Hurlems Dagbub De ring reeds haar 1reuze gedaan te heb- ban, maar het is moeeliilc. dat do Kotoer non met de o(ficieele benoe- mine: wacht, omdat "de nieuwe minis ter voor de volksvoeding nog be noemd moet worden en beide ambten misschien aan één man zullen toe vertrouwd worden, die dan bij de uitoefening van ziin nieuwe functie door een generaal ter ziide zal wor den gestaan. Bernhard is over deze regeling niet best te spreken. Aan het hoofd van het nieuwe departement1 behoort een krachtig man te staan, die niet alleen doortastende maatre gelen durft nemen-, maar- ook den moed heeft, vroegere besluiten te her roepen. Hij. acht dit te meer noodig. omdat de schaarschte aan voedings middelen in Duitsehland in het vijan dige buitenland naet aan fouten in de organisatie der verdeeling vair de voorraden, maar aan werkelijk ge brek wordt toegeschreven. Hierop is dan nok. volgens hem. de hoo» der geallieerden gevestigd. Dezen durven niet meer honen op een militair suc ces. maar wel <u de uithongering van Duitsehland. De ..sterke man" moet dan ook zoo spoedig mogeluk laten zien. dat de gealliëerden zich vergist hebben en dat Duitsohland nog niet aan gebrek toe is. De Duit- scho regeering heeft zich herhaalde lijk bereid verklaard, vrede te slui ten. in den laatstan tijd door de rede van den Rijkskanselier en vervolgens in het Duitsohe antwoord aan Wil son.' Die vrede zou echter moeten ge baseerd zijn op de eischen van den Rijkskanselier, die in het kort aldus kunnen worden samengevat„Wij hobbcn u in militair opzicht over wonnen. Onze legers staan diep in het viiancbellik land. Wij voeren geen oorlog om den oorlog, maar als tril ■ons dwingt verder te strijden, dun zullen wil nog meer van uw gebied bezetten. Gaat dus eens na of het niet boter is. u met onze voorstellen, waaruit bereidwilligheid tot den vre de blijkt, bezig te houden." De „Vossiöohe ZieitiUng" schrijft voorts nog: „Het gesprek van den rijkskanselier met Asquith behoeft niet meer na een minuut te worden afgebroken. Het kan al anderhalf tot twee minuten duren. In zijn rede van 5 April in den Rijksdag heeft Von Bethmann Jiolhveg hot 'geval gesteld, dat hij Asquith voorstelde met hem over do mogelijkheid van vrede te on derhandelen en dat Asquith dan be gon met den eisoh van een volkomen vernietiging van de macht van Prui sen. Het gesprek. aidu3 de kanseiier, zou reeds geëindigd zijn voor hei be gonnen was. Het antwoonl van As quith op deze opmerking is uitgeble ven en het zou Asquith ook moeilijk vallen er een dragelijk antwoord op te geverv tenzij hij zichzélf wïide ver loochenen. Nu ovenwei is Si rEdward Grey voor Asquith in de bres gespron gen. Do „Vossische" toont dan aan dal Grey veel verzoeningsgezinder heeft gesproken dan Asquith indertijd, en vermoedt dat Asquitih, aangezien hem in verband met den militairen lowland niets anders overblijft, de nieuwe uitlegging van zijn ambtge noot stilzwijgend goedkeurt. Het Duitsche blad ziet in Grey's uitlatin gen het begin van een inkeer tot zich zelf en do mogelijkheid tot een korte voortzetting der gedaobtenwisseling, maar meer ook niet. Verspreid nieuws. EEN SUCCES DER RUSSEN. De JtueSen hebben weder een succes te melden van het z.sr. Kaukasus- flront. De Russlsohe troepen zijn dóór Bed ro n een tot de stad Revan- doeze of Rewandoea, in de richting van Mosoel, aan den Tigris, op de plaats waar vroecter het beroemde Ninlveh was gelegen. De Russen zijn nu weliswaar nog een heel eind van Mosoed af. haast even ver als zij door de vermeestering van Kasra Shirin van Bagdad af ziin. maar zll laten in hun legerberichten niet na door liet aangeven van de richting, aan te dulden wat bet einddoel van hun actie Is. Rewandoes ligt ten zuid westen van liet Oermia-meer. Het bliikt dus. dat de Russen bij hun operaties tegen MesopotamiS in twee afdeel: nsen oprukken, van Perzié uit. In liet noodden ageeren zii van Aserbeidsjan uit m het gebied ten znldV/esten van het Oermia-meer en hier trachten zij den Tigris te berei ken bii MosoeL Meer zuidelijk ruk ken zii dan on in de richting van Bagdad, in de hoop aldus inot de 5ótólache troepen in zuidelijk M esc ort amië te