NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. Onze 20e Ultkeerlng groot VIJF EN DERTIG GULDEN, 33« Jaarnsng No. 10129 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 19 JUNI 1310 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VER T EN TI N: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel raeer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd jJSÏM Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad »De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"f 1.50 fP3 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2. Jg^lg e"ce reSe' meer 10 Cts. contant Q.mus'S Zontogtblid, 'voir Haarlim' a37'/ Redactie ra AdminfctraHe: forofe HooOtraat 5S. de omstreken en franco per po6t. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Znider Burtenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Vorzofcerlng der (per week) fleabonneerden wordt gewaarborgd door „The Oosan" Rokln 161, Amsterdam. is pp 17 Juni 1916* uitbetaald aan den heer P. KOSSEM, Zuider Bulten Spaarne, van wien, tengevolge van een hem overkomen onge. val op 31 Mei 1916, het linkeronderbeen is gebroken. Da betaling geschiedde door bemiddeling van de Nederlandsche Credietbank alhier, als hoofdagent van de maatschappij „THE OCEAN," waarvoor ons kwitantie is verstrekt. Tot en met heden hadden de volgende uitkeeringen plaats: 1914 19 Januarif 30.— 6 Februari f 30. 1 Aprilf 200.— 6 Meif 15.— 8 Augustusf 30. 1915 13 Januarif 500.— 5 Pebruari f 30. 9 Februari f 15.— 20 Februarif 35. 26 Maartf 35.— 9 Augustuaf 30. 24 Augustusf 30.— 2 September f 35.— 11 October f 30. 23 October f 35. 19 November f 30.— 1916 5 Januarif 35.— 12 Februari f 35.— 17 Maartf 30.— 17 juni f 35. DE ADMINISTRATIE. DIT N UMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 20JUNJ, Orgelbespeling Gr. Kerk, van 12 hur. Soc. Trou moet Blycken: Concert door het strijkorkest Haarlem's Mu ziekkorps. Stadhuis: Vergadering Kamer van Koophandel, 's avonds 8 uur. Schouwburg, Jansweg, Biosc. voor stelling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt. Biosc. Theater, Harteljo- risstraaL Ter geruststelling. De Nutsspaarbank aan de Jans- Btruat heelt een poos cel eden het huis naast haar kantoor, op den h'oek van do Korte Jansstraai. gekocht en, daar 't bijzonder oud was. laten af breken. zoodat op dim hoek nu ecu open Plek is ontstaan, die met een hek van den openbaren wee is afge scheiden Nu blijven de voorbijgangers even wel mot verbaziiur naar dat hoekje staan kijken en vragen zich af ..is zooiets leeliiks nu tot Nut van 't Algemeen Twee monsters van ad\ ortentiën, een voor haar eigen onderneming. een voor een fabriek van tuinmeubelen, ontsieren de mu ren van het soaarbank-cebouw dik ke tralies voor een ziiraam doen aan een gevangenisje denken en op het kale ooen nlekje ligt een kleine ver zameling puin kortom het geheel is een ontsiering van de buurt. Toch gaf dat puin ons hoon. dat het hoekje nog niet afgewerkt is en dat er iots beters komen zat. Toen we informeerden bleek dat ook zoo te ziin. er zal een grasveld worden aangelegd on daarop Bullen tuinmeubclties worden gezet van de fabriek, die er zoo leeliik adverteert. Gelukkig 1 Want zóó kan 't, als het niet popperig wordt opgevat en de twee leeliike reclames weer verdwij nen. nog wel een aardig hoekje wor den Stadsnieuws DIERENMISHANDELING. Pro ces-verbaal is opgemaakt tegen G. T., wonende Papen toren-veel, alhier. Ilij was beschonken en mishandelde zijn paard op ergerlijke wijze. ONTVREEMD. G H. V., boter- handalaar, heeft aangifte gedaan uit zijn werkplaats, Kerkstraat, 4* 1/2 JLG. margarine te vermissen. Do zaak wordt onderaocht. RIJWIELDIEFSTAL. Verdocht ia de opsporing van een heerenrij wiel, dat ten nadeele van den land- stormpUchtige L. T., ran het Cava- ierieterreiu is gestolen. GEEN GEBREK. Naar het bu reau van politie is Zondagmiddag opgebracht ter zake van openbare dronkenschap de landbouwer R. v. B uit Haarlemmermeer. Do man was nog