NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 34© Jaargang No. 10285 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 13 NOVEMBER 1818. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENT1ËN: per drie maanden: Vein 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is V JÉiHaarlem van 1—5 regels 1elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, (kom der gemeente) f150 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco Der oost door Nederland „2 Achtstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaat- Afzonde^Hjke numiners 815 ljf^¥ g' dl!e regel meer 10 Cls' 4 con,ant Builen het Arrondissement dubbele prijs. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.45 Vx Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco Per Post «0.52 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Tel. 3082. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentïën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 15t, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 14 NOVEMBER Orgelbespeling in de Groote Kerk, fan 1—2 iiui'. Zijl weg 24: Museum voor Ouders en Opvoeders. Bioscoopvoorstellingen: Cinema-Pa lace, Gr. Houtstraat. Biosc. Theater, Gr. Markt. Apollo-ïheater, Barteljo- risstraat Centr. Bioscoop, KI. Ver. Miiitaira ervaringen eens bigs. OP MMISCU. Voor 'n burger moet dat wel 't ergste van 't militaire leven schij nen het marscben-maken, 't Lijkt dan ook wel heel verschrikkelijk, als je 'u-zwaarbopakte, vermoeid voort sjokkende troep van 'n langen mnnsoh ziet terugkeeren. Do jongens loopen sjokkend, vooróver ooji typische eigenschap van iederon infanterist, ondanks 't gewicht van den ransel en je kunt 't hun aanzien, hoe ze er naar verlangen bet „zwikikie" af te gooien en languit op hun krib te gaan liggen. Toch zijn marsohen heus oh zoo heel erg niet als ze beneden de 30 35 K.M. blijven. Aan 't dragon van do zware bepakking word-je „trapsge wijze" gewend. Telkens 'komt er wat bii, en t is verwonderlijk hoe vlug je op die manier gewoon raakt aan het torsen van een toah zóo zwaren last. Na n paar maanden dienst vind-je 't oen verkwikking en oen goede afwisseling in hot dage)ijiksche geëxerceer, om maar weer eens uit te rukken In de stad loop je „in de hou-iing", en er mag dus niet gespro ken of gerookt worden, maar erbui ten wordt meestal dadelijk ,,tn het gelid vrij" gecommandeerd. Dan blijft de troep wel in den pas loopen, maar de tongen komen los, alle mogelijke rookgerei verschijnt, je maakt den vóor-je loopenden Jordaner gelukkig met een plukje van jo sober pon En gelsehen rooktabak, dat hij smake lijk achter z'n kiezen stopten het wordt „gezellig' in den troep. Do nieuwste moppen worden gelanceerd, de nieuwste revue-deuntjes gegalmd, iemand ret de Marseillaise in en wordt tot de ordo geroepen vreem de volksliederen zijn verboden en je schiet zoo ongemerkt flink op. Bij een beetje goed weer zijn bui- ten-steedeche rnarschen zoo onplezie rig niet. 't Wordt wat anders als het waait en regent, en de af te loggen al- stand groot isof wanneer je op een heeten Julidag op 'n kalen pol derweg loopt te broeien in de zon, en je ranseirietnen in je rug lijken te mijden, terwijl je „en nago" moei zaam voorts jokt. Dak niet alles do korte training doet zich gevoelen en je loopt echt (wat ik eens typi6Ch door 'n onderofficier heb hooren noe men „tegen j©' kolfplaat te dou wen'. Iedere 60ldaat zal bot juiste van deze uitdrukking weten te apprc- cieeren. 