DE OORLOG. Ovtr Vred«. Frankriik blUft R1 z a »- Lotharingen eischen. Zoolang de Russische Raad van fcfcevaardigden van arbeiders eo sol- 'daten zich naast de voorlooDlue re- Eeering alleen bemoeide met blnnen- indache auaesties. paste het niet, schrirtt de ..Tcmos", aan de Fransche pers. om daarin mee te spreken. Nu do Raad echter ook aangelegenheden van buitenlandsclie Dolitiek Raat be handelen. woidt het anders, meent bet blad. Allereerst het .Jeroen on de volkeren der wereld" en in het bijzon der od het Duitsdie. om de militaire automatic omver te werpen. Men kent het antwoord van Scheidemann as. Daaron volgde een verklaring var. den Raad. hoe hit dacht over den toekomstigen vrede, niettegen staande hierover reeds lans de gealll- eerden en daaronder Rusland, zich hebben uitgelaten in hun antwoord aan Wilson. De door den Raad aangenomen for mule is officieel aan een afgevaardig de van het Amerikannsche congres door Tsieldsii gezonden, luidende ..Zooals verklaard is in het beroep van den Raad on de volkeren der we reld en ln de resolutie van het alge- ireene congres vnn den Raad. zoekt do Russische revolutionnalre demo cratie geen afzonderlijken vrede, maar een internationalen vrede zon der annexaties, zonder werkelijke of vermomd'- schadeloosstellingen." De „Tamps" wil niet ontkennen, dut doze vredesformule onrust heeft fcowekt. Terecht hebben de Engelsche. Fran«che en Itallaansche socialisti sche afgevaardigden te Petersburg 'duidelijke verklaringen van den Raad eeëischt. De ..Temps" meent echter goed te doen. nogmaals met klem en nadruk te onderstreenen jren moet ln Rusland bit alle partüen $vel goed beseffen, dat van een aifzien Van Elzas-Lotharingen geen snrake knn 7.Ht, het terugnemen van dit ge bied kan niet gelden als annexatie®. Da wereld zou niet begrijpen. dat Po len vrit zou worden en Elzas-Lotha- rir.gen ln de slavemii zou blijven. Men kan omdat de Fransche natie gedurende 45 iaar voor den Europee- schen vrede haar volkomen gerech tigde terugvordering heeft ongeofferd. haar niet verbieden dien elsch thans te stellen nu zti uit haar langdurige berusting Is wakker geschud door den meest brutalen aanval. De ware Vredesformule is en bliiftteruggave, herstel, waarborgen, d. w. z. dat het 'doel is. het werk van het geweld in het verleden te vernietigen en zich daartegen voor de toekomst te waar borgen voor welk doel het her nieuwde Rusland, naar da ..Temps" verwacht, aan Frankriik's ztide zal hliiven. Verspreid nieuws LUCHTAANVAL OP KOOPVAAR DERS. De Duitscho marinestaf meldt Benige Duitsche zeevliegtui gen hebben vijandelijke koopvaar-j deitf voor den Theemsmondi aange vallen en een s.a. van ongeveer 3000 ton ln den grond geboord. Eon vlieg tuig ia niet teruggekeerd on waar- BClnjnlijk verloren. UK BELGISCHE VROUWEN TOT DE VROUWEN DER NEU TRALE LANDEN. Mevrouw Carton de Wiart heeft uit bezet België een oDroeD ontvangen, door de Belgische vrouwen aan die in de neutrale landen gericht Deze oi> roen eaat vergezeld van een schril- ven. waarin gezegd wordt ..Daar wii zelfs niet buiten de land- grenzen onze handteekening durven te ooenbaren. verzoeken wii u de echt heid van dit stuk. uit het bezette ge bied komende, te willen waarbor gen." Aan den tekst van den ODroeo ont- leenen wti het volgende ..Oh. gfi die de grievende benauwd heden van uw bedreigd, vermoord of ontheiligd vaderland niet hebt ge kend. cli die den vlijmenden angst voor lieve wezens, alle dagen blootge steld aan de doodende kogels van den vijand, met hebt gevoeld, gii die de vreeseliikheden van den inval niet hebt geleden, aanhoort den noodkreet de.