Haarlems Dagblad den" heeft crowan'doM. ZulKo Tas' niet treschikt om iemand tot zijn vriend te maken. Daar ik mii bewust ben van mijn vredelievend on arbeid in Borliin, voel ik mii door deroelirke beschuldiorincren dieD se- krenkt, vooral omdat do meen ins. dat ik Duitschland's vijand ben. zelfs onder koel-denkende mensc-hen in Berlijn verbreid ia. Ijk beroep mii te genover deze. beschuldigingen op de leidende personen in Duitsche regee- rinsrskrineen, die weten, dat ik alles doe om een breuk tusschen beide landen te voorkomen. Ik kan natuur lijk niets mec'edeelen over wat er In het Duitsche hoofdkwartier verhan deld is. zelfs niet. of ik den keizer een audiëntie heb verzocht, of dat de keizer mij lieoft -uitgenood!ed te ko men. Mijn politiéke beteekenls wordt overschat, fk ben slechts de dienaar mijner resreermor. ontvang als zoo danig miin instructies en moet mee- deelen hoe ik die heb uitgevoerd. Te bdslissen heb ik niets." IN IERLAND. De „Daily Chro nicle" waarschuwt er tegen, om op groote schaal voort te gaan met op standelingen te fusilleeren. Het blad keurt goed, dat de drie eerste gestraf ten. die het manifest der voorloopt- ce rc-eeering" mede hadden ondortee- kend en wior schuld dus ontwijfel baar vast staat, gedood werden, maar heeft het bericht omtrent de fusilleering van nog vier anderen met ongerustheid vernomen. Tegen de in stelling van een krachtig bewind heeft het blad geen bezwaar, maar tevens raad! het al te groote gestreng heid af. Zelfs in gevallen waarin de schuld der beklaagden onherroepe lijk vastsrosteld is. raadt het een zachtmoedig ontreden aan. In Ierland is de herinnering aan degen-en. die den dood vonden voor hun land, eeuwen lang blliven voortleven, en het is niet gewenscht hot aantal mar telaren voor de Ierache zaak te ver- crooten. Op het oogenblik is het ge voel. dat de opstandelingen gestraft moeten worden, zeer levendig, maar dat verandert op den duur en dan zal de herinnering aan de gevalle nen voor hetgeen zii hun edele zaak noemden, blijven voortbestaan. Waar de doodstraf is toegepast, kan een vergissing niet hersteld worden. De eenige lersche rebel, die de geschie denis kent. maar die in Ierland niet als nationale held wordt beschouwd. Smith O'Brien, was juist de eenige, wien de Engelsche regeering genade schonk. Als deze opstand de laatste mocht zijn. wat een ieder hoopt, dan ia het wel gewenscht. dat de herinne ring daaraan tevens samengaat met die aan de edel moedigheid der Enxrel- sche regeering. In het Lagerhuis doelde Asquith mede, dat do executie van lersche re bellen beperkt blijft tot de verant woorde! ijko personen, die in eersten graad schuld 13 zijn. Er zou zoo spoe dig mogelijk een einde aan worden gemaakt. De kwestie van de behande ling van do gewone rebellen werd door de regeering nauwkeurig over- ogen. Een telegram uit Dublin meldt, dat John MacNell, de president van de Sinn-Femers-volunieers, gearresteerd is. MacNeil was professor aan de Na tionale Universiteit. EEN AANVAL OP DEN RUSSI- 8CHEN RECHTERVLEUGEL VER WACHT. - Uit Petrogirad wordt aan do „Ximee" geseind, dat men daar binnekoii eeui herleving der Duitsche actie en een po gun# om op hot uoor- j delij'k front door een gecombineerden aanval te land en ter zee ocax ee-n succes te behalen, verwacht. Er wordt een groote massa zware artillerie sa mengebracht om den aanval met een stortvloed wan projectielen in te lei-j den. Reeds sedert midden April wor-1 den er te Libau Duitsche on Oosten-' rijksche vuurmonden aan land go- bracht; onder de laatst en zijn er ve-i ten van Koningsbergen en andere ves tingen. Al dü materiaal wordi per spoor van Libau in de richting van Moerajewo, achter het Riga—Duna- burg-front vervoerd, waarheen ook enorme massa's munitie worden ge- bracht. Alles wijst op eene voorberet- ding voor een strijd die een groot deel van den Rlga-eector zal omvatten. BULGAREN IN' DUITSCHLAND. Bulgaarsche parlementsleden reizen thans door Duitschland. De rijkskan selier heeft hen ontvangen en daarbij een rede gehouden waarin hij vrien delijke woorden over de Bulgaren en hun geschiedenis zei en wees op de eenheid en 't streven van Bulgarije en Duitschland, die nu