luw Dassub De Oorlog. k decoratieve vroow TWEEDE BLAD. Vrijdag 11 Mei 1917 ps- - 1=3 Overzioht. OP T WESTFRONT ia heden, niet rtel verandering te constateeren. De gogelsche en Fransche berichten wij gn op de verwoedheid der Duitsche Men aanvalt en, de evenwel geen suc ces hadden. De Engetechen melden loorls terreinwinst bij Bullecourt Den Z. van de Scarpe) alsook ten O. m Gricourt on ten Z. van de Sou- chez rivier. De Franschen verklaren, zieltogenstaande de Duitsche tegen- janvallen bij don Ghemïn des Dames, jog terrein gewonnen te hebben. Do Duitsche staf stelt vast dat do toitechers Fresnoy togen aanvallen «r Engelsolien hebben kumieu be houden. Om 't bezit van Butlecourt •rjrdt nog gestreden. Voorts worden ïüoen plaatsnamen opgesomd waar ianvallen der geallieerden mislukt lijn. Zal EEN ALGEMEEN OFFENSIEF DF.R GEALLIEERDEN komen? Reeds ;iin de Entente-letters ook on het Macedonische front tot het offensief ovcrf""raan. De militaire deskundige van liet Al«. handelsblad merkt in verband daarmee on ..Wellicht zul len we nu oolc snoedig vernemen van ten hernieuwde krachtiger actie aan hot ltaliaansche front, ondat de Cen trale» niet meer. zooals in de laatste weken, uitsluitend hun aandacht aan de verdediging van het westelijk front zullen kunnen wiiden. Dat zou dun retulcren van een grootere samenwer- rine der geallieerden on de verschil lede fronten, welke door de bespre kingen van de politieke en militaire laders der Entente van den iongsten ;iid echiint te ziin voorbereid." Steun van de Russen voor de En- :snte verwacht de deskundige niet, ..Van belang is nu de mededeeling in ororiamatie van de Russische re- cjerine. dat de binnenlandsche des- oraanisatie wel eeus tot een neder- liait aan het front zou kunnen leiden. Een bevestiging du3 van onze mee ning. dat voor de oorlogvoering op Rusland ook zonder dat dit vrede •luit niet meer i3 te rekenen en de factor van de Russische krijgsmacht ;lt de berekeningen der geallieerden ia) moeten worden geëlimineerd." Telken^ komt er wijziging in de Russische commando's. Nu wordt weer gemeld, dat generaal Russki, opperbevelhebber van 't Russische Moorderleger, van zijn bevel ontho ven is. Hij blijft evenwel Lid van den Oorlogsraad. Te Petersburg hebben 2000 officie ren een betooging gehouden, om het lirciisiei te verlangen. Do stafberichten VAN 'T OOST FRONT wijzen heden wel op Benige bedrilvigheid. De Russische staf deelt bv. mode, dat do Russen een aanval iter Oostenrijkers Ln de Woudkarpa- then hebben afgeslagen. Cher HET OFFENSIEF IN MACIS- OONIë meldt de Duitsche staf o. a. In de Tserna-bocht werden op een front van 16 K.M. uitgevoerde groote aanvallen der Italianen. Franschen tn Russen, welke door een uiterst sterk artillerievuur waren voorbereid, met de zwaarste verliezen voor den ninnd afgeslagen." De Bulgaarsche staf geeft een ba richt uit van 3'4 kolom waarin niet veel meer staat. Alleen weniett het •an namen die opgesomd worden om wi te geven waar de geallieerden anvlelen. We slippen alleen aan dat behalve aan de Tserna-bocht ook aan hel seheele front van 't Doiran-meer ioor de geallieerden" is aangevallen. De Engelsche staf meldt, dat de tegelschen bij 't Doiran-meer aan dalen. Over een front van 2 mijl morden da Bulgaarse!» Du.tsche loop jraven bezet, 't Engelsche front werd op dH punt gemiddeld 500 yards vooniitgobraht.. Op een ander punt ward hot front nog over I mijl voor- uitgebracht. Tegenaanvallen der Duitschors en Bulgaren werden of ge slagen. Een Engolsch blad, de „Daily Chro nicle", meent, dat de oorlog beslist wu zijn, indien hol Russische leger bestuur in staat i3 dit jaar een slag 1® leveren als die, walken generaal Broessiloff den 5den Juni jl. den vijand toebracht. Het blad zegt: ,,De kwestie van het RUSSISCH OFFEN SIEF draagt in hoofdzaak een poli hek karakter. Toen het tsarisme nog betrachte en „duistere machten" hun Feu i liet on d 00 1 WILLIAM LOCKE. SOI Hii sprong nu 00 en lieo door het »-elier heen en weer. Allne vroeg aem wat hil zocht Telegram-formulieren. ant woordde hii. Hebben we er geen oeer? Tony, jongenlief, haal er gauw «te stuk of twaalf aan het postkan toor. Aline beweerde echter, dat dit ««M*ins noodig was. Twee of ilrle Jortretten zouden wel voldoende zijn. «Offlie moest een paar dame3. die net bestJcende. maar een beleefd wiefie sell r Li ven. om hel haar te vra- al die verdere drukte achtte zij pMeel overbodig. ui den Joop van de week kwamen 'c se vraagde portretten. Aline en de werkvrouw waren een dag lang be- W nm atelier schoon te maken. 