- vrouwen van het verkrachte Bel gië Wii gelooven te mogen spreken in naam der Christelfiike en der on- gelcovige vrouwen van België, allen deelden in dezelfde droefheid en den- ceifden weerzin tegen de schandelijke wegvoering der Belg'tche arbeiders, in Duitachland tot werken gedwon gen teoen hun eigen vaderland. De neutrale landen zullen niet be rusten in deze nieuwe onrechtvaar digheid lant niet toe. dat het tot de prescriptie van een voldongen feit kome. On dit oogenblik trachten onze aanvallers de natiën te doen gelooven dat di werkloozen voor hen een last riin en voor ons een gevaar en een gehande. Het is echter Duitschland. dut van onze werklieden werkloozen heeft gemaakt, dat door ziin brutalen inval van Augustus onzen buiten- lnndschen handel heeft belemmerd en onze bloeiende nijverheid heeft te niet gedaan. Het is eveneens Duitsch land. dat nog dagelijks nieuwe werk- kvozen maakt door voort te gaan met do werkhuizen te sluiten, of met te- een een scotpriis de metalen, de ma chines. de werktuigen en de grond stoffen on te eischen. Het is waar. dat de spoorweg- en arsenaal werklieden ontberingen, gevangenisstraf en de schandelijkste vervolgingen hebben doorstaan liever dan voor den vijand te werken. Men denke alleen aan /iet feit. welk een verpletterende last het .voor ons kleine landje beteekenl. een milliard belastingen en vier milliar- den uneischinccn van allerlei aard in twee iaren tiids. Waarom oefenen de Duitschers nu eens zoo een alschen. dan weer zulk een geweldigen druk uit. teneinde van hunne slachtoffers eene zooge naamde ..vrïiwillige" verbintenis te verkrijgen indien teekent. zult Re een hoog salaris ontvangen, zen uwe familie tegemoetkomingen oriU vangen teekent gi- niet. dan be- rtofl men u van voedsel en wordt gij veroordeeld tot dwangarbeid. Zie daar wat Duitschland ..vrijwillige Verbintenissen" noemt. De meeste mannen hebben den moed. deze bekoring ver van zich te Werpen. Dan. volgens de uitdrukkim.- van Von Bissing. moet men tegen hun wil in. de twijfelaars en de tal- mers gelukkig maken. Men hoopt hen ln beestenwagens od. men sluit ze daar gedurende lange uren. soms twee dagen oo. zonder eten. zonder lucht, om ze daarna naar het land der moderne slaverlt weg te voeren. Ziedaar wat de gouverneur van Bel gië noemt..eene wegvoering, welke od de meeat menscheliika wijze ge schiedt." Oh konden wii maar weerstand bieden 1 Iedere weerstand ln massa is echter onmogelijk geworden, doordat allo waoens ons ontnomen ziin. Ve len nochtans zouden ondanks alles weerstand hebben willen bieden, ten koste zelfs van hun leven maar wat hen tegenhoudt, het is de vrees, dat mèt hun leven ook hun streek of hun stad vernietigd wordt. .De Belgen Wii ven evenwel ontem baar ziS die de noodige middelen kunnen verzamelen en aan de vijan delijke waakzaamheid kunnen ontko men. gaan de grens over. Vruchteloos beweert de Duitscher. dat de weg gevoerden tot geen enkel militair werk gecwengeu worden. Wanneer echter do Belgen in de Duitsche werk plaatsen de naar het Duitsche front veitrekkendo mannen vervangen, is het resultaat dan niet hetzelfde En van zulke wegvoeringen, in strijd met alle goddeliike en menscheliike wet ten. heeft Von Bissing gezegd, dat ..zii noch voor het volk. noch voor het land een zwaar offer waren." Waarom willen wii nog ons protest voegen bil al deze. die reeds inge diend ziin en waarom wilien wii het tot u richten Omdat u« vrouwen de bewaaksters ziin van de beschaving, door de misdaad uitgedaagd. Wii denken aan het gevaar, waar aan de vrouwen, de meisjes, beroofd van den steun der hunnen, zun bloot gesteld in die doroen. waar de vijan- cleinke soldaten huishouden. Wij denken aan den folterenden strijd, woedende in hei hart der veroordeel den. tusschen den wil. hun scliande- liik werk te saboteeren en de vrees voor de ergste gevolgen. En voor het België van morgen, èn voor de toe komst van ons ras schrikken wij voor dc gevolgen dér lichamelijke uitput ting en der zedelijke verzwakking, welke die honderdduizenden uil hun woningen weggerukte mannen wacht Vrouwen van de noordelijke landen en vrouwen van het zuiden, aanhoort onzen wanhoopskreet en gunt ons de bijdrage van uw werkdadig mede gevoel. Gii bezit de stoffelijke mocht niet. gii hebt het gezag niet van de regeeringen, maar gii bezit den groo- ten invloed, die de gevoelens van een volk vormt Gil allen kunt in de pers der beide werelden onvermoeibaar de wuurheld tegenover de leugens onzer verdrukkers steil en. Gii allen kunt u aansluiten bu een verzoekschrift van c-en grootsche beteekenis. die on Duitschland het gewicht van den af keer van het geheele menaclidom zal doen wegen. De oDroen besluit dan ..Van ons tranendal uit smeeken wil u ons te hcluen o gii vrouwen van nog in vrede levende landen, bliift niet on gevoelig voor de vurige bede uwer zusters von België. DE STRIJD OM LENS. In de ..Dailv Mail" beschrijft Beach Tho mas ziine ervaringen bii do troepen, dia om hèt bezit van Lens strijden. Hii zegt o. a. ..De Duitschers hadden deze groote miinstad niet zoo haastig en volko men ontruimd als het dom Vimv. waar de Canadeesche troepen klaag den. dat zil geen andere sporen van den viiand kouden vinden, dan een naar bevende en half-verhongerde achterblijvers In de gedekte schuil- ulaatsen. Gisteren vonden zii er drie van die mannen, die met behulp van een woordenboek een zinnetje hadden samengesteld, dat ongeveer luidde ..Good kind British, please accent souvenirs", en den mannen, die hen vonden, hunne zaklantaarns en hor loges aanboden Ook in de loopgraven werden e- eenigen gevonden ver schillenden werden gered door onze mannen die hier of daar den grond zagen bewegen en de levend begrave- nen uit hunne gevaarlijke positie be vriidden. Maar van de eigenlijko vnnndeHike macht was geen spoor te zien. in Lens en Liévin bevonden zich noiir sterke achterhoeden en ik kan uit eigen aanschouwing veel vertellen omtrent de wijze waarop de Duit schers zich dien dag verdedigden en op de vlucht gingen, en ook van de nam alsw iize der onzen. Toen ik bij de bedoelde afdeeling aankwam werd er iuist een longe Elzasser als gevan gene aangevoerd. Hii vertelde ons. dat hii t j zamen met een Pruts in een buitenwilk was achtergelaten en dat men hem ongedragen had. zooveel schachten van kolenmijnen. 9traten en belangrijke gebouwen te vernielen, als hem mogeliik was. Blijkbaar was hii bii de pioniers geplaatst, omdat de Eizassers in het algemeen er be zwaar tegen maken, om in de gelede ren te vechten. Zii hadden allen ge zamenlijk eenigen tiid te voren een verzoekschrift ingediend, om aan het oosteliik front te mogen strijden. De longe man sprak uitstekend Fransch en eobrekkig Duitsch. Het ls slechts een kleine afstand van het hoofdkwartier dezer afdeeling tot den ton van een heuvel, vanwaar men een der ruimste vergezichten ln Frankriik heeft en vandaag baadde het geheele landschau In het heerlüke zonlicht Het was uitmuntend zicht de roode daken van Lens 'en al de bultenwilken. de kerktorens, de bo venbouw der rrv'npchachten. de slakhoonen. de lange riten arbeiders woningen. de straten, de boschjes en de loopgraven, alles was zoo duide luk zichtbaar abof bel od een looneei- achterdoek gescnilderd was en onze vliegmachines kaatsten bii hunne wendingen de zonnestralen terug, ais- of het hehosraaf-toestellcn waren. Lens. de stad van mysterie, lag ln de laagte. Zn was ais een doodenstad. Nergens was een sooor van leven te zien. in de hoofdstraten zag men geen mensch en van de plaats waar ik stond kon ik er twee overzien. Uit geen enkelen schoorsteen steeg rook od. zelfs de kanonnen zwegen. En toen had plotseling het was omstreeks negen uur Zaterdagoch tend eene reeks vreeseliike ont- nlcffinacn plaats. On kruispunten, bij de miiL&thachien. hier. daar en over al steeg een roode vlam. een zwarte zuil als de bezem van een sckoor- 1 sieenveger omhoog. Ordariks de belangwekkende verba len van den kanonnier, dig bii my was. verloor het schouwspel, dat door de zon verlichte beweginglooze landschap, waar nu en dan een ont ploffing plaats greep, spoedig ziine bekoring voor mii. De kanonnier had mil verteld van ziin zestig-ponders en hoe 7'ï de Duitschers een week lang hadden uitgehongerd, door lederen dag voor het ontbiit 1000 projectielen on ziine verbindinsgwegen te laten neervallen, enz. Maar ook hl?' zelf wilde weer cmstiieen en voortgaan. Hil ee'oofde. dat Lens reeds ln onze handen was gevallen. Wii gingen dus voorwaarts en van tiid tot tiid ontmoetten wij groenen soldaten, die na een week zoo hevig gevochten te hebben als een mensch iraar kan verduren, nu naar de rust- kwartieren gingen. Sommieen liepen reeds te slapen. Zii hadden van Maandagochtend haif zes toen zii een der sterkste posi ties. Ir Frankriik stormenderhand veroverden tot Vrijdagnamiddag toen zii den vluchtenden