- Opgericht 1883. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. No. 10120 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 7 JUK! IQïö AUVHRTHNÏ1ËN: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 —5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. S contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal TelefoonBummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne J2, Telefoonnummer 122. ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers^-05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371/ „de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per weck) goabonnecrdcn wurdi gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGEÜOA DONDERDAG 8 JUNI. Schouwburg, Jansweg: Biosc. voor stelling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, GnMankt. Dioaa Theater. Bartel- Jurisstraat- Orgelbespeling Gr.Kerk, 2—3 uur. Duur vleesch. „Als het publiek een week lang geen vleesch kocht, dan zou het wel gedaan zijn met den hoogen prijs van hei see.' Doze opmerking werd gemaakt door een vteeschhouwer tot een ge bruiker, naar aan.eidmg van het feit, dat do veehandelaars de koeien öl vasthouden óf alleen .tot dure prijzen afstaan. Maar een dergelijk verzot van het publiek ia nielt te verwachten, omdat hot publiek met georganiseerd is. De vleeschhoawersvoreenigiuiigeu kunnen weigeren langer tot deze exorbiaante prijzen te koopen en wanneer zij dan aan de gebruikers de redenen daar van opgeven, zal stellig een zeer groot deel uan bun. zijde staan. Alleen op deze manier kunnen de vet wei don de hoeren een lesje krijgen, waaraan ze dringend behoefte hebben. Wil de slagersvoreeniging dit eons Statmieuws Do Nederiandsche Ambulance tooi- Raslaod. (Interview met Dr. Wes- t e r m a n). Het beeftveie maanden geduurd, eer Dr. C. W. J. Westerman, de leider van de Nederlandsche ambulance voer Rusland, voldoen kon aan ons verzoek, dat we lot hem gericht had den, om een onderhoud te mogen hebber, ten einde het een en ander te vernemen over de samenstelling en inrichting van de ambulance. Tel kens kwam er vertraging. Daarvan vertelde Dr. Westerman, toen we hein dezen ochtend opzochten, nu eindelijk de afreisuatum was vast gesteld kunnen worden. Het plan, om een Nederlandsche ambulance naar Rusland uit te zen den, aldus herinnerde Dr. Wester- man, was al in het eind van 1915 ge vormd. Kaarten waren uitgezonden voor financieele bijdragen, toen in het begin van dit jaar de Watersnood intrad en het minder gewenscht maakte door te gaan met inzameling van gelden voor de ambulance, omdat ons eigen land zooveel noodig had. Maar later kwam het geld toch Bij en-,Doch toen dit er was, zat men met de aanschaffing van toestellen en andere benoodigdheden, o:a. ook door het ontbreken van scheepsgele genheid om deze goederen naar hier te krijgen. Daarna was T de gespan nen politieke toestand, die het on raadzaam maakte, dat een Neder landsche ambulance one land ver liet. Eindelijk vond de Russische Re>- geering- het noodzakelijk, dat men eerst le Petrograd 'persoonlijk overleg kwam plegen. De heer Ph. C. Visser int Schiedam, die de ambulance als udniinistrateur -zal vergezellen, is toen- met zijn cchtgenoote, die voor het bestuur dor huishouding m egaat, naar Rusland gereisd en heeft zich daar zeer ver dienstelijk gemaakt bij de over- Jcgplegmg. De Russische regeering heeft voor de vestiging van de ambu- lanco een prachtig paleis aan de Newa beschikbaar gesteld, 'k geloof het paleis van Grootvorst Paul t Is een der fraaiste gebouwen van de stad en heeft een -mooien grooten tuin, zooals maar weinig gebouwen te Petrograd