kunnen samenwerken. DE TOESTAND TE RONSTANTI- NOP EL. De „Times" correspon dent in den Balkan meldt uit Coa st unoa- KonstatUinopei wordt door hongersnood bedreigd- De stad is af hankelijk van de voorraden, die met groote moeilijkheid van Constanza uit per schip verzonden worden. De mees te Christenen zijn tot de grootste ar moede vervallen. De kleine kooplie- don onder hen zien ziich gedwongen hun winkels te sluiten. Daar het ter rorisme hand over hand toeneemt, hebben vele Christenen al huil geld moeten afgeven. Niet alleen brood maar bijna alle voedingsmiddelen worden volgaas een borisyeteem uit gedeeld. De vluchtelingen uit Klein- Azië, dio dagelijks.In grooten getale' in tic stad komen, vluchtend voor de naderende Russische legers, verorge ren don toestand in sterke mate. Do Christelijke bevolking heeft de groot- eta moei to om voodsel-bona meester to worden. Dagelijks ster-ven velen ook onder de Tunkeohe inwoners, van hon ger. Alle handel slaat stil. De prijzen zijn onzagiijtk gestegen, Suiker, kof fie, rijst, petroleum, boonen en aard appelen kosten vijftienmaal den nor malen prijs. Een kop thee in de res taura nta kost 90 cent De kleinere café'3 zijn gesloten, de groote beslaan voornamelijk van do Duilschere, die geregeld betaald worden en een ge makkelijk leventje hebben, terwijl de betaling der salarissen van de Turk- sclie ambtenaren maanden ten ach ter ia. wat de verhouding tuesclien Turken en Duiischens niet beter maakt. Vele Turksohe families heli- ben zich met goederen, van de Arme niërs geroofd, verrijkt en doen groote uitgaven bij de handelaars te Kon- stantinopel. terwijl de Christenen niet meer in staat zijn inkoopen te doen. De geldmarkt is in hopeloozen toe stand. Goud is niet meer in omloop zilver vc-rdwijnt meer en meer en zelfs nikkel is zeer sohaarsch. In Duitsehland vervaardigd papieren geld van vijf on tien piasters, wordt nu in omloop gebracht DUITSC1IERS EN PORTUGEE- ZEN IN AFRIKA. Een officieel te legram uit Lourenco Marquez meldt: Op 8 en 12 Mei deden de Duitschers met twee mitrailleurs em eenige hon dorden Inlanders een aanval op don Portugeeschen post Nhlka aan de Ro. wutna-rlvler (aan de grens van Duiitsch Ooet-Afrika en Mozambique). Zij werdén met aanzienlijke verlie zen afgeslagen. Een Portugees sneu velde. HOE DE STRIJD OM VERDUN WERD BEGONNEN. In de „Tainps" ia de volgende, blijkbaar of- flctoelo, mededeeling aan de pers op genomen: „Op geen enkel tijdstip van den strijd om Verdun heeft het opperbevel bevelen gegeven voor 'n te rugtocht der Fransohe troepen, naar den linkeroever van de Maas- Integen deel in den morgen van 23 Febr. doel- dog «heroal.de Langie de Cary aan de troepen op den rechter-Maaeoever mede, dat elk punt, zelfs bij voltooide omvatting, en cJke terreinstrook, door de Duitschers omsingeld. tot eiken prijs moest worden vastgehouden ea dat er slechts één 6onsigne mocht geiden standhouden! In den avond van 24 Februari gelastte de opperbe- ve.hebher op het front tussohen Maas en Woëvre stand te houden en daar toe alle middelen aan te wenden, waarover men beschikte Hij zond onmiddellijke oneraal - de Castelnau naar Verdun In den morgen van 25 Februari telefoneerde deze onderweg aan generaal Horz, dat op grond van de bevelen van den opperbevelhebber de stellingen op den rechter-Maas- oever moesten worden vaslgéliouden. Tenslotte zond de opperbevelhebber in den avond van 25 Febr. aan gene raal Pétaiin, toen deoe zijn commando over de stelling Verdun aanvaardde, de volgende order„Gisteren bob ik gelast, dat op den rechteroever van do Maas ten noorden van Verdun moet worden standgehouden. Iedere aan voerder, die bevel tot den terugtocht geeft, zal voor den krijgsraad worden gebracht."" GRUWELVERHALEN. 't Nieuws agentschap Miilil seint uit Konstantl- nopel: Volgens pas aangekomen of- ficieele berichten is een deel ven de Mohanumedaansohe bevolking, die in de dorpen van het district Sji'tak, het- wolk de Russen hebben bezet, was ach tergebleven, door den vijand afge maakt. 