1 Perzisch karpet, dat Jimmic eens ('°"e ^ui in ^e£ënt Street uw 1<nmer van Aline had gekocht, erd nu daar op den grond gciegd j'o schilderstukken, die aan den Inviood dedon gelden, rekende Duitech land op oen afzonderlijken vrede roei Rusland. Hieruit vloeide het Duitsche Optimisme voort, dat anders onver klaarbaar zou zij.n geweest. De Rus sische revolutie deed de verwachting in duigen vallen en oen tijdlang zag Duitschland de zaak donker in. Thans is er plotseling weder e>en ommekeer ingetreden en voor do zooveelste maal worden in de Duitsche pers do discussies niet gevoerd iusschen hen die een nederlaag vreezen en hen die er aan hopen te ontsnappen, maar tuaschen de groep, die op het oogen- blik, dat Duitschland de overwinning zal hebben behaald, van de geallieer den grondgebied en geld wil eischen en do undere partij, die van oordeel ia, dat vrede eu overwinning op zich zelf voldoende zijn. Waaruit komt die verandering voort? Zooals de data kunnen aanwijzen vindt zij niet haar oorzaak in de duikbootencampagne maar in de wassende hoop, dat wat op de eeno manier van het Tsaristi sche Rusland zou zijn gekocht, op een andere manier door vleierij van het revolutionnaire Rus'and zal wor den verkregen. Vandaar het samen roepen van de conferentie te Stock holm, hetgeen ongetwijfeld aan Duit sche invloeden te danken is, vandaar dat Lenin zich over Duitschland naar Rusland kon begeven, vandaar zijn onbegrijpelijke groote financiede hulp bronnen, vandaar de handige formu le „vredo zonder annexatie of oor logsschatting" waarmede men op slu we wijze de idealisten hoopten te van- gen, terwijl het Hohenzollernisme roet wat daarvoor de meeste waarde heeft: het militaire prestige, intact wordt gelaten. Vandaar „de nieuwe hoop" riio iu Berlijn uitgebazuind wordt en die hoogstwaarschijnlijk in een nieu we „vreüesspeech." van den rijkskan selier tot, uiting zal komen. Natuur lijk zijin dit alles politieke manoeu vres, maar zij worden om hunne ruili- tuiristischo gevolgen in practijk ge bracht. Batocki de president van 't levens- iniddelendepartement itt Duitschland heeft Donderdag in den Rijksdag EEN REDE GEHOUDEN, DIE ZEER DE AANDACHT TREKT. Hij zei o.a.: „De vijanden gingen uit van de mee ning ,dat Wij 40 proc. van de levens- en voedingsmiddelen uit het buiten land betrokken en dat wij de voor de productie noodige krachten, met het oog op de behoefte van he; leger, hadden moeten beperken.. Deze over wegingen zijn economisch juist. Het denkbeeld om de productie tijdens don oor'og boven vredespeil op te voeren kan niet verwezenlijkt worden. De handhaving onzer productie ech ter moet een onzer be angrijkste doel einden zijn. De Duitsche markt is af gesneden van de toevoeren. De vijan den beheerachten tot aan hel begin van den onderzeeërsoorlog de wereld markt van den arbeid en konden zich dus arbeidskrachten, koelies en voe dingsmiddelen uit de geheele wereld verschaffen. Toch is er bij hen grooter achteruitgang van bebouwden grond te constateeren dan bij ons, dank zij de onovertreffelijko toewijding onzer landbouwers. (Toejuiching! 