viiand over de daarachter gelecen hellingen ach terna gingen, doorgevochten. Som migen hadden tot aan de knieën door de modder gewaad. Sedert Zondag nacht had geen van hen meer dan vier uren slaan genoten. Zii hadden elkander door stooten wakker gehou den. wanneer zii in de loopgraven dreigden in slaap te vallen, maar zij hadden volgehouden en kwamen nu naar de kwartieren even rustig en even weinig trotsch al3 zii ze verlaten hadden. Sop migen hadden hunne vrienden verloren, maar verzekerden dat die als-dappere mannen gestorven wa zen. Sommigen konden niet spreken. Zii hadden in twee of drie dagen niets te drinken gehad, maar waren te trotsch om te toonen. dat zij daar van last gehad hadden. Bii de terugkeerende groepen wa ren Engelschen en Schotten en man- ren van Nieuw Schotland deze laat- sten verlangden er zeer naar om weer naar huis terug te keeren. maar wa ren vast besloten, dat er eerst met de Duitschers moest afgerekend wor den. Zii ziin overgekomen, zooals zij zeiden, niet om roem of carrière, rr.aar om een vuil werkie od te knap pen. dat nu eenmaal moest gedaan worden. Nooit heb ik grooter bewon dering voor mannenmoed en beschei denheid gevoeld dan nu." VROUWELIJKE POLITIE-AGEN- TEN XE LONDEN. In de „Times" schrijft een medewerker „Vrouwen in uniform zijn tegenwoordig zoo al gemeen, dat de voorbijganger nauwe lijks nog omkijkt naar de op een „kaaebolletje" gelijkenden hoed, de onversierde blauwe kleederen en den blauwen band met de witte letters om den arm. En de draagsters dier uni form lijken bijzonder weinig opvallen de persoontjes te zijn, die er eerder op gesteld zijn niet dan wel de aandacht te trekken. Maar desondanks zijn on der de ontelbare vrouwen, die het werk dat de mannen hebben moeten verla ten, o p zich genomen hebben of die nieuw werk verrichten dal de tijds omstandigheden noodzakelijk hebben gemaakt, deze vrouwelijke politie agenten niet de minst nuttige, dappe re oh trouwe. Zij worden zeer zorgvul dig gekozen en geoeiend voor hare moeilijke taak. De recruien voor de zen dienst moeten wel opgevoed en lichamelijk gezond zijn en over uit muntende getuigschriften beocüikken. Tijdens de opleiding woruen er ook nog wel eenigen algewezeu sommi gen kunnen niet tegen alle weersge steldheden, anderen micsen initiatie! en doortastendheid en enketen kunnen zich niet aan discip.ine onderwerpen. De opleiding omval exercities, eerste hulp, de kennis van-het opmaken van het proces-verbaai en het optreden voor de rechtbanken kennis van nel bur gerlijk- sa strafrecht, vooral van de wetten die op vrouwen en kinderen be trekking hebbenpatrouilledlensl, huiszoeking doen, de inspectie van slaaphuizen. Zij wonen lezuigen bij over alle verschillende plichten der politieagente en moeten schriflelijke en mondelinge examens afleggen. Het optreden in rechtszaken Teeren zij in de gerechtshoven, waar zij met goed vinden der rechterlijke macht, die de waarde van de politieagente lieeft lëe- ren kennen, de zittingen bijwonen- Als de opleiding der recrute voltooid is dan kan zij meer dan genoeg werk vinden dal in het bijzonder voor vrou wen geschikt is. Men neemt gewoon lijk aan, dat groote lichaamskracht bij het poiiüevak onmisbaar is. Maar er is ook veel werk, waarbij moreele waarde en taotvol optreden meer waard zijn dan spierkracht. Vooral waar het vrouwen en kinderen betreft kan de politieagente sorno veel berei ken, waar haar mannelijke collega mistasten zou. Daar is bijv. de in spec, te der s.aaphuizen voor arme meisjes. Daar behoorden eigenlijk alleen vrou wen toegang te hebben. Ook zal een kind dal hulp zoekt, instinctmatig vertrouwen stellen in een vrouw. Het is een gewoon verschijnsel voor de rechtbank dat een kind zoo bang is dat het de waarheid niet kan zeggen en nog minder een heldere en uitvoerige verklaring kan afleggen. De politie agente hoogstwaarschijnlijk zelf een moeder weet hoe zij met een kind moet omgaan, het tot bedaren brengen, zijn angst wegpraten, tiet kalm maken en het ,zoo noodig, schijn baar terloops, de verklaring ontlok-; ken, die de rechtbank noodig heeft. Bovendien zijn vrouwen vee! bekwa mer in hei opletten van