vereenigd strijden. BOMMEN OP EEN GRIEKSCHE STAD. llavas seint uit Athe ne Men ir.oidt uit Janitsa. dat Zondagmiddag een Duitsche aero plane over de stad vloog en twee bommen liet vallen. Een daarvan ont plofte in de nabijheid van een Grieksoh detachement. De stad Janit- herbergt slechts Grieksche troepen en bevindt zioh buiten de zöne, die door de geallieerden bezet is. Deze aanslag d*r Duits chars heeft de bevol king en het leger zeer geprikkeld. ONGEREGELDHEDEN TE BER LIJN. Havas seint uit Zurich: Don- derdngmorgen hoi,ben zich Te Berlijn er. in de voorsteden opnieuw ongei-e geldheden voorgedaan, de politie moest optreden om de orde te herstel- Ion. Des avonds trok een stoet van verscheiden duizenden menschon door de straten van de voorsteden Wilhelmsdorff en Charlottenburg en protesteerde zoo luidruchtig tegen de duurte der levensmiddelen, dat de politie ook hier lus6chenbeide moest komen. De toestand is trouwens in ge heel Duitschland zoo ernstig, dat eon rechter van do 18e kamer :e Berlijn bij en proces over het opkoopen van levensmiddelen niet schroomde de volgende woorden uit te spreken: Het vereïecht dikwerf meer moed naar den slager dan naar de loopgraven te gaan". Uit Kopenhagen wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat de ar-, res talie van Llcbknecht tot nieuwe manifestaties te Berlijn aanleiding heeft gegeven. Een groote politie macht was noodig, om de op gewon- don menigte uiteen te Jagen. GETORPEDEERD - 't Noorech, -telegraafbureau meldtHet stoom schip „Rondane". uit Krisiiania. heeft 7 Mei de 8 man sterke bemanning aan land gebracht van den schoener „Ha- rald" uit Göteborg, die Vrijdag door een Duitsche duikboot getorpedeerd is. De bemanning kreeg 10 minuten tijd om in de booten te gaan. Daar het echter stormde, verzochten zij om in de duikboot opgenomen te worden, wat geschiedde. Later werd de be manning aan boord van het Nooreche stoomschip gebracht. GEZONKEN. Lloyds meldt, dat de „Cynnlc" {13.370 ton) van dp White Star-lijn, in zinkenden toe stand op zee verkeert. Dit schip heeft geen passagiers aan boord en was met een gemengd© lading pp weg naar Engeland. De oorzaak van 't zinken wordt niet gemeld. DOOR EEN DUIKBOOT VER VOLGD. Havas seint uit Parijs: ...Het groote stoomschip ..DoukaJla" van de Compagnie de Navigation Paquet te Marseille, Is door een vijan delijke duikboot aangevallen. De ge zagvoerder Ambroselli, die met den eersten luitenant Monguet op de brug stond, bemerkte op zee a zevenhon derd meier de bëüeitbaan van een duikboot Bijna onmiddellijk liet hij het roer naar rechts omgooien. Dank zij" een zig-zagkoers, vermeed hij de torpedo die op een meter van het roer voorbijschoot. Een uur later be speurde hij de periscoop van de duik boot en loste or verscheidene kanon schoten op, die uitstekend gericht waren. De ..DoukaHa" kwam Zondag te Toulon aan. GEDWONGEN LANDBOUWWERK. De opperbevelhebber van het Oos- tenrijkacli-Hongaarsche leger in Po len heeft een regeling afgekondigd om alle beschikbare- gronden in het be- aeftie gebied in cultuur te brengen. Om dit te bereiken, zal er in elke ge meente een land bouwcommissie wor den ingesteld, d:e den arbeid zal or- geniseeren. Deze commissie zal zorg dienen te dragen, dat alle mannen en j vrouwen, die zij daartoe geschikt ach ten aan dezen arbeid deelnemen. Zij worden voor hun diensten niet be- taald, tenzij zij geen andere bronnen van inkomsten hebben. De velden die aan de uitgewekenen behooren, zul- j len toegewezen worden aan verlrou- wenswaardig® landbouwersdeze zullen de kosten van het in cultuur; brengen moeten dragen, maar daaTen- tegen zullen de producten hun ook j onvoorwaardelijk toebehooren. Op het niet nakomen van deze regeling zijn straffen gesteld. KRAAIEN ALS VOLKSVOEDSEL. De Pruisische Minister van Land bouw heeft hel bevel uitgevaardigd de zc*ar goed am&kende jonge veld- kraaien te gebruiken ter voorziening in de groote behoefte aan vleesch. Den eigenaars van bosschea, waarin zich zoogenaamde kraaienkolonies bevinden, zal daarom bevolen worden, deze dieren dood te schieten voor ei gen rekening of te doen schieten of vangen. Ook het vangen van spreeu wen voor de consumptie aal op vrij ruime schaal worden toegestaan. 