IlliUrS OiSBUID De Europeesclie Oorlog. TWEEDE BLAD Zaterdag 20 Hel 1916 Overzicht. AAN T ITALLAANSCHB FRONT 'sottea de Oostenrijkers hun offensief voort. En naar (hun sta-f verklaart niet succes. We lezen nl in 't Oosten- rijksch» atafbeoricht van Vrijdag: ,,ln Zuid-Tirol winnen de Oostenrijker» voortdurend terrein. Op den Anncn- teria-bergrug werden zes aanvallen der Italianen afgeslagen. De tusschen het Astach- en Lain-dal onder lei ding van aartshertog Kart Franz Jo seph opgerukte Oostenrijksche troepen drongen verder door en dre ven do Italianen op het geheele front terug en hebben Vrijdagmorgen vroag do Italiaaaieche forten Campomolon en Toraro bezet. Tusschen het Lain- en hot Brnnd-dal, in do richting van V&llarsa, bobben Oostenrijksche troe pen den Noordelijken rand van den Col Santo bereikt. In het dal van de Etech moesten de Italianen de plaat sen Marco en Mori ontruimen. Het aantal sedert het begin van den aan val door de Oosenrijkers gemaakte gevangenen is tot meer. dan 10.000 man en 169 officieren gestegen, tea*- wijl de buit thans uit 51 machinege weren en G1 kanonnen bestaat". De „Tinves"-correapondent te Milaan meldt, dat het Oostenrijksche offen sief in Trente spoediger begonnen ie dan de artillerie-voorbereiding deed verwachten Het front, waarop de aanvallen plaats hebben volgt de Val Terragnola van den linkeroever van de Adige tot de Val d'A6tico. De Ita- liaansche militaire schrijvers stem men er in overeen, dat de voornaam ste bedrijvigheid zich zal ontwikkelen op het plateau van Folgaria en La va rone. daar het duidelijk is dat de Oostenrijkera hun plan weer zullen opvatten, een opening te maken naar de vlakte van Venetië van uit het vooruitspringende punt bij Sette Comüni. In do Italiaansche 'bladen wordt opgemerkt, dat men in Italië reeds geiuimen tijd had voorzien dat do Oostenrijkers een groote actie in Zuid-Tirol in den zin hadden en dat het Italiaansche oppenbevel dus vol strekt niet verraai was door het plotselinge offensief van de Oosten- rij kers. Dat zou bovendien dan bevestigd wot den door de berichten, over Zwit serland gekomen, over groote Ita 11- aanscho troepenbewegingen in de richting van de westelijke deelen van dit ooi'IögstooTieel.- Dam zouden dus die troepenverplaatsingen in Italië niet in venband hebben gestaan, zoo als eerst werd vermoed met de plan nen tot een groot Italiaansch offen sief, maar slechte voorzorgsmaatrege len zijn geweest in verband mot de verwachte" actie van de Oostenrijkers. Do Italiaansche berichten wijzen op do groote verliezen die de Oostenrij kers bij deze aanvallen leden. Dat 't offensief den Oostenrijkers menschen kost is wel zeker, want 't is 'n moeilijk terrein voor aanvallen, nl. een hoog bergland, meer geschikt tot verdedi gen dan tot aanvallen. HIJ VERDUN is er do laatste dagen ook meer actie gekomen. Over en weer werden verschillende aanvallen gedaan, maar de grootste aanval ging uit van de Duitschers, die met een groote strijdmacht een actie innamen tegen'de Fransche stollingen ten W. ran heuvel 30-4. De Fransche staf er- kont, dat de' Duiischers er in slaag den een klein verdedigingswerk ten Z. van heuvel 287 te veroveren.. De Duitsehe staf ze'.f noemt deze verove ring niet, maar deeit mede in die streek 9 officieren on 1.W soldaten ge vangen genomen te hebben. Do actie van de vliegers op "i Westelijk front was weer groot; over en weer wer den eenige vliegers neergeveld. Van "t OOSTELIJK FRONT is al heel weinig nieuws, alleen wat bom- goo ie rijen uit vliegmachines. Uit Pe tersburg komt evenwel 't bericht, dat grootvorst Nikolaas weer 't opperbe vel over de Russische troepen zal aan vaarden om 't aanstaande Russische offensief zelf te leiden. tiaariemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De reductie van dit blad heeft in de. oude nolörfeele archieven ten Blad lui izo tiet bewijs gevonden, dat de halve nalatenschap van Elizabeth Teyler van der Hulst, die op dit oogenblik door de „rechthebbenden" wordt opgevorderd, al behoorlijk uit betaald is omstreeks houdend on cjer- tig jaar geleden. Dit moet een teleur stelling ziju, want je kunt er veilig Oj) aan, dat daar nu niet veel van zul zijn overgebleven. Noodzakelijke le vensbehoeften, wereliische genoegens, de tand