bijzonderne- den dan mannen en haar gevoel van rechtvaardigheid zal baar er toe bren gen geen moeite te sparen om achter de waarheid te komen. Het is goed werk en dat goed ver richt wordt- Misschien zal, ale de oor log voorbij ie, de politievrouw.oflicieel erxend en als blijvende afdeeling be vestigd worden. MUNIT1EVERBRULK DÖOR DE ENGELSCHEN. In het Engelsche Lageihuis ia een wetsontwerp ing^ diend strekkende om ook tot particu liere fabrieken het stelsel uit te brei den van de samenwerking van ge schoolde met ongeschoolde of halfgo- schoolde arbeidskrachten, gelijk dat alreeds in de onder i ageeringsbeheer etaande munitiefabrieken wordt, toe gepast. Op de indiening deelde de se cretaris van het ministerie van mu nitie cenige treffende cijfers mede over het munltieverbruik aan het front. Hij verklaarde dat gedurende dc eerste week van hel Briiache of fensief hei verbruik van granaten van 15 c.M. en uieer, ongeveer twoe- muik zoo groot was ale dat in de eer ste wem. van hel offensief aan de Soinrae, terwijl hel verbruik in de tweede week van het jongste o'fen sief 6 12 maal zoo groot was als dat van in de tweede week van het Somnie offensief. Het verbruik van geschut munitie van het Britsche leger in de tweede week van het jongste offensief was nooit te voren bereikt en was veel sterker dan ge durende de eerste week. Dat beiee kent dat ondanks liet vreesehjk arui- ierievuur dat dag aan dag in de eer ste week werd onderhouden, het leger in staat was het vuur nog 28 iioo- ger op te voeren. Dat was in tegen- s; ailing met den toestand aan da öomme, toen het verbruik van de eerste week nooit meer weid be reikt HUMOR AAN HET FRONT. Het is niet alles lijden en moeilijkheden aan hei front Ook humor is er niet zeldzaam. Een medewerker van ue ..Dailv Chronicle" heeft een aantal grappige geschiedenisles o**~eteekend. welke het blad afdrukt Hoe eaat het met A. vroeg ik ce-n hoofdofficier van een regiment Territorials. De man naar wien ik vroec was eeu vriend van mij. die juist vóór het aanbreken van den oorlog officrir was geworden en den geheelen strijd van den aanvang af heeft meege maakt Hii maakt het heel goed en of schoon hii niet zoo jong meer is. is hii een even goed soldaat ais de bes te. Ik heb nog nooit zoo een koelbloe- dicen kerel in het vuur gezien. Bukt iniet. knipt zelfs niet met de oogen. onverschillig of het een granaat, een kartets of een ..whizz-bang" is. En zelfs als een van de grootste projec tielen hierheen komt. een ...Minnie", zooals wil ze noemen, maakt liij zoo weinig drukte als wanneer het een voetbal was. Maar hii vloekte lol luj gicen zag. onulat een man. die een gedekte schuilplaats met hem deelt, snurkte. Het was de allerhevigste koude dag vai. dezen geheelen boozen winter en het vroor dat hel kraakte. De scherp schutters officier ontmoette od zijne ronde een Tommv. die observatie- dienst had od een punt vlak onder de borstwering en tegenover een enor- men mlinkrater in ..Niemandsland Hii keek strak in de periscope en zag er „geënfileerd" door een moorden den wind. zoo ongelukkig, bevroren en ellendig uit. als men zich ook maar iets denken kan. Zie ie iets vroeg de officier. Of ik iets zie vroeg Tommy zoo sarcastisch mogeliik. zonder om ite kiiken en niet wetend dat hil met een officier sprak. Als jeoogen loooen. en jeneus loopt en je. blikken hoed elk oogenblik over Je bevroren neus valt en die... periscoop vol bevroren modder zit vlak bii het kükgaatle. dan wou ik wel eens we ten. hoe ie wat zien kunt I VARIA. Een officier kreeg long ontsteking ln de loopgraven en werd naar een hospitaal aan de basis ge bracht. Ilier hoorde hii een gesprek tusschen den dokter en de verpleeg sier over zijn toestand. Riükbaar dachten zii. dat hii sliep. De dokter was van meening. dat de patiënt zou sterven en was niet weinig verbaasd toen hlf van het bed een zwakke stem hoorde zeggen Ik wed viif pond tegen één. dok ter. dat ik er niet tusschen uit ga. Niemand antwoordde. Niet Dan zes tegen één. Weer zwijgen. Toen een niidig ge brom en vervolgens zei de patiënt Heelemaal geen suortslui, die dokters. Een uitstekende kerel en een knapue dokter, maar