'goudvisschen Handelt? 'ANTWOORD: Geef uw goudrink gelegenheid dage lijks een bad te nemen. Hoofdvoedsel moet voorloopig enkel goed raapzaad zijn en zoo mogelijk moet hij eiken dag In de buitenlucht zijtn. Een werk je over goudvisschen kunt u aanvra gen aan het Bureau Avicultura te Assen. VRAAG; Mijn kat van 7 jaar ver haart erg. Wat is hiertegen te doen? .•ANTWOORD: Geef uw kat hoofdzake lijk dierlijk voedsel, zooals visch en Yleeschafval of wat hondencakes met melk. Onze Laclihoek Stadsnieuws HERLIK geschiedt op 10 Mei van 8 1/212 voor Pioter Kiesstraat, Zijl- weg, Coornhertstraat, Schermerstraat van 14 uur Kinderhuissingel, Bil- derdijkstraat» Brouwersvaart, GEWETENSGELD. Da Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, uit Haarlem, van een, onbekende, per postwissel is ontvangen f 1.26 voor aan het Rijksverschuldigd. Rabriek voor Vragen. VRAAG: Mijn goudvink heeft witte plekken, gelijkend op schimmel, op zij® lichaam. Wat moet ik hiertegen doen? Bestaat er ook een boek wat over risschen en in 't bijzonder over ENGELSCHE BUNKERKOLEN. t Haagsch Correspondentiebureau meldtAan het stoomschip „Waal" van de N. V. Iloutvaart te Rotterdam, bestemd om steenkolen van Cardiff naar Bizerta te vervoeren en voor de terugreis te Sfax in lading te namen phosphaatgrondsbof voor de bereiding van superpliosphaat, een meelstof, waaraan hier te «lande groote behoef te bestaai, met bestemming Amster dam, wordt sedert 27 April te Cardiff door de Engelsche autoriteiten niet toegestaan bunkerkolen in te nemen dan onder voorwaarde, dat het na de lossing der lading steenkolen te Bi zerta van daar wordt bevracht naar Engeland of Frankrijk, tenzij door de reederij het stoomschip „Maas", mo menteel niet bevracht, bestemd wordt voor een lading steenkolen naar Frankrijk of Italië en een lading ijzererts voor de terugreis naar Enge land. Voorts wordt de voorwaarde, naar een Engelsche haven te etoomen en aldaar to Lossen, verbonden aan de toestemming tot het laden van bun kerkolen in het stoomschip „Helena", dat sedert 3 Mei te Las Palmas ligt, en aan het stoomschip „Elisabeth", dat 11 Mei daar wordt verwacht, wel ke schepen na een lading kolen van Cardiff naar Rosario te hebben ver voerd, van daar op Rotterdam zijn bevracht met een lading graan. lijn en raapzaad, bestemd voor de firma Bunge en Co., te Rotterdam, en ge- adresseer! aan de Nederlandse he Truel Maatschappij. VERBOD VAN UITVOER VAN GE DROOGDE ZUIDVRUCHTEN. - Het StbL bevat ean kon. besluit van den Oden dezer, houdende verbod van uit voer van gedroogde zuidvruchten. WATERSNOOD. Uit Anna Pau- lownapolder wordt gemeld De OoBt- polder is nu eok droog gelegd, llot groote motorgemaal bii de Van Ewiicksluis moest reeds ©enigen tijd geleden worden stongezet wegens te weinig toevoer van water: de klei nere hulpgemalen ziin reeds verwij derd. Een treurige aanblik levert dit weinige maanden geleden nog zoo vruchtbare deet van den polder on Een dikke laag slib met een groot zoutgehalte bedekt de uitgestrekte vlakte, waarop nu zelfs het zeewier woekert Van de boerderijen, die eenmaal tot de fruaiste en weelderig ste in Noord-Holland behoorden, zijn nog slechts de geraamten of de bouw vallen over. De in het slib achter gebleven zeedieren veroorzaken een ondrageliiken stank, die uit den drooggelegden bodem opstijgt en door den Oostenwind over den West- polder wordt gedreven, waar het den bewoners nog niet geheel gelukt is. hun huizen van dienselfden stank te bevriiden en menigeen de schadeloze gevolgen van die uitwaseming voor ziin gezondheid moest ondervinden. Overigens heeft in dit deel van den polder het leven ziin gewone aan zien herkregen. Toch 2s men niet hoopvol gestemd voor de toekomst. Ook hier is het zoutgehalte van het ondergeloooen land belangrijk van daar dat de landbouwer geen groote verwachtingen van den oogst koes tert. De veehouders ondervinden de schade nu aL De weilanden, die in het voorlaar mooi groenden en veel beloofden, konden de warmte dar laatste dagen niet verdragen en zijn geheel verdord. Verschillende vee houders moesten daarom hun vee verlooopen. CREMATORIUM TE ARNHEM. Naar aanleiding van dan