'n Marechje door de stad „in de houding" geeft Je altijd veol aflei ding omdat er zoowel om je heen te zien is, en omdat je je steeds weer verbaast over de attractie die 'n mar- oheerende troep soldaten voor de bur gerij oplevert. Waar'rn dat in zit, be greep 'k al niet, toen 'k nog burger was, en nu is het me nog steeds even duister. Een afdeeling van do veldartillerie of oen mitrailleur-pel otonis werke lijk wel die moeite waard om er even aandacht aam te schenken. Maar was is er aan ons, voetvolk, te zien? Sierlijk ziet de grijze, log-bepakto massa er volstrekt niet tuit, 011 wo vormen een eentonige reeks. Wo loo pen allen in denzelfden pas, kijken allemaal recht vooruit etn verbazen ons over do rijen belangstellenden, die langs do trottoirs staan geschaard. Hebben we 'n muziekkorps voorop wat loopt dat makkelijk! dun is do belangstelling natuurlijk nóg grooter, maar ook zónder muziek schijnen we „bar interessant" te zijn. Ai en toe geniet je eens het bij zondere genoegen van oen geforceerd roorsohterupo. In de voorop-loopeode sectie ls dat niet zoo moeilijk vol te houden, maai- de ervaring leert, dat het achteraan-den-lroep lang geen pretje is. *k Herinner me 'n tocht door de polders, op een grauwen, sombe ren regendag, over doorweekte mod derwegen waarin je „kisten", bij iederen stap bleven vastkleven. Wo Jogden in de eerste anderhalf uur tien kilometer af, en In de achterste sectie heerechte de zwartste gemoeds stemming, die bij de „groote rust" in een boerenkroegje tot uiting kwam in een hevig debat tusschen sectie I en sectie IV over de pas- lengte. -t Zelfde genoegen smaakten we 'n keer op de hei, waar je ieder oogen- blik met één voet in kuilen wegzakt, zoodat het toch al extra-vermoeiend marcheeren is. Er barstte regen bui las en we waren „nog lang niet gelukkig". Toen maar spurten! De comman- deerende luitenant hield vóóraan een soort van wedstrijd in 't snelwande len met het voorste dubbelrot en drie onderofficieren. Het eind van de race was, dat 't achteraan-loopeade stelletje "t tempo weer niet vol kon houden en „décolleerde"... zooahs ze I dat bij 't wielrennen noemen. Ofschoon onze lichamelijke capa- citeit in den recruten-tijd aanmerke lijk wordt opgevoerd door exercities, rnarschen en door bajonetvechtcn er is niets vermoei endiers in dienst, geloof ik is er nog 'n extra- licliaani9arbeiid in den vorm van de d'iygelijksche athletisclie oefeningen, on dei- leiding ran speoiiaaJl-d'aartoe- opgeicide sergeants. In 't anhiletiek-iuur is het tenue vrij en je ziet dan ook de meest verscbil- Lende kteederdraohten. Do kouwe- lijkston loopen gewoon in werkpak mee, de icls-mindcr-gevoehgeii zijn btoonshoofds, dan volgt do categoric- in-hemdsinouwen, een stelletje op gymnastiekschoenen en tenslotte nog een paar in voetbalcostuum. Do verscheidenheid der oefeningen is buitengewoon groot. In een uur tijds heb Je allerlei wonderlijk© din gen gedaan, sinds je schooljongens- tijd nooit vertoond. Je klimt in een paal en in een touw, jo ziet do Zee dijkers als oude Romeinen den discus en den speer werpen, je springt hoog en ver, jo gaat „voorwaarts met dijheffen" (zeer impopulaire bezig heid), met onderbeen-heffen, in don looppas, 'op handen oh voetenje „speelt kruiwagentje" (dat wil zeg gen, dot iemand je boenen vasthoudt terwijl je op je handen loopt), je gaat over tot kopjeduikelen in het gras... en zoo voorts. Het is niet altijd even prettig, en er is in den beginne altijd een stelle tje. vooral onder de getrouwde men- scfaen, dat er héél ontevreden over is. Ze beschouwen 't als oen soort van aanranding hunner persoonlijke waardigheid er. deze fijngevoeligheid komtt vooral tot uiting als buiten 't liek een troepje burgers staan te la chen om het losmaken van de stijve