hebben. Do Russische Regeering laat dit paleis thans in richten ten dienste van de ambu lance. De ambulance zal nu 14 Juni uit Rotterdam vertrekken met een der Batavier-booten, die daarvoor is aan geboden. De reis gaat over Engeland (Newcastle) naar Noorwegen iBer- gen j. Van Bergen over land naar Haparanda in Zweden en Tornea aan de Russische grens en van daar weer door de Botkuisclio golf naar Petro grad. Ja, 't is een hoele omweg; maar wij mogen, niet door Duitse hla ml naar Rusland reizen. De Duitsclie regeering ziet in de ambulance eén versterking van de vijandelijke land macht, vermoed ik. Oorspronkelijk was het plan, zuoais u weet, dat ik dadelijk zou meegaan. Na drie maanden zou ik dan als lei der der ambulance afgelost worden door Prof. Kocb uit Groningen, (Dr. Westerman's zwager. Red. H.'s D.), die dan de maanden Juh, Augustus en September als chef zou optreden. Dit is echter door de ondervonden vertraging veranderd moeten wor den. Prof. Koch is nl. door zijn colle ges aan de maanden Juli tot Septem ber gebonden. Hij gaat dus nu mee en ik ga hem dan met October aflos sen en blijf dan drie maanden. Prof. Koch is dus de leider geduren de de eerste drie maanden. Hij ver trekt, met het oog op z'n colleges 14 dagen later dan de ambulance. Voor- loopig gaat ook mede Mevrouw HeemskerkDe Zaremba, de presi dente van het Comité, die te Petro grad geboren ls, evenals Mevrouw Loriian Gil'.ot uit Heemstede, die ook voor het bestuur der huishou ding medegaat. Aan deze dames zul len we dus een heelen steun hebben. Verder bestaat het personeel der am bulance uit de volgende personen; Geneeskundige dienst: Dr. C. A. Bij level d, Haarlem, waar nemend leider; Dr. A. Risseeuw, chi rurg, Apeldoorn, Dr. F. J. Hilterman, Amsterdam. Verplegingsdienst: Zus ters J. C. Saltet, J. W. Hoeben en S. W. Eisenlöffel, allen uit Amsterdam, G. A. E. Stemberg, uit Den Haag, A. Fortuyn Drooglever, C. Huigman, F. van Ketel, E. J. P. Magielse, M. R. Debra, en E. ten Bruggenkate, allen uit Haarlem. Zuster Stemberg fungoert als hoofd van den verplegingsdienst en zuster Van Ketel is aangewezen voor de operatiekamer. De zusters zijn uit de zeer talrijken, die zich aangeboden hebben, zoo uitgekozen, dat alleen meegaan zij, die nog niet met een ambulance uit geweest zijn. Het ls nl. een landsbelang, dat zooveel zus ters als mogelijk is, met dit werk kennis maken. Huishoudelijke dienst: Mevrouw L. Lorna n—Gill ot, Heemste de, mej. H. Schiefer decker, Bloemtn- daal en Mevr. J. Visser—Hooft, Schie dam. Administratie: Pin C. Vis ser, uit Schiedam, administrateur. Timmerman (tevens huis knecht): P. A. Bleumers, uit Haar lem. Het verplegingspersoneel, wordt met het oog op de vreemde taal van de gewonden, die wij ter verpleging zullen krijgen, te Petrograd aange vuld met drie zusters, die Hollandsch en Russisch spreken en andere zus ters, die Fransch en Russisch spre ken. Zoo'n ambulance kost heel wat geld. De uitrustingskosten alleen be dragen f 40.000. We moeten dan ook alles meenemen, zelfs voedsel en bedden. Tot de uitrusting beliooren het instrumentarium, als operatie tafel, instrumenten, sterelisaor, Rönt- genapparaat, photogralietoestelien, donkere kamer; dan verbandmateri- aol, als watten, gaas, windsel, gips; verplegingsartikelen als thermome ters, windringen; etn apotheek met de gebruikelijke medicamenten en chloroform, aether, vaccins, transport middelen, o.a. een rijwielbrancard, waaraan het Russische Roode Kruis een auto toevoegt Dan gaan mee lig- gings- en klcedingstukken voor de patiënten, ledikanten, dekens, la kens, kussens, ondergoed; huishou delijke