DISTRIEÜTIB Yerseh Kalfsvleeseh Kalfsvleeseh De Toestand 34© Jaarqang No. 10408 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoiw en Feestdagen. DINSDAG 1 MEI 1917 HAARLEM S DAGBLAD van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D.-Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) genbonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 1.75 Franco per post door Nfderl&nd f2 IS*. Afzonderlijke nummers 10.15. Geillustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.45. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.62*. Uitgave der N.V. Lourena Coater, Directeur J. C. PEEREBOOM, Teletoor 3082 ADVERTENTIËNt Van 1—5 regel9 II.—; iedere regel meer 80 Cta. Reclames SO C.U. psr regel. Bij abon nement aanzienlijk ral at. Achtstuivers-advertentlën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. pef plaatsing, elke regel meer 10 Cts. A contant. Buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie i Qroote Houtstraat 03. Telcfconn. der Redactie 122 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Verkooplokaal Openb. Slaebtbuis Tot nader aankondiging dage lijks van 1 'It tot 4uur versch Kalfsvleeseh verkrijgbaar op ver toon van vleeschkaart voor Haar lem en Omstreken. Vieesch met been 20 ct. p. pond Gehakt en Lappen 30 ct. p. pond Stukjes 35 ct. p. pond verkrijgbaar Raadhuis HALFWEG 20 cent per pond (weinig been) AGENDA WOENSDAG 2 MET. Schouwburg, Jane weg: Kon. Ver. Het Nod. Toon eel. H i oseoopvoorsteHingen; C ineuio-Pa lace, Gr. Houtstraat. Bioec. Theater, Gi'. Markt. Apollo-Theater, Barteljo- risstraat. Bommen op Zferiksee Uil do lucht gevallen is in den metot letterlijken zin de ramp, die het. Zeeuwache stadje trof. in den nacht heeit een vlieger aim verwoesiingsmateriaal toegedrukt over het s apende Zieriksee en daur- mee dood en verwoesting gezonden naar menschen, voor wie dio niet be doeld waren. Want er is geen ocgenblik iets an ders lo veronderstellen, dan dal het een ongeluk is geweest, een misver stand, voortkomende uit een gebrek kig onenteeringsvermogen, zooale we we. weten dat beslaat bij onzo over buren over 't Kanaal. „Aardrijkskun de zwak", plachten we schertsend, al lang vóör den oorlog, te zeggen van de Ëngelschen, dien het maar zelden uit bet hoofd was te praten, dat Brus sel de hoofdstad van Nederland was. Sinds Augustus 1914 weten zij wel beter, maar het vermogen van orien teering schijnt bij sommige van hun vliegers toch niet voldoende te zijn. In 't begin van den oorog liet er een oj> Maastricht een bom vallen, die toen alleen geringe vernieling aan richtte deze tweede vergissing hoeft menschenievens gekost. A.thans wanneer juist is, wat het Persbureau Vaz Diaa meldt, dat uit de o\erbtijfseleii van de vermelings- werktuigen gebleken is, dat ze van Engctsch makelij waren. Staat dit onomstootelijk vast, dan zat zeker de Engelsche Regeering niet nalaten, verontschu diging en schade vergoeding aan te bieden. De doodeu in leven terugroepen kan zij niet meer; wel aan hare luchtschippers op t hart drukken, voortaan voorzichti ger te zijn. Voor ons Nederlanders is 't opnieuw een herinnering hoe dicht bij ons de strijd woedt. SJJCUWS Onzo Tijdingzaal. Li de Tijdingzaal vindt men in het vak tusschen schoorsteen en venster oorlogsplaten, waarop men de Engel ,schc en Fronsche soldaten de haunen net dragen. Onze stadgenoot, de heer 'J. J. Koek, was zoo vriendelijk ons voor d« tijdingzaal ter bezichtiging af te