NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 83e Jaargang No. 10133 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJOAQ 23 JUNI 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN -a. ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37'/1 9 de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM. Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenttén van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlSn en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geebonneerden wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokin 161, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGoNDA ZATERDAG 24 JUNI. Schouwburg, Jansweg, Biosc. voor stelling. Bioscoopvoorstellingen: Cinema Pa- Jact, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt. Biosc. Theater, Bar bel jo- risstraaL De Duurte en do Arbeiders. V. Meneer, Naar aanJeidimt van uw stuk in Haarlem's Doa-blad „De Dufurte en de Aiheiders". verzoek ik U ook niij eens te komen bezoeken. Als ik U dan don toestand zal vertellen, zooals die in dezen tijd voor one is. dan zuit U eeker no« iets anders te hoor on krij gen en het voorzeker in Uw veel gelezen blad opnemen. In de hoop, dat U dat doen zult. verblijf ik, Hoogachtend. Mej Aan dit verzoek hebben wij vol daan. Met een beklemd hart, dat wil len wh wel zeggen, gingen wii or heen. Wij hadden Zat or dag al zooveel droevigs gezien. Gelukkig, het viel mee. Zoo gaat het altijd, als men «ach het ergste voorstelt Maar het was toch treurig genoeg. Verbeeld u een huisgezin van man. vrouw en tien kinderen, respectievelijk van 1. 4, 5. 6, 7, 8, 10. 12. 16 en 18 jaar. De oudste twee waren meisje®, waar van de 18-jarige dient, en de andere moeder in het huishouden moet hel pen. Want'moeder is longLijderea. ze heeft „een scheur in de long", ver- tolde ze. het is geen tuberculose. Toch was er een sputum-potje. een ledi kant met toebehoor en en een rust stoel aanwezig van het Consultatie bureau van de Vereeniging ter be strijding van de tuberculose. Op den vloer laz achter en voor geen kleed, want dat mag niet van het Consul tatie-bureau. Vader rookt ook niet, om moeders zwakke borst Dit groote gezin van dezen fabrieks arbeider moet leven van vaders loon, dat f 13.10 bedraagt Daarbij komt echte." f 3.G0 toeslag. De huishuur be draagt f 2.50, de schoenmaker haalt elke week gemiddeld 50 ct. weg, de barbier 17Vb cent want vader laat fcich één keer scheren eax er is elke week wel één jongen, die geknipt moet worden. Ook is er wekelijks een paar klompen noodlg. In de week dragen de kinderen klompen. Zon dags schoenen. Aan garen. band. saiet gaan ook wel twee kwartjes weg. vooral nu het sajot zoo duiur is. De vrouw liet ons de gestopte kousen en het verstelde goed zien. dat er keurig versteld uitzag. We moesten de stoppen in de kousen van zeer dichtbij kiiken. wilden we zien. dat het werkelijk stoppen waren. De na den in de verstelde klc-eren waren ook bijna onzichtbaar. Toen we haar een compliment maakten over dat verstelwerk, zeide de vrouw„Ja, «naar ik heb ook een machine." Ook het ziekenfonds nam nog 20 ct». c-n de bleeker f 1.25. Dagelijks is 18 pond brood rioodig. Het was reeds drie weken geleden, dat er aardappe len op tafel waren versohonen. liet Joncentie van acht en dat van tien jaar gaan nog wel eens naar Haar- lemmerliede naar de forten, om bij de soldaten wat eten te vragen. „Och zeide de vrouw, „die kinde- iren ziin nog zoo jong. die voolen nog zoozeer geen schaamte, om daar om wat eten tc hunkeren. Ik Zou het zelf niet willen doen. Laatst hebben ze bruine boonen mee gehad, die dreven van het vet." Net kwamen de twee kereltjes binnen met een leegen em mer met deksel. „Er waren geon kropjes meer over. moeder. De sol daten hebben alles