voorgeno men woningbouw op een terrein tus schen de Agnietenstraat en dan weg Onder de Linden te Arnhem, heeft de gezondheidscommissie voorgenoemde gemeente de aandacht van het ge meentebestuur gevestigd op de aan laatstgenoemden weg gelegen be graafplaatsen en in overweging gege ven tol sluiting van die begraafplaat sen over te gaan. Tevens verzocht de commissie aan hot gemeentebestuur ln ernstige overweging te nemen de stichting van een Crematorium. Nu een voor de lijkverbranding gunstige beslissing in hoogste instantie is ge- vollen, meende de Commissie in liet belang der volksgezondheid op de stichting van een crematorium te Arnhem te moeten aandringen. Na veel mislukte pogingen had d* amateur-zanger het eindelijk gedaan gekregen om in de plaatselijk© con certzaal op te treden. Er was veel publiek en hij deed zijn uiterste best. Alles scheen zoo mooi als liet maar kon totdat er van den zijkant van het tooneel een schorre stem klonk. Houd toch op! riepde administra teur. Ziet u don niet, dot t publiek wegloopt? Och dan heb ik zeker geen supi ces? zei de amateur-zanger verschrikt Succesl Ph! bromde de admini strateur boos. - Ik heb nooit iemand gezien die met zooveel succes de raenschen wist weg te krijgen. Ga nu ln vredesnaam naar buiten en zing daar, dan drijft u ze weer naar binnen. BRUINBROOD. De officier van gezondheid G. Prins, die bij de mili tairen, reeds sedert Augustus 1914 verplicht öruinbrood te eten, een on derzoek heeft ingesteld naar de vor- teerhaarheid van deze broodsoort» 'eelt in het „T. v. G.een en ander mede over do resultaten van dit on derzoek. Hij bevond, dat verreweg het grootste aantaj magen bij bruin- brood een aanzienlijke vermeerdering in maagsap of maagzuur geeft; in hot aigerneen is dit dus een voordeel, het zemelenbrood wordt beter verteerd, althans wat de maagspijsvertering betreft. „Daar het ongebuilde meel de darraperistaltiek bevordert, wat toch wel als een zeer gunstig moment to beschouwen is, kunnen wij veilig aan. namen, dat het bruinbrood uit ©on oedingsoogpuint ver Iwven het wit brood te verkiezen is. Dit neemt ech ter niet weg, dat, wat een voordeel Sn hot algemeen kan zijn, een nadeel ln het bijzonder met zich meebrengen kan. Patiënten, die reeds hyperaeidl- teit of hypeisecreti© hebben, kunnen den onaangenamen invloed van het de afscheiding bevorderend vermogen van het bruinbrood dubbel ondervin den, en dus beter doen, het te ver vangen door witbrood: voor patiön- ten met een maagzweer, chronische gastritis, maagkanker, enz. lijkt -tiet bruinbrood mij zeer beslist tegenaan- gewezen". De schrijver acht dus bet bruinbrood over het algemeen uitne mend geschikt als volksvoedsel; het bevat meer plantaardige eiwitten, en doet de afscheiding der sappen, die deze eiwitten verteren, toenemen. Het centraal-bestuur van den Ned. Bakkersbond heeft een adres ge richt tot minister Posthuma, waarin verzocht wordt het verbod tot het bakken van wittebrood op te heffen. Als argumenten worden o.a. aange voerd, dat het verbod van witbrood bakken op tal van plaatsen niet of slechts door enkelen wordt opgevolgd, waardoor zij, die zich aan het var bod liouden op hoogst ernstige wijze in hun bedrijf worden benadeeld, dat door tal van particulieren thans zelf het witbrood voor hun gezin bestemd wordt bereid, waardoor het debiet der broodbakkers ten zeerste heeft gele don, dat algemeen do klacht wordt geuit, dat de roggebroodbakkerijen een aanzienlijk deel van hun omzet hebben ingeboet, doordat roggebrood zicli minder goed met bruin tarwe brood laat gebruiken dan met wit brood, dat deze vermindering van om- zet van de roggebroodbakkerijeu tot zelfs het S/4 deel der gewone produc tie bedraagt, dat bij dezen algemee- non, zeer emsügen achteruitgang der inkomsten bovendien nog tengevolge van de door den minister geuite be dreiging ten opzichte \an overbodig geworden personeel oen bijzondere, niet t« dragen druk op de vervaardi gers van brood is gelogd. Voorts ver klaart het ad resseerend bestuur van oordeel te zijn, dat de voorraden tarwebloem bij groseiers en bakker» voorhanden zoo aanzienlijk zijn, dat deze voorraden het bakken van wit brood gedurende verscheidene weken zouden toelaten. Dat echter thans door den enormen verkoop van bloem aan particulieren, die zelf hun brood bakken, een groote verspilling van deze grondstof plaats heeft, dat daar. door zelfs de grondslag, waarop het verbod van witbrood-bakken berust, namelijk het betrachten van zuinig heid ten opzichte van den Woemvoon. rand, wordt aangetast. 