des tijds en andere invloeden hebben stellig wel een einde aan deze erfenis gemaakt. „Noppes, je leest", zou eon kwajongen tot den eischer zeggen. Wel had mijn overgrootmoe der gelijk, die tot ons kinderen placht te zeggen: Verlang nooit naar een erfenis. Daar dit tot uw verderf en is. Overeenkomstig die leer heeft de brave vrouw zelf daarom niets na gelaten, dan haar breipennen, ietwat roestig en een hod oude kat, zoo goed uls blind. En toch, en toch, toen ik onlangs op het gemeentelijk arclüef daar zat te midden van die gewichtige papie ren, samengesteld en onderteekend door Zus en Zoo, Notaris Publicus en zijn getuigen, icon kwam, in weerwil van mijn overgrootmoeder, de heb zucht in mijn ziel on het duurde niet lang, of ik studeerde ijverig in deze oude papieren. Plotseling viel mijn Oog op een testament van mejuf frouw Hi lieg on <ja Fidelia uit het jaar 1802, die er blijkbaar warm hoeft ingezeten (om slapende honden niet wakker te maken noem ik geen bodrag) en gestorven is aan de Oude Gracht te Haarlem, destijds Verspreid nieuwe. EL ARISCH GEBOMBARDEERD. De Britsche admiraliteit deelt mo de dat Brit9che oorlogsschepen, vlieg tuigen en watervliegtuigen EJ Arisch (aan de Middellandsche Zee) dat een belangrijk punt op den vijandelijken verkeersweg tuscben Syrië en Egypte genoemd wordt, gebombardeerd heb. ben. De Engelschen constateerden een goedo uitwerking, o.a. Is een fort In puin geschoten en vielen drie bom men tu&schen een groep van 1000 sol daten. DE ITALLAANSCHB KONINGIN IN GEVAAR. Aan het Exchange-agent- schnp wordt uit Rome geseind: „Thans wordt bekend gemaakt, dat de vliegeraanval der Oostenrijkers op Maandag 1.1. tot voornaamste doel had, den sneltrein te raken waarin koningin Helena en prinses Jolanda reisden, die van het front terugkeer den. Ook reisde op die lijn prinses Mafalda, dia van Venetië naar Pa dua ging, ten einde de koningin te ontmoeten. De Duitsehe vliegers wa ren klaarblijkelijk geleid door spion nen, die de bedde treinen nauwkeurig in het oog moeten hebben gehouden, vooral dien, waarmede de koningin reisde. Het bombardement bleef onop houdelijk voortduren en verscheidene bommen ontploften vlak naast don trein. Maar de paniek, die dreigde te ontstaan, werd dadelijk bezworen door het prachtig voorbeeld van de koningin, die een waarlijk koninklij ke kalmte en onbevreesdheid aan den dag legde. De twee treinen werden door geen vliegerboni men geraakt, maar wel werden de waggons Leelijk toegetakeld door de duizenden looden kogels uit de kartetsgranaten, die door de afweerkanonnen waren afge schoten en boven den trein uiteenbar sten. Bij haar aankomst te Padua werden de koningin en de prinsessen door een reusachtige menigte geest driftig toegejuicht DE OPVOLGER VAN DELBRüCK. Versohillende Duitsehe bladen we ten to vertellen dat dr. I-Ielfterióh, do rijksminister van financiën, als oipvolger van Delbrtick, minister van binnenlandsche zaken zal worden. DE BIJ SALONIKI NEERGESCHO TEN ZEPPELIN. De „Times"-corres- wndent te Saloniki meldt, dat Fran sche militaire mecaniciens op een ooen plek bezig zijn de neergeschoten Zeppelin te reconstrueeren. die met veel moeite uit do moerassen is omge haald, DE STRIJD IN DE OOSTZEE. Aan 't ..Alg. Handelsblad" wordt ge meld in de Oostzee blijkt In de laat ste dagen een verhoogde activiteit van de Russische marine, die hier nu blijkbaar deu duikbootenoorlog teeen de Duitsehe handelsschepen is begonnen, met de bedoeling natuur lijk om de blokkade van Duitschland ook in de Oostzee te verscherpen en het handelsverkeer met de Scandina vische landen te bemoeilijken. (De laatste dagen ziin eeulge Duitsehe koopvaardijschepen in de Oostzee in den grond geboord. Bovendien wordt bed on weer gemeld, dat een Engel- sche duikboot de Duitsehe stoomboot „Trave" (762 ton) in den grond boor de. Do bemanning is gered. red. H. D.) De Russen volgen hierbij blijkbaar volkomen het voorbeeld van de Duit- schers. maar bepalen zich tot dusver tot den striid tegen de vijandelijke schenen niet tegen neutrale. Voor do Duitschers. die tot dusver althans in de Oostzee nog heer en meester wa ren. is deze zoo plotselinge en krach tig Ingezette actie der Russische duik- booten wal een tegenslag. Het zal nu echter no« moeten blijken, of de Rus sen over voldoende materieel beschik ken Óm den Duitschers ook werkelijk beteekenende afbreuk te doen. TRAWLERGETORPEDEERD. Lloyds meldt dat een Engelsche traw ler iiRbij Grimsby door een Duitsehe duikboot tot zinken gebracht is. De bemanning Is gered. ASQUITH. - Asquith is van zijn Iersche reis in Londen teruggekeerd. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: R. C. Irnmink, Vijverweg 3, te Bloemendaal, een gou den broche; A. van Batenburg, Zomer- zorgerlaan 32, te Bloemendaal, een portemonnaie; D. Aandekerk, Leid- schestraat 96 te Haarlem, een bos natuurlijk nog niet gedempt. Het is waar, dat de naam Fidelia niet pre cies ktc.pt, maar wat heeft zoo'n klei nigheid te beduiden? Worden niet da- gelijksch a's met e's en o's verward eu verwisseld en omgekeerd? Ook kan ik mij niet herinneren, dat er vroeger ooit een familielid van mij in Haarlem gewoond heeft, maar aan zulke, kleinigheden hangt eer. goeio erfenisjager niet. Deze juffrouw Fidelia moet een zijtak zijn en van Zoo'n zijtak is, gelijk ieder wel weet. op het punt van vestiging allés te verwachten- lk tieb dus dadelijk voor bereidende maatregelen genomen er ben naar een zaakwaarnemer gestapt fniet in Haarlem' die mij vro.-g of de familie Fidelio uitgebreid was. ..Neen'i zei ik integendeel, ..ik ken er maar een, die van Beethoven „Des to beter", zei hij, „dan zal ons eerste weidt wezen, u tot een vennoot, schap op aandeeien te maken". „Mij?" zei ik, „is dat voüig, kan ik er goja kwaad mee? ik won namelijk graag nog een beetje in mijn geheel blijven!" „Maak u niet ongerust u behoeft het puntje van uw neus zelfs niet af te staan, we'geven aan deeien van honderd gulden uit op u, als vermoedelijk rechthebber op een belangrijke erfenis. U is tegelijk het object van de vennootschap, de direc teur, do president on de gedelegeerd commissaris en u int de aandeeien". „Dat Is goed", zei ik, „maar wat is u dun?" „Promotor van de ven nootschap". zei hij, „dut is zooveel als -stichter en natuurlijk bovendien rechtsgeleerd adviseur, waarvoor ik natuurlijk een gedeelte van het ven nootschappelijk kapitaal krijg". „lil aandeeien?' vraag lk. „Na tuurlijk niet", zegt hij, „in contan ten". Toen bespraken we de vraag tegen wio we nu eigenlijk een proces moes ten gaan voeren, daar dit als je wilt procedeoren, toch wel een vcreischte ie. Mot de grootste bereldwilligltcid nam, hij op zich, voor een geschikte stoleutels; Van 'der Klugt, Dornp vloedslaan 37 te Overveen, een ro zenkrans; aan het bureau van po litie te Overveen, een rozenkrans en twee sleuteltjes, W. Baerts, Ripperda- park 27, te Haarlem, een broche. Stadsnieuws Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Zaterdagmiddag had de 164ste al- remeene vertradering van de Holland sche Maatschappij der Weten&chan- nen in het cebouw aan het Soaarne te Haarlem plaats onder voorzitter schap van jhr. mr. dr. A. Röell, die in zijn oncninsrsrede allen wolkom heette, in 't bijzonder Prins Hen drik. die als protector der M.aatsdhap- pH de vergadering bil woonde. Verder herdacht ïül in eenige waarderend® woorden de overleden leden. Jaarverslag.— Dr. J P. Lotsy, secretaris, voegde in het jaar verslag eenige woorden toe aan die, waarmede de voorzitter de overlede nen had herdacht, nnmeliik aan de twee. die hem. nersoonllik nader ston den. het lid ven hot druraliilcsoh be stuur P. van Doorninck en het bul- lenlandsche lid II. Graf zu Solms- Laubach. Van ziin benoeming tot lid van het dagelijksch bestuur tot aan ziin dood was Van Doornmck's be langstelling in de zaken onzer Maat schappij steeds stijgende en bijna dageliiks anrak hij met mii zeide spreker over plannen tot uitbrei ding harc-r werkzaamheid, dde even wel door gebrek aan middelen niet altijd voor verwezenliikinc vatbaar waren. In zeer korten tiid heeft hij geheel alleen het treheeJe archief ob) uitmuntende wiize gerangschikt en do moeilijkheden, verbonden aan het verkrijgen van een geschikt terrein voor den proeftuin wist hii te Ben- nebroek op te lossen. Hermann Graf zu Solms-Laubaoh was gedurende drie semester» sprekers leermcesh- en heeft den grootsten Invloed op ziin vorming gehad, waarvoor spre ker ziin groote erkentelijkheid en diepgevoelden dank wit uitspieken, 'lot zijn verslag overgaande, zeide spreker dat bii. hoewei betreurende het voortduren van den rampzaligen oorlog, toch moest coustateeren. dat deze. in zekeren zin. gunstig op de werkzaamheden der Muatschoppij heeft gewerkt, doordat daar zoovele buiLeniandsche tijdschriften ophiel den te verschijnen en ook door een Opleving van ons nationaal gevoel, een groote toevloed van manuscrip ten voor de Archives kwam. 