opgegeten." De vrouw kri'gt. op dokters advies, drie ons wittebrood per dag. De Eli- zabetlis-Vereemging geeft haar een kan melk. Een dame gaf onlangs eon gulden voor versterkende middelen, maar daar heeft ze sajet en een paar klompen voor gekocht. De schoon ouders gaven ook wel eens een rostie eten. maar dat geeft niei veel voor aoo'n groot gezin. Dat is een mond- terging. meer niet. De man houdt geen cent voor zich zelf alleen gebruikt hij 4 pakjes pruimtabak. De schoenen van de kinderen waren den laatston Zondag in zoo'n toestand, dat de kerk ver zuimd moest worden. Zondags Icookt men wel eens soep van een kwartje beenen met, 4 ons rijst en 10 ct. soepgroente. Met den brand meegerekend, kost zoo'n maal tje 60 ct. Dat is dan voor 11 perso nen. Op het brood komt margarine van 55 ct. het pond. of liever 40 ct. mot een bon toe. Dat ook bier geklaagd werd over het weinig voedzame van het brood, behoeft geen betoog. Toch zullen we da klachten over dii brood niet herhalen, omdat a.s. Zaterdag het wittebrood weer verschijnt en idus de verhalen over het regeerings- brood slechts historische waarde be zitten. We willen n.L hopen, dat dit gebrek aan wittebrood zich niet her haalt. De gezondheidstoestand van het ge zin was met schitterend. Over de vrouw spraken we al. De man voelt zich ook verslempen. De Loop naar de fabriek vermoeit hem reecis. Onder ons gesprek hoorden wil geregeld liet gehoest van hel zesjarig meisje. Het jongste kindje, dat 17 maanden is. loopt nog niethel kan slecht van de melk af en heeft eenitcszii» Engel- sche ziekte. De andore kinderen wa ren vrijwel gezond. Het onderhoud van de kleeren eischte veel zorg. Tooh zag alles er goed uit. Schoonouders on buren helpen-het gezin soms met een kleinigheid. Over hel algemeen is onze indruk, ook au andere plnatsan. hoe hulp vaardig de arbeiders tegenwoordig onder elkaar zijn. Wij hoorden op een andere plaats hiervan ee n staal tje. dat ons ten zeerste trof door het bewijs van karakter-adel. dat daar uit sorak. Jammer, dat onze verteller ons geen toestemming gaf. het te pu bliceer en. Hij zal ons. hopen we, niet kwalijk nemen, dat we er hier toch exfn melding van maken. Wij verlieten «lil gezin, dat onge twijfeld in benarde omstandigheden verkeert. Men zal ons misschien toe voegen. dat we hier over een huis houden spraken, dat we niet kennen en dus niet de zekerheid hebben, dat alles, wat ons verhaald werd, ju'st i& De lezer kan gerust zijn. Juist omdat dit gezin ons onbekend was. hebben we ter bevoegder plaatse de gegevens gecoati-öloerd. De vrouw, die ons haar toestand uiteen zette, dal dan ook. als ze dat leest, dingen vermeld vinden, die zij ons zelf niet eens verteld heeft en andere zaken zien weegelateji. De uitersten raken elkaar. We tra den nu bh een gecan zonder kinderen binnen. Wij werden inet blijdschap begroet. „U heeft zeker goede ooran", zeide de vrouw. „Juist zei ik vanmid dag tegen miin dochter, die hier in de buurt woontik wou. dat de schrijver over de duurte in Haarlem's Dagblad ook eens bil ons kwaml" Hier klaagde men ook al. Maar dit werd meer veroorzaakt door het lage loon van den man. Hij was op een bleekeril en verdiende f9. Dan ont ving men nog f 1.25 van iemand, die daar in huis sliep. De vrouw rekende ons voor. dat deze som van f 10.25 te kort was. Huishuur deed f 2.50, melk en margarine f 1. bakker f 1, f 1.25 aflossing van een genomen voor schot vau f 25 bii Burgerbelang op de Bakenesseigracht. f 1 aan bossen (dit is véél te hoog gelaxeerd), drie pond regeert nrravet pea- week. om sneetjes brood in to bakken, enz. De vrouw 'hield blijkbaar van éonde sommen. Alleen Zondags had men spek. aardappelen en groente. Wij krevren hier den indruk, dat in dit cezin groote zuinigheid geboden is. Men