NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. med{ 24a Jaargang No. 1QT43 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 11 JULI 1916 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÉN: per drie maanden: Van i—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem van 1—5regelselke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De 3ïj Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond" 1-50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— elke regel meer 10 Cts. contant. o'cflluatrëerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' o'.37'/, Redacfle en Administratie: Croote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 Iatercomimmaal Telefoonomamer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Bultenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is nitslohend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzokoring der (per woek) geabonneerden wurdt gewaarborgd door ,,The Ooeart" Rokln 151, Amaterdam- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA las) WOENSDAG 12 JUI-L e Muziek In dan H-out. a c, Schouwburg, Jansweg; Biosc. voor- 'es Bioscoopvoorstril ingt-nCinema-Pa- Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt. Biosc. Theater, Barteljo- 1 Tuberculose en Vegetarisme. n nummer van het maandblad „Strijd togen de tuberculose" vonden wij onlangs een coV-respondentie, waaruit bloek, dat de redactie een haar toegezonden verweer van den .aria der Persoommissie van den Nederlandschen Vegetariérsbond niet wilde plaatsen om de uitgebreid heid en voorts omdat het tijdschrift niet beschikbaar is voor debat over vraagstukken van wetemschappelijken aarrl. Wij dachten toen: hoe ontzaglijk uitvoerig moet dat verweer wel zijn (vegetariërs zijn wel eens wat breed sprakig) dat de redactie het daarom alleen niet opnemen wil. Want het argument; we kunnen hierin geen debat hebben over wetenschappelijke vraag stukken, sneed geen hout, om dat de redactie zelf voortdurend we tenschappelijke vraagstukken, zij het dau ook in populairen vorm, ter spra ke brengt; we zouden zeggen: daar is haar tijdschrift voor! Nu ontvangen we een overdruk uit de Vegetarische Bode van Juli, waar- In het ingezonden stuk opgenomen is en, ronduit gezegd, valt de omvang inee. De quaestie wailr 't om ging was, dat in een vorig nummer van „S'.Vijdi tegen de tuberculose' het vegetariër zijn was genoemd als een der oorza ken, „die een goeden bodem voor de tuberculose der longen voorberei den Geen wonder, dat de vegeta- ridrs zich <Cat niet zoo maar laten zeggen! En hoewel w ij zeker geen aanleiding vinden heit geheele ver weer te plaatsen, toch wiUen we de .voornaamste punten er aan ontleen en. De vegetariërs dan zijn verwoede aanhangers van de hygiënische voor schriften der vereeniging tegen de fcubürculose: zonlicht in de huizen, reinheid, baden, enz. Alleen ze laten het vleesch weg. En dat zou, meenen ze, voor de vereeni- ging tegen de tuberculose ook nog zoo verwerpelijk niet zijn. Onder de Deen- sché koeien is 41 procent tuberculeus, in Leiden een koe op de drie (Prof. Dr. A. do Jong) te YVennar 38—47-pro cent. Dr. GiArton acht eemge maan den lang rauw vleesch eten de meest ai doende manier om tuberculose te krijgen. En verschil lende Fransche medici, die met name genoemd wor- dejj, liebbeu herhaaldelijk gewaar schuwd tegen het verkeerde effect van de gebruikelijke „krachtvoeding" met vleesch. En ten slotte wordt in het vegetar jriscii Detoog gewezen op de duurte van de vleeschvooding, nl. dat voor 20 cents vleesch veel minder voe dingswaarde bevat, dan voor datzelf de bedrag in aardappelen, vet, boo- hen, grutterswaren te krijgen is. Nu wij aldus het hoor en wederhoor hebben toegepast, herinneren we nog eens aan het wijze woJrd: „om te „weten wat ieder 'persoonlijk past, „besl.sse hij niet naar zijn eigen lee- „ken neigingen en leeken-inzichten, „maar raadplege oen geneesheer, in „wlen hij vertrouwen stelt". UM ONS HEEN No. 2185 Uit lie Oade Doos. 