'Met name zijn de dorpen van Erkent Hassi in brand gestoken en zijn de inwoners in die dorpen, 500 in getal, mannen, vrouwen en kinde ren, levend verbrand. EEN GAS-CRISIS. In verschil lende steden in Frankrijk, o.a. te Bordeaux, heeft de schaarschte aan steenkolen aanleiding gegeven tot moeilijkheden tusechen de gasfabrie ken en de gemeentebesturen. De fa brieken hebben kennis gegeven, dat zij hare gasprijzen moeten verhobgen en de gemeenten nemen daarmede geen genoegen of willen slechts een geringere verhooging ^an de gevraag de toestaan. Te Coutances heeft de gasfabriek wegens gebrek aan steenkolen de straatverlichting moeten staken, zoo dat de stad 's avonds geheel duister is. HET DRANKVERBOD IN RUS LAND. De „Roeskoje -Slowo" bevat een rapport van het ministerie van financiën over den invloed van den oorlog op verschillende takken van het economische leven in Rusland. Het blad wijst vooral od de gevolgen, van liet verbod tot verkoop van geest rijke dranken en wiinen en legt spe ciaal den nadruk op de volgende ge gevens Het verbod van alkoholische drunken heeft in de eerste plaats ge leid tot ean zeer merkbare verminde ring van het unachisnie, de crimina liteit. de zelfmoorden en de acciden- ten met doodoliiken afloop. TWEEDE BLAD Woensdag 17 Met 1916 Bloemendaalscbe Brieven HET ONDERWIJS VOORHEEN EN THANS.: L Roede eerder beloofde ik nader op Het onderwijs in deze gemeente terug te koinen, en doe dit des te oenier nu ik, vermoedelijk in verband met die toezegging van mijn kant, om over dat onderwerp mijn gedachten mode te dealen, een briefje kroeg van een Aerdenlrouter, met vriendelijk ver zoek eens bij hem te willen komen om over het onderwijs, nee, laat ik mij beter uitdrukken, om over het gebrek aan onderwijs aldaar, te komen spreken. Wo zitten, aldus de brief schrijver, overal een uur vandaan, en weer of geen weer, onze kinderen moeten er maar door en kunnen nooit thuis kornen tuaschen 12—2 om te kof fiedrinken of te middagmalen. Too ,,14e", doe je beat eens om hier een school te krijgen, we zitten er om to springen! Alsof ik een druk-op-een- ltnopje benl Zoo tik je er op en mor gen staat 't er? Welnu, ik ben naar dion Aerdcnhoutar getogen, heb met hem gesproken, over onderwijs en nog meer, (het laatste doet thans niet tor zake en blijft dus voortoopig ach terwege) on wat mijne meening ls over de smeekbede om onderwijs daar, zal ik verwerken in de brie ven die ik aan het onderwijs nu zal .wijden. En als gij deze beschouwin gen gelezen hebt, lieve lezeressen en lezers, dan zal en moet het u grie ven, zooals het mij ai zooveel jaren gedaan heeft, dat iedereen geschikt werd bevonden voor lid der school commissie, terwijl ze mij nog nooit van mijn leven waardig hebben ge keurd om no. 2 op de voordracht voor dut lidmaatschap te zijn. Want bij het hoofd van Jut, ik zweere u, ik wis dan gekozen geworden en dan was, maar nee, wat er dan was, zal u blijken uit wat verder zal volgen. Mochten er echter onder u zijn, 'die twijfelen of ik ooit benoemd zou zijn geworden, omdat hot overal de ge woonte is no. 1 te kiezen, dan zegge ik u, gij ongeloovigen, dat juist daar om ik er subiet zou zijn geweest, ik bedoel in de schoolcommissie! Zie lk er niet kranig uit, ben ik niet: niet to lang en niet-te kort, niet te dik en niet te dun, is mijn baard niet ge soigneerd als van weinigen en dan mijn snor, een esisterreichter ls er nog maar een beestje bij, en, weet je wat 't mooiste is, als ik op een school zou komen met anti-D-uitsche gevoe lens, dan kan ik met één hand om draaien, van die snor ook een Napo leon-drietje maken of haar laten han gen als die van den Russischen Uzaari En dan mijn hoofd, altijd' ziet dat or heerlijk „opgeruimdi* uit, een teeken van geleerdheid dus, en nit pure vreugde over de eer van schoolcom missielid te zijn, zou ik het vóór elk schoolbezoek nogeens speciaal in de was zetten, zoodat het weerkaatsen zal in volle pracht, de wijsheid die binnen dat gewichtig hoofd is gevaren. En zou ik, ik d'an niet gekozen zijn ge- wordon door een Raad, die bij de be- nooming van een onderwijzer es-zelfs wel nummer 5, dat is de laatste van de voordracht, of no. 2 bij een voor dracht van 2, kozen, omdat Mijn pen weigert het neer te schrij ven; die aanvallige benoemden moch ten eens ijdel