in 't bezit van 't Hef bedrag van 1S40. Achteraf zal hij dankbaar zijn, dat de politie zich over hem ont fermd heeft. DE FLAUWVALLENDE VROUW. Een van onze lezers schrijftHaar lem's Dagblad meldde gisterenavond van een vrouwlje, dat flauw viel, o a. in Wilhelminastraat en Vlaming straat, cn de goegemeente bedotte. Dat geval is ook „in extonso" op de Oranjekado aan de orde geweest Vrij dagmorgen, waar zij ons en onze bu ren op danige wij-ze heeft opgelicht. Misschien kan deze mcdedeeling nog tot verdere waarschuwing dienen. Tot zoover ons bericht Het publiek houde zioh voor gewaarschuwd. TERUG IN HAARLEM. Op 24 Juni o.s. keert het 10e Regiment In fanterie weer tel Haarlem terug. Het regiment keert in drie gedeelten te Haarlem terug die aan het goederen- station aankomen om 10.38, voorin. 1.24 nam. en 3.37 n.m. Op 19 en 20 Juni a.s. komen reeds detachementen, voor het in orde maken van de kwar tleren. WIT BR-OOD. Zaterdagmiddag werd voor vele Ingezetenen van Haarlem te Halfweg wit brood ge baald een tramkaartje of fiets tochtje was het den koekers wel waard. ZWEMSCHOOL. De tomperai tuur van het water in de Zwem school aan de Houtvaart was heden morgen 6 uur 56 graden en heden middag 12 u-ur 56 graden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij W. Stauwers, Breeétraat 3 rood, een dameshand- schoen. J. .de Nieuwe, Krom 8, een rozenkrans. Mevr. Ilosema, Zijl weg 5, Overveen, een damosportemonj- naio met inhoud. G. Pruis, Lange Molenstraat 20 rood, een ceintuur. Fr. Knape, Zoetestraat 36, zilver- bojis. Rurc-au van politie, een zak met gras. L. Swaalf, Teuipc-lierstraat 61, een spoorkaartje. A. van der Veldt, Gasthuielaan 32, een papier tje met geld. J. P. van der Horst. Woiïwermanstraat 62, een bood schappen taschje met inhoud. D. v. Zandivoort, Floraplein 28, een vim gerhoed. H. Leuven, Klaverstraat 19, een handlaschje. J. Beilemit, Bak kerstraat 46, een mondorgel. E. van Sohaick, Keyzerstraat 5, een redte cule. M. Barbas, Parkkian 1, een handtaeohje. J. W.' Spel, Zorner6traai 17, een portemonnaie niet inhoud. J. de Zeeuw, Leliestraat 19, een nijp tang. L. J. Veldhuis, KJ. Houtstraat 65 rood, een gouden penhouder. A. Kruóizel, lloerensingel 59 rood, een bril. B. Stevenhagen, Bakkerstraat 56, een armband. NEKKRAMP. Hier tor stede is onder de militairen oen geval van nekkramp voorgekomen. Zooals men weet, was er liier ter stede eenige -maanden een geval van nekkramp mot doodeJijken afloop. Sedert had zich de ziekte niet herhaald. De Chef van de Militaire Ziekenin. richting deelde ons bij informatie mede, dal het geval zich voorgedaan heeft bij den landstormpliehtige P. uit Heemt - die Zaterdagmorgen over onwelzijn klaagde. De behande lende officier van gezondheid gaf hem vrij van diensit en eenige uren later bleek, dat men met nekkramp te doen had. De patient werd dadelijk op genomen in de barak van het St. Elisabeth's Gasthuis. Zijn toetsand was hedenmiddag goed. Do nood-ige maatregelen op het gebied van desin. fectie eu hygiëne zijn genomen. Ver der zijn vijf militairen, die in de na bijheid van den patiënt zijn geweest in do Militaire Ziekeninnchting iiv observatie opgenomen*. Bij hen zijn geen verschijnselen van nekkramp waargenomen. De on geveer 250 in de loods op het Cavale- rie-terrein verblijvende soldaten, waar het geval zioh voordeed, wor den in de loods afgezonderd gehou den. (Zie vervolg stadsnieuws pag. f). Binnenland D« Duurte. Amsterdam. RIJST EN BRUINE BOONIEN BE SCHIKBAAR. De Burgemeester van Amsterdam deelt mede, dat door de Regeering binnen enkele dagen zal worden overgegaan tot bescluk b ia r- steiling van rijst tegen lagen prijs j door bemiddeling van de gemeente. De prijs zal zijn 10 cent per half kilo gram, in den winkel afgehaald. Dc regeeringsmaatregel zal een voorloo- pig karakter hebben en beperkt blij-' ven tot den tijd, dat de prijs van de nieuwe aardappelen nog te hoog is om binnen het bereik van een belang rijk deel der bevolking