ledematen der kmdstormers. j Tenslotte worden die ledematen dan ook lenig. en Alles went. Zelfs een getrouwde sjouwerman voelt zich tenslotte niet belachelijk meer. als-ie op handen en voeten over liet aardrijk hobbelt. en dan nog wel in 't gelid moet blijven! Stadsnieuws Verplaatsing van onzo Bureaux. Onze Vennootschap heeft aange kocht het huis in de *ïroote Hout straat 93, thans bewoond door den heer M. N. Beets, Notaris. Primo Mei zullen do Bureaux von Haarlem's Dagblad daarheen worden overge boekt. ORGELBESPELING in de Groote- bt St. Bavo-Kerk od Dinsdag 14 No vember 1916. des namiddags van 2—3 uur. door den heer Louis Robert. Proaromma 1. Choral,.,Da Jc&us tui dem Kreuze stand". S. Scheidt. Fustn C kl. t,. J. S. Bach. 3. Sonate d kl. t., J. G. Töpfor Allegro maestoso. Andante. Finale (Allegro vivace). 4. Impromptu. S. Colerid ge Tavlor. 5. Raoeodie pastorale, Th. Saloroé. 6. Fanfare, J. Lem- mens. GEVONDEN' VOORWERPEN. M. Kolemrijer, Jansstraat 80, een vrouwenschort. L. Schouten, Korte Jansstraat 8, een Oetotuur. J. Noy- lands, Aelbertsbergsbraat. 87, een bos sleutels. D. de Vos, Ged. Oude Gracht 51, een kal P. Tennissen, God. Raamgr. 6, een ringetje. HL II easels, Dijkstraat 11, een ketting. L. P. Hesscis, Kl. Houtstraat 77, een veiligheidsspeldje. S. Bertram, Gr. Houtstraat 12, een heerenh andschoen F. Jutte, Nadorststr. 2, 2 muziek boeken. P. Tuin, Leödschestr. 111, een bcugeltasch met inhoud. Bureau van politie, een bril A. Schokten, L. Wijngaardsl/traat 7, oen paar band schoenen. S.R. Beinema, Teyler- plein 45, een dameshorloge. K. Betx, Teylerstraat 36, een schopje en een hoepol. J. Blad, KL Houtstraat IC© rood, een gcherionthoudemsboekje. Onze Electrischo Centrale en de Provincie. In de ajfdeehngen van de Prov. Staten van Noord-Holland zijn over de voorstellen van Gedep. Staten tot oprichting van een Provinciaal lv.ectriciteitsbedrijf eenige opmerkin gen gemaakt, die van zeer veel belang zijti voor do toekomst van ons ge meentelijk eleotriciteiisbedTijf. Men wenschto o.a. to vernemen welke regeling Gedeputeerde Staten zich denken, oin conflicten met de pu bliekrechtelijke lichamen, die de con trales van Haarlem en Amsterdam beziüten, te voorkomen. Een der leden achtte het leveren van electrische energio aan Den Helder door oen hoogspanning:,iculing van 250JÜ volt uit Amsterdam niet onvoordceiiger dan den bouw «otter centrale in Den Helder. Daartegen werd ingebracht, dat daar in elk gieval een centrale wordt gebouwd, hetzij door do pro vincie, hetzij door het rijk. Een der leden wilde stroom voor de ge heel© provincie doen keveren alleen door de Amsterdamsche centrale, die door haar grootte goedkooper zou kunnen leveren. Hij wilde een onder- zeek doen instellen naar de mogelijk heid om de Amsterdamse!]» en Haar- lemsche centrales te doen overnemen door de provincie. De gemeenten zou den haar baten dan niet missen want de winsten worden niet uit de op wekking der electrische energie maar wel bij de distributie gemaakt, zoodat deze winsten zouden blijven toenemen bij allo verdere uitbreidin gen van den gemeentelijken verkoop van electri citeit. Sommige leden meenden, dat in de toekomst dio oprichting van de elec trische energie door den Staat aan zich zou gatrokken worden. De Staat zal de energie aan de provincies le veren, deze tronsporteeren haar naai de gemeenten, die voor de distributie binnen haar gebied zorg dragen. Daarom achtte mem uitbreiden van de centrale te ljmuidan niet ge- wenscht. .Anderen gaven toe, dat de centrale te Haarlem overbodig was, maar zij wilden die te Amsterdam en IJmuidcn behouden met het oog op de