klaagde o. a harder dian noo- dig is. Het meubilair zag er keurig onderhouden uit. De menschen wer den oud. De man was al 34 jaar cp de bleekerij. Men wus 37 jaar ge trouwd. Ze vertelden van hun vroe- geren zwaren arbeid. Op kermissen ging de man wd vroeger 's nachts met een zuurkraam staan en wertite overdag op de bleekerij. De vrouw ging uit. werken. Toen had men het zoo benauwd niet. „Ik was dan ook een bijdehante Ka. mijnheer", trotschte de vrouw „Ik heb nooit van Vlncentius hoeven te trekken". Nu begeven haar de oogen. Zij kan wit goed nog wel vérstellen, maar don kere kleeren niet ineer. De man zag er nog krachtig uit. Hij had een iniooi blauw pak aan. Dat had hij van een heer gekregen, waar zlin dochter vier jaar gediend had. Hij mopperde over ziln echoenen. Hij had ec hakken en voorstukken op de zolen op laten zetten bij een oud. stuntelig schoenmakertje. Die had het wel goed gedaan, maar meteen twee sneden in het bovenleer gege ven. Die sneden had het ondeugende, oude kereltje met pik dicht gesmeerd en zoo de schoenen afgeleverd. Zoo'n ooüjkerd. Stadsnieuws VOOR HAARLEM'S MUZIEK KORPS. Op de Donderdagavond gehouden bestuursvergadering der Haarlemsche Handel svereen igtng word o.m. 'besloten aan hot steunfonds van de vereenjghig Haarlem's Mu ziekkorps f25 te schenken. In het bestuur werd die weneeh te kennen gegeven, dat dnt voorbeeld door buurt- comité'e en andere vereenigingen zal worden v'ervolgd. Nog werd besloten de leden per circulaire aan te sporen do Haart. Concerlverecniging te steunen door ate lid" too te treden. RIJKSMUSEUM. LOUDON. HALS Tot de goede gewoonten der kunst zinnige Haarlemmers behoort onge twijfeld, het op gezette tijden bezoe ken van het Rijksmuseum te Am sterdam. Op heden zijn zeer bijzon dere redenen voor zulk eer. visite; sedert enkele dagen toch is in de Ke ramische afdeeling van genoemd mu seum, de buitengewoon fraaie en hoogst belangrijke collectie porcelein en aardewerk van bet grandioos gaat Loudon, publiek ter bezichtiging gesteld. Deze uitgebreide en geheel gave verzameling, die naast zeer veel Oud-Delftsch ook Fransch, Itali- aansch en Duitsch faience omvat, is In een groot aantal vitrines uitgestald en de duidelijke expositie geeft een fraai en leerzaam beeld van wat de 18e eeuwscbe pottenb'kkerskunst wel vermocht tot stand te brengen en wat Delft in die tijden met zijn 33 aarde werkfabrieken imiteerde en te voor schijn bracht. Daar zijn to bewonde ren talloos vele borden, schotels, kom men en kastatollen in allerlei aline- tlngen, met prachtige en ook wel min der prachtige dessins; veel- en fraai- kleurige plateaux en de zoo particu liere vogels, koetjes en kooitjes. Al les te saam vormt een machtig geheel, welks nationale decoratieve en onder wijzende beteekenis niet hoog genoeg kan worden geroemd en waarvan de geldelijke waardeering wel in tonnen gouds zal moeten worden uitgedrukt, gezien de fabelachtige prijzen die men voor deze zaken pleegt te bieden. De schenking Loudon, die circa een halve zaal vult, voert thans de Kera mische afdeeling in 's Rijks Museum tot zeor belangrijke hoogte. De vele liefhebbers van porcelein en aarde werk moeten niet verzuimen spoedig deze schatten te gaan zien. Naast de prachtige collectie Lou don, lijkt ons echter nu voor tien Haarlemmer nog een reden aanwezig lot bezoek van 'a Rijks museum. De vereeniging Rembrandt heeft zich voor f 30 000 den eigendom ver zekerd van een Hals bij den heer Luyckx te Hilversum ontdekt; na restauratie heeft zij het schilderij aan het Rijk In bruikleen afgestaan. Deze daad heeft de Museum-directie aanleiding gegeven een bijzondere expositie te richten van alle Hal zen In 's Rijks Museum aanwezig, voor welke tentoonstelling een zaal- ruimte von den Drucker-aanbouw