'Het is één zegen, dat we de toe komst niet kennen en een andere, dat we do gesohiedenis kunnen bestudeo- ren, die ons de betrekkelijkheid van «hè cingen leert Aan de veie ontruste J-irien. die de ontzaglijke worsteling beschouwen van dezo jaren en zich aftobben met de vraag, wat de toe-, kornsi brenger, zal, kan de raad gege ven worden lees de geschiedenis. Niet zoozeer omdat er uit blijkt, dat alle schokken tot ruist leiden en a!le heftige bewegingen bedaren, maar' omdat we er door herinnerd worden Ran het toch zoo nuchtere feit. dat de korte periode, waarin wij leven niet als een afzonderlijk en heel bijzonder tijdperk in de lucht hangt, maar een vervolg is van wat voorafging en een voorbereiding tot wat volgen zalter- wijd wie zich verdiept in de toekom-1 angst gevoelt voor het onbekende, komt hij die de geschiedenis bestu deert tot rust omdat hij een veel groo- ter tijdvak overziet, dan dat waarin hij zelf leeft alleen. Door alle eeuwen heen hebben duizende menschen een rol gespeeld, wier namen zich op dit oogenblik niemand meer herinnert wat zijn wij dan in het heelal, onze angsten en bezorgdheden! Ook is er niet weinig humor in do vergelijking van wat was en ie. Oude leuzen, destijds met geestdrift aange heven, die nu al lang verstomd zijn, opvattingen van toen onveranderd behouden, ofschoon in een anderen vorin, toestanden, die voor jaren vast gelegd schenen te zijn, in enkele ja ren al meermalen gewijzigd. Als ik uit de kleine oollectie van Haarlem s Weekblad (de oude uitgave van J. J. van Brederode) een jaargang door blader, vind ik er altijd dingen in, die treffen door de tegenstrijdigheid of door de overeenstemming. Het is nauwelijks te gelooven, dat vijftig jaar geleden, dus minder dan een re- d.elijlk mensfchen Leven, de redacteur van dat weekblad schrijven kon over de vredelievende gezindheid van kei zer Napoleon III, die bewezen werd door zijin besluit Lot vermindering van de uitgaven voor leger en viool. De opmerking werd gemaakt naar aan leiding van de nieuwjaarsrede van den keizer, waarnaar altijd met zekere spanning werd uitgezien, omdat ze een barometer was voor oorlog ol vrede Den dag te voren had de Oos- tenrijksche gezant, prins Mettcrnich, aan den keizer de versierselen aer orde van St. Stephanus overhandigd, als een geschenk van den keizer van Oostenrijk aan den Fran6chen kroon prins. Dat alles Is wel veranderd. Er i« meer gewijzigd in de verhoudingen tn het buitenland. Hetzelfde blad van 7 April 1866 meldt, dat men weifeelijk schijnt te staan aan den vooravond van een oorlog tusschen Pruisen en Oostenrijk, „een oorlog even onver klaarbaar in zijn oorzaken als roe keloos om de gevolgen. Of welk „©enigszins aannemelijk voorwendsel „zou Pruisen toch kunnen vinden om „zijn dolzinnige staatkunde te verde digen Het wijst op de groote krijge- „toerustingen van Oostenrijk en ver klaart, dat het daartegenover niet „langer werkeloos kan blijven, om „zich niet geheel onvoorbereid aan „een aanval van Oostenrijk bloot to „stellen. Maar Pruis en's regoering „weet evpngoed als het aan de geheo- „le wereld békend is, dat Oostenrijk „geen oorlog wil en zich alleen verde digen zal tegen den aanval van „Pruisen Andere herinnering, niet tegen den nacht te lezen ln diezelfde dagen werd op grond van allerlei cijforbe- rekenmgen en horoscopen vooi6pekl, dat het tweede Fransche keizerrijk zou vallen in 1SG9: een jaar later is die profetie vervuld. Iets anders, dat dichter bij ligt. In het Purmerendsche