zoo moteen over sprak. Gedeelteliik daarom. Maar ik wil ook. dat ie met Rupert trouwt, eer Carrington die ellendeling hen» als een citroen uitknijpt. Daar is heusch goen kans op,— zeide Dorinda od koelen toon. Rupert ia volkomen in staot om voor zichzelf te zorgen, zelfs al aasdo mijnheer Carrington op ziin geld. wat ik beslist niet geloof. Maar ik wel I Carrington is een man. die leeft van den oenen dag od den anderen, hij is altijd on gnld- ntaken uit cn het kan hem niet sche len op welke manier hii het krijgt, Ala hii hot maar krijgt, Rupert is oca domkop en Carrington is er geen. Daur heb ie mlin oordcel heel pre cies. Ik geloof, dat ge u allerlei dia gen verbeeldt, die niet bestaan, zeide Dorinda. Maar ik ben in cfk geval blii. dat het bezoek van mijn heer Carrington aanleiding ls om ons huwelük te vervroegen. We kun nen de voleende maand trouwen en dan kan u de turkoois koooen. terwijl wii od ouzo huwelijksreis zijn. Dut ia verstandig geredeneerd I Molhen stond op en veegde zijn mond af. En nu we elkaar begrij pen Begrijpen we elkaar vroeg •Dorinda. die door dit zoo volkome* mittelooze gesprok uit haar humeur was geraakt en zenuwachtig was ge worden. (Wordt \«rvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5