is uitgekozen en ingericht Van den grooten Haarlcmschen schilder zijn daar thans o.m. bijeen: De vroolijke man, De nar, Het por tret van Hals met zijn echtgenoot® Lysbeth Reiniers, Het schutterstuk van Kaptein Reinier Reael (door Pie- ter Codde voltooid) de portretten van Maria Voogt, Nicolaos llasselaer, Feijntje van Steenkisto e.a. en dan ook de nieuwe aanwinst uit Hilver sum, een klein schilderijl, welks betee kenis menigeen misschien zal tegen vallen. Doch wij wenschen bij deze speciale Hals-expositie vooral te wijzen op de voortreffelijke ma nier waarop de schilderij-en in deze zaal van 's-Rijks Museum tot hun recht komen, waarbij Inzonderheid het zeer mooi doende rustige fond met een vilt-moquette steenachtig- 1 ijken de stof bekleed, welker patroon absoluut niet hindert en slechts de fraai warm geelgrijze kleur verleven digd', een groote en weldadige factor blijkt Zeer mooi komen de Halzen, allen, ook hot Schuiterstuk, in eenvoudige bruine of zwarte lijsten, met smal goud gebagnetteerd, uit tegen den steunenden achtergrond en de vraag mag gesteld, of hetgeen deze zual thans te beschouwen geeft, niet van belang en leerzaam is voor de ex positie der Haarlemse he Halsen voor fondbekleeding, kleur en cadremcn- ten. G. KERK H OFF. TROEPEN TE HAARLEM. Bij terugkeer un het 10de Reg. Int naar Haarlem, zullen de 3e en 4e Compag nie van het le Bataljon niet naar Haarlem terugkeeren, doch m de ba rakken op de Vlasakken» bij Amers foort worden ondergebracht, terwijl 2 compagnieën van het Depot Batal jon met naar Amersfoort zullen ver trekken, doch in de barakken op het Cavalerieterrein gelegerd zullen blij- SOC. „TROU MOET BLYCKEN". Concert op Zondag 25 Juni. 1916, dee avonds 8 1/4 uur, te geven door hot orkest der Concert-Vereeniging Haar lem's Muziekkorps, directeur: de heer Ch. P. W. Kriens. Programma- 1. Le Roi Carnaval, marsch uit do Sul- Auvray. 2. Ouverture Euryanthe, Weber. 3. Grande fantaisie de l'opéra rthor, Massenet 4. Féte de Chari- suitc, Lecoca. a. Marche de féte. b. Lamento (pour les pauvres), c. Le bal (finale). 5. Ouverture de l'opéra oomique La Princosse jaune, Salnt- Saëns. 6. Fantaisie de ballet La Sour ce, Delibes. 7. Walzer aus der Ope rette Die Dollarprinzessin, Léhar. 8. Fantaisie Exelsior, Marenco. DE LOODGIETERSGTAKLNG. Donderdagavond heeft de door ons aangekondigde conferentie tusschen patroons en gezellen plaats gehad. De sameiLsprekmg was van niet lan gen duur, daar de patroons verklaar den, op den looneisch van f 0.32 ct. per uur met te kunnen ingaan en evenmin te kunnen bewilligen in het verzoek, om bij ziekte gedurende 6 weken f 7.50 uit te keeren. De gezel len hebben daarna vergaderd. Beslo ten werd, een schrijven te zenden naar de patroonsvereeniging, waariD aan de werkgevers verzocht werd, hunnerzijds voorstellen in te dienen, waardoor aan het oonflict ean einde zal komen. Op die voorstellen is dus nu het wachten. In de vergadering werd nog beJiandeld het voorstel van de patroons, om dezen morgen weer op de oude voorwaarden aan 't werk te gaan. Met op één na algemeene stemmen werd besloten, de staking dóór te zetten. VERDUISTERING. Aangifte is gedaan door een rijwielhandelaar al hier, dat hij een fiets hoeft verhuurd aan IL v. R. en dat hij vermoedde, dat deze dit rijwiel had verkocht Een door do politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dot v. R. de fiets heeft verkocht voor f 15 aan een lom penhandelaar. De flets is opgespoord en tegen v. R. is wegens verduiste ring proces-verbaal opgemaakt VOOR DE MILITAIREN. Het Co mité voor Ontwikkclng en Ontspan ning af<L „Voor de forten" ontving 300 gratis ioegangfcbewijzen voor de militairen voor het Zonoag te geven opera-concert in de Soc „Vereeni gijigr". Deze toegangskaarten