artikelen, keukengereedschap, schoonmaakartikelen, ook voedsel en dranken: rijst, meel, koffie, suiker, blikken met ingemaakte groente en vleesch en tenslotte bureaubehoeften voor de administratie. Alles is op zes maanden verblijf gerekend. Zooals u ziet moeten we op alles rekenen. We moeten er b.v. op be dacht zijn, dat bet Newawater be smet is door cholera, typhus en dy senterie. Daarom is het gehecle per soneel tegen alle drie deze ziekten in geënt geworden en heeft de heer L, W. Havelaar, directeur van het Haar- lemsche Laboratorium voor Patho logische Bacteriologie onderzoekingen verricht voor desinfectie van water, waardoor wij heel belangrijke aan wijzingen hebben verkregen. Alle «oederen er zijn 11 goede renwagens voor noodig. om die naar Rotterdam te vervoeren zijn in een pakhuis van de firma Dyserinck aan heit Stoaarne oocvslacc*!. De fir- ana heeft de welwillendheid gehad ons dit nakhuis kosteloos af te staan, ■wnt ons veel tteld gespaard heeft. Vooral nu de uitzending der ambu lance zoo lang vertlroturd is. Deze goederen worden thans in Bus' boo ten geladen en naar het goederen- stalion fcebracht. De zending beslaat uit ruim 300 groote kisten, wier vervoer van Haarlem naar Rotter dam alleen roe.s f275 kost. D.e fir ma Mathot te Haarlem heeft, behalve bii de aanschaffing der verschillende artikelen, ons ook veeil huip verleend (bij de verpakking. Ook hadden wij veel steun, behalve van het Comité, van mevrouw GuèpinBloem, presi dente van het vrouwencomité van het Roode Kruis, en van mevrouw LomanGiLlot voor de huishoudelij ke aangelegenheden. Bij de voorbereiding van de ambu lance heeft men vooral veel nut ge had van de beschrijving van Dr. Bie- rens de Haan uit Rotterdam van de Gneksche Ambulance en van de voor schriften. door het Russische Roode Kruis in 1913 gegeven. Gemeenteraadsverkiezing. De afdeollng Haarlem van den 'Bond van Vrije Liberalen zal voor de raadsverkiezing (vacature-ftlr. Slin- genberg) de candidatuur van den heer J. F. van Emmerik (Vrijiz. Deun.) steunen. STUKKEN VAiN DEN RAAD. - Bij Raadsbesluit van 12 April J.l. wer den, als gevolg der reorganisatie van den dienst der brugwachters, eenage noodzakelijke wijzigingen aange bracht in de desbetreffende raadsbe sluiten. Daarbij bleef evenwel onge wijzigd «punt I van het Raadsbesluit van 20 September 1915 no. 21, dat het gemiddeld aantal diensturen der hoofdbrugwachtere en brugwachters, gerekend over een vol kalenderjaar bepaalt op 74 1/2 uur per week, daar in begrepen per jaar op ten hoogste 27 Zondagen 9 diensturen. Zooals bekend ls werd tengevolge van de veranderde inrichting van den dienst het aantal diensturen op Zondag te ruggebracht tot 4 B en W. stellen den Raad voor, de daardoor vereisch- te wijziging alsnog aan te brengen. PERSONALIA. Bij de examens der Vereeniging van leeraren in het Boekhouden zijn geslaagd voor boek houden de heeren A. J. v. d. Berg, 1. J Binnens, G. P. Duineveid, A. Ebbinge, W. de Graaff, S. Hoogland, A. R. de Koek, G. W. Metz, J. J. v. d Oord, A. van Putten, P. J. Roaen- hart, A. Rustige, A. Thomas, L. van Veldhuysen, P. C. Westra, Cbr. Wildschut, G. van Zorg®, D Zwane- veki, allen te Haarlem, en J. W. Bon tenbal, le Veteeroord, J. B. v. d. Mo len, te Schoten, J. L Natte, to Veisen, W. Glir. J. Polman, te Beverwijk, J. Vermeren, te Zandvoort, J. G. van Waveren, te ILillegom. Mej M L. voii iaher te Haarlem. Voor handelscorrespondentie En- getech, slaagde de heer L. F. van Za- nen en mej. J. S. van Hamel, te Haar lem voor Duitsch mej. G. Ratel band, te Haarlem. Voor de akte L. O. slaagden Dinsdag te Haarlem de heeren