1)E PAKKÉTPOST NAAR DE VER- EENIGDE STATEN. Men deelt aan de N. R. Cl mede, dat blijkens offl- cieele mededeeling van het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie de verzending van postpakketten pp.ar en van de Vereenigd© .Staten van Ame rika door tusschenkomst van de A ine. rikaansche postadministratie lot nar der bericht wel is gestaakt, doch dat de verzending daarheen door tus- schenkomst van de American Express Company onveranderd blijft. Deze pakketten worden ook aan de post kantoren aangenomen. TWEEDE BLAD Dinsdag 9 Hel 1916 Overzicht. De Duitschers hebben weer eens een gedeeltelijk offensief bii VERDUN beproefd. Hun ween staf meldt daar over 0. a De Duitsche stof deelt mede ,.In de laatste dogen hebben op den linker Maasoever in hoof da aak door daippere P ommeren onder groote moeilijkheden, maar met matige ver liezen doorgezette operatics succes gehad. Ondanks hardnekkigen tegen stand on verwoede tegenaanvallen van de Franschen. is het gehoedt loopgravenstelsel aan de noordelijke liellina van de hoogte 304 genomen en de Duitsche linie tot op de hoogte zelf Yooruitinsbracht. De Franschen leden buitengewoon zware en bloedi ge verliezen, zoodat aan ongekwetste gevangenen slechts 40 officieren en 1280 man in Duitsche handen vie len. Od den Oosteliiken oever ont wikkelden zich aan weerszijden van de boerderij van Thiaumont hevige gevechten, waarin de Fransohen ton Oosten van de boerderij o. a. negerts in 't veld brachten. De Fransdhe aan val mislukte met een verlies van 300 gevangenen. Bif de genoemde gevech ten ziln weer nieuwe Fransche troe pen waargenomen. De Franschen hebben' thans in het Maasgebied, wanneer men de strijdkrachten, die volkomen aangevuld voor de tweede maal in het vuur gebracht zijn. mee telt. 51 divisies. cL i. een ruim twee- maai zoo stertke strijdmacht als de Duitsche troepen, die hier aan de gevechten hebben deelgenomen." Daarentegen bericht de Fran sche stafOo - den Enkeroever van de Maas duurden de gevechten des nachts in de streek van heuvel 304 met verbittering voort Hardnek kige poginfTi van de Duitschers mis lukten door den tegenstand van de Franschen en hebben den Duitschers slechts uiterst hevige verliezen ge kost. Bovendien stelde een krachtige tegenaanval de Franschen in staat, de Duitschers te verdrijven uit de loopgraven ten Oosten van heuvel 304. waar zij zich Zondag genesteld hadden, en een 50-tal gevangenen te maken. Op den rechteroever, in dc streek ten Zuiden van het bosch van Haudromont hebben de Franschen in een reeks nachtelijke gevechten de Duitschers verdreven uit het groot ste deol van de eerste linie, waar zij Zondag waren binnengedrongen 30 gevangenen, onder wie 2 officieren, bleven in Fransche banden achter. Het wordt bevestigd, dat het offensief van Zondag over een front van twee kilometer tusschen het bosch van Haudromont en het front Douaumont den Duitsdhors belangrijke offers heoft gekost." Uit deze stafberichten blijikt wol. dat er hevig gevochten is. dat de striidlinie biina ong»\viizigd bleof on dat is wel 't droevigs to 1 dat niettegeijrdaande dit weinige «ucccs weer veel bloed gevloeid heoft. Beide leeernnnvoerders wijzen 00 de be- lancrüke verliezen, die hun -tegen standers leden. Daaruit bliikt wel, dat aan beide ziiden veel verloren is Het Engelsche ministerie van oorlog meldt, dat een Australische en Nieuw-Zeelandtoche troepenmacht in Frankrijk is aangekomen en een gedeelte van het front heeft overge nomen. Er staat niet. of dat een ge deelte van het Engelsche. Belgische of Frnnsche front is. Vermoedelijk wordt evenwel het Fransche front be doeld. om daardoor te bereiken, dat er meer Fransche troepen voor (le Verdunsohe actie beschikbaar komen. Onlangs waren de. Australische eu Nieuw-Zeelandflohe troepen van het Westelijk front weggehaald voor de actie in den