te zij®. In af wachting van do inwerkingtreding van de beschikbaarstelling door de Regeering, zal vam gemeentewege reeds Dinsdag den 20en dezer worden begonnen met de beschikbaarstelling van een hoeveelheid over welke j thans reeds de beschikking heeft, aan die winkeliers, welke toegelaten zijn tot' den verkoop van regecrings- mui .vruchten. De gemeente heeft evin eens va® de Regeering de bejïYk king gekregen over een extra hi--veel heid van 2000 "balen bruine bo men, oie op de bekende voorwaard n ter beschikking wordtin gesteld van Jo winkeliers, die tot dezen verk- op wer den toegelaten. Deze besclr kb aar stel ling van rijst en bruine boonen, het", ten doel deze artikelen te deen tre den in de plaats van de aar luppden. welke in de eerstvolgcnJc dag ti nr.g hoog in prijs zulin zijn x niet in vol doende hoeveelheid verki jgbaar. DE VERGADERINGEN .VAN DE GROENTEHANDELAREN TE AM STERDAM. - Zondagmiddag, ioeu tic vergadermc in de ..Geeivinck" be ginnen zou. was niet slechts de groet te vergaderzaal, maar ook de klei nere zaal daarboven geheel gevuld met grooaitehandelaars en bun vrou wen. In de beide zalen voerden ver schillende bestuurders van de groen- tehandelaarsvereeniguur liet woord om een uiteenzettina te «even van de omstandigheden, die tot de huidige actie hadden geleid. Zdj -werden afge wisseld door den vooiuitter Stpeek- houdt. die mededeelde, dat hij. in overleg met de overige bestuursleden, in een conferentie, welke hij Zater dagavond had eehad met den hoofd commissaris van politie en bestuurs leden van ..De Dageraad", had ver klaard niet te zullen verhinderen dat ..De Dageraad" een gedeelte van de aardaooelen kreeg, welke nog in de schuit aan de Cruquiusstraat waren. Dit was geschied om te voorkomen, dat er klappen zouden vallen, maar liet wilde diet zeggen, dat men ook in het vervolg zou toestaan, dat „De Dageraad" aardappelen kreeg. Men zou daartegen blijven ageeren. Ook zou. als protest, de sluiting van de groentewinkels op Maandag door gaan. Spreker verklaarde nadrukke lijk. dat dit niet bedoelde te zijn een ..staking", maar slechts-een sluiting voor éen dag ais protest. En daar men dan toch Maandag niets te doen had, zou men gezamenlijk gaan wande len en een bezoek brengen bij den burgemeester, om eens met hem te praten". Waarop lukle en langdurige toejuichingen volgden. Stampvol was ook de groole zaal van het feestgebouw ..Diligent.ia" op het Waterloorplein. Velen moest zelfs de toecang worden geweigerd. Van de stoep werden zij toegesproken door een der bestuursleden van de Groen- tenhandelaarsvereemlging. Het was een korte opwekking om Maandag de winkels gesloten te houden en om 6 uur bij het Veilinggebouw aan de groenmarkt voor het laatat dien dag te verzamelen. In de zaal zelf kwam even na vier uur de heer Speek houdt en sprak de vergadering toe Nog maals gaf hit een uiteenzetting van de grieven der groentenhandelaars en gaf verder een omstandig verhaal van hetgeen Zaterdagavond geschied was nadat het scheepje met aardap pelen. dat bezig was voor „De Dage raad" te lossen, naar de groenien- markt was gesleept Spreker had een conferentie gehad met den hoofd inspecteur en den inspecteur, die hem hadden ~ezead. dat de bevolking van Amsterdam naar aardappelen verlangde. Toen was het voor spie ker moeilijk wat te doen. Er moest een beslissing genomen worden. Wel nu. liet algemeen belang zou dan vóórgaan en de belangen van de groep tenhandel aars moesten een o ogenblik opgeofferd worden. Maar ..De Dageraad" zou aanvankelijk 150 mud vaai de beste aardappelen krij gen die er lagen, en wij de witkop pen. Toen heeft spreker gezegd geef dan „De Dageraad" 45 mud en de rost witkoppen. Was dat goed gedaan of niet Stemmen Ja, neeja, ja 1 De heer SpeeWhoudtNatuurlijk zal ons dat niet er toe brengen om op te houden met onzen strijd tegen ,,Do iDageraad". Dien strijd zullen we on- ver-zwakt voortzetten. (AppalusWij Pullen geen revolutionaire beweging op touw