worden, en een vrouw dio mooi is, en zulks wéét, wordt een ijdeltuit. Nu zijn die 2 benoemden niet ijdel geworden, ze weten dus niet waarom de keuze op hen viel, laat hen dus in den waan, dat de Raad, be ter dan het Hoofd der school, beter dan de schoolopziener, hunne ver diensten op onderwijsgebied wist te appreciéeren! En zou ik dan niet be noemd zijn geworden, zou de Raad met 2 maten gemeten hebben? Veel kwaad van den Raad kan men mij vertellen en ik -zal het gelooven, doch dAt niet, daartegen komt mijn ïjdel- heid in verzet! Alvorens echter van wal te steken, nog één woord aan mijDe lieve leze ressen en geachte lezers. Ik heb ver zuimd to zeggen, dat, wat ik voor den Aerdenhouter deed, n.L hem opzoe ken, ik niet kon doen voor anderen. Mijn tijd is daarvoor te beperkt, doch hebt u mijn aandacht te vestigen op grootore gemeentebelangen, met voor- FEUILLETON Het fortuin van Rupert Hendie. 23) -— Je verliest alles, kerel, als het wettig blijkt, waarschuwde Carring- ton. Dan moet ik maar alles verlie zen. Dat is krankzinnigheid. Dat heb je gisteren ook gezegd, maar ik zal eerlijk blijven. Opnieuw volgde er een lange stilte, èn mtus- schen daclit Carrington, dat zJjn i riend een ezel was. HOOFDSTUK VIII. M a 11 i e n spreekt. Op 't verzoek van zijn vriend, en ook, omdat hij hoopte hem to kun nen holpen, bleef Carrington iai liet Groote Huis logee ren, totdat het ge rechtelijk onderzoek was afgelooj>en en do begrafenis van den vermoorden man plaats vond. Hij en de Squire konden weinig andere doen dan den loop d31' dingen werkeloos gadeslaan, daar zij geen van beiden iets wilden bijgang van "aanvallen op personen, rlan kunt go u gerust tot mij wenden. Ann het adres „14e"' p./a. Hoofdre dacteur Haarlems Dagblad, komt het in, mijn handen au blijft uw naam ge heim natuurlijk. Is hetgeen u heeft van werkelijk en voldoend belang in mijn oog, dan ver werk ik dit gaarne in een mijner vol gende brieven. En thans ter zake, doch tot goed begrip gaan we eerst c-ons oen goeie 30 jaar terug en bezien we hoo 't toen was, om daarna te bo men tot hoe t nu is, en vervolgens tot hoo het worden moet. In Bloemendaal bestond een school voor gewoon lager onderwijs, meer niet, een onoogeïijk gebouw met slecht ventileerbare lokalen, slechten afvoer van de ongerechtigheden des levens, kortom een gebouw dat depri- in eerend werkte op het onderwijs en de gezondheid van het onderwijzend personeel en de leerlingen. Hoofd was de heer Van Leeuwen, aangenaam, bescheiden man, met ijver en lust in de sohool getreden, deed' langzamer hand de onhygiënische toestand van da school zijn invloed op rijn gestel gelden en greep zijne gezondheid zoo danig aan, dat het onderwijs, door zijne voortdurende afwezigheid door ziekte er onder leed en hij, véél to jong, gedwongen werd zijn pensioen te nemen. Hij is nu zeker al minstens 15 jaar rustend onderwijzer en ziet er lichamelijk veel beter uit dan een 20 25 jaar terug. Naast de gemeente school bestond de Christelijke school en wis herinnert zich niet den ouden Heer Do Pecker als hoofd er van? Een prachbverschij ulng met zijn fiere hou- rlmg, rnooien grijzen baard, zijn breed gebaar en zijn melodieus e volle stem. Oude De Pecker, je was een vriend van groot en klein, je school kinderen aanbaden je, je waart een echt Christen, je waart een vriend van leder, geloovlg of niet. En toen Je ons dorp verliet, heerschte er droe fenis onder allen, of zij uwe richting toegedaan waren of niet, gij prediker van den broedermin bóven de geloofs haat; en nog jaren daarna werd' en wordt ook thans nog over dan ouden De l'ecker gesproken met vollen eer- biedl Helaas, zijn ooren zuilen het niet meer hoorenl Behalve deze 2 scholen hadden we nog de bewaarschool van juffrouw Pronk, welker inrichting nog bestaat. In Overveezi, doch daar over ean volgend keer. ,,'t 14e". Overzicht. We blijven zonder eenig nieuws van beteekenis VAN DE OORLOGSVEL DEN. Er wordt nog wel wat gevoch ten, maar belangrijke krijgsverrich tingen zijn 't nu al in maanden niet. Mijn krijgt zoo do idee, dat belde par tijen doen wat ze niet laten kunnen, om zich in de bezette stollingen te handhaven. Ook