Balkan en in Egypte. Of dit nu weer dezelfde troepen ziin of dat het nieuwe contir-^ten uit de koloniën ziin. laat men ons ook ra den. Aan liet. Oostelijk. Zuidelijl; en Balkan-front heerschte rust. althans er gebeurt nietis vermeldenswaard. De quaesti© tusschen AMERIKA EN DUITSCHLAND staat nog in 't teeken van afwachten. Wat zal Wilson zeg gen en doen? De „Times" verneemt uit Washing ton ..Twee dagen lang zijn nu de bewoordingen van de Duilsche nota onderzocht, maar de teleurstelling en de verontwaardiging, die men hier er over voelt, is er niet door verminderd. Er is nauwelijks grond voor d,c luistheid van de bewering, Zaterdag in vele perstelegrammen uit Washington geuit, volgens welke de president over de nota voldaan en dat een breuk vermeden wa3. Het is waar, dut een onmiddellijke breuk FEUILLETON Het fortuin van Rupert Hendie. 16) Neen! Neem! Ik zou geen oogen blik rust hebben, als ik het deed. Ik weet., dat MiaUien de man mei Is om •veel geld te hebben, maar daar kan ik niela aan doen. Als hij de rechtmati ge erfgenaam is, moet hij zijn erfgoed in bent nemen. E-n daarenboven komt als ik met Dorinda trouw, alles aan mij terug. Maar als Mail ion, het good krijgt, zelde de heer Leig-h zoer beslist, laai hij je niet met Dorinda trouwen. Ik kan vast staalt op haar maken, antwoorddo Rupert ©enigszins kortaf. Zeker. Maar je zult geen geld hebben om mot haai* te trouwen, en Mallien za! haar geen cent meegeven. Daar zie ik hem wel voor aan. Hendie voelde, dat het maar al te waar was en daoht eer. oogenblik na. Zeg niets tegen Mallien en tegen niemand, totdat u het testament ge vonden hebt en we het samen door gelezen hebben, zeide hij ten slotte. Ik zal zwijgen, daar kan je ze vermeden Kan worden, maar m'èer kan niemand zeggen. Al wat duide lijk is. Is daï de president zal weige ren om de bestendiging van de be trekkingen met Dultsdhland te koo- pen ten koste van een twist met En geland over de blokkade. Hoe hij ook over de blokkade moge denkon. eens voor al kan gezegd worden, dat hij zal voorbaan de twee Kwesties te scheiden en dat ziin politiek de goed keuring van het volk zal wegdragen. Hel is nog niet uitgemaakt, of een nieuwe nota opgesteld zal worden. Mocht hot daar toe komen, dan kan men als zeker aannemen, dat zü niet zal araumenteeren. Iedereen begrijpt dat de tiid daarvoor voorbij is. Hel voortduren van de vriendschappelijke betrekkingen hangt nu duidelijk van Duitschland af en indien er duidelijk bewezen kan worden, dat er weer een schip in den grond is geboord met inbreuk op de voorwaarden, die in de iomrete nota von den president ziin neergelegd, zal een breuk stellig onvermijdelijk ziin. Vol vertrouwen kan men zeggen, dat de eenige voor waarde waarop de Duitsche zet ten •behoeve van den vrede hier gehoor 0O.U vinden, zou ziin. als de pogingen der geallieerden dezen zomer modh- ten falen, om aan den stilstand een einde te maken." Reuter somt nog uit Washington: „President Wilson en staatssecreta ris Lansing hebben tot Zondagavond laat over de Duitsche nota geconfe reerd. In offideele kringen is men sterk de meening toegedaan, dat de regoering der Veroeiugde Staten aan de Duitsche regeering zal mededee- lon, dat do betrekkingen gehandhaafd kunnen btijvem, zoolang de nieuwe instructies aan de duikbooUcoinman- danten van kracht blijven. De Ver- oenigde Staten zullen echter niet toe staan, dat hun betrekkingen met En geland in het geschil gemengd wor den. Van gezaghebbende zijd© wordt verklaard, dat als nogmaals ©en schip aan boord waarvan zich Amerikanen bevinden, tot zinken wordt gc-brtuM- de diplomatieke betrekkingen zonder eenige verdere mededeeling verbro ken zuilen worden". Ln verband met GERUCHTEN OVER VREDESBEMOEIING EN seint Reuter uit Londen, dat naar aanlei ding van t in de Duitsche nota aan Amerika gedane voorstel om als vre- desbemiddelaar op te treden, de Païl Mail Gazette sahrjjft, dat tiet Ameri- kaansche volk verkeerd zou doen, wanneer het zich daarvoor (iet ge bruiken. Onder de Duitsch-Ameri ka nen zijn vele idealistische pacifisten; wanneer dezen zich eens goed voor stelden. wat het besluit der geallieer den om den strijd voort te zetten be- teekent, zouden