11). Opja gen van de prijzen en gedwongen pro ductie hebben geen nut. Hij do schaarschto moot ons doed drieledig zijn: juiste verdeeling van de land bouwproducten over mensch en dier, waarbij zonder twijfel gezondigd is, verdeeling van de verschillende dis tricten. die hier te lande moeilijker is dnn in eenig ander land, om bebou wing van het land vanwege de regie ring ter verzekering van de laatste maanden van he; oogstjaar. Ook do vijanden moeten thans ons, fel door hen bestreden stelsel nabootsen en on ze wetten woordelijk overschrijven en nog veel radica er toepassen. En geland kan onze broodkaart 11 ie; in voeren. omdat het de op de kaari te vermelden hoeveelheid brood niet meer kan verschaffen". Voorts merkte Batocki nog op: „Wij kunnen rekenen op een belangrijken toevoer uit Roemenië. In Turkije moest de landbouw wel lijden onder de zoven jaren van oorlog. Ook Bul garije strijdt reeds veel langer dan Duitschland tegen een verraderlijken vijand. Hongarije heeft een ongunsti ger oogst gehad. Maar de nauwe sa menwerking met de bondgenooten, in wederzijdscho openhartigheid en ver trouwen, zal er toe bijdragen om ons het volgende jaar over at.e economi sche moeilijkheden heen te ha pen. De invoer ui; neutrale landen is achteruitgegaan onder den druk der vijanden, dien Amerika nog zwaarder wi) maken. Wij zullen het daarmede wel klaar spelen. Dat wiij zullen uit komen tot den nieuwen oogst, staat beslist vast. Onze reserves aan vet, voor welk artikel wij het afhanke ijkst zijn van toevoer, zijn nog voor gerui- mon tijd voldoende, dank zij onze politiek van voorraden op te stapelen. Het volk heeft het in Februari en Maart zwaar te verantwoorden gehad, het heeft echter den proef doorstaan, zooals vermoedelijk geen ander het gedaan zou hebben. Dat zal niet ver geten worden". kant stonden, aan de muren on«e- haneen. Daarna werd al wat het salonnetje nog aan luxe-artikelen be vatte naar boven cetransDortcord. zoodat toen Jimmie. die dien tlae de deur uit was gezet, thuiskwam, hij een dood vermoeide Aline op de sofa vond liggen. Kindlief. ]e hebt wonderen ver richt. voegde hü haar toe. maar waarom ie zoo af te sloven Waarom mocht ik ie niet helnen Jii kunt immers zoo iets niet doen. Jimmie. lachte zü. jij zoudt ook over dwaze dingen pieke ren. zooals muzikanten aannemen en melsies bloemen laten strooien, maar om het atelier gezellig in te richten, daar hebben mannen geen begrip van. Nadat ze gegeten hadden, begaven ze zich. volgens ouder gewoonte, naar hot atelier. Toen Aline de plin van Jimmie wilde sternen. vroeg hil Mag ik wel rooken tuaschen al dat moois Zii lachte on ging voort met haar werk. Wist ie wel. dat ie zooveel mooie schilderstukken had? vroeg Aline toen. Neen. het is bijna een tentoon stelling. antwoordde hii. ik ben nu maar blijdat ze niet verkocht waren. Ir. ziin slem was iets aandoenlijks. Ton alotle verklaart Batocki: „D e v IJ and kondigt, teneinde hetoffenaiefteveraterkon en de krijgBlustder Engel se hen en Russen gaande te houden, aan, dat wij tegen hetelnde van Mei het zul len moeten opgeven, ik ben echter overtuigd, dat de hoop op onzen val ijdel zal blijken en dat wij de ons toegedachte gevaren ze gevierend te boven zullen komen. Helpt gij dat de geest van volharding be houden blijft. (Levendige toe juichingen). De Nieuwe Roti. Ct. ontvang; over 't slot der rede van Batocki een tele gram waarin staat dat een vijandige peis tegen einde Mei de ineenstorting van Duitschland aankondigt, maar da; Batocki er van overtuigd is, dat de hoop óp 't ineenzakken ineenzakt en dat de Duitschers de hun toege dachte gevaren zegevierend te boven zullen komen. Voorts heeft de Duitsche Rijkedag Donderdag DE VERDRAGEN MET TURKIJE behandeld. De bedoeling is om aan Turkije een rechtstoestand te geven die aan politieke agenten en hebzuchtige mogendheden niet langer veroorlooft om onder den dekmantel do caputulaties op de vernietiging van 't Turksclie rijk aan te sturen, zooals de Russische vertegenwoordi gers voor den oorlog deden in Roemenië; de Engelsche in Mesopota- rnië en de Fransche in Syrië. Duitsch land wil naar beste krachten Turkije helpen om dit oorlogsdoel te bereiken. Hierop wei-den de verdragen in drie lezingen goedgekeurd. Aan de Turk sclie Kamer werd een telegrafische groet gezonden hij de gelegenheid van de afdoening van dit voor Turkije groote werk. HET ENGELSCHE LAGERHUIS hield Donderdag een besloten