als de Duit schers me niet konden doodmaken, dan kan hii het ook niet. Zeven tegen één. dokter Ook niet Nou. dan goeio nacht, dokter I lk ga slapen en beter worden 1 En hil werd beter. Stadsnieuws DE EERSTE AVOND-ORGELBE SPELING. Het moet voor den beer Louis Robert een vreemde gewaar wording geweest ziin. toen hii aan de afwerking van ziin als naar ge woonte met zorg samengesteld pro gramma begon en tot de ontdekking kwam. dat er maar een handjevol rr-enschen waren gekomen, om naar ziin prachtig spel te komen luisteren. Toen het eerste nummer geëindigd v.as. kwamen er nog eenige tientallen bii maar het aantal luisteraars bleef toch zóó klein, dat ze in de groote ruimte haast verzonken. Dat komt zeker, omdat deze eerste orgelbespe ling op Donderdagavond ge geven werd en het vorige jaar oo Vrii dagavond Vele muziek minnaars hebben stellig Woensdag avond het programma In ons blad en de aankondiging ln de agenda over het hoofd gezien. Den volgenden keer zal de toeloop wel grooter xlln. Beeldende Kutut. TENTOONSTELLING KRUIJDER BLJ DE BOIS. Heemetede's Groe nend aal, dat ach o one wandelpark, wordt meer en meer het oord van inspiratie voor den beeldenden kun stenaar. Menige tentoonstelling reeds loonde onderwerpen aan aljn schooin natuur ontleend on de wei ken van onzen stadgenoot H. J. Kruijder ge durende 6e .Meimaand bij De Bols op^ gehangen, z:jn voor een belangrijk deel studies waarbij Grooneuiiaal- sche boschpartij en den opzet voimen, een opzet die door den schihier-too- kenaar nu eene naturalistisch, dan weef stylist sah of ook ganseh mo dernistisch en kubistisch is verwerkt geworden. Aanstonds verklaren we door de werken der bende eerste ca tegorieën 't meest te zijn bekoord, waarvan wij speciaal de fijne „Para- dij6"-teekenjng (inspiratie van do Waterdal), Den (Jupanech behandeld) en enkele boometudies noemen. „Zon licht na den storm een forsche, meer modern gevoerde kleurkrijueekening iieeft bepaalde go&iiteXen ran openheid, zij „doet" iets, ai hebben we te vergeefs naar 't zonlicht ge zocht. Ontegenzeglijk mystiek is de stemming in de fusain „Groenen- daaPmaar het kubistisch behandel de „Kathedraalbosch" dat natuurlijk i n gewilde ruimte bedoelt te sueae- reereo, 't gewelf gesdiraagd door zui len van ongekorven hout, is ons wat heel eig gewild, puzzle-achtig en on echt. Zeer beschouwenswaard om inhoud, fantasie en voordracht zijn Kruijder s aquarellen „Het goede oogstjaar" en „Kerstnacht n BeL gie". beide 7.ijn geïnspireerd door den oorlog en doen op treffende wijze hat lugubere van dit menschonteerend moordbedrijf met zijn gevolg van el lende en verlatenheid gevoelen. Kort geleden werd laatstgenoemde schilderij op een tentoonstelling te Bieda eervol onderscheiden. Naast de expositie Kruiider is noa plaatsing verleend aar; een aantal landschappen van den Belgischen bal- l.ng W. Degoure de Nuncquea. Hoe- weü wat groezelg van schilder-allure en naief van visie is in sommige iets dat pakt G. KERKHOFF. Binnenland NEKKRAMP. Bij de 18-jarige dienstbode van den heer D. K., te Bo- beldijk is nekkramp geconstateerd. Ze is in een ziekeninrichUng te Hoorn opgenomen. BROEDERTWIST. Men meldt ons uit Maastricht; Naar aanleiding van een amokkelaffaire, ontstond in de Smedenstraat e>en hoogloopende twist tusschen de gebroeders J. en L G., Louis bracht zijn broor Jan een levensgevaarlijken steek in den buik toe. De verwonde werd naar het ge sticht Calvarienberg overgebracht Vee! hoop voor zijn behoud bestaat er niet De dader is gearresteerd. CONGRES DER S. D. P. Het Congres der S. D. P. wordt gehouden op 19 en 20 Mei as. te Amsterdam. MOORDAANSLAG IN DEN HAAG. Het 23-jarice meisie C. S.. op wie Dinsdagochtend in haar woning aan de Van der Veldestraat in Den Ilaaa door den 25-jarigen coupeur T. uit Ltotlerdam. met wien zii de verkee- «•inar had afKebroken. vier revolver schoten werden aeloet. waarvan een haar slaan trof. ia in het ziekenhuis overleden. KINDERLIJKJES. Een schipper heeft uil den IJsel te Gouda het lijkje van een nnseeboren kind opgehaald. Het liikie heeft onceveer een week in het water Keleaen. Twee {oneens hebben uit het wa ter aan den Noordwal