slaan een lielni van een Fransoh soldaat, die door projectielen !s door boord. Een deskundige decide una ais zijn meening mede, dat de helm door 8 projectielen: granaatscherven, of mitrailleervuur en geweerkogels is getroffen. Vier daarvan hebben een donk in het metaal geslagen. Aan de beide zijden is het hoofdbedeksel doorbooid en ook bovenop den helm .is een projectiel er doorheen gegaan. Ten slotte is een kogel Juset aan de voorzijde binnengedrongen en is waarschijnlijk den drager dwars door bet hoofd gegaan. Prof. J. A. G. v»n dor Steur Bii Koninkliik besluit is met insane van 1 Mei benoemd tol Bewoon huog- leeraar in de aldeeliiiK Bouwkunde aan de Technische iiooBeschool te Delft, om onderwijs te seven in de architectuur, onze oud stadgenoot. de beer J. A. G. van der Steur. b. I.. tbana tiideliik buitengewoon hoog^ leei'B.-ir aan die Hooseschool. De heer 'Van der Steur is. naar men weet. bouwer van het Vredespaleis te Den Haas en architect van den nieuwen Schouwburg od het Wilsonsplein al- bier. Jubileum Rabbijn De Vries. Men schrijft ons nog over het ju bileum ven Rabbijn De Vries het vol gende: Op plechtige, indrukwekkende den jubilaris volkomen waardige wij ze, is de Eerw.Heer de Vries, Rabbijn der Isr. gemeente alhier, in de jong ste dagen gehuldigd. In de groote ge meenlezulen in de Lange Wijngaard- straat waren de gemeenteleden Don derdagavond ].L, in aanzienlijk aan tal opgekomen, om hun minzamen, sympathiek en 1 eeraar te oorapKmen- teeren en geschenken aan te bieden. Dit geschiedde in de eerste plaats na mens een comité, dat zich had gevormd om liet 25 jarig ambtsjubileum te her denken, door den voorzitter Dr. M. Wolff, die er op wees, hoeveel de ge meente aan haar Rabbijn de Vries verschuldigd was, die altijd en over al In al haar. bef en leed met hart en ziel deelde, hem daarvoor als hun aller vriend dank zegde, en hem, uit erkenteijkbaid, namens zijne gemeen te eenige geschenken aanbood. Vervolgeus werden woorden van dank gesproken namens verschillende corporatiën, waaiaan Rabbijn de Vrlefe door zijne lunctiën verbonden is door enkele oud-leeri.ing.cn, terwijl ten slotte de jubilaris, diep bewogen door die overstelpende bewijzen van ach ting, waardeering en vrlendsohap, aan zijn vreugde over dit verschijnsel ui ting gaf, dat hem de overtuiging schonk, dat hij in den geest zijner ge meente had gearbeid en toch zeker iets had tot stand gebracht. Hij hoop te op dezen weg, gesteund door God, besturen en gemeente, zoo te kunnen voortgaan. Ook de diensten in die Synagoge op Vrijdagavond en Zaterdagmorgen, ge leid door den voorzanger, den Eorvv. Reel Petzon, droegen eeii feestelijk karakter, terwijil de Rabbijn, in een Indrukwekkende predikatie, de vraag behandelde, in hoeverre de gemeente aan zijn verwachtingen, vóór 25 jaar gekoesterd, be antwoordde, en de hoop uitsprak, dat de sympathie voor zijn arbeid voor God en het Jodendom 8teeds meer in daden moge omgezet worden. Zondagmorgen werden de feestelijk heden voortgezet, thans door oud- en tegenwoordige leerlingen, in groot aantal in het gemeentegebouw veree- nigd, die 't zich met liet ontnemen, om ook hunnerzijds van hun eerbied en liefde voor hun learaar te getuigen. Namens hen voerde, onder het aanbie den van een kostbaar boekwerk, het woord hun voorzitter, de heer I. van Easo, ar is te .Amsterdam, die de diep gevoelde erkentelijkheid uitsprak, die hen allen bezielde, omdat zij zooveel moois en