grootero Bedrijfszekerheid. Vooral in dez» buitengewone omstan digheden was gebleken welk een be langrijke steun do baten uit het ge meentelijk bedrijf aan de financiën van Amsterdam hadden verstrekt. Onhete leden wcoachten ter verkor ting van hdt hoogspanningsnet een centrale in het midden der provincie, anderen overbrenging van de cen trale te IJmuidcn naar do Zaan streek. Voorts vroeg men een onder zoek naar de mogelijkheid cm do ontzagl-ijko kracht waarmee het wa ter bij eb en vloed door het Marsdiep stroomt dienstbaar te maken aan een voordeelige oprichting van eïectrici- Irit Muziek. Gemengde Zangver- vereeniging „Sempre Croscend o". Tor gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan, gaf „Serapro Crescendo jl. Zaterdag oen welgeslaagd concert in de Soc. Vcreoröging met welwillende medewerking van do Typo- en Litho grafische Vereen igtng „Kunst na Arbeid', 'terwijl de hoer K. Kerkhoff ais solist optrad. De belangstelling was zeer groot maar kwam wat laat, zoodat niet 8 uur, maar haff 9de heer Kwantes met zijn Jubileerend zang koor het podium betrad om met „Sneeuwklokjes" van Isr. Olman een keurig begin aan dezen avond te ma ken. Zuiver en klaar kweten zich de vier stemmengroepon van hun taak. Waren in het 2e do tenoren bijzonder mooi van klank, in hot So gedeelte waren het de sopranen en aften, die door goed verzorgde nuanceering uitblonken, zoodat b.v. ,,Hot meisje droomttreffend van uitdrukking was. Ook in „Van eon Ruiter en een Koningsdochter" van Verhulst was het koor goed op dreef, beter dan in Gounod's ,,Le Vendredj Saint, waar in de moeilijkheden welke dit koor- nummer veelvuldig oplevert, niet allo werden overwonnen. Het man nenkoor „Kundt na Arbeid" trad op met „Bede" van Heinze waarin de mooi gezongen bariton-solo den in druk van dit steeds pakkende werk, aanmerkelijk verhoogde. Vervolgers werd oen niot minder goede vertol king gegeven van „Ritters Abschied" van Joh. Viatel. „Gij Adelaar" van Philip Loots dat koi't geleden ook reeds werd uitge voerd, was ook dezen avond een groot succes. Met het hodgst dankbare ,,Sur les Rempart s" van SaSntis beste ot „Kunet na Arbeid" haar belangrijk aandeel in dezen kunstavond. In niet geringe maf» heb 11: op dit concert genoten van 't degelijk viool spel dat de heer K. Kerkhoff in ,,Fantais:e Appassionato" van Vieux- temps heeft ton beste gegeven. Geen onzuiver nootje heb ik kunnen ont dekken in de moestal moeilijke gre pen op G en D-enaar, «n ztja warme toon doet aangenaam aan. Hij bezit, door zijn massief spel, gevormd door de zekerheid der linkerhand on de onberispelijke etokveering, alle goe- do eigenschappen, zoo noodig bij de vertolking van Vieuxtcmps' composi tion. Hij wist hierdoor de aandacht, ook van het onrustig deel der toe hoorders gc-heel op zich te vestigen. Ook met do, na de pauze gespeelde ..Romance van Wilhelm en „Liebes- lied" van Elrnan, benevens „Menuot" van Beethoven viel den heer Kerkhoff een verdiend applaus ten deol, de aardige serenade van Pierné volgde als toegift. Mej. Sluyp toonde zich in de bege leiding een volgzaam en bekwaam pianiste, zoodat zij de tutu's gerust j wat meer op den voorgrond had mo- 1 gen brengen. .Haar tcülmisch, goed ontwikkeld pianospel mag gehoord worden. Over 't algemeen dus oen kunst volle: avond, waarop do concert geef ster met trots mag terug zien. De tentoonstelling der üra venportretten. De tentoonstelling van do paneel en met de 34 afbeeldingen der Graven en Gravinnen uit 't Hollandscho Huis, die Dinsdag in het Frans-Halsmu seum worclt geopend, kan belang- ekbend worden. Twcc-en-een hal van eeuw hebben ze in den