G. Leen, F. J. Damen, uit den Helder, B. P. M. Wortman en II. v. Dokkum, te Haarlem, en P. J Philipoom, ie Wijk aan Zee. Tot leden van 't Prov. Utrechtsch genootschap voor kunsten en weten- tjohappen zijn o.a. benoemd in de eectie van Letterkunde, Wijsbegeerte en Geschiedenisdr. A H. Haentjes, remonstrantech predikant te Haar lem dr. P. li. v an Moerkerken, 1 eeraar aan de H. B. S. te Haarlem J H. Rössing, tooneelcriticus te Haarlem. CARILLON BESPELING door den heer H. W. Hoffmeestor, op Donder dag 8 Juli, s avonds 8-8 1/2 uur. 1. Les Amazones, Marsch v. Lohmau. 2. Guit® Nacht, v. Abt. 3. Cantique de Koel, v. Adam. 4. Lorley. 5. Paust, fantasie, v. Gounod. 6. In Zigeuner- lager, y. Oscheit. VEREENIGING VAN RIJTUIG- EN WAGENMAKERS-PATROONS. - Maandag j.L is in Den Haag opgericht een Bond van Rijtuig- en Wagenma kers patroons-vereonigingen in Neder land Het concept-statuten en huis houdelijk reglement werden na breed- vov'Uo bespreking behoudens eeltige wijzigingen, aangenomen. Het Bonds- bestuur werd samengesteld als volgt de hoeren C. de Wijman, Haarlem, le voorzitter G. v. Riek, Haarlemmer meer, 2e voorzitter; F. L. llöck, Haar lem, le secretaris L. v. Zevenhoven, Gouda, 2e secretaris J. H. Hogeland, Haarlem, le peningmeester J. J. Halm, Spaarndam, 2e penningmees ter. W. v. 't Hof, VV. de Haan en C. den Ouden, onderscheidenlijk te Hoofddorp, Oudewater en Alblasser- darn, commissarissen. Voorts werden nog !>esprekirigen ge voerd over het uitgeven van een Bondsorgaan, waarvoor door het Be stuur plannen zullen worden ge vormd. BEKNELD* Dinsdagmiddag 12 uur geraakte het Noorsche zeeschip „Vifcso "Norge", komende van Delf zijl en bestemd voor Rotterdam, be kneld tnsschen de Gravesteenenbrug doordat de brug van het schip to breed was voor de passage. Nadat de klap van de brug met takels verder omhoog was gelrokken, dan dit met het gewone mechanisme mogelijk was, kon het schip doorvaren." Een en ander kostte 45 minuten opont houd. DIEFSTAL VAN LOMPEN. Na mens de firma Gebr J. handelaars in lompen, was aangifte gedaan, dat 125 K.G tapijtstof ontvreemd was. Deze tapijtstof ie opgespoord bij een lom penliandelaar alhier en in verband hiermede is als verdachte aange houden de bekende vijtienjarige J. de K-, die mededeelde, de lompen van een terrein aan den Hanncnjans- weg te hebben gehaald. Daar de Jus titie zijn aanhouding en gevangenne ming had gelast, is hij ter beschik king der Justitie gesteld. DB LOODGIETERSSTAKING. De patroon? hebben in antwoord op het schrijven van de gezellen geant woord, dat zij geen nadeie toezeggin gen kunnen doen en dat 't loon dus op f0 30 bepaald blijft. Naar aanleiding van dit besluit hebben de gezellen Dinsdagavond vergaderd, om de vraag te bespreken, of overgegaan zal worden tot algeheele slaking Met meerderheid van stemmen is beslo ten, vooralsnog geen uitbreiding te geven aan de paruéole staking aan de drie werkplaatsen hier ter stedt GEVONDEN VOORWERPEN W. Handgraaf, Eeadrachtstraat 56, siroohoed. J- Ameling, Oude Groen markt 18, damesportemonna.e met in houd en bril. N. Sterk, Tempelleretr. 