't geen er toe geleid heeft, dat besloten werd over te gaan tot de uitgave van een nieuwe serie, uitsluitend aan de Phy siologic van den mensoh en van de dieren gewijd, De gewone werkzaam heden der Maatschappij namen haar normaal verloop. De proeftuin ia dit jaar niot onbelangrijk uitgebreid en de werkzaamheden gaan geregeld hun gang. Voordracht Hierna hield Dr. J. P.'Lotsy een voordracht over het onderwerp ..Iets o\er het verband tusschen Gemeenschapsproblemen en. eenige resulteren der moderne Erfe lijkheidsleer". In zijne inleiding tooude de heer Lotsy aan. hoe problemen, die sol»iinbaar in geen enkel verband tot elkaar staan, in werkelijkheid nauw kunnen samen hangen. b.v. hoe onderzoekingen van de vererving van do kleur van erw ten. omstreeks I860 door Gfegor Mendel aangevangen, tot richtsnoer kunnen dienen bii d» bestudeering van sociale problemen. De oorlog leert wel. dat de tegenwoordige maat schappij ver van vod maakt is. maar voor verbetering is ril zeer zeker vatbaar en daartoe kan een betere kermis van de versdhiinselen. die zich bii kruising van erwten voor doen. in belangrijke mate bijdragen. De huidige maatschappij is geba seerd op de volkomen onbewezen stel ling. dat alle mensohen in den grond gelijk ziin. Vooral in het nioreele eischt men van ieder gelijke zede- liike kracht, omdat men aanneemt, dat iedereen even goocl en brauf kan •ziin. Dit berust hierop, dat men meent, dat de menschheid één een-, beid vormt, dat mensohen gelijksoor tige grootheden ziin. dat de men- schen tot één enkele natuurweten schappelijke soort behooren. Na een beschouwing van het sooris- begrip van Linnaeus en de wijziging daarvan door Jordan uit Lyon Gre- gor Mondei en Darwin, kwam tegenpartij te zorgen, waarna ik van hem afscheid nam en op straat toch wel wat bezwaard was over den eigen- aardLgen stand van zaken. Ieder mensch heeft nu eenmaal zijn wen- schen en verlangens. Sommigen wil len iid van den Ruud worden, maar daar beu ik te bescheiden voor. eer lijk gezegd koester 'k een stii verlan gen, vóór mijn dood nog eens te mo gen zitten m het ec-re-coraité voor een kwartetwedstrijd of, als 't kon, in een wedstrijd van héél© mannenkoren. Maar dot. ik ooit een vennootschap op aandeeien worden zcu, daar kan ilc ma nog niet te best aan gewfiinen; ais er eens iemand was, ais Shy lock, die een pondje vleeeoh uit mijn li chaam anijden wou. voor zijn aan deel ik mag er niet aan denken! Wat do lezer Ln zulke moeilijke ge vallen doet, weet ik natuurlijk niet en gaat mij 'oök niot aan ik voor mij zoek de eenzaamheid in da vrije natuur, om ongestoord de zwarighe den te kunnen overpeinzen. De na tuur is in Haarlems omstreken ge makkelijk te vmden, maar met de eenzaamheid gaat het zoo eenvou dig niet Toen ik na een wandeling over den zeer drukken Wagenweg in de eenzaamheid van de Bekslaan te Vogelenzang aankwam, deelde ik er de eenzaamheid met een fluitenden slagersjongen op oen fiets, drie gil lende auto'» en vier giehelende paren, die'potverteorriem Het spreekwoord zegt zeer juist dat gedeeldo vreugd dubbele vreugd is. maar dat is met gedeelde eenzaamheid toch het geval niet. Op don Vogelenznngschen straat weg was de eenzaamheid ook niet aanwezig en mijn laatste hoop ver vloog, toen het uitziriitspunt in den Aerdenhout was bezet, door een tal rijk gezelschap, dat met tooneelkij- kers don horizon afzocht, lk weet niet waarnaar, misschien ook wel naar dio voortvluchtige eenzaamheid. Hoe dit ook zij, lk borus'te fn do omstan digheden en wandelde naar Overveen, Dr. Lotey tof do conclusie, dat da soo;t te flcfinleoren valt als een groep van individuen van identische consti tutie die slechts één soort van voort- planting-aceden vermogen te vormen. De nakomelingen van -.wee. tot dezelf de soort behoorende, individuen zijn onderling en aan hun ouders gelijk. Daaruit volgt dus, dat de menschen niet lot ééne soort behoorc-n, want menechenkinderen zijn noch onder Img noch aan hun ouders gelijk. De menschel ijk© maatschappij bestaai uit een aantal ongelijkwaardige hy briden D« feil te:dt lot belangrijke gevolgtrekkingen betreffende de on derlinge appreciatie der menschen en van de inriohting der maatschappij. In de eerste plaats is, bij apprecia tie, iedere aanlegging van eeri norm uit den booz.