marktbericht van 27 Februari 1866 staat te lezen, dal de vette kalveren er 75 95 cents deden per Nederlandsch pond, zoodat het kalfsvleesch nog wel een paar dub;, beitjes duurder zal zijn geweest, vóórdat de Mant het op zijn tafel had en dus niet bereikbaar was voor iedere beurs, evenmin als tegenwoordig. Dienzelfden dag deed het varkené- vleesch 40 k 48 cent per pond op de markt, nauwelijks goedkooper dan het nu is in den crisistijd en de boter was haa6t uiet te betalen: die gold 1.25 k 11.30 per pond. Met kaas waö 't al niet beter gesteld, daar ze op ue Pur- merender markt ƒ33.opbracht per 50 pond, dat is dus 66 oents per pond. Als we nagaan, dat de koopkracht van het geld in die dagen veel groo- ter was dan nu, blijkt meteen, dat feitelijk deze artikelen in vergelijking nog veel duurder waren, dan uit dezo cijfers wel blijkt. Alleen de kipeieren zijn. voor ƒ2.30 per 100, goedkooper. Maar waren ze, vóór den oorlog, !n de goedkoope maanden ook niet voor vier cents per stuk te krijgen 7 Een andere herinnering, actueel in de maand Juni, vol droeve souvenirs aan de naderende kermis, die (jam mer voor de liefhebbers) nimmer weer naderen zal, is cc-n Raadsbesluit van 14 Februari 1866. In de laatste jaren kwamen or alleen nog maar requesten in om de kermis af te echaffen, maar in die Raadsvergadering van 1866 verzochten oeuige ingezetenen, om de kermis weer te verlengen B. en W., daaruieo instemmende, stelden voor die te laten beginnen op den Zaterdag volgende op den laateten Zondag van de maand Juni en te doen eindigen opj den tweeden Maandag, volgende op; den dag van aanvang Met 13 tegeu 7 stemmen nam de Raad dat voorstel i aan, zoodat de kermis toen tien da-! gen duurde. „En nu ls zo dan toch"eindelijk af-, geschaft,zuillen de tegenstanders triomfantelijk zeggen. Ja, er ia ge duld voor noodig geweeet, maar met voor de kermi6 aileen. Zaterdag 12 Mei 1866 verneemt de redactie va.ii Haarlem's Weekblad, „van eene wel onderrigte zijde", dat het plan tot droognut'king der Zuiderzee in de laat ste dagen weer met kracht en ernst is opgevat. De technische leiüing dar zaak i6, volgens onzen berichtgever, opgedragen aan den heer Stieltjes, die reeds druk bezig is met hel doen van peilingen en andere voorbereidende werkzaamneden. Het geheele werk zul in la jaren naair men rekent, vol tooid zijn. Men voegt er bij, dat de noodige gelden door eene buitema ud- scne niaulsciiappij zouden worden verstrekt, terwijl van de regeermg 6lechts een zeer luttel bedrag, men spreekt van 5600.zou worden fco- vraagd om de kosten der -voorloopige weikzaamheden te bestrijden- De brave redacteur, dio dat schreef, mooi zich wei hebben voorgesteld, dat hij in het jaar 1881 boterbloempjes zou gaan plukken in de polders van de nieuwe provincie Flevo en ga nu eens bij de Oranjesluizen kijken, hoe droog de Zuiderzee in die vijftig jaar geworden Ls! Tokkelen we nu, het beeld zal van pas blijken te wezen, op een andere si-aar der historie. Het gemeentever slag van 50 jaar geleden vermeldt dat „ook bij het muzijkcorps eemge verandering van personeel heeft plaats gehad en aan enkele muzijkanten hcogcre jaarwedde is toegekend, zoo- dat de gezumentlijke kosten voor het mu/ijkcorps alsnu bedragen ƒ3415.