zullen verdeeld worden onder de bezettingen dér forten Peoningsveer, Liebrug, Liede, Halfweg en bet garnizoen ca- vaicrie en infanterie te Haarlem, zoodat ook de jongens van hel lode direct van een mooi vocaal en instru mentaal concert kunnen profiteeren. HET TIENDE TERUG. Het laat zic-h aanzien, dat Haarlem den terug keer van de soldaten, die bijna twee Jiaar lang van huis ziin geweest, met opgewektheid zal vieren. Van alle kanten beiivert men zich, om den sol daten een prettige terugkomst te be reiden. Reeds deelden wij tnede, dat het Dl an bestond, twee eerejjoorten, 'één voor de Cavalerie- en één voor de infanteiïekazerne te plaatsen. Het zal niet bij die plannen blijven, want particulieren zoowel als zakenlieden geven met milde hand wat noodig is. Zelfs palmen en Perzische tapijten worden afgestaan. Zaterdagochtend acht mimuten over half elf arriveea t de eerste groep. Precies drie uur later de tweede, dus oin even over half twee. Hoe laat de derde. laatste afdeeling arriveert, is nog niet bekend, evenmin als de da tum van de soirée. die den soldaten in het Brongebouw zal worden aan geboden. 't ls Zaterdag dus feest in heel wat Haarlemsche gezinnen. MEINEED. Requisitoir nemende in do zaak tegen L. P. van E., agent in rijwielonderdeel en te Haarlem, be schuldigd van meineed in de zaak te gen den koopman H. J. F. de B., in Den Ilaag, die wegens heling van goud en zilver terecht stond, herin nerde de Haagsohe officier van jus titie mr. del Campo, aan de behande ling van de zaken van de inbrekers en den heled voor de rechtbank, waarbij d B.. zich in het nauw dieven voelende, alles deed om de schuld van zich af te werpen. Voor het hof produceerde de B. een no vum. n.L de reis naar Haarlem met dezen bekltengevo.ge waarvan deze thans terecht etaat als roeineedige Tot de zaak zelve komend, wenechte spr. drie punten te besprekenn.l de verklaringen dor getuigen char ge de vraag, in hoeverre aan die ver klaring geloof is te hechten, en ten derde het verweer van den beklaag de. Wat het eerste punt betreft, spr. memoreert, dat de rechtbank in de zaak van de B, deaeoi heeft veroor deeld hoofdzakelijk op de verklaring van hen, die Ook thans als getuigen tegen dezen boki. fungeeren, en deze veroordeeling was z. i. volkomen te recht. zoodat ook in deze zaak aan die verklaringen hooge waaide toe te ken,nen is. De volgende waag. of aan hun verklaringen geloof te hechten is, moet volgens epr. dan ook bevesti- gegnd beantwoord worden. Wel er kent spr dat zijn getuigen geen eer ste klasse getuigen zijn, maar dat noemt niet weg, dat er voor hen geen reden ls, in deze zaak de waarheid niet te zeggen. In verband hiermede wijst eprekcr op het onderzoek door den brigadier-rechercheur Van Gigh ingesteld dal tot resultaat had, dat alle getuigen eenstemmig n hun ver klaringen waren, zonder dat ze iets van elkander afwisten. Komende tot het laatste punt het verweer, dat thans gevoerd wordt herinnerdt spr. aan het zonderlinge geval dat deer de heer de B. eerst 2 3 maanden later op dei dee komt, dal hij door middel van dezen bekl. zijn alibi zou kunnen bewijzen. De tocht op de mo torfiets naair Haarlem bospreker.de, wijel ®pr. op tal van bijzonderheden, die hem onwaarschijnlijk toeschijnen. o.a, het getob met een lekken band. waardoor ze van 9 tot 12 uur pas wa ren gevorderd tot OegstgeesL Wel zijn er getuigen geweest, vulgens wi deze motortocht wél zou hebben plaats gehad, maarh un verklaringen berus ten blijkbaar op een vergissing. Daar mede is volstrekt niét vastgesteld, dat het op den datum en liet uur v waarover hel nu gaat. De verklarin gen van v. D en d B versterkt door die van andereg ©tuigen, voor waar aannemende, kan spr. met gelooven, dat de tocht naar Haarlem heeft plaats gehad op het