de krijgsheeren wor den gelukkig verschijnsel! den oorlog blijkbaar moe. Dat er ook zoo iets van vredesonderhandelingen in de lucht zit is wiel zeker. Maar wie zal 't initiatief er toe nemen? De oorlogswaan heeft nu lang ge noeg oaiheil gebracht. Veelzeggend is wat de Daily Chronicle schrijft: Te Go thenburg vertelde Ellen Key onlangs dn een lezing „Een rabbijn, die diep medeleed met de smart van al wat loeft, vroeg nachtverblijf in een hut van een boer. Toen hij 's morgens ontwaakte, zeide hijlk heb van nacht kwade droomen gehad, want uw hut ie uitluitend uit jonge hoo rnen gebouwd. Gij hebt gezondigd- want een jongen boom vellen be:ee kent een ziel dooden. De moraal van dit verhaal is duidelijk. Europa bouwt het huis van zijn toekomst op door millioenen jonge boomer, om to hakken oa zij die ih dat huis zullen wonen» zullen door booze droomen go- kwold worden. Ellon Key deed een beroep op alle vrouwen tor wereld om er voor te zorgen, dai in de toe komst alle jonge stammen gespaard worden, die immens verreweg de grootste rijkdom van ieder land zijn. „Vrouwen." zeide zij, .moeten leeren den ooriog.zoo te haten, dat die vonk van haat van geslacht ojp geslacht overgaat, tot zij zullen bunnen zeg gen wij hebben dein boozen geest gverwonnen." De Duitsclte pers wijdt zoover do censuur 't gedoogt voel aanr dacht aan de vredesquaesties. Da „Voaa. Zeit." bevat een hoofdar tikel van Georg Bernhard, getiteld „Do sterke man", waarin hij .ea- o® wiist. dat het land met ongeduld wacht od de benoeming van den nieuwen minister van binnenlandscho zaken. Weliswaar schijnt de regce- zeggea over het verloren testament en geen enkele reden konden vinden, w aarom de misdaad gepleegd zou zijn. Een het gerecht was evenmui in staat oru den sleutel tot de misdaad te vinden, al zijn pogingen mislukten. 1-eigh's moordenaar was in het duis ter gekomen en in het duister verdwe nen. Het was em geheimzinnige, angstwekkende en beklemmende ge schiedenis. Op aanraden van doktor Tollart werd mot het bijzetten van het lijk zooveel mogelijk haast gemaakt. Het! weer was ontzettend warm sedert weken had de zon uit een wolkenloo- zen hemel haar gloeiende stralen Doorgezonden. De tuinen prijkten met veelkleurige bloemen, maar de groen ten verdorden en overal in het dorp zelf on izi den omtrek werd geklaagd over gebrek aan water. Onder deze omstandigheden scheen Tollart's raad zoor verstandig. Dus werd het go- rechtelijk onderzoek gehouden in het dorpslogement den dag, nadat juf frouw Jabber het ontzielde lichaam van haar meester ontdekt had en donzelfdon middag reeds het Lijk In den grafkelder der familie Leigh bij gezet. Het gerechtelijk onderzoek had, zoo- als rcöds werd opgemerkt, niet het minste licht verspreid in de duister nis. Juffrouw Jabber, die wat netter gekleed was dan gewoonlijk, legde onder veel tranen en zuchten haar getuigenis af. De oude vrouw was zeer gehecht geweest aan den predi kant en kon er zich maar niet bij neerleggen, dat Irfj zulk een vreeset ij ken dood had gevonden. Zij jammer de meermalen luid, terwijl z) haar verhaal deed. Om tien uur maakte zij. zooals gewoonlijk aanstalten om naar bed te gaan, nadat "zij een glas melk voor den ouden heer in de studeerka mer had gebracht. En toen ik wegging, zat hij daar oven blij met zijn oude papieren als een vl&ch in 't water, zeide zij, terwijl de tranen haar over de wangen stroomden. Hij had juist zoo'n schik dien avond, omdat hij bij vrouw Pat tor was geweest, die gelukkeg weer boter wordt hoewel zij t eigenlijk met verdient, want ze is zoo'n kwaad spreekster on Hier werd zij m haar woordenvloed gestuit op grond van het telt, dat zij zich begaf op terreinen buiten het ge rechtelijk onderzoek gelegen. Ver wachtte mijnheer Léïgh dien avond nog bezoek? 