zitting", deze zal heden Vrijdag vermoedelijk worden voortgezet. Lloyd George, die sedert hij eerste minister is ge- worden de vergaderingen van het Iluis niet meer geregeld bijwoont, was tegenwoordig. Men verwadhtte, dat hij het woord voeren zou o.a. over Rusland, de onderzeeërs en Salo nika Reuter seint, dat de geheime zitting dient om de creddert aanvraag van 600 milltoen pond stertrog nader toe to lichten. E«n ontmoeting ter zee. De Enaelsche marinestaf deelt me de ..Donderdacmonren. omstreeks 4 uur. bemerkten lichte kruisers en lorDcdoiaeer3 uit Harwich, die tus- schen de Nederlandsche en Engelsche kust kruisten, elf Duitsche torpedo- in sera. die Zulcfeliik ln dezelfde rich- tinir van de Enaelsche strijdkrachten voeren. De Enccelache strijdkrachten naderden den vliand. die. toen de En- celschen het vuur openden, zich met een rookwolk bedekte. De Engelsclieu bleven den viiand echter gedurende een uur en 20 minuten achtervolgen, waarna zii 00 grooten afstand ln een gevecht gewikkeld werden. De Engel sche» konden den viiand niet berei ken. Vier van de Engelsche torpedo- iluiers achtervolgden de elf Duitsche torpedojagers tot binnen het bereik van de kanonnen van Zeebrugge. De Engelsche schenen beschoten de Duit sche kustbatterüen. De Engelsche ver liezen waren slechts één man licht gewond. De Engelschen hebben vast gesteld. dat de Duitsche schepen door vuur werden getroffen." Een Telegraaf-corresDondent meldt: We vernemen, dat Woensdagnacht 00 de Noordzee, niet ver van het licht schip ..Noord Hinder", een zeegevecht heeft plaats gehad tusschen Engel sche torpedobcoten en Duitsche ma rine vaartuigen van Zestrugge. Ei waren twaalf Engelsche schapen. Woensdagavond reeds zag men tegen half negen de Duitschers de haven van Zeebrugge verlaten. Wellicht wa ren ze voornemens Engelsche echc- nen. die eer. ccnvooi aan den Hoek van Holland afhaalden, aan te val len. want we vernemen, dat die Brit- sche marinevaartuigen Woensdag avond ziin verschenen. O» zeo zag ir.on hevige lichtstralen en groote vlammen. Te Vüssingen en in andere ülaatsen van Zeeland hoorde men het zware geschut. Van eventueele verlie zen is nog niets bekend, alleen kan men als vrii zeker aannemen, dat een Duitsche duikboot zwaar getrof fen is." De Tel. verneemt ook. dat ook En gelsche vliegers weer een aanval op Zeebruggo hebben gedaan. Een ander Telegraaf-correspondent meldt, dat een der Duitsche torpedo jagers een vollen treffer kreeg. wat Aline opviel. -- Later, we de ronde eens doen. zetde zo. Zii bleven daarbii voor ieder stuk staan. Hii zei biina niets, tegen zijn gewoonte, want meestal wijdde hij graag uit over ziin werk. Hii zac de iaren. die achter hem lagen, opnieuw voor ziin oogen verriizen en menige orvervuide verwachting. Hoeveel maanden van hoon en teleurstelling hingen daar nu aan de wanden, zon der dat hii er eenig geldelijk voordeel van bad gehad, en indien Aline nu ouder was geweest, een vrouw, die hem had bemind, die als echtgenoote met hem had geleefd, in plaats van slechts een goedhartig, onschuldig kind te ziin. zou ze in tranen ziin uit gebarsten. want in ziin oogen was nu de wanhoop van een mislukt be staan te lezen. Zii besefte dit echter slechts ten deele. Zii was ziin advocaat, werd woedend als men hem niet genoeg waardeerde, gevoelde zich diep te leurgesteld. als ziin schilderstukken onverkocht van de tentoonstellingen terug kwamen, of als de onderhande lingen met kunstkoooers niet vlotten, maar ze was nog te iong om hot treurspel van ziin leven geheel te doorgronden, en Jimmie was te dap per en te vrooHik van aard. om haar ziin verdriet te toonen. Bovendien werkten er den laatsten tijd andere Varsprold nieuws DE REDE VAN BON AR LAW". lp ons vorig nummer namen we reeds uit overzicht op van do rede die deze Engelsche minister in 't Lagerhuis hield. Ter aanvulling thans nog het slot: „Het is oen verblijdend feit, dat ons succes bij den srtrijd op 't Westfront voor oen groot deel te danken is aan onze meerderheid der artillerie. Een