zetten. Het voorstel om Maan. dag te staken is trouwens uit oen boezem der vergadering opgekomen Maar wij zullen niet blijven staken. Maandag houden we alleen een pro- teeUiag of, als ge het zoo noemen wilt, een feestdag Dinsdag «uilen we allen onze winkels weer openen. (Luid applaus-) Feitelijk hebben we den strijd reeds gewonnen, want de grens is op 't oogehblik gesloten voor den uitvoer van aardappelen en groenten. Die mag niet weder geopend worden totdat de prijzen zijn gedaald tot die van 't gem.ddeide over de jaren 1912, 1913, 1914. En als de grenzen weer ge opend worden, dan moeten e-r nog geen consenten worden verleend. Dan moet de Staat zelf uitvoeren, moet ai- leen toegestaan worden aan eohepen met Rijksmerk de grens te paraoeren Het geknoei zal uit zijn, want de Staat zal niet koopen van hen aan wie hij niet geleverd heeft. Zoo moet de toestand verder blijven gedurende den oorlog en misschien een jaar daarna. En onze andere verlangens zijnVertegenwoordiging van de winkeliers, in de ievcnsmiddolencom- mia3!e, meer losplaateen, moor per centage en korter arbeidsdag. De voorzitter sloot, na nog e enige discus sie over het loon der lossere de bijeen komst, en noodigde alle aanwezigen uit om zes uur opnieuw eeu gemeen schappelijke vergadering te houden op de groentenmarkt. DE VERGADERING OF DE GROENTENMARKT. Precies oin 6 uur beklom de heer Speek houdt op de groeotenmarkt een \an de opge worpen aaiden wallen van het nanu- rige bouweik De hoofdcommissaris van pe-lilie had toestemming verleend voor deae bijeenkomst mits zij bin nen een half uur zou zijn geëindigd. Er waren een dertigtal politiemannen aanwezig, van wie eenige bereden agenten met een inspecteur van dat wapen. De orde werd echter geen oogenblik veretoord. In het kort gaf de spreker een overzicht van datgene waarvoor geelroden wordt en ver volgde daaropDe hoofdcommissaris heeft gevraagd wat we zullen doen met de groentehandelaars die morgen open blijven. Spr. heeft daarop ge antwoord „Niets". Met hen zullen w» later in ons vereenigingsleven af rekenen 1" Spr. herhaalt dit van deze plaats en noodigt alle aanwezigen uit morgen kalm te blijven en geen opstootjes te veroorzaken. „Ziet ge," zoo ging hii verder. ,,de burgemees Ier weet ook niet alles. Daar zullen wel ambtenaren zijn die dit of dat verkeerd hebben gedaan. Als burger vader kan het zijn wensch niet wo- 2en dat zijn kinderen behandeld worden zooals gebeurd is. Nu hij dit weet, zal ongetwijfeld veel verbete ring aangebracht worden. Laat ons dit hopen c-n morgen eensgezind on zen protestdag houden. We zullen om 10 uur te zamen komen achter hei Rijkemuseum en van daar een wan deling door de stad maken." Met een laatste opwekking om zonder uitzon dering de winkels te 6iuilen, sloot de spreker binnen den vastgestelde® tijd de bijeenkomst. Hier en daar bleef men nog wat in groepjes bijeen pra ten, doch vrij spoedig herkreeg de markt het verlaten aanzien van den Zondag. SLUITING VAN DE GROENTE WINKELS TE AMSTERDAM. In aansluiting met het bes-luit van een aantal kleinhandelaren te Amsterdam in groenten en aardappelen om Maandag 19 Juni den aanvoer van die levensmiddelen naar Amsterdam tegen te gaan en de winkels te slui ten, deelde de burgemeester mede, dal hem geruchten Ier oore waren gekomen, dat in deze gemeente eene beweging op touw is gezet om Maan dag alle levering van aardappelen en groenten aan de ingezetenen onmo gelijk te maken. De aardappelenio» sere zouden zich hebben verbonden om geen aardappelen te ioasen een groot aantal kleinere groentenw'nke- liers, die ook aardappelen ver- koopen, zouden zich hebben verbon den, hunne winkels gesloten te hau- den een vrouwenorganisatie zou on der leiding van het Nationaal en 't Plaatselijk Arbeidssecretariaat voor nemens zijn, het den winkeliers, die toch hun zaken zouden openhouden, l36tig te maken en den verkoop onr mogeüjtk te maken. Een deputatie van winkeliers in aardappelen, vei*; tegenwoordigende