— 's jaars weliswaar schijnt het reper toire van 't muziekkorps niet heel groot te zijn geweestwe' vinden al thans een zelfde programma, op éen nummer na, voor de muziekuitvoering in de Hertenkamp op 15 en 29 Juni. Treffcndo herinneringen vinden we ln deze vvookbladen ook aan de schut terij. De schutterij I Koddige instel ling, die in mets op een militair ge heel leek en toch weinig cntieks ver diende, omdat ze het niet helpen koni Niet zonder uitbundigheid begroet de redacteur in 1866 het optreden ala kommaiulant van de llaarlemsohc schutterij van den heer Mr. B. J. Muiier „naar men verzekert is de heer Muller een voortreffelijk hoofd officier en zijn benoeming uls zooda nig eene aanwinst voor onze schutte rij, welke inderdaad behoefte had aan een bekwaam hoofd, om haar den roem van geoefendheid te doen her winnen, welke zij onder hare voor laatste ba la dlons-kommandanten rnogt verwerven', doch in de laatste 5 jaren allengs had verloren.' Ais je zooiets leest begrijp je dade lijk, dat liet niet goe-d afloopt. En zoo was het ook. De bataillons-adjudant was in zijn wiek geschoten door do zinsnede ovèr de „mindere geoefend heid", dié den indruk zou geven alsof de manschappen minder bedreven of minder geoefend zouden zijn door do instructeurs; het ging niet tegen de zen officier, maar, zoo botoogilo do redactie, tegen den eervol ontslagen majoor koinmandant, onder wiens lei ding het esprit de corps, de aLgemeene goede geest gaandeweg te loor ging „en met wiens ontslag, wij herhalen het, Haarlems schutterij wel ls goluk te wenschcn." I-Iier werd van Peter geleend om Paul tc betalen en bovendien vinden we in 't zelfde nummer een bericht over een défilé van de schutterij voor den nieuwen komanandant, waarbij „dezo herhaaldelijk zijn bijzondere tevredenheid te kennen gaf over de goedé houding der manschappen." Laat ons hopen, dat Mr. Muller aan de groote verwachtingen, die van hern als schutterfijk hoofdofficier gekoes terd werden, voldaan heeft: de schut terij als instelling heeft ook hij niet tegen haar zachten dood kunnen vrij- waren' J.C.P. Stadsnieuws EEN ACTIE. Door de directie van de werf Conrad" was aan een 80 man van haar personeel dien wenscii te kennen gegeven dat zij zouden gaan werken op da scheep^- bouwwerf te Zaandam, waarop de werklieden nu juist niet bijzonder gestold schijnen te zijn. Te meer met daar het koffiegeld a f 0.C0 per dag (voor het buiten de stad werken) niet zou worden gegeven. Daartegen mee nen do werklieden te moeten opko men on zoo hielden zij Zaterdag avond in café Slot een vergadering om hun houding te bepalen. Op deze vergadering werd besloten, bij de Di rectie aan te dringen op toekenning van het z.g. koffiegeld. BETOOGING TEGEN DE DUURTE. Tot afgevaardigden naar de a s. Zondac door de S. D. A, P.. he« Nel Verbond van Vakvereenigingeh en den Ned. Hond van Arbeiders-Coöpe raties te houden betooeing te Amster dam. teeon de duurte der levensmid delen en levensbenoodicdiheden. zijn voor den ILaarlemsclien Bestuurdors- bond benoemd de heeren A. Koeman, secretaris, an J. Swier, penningmees ter voor de afdeeling Haarlem van den Ale. Ned. Typ. Bond de lieeren C. C. v. d. Bereh en H. Frons, resp. Ie en 2c secretaris. VEREENT Gd NXT VAN HOOFDEN VAN R.-K. BiJZ. SCHOLEN IN HET BISDOM HAARLElM. Alhier ver gaderde in café Brinkman de Voreo- niging van hoofden van R.-K. Bijzon dere Scholen in liet bisdom Haarlem. l>e voorzitter, de heer Ph. P. Badoux, uit 's-Gravenhage, opende, naar Do Maasbode meldt, de vergadering met een toespraak waarin hij dankbaar releveerde het rapport der bevredi gingscommissie. Verder herdacht hij het overleden lid, den heer Haanappel uil Noordwijk en herinnerde aan de jubilea van eenige leden. Het finan cieel verslag van den penningmeester met oen batig slot van ƒ134. werd goedgekeurd evenals het tweejaar- tijiksch verslag van den secretaris, liet ledental verminderde van 122 tot 119. Bij de bestuursverkiezing werd do heer J. Chr. Vintges herkozen m de vacature-G. W. Lam werd benoemd do lieer Post van Maasland. Na eenige mededeelmgen door den voorzitter, werd een lezing gehouden door den hoor P. A Kunst, 6praakleeraar te PERSONALIA. Benoemd zijn tot reserve tweede-luitenant bij hun te genwoordig korps de vaandrigs D. Kempt, G. Comello en VV. de Groot, allen, van het 10e Regiment Infante rie. ZWEMSCHOOL HOUTVAART. De temperatuur van het water was hedenmorgen te 6 uur en te 12 uur 63 gr. UOOGER BEROEP. J. F. loop knecht te Haarlem, is in hooger be roep gekomen tegen het vonnis der Arr.-Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van diefstal is veroordeeld bot ééne maand tuchtschoolstraf. 6F.LSK.1P FRIS LA. De tweede prijs, die door het Haarlemsche Solskip „Frisia" te Utrecht behaald is ln den wedstrijd van Friesclie ge zelschappen, is toch eigenlijk een eer ste prijs. Frisia behaalde evenveel punten voor den eersten prijs als het Arnhemsche Friezenkotb, maar liet laatste kreeg bij loting de groote me daille, terwijl Frisia zich met een kleinere vergenoegen moest. In andere gevallen wordt gespro ken van twee eerste prijzen en dal is ook juister. We willen dus maar zeg gen, dat het Selskip FV.sïa een eer sten prijs heeft veroverd en voegen er bij, dat het naar een oorgetuige ons zeide, dan ook voortreffelijk gezongen heeft. Rubriek voor Vragen. VRAAG: Wanneer mevrouw haar juffrouw (assist, huish.) met 1 Aug. opzegt, en zij laat haar 15 Juli, we gens hun vacantia naar huis gaan, krijgt de juffrouw dan haar reisgeld \crgoed'? Kan zij ook kostgeld ver langen? ANTWOORD: Zij kan kost geld verlangen, geen reisgeld, wan neer dit niet te voren is afgespro ken. VRAAG: Wat kan ik doen tegen luis aan mijn tuinboonen? ANT WOORD: Begieten met aftreksel van tabakzand. VRAAG: Kan ik mijn zoontj© van 13 jaar op een opleidingsschip plaat- ren. oegen geen betaling en waar meet ik mij dan vervoegen? ANT WOORD: De leeftijd van 14 jaar is hiervoor vereischt VRAAG: Waar wooot de Engelsche consul, en waar en op welke uren is hij te spreken? ANTWOORD; Er wo nen hier te lande in veie 1>Iaaleen Engelsche Consuls. Welke bedoelt u? VRAAGHoe kan men een stof voor regenmantels ondoordringbaar ma- keu met een andere stof dan lano- lino, daar dit slecht te krijgen is? ANTWOORD: Vraag uw drogist of "kleermaker. (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2) üii ae Omstreken HAARLEMMERMEER. Gcdapu- teerde Staten hebben besloten, de data voor den herijk van maten en irewichtcn in de iremeenie Haarlem mermeer vast te stellen als volgt Nieuw Vennep 11, 12 au 13 Juli, Hoofddorp 26, 21, 22. 24, 25 en 26 Juli. Maandagavond ontstond door onbekende oorzaak, waarschijnlijk hooibroei. brand bii den landbouwer Blom aan den Sloterweg te Nieuw- Yenncn. waardoor de geheele boer derij in asch werd gelegd. Bij het af zenden van dit bericht ontbreken oua nog nadeie buzonderheden. De üLdeelïng Haarlemmermeer en Omstreken van den Ned. Protes tantenbond zaJ dit jaar een kwart eeuw hebben bestaan. Het bestuur heeft gemeend deze gebeurtenis niet onongemerkt te moeten laten voor bijgaan. Plauuen zijn dan ook reeds besproken en gedeeltelijk vastgesteld, oon in de maand September het zilve ren feest od waardige wiize te vieren. Door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging „Groen ten-Centrale te 's-Gravenha«e is tot controleur voor groenten- en aard- appeüenuitvoer naar 'het buitenland aangesteld de heer P. van Dijk. te Hoofd dom. HAARLEMMERLIEDE EN SPAAIVN- WOUDE. Dank zij het optreden van den burgemeester dezer gemeen te kan thans ook van gemeentewege voor de Ingezetenen suiker worden verkrijgbaar gesteld. AANBESTEDING. Het Gemeen tebestuur van Heemstede heeft de levering van 90 straatkolken, vol gens model gemeente Heemstede, groot 33 bij 33 C.M., wegende per stuk 146 K.G. te leveren op keur, franco op aan te wijzen plaats voor 31 Augustus 1916 en waarvan ae be taling geschiedt een maand na de le vering, opgedragen aan N. W ild schut, smid te Heemstede voor f 22.84 