dergelijke meerderheid is ook bij een ander wapen getoond, nl. door onze vliegers. (Toejuichingen). Zij zijn da oogen van onze verreikende kanon nen. Al onze jonge mannen, wan; de meeaten zijn niet veel meer dan jon gens, hebben zooveel moed, stoutheid, vastberadenheid en initiatief aan den dag gelegd, da; ik mij gewettigd voel tc zeggen, da; er nooit in de wereld zoo schitterend gevochten is. Schijn baar heb ik optimistisch gesproken zoo besloot Bonar Law maar ik heb toch eenvoudig en zonder over drijving meegedeeld wat onze troepen hebben verricht. Om te beseffen hoe veel dat is geweest, laten we ons dan eons voorstellen hoe het ons te moede zon zijn indien wij in denzélfden tijd 20.000 man aan .gevangenen en zoo veel kanonnen als ik noemde, op het westel >)k oorlogsterrein hadden ver loren". DE GRAANOOGST IN ROEMENIë. Het WöMf-bureau doet mededee lingen over den stand van het winter koren in liet bezette gebied van Roe menië. Nu de sneeuw gesmolten is heeft men kunnen consiateeren hoe hot gesteld is met de akkers die den vorigen herfst nog bebouwd zijn. Het resultaat overtrof de beste verwach tingen. Het schijnt dat de Roemeeji- bcIio regeering, ondanks de verwar ring der eerste oorlogswekon er op heeft aangedrongen, dat het bebou wen van de akkers met' groote inten siteit .geschiedde. Meer dan een derde vam het geheele Roemeensche achter land werd nl in den herfat bezaaid en ondanks den laten winter hoeft het zaad niet noemenswaard geleden. De stand van het winterkoren is op het oogenblik volstrekt normaal. De voorj aars bewerking der akkers, die door het mi itair bestuur, met mede werking van de Roemeensche grond bezitters zeer bevorderd werd. zal op zijn laatst midden Mei gereed zijn. Roemeensche landbouwers en vaklie den, uit de landen der Centrale mo gendheden ontboden, hebben er zorg voor gedragen, dat de moeilijkheden, die natuurlijk in groote mate een ge volg zijn van den oorlogstijd, uit den weg geruimd werden. De Roemeen sche boeren hebben te zamen met de krijgsgevangenen vlijtig gewerkt. Het totaal resultaat overtreft alle verwacli tingen en het weer is sinds begin April zeer gunstig, zoodat in Roeme nië een oogst te verwachten Is, die minstons overeenkomt met een gemid delden oogst. DE AMERIKAANSGHE UITVOER NAAR DE NEUTRALE LANDEN. De „.Morning Post" verneemt het vol gende uit Washington In het num mer van den achtsten Mei dringt de „New-Yonk Times" aan niet alleen- op een uitvoerverbod voor levensmidde len naar de neutrale laaiden, maar op oen stopzetten van den geheelen ex port, tenwij de neutrale landen den export naar Duitschlaaid geheel en ai laten viaren. Het Wad zegt, dat het weinig verschil maakt of de 800 mll- lLoen pond kutoaruaaad, die ais koe ken en meel verleden jaar door do Vereen Igde Staten naar Duitsclvlajid werden gezonden, Duitsohland berei ken of als veevoeder in Denemarkon gebruikt worden. Een leek zou zeggen, dat het ver keerd is om deze goederen naar Duitschland te zanden, maar hij zal het volkomen in don haak vrauen, wanneer Denemariken ze krijgt. Wat echter la het geval? „Deze enorme hoeveelheid graat naar Denemarken om er den veestapel in het leven te houden, em dan zendt Denemartceu boter, kaas, vleeech, spek. en ham naar Duitschland. Wie dit bedenkt, begrijpt welke politieke gedragslijn wij moeten volgen. Laten wij den bond genooten van Duitschland op econo misch gebied ronduit zeggen, dat wij, indten zij ook maar één pond goecTe- ren, onverschillig van welken aard, naar onze vijanden uitvoeren, wij hun geen pond goed meer kunnen leve ren." EBN VERMOMDE DUIKBOOT. De Alg. Handelsblad-correspondent te LImuiden meldt Een Duitsche duik boot als visschers vaa r tuig vermomd, wist de vorige week tot In een Schot- sche Oostbuethaven. door to dringen. Van eenlge daar liggende sohepen, welke wegens storm waren binnen ge- loopen, werd liet Nooraohe stoomschip „Gerda" van Nantes mar Skieu bestomd tot zinken gebracht en een andere orn6tig beschadigd. DE VERLIEZEN DER LUCHT VLOOT. Reuter seint dat