odeis hadden geloerd of nog loerden, waaraan de herinnering he- den in het bijzonder bij hen opkwam. Nadat ook de voorzitter der school commissie, de onderwijzer en nog en keie leerlingen hunne dankbare gevoe lens hadden vertolkt, eenigo liederen waren gezongen en door den jubila ris die ook voor versnaperingen had gezorgd wijzende aa. op de moei lijke en verantwoordelijke taak die op hem, als leider der jeugd, rustte, dank was u itgesproken voor zu lk eene grootsclie ovatie, ging de jeugd uit een, blij de gelegenheid gehad te heb ben, hun ieeroar zoo geheel naai- har te le hebben kunnen huidige». Natuurlijk werd er in deze dagen van de door Rabbijn de Vries aan geboden gelegenheid om hem in zijn huis dat door corporaties en vrien den met planten en bloemstukken kwistig was versierd, te komen oom- pilmenleeren, buitengewoon druk ge bruik gemaakt- Zoo maakten hun opwacltting; de kerker;.ad der Ler. gemeente; verschil lende Zionistische corporaties, die in hem iiaar meest geziene propagandist erkennen, en zoovele andere particu lieren en deputaties, a a van hert, be- stuui van Meenenbcrg, vertegenwoor digd door Jin. Mr. D. E. van Lennep en Prof. van Walsen), die hunne ge- lukwenechen kwamen aanbieden naast dank voor de zorg aan do Joodse lie i verpleegden aldaar bijna 25 jaar besteed. Moge Rabbijn de Vries nog zeer lang tot zegen zijner gemeente werkzaam zijn! ONGELUK. Maandagmiddag om 5 uur heelt de 9-jarige van B., wo nende Aluerlen van Heemskerkstraat 20 op hei Stationsplein een der wielen van een lorrie met ijzeren staven over den linkervoet gekregen. Van B. hielp personeel van de firma Beyues bij het voortduwen van de lorrie op de raila die voor de fabriek der firma B. lig gen. Het knaapje werd in de zaak der firma li. binnengedragen. Dr. Dijk stra die Ier hulp werd geroepen, ver bond den voet en constateerde dat vier teenen waren verwend. Op zijn advies Is het knaapje per poütiehran- card naar de stichting Sb Joannes de Deo vervoerd om daar te worden op genomen. RIJWIELDIEFSTALLEN. Aan do rijwieldiefstallen komt in de laat ste dagen geen einde. Maandag zijn er weder 2 ontvreemd. Tusschen 12 en I uur; een ten nadeeie van de firma v. d. B. dat voor 't magazijn der fir ma op de Oude Groenmarkt stond 't al de tweede keer, binnen eenige weken, dat een rijwiel dat aan de firma toebehoort is gestolen en om 3 uur een van een reiziger uit Am sterdam, die 't even voor de zaak der firma Joh. Enschedé en Zn. op het Klokhuisplein had neergezet. j HYPOTHECAIRE BELEGGINGS- BANK. De Staatscourant behelst j de statuten der N'. V. Hypothecaire Beleacinffsbank alhier. De vennoot- schat) heeft ten doel: a. het voor reke- i nine en ten name van derden ter leen verstrekken van gelden tegen hypo thecair verband van onroerende za- ken. eelecen of gevestigd binnen het IRiik in EuroDa het administreeren van deze voor derden Besloten leenin- Ben. met overneming van alle risi co's. die aan deze leentngen voor de geldgevers verbonden ziin. met uit- zonderiniz van die van oorloKsmolest en de gevolgen van overstroomingen het voor eicen rekening ter leen verstrekken van Belden teBen hvDo- thecalr verband van onroerend.' za ken. cele«en of Bevestigd binnen het Riik Ir. Europa c. het uitgeven van renteffevende schuldbrieven, 't Maat- sch armelijk kanitaal bedraagt een millioen gulden, ---'-"ld In duizend aandeelen. elk van duizend gulden. Bii het oasseeren der akte ziin 215 aandeelen geniaalst. GEie vervolg Stadsnieuws op pag. 21 uit ue Omstreken BEVERWIJK. Statuten. De Staatscourant behelst de statuten der N. V. Maats. Kunstmeststoffen- handel ..Keimemerland" alhier. Het kuDitaal der vennootschap bedraagt 25.000 gulden, verdeeld in 25 aandee len van 1000 gulden, waarvan 12 ziin geplaatst.