\ want een norm bestaat niet bij onderling ongelijkwaardige -grootheden. Wij moeten ons met het denkbeeld vertrouwd maken, dat de menschen het complex hunner eigen- eciiappen niet op hun kinderen over erven. doch over dezen verdoelen. Hij betoogde voorts, dat het in de meeste gevallen van tevoren niet :e voorspel ler. valt, welke eigenschappen de kinderen zullen vereoonen en dus een rationeels huwelijkskeuze ter verbe tering van de mepschheid niet moge- is. De vooruitgang kun slechts gelei delijk geschieden, naarmate meer en meer vrees ontstaat voor huwelijken met erfelijk belasten. Men moet leeren beoeffen, dat bij een huwelijk niet alleen op eigen geluk mag worden gelet, maar dat de zorg voor het geluk wordt uitgebreid tot zorg voor het geluk der nakomelingschap. Ir.dien de gemeenschap absoluut minder waardige groepen kan doen verdwij nen, zou dit van zoo verstrekkend belang voor komende geslachten zijn, dat volgens meening van den spreker dwang geoorloofd zou zijn ter berei king van dit doel. Doz© klasse van uitvaagsel toch blijft een voortdurende bron van ongeluk en onkosten voor de gemeenschap, waardoor steur, aan meerwaardigen onthouden wordt en deze daardoor in het uitvaagsel te rechtkomen. Het is de zinkpw. die alle blijvende verbetering der maat schappij onmogelijk maakt Aan hun voortbestaan moet een eind wor den gemaakt, 'tgeen het best kan ge schieden door weigering ve n steun door particulieren. De overheid lot wie zij zich dan moeten wenden, zal hen. onder huwelijksverbod, in afzon derlijke mannen- en vrouweninrich- tingen bohooren te plaateen. waar zij zooveel mogelijk van hun leven kun nen genieten. Dit zouden geen straf inrichtingen moeten ®ijmvolgens sprekers meening behoort men in het algemeen aan ons strafsysteem het vergeldingssysteem te ontnemen. Het is onrechtvaardig door de inherente ongelijkheid der mensohen Want liet is barbaarsch iemand, die krachten» aangeboren gebrek aan zelfbeheer- sching of krachtena zijn constitutio neel slechten aard moord en steelt, te straffen voor de slechte constitu tie van de daarvoor bestemde cellen zijner ouders, uit welker combinatie hij ontstaan is. Hierbij wees Dr Lotsy op de onbillijkheid, dat iemand met een bepaald slechte eigenschap daar om geneel veroordeeld wordt terwijl iemand met één brüliante eigenschap zijn leehjke eigenschappen vrij alge meen geëxcuseerd ziet. Mettertijd zullen deze principes worden aanvaard en zal met de ingeboren ongelijkheid der menschen meer en meer rekening worden gehouden, wat zaï leiden tot betere verhoudingen tusschen partijen op kerkelijk, wetenschappelijk en politiek gebied, omdat ongelijke grootheden, als menschen uu eenmaal zijn, verschillend moeten denken en moeten voelen en behoeften hebben, die op verschillende wijzen moet bevredigd worden. Men zal leeren inzien, dat er geen voor alle mensohen geldende waarheid bestaat, omdat het beeld van de waarheid slechts door weerkaatsing in onze geostesepiegels tot bewustzijn kan komen en de geestesepiegel bij ieder mensch ver schillend gebogen is en dus bij geen oDzer een volkomen juiste weerkaat sing der waarheid plaat» vindt. Van daar dat anderegeaarde personen el-, kaar nooit kunnen overtuigen. Hoe onbegonnen werk dit t9, toont de jaarlijks toenemende omvang' der Kamerverslagen. Een voorganger overtuigt niet, maar verzamelt sk-ohts rond zich degenen wier geestesspie- gel op ongeveer gelijke wijze, als de zijne het beeld der waarheid verbuigt. Dit is volgens Dr. Lotsy de groote fout, dat alle door één principe be- heerschte staatsinrichtingen, trachten waaf ik juist aankwam, toen de Raadsvergadering begonnen was. Als je nu raad noodig hebt en de raad vergadert, dan juich je dat al» een prachtig samentreffen toe en zoo klom ik naar boven en nam, na een gepaste buiging voer den burgemees ter en den rug