koelen sclie- van de Stadhuishal gehangen. Zij waren daar wel op hun histori sche plaats: het Stadhuis is 't aloude lustslot van. de Tlollandsche graven en de hal, waar do coivterfeiteals hin gen, was de ridderzaal. Nu zijn ze in 't licht gebracht, zoodat men de por tretten eerst goed zien kan. De schilders der oorspronkelijke stukken waxen Karmeliter monniken, die die reeks met waterverf op de muren van hun klooster schilderden. De heer Gustaaf van Kakken, onze stadgenoot, die een uitnemend kon- is van de middel eeuwscho kunst, zendt ons een geschriftje toe, waariaï hij eenigen tijd geleden over de pa- noelen uit de Raadhuishal heeft ge schreven. Hij herinnert aan een bescluijving uit 1744, waaruit blijkt, dat de Gra- venportretten toentertijd „by alle Liefhebbers in zo hooge achting» •hebben ge-' sta en, daz ze die Stad niet doorreizen, tenzy ze deze Eer waarde Oudheden begroet en met veel genoegen beschouwt hebben". Deze beschrijving zegt over het ont staan der stukken: „liet zyn de Karmeliter Monniken, die alle de Graaven van Holland, van Dirk de eerste af, tot Vrouw Maria toe, op de Muur van hun Klooster kerk getromvelyk hebben doen Schil- deien met Waterverwe, 'de Olyverwe ten dien tyden onbekend, en niet dan ir. den Jaare 1410 van oenen Jan van Eyk gevonden zynde). Maar deze mot "er iyd door vogtigheLd afbryzehng des muurs, en onduuxzaamheid der Waterverwe verdonkert, zyn de Mon niken genoodzaakt geworden deze muur te doem besch eten met woge- schot; en om te beter duurzaam!leid, de Afbeeld zeis der Princen op het Hout en met Olyverwe, die nu be-1 kond en in gebruik gekomen was, le doem HerschUdoren. En deze zyn 't, die na T vergaan der eerste en e enig ste, alleen als echte stukken overig zyn gebleven, tot itn 't laatste van de l(ide Eeuw". In dien tijd zijn de pameelem uit het Karmeliter-k 1 oostex naar 't Stadliuis overgebracht, om de portretten to be veiligen toen de Beeldenstorm los brak. Onder elk paneed staat oeai vers b.v. als volgt: Dit 's d'eerste Heero die in Hollant wert Grave, Diederyck, gheheten, 't Jaei' VI11C. LX III. beglian Sijn Regyment, hij had eon Wijf soer rijck von have Lena ghenaemt, en was (zoo ick be vroeden can) Philips Konynck van Italyen Dooli- ter, daar hij an won d'Ander Diederyck, «en jonghen van eed en reeme. t'Egmont stichte een Nonnen clooster decs Edelman Van hout, die Yrlevcn verwan hij algbemmie, Die Denen en Noorwegliers dwanck hij soo, dat gheene Van de OosterscJie Steden lloUun' ai moclU, deeien. 'i Jaer IXC. start hij, en Regeerde 't Lent («oo T scheeue) XLn. Jaer, t'Egmont begraven m<« grooter oer en. In 't genoemde gesclu-Htje herinnert de heer Van Kale ken er aan, dat io de middeleeuwen, lang voor Frons Hals, de schilderkunst te Haarlem oen bloeitijdperk doormaakte Dit bloeitijdperk acht de schrijver zoo groot van beteekenis, dat hij oordeelt, dat wij In menig opzicht nog onder den invloed daarvan staan. Schil ders als Van Ouwater, Dïrck Bouts, Geertgen lot Sint Jans en Jan Mos- taert hadden een Europeesche ver maardheid. Het Frans Hals-museum sluit dit tijdperk met de Ridderlijke brooderschap van den Heiligen Lande, door Jan van Score! 