-van weike 9 ziin volgestort, terwiil on de 3 overige tien percent is gestort. Benoemd ziin voor den eer eten keer tot directeur de heer D. Teer. kassier alhier, en tot commissa rissen de heeren S. de Ruyter Sr.. P. Klaasse en J. Beentjes Jzn.. allen van Heemskerk. VELSEN. Gemeenteraad. Voortgezette openbare vergadering van den Gemeenteraad van Velsen, op Donderdag 3 Mei 1917, des namiddags te 71/2 uur, ten gemeentehuize. Nog te behandelen punten der agen da 2. Regeling der bezoldiging van ambtenaren. (Voortgezette behande ling). 3. Aanvulling van hel reglement op de uitrusting der politie. 4. Vast stelling verordening samenstelling en werkkring commissie van advies in zake de werkloosheidsverzekering. 5. Uitstel inwerkingtreding verordening op de vleeschkeuring. 6. Creditl voor ziening van levensmiddelen, huishou delijke artkelen en brandstoffen. 7. Alevoren voor bet uitbaggeren van de Delft. 8. Vaststelling en herziening van uitbreidingsplannen en bouwver- boden. 9. Toetreding tot de vereeni- ging van Xederlandsche gemeenten. 10. Bepaling vervroegd avondsluitings uur voor café's. 11. Wijziging van 't reglement op de gemeeniciijke vis- scherijechool. 12. Financiëele beslui ten. 13. Adressen a. van J. J. Ruis, agent van politie," betreffende toeken- ning van rij-wiel vergoeding b. van het hoofdbestuur der Vereeniging voor M. U. L. O. om een bijdrage voor het examenfonds. 14. Vaststelling ba.ans en verlies en winstrekening betreften- de het jaar 1916 a. van het gasoe- drïjf b. van het le vensmiddelen be drijf. 15. Interpellatie .au den neer J. E. Sluiters inzake de levensmidde len. 16. Alsvoren van den heer W. ba ron van Tuyll van Serooskerken inza ke bet niet-goedkeuren van het door G. B.eeker, te Veiseroord, ingediende bouwplan. 17. Alsvoren van den heer F. C. J. Netscher inzake een persge rucht over frauduleuze handelingen met een partij aardappelen, eigendom der gemeente. 18. Belastingzaken. üiouïaland Toelating van bewapende handelsschepen. De Minister van buitenlandsche za ken heeft aan de Tweede Kamer me- dedeemg gedaan van de correspon dentie me; de Fransche Regeering ton aanzien van de toelating van bewa pende handelsscnepen m onze ha vens. Deze publicatie sluit aan op de gegevens in het laatste Witboek door onze regeering gepubliceerd. Er wordt medegedee.a de tek:-; van do nota van Frankrijk d.d. 15 Maart. Daarin wordt aa. opgemerkt, dat b.ijkens de gedachtena isseling De cember jl. liet Nederlandsche Minis terie van Buitenlandsche Zaken de toelating van bewapende handeltscije- pen als in strijd met de Xederland sche neutrarileitsverklaring van 1 Augustus 1914 beschouwden krachtens welke koopvaardijschepen die te hun ner verdediging bewapend zijn, aan ■deze'fde regelen zijn onderworpen als oorlogsschepen. Het schijnt intue- schen zoo betoog' de Fronsche le gatie niet mogelijk dat de Neder land sche neutraiiteitsverklaring te dien aanzien iets heeft kunnen beslis sen, want de quaestic der bewapende schepen, zooals deze zich thans voor doet, is een geheel nieuwe quaestie. ,,De praktijken van den duikbootoor log, de torpederingen van weerlooze schepen, de