0 neen mijnheer, eoi als hij hot verwacht had, zou hij het me tooh niet gezegd hebben. Dus u ging om tien uur naar bed en u heeft m buiteer Leigh idot moer gezien voor deai volgenden mor. gen zeven uur? Noon mijnheer, en ik heb ook geen onkel geluid gehoord; ik slaap zoo vast Dus kon het getuigenis van juffrouw Jabber er niets toebij brengen óm hel mysterie op te lossen. Zij erkende, dat ile" sloten en grendels van de pastorie niet waren, wat zij moesten zijn, de eenzame ligging van het huls in aa> merking genomen. Maar och he mel, we hebben nooit aan dieven of inbrekers gedacht, want er was niets voor ze te halen. Dus denkt u niet, dat een inbre kor Neen mijnheer. Er wordt ook immers niets vermist. Tollart, die een even rood, opgezet gezicht bad ale gewoonUjk, was ech ter volkomen nuchter; verklaarde, dat de veldwachter hem geroepen had een uur, nadat het lijk ontdekt was. Do predikant was aan den rechter slaap getroffen met een zwaar voor werp waarschijnlijk een stok mot een Jooden knop en die s-ag moest in verband met zijn zwak hart, on middellijk den dood ten gevolge heb ben gehad. De acte van overlijden werd dan ook in die bewoordingen opgemaakt. Leigh was een patiënt van don doktor geweest en had nooit tot de sterktóten behoord, en zijn le venswijze had hein nog meer ver zwakt. Er was na" de verklaring van dokter Tollart geen twijfel meer aan do doodsoorzaak; de samenvoeging Dit boualfjlc feit wordt bevestigd door een reeks instellingen in de pro vincie o. a, door de Kamer van Fi nanciën te Tannhof. die constateert, dat in sommige streken het aantal rechtzaken met 62 procent vermin derd was. In 't arrondissement Ka- san hebben 10 maanden van onthou ding geleld tot een vermindering van 33 procent, in de provincio in acht maanden tot 36.8 proc.. in Moskou in vier maanden tot 20.2 proc. In laatst genoemde stad is het aantal zelfmoor den met 20.2 proc. verminderd. PAPIERNOOD IN ITALIè. Vol gens de ..Voas. Ztg." zal aanstaan den Dondordac te Milaan een' samen komst plaats hebben van vertegen woordigers van italiaansche dagbla den. om besprekinge n to houden over de ouaostie van den papiernood. De meeste dagbladen, die vóór den oor log acht tot tien bladzijden gaven, moesten zioh sedert tot vier bladzij den bfOftlon, zelfs dit minimum aan tal bladzijden zal niet gehandhaafd kunnen worden en er wordt ernstig over eedacht. dit aantal od twee blad zijden terug te brengen. DE DIENSTPLICHT IN ENGE LAND. Aan de „N. R. Cl" wordt uit Londen geseind Het vraagstuk van de gewetensbezwaren is bij de verdere behandeling van de wet op den dienstplicht In het Lagerhuis oonlouw ter sprake gekomen. Er werd oen langdurige beraadslaging gevoerd over een nieuw artikel, voor gesteld dooi" Banbury, dat echter ten slotte ingetrokken werd. volgens het welk mcnschen met gewetensbezwa ren geen recht op vrijstelling zouden hebben, tenzij zii on 1 Juni 1914 lid waren van een godsdienstige ge zindte. die tegen militairen ddenst gekant ia Long zeide, dat de recht banken bezwaar zouden maken tegen de noodiznkeliikheid van een onder hoek. om uit te maken, of beklaag den op een bepaalden datum tot oen godsdienstig genootschap met bepaal de beginselen behoorde. Een onder nieuw artikel, dat door Harvey was voorgesteld, behelsde, dat mannen mol gewetensbezwaren in het leger, die weigerden bevelen te gehoorza men. voor den krijgsraad gebracht zouden worden en dat. Indien hun vergrijp een gevolg was van gewe tensbezwaren, hun zaak naar den burgerlijken rechter zou verwezen worden, die dan zou kunnen bevelen, dat de overtreders anderszins in na- tiOnalen dienst werkzaam gesteld zouden kunnen worden of twee jaar govaneenisstraf zouden moeten on dergaan. Dit artikel zou van toepas sing ziin in de zaak van 1? mannen met gewetensbezwaren, die reeds naar Frankrijk gezonden waren. Er is sprake van. dat zii gefusilleerd zullen worden. Georce Cave (de sd&dtor general) zeide. dat daze bepaling de mannen mei bedenkingen tegen den dienst in een bevoorrechte positie plaatsen zou. illet gaat niet aan. van den comman dant te velde te verlangen om een nauwkeurig onderzoek naar de be weegreden van een soldaat in te stel len. die ongehoorzaam ia. Alle solda ten moeten od denzelfden voet be handeld worden en aan dezelfde straffen voor dezelfde vergrijpen on derworpen ziin. Het tooneel. dat nu volgde, wordt door de „Daitty News" in de volgende woorden beschreven Nu het duide lijk werd. dat het Leven van zeven tien mannen met gewetensbezwaren zoo goed als verbeurd was. sprong