zij zich al hun ver- geefsche moeite, die tot nierts dan ver nedering leidt, sparen. De geallieer den zullen den oorlog niet eindigen, voordat hun doel volkomen bereikt is; in dit oonBict is er voor een com promis of onpartijdige bemiddeling geen plaats; in hot belang van do be schaving moet een definitieve over winning behaald worden. Verspreid nieuws. EEN INTERVIEW MET DEN AME- RIKAANSCHEN GEZANT TE BER LIJN. We lezen in de „Telegraaf" De Amerikaaasche gezant te Berlijn, Gerard, heeft met d©n Berlijn er cor respondent van het ..Neuos Wienor Journal" een onderhoud gehad, dat eer merkwaardig is. Da gezant ver klaarde het volgende..Een geves tigd oordeel over don toestand kan ik niet ceven. mede daarom, omdat ik in drie jaren niet in Amerika ben geweest. Ik ken de stemming van het volk niet. ook over het Inzicht van den president em den staatssecretaris ben ik onvoldoende Ingelicht, want de slechte verbinding tuaschcn Ber lijn en Washington brengt otik voor mii moeilijkheden mede. Ik hoop ech ter. dat de vrede bewaard zal blij ven. Dan verzoek ik u. te doen uit komen. dat ik in deze crisis en in aile voorgaande alles in het werk heb gesteld, om de misverstanden tusschen Duitschland 'en Amerika uit den weg te ruimen. Ik heb altijd ge poogd te voorkomen, dat er een con flict tussohen miin regoering en de Duitsche zou ontstaan. Ik voor mij wcnsch den oorlog niet en zal dilen ook nooit wenschen. Ik leg er den nadruk oio. dat de boschuldiging, aan miin adres gericht, dat 1: een vijand van Duitsclüand zou ziin. volkomen ongegrond is. Ik heb nooit iets ge daan waaruit zou kunnen blijken, dat ik Duitschland of de Duitschers haat Openüik en in het geheim heeft men mii in deze dagen zonder een schijn van bewijs verweten, dat ik iniin regeering tot den oorlog aan zette wat de Duitsche regeering ook zou doen om de wenschen der mijne tegemoet te komen, de oorlog was onvermijdelijk, omdat ik dien wilde. Ik zou een wapenfabriek in Amerika bezitten en daarom belang bij een eventueden oorloc hebban. Men is zelfs zoover gegaan, aan de ^.noon- prinsgs te schrijven, dat mijn vrouw de oroeteekenen. haar door den kei zer geschonken, om den hals van haar hond heeft gehangen en met dien hond langs de ..Unter den Lin ker van zijn. antwoordde de dominee terstond Geloof me, Rnpert, 't is al leen mijn genegenheid voor jou, die me er bij j© op aan doet dringen van het testament geen notitie te nemen. Slaap er nog eens op, Rupert want de nacht-brengt dikwijls raad. De zaak blijft tusschen ons beiden natuurlijk. Goeden avond. Hendie wisselde een handdruk met hem en verzotte zich nu niet meer tegen zijn haastig en plotseling ver- trdlc, en toen hij alleen was stoundo hij luid om de onverwachte vexivul- ling van de sombere voorspellingen. HOOFDSTUK VI. Toen Hendie even na het aanbre ken van de schemering wakker werd met aen drukkend en last op zijn ziel. herinnerde hij zich het spreekwoord van den dominee en daciit. dat het we! waar kon zijn. Want hij begon nu zichzelf af te vragen, waarom, hij zich eigenlijk zoo bezorgd maakte over een volkomen onbewezen zaak. Leigh ver zekerde wel, dat hij een testament had gevonden, honderd jaar oud. ten gunste van den ouderen tak der fa milie Kendle, maar de predikant was zulk ©en zonderling© persoonlijkheid, die diikiwijls dingen, die hij zich ver beeldde, als feiten aanzag. Hij had zich misschien geheel te goeder trouw vergist, ea toen het eindelijk tijd was om op te staan, helde Rupert al heel sterk over tot die verondersteïling. Aan den anderen kant soheen het toch wel onwaarschijnlijk, dat Leigh tot zulk e©n oonclueie zou zijn geko men, zonder eenige gegevens. Hij moest toch zeker iets gevonden heb ben, dat beirekking had op het erven door den ouderen tak, anders zou dat fantastische denikbeeld toch niet in zijn brein zijn opgekomen. Maar voor de wet was dat testament misschien ongeldighet was misschien niet door getuigen geteekend of er konden andere formaliteiten over 't hoofd zijn gezien, die tiet waardeloos maakten. Mocht dit het geval zijn, dan was Ru pert een voei t© verstandig man om zijn landgoed en inkomen af te staan aan een man, die er ongetwijfeld een verkeerd