d"e Engel sche bladen de verklaring van Duit sche zijde, dat de geallieerden gedu rende April 262, de Duitschers daar entegen slechts 74 machines verloren, belachelijk noemen. Uit de officieele krachten in haar. zü tobde er nu da- celiiks over. dat zii een schuld aan hem had. dii zii nooit zou kunnen afdoen, dat zii al die iaren een ont zettende lastpost voor hem geweest was. Ik vraag mii wel eens af. Jim mie. begon ze daarom nu. of ie niet meer succes zou hebben gehad en thans niet in betere condities zoudt verkeeren als ie al die iaren niet de zore en de uitgaven .voor mit had gehad. Goede hemel, hoe kom ie daar nu aan rien hii in stomme verba zing uit. Zii eing door on haar denkbeeld, hoewel nu in minder samenhangende woorden. Zii gevoelde zich eenigs- zlns ontstemd, dat zii hem blijkbaar niet kon overtuigen. Je hebt door mii veel tijd ver knoeid. ging ze daarom voort. besef ie niet. hoe ik het bedoel. Jim mie rleo zii nu met tranen in de nogen. Kindlief. antwoordde hii. (ii bent het oenïge verdienstelijk stuk werk. dat ik ooit in miin leven heb afgeleverd, en ik denk dat. het later wel zal blijken, dat iii een goudmijn voor mii geweest bent On deze wiize troostten ze elkaar. Jimmie nam nu ziin boek 011 ziin nil" ter hand en Aline nam haar naaiwerk weer on. Zii «mraken nu over het bo- Ofljjavea der Entente werden 127 Duit sche machines m luchtgevechten of door de afweerkanonnen neergescho ten, terwijl 179 buiten gevecht zijn gesteld, van welk aantal ongetwijfeld velen zijn vernlold. BEWAPENDE KOOPVAARDE/RS. In het Engelsche Lagerhuis heeft Carson, de minister van marine, ge zegd, dat de vijand de bemanning van tot verdediging bewapende koopvaar dijschepen bij gevangenneming als krijgsgevangenen behandelt EEN LEGERCOMMANDANT VER MOORD. Uit Petersburg wordt ge meld: De commandant van oen ddviaio Siberische fusilliers, generaal-majoor Kartzof, is te Riga nabij het station vermoord. De moordenaars zijn ont vlucht De soldaten, over wie de ge doode de leiding had, gelooven niet, dat oen van him divisie den generaal vermoord heeft DE BREUK TUSSCHEN LIBERIA EN' DUITSCHLAND. In een inter view, dat Reuter met den gezant van Liberia te Londen over hei afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Liberia en Duitschland had, verklaarde tlezo, dat Liberia dezen stap langen tijd had overwogen, aan gezien de bevolking zich van den Duitschen invloed, die steeds de ont wikkeling van Liberia had belemmerd wilde bevrijden. De Duitschers had den 70 pCt. van den handel van li land in handen, terwijl er thans on geveer 100 Duitsche bankiers, koop lieden en andere ondernemers te Monrovia en langs de kust gevestigd zijn. Over de vraag, om de geheele Duitsche kolonie te deporteeren, w ordt thans van gedachten gewisseld. Li beria is thans het laatste land in Afrika, waar de Duitschers gevestigd zijn. Zij verdienden er veel geld en Liberia's deelneming aan den oorlog zou reeds van groot gewicht zijn met het oog op het feit, dat zij zou betee- kenon de algeheeie verdrijving van Duitschland uit het vasteland van Afrika. Stadsnieuws Tentoonstelling van Kunst- ambachtswerk. De Commissie van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem heeft besloten om eene tentoon- stcllinv te houden van het werk vervaardigd door de leerlingen der Kunetombachtsechoten in ons land. Het doei der Tentoonstelling is voor namelijk om een overzicht en een in zicht te verkrijgen, op welke wijze dat onderwijs gegeven wordt en op welke lioogte het zich bevindt. Tot mede werking aan deze tentoonsteliing zul len worden uitgenoodigd: Academie van B. K., 'a-Gravenhage. Academie van B. K. en T. W., Rotterdam. Aca demie M'imerva, Groningen. Dagtee ken 011 Kunstambachtsschool voor Meisjes, Amsterdam. Kantwerkschool, Studs. Koninklijke Nederlandsche Kantwerkschool, s-Gravenhoge. Ko ninklijke School, 's .Hertogenbosch. Kunstnijverheidschool Quellinua, Am sterdam. Kunstoefening, Arnhem. 