de grootere eigen lijke aardappelenwinkeliers, heeft zich bij den burgemeester vervoegd, om mede te deelen,-dat zij aan des» beweging, die tot strekking moet hebben, bij de bewolking gebrek aan de eerst noodige levensmiddelen te veroorzaken, niet wenschen mede te doen. Zij hebben op do Noordhol- landsche veilingen, waar de nieuwe aardappelen ter mankt komen, order gegeven, om heden zooveel mogelijk niou-we aardappelen te koopen, die Maandag in hunne winkels beschik baar zullen zijn en kwamen den burgemeester vragen om hun bij de zen verkoop de vereischte bescher ming van de politie te geven. Deze bescherming werd door den burge meester zonder eenig voorbehoud en in vollen omvang toegezegd. Daan- naast is door den burgeniuester eene conferentie gehouden met vertegen woordigen van de grossiers en aan voerders van groenten op de markt, die aanvankelijk onder den Invloed van de mededeelingen van hun af nemers. dat zij Maandag geen groen ten zouden ontvangen en alle ver koop van groenten zou worden tegen gegaan, besloten hadden in de groentenveilingen, die heden wor<Jen gehouden, niets te koopen. De be sprekingen met den burgemeester, leidden deze markthandeiaren en grossiers tot het beshiit, om van hun voornemen af te zien Zij hebben mig onmiddellijk maatregelen genomen om te beproeven, zij het dan niet normalen aanvoer, dan toch zoo groot nvogelijken aanroer van groen- ten voor Maandag, ten verkoop aan re ingezetenen op Maandag, te ver krijgen. Deze pogingen zijn geiukt. De burgemeester deed hun de toe zegging, dat wanneer de winkeliers en venters ongeneigd moohten blij ven deze groenten te koopen en op de gewone wijze aan den man te brengen. Maandag van geineentewe ge zal worden Ingegrepen, om deze groenten onder het bereik der ver bruikers te brengen. Bovendien zal de gemeente een zekere hoeveeihew bussen ingemaakte groenten, die nog van den vorigeu voorraad beschik baar zijn gebleven, in de winkels van de bovengenoemde winkeliers In aardappelen beschikbaar stellen. De burgemeester deelde aan de belde deputaties mede, dat bij hem het plan vaststaatjnet alle middelen te verzekeren, dat pogingen, om den ingezetenen te beletten groenten en aardappelen te koopen, zullen won den tegengegaan, en om te zorgen, dat, desnoods zonder medewerking van de winkeliers en venters, aard appelen en groenten de ingezetenen, die ze begeer eu te koopen, toch zul len bereiken. Behalve bovengeuoem de aanvoeren van nieuwe aardappe len, worden Maandag en Diusdag nog belangrijke aanvoeren van oude aardappelen gewacht. Uit Friesland zijn onderweg het schip „l'Efipéran ce" met 1000 ILL, het schip „Twee Gezusters" eveneens met 1000 HL cn 8 spoorvvaggensvan andere aanvoo ren wordt nog bericht verwacht, ter wijl ook Zaterdag verscheidene aan voeren per schip en waggon zrjn aangekomen, die zooveel mogelijk, voor zoover tijdige lossing het moge lijk maakte, aan de winkeliers zijn afgeleverd. Het besluit, dat de groentenwinkek Maandag gesloten zullen zijn, gmg Zondag als een loopend vuurtje door de stad. Het gevolg was, dat voorna melijk in de volksbuurten de groen- tenhuizen vol stonden niet vrouwen en dienstmeisjes om nog bijtijds groenten en aardappelen in to.eiann. 1 Li aansluiting aan de mededeeling van den Burgemeester in de avond bladen kan worden bericht, dat. zoo een grool deel der gToentenhande- laren bij het voornemen blijft om Maandag geen groente te verkoopen, van gemeentewege op ten miuüe twintig verschillende punten van de stad groenten ten verkoop zal wor den aangeboden. Wat de staking van het lossen van aardappelen betreft, ligt het in het voornemen, wanneer bij deze staking Maandag mocht worden volhardt, tot lossing en. zoo noodig, tot vervoer van gurncento wage over te gaan. RELLETJES TE AMSTERDAM. Zaterdajzmiddaq. terwül aan dfl Groentemarkt de lossing van de aan gekomen vaartuigen met aardappelen od z'n eind liep. verspreidde zich tiet uerucht. dat men aan den Cruuuius- v/eg