1527, welke schil der, naar de heer Van Kalcken meent, mogelijk ook niet vreemd is aan een deel van de Graven portretten. Een kunsthistorische bijzonderheid is, dat deze potretóen volkomen bet gottoschc karakter typeereu van de eerste Nederlandsche afbeeldingen naar liet leven. Voor dien bracht men beeltenissen naar het leven al leen aan op grafzerken. Muurschil deringen bepaalden zicli tot Bijbel- sclie stof. Merkwaardig zijn ook de archi tecturale achtergronden: fraaie nis sen met spitsbogen, die ook werden toegepast bij den bouw van St. Bavo op do Groote Mai'kt. In sommige ver schieten achter de nissen zdet men landschappen, waartegen de groepen od enkele personen viitstaan. Rubriek voor Vragen. VRAAG Heeft de weduwe van een emeritus-medikant recht od een deel van het nensloen. dat haar man tii- dena ziin leven had ANTWOORD Ja VRAAG Waar moet ik mij vervoe- tren om als veroleecster voor lndië onzeleid te worden? ANTWOORD U doet het beste, dit eens aan het St. Elisabeths Gasthuis te infonmeeren. VRAAG Een meisje heeft zich per 3 maanden verhuurd en heeft haar dienst tecen 12 November opKezeud. Nn is zii ziek eeworden en ligt in het ziekenhuis. Tot hoelang moeten haar kosten door mevrouw vergoed wor den ANTWOORD Tot 12 No vember. doch niet langer dan 4 we ken. ten minste wanneer mevrouw met de ontiidige oozegginc genoegen heeft genomen. VRAAG: Waar en op welke dagen en uren kan men gratis rechts kundig advies verkrijgen? ANT WOORD: Bedoelt u bij Toynbee? Dan moot u zich des Zaterdagsavonds aan melden aan 't gebouw op "t Donkere Spaarne; anders met een bewijs van onvermogen (verkrijgbaar lgte afd. tan Stad blitz*) d«6 Vrijdagroddags half 2 aan het Consultatiebureau, Pa koe van Justitie, Jansstraat (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2) (Jii de Omstreken HILLEGOM. Het ..N. v. d. D." meldt: Bii den heer A. in de Van den Endelaan te Hilleeom heeft zich een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan. Het ceheele gezLn. be staande uit 6 personen, is er dooi aangetast. Een meisje van 7 jaar is reeds overleden. Als oorzaak denkt hnen aan het eton van oudeuadeliik vleesch. LJMU1DEN. De Minister van Waterstaat beeft benoemd tot buiten gewoon ouztehter S. Straatsma. te Sloten, bii de werken van de vis- schershavcn tc IJmuiden. SCHOTEN. De Distributie van levensmiddelen. Men schrijft ons: Zooals do burgemeester van Haarlem in den Raad meedeelde is aan- omlig gende gemeenten een' voorstel gedaan om in zake do distributie te komen tot gemeenachappel ijk optreden. Het blijkt nu dat Haarlem het Oentraal- disü'ibutiepuiit zou worden. De om liggende gemeenten zouden naar het zielental een deel betalen van het 1/10 dof. de gemeenten hebben te beta, leao, plus een overeenkomstig deel van de distributiékoston. Enkele gemeenten zouden daarin hebben toegestemd. In Schoten aal daarop weinig kans zijn, omdat be weerd wordt, dat nier anders dan nadeel voor do gemeente daaruit zou voortvloeien. Meer overeenstemming zou echter hoogst gewensebt zijn, zoo wel voor Haarlemsche als Schoten- ache neringdoenden. Ook voor den aanvoer van de rogeeringsaxukelen. Scltoton moet een der eerst besetUende gemeenten zijn geweest en krijgt ve le artikelen later dan andere ge meenten. Zoo de ijverige directeur van 't Leuensroiddelenbureau er met zoo Hink achter heen zat, zou het Cen traal bureau in Den Haag Schoten nog langer laten wachten. De distributie (ook van cokes) is nu flink in gang. Wij vernemen dat er naar gestreefd zal worden een ze» geling te treffen omtrent de bezor« Binnenland De aanhouding der Koningin-Regentes". Het Wolff-bureau bericht als uiet- officeiel uit Bexlini. dat nanaaaudo de reeds vermelde aanhoudinc van de Nederlandscbc mailboot Koninain Recentes. od wea van N'lissinaen naai Londen, noz wordt vernomen, dat. dadêliik na de aanhouding \uu het stcomschii) verscheidene zakken, naar het echoen nostzcndiimen be vattende. over boord worden cewor- »en. Een der zakken werd door de duikboot oofrevischt en bevatte in hoofdzaak kranten voor liet ministe rie van Buitenlandsche