vernietiging van hun be manningen en var. hun ladingen heb ben intusschen de oude onzekerheid ter zee doen herleven. Onder deze om standigheden zouden de regeeringen ernstig te kort komen in haar plicht van bescherming tegenover haar zee lieden ter koopvaardij en de passa giers die onder haar vlag varen, wan. neer zij aan koopvaardijschepen, ln strijd met de eertijds in alle landen gevagde tradities, de middelen wei gerden oui zich in volle zee to verde digen. Nu zou echter het htm verbie den van der» toegang tot de havens gelijkstaan óf met hun elke verbin ding te weigeren met de landen die van dn recht gebruik maken. Dit zou een onvriendschappelijke gedachte uitmaken, welke ongetwijfeld noch in het verlangen, noch ln de bedoeling der Xederlandsche regeering ligt". Verder acht de Fransche legatie de stelling der Xederlandsche regeering. dat do quaestie van de toelating van bewapende schepen in onzijdige ha vens tot het gebied der neutraliteit behoort en door elk land, overeen komstig zijn eigen belangen, kan wor den opgelost, met juist. De stelling gaat in tegen de beginselen van bet Volkenrecht en is met name in stri, met de besluiten zelf van de Tweede Haagsche Vredesconferentie. De nota besluit: „De Fransche Le gatie vieit eicii dan ook met de hoop dat de Nederlandeche rageeruig in de toelating van de handelsschepen welke te hunner verdediging zijn be wapend, evenzeer een plicht van stip te en correctie neutraliteit tegenover de oorlogvoerenden zal zien as een erkenning der beginselen welke het moest algemeen zijn erkend en gecodi ficeerd door het Volkenrecht". i April heeft onze minister van buiten landsche zaken geantwoord. Daarin wordt opgemerkt, dat Neder land reeds van 't begin van den oor log uf 't standpunt heeft ingenomen, dat bewapende schepen niet in onze havens worden toegelaten. Dezelfde argumenten worden door onzen minister daarvoor aangevoerd als in het antwoord, indertijd aan Enaeland gegeven. (Medegedeeld in het gepubliceerde Witboek, waarvan we een uitvoerig uittreksel gaven Red. H.'s D.). Ook merkt de minister noa od. dat onze regeering niet aar zelt ..het aoed recht aan te nemen van handelsschepen om zien te be wapenen. Maar zit voegde hieraan toe. dat daaruit baars inziens niet volgt dat bewonende handelsschepen der oorlogvoerenden moeten worden toegelaten in de havens, reeden en territoriale wateren van een neutrale mogendheid, aangezien laatstgenoem de vraag tot het domein van het neu- tialiteiterecht behoort, terwijl de vraag, of handelsschepen der oorlog voerenden het reclit hebben zich te bewapenen tegen vijandelijke oor logsschepen. om aan de builiuaklng of vernieling te ontkomen, lot het do mein van het oorlogsrecht behoort." ..Harer Maieetelta Regeering geeft zich volkomen rekenschap van den gevaarliiken toestand, waarin zich de Fransche handelsschepen bevin den. wanneer ïii. niet-begeleid door oorlogschepen evenals alle sche pen dei neutralen zonder verdedi ging blootstaan aan de aanvullen der Duitsche duikbooten, Zii begrijpt, dat uit den aard van dit gevaar enkele hunner niet zullen voortgaan met een geregeld bezoek aan de Xederland sche havens, w elke zii gewoon waren aan te doen. Zii zou dit voor de be langen van de beide landen zoo scha- dehike gevolg van hare onzijdigheids- regeling ten zeerste betreuren. Maai de overwegingen, welke haar in de maand Augustus 1914 er toe deden besluiten om de bewapende handels schep;; der