ook bezig was met aardappelen uit een wasrtron te lossen en dat daar- vao eeu iredeelte od karren naar eeuise winkels van ..Dc Dageraad" zou worden Kebracht. Van de onte vreden groentehandelaren besaf z.ch een aantal derwaarts en weldra was tr heel wat publiek rondom de eerste sleeDerskar. die juist od het punt was wee te riiden. Er waren ook vrouwen onder, die den koetsier toeriepen, dat hij het weigeren moest de aardanuo- len te vervoeren. Er was echter een voldoende sterke politiemacht aan wezig en zoo kon de kar. vergezeld van eenige politie-ruiters. ongelau- öerd doorrtjdeai. Deze aardappelen waren bestemd voor den Dageraads- winkel od het Van Limburg Stirum- plein, hetgeen de manifestanten wel bleken te weten. Op don hoek van de Rozengracht en Mamixstraot werd de koetsier opnieuw lastig gevallen maar ook hier slaagde de politie er in. de ontevredenen op c afstand te houden. Zoo kwam de wagen teson 6 uur op het Van Limburg Stirum- plein aan. waar zich al spoedig vóóp den winkel van ..De Dageraad" oen groote menschenmassa verzamelde, die van een lantaarnpaal urt werd toegtvmrokp" door een groentohande- laar uit de buurt, die de mensehen aanspoorde de aardappelen niet '.e koopen, maar den wink al te boycot ten. Er werden strooibiljetten ver spreid. waarop te lezen stond koopt geen besmette aardappelen van De Dageraad." en overal trachtte men de meaning ingang te doen vin den. dat deze socialistische coöpera tie boven de andere handelaren be voordeeld werd. daar deze loateU-n u lang moesten wachten vóór ze kleine hoeveelheden ontvingen, ter wijl de gemeente-aardappelen bii ..De Dageraad '-winkels in veel grootere nartiien zou worden thuis bezorgd. Het plein stond weldra zwart van de menschen. De politie trachtte do ruimte voor der winkel vrii te hou den. maar dat eing niet gemakkelijk, omdat het publiek, waaronder zeer veel kmgene waren, die wel van zoo'n reilctie hielden, telkens weer oi>- droug. De politieagenten traden te n wat hardhandiger on en dreven de menschen met behulD van «te gummi stokken achterwaarts. Op een gege- oogenblik werd er met steenen geworpen, waan.'an er eenige de rui ten van den winkel'troffen zooda'. er een tweetal braken ook de politie erd gexooid. Er werd nu door le inmiddels aangekomen bereden poli tie. beeiaande uit een zestal ruiters, een charge gemaakt met de blniréc sabels, waarvan echter maar spaar zaam gebruik werd gemaakt, hoewel er toch wel enkele klappen ook wer den uitgedeeld. Dat herhaalde zich nog enkele malen, zoodat hot genii- men titd op het plein en in de om geving woelig bleef. De hoofdinep"C- teur Van Zanten, onder wiens beve len de politiemacht stond, doelde ons mede. dat in het begin van den avond eenige agenten door personen uit hot publiek mishandeld waren. Rotterdam. De reiletjee te RceteuxJuiu kunnen vrijwel ate geëntügd worden be schouwd. in don voo: avond was de potitie weer in groot aautal aanwezig on zorgde op uitnemende w ijze voor de circulatie van het publiek. Men mocht op de Beters toot dc-.it wat men wilde, ate het maar niet staande of zittende gebeurde: loopen moest men. Voldeed men op de eerste aanmaning niet aan dit bevel, dan kreeg men een klap met den gum mistok. Ble,e< men dan nog in de op positie. dan werden het or twee en hij nog verder voorgewend verzet werd men van den een&n aan den an. deren agent geëndosseerde en dan inderdaad liep men. Dit werkte zoo heilzaam dat reeds op een betrekke lijk vroeg uur de drukte kon worden aangemerkt ate die van een gewonen Zaterdagavomi om haW tien kwam de burgemeester weer op het terrein. Ditmaal verliet hij zijn auto en wan delde mol den hoofdcommissaris da Boters'.oot af en alle daarachter lig gende straatjes door. Dit werkte, schrijft het llbld., op een oogenblik nog beter dan c-c-n charge van do gehorte bereden brigade, want juist zoo als men in Den Haag do Konin gin niet mot vree over co straat kan

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1