4 rood, portemonnaie niet inhoud. J. Teyl, Oosterstraat 36, mondorgel. J. A Boerigter, Saenredamstraat 90, stempel (naam). F. Keneeiaar, Wou- wermaustraat 21 rood, rijwieipomp. M. van Hesleren, Janstraat 72 rood, vork. N. Vlot, Bakenessergracht no. 30 rood, kinderportetnonnaïe met in houd Bureau van Politie, Snvedestr., vulpenhouder. A. van Woerkom, Westergracht 35 rood, portemointaie met inhoud. P. J. Dekker, Pijlslaan 23 (Heemstede), zweep. U. Vonk, Kok- steeg 12, beerenhandschoeu. (Zie vervolg stadsnieuws pag. Uit de Omstreken BLOEMEND A AL» Da Weihouderavaeaturo. Naar wij vernemen heeft Mr. C. J. van Tienhoven. die bedankt had als wethouder, uitdrukkeliik verklaard, dat hh Been heiienoemina wenscht, ook niei. wanneer die eventueel met algemeene stemmen zou «esuhieden. De heeren Tedintc van Berkhout en Laan wenschen evenmin een benoe- mixur en het is waarschijnlijk, dat morgen de heer A. Koolhoven tot wetihouder zal worden benoemd, HEEMSTEDE. Dinsdag is het eerste hek verzet ten bate van de elec- trische tram, namelijk \an de villa van den heer Breed aan den Bronstee- weg. Dit werk wordt nu regelmatig voortgezet, achtereenvolgens worden de et uk kon of stukjes dn- reeds zijn af gestaan, bij den openbaren weg ge voegd. Voor de overige is, zooals wij meldden, een \erzc*k tot onteigening in voorbereadinr. HAARLEMMERMEER. Prov. Staten. Voor het Kiesdistrict Haar lemmermeer werd gekozen verklaard het aftredend lid der Prov. Staten Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout (Chr. liist.) te Bloemendaal. Ingeleverd werd nog een candidatenhjst, ten na me van C. Spaargaren S. D. A. P.) te Aalsmeer, welke lijst evenwel ongel dig werd verklaard. SCHOTEN. Noj een Raacibvacatura. Binnenkort zal, naar w ij vernemen, de heer Boeree zich elde.s gaan ves tigen. Er ontstaat daardoor dan een tweede vacante p.aats in den Raad. Burgerlijk Armbestuur. De heer H. Versloot, die zich metter woon elders gaat vestigen, heeft ont slag aangevraagd als -id van liet Bur gerlijk Armbestuur. ZANDVOORT. Aangekomen Vreemdelingen. M. Nijkerk, Amster dam. Zeestraat no. 32, 2 pers. L. van Praag, Amsterdam, Zeestraat no. 32, 2 purs. B. van Borkel, Amsterdam, Marisstraat no. 7, 1 pers. J. Galesloot, Amsterdam, Marisslraat no. 7, 1 pers. M. A. Mcudels dé Leon, Amsterdam, Boulevard Paulus Loot no. I, 9 pers. F. A. Haak-Basiia-anse, Rotterdam, Zeestraat no. 48, 3 peis. A. L. van Os, Amsterdam, Baan no. 'J, 3 pers. 1. Hil- lesohn, Amsterdam, Stationstraat no. 5. 5 pers. 1L Salti, Amsterdam, Boule vard de Favauge no. 18, 7 pers. Mevr. Esqueaazi, Antwerpen, id.. 1 pers. D. J. van Spanje, Bloemendaal, id., no. 12, 8 dots. A Rolff von den BSumen, Amsterdam, Hotel Driehuizon, 8 pers. S. Duinker, Amsterdam, Tramstraat no. 15, 7 pers. Mr. van Gorkurn, Doe- tinchem, Brederod est raat no. 61, 7 pers. L. Speijer, Watergraafsmeer, Bakkerstraat no. 2, 4 pers. W. Stric ken, Rotterdam, Duinweg no. 12, 7 p. B. Duijff, Haarlem, Koningstraat no. 29, 2 pers. N. J. Oldenburg, Amster dam, Kosterstraa; no. 11, 4 pers. Mevr. Bachmann, Den Haag, K. Krocht no. 2, 3 pers. Peperzeal. Amsterdam, Tla.itestraat no. 25, 5 pers. A. van Praag, Watergraafsmeer, Brugstraat no. 7, 5 pers. J. Schaf er, Amsterdam, Willemstraat no. 19, 4 pers. F. Bouw meester, Amsterdam, Brugstraat no. 4, 3 pers. Mevr. C. E. Beider, Brug straat no. 4, 1 pers. Mevr. Polak- Mülier, Amsterdam, Zeestraat no. 2022, 1 pers. H. V. Carsten, id., Pen sion Kwant. 2 pers. G. Dreijer, idem, idem, 2 pers. S. Coringh-Roessingh, Bloemendaal, idem, 1 pers. M. J. cie Konuig, Amsterdam, Póf-tslraat no. 6, 5 pers. S. Zé'-ander, Amsterdam, idem. 6 pers. J. Benjamins, Amster dam. Zeestraat no. 13, 3 pers. F. Boisius. Schijndel, Idem, 5 pers. H. Verstrakten Beuningeu, idem, 1 pers. Mej. Steen hof f, Amsterdam, Tromp straat no. 15, 1 pers. Fam. Leef tink, idem, idem, 3 pers. SPAARNDAM. Zeilboot om- ge s 1 a ge n. Dinsdagavond waren eenigo soldaten van de Liede op 't Spaarno arm het zeilen. Op een gege ven oogenblik sloegen de golven in de boot, zoodat deze begon te zinken. Een der soldaten, die zwemmen kon, be reikte den oever, de anderen hielden