oorlogvoerenden terug te brengen tot de categorie der vol gens de bewoordingen "van de neutra- liteitsverklaring met oorlogsschepen i gelijkgestelde vaartuigen, behouden nog hare volle waarde. Bovendien zou een wijziging barer houding on uk oogcnblik hoogst ern stig ziin. v. lil het zou geiden de her roeping van een sedert het begin van den oorlog v usigesielaen en sedert behoorliik ter kennis van beide oor logvoerende nartiien gebrachte» neu- traliteitsregel." Ome minister besluit Harer Ma- iesteits Regeering vleit zich. Jat de Regeering der Republiek, na van het voorgaande kennis te hebben geno men. overtuigd zal ziin. dat aan de houding van Nederland oo dit punt geen enkele onvriendelijke bedoeling fegeus Frankriik) of ziin bondgenoo- ten ten grondslag ligt. De voedselvoorziening. De r aiiisoen t erinz In ziin wekeliiksche mededeelinsen bericht hei Biiks D^tributiekantoor het volgende ..ln verband met den vrii aanmerkehtken voorraad minder auurzame aardaonelen. die in elk geval vóór 15 Mei e.k. verbruikt moe ten ziin en de noodzakelijkheid om elk voedingsmiddel oo de meest eco nomische wijze te bezigen, wordt het rantsoen van aardappelen verhoogd van 12 tot 20 K.G. oer hoofd en oor 4 weken over de periode ingaande 16 April e.k. en eindigende 14 Mei d.o.v. In verband daarmede wordt het rant soen voor riist. gort en havermout voor de oertcde van 16 April e.k. tot 14 Mei d.a.v. bepaald od0.7 K.G. riist en 0.3 K.G. gort en havermout per hoofd der bevolking." De Noorsch schlü tot «In- ken gebracht. Maandagavond werd door den zeil- beuger ..Catharinus". van de Zee- visscheriimaatschaooii ..Volharding" uit Vlaardingen. de geheele beman ning van het Noorsche barkschip ..Telefon" in de haven van IJmuiden geland. Deze bark was door een Duit sche duikboot op de Noordzee tot zin ken gebracht DE DUITSCHE LEZING OVER DE ..AMSTELDUK'. Wolff seint uit Berlijn ..Volgens berichten uit Ne derland zou de bemanning van het stoomschip ..Amsteldük' beweerd hebben, dat dit schip buitep het ver sperde gebied, namelijk od 52 gr. 26 min. N.B. en 4 gr. 10 min. O.L. ln den grond zou ziin geboord. Daarop dient geantwoord te worden, dat de nlaats. waar het schip tot zinken werd gebracht, acht mill ten westen van do westelijke grens van het ver sperde gebied, dus binnen dit gebied. Is gelegen. OP DUITSOHE VROUWEN GE SCHOTEN. In het Broek, een ge hucht onder de gemeente Beesel (L.), werden twee Duitsche meisjes, die op hunne waarechuwing geen halt hiel den, door militaire kommiezen aan- gesohoten. In levensgevaarlijken toe stand werden ze naar het hospitaal te Venlo overgebracht. Door de Duitsche grenswacht is nabij Elten, in de nabijheid der grens, een meisje uit Essen doodgeschoten. Zij was op weg naar ons land om le vensmiddelen te halen en bleef, toen zij «laartoe gesommeerd werd, niet staan. CONGRES VOOR DUURZAMEN VREDE. Zondag werd in Den Hoog voortgezet het Nationaal Con gres van liet Nederlandsoh Comité van Vrouwen voor diuurzamen vrede. Mevrouw H. van Bijma—Hijmans 6prak over ,,<le vrouw en de vredes beweging ln verband met het econo mische vraagstuk". Spr. stelde de vra gen; üi hoeverre heeft de huidige economische oorlogstoestand veran dering gebracht in het standpunt der vrouw tegenover de vredesbeweging? Begrijpen de vrouwen voldoende, dat na den oorlog die toestatui niet in eens zal veranderen? Zien zij voldoen de in, dat zij zich in verband daar mede hebben aan te sluiten bij de