per stuk. SANTPOORT. Het achtjarig zoontje van den heer E. alhier be zeerde zich met een mos zoodanig aan één zijner oogen, dat opneming in eearne geneeskundige inrichting noodig werd goottrdeeld, terwijl men nog voor het behoud van dat oog vreest, VELS EN.De Vereeniging voor Chr. Bewaarschoolonderwijs te Vel- sen heeft in beginsel besloten een Ne- derlandsche Vereeniging van bestu ren van Chr. Bewaarscholen op te richten en te bevorderen dat een Raad van beroep voor het aan deze scholen wtVi kzaam personeel word© samenge steld. Binnenland DE R1JSTQUAESTIE TE ROER MOND. Aan 't Alg. Handelsblad wordt geschreven: In de Zaterdag avond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Roermond kwam de bef aam.ie geschiedenis der regee- fi-ingsrijst-distribuCS ter sprake. De heer Mesterom had daarover een in terpellatie aangekondigd, maar eer hem het woord werd verleend, deel de de burgemeester een en ander over de quaestie mede. Volgons hein had er met het «toen ddr opgave aan het distributlebuimu zooveel haast ge maakt moeten worden en had het dientengevolge zóóveel moeite gekost om op deugdelijke wijze in contact te komen met het bestuur der winkel- vareeniging, dat hij het, ten einde al thans een behoorlijk quantum regee- ringsrijst in de gemeente t© krijgen, gewenscht had gevonden om tevens oen inschrijving te openen voor per sonen in gemeentedienst, niet enkel voel de hoogere ambtenaren, maar ook voor de beambten en werklieden, zoowel voete als losse. Van die gele genheid was ook, zooals uit een voor gelezen opgaaf bleek, doel.' verschil lende bij de gemeente werkzame ar beiders die 2, 5 en 10 KG. besteld had den, gebruik gemaakt. Hij erkende ten slotte dat er een ernst.ge fout was gemaakt, al was dat dan ook geheel tc goeder trouw ge-srhied en hij verklaiLde dat de door hem en de beide wethouders ingeslagen hoeveel heden, in totaal 250 kg., voor nadere distributie beschikbaar waren ge steld. Na deze uiteenzetting kreeg de hear Mesterom het woord. Zijn inter pellatie Rep echter vrijwel dood: hij constateerde enkel dat iV door het dagelijksch bestuur een ernstige fout was begaan en vroeg den burge meester om nu voortaan wat mziéar streng op te iL-eden tegen de slagers, aan wie soms gedurende gvl-nmen tijd regeeringsv arkens ontnomen wer den, enkel omdat zij, behalve spek, wel eens een paar ootektten of een stukje worst aan buiten de gemeente won enden verkochten. De heer Ron den sloot zich hierbij aan, doch de heer Michlels van Kessomcli kwam tegen deze handelwijze op, door naar voren te doen komen, dot het fcoch niet aanging clementie ln te Poepen voor de overtreding van neringdoen den, omdat de ov.rlieid óók een 'out had gemaakt. Hij eindigde met a s zijn meaning uit te spreken, dat ln zake de rijstquaestie de burgemeester te goedor trouw gehandeld had, wel ke mceiling de meerderheid onder de aanwezige leden van den raad bleek te deekn. EÉN TRUC. Uit Vei l ay wordt aan d© Telegraaf gemeld: Hoe gesle pen sommige smokkelaars zijn in hot verzinnen van allerlei trucs moge blijken uit het volgende staaltje: Gennep trok een smokkelaar met vet varkun naar de grens. Een rijks ambtenaar stond er echter op post en riep hern „balt" toe. Onze smok kelaar gaf gewillig gehoor uan dit bevel. „Ik moet ©n ik zal er door", an ders vallen er dooden en dan kun je mij en het varken naar Gennep ver voeren", riep de smokkelaar en de daad bij het woord voegende, trok hij een vlijmscherp mes, stiet zich dot in de bei st en viel achterover, terw ijl het bloed met een straal naar buiten uitspoor. De onthutste amlrtenaar haalde hulp, doch toen hij daarmee op de bewuste plek verscheen, was meneer allang met zijn varken de grens over. Wat was er gebeurd? De kerel had onder