van den heer Bispiuck, plaats op een van de twee stoeien, <tie voor do omstreeks tienduizend inge zetenen van Bloemendaal gereser veerd zijn; gelukkig bleven dezen mid dag do andere Inwoners van de ge meente weg, anders had op en om dien stoel een eenigsznis hinderlijk gedrang kunnen ontstaan. Toen ik binnenkwam was juist de burgemeester aan het woord, om te verklaren, dat tot toelating van het nieuw gekozen Raadslid besloten was. Op zijn woorden volgde een uitbundig gekraai, dat wil zeggen van buiten, van een haan, dio de kunst goed ver stond. In den Loop van de vergade ring trof het mij, dat de haan telkens kraaide, nadat de burgemeester let» gezegd had, zoo bij wijze van toejui ching en de zaak werd mij duidelijk, toen ik vernam, dat het do liaan van een der pelitie-agenten was. B- iemen- daaj heeft altijd een uitstekenden naam voor zijn politiehonden gehad en blijkbaar is men daarbij niet Wij ven staan, maar heeft zich ook op de hanendressruur toegelegd. Er werd dezen middag in don Bloe- iriemlaalschen raad nogal gold uitge geven, Een jonge jour naliet naast mij, een zoor welwillende man met oen helder ooi dool, verklaarde dat door mij mee te dcoleu, dat de Raad in geen drie maanden vergaderd had en dus een nuttige bestemming wenschte te geven aan Inmiddels be spaarde golden. Daar op dut oogen blik de discussie» van den Raad niet bijzonder belangwekkend waren, ont spon zich op do publieke tribune een algemeen gesprek. Een van de aan wezigen verielde, dat hij vroeger zijn spaarduitje» naar de spaarbank bracht, maar daarvan maar had al door één recept Tie! geTult Tart Tiaar burgers te bevorderen, wat alleen succès zou hebben, wanneer alle men schen gelijk waren. Niet in schemati- s. ering, maar in difterentieering ligt de oplossing der sociale problemen. Do Staat, die één recept tracht toe te pasaen op de vele ongelijksoortige grootheden, die zijn burgers zijn, moet ten slotte falen, omdat alleen verschil lende systemen de uiteenloopende behoeften van zijn verschillende ge aarde burgers kunnen voldoen, liet Nederlaudsche volk beeft deze waar heid steed» intuïtief begrepen en daar door tallooze kerkgenootschappen en partijen gevormd; wij zijn daardoor het meest aristocratische volk der wereld en dat willem wij blijven, want een alles regelend staatsgezag, hoe voortreffelijk ook georganiseerd, zijn zij ten eencnmale ongeschikt lei ere politiek, die uiet deze ongelijkheid geen rekening houdt s ontoereikend, waarmede spr. echter niet bede lde te zeggen, dat een disciplinair of so ciaal-democratisch systeem geheel to verwerpen i». De staatsman moet trachten het juiste evenwicht tus schen de tegenstrijdige begrippen dwang en vrijheid te vinden. De eeni ge toelaatbare straf is het straffen van den onwil. De strafsystemen, be ginnend en eindigend met opsluiting, nvet nu-en dan bezoek van een mora list ter verbetering, zijn vrijwel waar deloos voor den overtreder en geheel waardeloos voor den benadeelde. Voorts bepleitte Dr. Lotsy in verband hiermee afschaffing vun curiosa in de opvoeding, zooals het dwingen van allen die een graad aan een univer siteit willen behalen om jaren lang Grieksch en Latijn te studeeren en in voering van het Mainzer-stelsel, d. w. z. inrichten van scholen voor zeer begaafden, middelmatige en mindere begaafden. De rechter behoort reke ning te houden met de geaardheid van den delinquent en daarbij moet meer psychiatrische verplichting van den rechter komen. Voor den jurist wat meer kennis van de krui- sings-theorie der erwten en wat min der uit t hoofd leeren van wetsarti kelen, die men kan naslaan. Dr. Lotsy paste thans,- wat hij hier had betoogd ten opzichte van indivi duen toe op staten, die evenzeer on gelijksoortige grootheden zijn. In verband hiermede wees hij op het gevaar van het Vereuropieanlseering van Indië, hoewel hij in principe on voorwaardelijk de ethische richting goedkeurt. Daarna wees hij op de ramp, die door den oorlog over Euro pa is gebracht. Ieder volk zegt thans te eischen recht op eigen bestaan en ontwikkeling. Daarna stelde Dr. - Lot sy de vraag, of thans de tijd niet ge komen is, om over de mogelijkheid van waarborgen voor wederzijdsoho bestaanszekerheid overleg te plegen in plaats van voort te gaan met