vredesbeweging'? Spr. zette uitvoerig uiteen, hoe in vele landen maatrege len worden overwogen om de vrouw a de©: van haar huishoudelijk werk ontnemen: b.v. door gemeenschap pelijke keukens. Gok na den oorlas zullen de moeilijkheden groot blijven. De vrouw horil Lont te maken tegen den oorlog, pogingen te beramen tot een duurzauieu vrede. Mevr. Thiel deelde bij de discussie mede, dat zij de kappersbedienden te Haarlem, toen deze haar om raad vroeg, heeft geadviseerd, een vrouwe lijke kappersbediende in de vereeni ging op te nemen. Mevrouw W. ltallie van Embden sprak daarna over het verband lue- schen de vrouw en de vredesbewe ging en het sociale vraagstuk. Een motie, voorgesteld door mevr. Baarveld, werd door het bestuur overgenomen. Deze motie, die zich ba seert op de resoluties van het Inter nationaal Congres van 1915 en hare afkeuring uitspreekt over dó Grond- wetherziening, werd met bijna alge- meene stemmen aangenomen. Het bestuur stade een motie voor, den wensch uitsprekende, dal de re- geeringen zoo spoedig mogelijk een einde maken aan den verschrikkelij ke» oorlog en medewerken tot een billijken, duurzamen vrede. Deze mo tie, die met aigemeene stemmen aan genomen werd, zal ter kennis worden gebracht van alle regeeringen van neutrale en oor-ogvoerende landen. Mevr. C. A. de Jong van Beek en Donk—Kluyver besprak de verhou ding tusschen vrouw en vredesbewe ging tot interiiatiou&e verhouding. Hierna werd t congres gesloten. ONS PRINSESJE. De leerlingen der Belgische school te Middelburg heoben het oigende gedicht aan Prinae6 Juliana gezonden, ter gele genheid van haar verjaardag. Prinsesje lief, één dagje pas Vóór 't Meie-licht geboren, In tijden dal er Vrede was En Lent met zonnegloren! Geliet een derde maal den wensoh Van Belgies jeugd te hooren. Geen onheil kome ooit Xeêrlande grens, Noch Xeèrlands Huis te storen, De jaren brengen, gul en blij, Alwat U kan bekoren. De dagen weven gouden tij, En zingen om Uw ooren. Geen uurker. ga. c eae» Kind, Voor U in rouw verloren. Oranjes vlag klappe in den wind Vandaag uit ruam en toren. Wij wenechen U o Bloem] den dag Voor Bloemeu-Mei geboren Uw keLk vol jonge kleur en lach. Uw kroon vol zonnegloren. MONOPOLISEER ING LEVENS VERZEKERING. - Wij hebben mel ding gemaakt van het besluit van een vergadering van levensverzekering maatschappijen tegen de monopoil- t^eringaplannen van minister Treub. Het weekblad Zonneschijn meldt, dat rc^ds 80 maatschappijen zich bij deze actie hebben aangegoten. DOODGESTOKEN. Te Tilburg heeft Zondagavond een man, M. ge naamd, een Duitsch deserteur doodge stoken. Bij een ontmoeting op straat bracht M., na een nietig woordenver- achil.den deserteur Bunke, afkomstig uit Dusseldorf, verschalende meoete- ken In borst en rug to?. De vers.agens is kort daarna overleden, liij had M. niets in den weg gelegd. De dader, dia reeda meermalen met politie en justi tie in aanraking kwam, werd gear resteerd. KINDERVACANTIE-KOLOMES. Zondag is to Amsterdam een vergade ring gehouden van het Centraal Ge nootschap voor KinderiiersteUings- en Vacantiekolonies. onder voorzitter- schao van mr. L. N. Roodenburg. die wei afgetreden is als voorzitter, maar od verzoek van he", bestuur deze bij eenkomst noa wilde leiden. Spreker wensch te de vereeniginc geluk met de benoeming van dr. A. Schuckink Kool tot voorzitter. Wegens duurte der bouwmaterialen kon dit jaar niet overgegaan worden tot den bouw van het koloniehuis te