1 Rijksrictvlechtsqhool, Noordwolde. Rijksschool voor Kunstnijverheid, Am sterdam. School de Vereen.!ging „Hot Utreóhtsch Museum van Kunst» ij ver heid", Utrecht. School verbonden aan het Museum van Kunstnijverheid, Haarlem. Schooi voor Typographic Utrecht. School voor Goudsmeden,- Schoonhoven. School voor Nuttige en Beeldende Kunsten, Roermond. Siads- teekeninstitu-ut, Maastricht. Vak school voor Vrouwen- en Kmderklee- ding, Amsterdam. Voor het regeien der tentoonstelling en de verdere werkzaamheden, daaraan verbonden, heeft zich een Comité van Uitvoering gevormd, waarvan de heer R. N. Roland "Holst xoorziUer .s. Mr. M. L Duparc. Referendaris, CXief der Afdeel.ng Kunsten en Wetenschappen aan het Minister ie van Binnenland eche Zaken, heeft het eere-voorzitter schap van genoemd comité aanvaard. Het voornemen bestaat dat, het Comité van Uitvoering een rapport zal samen stallen over het werk, door elke school ingezonden, aangevuld met de over weg-ng en, waartoe liet tentoongestelde werk aanleiding zai geven. Het Comité van Uitvoering bestaat verder uit: Mej. H. Doyer, Directrice der Dag-téokem en Kunst-ambachts school voor Meisjes te Amsterdam; J. L M. Lauwariks, Directeur der QueJ- linusschool te Amsterdam. Herin, van der Kloot Meyburg, Architect,Voor burg, Hoofdleei aar der Aadeanie van R. K. te 's Gravenhage. P. Vorkink, Architect, Amsterdam, Leeraar der aan het Museum van K. N. ver-bon don School te Haarlem. C. Oossdhot, Directeur Werkplaatsen De Fioig, zoek van de prinses, de kwestie van den dwz. Hoe zouden ze haar ont vormen Het beste wat ie kunt doen. is mevrouw Deerintz om raad te vragen. zei de veratandiire Aline. Jii bent ie «ewicht in diamanten waard. antwoordde hij. ik zal Ie raa-1 onvoleen. Toen hii naar haar toe kStik. vond hii Connie thuis en alleen, maar hij was daar Das kort. toen Norma Har- dacre de kamer inkwam. De twee da- nies ldel Den hc-rn nu beiden met haar advies, hoe hii de Doorluchtige Hooc- heid moest ontvancen Hii vertelde, thuiskomende, aan Allne. dat het co mité van de aanstaande tentnonstel- lins den volnenden mortren bii hem zou komen, vertrezeld van mevrouw Hardncre en Connie, om zijn schllde- riipn te zien. Od het benaalde uur kwamen ze dnn ook. Mevrouw Hardacre «rlim- I ach te nu allervriendelijkst teuen den man die het portret van een prinses 7,ou moeien schilderen. Zii zei. dat zii het atelier alleraardigst vond en roemde biiznnder de schilderijen, die ze daar zae hannen. En ziin ze alle van u. mijnheer Padtmta vroes ze. hem door haar 10 rem et aanziende. Ja. - - antwoordde Jimmie. maar er ziin wel dntren. dat ik zou wensohen. dat zü niet van mii wa- Leeraar aan de Dag telken en Kunst- ambachtsschool voor Meisjes te Am sterdam. H. Eüens, Directeur der Rijksrietvlechtsohool te Noordwolde; E. A von Saher, secretaris van het Comité van Uitvoering, Haarlem. HYPOTHECAIRE BELEGGING® BANK TE HAARLEM. Men schrijft ons: De Uier ter stede gevestigde Hy pothécaire Beleggingsbank belast zich mot de plaatsing op eerste hy- jiotlieok van de daarvoor door par ticulieren of instellingen te haren be schikking gestelde kapitalen, vei bindt zich ton behoeve van de schutdot- schors ais borg en hoofdelijke m'da- schuldenaren voor de gesloten leenin gen, belast ach met <i© admimstrar tlo en draagt er zorg voor dat de rente der leeningen op de veriaida gen aan de schuïde schers wordt uit gekeerd, onverschillig of de schulde naren dan reeds hebben betaald of niet. De voornaamste voordee'en, rlie voor de geldgevers aan de tusschen- komst der Bank zijn verbonden, zijn wol: lo. dat de moeilijkheden die se dikwijls hebben om hun geld op hy potheek geplaatst te krijgen worden opgehevon. De Bank is door hare or ganisatie in staat ste-:-ds de ge'dgevers en geldncmers tot elkaar te brengen. Door middel van hare betrouwbare taxateurs en hare rechtskundige me dewerkers stelt ze een nauwkeurig onderzoek in naar onderpand en schuldenaar cn zorgt dat dat n.inmer meer dan twee derde der geschatte waarde op hypotheek wordt ver strekt. 