td&Lp ale deze beklaagde zegt. Wel gelooft spreker niet, dat deac Haarlemsche reis zoo maar pour besoin de la cause in het gediug is gebracht. Spreker ooncludeert tot schuldig verklaring van beklatutde cn diana veroordeel nor tot 1 jaar gevangenis straf. Als verdediger trad op mr. Bour- Jter. Deze begon zijn pleidooi met te beweren, dat de dagvaarding niet tot een verOordeoling kan leiden, omdat ze geen ton laste legging, slechts een kwalificatie inhoudt. Voorts betoogt pleiter, dat deze ver volging is eon fout van een andere fout. namelijk de veroordeelmg van De II. Het is voor pleiter nog steeds oiibegriiroeliik. en het zal dit blijven, hoe men De B. heeft kunnen \eroor- deelen. voornamelijk od getuigenis van Van D., een veroordoelae. die herhaaldelijk een andere verklaring uflaude en zelfs onder eede heeft ge- druaid met zijn verklaring; volgens pleiter Ls deze getuige volkomen on geloofwaardig. Den persoon van be klaagde besprekend, whist pleiter er od. dat beklaagde in de plaats zijner inwoning zeer gunstig bekend staat. op wion de politie niets weet te zeg- «en. dus eon hoogst fatsoenliik man is. Drae man werd od klaarlichten dag door de politie gearresteerd en naar Den Haag gevoerd ten aan- schouwe van een ieder, waardoor hij niet meer goed te maken schado heeft geleden. Pleiter noemt het een ongehoord feit. dat beklaagde, voor wien het hof de onmiddellitke gevan genneming weigerde, door den offi cier van justitie in hechtenis 'werd genomen. Het requisitoir besprekend, zegt pleiter, dat hier door den offi cier van justitie, naar ziin meening. verdraaiing van feiten heeft plaats gehad, hetgeen hii nader tracht aan te toonon. Voorts zegt pleiter, dat de officier van justitie de verdediging verdacht heeft trachten te maken, maar tracht een alibi voor De B. te vinden. In verband hiermede rele veert pleiter verschillende verklarin gen van personen, die beklaagde met De B. langs den weg hebben bon tobben met een lekken band. De ver klaringen der getuigen van den offi cier stellende tegenover die van de verdediging, vraagt pleiter met ver trouwen vriisnraak vau beklaagde, met diens ontslag uit de voortoopiae hechtenis en veroordeeling van den Staat in de gemaakte kosten. Na in raadkamer te ziin geweest, weigerde de rechtbank de invrijheid stelling van beklaagde zli bepaalde de uitspraak op Maandag a.s. 2 uur. (Zie vervolg Stadsnieuws pag. 2). Uit de Omstreken ZANDVOORT. - A. V. v. V. De ver gadering van de Alg. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer zal op 9 en, zoo noodig, ook op 10 Juli gehouden v den in het Kurhaus, waar op 9 Juli een dejeuner en op 10 Juli een diner van oongreeleden wordt gegeven. Het diner, na aankomst der loden, vindt op 7 Juli plaats in het Hotel d'Orange; liet officieel diner op 8 Juli Jn het Groot-Badhuis en het officieel dejeu ner op 9 Juli in het Grand-Hotel WOst. Er heeft zich een dames com missie gevormd ter recipieering van de dames der congresleden ln den tijd, dat deze laatsten vergadering houden. Door het gemeentebestuur wordt tijdens de congresdagen de uitzichttoren toegankelijk gesteld voor de congresleden; dezen wordt dagelijks een bad aangeboden door de verschillende badinrichtingen. Ook hebben de congresleden gedurende 7, 8 en 9 Juli v rij reizen op alle lijnen der E. S. M. Aan de dames der con- gr es led én is de beoordeeling opge dragen van den op 7 en 8 Juli te hou den etalagewedstrijd. Na afloop van het officieel concert in het Groot Bad huis op 8 Juli zullen daar de prijzen worden uitgereikt, welke beetaan in medailles, beschikbaar gesteld door de Vereeniging tot behartiging der belangen van de badplaats Zond- voort benevens door de heeren J. Beeckman, J. Th. Stom, P. L. da Vries, E. 1L Brokmeier, D. Deinum