Nunsneet. De jaar verslagen werden goedgekeurd. Het tekort voor. 1917 wordt geraamd op f 3951.24%. De heer F. W. I-udwig. te Amsterdam, werd gekozen in den Raad van Toezicht. Toi leden van hel hoofdbestuur werden benoemd mejuf frouw J. Peck, oud-directrice van het kcloniehuis Zwartendu' en herkozen de heeren dr. J. J. Pigeaud en dr. A. Schuckink Kool. Na breedvoerige dis cussie werd het volgende voorstel van Amsterdam I aangenomen ..De alge- meene vergadering spreke als haar oordeel uit. dat de beschikbaarstel ling der Koloniehuizen voor buiten landsche kinderen slechts dan plaats vir.de. indien de verpleging der Ne- derlandsche kinderen geheel geëin digd is." Onder de afdeelincen. die adhaesie aan dit voorstel betuigden, was ook Haarlem. BRANDEN. Te Den Helder is het groote manufacturenmagazijn van den heer Grunwald aan den Kanaal- weg afgebrand. Het aangrenzende oostkantoor, vooral de woning van den directeur, en de drukkerij van het Dugblad voor Den Helder kregen* waterschade. Koloniën VOLTROKKEN DOODVONNISSEN. Uit Soerabaja wordt aan 't Alg. Hbld. geseind. Te Palembaiig werden opstandelingen uit de Rawas opge hangen in tegenwoordigheid van den assistent-resident Oudkerk Pool, dr.. C. J. Neeb en het ge» angenisperso- neel. Eene groote menigte inlandsche toeschouwers werd op een afstand gehouden door de plaatselijke po'itie en 70 man militairen en gewapende politiedienaren, die op alle eventuali teiten waren voorbereid. Dc ter dood veroordeelden werden door de bevol king voor onkwetsbaar gehouden. Er deden zich geen incidenten voor. Reuter seint uit Batavia aan dc N. R. CL: Drie rebellen uit Palembang zijn in tegenwoordigheid van epn groote menigte inlanders opgehan- gen. De orde is niet gestoord. Rechtszaken DE STUKKEN VAN HET WEEK BLAD ,.DE TOEKOMST". Advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, nam conclusie in zake het cassatieberoep van G. A. M., admini strateur van bet weekblad „De Toe komst", door het .Gerechtshof te "ft- Gravenhage wegens defstal en ver duistering van stukken op het kan toor van het weekblad ,.De Toekomst" veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. Op grond dat de bes-is sing omtrent de wederrechtelijke toe- èigenmg niet voldoende met redenen is omkleed, concludeerde advocaat- generaal voornoemd tot vernietiging van bel bestreden arrest en verwij zing der zaak naar een aangrenzend Hof. Uitspraak Woensdag 30 Mei. SPIONNAGE. Ook werd door den adv.-generaal bij den Hoogen Raad conclusie genomen in zake het beroep ran F. J. H. H., stuurman te Vlaar dingen, en J. D scheepsagent te Maassluis, tegen het arrest van liet Gerechtshof te 's Gravenhage, waarbij rij tot reep. 5 en 9 maanden gevange nisstraf zijn veroordeeld wegens het verrichten van handelingen waardoor de veiligheid van den staat in gevaar wordt gebracht, te weten het verstrek ken van inlichtingen aan DuitscILand betreffende de böoeging van Engel sche ooriogcachepen n van Xederland sche en llugeiadie koopvaardijschepen Op grond van een der voorgestelde middelen van cassatie betreffende den vorm werd geconcludeerd tot vernie tiging van het arrest van het Haag- echo Gerechtshof en verwijzing van de zaak naar een aangrenzend Hof. Uitspraak Woensdag 30 Mei. Letteren en Kunst RIJKSMUSEUM. Naar van be voegde zijde vernomen wordt, zal het Rijksmuseum binnen enkele dagen weder voor het pubiiek geopend wor den.

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 1