2o. de schuldeischer krijgt do eerste hypotheek te zijnen name ter wijl de Bank zich bij de hypotheek- ucto bovendien te zijnen behoevo ver bindt als borg en hoofdelijk medo- sch ui denaren D» schulde'scher is dus zeker nimmer kapitaalverlies to zullen lijden; 3o. de schuIdeischer is verze kerd van het regelmatig binnenkomen van rente en eventuele aflossing, ter wijl hij bovendien ontheven is van de moeite en onaangenaamheden die dik wijls aan het beheer van hypothecaire leeningen verbonden zijn; 4o. aan de tuaschenkomst van de Rank zijn voor de geldgevers geene kosten, onder welken vorm ook, verbonden. Arr. Rechtbank Een Woesteling. K. G. A.. een schipper uit Amsterdam, wilde z'n van Ik-ju geecheiden vrouw die bij een paar bejaarde iieden te Monniken- <lam inwoont, opzoeken en kaar een schrijven overhandigen. Vóóraf had hij een flink glas bier gedronken. Dit maakte dat A. ia een opgewonden toe stand te Monnikendam aankwam. Hij ging aanstonds naar de menschea waar rn vrouw is opgenomen en stond daar to razen en te tieren, om dat de 70-jarige P. van Zaünge hem niet wilde toeiaten, daar de inwoners- de ziek was. Doch A. stoorde zich daar niet aan. Met kracht duwde hij, de nog meer jeugdige, 't oudje opzij, liep naar bin nen en had zioh als een tijger op n prooi, op z'n gescheiden vrouw, willen werpen, naar de bejaarde Van Zalings vertelde. Een buurman was echter ko men toesnellen op 't gerucht en mot vereende krachten hadden zij A., dio zich ais een woesteling aanstelde nog net bijtijd» weten in toom te houden. Nu had A. zich wegens huisvredebreuk te verantwoorden. BefcL was met ver schenen. Het O. M. vorderde tegen hem 14 dagen gevangenisstraf. Diefstal. J. JL, uit Wormcr- veer, stond wegens diefstal terecht. De politie had in zijn bezit gevonden een gummislang, een drijfriem en een pak kojjerdraad, dat daar uil ecu ce mentfabriek was ontvreemd. Bekl. voerde den „grooten onbekende" ten to on cc ie. Hij zei dat een onbekend* Ln zijn café was gekomen met de voor verpen i-n aan hem had verzocht oir ze voor heru te verkoopen, maar liefs! niet aan iemand te Woimerveer. Eb hij beweerde dat sindsdien al de door hem aangewende pogingen hij had er zelfs een reis naar ij mui den voor gedaan om dien ohbekende terug te vinden, niet hadden gebaat. Hij had die» man uïet meer wedergezien. Het O. M. hechtte aan dat verhaal weinig geloof. Het betoogde, dat z.L de beklaagde zich aan diefstal had schuldig gemaakt en requireerdo te- gon hem 2 maanden gevangenisstraf. Bekl. ging daarmede niet accoord, Dc president zond hen» heen met den goe den raad om nog eeri6 terdege naai dien onbekende te gaan zoeken 1 Wat zenuwachtig! D« veehouder cn roelkverkooper K. K te Oostzoan, was verdacht van molk ver- volaching. Ojxlat zou kunnen worden uitgemaakt of K. daaraan al dan niot zich schuldig maakte, wilde de veld wachter uit een emmer melk een mon ster nemen. K. echter stelde den veld wachter daartoe niet in de gelegen heid, maar wierp pardoes den emmei met melk over den grond. En daarna gal hij aan den veldwachter 12 met verzoek dan van de zaak geen work to maken. ren. Ik zou er in uw Dlaats integen deel trotsch on ziin. antwoordde zii hem. Connie barstte »n een schaterlach uit. toen zii dat zei. en beweerde, dat zii best heerreen, dat Jimmie liever geld had dun schilderijen, heueen mevrouw Hardacre ontstemde en af breuk deed aan haar ecede gezind heid letrens Jimmie. Zii bekeek na aandachtig alle oortrelten. om ten- slotte uit te roetten O. kijk eens. dat is mevrouw Mnrmaduke Hewson. Jimmie was blii. dat zii nu weer beter «restomd scheen te ziin. Ju. zei hii. een allerliefste dame. Kent u haar Kennen niet. maar wel heb tk veel van haar trehnord. antwoord de mevrouw Hardacre. Daar zii dit od zulk een eiKenaardl- «en tonn ui tbr ach te vroea Jtfmraie haar nu Wat weet u dan van lioar Mevrouw Hardacre trok de schou ders on. Och. die babbeloraatjas hebben voor n ceen waarde, maar Ik ben we! banc, dat de hertoein het nortret niet coed zal vinden. voetrde ze heru ioe. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 5