el- kaars bestaan te vernietigen. Dat is het vreeselijkste van dezen oorlog, dat het aantal krachtigste individuen vcr- imgKtert en het aantal zwakken, medé door de verbeterde hygiënische om standigheden, stijgen ml. Hierbij ont wikkelde hij zijn bekende theorieii over de wijze, waarop de natiën waar borgen voor den vrede kunnen ver krijgen. Dr. Lotsy eindigde met den weiisch uit te spreken, dal het voor de gemeenschap resultaat zal hebben, dat liet met alleen een intuïtieve, maar ook een wetenschappelijke waar heid gebleken is, dat de individuen zeer ongelijksoortige grootheden zijn. Binnenland TWEEDE KAMER De reek» van wetsontwerpen, dio_ gislerëh zonder stemming werden aangenomen, Ixotond uit de volgende: 1. Aanvulling van aiz. 37 der Landweorwet; 2. Nadere voorzie ning omtrent de afschrijvingen ten iaste van het Staatsbedrijf der Artil lerie-Inrichtingen 3. Onteigening ten behoeve van uitbreiding van hel sta tions emplacement Rilland-Bath met bijkomende werken; 4.Toekenning van oen rentelood voorschot ten behoeve van den spoorweg van Breckons over Cadzand en Retrace hemen t naar gezien, omdat or toch altijd weer een Ixiiasungbiljot op komst was, waar aan je het kon besteden. „Als ik nu tien gulden over hebverklaarde hij, „dan ga Ik naar 't kantoor van den ontvanger en zeg: meneer de ontvan ger, ik beu op t oogenblik wel niels schuldig, maar hier neeft u vast wat op afbetaling van '.t, vo.gende biljet. Juist op dat oogenblik kocht do ge meenteraad bermen en boomen samen voor tweeduizend gulden. „Bij ons in Haarlem", mocht ik niet zonder trots zeggen, „heerscht in de gemeente administratie héél groote zuinigheid: een van de ahereereto ambten uren ter Secretarie heeft een Fransch woordenboek van 't jaar 1810, „dic- lionnaire fr&ncoïse-hollandoise". Ze wildon het niet geiooveu, maar ik heb bon uitgenoodigd eens te ko men kijken en dat zal nu gebeuren op den vrijen Zaterdagmiddag om ze ker te wezen, dat do bedoelde ambte naar het bock niet noodig heeft. Als voorwaarde heb ik gesteld, dat zij dan den gedresseerdon haan van den veldwachter meebrengen, omdat het porgetd in Haarlem, dat tot nu toe zes. cent» per week bedroeg, met twee centen per week ts opgeslagen en dus op S cent» gebracht. Misschien kan een goed gedresseerde haan deze uit gave overbodig maken. Juist hoorde ik het beest weer uit drukkelijk kraaien, toen bij loting een doodgraver was benoemd: dezen keer deed net dier dat blijkbaar bij vergis sing, want ook de best gedresseerde haan kan zich verkntAien. De wan deling nuar Haarlem terug bracht na tuurlijk de ge wenschte eenzaamheid ook niet: wel is die weg eenzaam van boomen geworden, maar hij ia daar tegenover than» versierd met een aan zienlijke rij rioolbuizen. Het decor van dozen weg, kan men zeggen, zoekt het op dit oogenblik meer ln de breedte en vroeger meer :n de hoogte. Is het wonder, dat ik, het Haarlem- sche Stadhuis bereikende, beskiot nog Sluis, mi.5. Onteigening TOor e« spoorweg van Stadskanaal over Ter Apel Tiaar de DuiiKche grens 6 Na dere bepalingen omtrent den accijns op den wijn7. Bijzondere maatre gelen met betrekking tot de iicht-ng der militie van 1917; 8. Aanvulling van do Landstormwet9. Wijziging en aanvulling van de begroeting van het Weduwen en Weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1915; 10. Wijziging en aanvulling van d» begrootingen van het Pensioenfond» voor de gemeente-ambtenaren voor 1914 en 191511. Verhooging van hoofdstuk II der Staa.-b-gioiAing voor 1916 (Traotemem concierge Tw'.-de Kamer, enz.)12 Onteigening •voor uitbreiding van het stat.ons- emplacornent Groeabee-k13. Id voor het aanleggen van straten en pleinen en het verkrijgen van aangrenzend bouwterrein te Hoogezand en 14. Be vordering van den aanleg van Rijks wege van een sjxtorweg van Gouda naar Waddinxveou en Boekoop naar Aiphen. Over het laatstgenoemde ont werp had nog een vrij lan.