Snowden op. „Ziullen die jongens", zoo vroea hij op een doordringenden toon. „in Frankrijk doodgeschoten worden of niet Long en Clave za ten daar met een kleur, maar zwe gen. Het was een stilzwijgen, dat geen ontkenning beteekende. „Laat het eerste schot eens afgaan 1" dreig de Snowden. Cave stond nu ook op. llii zeide. dat soldaten aan het front doodgeschoten konden worden, in dien zii schuldig waren aan desertie of aan lafheid tegenover den vijand. Tegenover den vijand beteekende in de eerste loopgraaf. Deze mannen met gewetensbezwaren zijn daar e>ehter nooit goplaatsL (Toejuichin gen). Zii waren bezig met werk aan spoorwegen, enz. De regeering had de letter van de belofte, die zij aan liet Huis had gedaan, gehouden. Hei amendement werd daarna met 154 tegen 52 stemmen verworpen. DE TOESTAND IN CHINA. Het Patersburesch Telegraaf Agentschap vernam uit Tokio, dat tussch'en de aanvoerders der opstandelingen en Sun Vat Sen een overeenstemming is vorkregen en dat onmiddellijk een afzonderlijke regeering zal worden ingesteld voor de zuidelijke provin ciën. die in het geheel 55 millioen zielen tellen. AMERIKA EN ENGELAND. De vertegenwoordiger van het Wolff- Bureau te New-York meldt (in een draadloos telegram), dat volgens be richten Uit "Washington, de .regeering bong is oen protest voor te bereiden aangaande de politiek van Engolaml, om het verschepen van hulpmiddelen door het Amerikoansohe Roode Kruis voor de controle mogendheden be stemd. tegen te houden. Minister Lansing heeft een brief van den voor- van den toegehracliton slag en het zwakke hart waren voldoende om den dood ten gevolge te hebben. Niemand in hot dorp hod editor verwacht, dut do predikant, zijn zwak gestel in aan merking genome», een hoogen ouder dom zou hebben bereikt en dus vond men het zeer aannemelijk, dat de slag op zijn hoofd hem gedood had. Hot zou een wonder zijn geweest, als hij zoo'n hevigon slag overleefd had. Ook liendie werd opgeroepen, maar zijn getuigenis verspreidde evenmin ecnig llchL Hij vertelde dat Leigh bij hem gedineerd hud e» dat hij den vol- gfgMlcn dag Op weg naar don trein, de pastorie biunongeloopen was om den predikant te spreken, die echter niet thuis was. Voor zoover die. getui- go wist, was Leigh den vorigen dag volkomen gezond on opgewekter dan ooit Hel bericht van zijn dood gaf me eon goduchtem schok, zoo eindigde Rupert Had hij geoa vijanden? Niet dat ik weet Een vriendelij ker, goediger man was niet donk- baar. Weet u iets van zijn vroeger le ven? Alleen dat hij hier predikant was zoolang mij heugt, en dat hij steeds studeerde en een hartstocht had voor boeken, vooral voor archeologische werken. Hij ging met niemand om buiten de' gemeente; en de gemeenW- zlttcr van het centranT-eomïté van het Roode Kruis, ex-president Taft, ontvangen, waarin deze op het ne men van dc zooeven genoemde maat regelen aandringt. Uit dien brief bliikt. dot Engeland formeel gewei- trerd heeft het verschenen van hulp middelen voor de centrale mogendhe den too to staan. Het verlof werd al leen verleend wanneer het Ameri- knarische hospitalen of inrichtingen betrof. ASQUITH IN IERLAND. - As- qnith is per auto van Dublin te Bel fast aangekomen. Ken groote menig te wachtte den minister op aan het station, omdat men meende, dat hij ner train zon arrivecren. rt- erdoor kwam het. dat ziin auto bijna onop gemerkt door de menigte reod. Eén herkende den minister en riep: Daar is hii Het wik volgde hem naar hat stadhuis, waar de burgemeester den minister ontving, daarna werd hem een lunch aangeboden. wnaAil ook eenige Invloedrijke unionisten aan zaten. met wie Asquith de Iersche za ken vrij uit behandelde, 's Middags verliet hti het stadhuis na vele bur gers de hand gedrukt te hebben. De straat was met een dichte menigte bezet Uit Dublin wordt gemeld, dat men zich algemeen bezig houdt mot de quacstie, hoe Ierland voortaan zal bestuurd worden. Alle partijen, ook de unionisten, ziin er voor. clementie te gebruiken ten opzichte van de re bellen. SIR ROGER CASEMENT. Reu ter seint uit Londen De tweede dag der zuok van Sir Roger Casement in In beslag -"•nomen met het hoorea van nieuwe getuigen