zijn vest oen niet bloed gevulde blaas doorstoken. VERVOLGING VAN EEN SPION. Zaterdagmorgen is S., vermoede lijk een Öuitscher van geboorte, af komstig uit Venlo en thans kantoor bediende op een der groote schee-p- vaartkantoren op Feijenoord te Bot terdam, uit de 3e verdieping aan deu achterkant van een woning op de Pnns Hendrikkade gesprongen, waar hij in pension was. Het geval heeft zich, volgers de Msb., als volgt toege dragen. Terwijl hij zich aan het klee- den was, meldde een heer, vermoede lijk een rechercheur of Inspecteur van politie, zich bij de woning waar hij verblijft, aan. Aan zijn kostjuf- Lrouw verzocht S., den heer even te laten wachten tot hij gekleed was. In dien tusschentijd sprong hij uit het raam en kwam terecht in dc-ii tuin, waar hij, hoewel nog bij kennis, met ernstige in- en uitwendige kneuziu- en vermoedelijk beenbreuken, werd opgenomen. Men vermoedt, dat men hier te doen heelt met een geval van spionnage. BENOEMING. De Haagsciio ge* meentea-aad benoemde buiten de voordracht om mej. dr. J. M. Graf- dijk, leerares in de wis- en natuur kunde aan de IL B. S. voor uiciïj- to 's-Gravenhage met 17 stemmen tot di rectrice van'die school No. 1 van de voordracht kreeg 13 stemmen. DE STEENH OU WERSST A KING TE 's-GRAVENHAGE. Nader wordt gemeld, dat bij de firma Keuzekamp Maandag 50 man hebben gestaakt. AMERIKAANSCH MEEL. Prof. dr. B, D. Eerdnuuis, lid van de Twee de Kamer, heeft tot den Minister van landbouw de volgende vraag gericlit. 1. Is het nog steeds noodig den ii.voer van Amerikuansch meel te doen plaa's hebben op de wijze, zooa^ die thans geschiedt? In Ociober RT4 is g-xlu- rende korten tijd gelegenlie d gelo ven tot invoer door den handel oiuii-r regeenngstoezicht Is het n.et im go- lijk ook thans dezen weg ie so.g- n, die toen tot geen klachten auiilens.ng heeft gegeven 2. Bij de veilingen van door de regeering ingevoerd Ameri- kaansch meel, wordt (in afwijk'ug van de voorwaarden hij vroegere v ei- lingon) sedert geruimen tijd herhaal delijk ingeschreven door personen, die niet bij het meel-vak betrokken zijn. De vooiwaarden voor do laatste veilingen wijken in dit opzicht al van de vroegere voorwaarden. Hier door worden tusschenpersonen tale toch reeds de schadelijk© gevolgen ondervinden van te ruime gelegenheid tot inschrijving bij de allereerste vei lingen gegeven) geschaad en ontvan gen personen, die nooii bij hot moe.:- vak betrokken waren, aanzienlijke ba ten. Is de regeering bereid in dezen de voorwaarden weer in overeenstem ming te brengen met hare bedoeling dat de gewone loop van zakou zooveel mogelijk moet worden behouden en niemand uit zijn bedrijf zal worden gertooten DE DISTRI BUTIEWET. De Haageche correspondent van de Tele graaf meldt. NVij vernemen u:t par lementaire kringen, dat er bij ver schillende leden der Tweede Kamer bazwaar moet hebben bestaan, om het ontwerp-Distributiewet nog vóór het reces ln het openbaar te behan delen, omdat er belangrijke kwesties van verschillenden aard mede gemoeid zlj-n. Er is zelfs over gesproken, om het heele levensmiddelen-debat te houden niet bij het 20-mil!ioen-ont- werp, maar bij de Distributie-wet en deze dan in September te behande len, dadelijk na de opening der nieu we zritmg. Zoodoende zou een over ijlde behandeling op dit oogcnbLk worden voorkomtin. Ir.tusscbcn 16 men onderling niet tol overeenstemming gekomen en zal de Kamer dus nader moeten beslissen. SMOKKELEN. De N. R. Ct. meldt: Zondagnacht la aan de gren3 te Bargor-Ooeüerveen de 28-jarige landweersoldaat B. door een mili tairen teommke doodgeschoten. B., die een viesrdaagsch verlof had, poogde 40 pond vet en 100 pond spek over de grens te smokkelen.

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1