zich krampachtig vast aan de mast. Op heit hulpgeroep kwam er van het Zuiderfort redding. Het ware te wenschen dat aan militairen, die niet kunnen zwommen, verboden werd te zeilen. K in dertorg. Volgons het versin? dor Vereeniging Kinderzorg in de Classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk bedraagt Ik-: aantal pupillen vier en veertig, over 1915. Een meisje kon mon loslaten en een word meerderja rig, waardoor de voogdij ophleid. Een meisje dat op 16-jarigen leeftijd moe der werd, werd opgenomen. Naast liet bestuur is een damescomité opgericht. Het verslag van oen penningmeester vermeldt aan inkomsten f 1525.24 1/2. Het nudeelig saldo van 1913, groot 1 858.29 1/2 kon nog l 626.85 1/2 worden ingehaald. De btjgrooung voor 1917 wijst een cijfer aan van f 157G. Dioncalana DE TUCHTELOOSHEID EN DE SCHOOL. Eenigen tijd geleden heeft de Minister van Binnenland se!» e Zaken als vrucht van het over leg met de Tucht-ünie, een circulaire gericht tot de districtsschoolopzie ners, om hen uit te noodïgen tot het nemen van maatregelen ter bestrij ding der tuchteloosheid door ntiddel van de school. Naar aanleiding van deze circulaire heeft het bestuur van de Tucht-Unie het voornemen opge vat, den 17den Juni te Amsterdam een buitengewone algemeene verga dering te houden, waarvoor met eeni- ge officieele personen, alle districts- en arrondissements-schoolopzieners, en verder alle belangstellenden zullen worden uitgenoodigd. De bedoeling is eenige leiding te geven aan en de groote lijnen te trek ken voor de besprekingen, waartoe de circulaire ongetwijfeld aanleiding zal gevéta. Als leider der debatten zal optreden het lid van het algemeen bestuur, de heer P. Otto, lid der Twe- de Kamer, terwijl de algemeene secretaris, de heer J. Kleefstra, het ontwerp zal inleiden. ONGELUKKEN. Te Weesp is een driejarig meisje in een modder sloot gestikt ZUIVELPRODUCTEN. De mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een regeling getroffen naar aanleiding van de moeilijkhe den, waarin fabrieken van zuivelpro ducten tengevolge van de crisis ge raakt zijn. Er zijn thans bepalingen vastgesteld over de verwerking van hoeveelheden melk in verhouding tot andere jaren, de beschikbaarstelling van zekere hoeveelheden der produc ten voor binnenlandsch gebruik. De fabrieken moeten met ingang van 1 Oct. 1916 een hoeveelheid melk voor de binnenlandsche consumptie be schikbaar stellen gelijk aan 1/5 van de hoeveelheid in de zomermaandon verwerkt, en wel tegen den maximum- productieprijs. Verder moeten zij voor de kosten der melkvoorziening voor den winter 1916 betalen f 0.005 per L. melk door hen ln de zomer maanden verwerkt AANHOUDING VAN SCHEPEN* MET ANILINE. Het NederL Cor respondentie bureau in Den Haag meldt, dat het gerucht, dat hc-t feit dat aanhouding van schepen met ani line door de Engelschon zou zijn te wijten aan de omstandigheid dat de verscheepte aniline niet volgens de gemaakte afspraak werd gedistribu eerd, van allen grond ontbloot is. Onze regeering voert met de Engel- sche regeering naar aanleiding van daze aanhoudingen onderhandelin gen, ten einde vrijlating van de be doelde partijen te verkrijgen. SPOEDIG GESNAPT. Maandag werd een knecht van een handelaar uit de Kerkstraat te Amsterdam door zijn patroon uitgezonden met paaid en kar om den klanten eenigo zakken koopwaar te bezorgen. Na zich van deze opdracht gekweten te hebben, kreeg hij blijkbaar lust met het gerij wat te gaan toeren. Op Sloten's grondgebied gekomen, werd halt ge houden bij "t café „Vierhonderd Roe" en het eigendom van zijn patroon, de kar met twee paarden, voor