Zaken to Londen. Dertia weerbare onderdanen van aan Duitschland viiandkre lau den. die zich aan boord van 't stooru- schio bevonden, ziin in vei zekerde bewarinor cesleld. waaronder een Emrelsche soldaat, die uit een Nedcr- fandsch intefrneetinvskamp inet ver lof naar Entreland op wee was. Aan boord van het stoomschip Koninsrin Regentes bevond zich. naar de Gazette de Hollonde mededeelt. ..Dan"' Godfrey van de Timhertown Follies. Hii bevond zich In Engeland met verlof en was teruramkomen voor de voorslellinvon te 's-Graven- hatre 'Amsterdam en Rotteixlam ten bate van het Britsohë Iloode Kruis. Hii «intf thans naar Engeland terug om de rest van ziin vo'rlof te genie- (ten. dncli is nu door de Duilschers gevaneen genomen. De Telegraaf meldt noscZooais wii reeds gemeld hobben. waren bii dc aanhouding van de Koningin Re gentes 'Nederlandscbc marine-vaar tuigen aanwezig. De bespreking tus schen de Nederlandscbc marine-auto- liteit. den schout-bii-naclit van Vlie ringen en den duikboot-commandant, duurde ongeveer twee uur. 'Er werd menigmaal draadloos geseind. Ten slotte bracht de onderzeeer de mail boot ou. doch onder protest van Ne- derlandsche ziide. De Koningin Re- gfaites ligt nog altiid aan do me, ;e Zeebrugge. Zii is met een goe.lcn kii- ker van de kust van Zeeuwsch-Vlaan deren soms zichtbaar. Ze ligt „iet dem voorsteven naar den binnenkant van de haven. Of het vaartuig spoe dig vriigelaten zal worden, is hier niet bekend. De boot had eten con trabande aan boord zooals men weet vervoert de man'rohaopii Zee land geen goederen. Op hei schin bevond zich ook de Vlaamsche schd- der ^Renackers. Verder deel: de Telegraaf nog me de We vernemen van dc Vlaamsche k'»st, dat de „Koningin Regentes" ook Zondagmorgen nog aan de pier te Zeebrugge lag. De Doitschers on- derzoeken hc-t echip geheel, bewe rend, dat op de „Prins Hendrik' do passagiers zakken zóó verborgen wa ren, dat ze toen aan T enderzoe-k tier Duitecliem zijn ontenanl. De Beigen en eenig© Engelschen zijn na dc aan houding dadelijk aan wal gebracht en naar. Zeebrugge geleid. Vrouwen en kinderen werden vrijgelaten en mochten naar hun vorige woonplaats in België terugkeeren. Een gerucht meldt, dat odk de mail onderzocht wordt. Dit kon men ons niet bevesti gen. De directie van de „Zeeland" it nog steeds zonder nieuws betreffende baar mailboot „Koningin Regentes". Heden (Maandagochtend) zou do „Prins Hendrik 1 van Vliseingen ver trekken. VERKIEZING EERSTE KAMER. Men meldt aan de N. 11. Ct.dat do heer J. B. Westerdijk, tc Uithui/,or- meeden, ernstig in aanmerking komt voor het lidrnaatscluip van do Eer ste Kamer (vacaturc-Zijlma). DE BATAVIER II" door do Duit. schors 'eeniigen tijd geleden naar Zeebrugge gebracht, zal, volgens do Telegraaf, hoewel onze negeering daarop aangedrongen heoft, niet vrij gelaten worden voor liet pnijzengc- recht uitspraak gedaan zal hebben. TWEEDE KAMER. LEENINGFONDS 1914. Een webw ontwero is lnerediend tot wlizictnc der artikelen 34—38 der Leeningwet- 1914. Dit wetsontwerp strekt eens deels om te voldoen aan do booalinfir \arf art^ 38 der LeciMiiirvret 191 i. om voor 1 Januari 1917 een wetsvoorstel te doen tot bestendicrinc of herzienirnr van de oocentcnlieffintr ton behoeve van het I^enimzfonds.-.nrlcrdeds tot aairvullinz \an de middelen van het fonds welke annvullinz noodiff is en dear den Minister van Finan ciën uitvoeiiw wordt gemotiveerd. Daar een bedrag van f 2.600.000 aan nieuwe oocentcn noodle is. etelt do Minister voor. dc oocentcn oo de aan sl cc en in do personeelc belas- ïtoc voor paarden oir motorriitulccn

Haarlem's Dagblad | 1916 | | pagina 1