Sr., H. Hymans en A. J. H. Thomas. Tot ambtenaar ter secretaris alhier is benoemd de heer J. P. van Schelven, thans als zoodanig werk zaam ter secretarie te Krimpen a. d. UsseL Aangekomen vreemde lingen. J. G. Boelen, Amsterdam, Grand Hotel, 5 pers. Freule Sand- berg, Arnhem, idem, 1 pers. Freule van Suchtelen v. d. Haare, Arnhem, idem, 1 pers. Wesselius Jr., Baarn, idem, 5 pers. T. Chauvon, Urk, idem 1 pers. B. Cappel, Amsterdam, idem, 2 pers. Jacob Hartog, Nijmegen, id., 4 pers. Ds. P. L. v.d. Horst, Almen, Gr. Badhuis, I pers. J. H. Middelkoop. Amsterdam» Schoolstraat 3, 5 pers. Mevr. Herbo- zuch, idem, Hotel Splendide, 2 pers. P. Vennekool idem, idem. 2 pers. v d. Pogge, idem, idem, 1 pers. Van Praag, idem. idein, 2 pers. Dames N'auta, Leeuwarden, idem. 2 pers. J Hirsche- le, Leiden, Hotel Perseveranza, 2 pers. Zwart. Amsterdam, idem, 2 pers. W. Kropholder, idem, Zandv. laan 197( 5 pers. C. J. Baas, Oosthuizen, Dr. Smitstraat 7, 6 pers. F. W. \an Bu ren, Amsterdam, De Ruijterstraat 5, 4 pers. Vleeshouwer, Amsterdam, Ka- naalwc-g 19, 2 pers. Evert Botzon, kl idem, 2 pers. Wieneke, idme, Zandv. laan 62, 2 pers. Max Juda, idem. Zop- straat 1—3, 1 pere. A. H. van Heus- den, idem, idem 1 pers. J. do Haan, Haarlem, Boul. de Favaugo, 4 per& Fam. Scbildermaji. Kampen, Beau Séjour. 5 p. Otto de Vries, Amster dam. idem. 2d. C. Ilubers, Baarn. Groot Badhuis. 2 p. J. van dor Af, Amsterdam, idem. Id. J. Eisma Jr.. Noordwijk. idem, 1 p. A. Fran- knu. Amsterdam, idem. lp. N. Vin- ke. Heemstede, idem. 2 p. Hooue- weeeen. Arnhem, idem. 2d. Dames De Vries. Amsterdam, Garni, 2 p. M. Brugsma. Amsterdam, id.. 2 p. Eisma. Amsterdam, id.. 1-p. Vol lenhoven. Amsterdam, id.. 3 p. Mej. Kohier, Amsterdam, id., 1 p. Fam. Hansen, Amsterdam, "Welgele gen. 5 p. Voorst van Beest. Maar- een, id., 5 p. Dames Fritzlen. Am sterdam. Beau Site. 2 p. Mevrouw Van Spall. Alkmaar, Beau Séjour, 2 pers. SCHOTEN. Geen Regee- ringsaardappelen. Ilct gemeentebestuur heeft af moeten zien van het plan. om nogmaals Rccee- ringsaardaDDelen beschikbaar te stel len. omdat geen aardappelen meer beschikbaar ziia voor Schoten. BENNEBROF.K. - Strooperlj aardappelen. Onze corr. schrijftDonderdagmorgen werden twee kinderen, die door haar moed.* daarop worden uitgestuurd, op hee- terdaad betrapt wegens het rooien van tc veld staande aardappelen. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Hot zou wenschellik ziin. dat deze kindo ren aan het ouderlijk gezag onttrok- ken werden, aangezien eii door dé moeder verwaarloosd worden. BLOEMENDAAL. Vrijdag 30 Ju ni zal het 25 jaar geleden zijn, dat do heer J. 11 Wildervanck de Blécourt het notarisambt aanvaardde. Ilij be kleedde het eerst te Appingedam, na derhand te Almelo en lieeft sedert acht jaar ©en belangrijke practijk to Bloemend a aL HAARLEMMERMEER. Geluk kig is er thans milder weer Ingetre den en schijnt de langverbeide zo merwarmte dan toch gekomen. De gewassen hebben verbazend geleden door de kou. De bieten zijn in grool naar schatting 3 of 4 weken ten ach ter. Een wanne dag heeft ze zichtbaar doen opschieten. De vroege aardap pelen loopen zeer uiteen en éommigo partijen hebben danig geleden van de nachtvorst, evenals bruine boonen. Van de laatste wordt geen goed ge was meer verwacht. De late aardap pelen staan over het algemeen niet best, doch hebben nog een heel en groeitijd voor zich, evenals de bieten, zoodat voldocmdo zonnewarmte nog heel wat goed kan maken. Door notaris Bertling uit Haar lem werd gisteren in Hotel De Beurs te Hoofddorp publiek geveild de boer derij Meerhof met 48.78.37 ELA. bouw en weiland, gelegen aan den Hoofd weg nabij Abbenes. Koopear word dé heer M van Wleringen, aldaar voor f 108. SSL

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1