ƒ300 ver- kocht aan een daar aanwezigen Am- sterdamschen slager. Te voet werd nu de reis vervolgtL doch reeds te fL'jter- dijk werd de ontrouwe bediende door de inmidde.s gewaarschuwde politie aangehouden en opgesloten. Aan het ontvangen bedrag ontbraken nog slechts enkele verieringekoeten Do kooper en de eigenaar zijn tot een echikking gekomen, waarbij de laat ste weer in het bezit van paarden en kar kwam. MAXIMUM-PRIJZEN. Voor do maand Juni zijn de volgende prij- vastgesteld: Kleinhandelprijlzen. R-egeeringsbn|.id 'bij verkoop op broodkaart) f 0.12, tarwewaterbrood (gebuild) f 0.23, idem (gebakken on der Rabbinaal toezicht; 0.24. tarwe brood (ongebuiid, bruinbroöd) f 0.20, regeertngstarwemeel (bij verkoop op meelkaart; f 0.14, tarwebloem (ge build inlandsch) f 0.25, tarwemeel (ongebuiid) f 0.21, alles per K.G.; vol vette Goudsche en Edammerkaas met Rijksmerk, seizoen 1915; f 0.G8, vol vette Goudsche en Edammerkaas seizoen 1915) f 0.66, kaas 40 plus (Edammer en Goudsch model, seizoen 1915) f 0.60, volvette jonge Goudsohc- en Edammerkaas met Rijksmerk f 0.50, volvette jonge Goudsche- en Edammerkaas f 948, jonge kaas 40 plus (Edammer en Goudsch model) f 0.46, jonge kaas 30 plus .Edammer en Goudsch model) f 0.39, jonge kaas plus (Edammer en Goudsch mo del) f 0.32 1/2, jonge magere kaas (Edammer en Goudsch model (voor zoover voorradig) f 0.20, nagelkaas, in fabrieken gemaakt) f 0.20, nagclkaas, in fabrieken gemaakt; f 0.23, rijst (gnofmiddcl Bassein &/pf Rangoon) f 0.16, rijst (voorloop idem idem) f 0.17 rijst (grof voorloop idem idem) f 0.18, havernnout f 0.18, suiker (witte geraf fineerde) 0.27 1.2, alles per 1/2 KG.; Peekoffie (ln pakjes) f 0.04, cichorei (iiT pakjes) f 0.031/» per 0.1 K.G.; zout 0.09 per KG.; soda f 0.18 per KG.; petroleum f 0.12 per L.; kleine schel- visch f 0.30, wijting f 0.27. kleine gul f 0.36, kleine poon en pieterman f 0.28 )|orsmakreel f 0.2-4, kleine schol f 0.36 alles per KG. Pers-Overz^iit DE NIEUWE AARDAPPELEN. Een aardappelhandelaar schrijft aan „Het Volk": „De regeling voor 'uit voer van aardappelen, die de boeren exporteurs nu uitgebroeid en aa:i de regeering geadviseerd hebben, zou een nationale ramp worden. Hun ad vies luidt: wel uitvoer toe te staan, maar alleen voor aardappelen van een zekere grootte, naar verluidt 35 m.M. Als dat advies opgevolgd wordt, wat gebeurt er dan? De boeren trek ken natuurlijk de geheele struik aardappelen uit den grond, het zijn geen boonenstruiken, die men dage lijks kan naloopen. De aardappelen worden dan gesorteerd, die van "35 m.M. en grooter worden voor export beschikbaar gesteld, en de kleinere, meestal onrijpen, voor een hoogen prijs h:er aan de markt-gehracht Wij wilden voorstelten de grens onherroe pelijk gesloten te houden tot b.v. 10 of 15 Juli. Omstreeks dien tijd zijn overal de aardappelen rijp. Mocht do markt dan te zeer overvoerd worden, dan bv. de grens voor een week of 14 dageri opc-n. te stellen. De uitvoercon- senten uit te geven voor 50 gld. of hoog or per waggon von 10.000 KG. Vooreerst is er dan de zekerheid, dat er hier aardappelen gegeten kunnen worden, die een even groot bedrag minder per 10.(KW KG. kosten zullen en voorts zal er geld in kas komen voor den moeilijken tijd. die volgens den minister zal aanbreken. Deze re geling kan worden aanv,vuld roet andere bepalingen, b.v., dat er ccn zeker procent voor de bir ncnlaniis-;l a markt beschikbaar blijft, terwijl voorts maximumprijzen moeten ko men en aardappelveilingen moeten worden gehouden voor de binnen landsche markt en voor export".

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1