-durige dis cussie plaats" Door de heeren Van Wichen, Van Doorn en Rutgers werd tcch aangedrongen op. meerdere mild heid der Regeer:ng om den zoo ge- wenechcn spoorweg te helpen tot stand komen, Zij wenschten dat de Staat niet zou vasthouden aan den te be zwaren den e sch van bijdrage door de provincie en belanghebbende gemeen ten speciaa: Boskoop van een niillioen in de kosten van 2.4 miliioen en deden nog een poging om dat be drag ai than» op 9 ton te doen bre ngen. Maar, gesteund door don !.eo: Do Mouté VerLoren weigerde de Minis ter van Waterstaat, de heer Lely, om daaraan toe te geven. Hij liieUl aan 't stelsel van gelijke offers voor Rijk en bevoordeelde streek vast, vooral waar t een zoo duur werk gold in eon welvarende streek. De pogingen van de genoemde leden hadd- -i dan ook geen gevolg. Vermelden wij nog dat de wetsont werpen tot naturalisatie van J. J. Warndorff en 25 anderen, waartegen nog al bezwaren waren geopperd, met 35 tegen 25 stemmen rjn a a te gen o m e n. Het debat over het nieuw buiten gewoon oo rlogscrediet vau 1(X) miliioen, waardoor de gezamen lijke extra legeruitgaven sedert Aug. 1914 op 414 miliioen stijgen, schijnt nog een vrij groote uitbreiding te zul len erlangen. Gisteren voerden de heeren Scheu- rer en Duymaer van Twist elk een uur liet woord er over en naar ver luidt komen Woensdag de hoeren Ter Laan (den Haag), Van der Voort van Zijj), Juter, De J u;; en anderen aan de beurt. De sprekers van g-:ere.. U-.uitidol den aiier'ei onderwerpen: uitrusting, zeda.ijke belangen, uitspanning voor de gemobiliseerden. straffen '.vegen» verwijdering u:t de garnizoenen of ontbreken op 't appél, intrekking van verloven, uitstel der wegzending van de lichting 1913, onvoldoende ver. antwoording van do oorlogee red leten, gebreken in de administratie, waar door stagnatie ontst >nd in nitkoerirvg van to lagen, menago-ge'den e>nz. en eindelijk öe onvoldoende rroedin- gen en ten slotte maar bovenal de tekortkomingen van den genees kundigen dienst, waarvan in t bij zonder de eerste sjireker eenige be droevende staaltjes gaf. Dinsdag vergaderen de afdeelingen. Kerk eu School DE WATERSNOOD. - in de Vrij dag gehouden vergadering van do Aig. Synode der Nel. He: kerk is het voorstel dier commissie ingekomen om I 15000 uit de generale kas be schikbaar te steken voor l Prov. kerk bestuur in Noord-Holland voor onder steuning van ge:neet:ten eu personen die door den Watersnood •■.bade go- leden hebben. Stccaivaartbsnchten KON. NED. STB. MIJ. Am«r arr, 17 Mei v. Gibraltar le N w York. Cantor arriv. 17 Mei v. Amsterdam te Swansea. Fauna, v Charleston naar Rotterdam, pass. 16 Mei Dover. Juno, v. Balua Blanca n. Amsterdam, ver trok 17 Mei v. Falmouth. Mart vertr. 18 Mei v Drontheim n. Amsterdam. l'luto vertr. 17 Mei v. Barcelona n. Swansea. Povionu vertr 17 Mei van eens eon bezoek aan 't archief w brengen en het merkwaardige testa ment van mijn voorvaadster Hillo* gonda Fidelia opnieuw aandachtig te beschouwen? Zoo stapte ik don bra ven Schipper voorbij, de catucdmbo Sn, doorsneed de aftteeling Publiek© Werken, bereikte een binnenplaatsje, verliet hetzelve weer, klauterde oen trap op. een deur door on een kra kende dito weer op eu zat vijf minu ten later in het kostbare stuk ver diept. En ziet, daar kwam ik tot eon merkwaardige ontdekking. Fidelia w a haar f a m i 1 i o u a a ui niet, maar alleen een voornaam, Hillegonda Fidelia van "Stuiteren, zoo was haar volledige naam en op een* werd mij-de toestand duidelijk: nog nooit was in mijn familie een Van Stuiteren aangetroffen, zoodat mijn erfenisdroomen verdwenen, voorgoed. Dit was ongetwijfeld een teleurstel* ling. Maar de gedachte, dat ik nu geen vennootschap.op aandeden be hoefde te worden, nam een pak vau mijn hart. Die positie had me nooit recht voldaan. Als er evenwel oen eere-comité moet worden opgericht voor een rangconcours, don zou ik daar wel graag zitting ln hebben. Voorlooplg nam ik zitting in de eïcctrische tram. En daarbij over kwam mij iets merkwaardig». Jonge lui kunnen zich, zooals we weien, wol eens sterk uitdrukken' ze «preken dan van iets doen „in geen tijd", zelf» „in minder dan geen tijd" en' zoo meer. Welnu, Donderdagmiddag was hot op do klok vun 't Stadhuis 5.25 toen ik in de tram stapte. Bij 't op- rijdon.ven de Houtbrug wee» do klok daar eveneens Op 5.25: wij hadden den afstand dus in géén tijd afgelegd. Met eerbiedigen weemoed donk ik vaak aan do paardentram terug, maar dét zou zo toch nooit klaarge speeld hebben. Tot zooiets Is alioen do snelheid van een electrische tram

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 5