in Den Haas een houten kiatle met een kinderlijkje- oneevlscht. INDRUKKEN VAN „DE NEDER- LANDSCHE JAARSBEURS 1917". Er is reeds veel geschreven over da Nederiandscho Jaarbeurs schrijft „de Controleur". Ze wordt van aiie kan ten geprezen, hetgeen niet anders dan rechtvaardig is. daar zo veel bewon derenswaardigs bood op industrieel en technisch gebied. Dit is te verkla ren uit onze gioote wetenschappelijke kennis, die gemeen goed geworden is van u ie landen, waardoor hei mo gelijk wordt dingen te vervaardigen van groote cultureel® en aesthetische beteokems. Om echter zulke produc ten te vervaardigen is het noodig, dat de ethische en aestliische eischen ge lijken tred houden met de technische. anneer we nu de op de jaarbeurs geexposeerdo producten eens nuchter beschouwen, komen we tot de over tuiging, dat de verhouding tusschen technische, ethische en aesthetische eiscnen allerminst bevredigend waa Objectief kon men allerlei imitauea zien, o.a van marmer, antieke rneu- be.en en- koperwerken, tegels, aarde werk enz., producten die machinaal worden vervaardigd. Marmer is een edel materiaal, goed gebruikt komt dat edele karakter te voorschijn, zoo- n.s goede manieren van zelf ontslaan uit innerlijke beschaving. Nu hebben de menschen gezien, dat van dit ma teriaal bijzonder schoone dingen ge maakt werden door edele werklieden. Zij, die niet in staal zijn dergelijke dingen zelf te maken, noch deze te laten maken of te bezitten, omdat ze daartoe noch aesthetsch, noch econo misch in slaat zijn, zullen, indien zij met de eenvoudige voorwerpen die binnen hun bei eik liggen niet tevre den zijn, naar het hulpmiddel de „Imitatie" grijpen. Gangen, trappen, munen enz. worden beschilderd met marmer-motieven. Naarmate de vraag" wast, wast ook „het aanbod". Men gaat steeds vlugger, beter, goedkooper werken en draagt die imitatie nu aan de fabrie ken cp. óf wel de fabrikanten leggen patent op de- imitatie. Hieidoor ont slaat massa-productie, waarbij slechts één doel wordt voor opgen gehouden, produceeren. concurreeren, winst ma ken. Neem bijv. de antieke meubelen, men ziet ze in deftige interieurs en om nu aan zoo n interieur een cachet te geven, moet men niet alleen ga d, maar ook kennis bezitten wat den ge wonen burger meestal ontbreekt. De fabrikant morkt het verlangen naar het bezit bij den onbemiddelden bur german op en gaat imitatie antieke meubelen vervaardigen voor betrekke lijk geringen prijs- W aar vroeger een meubelstuk met de hand werd ge maakt. met veel inspanning en moei te maakt uien nu fabriekmatig op gemakkelijke wijs duizenden. Ik wil hiermede niet beweren, dat fabrieksproduclie niet goed ls, inte gendeel, maar hel lijkt mij, in stele de imitalio op deze wijze in de hand te werken, evengoed mogelijk echte mooie dingen van goed materiaal te vervaardigen. Men zegt: dit alles is handel, vraag en aanbod De fabrikanten zien leu stotie niet meer de producten, maar a'leen de winst die met de massaproductie van imitaties groeit Wanneer echter de ondernemer moreol iets bcteekent. kan en mag hij een zoo onzuivcren toestand niet handhaven. Hij zal zich bewust worden, dat deze wedstrijd van imitatie-, waarin de eene fabri kant den anderen tncdesleepi, een einde moet nemen, omdat er wel de gelijk een behoefte is ontstaau aan betere producten, die, zoowel tech nisch als aestlieiisch, aan den smaalf van onzen tijd voldoen. ms-Uverzklii WINKELIER EN CLIèNTèLE. De ..Miodensiaiidsbcnu schrijft Voor onze guldens kmcen wii te genwoordig maar de helft var. de hoe veelheid van vroeeer en toch verdie nen wii niet tweemaal zooveeL Kon men dan voor vee! geld noa maar kriigen wat men wilde maar ook dat laat veel te wenschen over. Dan zeen steenkolen tegen de bittere kou dan geen aardaoDels voor den middasrooldan weer geen zeen voor de wasch dan ceen zoui voor de nap en de tilden van groote behoefte, van ellende, van hongersnood behooren toch tot het verre verleden, beeft men ons celeerd. Het allernoodïgste brood od een hrcodkaartde onmisbare kleine le vensbehoeften od een bon. een bon voor een ons zecD. voor een half ons vet. twee ons rïist. enz. En dat alles ais middellijk