gebruik van zou maken. Maar was aan den anderen kant het testament geheel ln orde, dan Was de Squire eerlijk genoeg om afstand te doen van zijn troon en den rechtmati- gen koning toe te staan er zich op neer te zeiten. hoe verderfelijk zijn regeering ook mocht blijken te zijn. Toen Rupert zoo ver was gekomen met zijn overpeinzingen, stond hij op en koelde zijn hoofd door oon koud bad. Het zou dwaasheid zijn om te zeggen, dat hij niet bezorgd was. Wanneer het testament wettig bleek te zijn, zou hij, do lieer van Barship uit zijn mooi, groot oud huis 4tuu- uen trekken zonder een enkelen cent en zonder de middelen om geld te ver dienen. Hij had geen betrekking; hij had voor geen bojiaaid ambt gestu deerd; hij had goed zijn veratand. maar was nu juist niet over-knap en Mallien, daar was hij zeker van. zou hem niets van do bezitting laten be houden. Dit alles was al erg genoeg, maar er was nog iets veel ergers. Hij zou Dorinda verliezen, want haar va der zou zich zoer zdkor verzotten te gen haarh uwelijk met een doodar men man. Dorinda zou hem wel trouw blijven, maar hoe Icon hij haar vragen zijn vrouw te worden, als hij haar niet kon onderhouden. Het was alles even ellendis en Rupert ging naar beneden om ie ontbijten, maar zonder eenig&n eetlust. U ziet er niote goed uit merkte mevrouw Beatson op. toen zij na het ontbijt al6 gewoonlijk de dagelijksche besprekingen met hom kwam houden. Mssschien heeft u wel koorts. Neen, volstrekt niet .antwoordde hij onvriendelijker dan hij gewoon was, ik heb slecht geslapen, da', is al. Ja, dat is niet meer dan natuur lijk, nu u zulk een gewichtigen stap gaat doen, en er nog aoo weinig over heeft nagedacht. Rupert kon heel wat velen van me vrouw Beatson, omdat hij medelijden mat haar had, maar nu overschreed zij toch de grene. Hij deed, alsof hij iiaar opmerking niet hoorde en gaf kort en koel zijn bevelen voor dien dag. Ik dineer om acht uur, zeide hij, want ik ga naar Londen en kom pas laai terug. U gaat zeker een advocaat spre ken, mijnheer, merkt© de huishoud ster op met een eigenaardige uitdruk king op haar droefgeestig, ontevreden gezicht. Rupert koek verbaasd op, want het was werkelijk zijn plan naaT een ad vocaat te gaan. Waarom denkt u dat, mevrouw? vroeg hij Dat is tooh met meer dan na tuurlijk, wont or moeten toch allerlei regelingen getroffen worden, a!s ie mand gaat trouwen. Mevrouw Beatson zeide dit op den natuur!ijksten toon van de wereld; toch was de blik. die deze woorden vergezelde, zóó voel!>eteekenend. dat Hendie begon te vermoeden, dat zij iets wist. Maar dat wa6 toch ongeloof lijk. want Loigli had beloofd te zwij gen en ze had hem ook nie; meer ge zien. Toch lag er iets van een boos aardige triomf in haar blik. alsof zij reeds genoot van zijn naderenden val. Maar een oogenblik van nadenken deed Rupert begrijpen, dat hij zich vergiete en dat zijn eigen gemoeds stemming hom zoo argwanend maak te. Hij beantwoordde dus haar opines king niet, en herhaalde eenvoudig „dus om acht uur den vandaag". Me vrouw Beaieon aarzelde nog even't was alsof zij gaarne duidelijker zou spreken, maar toen schudde zij haar hoofd en gloed ep de haar eigen ma nier als een schim de kamer uit. Ru pert fronste zijn wenkbrauwen haar manier van doen had hem nog onbo haaglijker gemaakt. Toch was Ik* onmogelijk, dat zo iets wist van den slag. die hem getroffen had. Maar de slag had hem nog niet ge troffen, peinsde hij op weg naar het station, en zou hem misschien in 't geheel niét treffen. In zijn verlangen om iete naders te hooren. verhaast to hij zijn schreden met het. doel even de pastorie binnen te loopen. om le hoo ren of de dommee het stuk al gevon den had. De heer Leigh was echter niet te huts, hii was een ziek gemeen telid gaan bezoeken. Het was slechts oen korte wande ling naar het kleine station, waar d© treinen van Londen stopten, als er passagiers waren. Rupert baalde gemakkelijk den trein van tien uur en hoewel deze heel vol was. wist hij toch een coupé voor zich alleen te bemachtigen. Nu kon hij zich vrij aan zijn overpeinzingen overgeven, die zooals men we! den kon kan, niet rooskleurig waren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5