omtrent Case ment's landing, ziin arrestatie on het onderzoek der duikers in het ge zonken Dultscbo schip de „Aude". De getuigenissen bevestigden de fedten. tloor den procureur-generaal bii hot begin der behandeling ten laste ge legd. doch brachten geen nieuwe be langrijke punten aan het licht. HET STEENKOOLVRAAGSTUK IN ENGELAND. Reuter seint uit Lon den Dinsdag is te Londen een bo- langrijke samenspreking tussolien de dageliikeche besturen van het ver bond van mijneigenaren en den mijn- werkeTsbond gehouden tol het treffen van maatregelen om de productie van steenkool te verhoogeu. De bespro ken voorstellen hielden in langere werkuren, verlaging van de leeftijds grens voor jongens, indienstneming van meer vrouwen voor bovengrond- eche werkzaamheden, zoomede maat regelen om een meer geregelde op komst van de mijnwerkers te waar borgen. Stadsnieuws Sn itaklii in lood- id Zlnkwerkors. Onder voorzitterschap van den heer G. L. Rozijn werd Dinsdagavond in het gebouw Voorwaarts" in de Kromme Elltboogsteeg door de Lo od en Zinkwerkersvereeniging „Door Eendracht Sterk" een huishoudelijke vergadering gehouden naar aanlei ding van de weigering der patroons, cm te voldoen aan de overeenkomst tusschen „Door Eendracht Sterk" en den patroonsbond, om van 13 Mei af het loon der gezellen met 2 cents te verhoogen. Sommige patroons meenden, dnt het minimum-loon nu van 28 ct. op 80 ct. Is gebracht en dus degenen, die reeds Sü ct. of 31 ct verdieiren, de verhooging niet behoe ven te heibben. Die patroons willen de 2 ot alleen geven aan die werk lieden. die 28 ct of minder verdie nen. De toeslag komt. volgens d« nieuwe overeenkomst, te vervallen. Daar in het schrijven aan „Door Eendracht „Sterk" door den heer Joh. Coppens. secretaris van den patroons bond. alleen gesproken wordt van een verhooginff van 2 ct zonder een enkele beoerkin? volgt daaruit dat niemand uitgesloten mag worden. Do heer Vjsser had voor de lood- en ziukwerkersvereenicing juridisch ad- v.es ingewonnen. Dat advies was ge heet in overeenstemming met de op vatting van de lood- en zinkwerken». Daar op de patroons vergadering, w-nar het besluit genomen was. niet alle Patroons aanwezig waren, was door den heer Brakel aan de afwezi gen schriftelijk meegedeeld, dat met ingang van 13 Mei het minimum-loon op 30 ct per uur was booaald. Dit schrijven is eriiter m striid met da overeenkomst tuaschen de beide ver- eenlgliigen. Het minimum-loon was geen 28 ct. want er bestaat geen etandaardloon bii de lood- en zlnk- werkers. Het uurloon zal. aldua luidt de overeenkomst, zonder meer met 2 ct. verhoogd worden. Wie 14 ct. heeft krijgt dus 16 ct. wie 20 ct verdient, nu 22 ct.. enz. Wat den vrijen Zaterdagmiddag betreft, daar over zal. volgens besluit van de pa- troons-organisatie. door de verschil lende patroons elk afzonderlijk met znn nersvoneol beslist worden. Stork was de verontwaardiging op do vergadering, dat verschillende j)a» troone weigerden, aan degenen, die 30 cent verdienen, de overeengoko- 111.rn 2 ct uit to betalen omdat zij leden zag hij ook weinig, omdsit hij steeds in de boekon zat. Dus er was in zijn vorig leven geen enkele aanleiding, waarom die misdaad gepleegd zou kunnen zijn? Niet dat ik weet. Konsit, de veldwachter, legde daar op zijn getuigenis af. Hij verklaarde^ dut hij don nacht van den moord op zijn ronde niets verdachts had be- sj>eurd. toen hij langs liet hek van do pastorie kwam. Op het uur, waarop volgens den dokter de moord gepleegd was, be vond hij zich aan den tuideren kaal Min bot dorp. De officier van justitie uit Tarha\on constateerde nog. dat er geen wapen was gevonden en evenmin spoien van inbraak. Jk meen te hebben gehoord, dat <to studeerkamer in oen staat van wanorde was, zeide hij. Ik goloof, dat de studeerkamer iltijd in oen staat van wanorde was, antwoordde Kensit. Kons.it werd nu opnieuw onder vraagd, en zeide, dat hij de wanorda in do studeerkamer niet erger had g«v vonden dun gewoonlijk. Alles lag al tijd op cu over en door eikaar juiat alsof iemand aan 't zoeken naar iet» geweest was, verklaarde hij. (Wordt ntn1«4)

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5