en on middellijk gevolg van den wreeden oorlog. Verfoeid deze brenger van ellen de en onrust f Maar laten wii ons niet verleiden af te geven oo den grooten onrust stichter. die de wereld od ha-.r hoofd cezc-t heeft Sterken wii liever ons i-IU houdingsvermogen en bewaren wij het goed vertrouwen en tevens den moed om deze ongewone en zware tilden door te worstelen. Deze oorlog is een miiloaal oo den w eg der economie, die de afscheiding aanwijst van den normalen tiid voor den oorlog en den normalen na den oorlog, die geheel verschillend zuilen ziin. Wii weten niet wat de toekomst in haar schoot verbergt, maar daar over ziin wii het allen eens. dat de toestanden na den oorioc volstrekt niet denzelfden aanblik zullen ver- toonen van voor den oorloe. Maar bezien wii even het heden, den ehrenaardigen tiid. waarin wil leven: alle verhoudigen van vroeger ziin veranderd, en telkens moeten wij trachten ons aan nieuwe verhoudin gen aan te Dassen. 't Is curieus, hoe de winkelier zich tegenwoordig aanstelthil verbeeldt zich beoaald de rechterhand van den minister te ziin. hoorden wii onlangs beweren. De kruidenier komt niet meer ..hooren" en ook niet meer ..be zorgen"; de slager schriift u voor. dat ge maar oekelvleesch moet eten da brandstofferhandelaar legt z'tn tele foon aan den haak. Zoo oo het eerste gehoor schijnt er veel waars te Jiggen in de bewering onzer ontevreden huisvrouw, maar als men alles weet. blijkt de '.aak ge heel anders te wezen. De winkelier van wien men zooveel kwaad zegt. die volgens sommigen zoowel de duurte als de schaarschte der levensmiddelen voor ziin rekening heeft, is letterlijk het stootkussen tus schen regeerlna en Dubliek. „Van boven af wordt hii geregle menteerd en gecontroleerd van on der af aangevallen om los te laten wat ieder voor zich noodig heeft en meer dan noodig meent te hebben. Om de beurt komt een stoot van bo ven en van onder. De hevigste stoot komt misschien wel van de oubliek-ziide. De onvervul ds behoefte maakt de menschen on rustig. zenuwachtig en vaak onrede lijk. Hoe wordt de verhouding nu. wan neer de voorraad, naar gewoonte steeds zoo onuïtmitteliik. aan den eenen kant niet voldoende aangevuld, aan den anderen kant niet voldoende aangevuld, aan den anderen kant bulten alle verhouding weegehanld wordt? Dan komen beide oartiien een winkelier zegt men. is óók maar een mensch in min of meer vijandige houding tegenover elkaar te staan. De winkelier, die zoovee! Draats heet gekreeen te hebben, wordt ver- wenschthet publiek, dat zoo onrede- Uik er. zoo weinig gentlemanlike op treedt. niet minder." Wanneer ieder der uartiien eens een oogenblik van rol konden verwis selen dan zouden zii voorzeker de wederoartii hare houding ten goede houden. De th'den ziin moelliik. laten wii dit allen eoed begrünen. dan zul len wii elkanders ontevredenheid kunnen verklaren en daardoor eenigs- zins billliken. Nooit meer dan in onzen tiid moet men welen te geven en te nemen en gezfimenliik trachten elkaar door -Ie moellükheden heen te brengen. Met wnt goeden wil eaat dat wel en later zullen wii elkaar hiervoor dankbaar ziin. Gemengd Nieuws DE ONLUSTEN IN ZWEDEN. De burgerwacht te Stockholm is reeds ontbonden. EEN KNOEIER- De rechtbank te Berlijn heeft een man. die soepblok- jee in den handel bracht, welke vmf pCL uit zout bestonden, tot 1 maand gevangenisstraf en 1500 mk. boete veroordeeld. Burgerlijke Stand BI.OEMENDAAL. Geboren: Dochter van J. H. de Wilde en A. da Clerca. Levenlooze zoon van A. F. van Valkenberg en M. A. S. van Lier. Dochter van L. Everard en L A. van Lenneo. Ondertrouwd: C. Greuter en C. Schoon. Overleden: J. de Cock. 1 iaar. Ch. M. Kctizer. 42 iaar. J. Hoo- cerhoud. 64 P. Lucassen. 48 1. A. Ruiter. 35 i A. Dol. 38 J. F. de Zwaan. 53 L SPAARNDAM. Onder- t r o u w d T. W. Joosten. j.ra.. 34 iaar. van Milllneen. en C. M. A. van Breda. i d.. 22 i.. van Soaarndam. Getrouwd: T. H. Joosten en C. M. A. van Breda B e v a 11 e n J. Stolk. echtgenoota van C. Boender, z. R. Baas. echtge- noote tan L Hogenbirk. d. Overleden: A. J. M. Veldt. T iaar. zoon van J. J. VeldL

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 7