HALFWEG. Blijkens de Rijks-"] ionrschriften kunnen voor het ver- crfigen van mill) der Suikerfabriek de a.s. campagne alleen die vee houders in aanmerking komen, die ook het vorige jaar hebben ontvan- eren en zich verbinden voor het leve ren van consuniDtiemelk of voor le vering van melk aan zuivelfabrieken, zoomede contractanten voor den ver bouw van beetwortelen. HAARLEMMERMEER In de Haarlemmermeer en omliggende pol ders is «en groote veulen sterfte op te •merken Men vindt dieren van eeni- ge weken oud, dood bij de moeder •liggen, zonder dat Ze ziek gewerij'. zijn. Door gebrek aan krachtvoeding zal waarschijnlijk ondervoeding bij het moederdier daarvan de oorzaak zijn. SCHOTEN". Serenade. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum •van den bankwerker der C. W., den beer K. Bijster, Javastraat, alhier, bracht ..Crescendo", directeur de heer Hofmeester, den jubilaris een ee- renade. Dat deze muziek den Schote naren. -welkom was, bewezen de hon derden nieuwsgierigen, die naar de muziek luisterden. Met een vrooliike marscb, ging het kranige corps langs den Scbotenveg naar huis. Stadsnieuws AANBESTEDING. Boor de genie te Amsterdam werd heden aanbesteed bestek 14, het verven van militaire go- bouwen en werken te Amsterdam en van nabijgelegen werken onder be heer der genie te Amsterdam. Ingeko- men 13 bifjetteji. Minste inschrijver II. J. Neliseen te Haarlem, f 3844. Ra ming was f 3600. VAN DEN HAAGSCHEN KRIJGS RAAD. De auditeur-militair bij den ïlaagschen Krijgsraad vorderde te gen J. II. H., milicien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegene dief stal in de chambree en le desertie, 3 maanden militaire gevangenisstraf en 2 maanden militaire detentie, en tegen II. IL, landstorm-infanterist uit Hoorn en N. B. P., landstorm-infan terist uit IJmuiden, beiden wegens het plegen van daden, van geweld tegen een meerdere, resp, 5 maanden en 10 weken militaire gevangenisstraf. Beeldende Kunst. BUITEN G EVV ONE TENTOONSTEL LING TEYLERS STICHTING. Alg zomer tentoonstelling 1917 hoeft Teylorip conservator een njXgjoIezen serie tcekeningen in de vitrines van ile Iste schilderij-zaal neergelegd. Het zijn werken van Oud-ItaJiaan&ohe meesters en de heer Buisman heeft wederom geput uit de zoo fameus rijke collectie „Koningin Christina van Zweden" door Teyler in 1791 aangekocht De meer dan honderd ge plaatste werken vertegenwoordigen een zevental 16e en 17e eeuwscshe meesters, waarbij de d,e Romeinsche school door Rafaël Sonzao PolMoro en Giulio Romano de Florentijnscho door Perugiiiö; de Vehietiaansche door Titiaan en Campagnola en de Bologneesche door Gueroino (de Schele) wordt gerepresenteerd. Steeds opnieuw, bij de beschouwing van de kunst dezer Oud-Italianen, wordt men getroffen door den machtigen geest die'hunne concepties le.dde. Men weet niet wat meer te be wonderen, de grootscliheid hunner rijke en vaak overvuMe. composities of de gemakkelijkheid en de zeker heid waarmede hunne fantasieën werden neergeschreven. Het mee- rendeel der teekeniingen zijn schot sen, voornamelijk in sepia uitge voerd, die vermoedelijk de eigenlijke en grootere werken in olieverf zijn voorafgegaan; maar daardoor zit er natuurlijk vaak iets Bijzonder spon taans in. De onderwerpen zijn door gaans aan de Gewijde Schrift of de klassieke MytoLogie ontleend en om de voorstellingen en de bedoelingen des kunstenaars geheel te doorgron den is diepere studie dier terreinen zeker gewenscht. Ons dan bepalende tot de voor dracht zoo is 't weer een genot te zien, op welke eenvoudige en bijkans spelende wijze de meest geoompli- ceerde, figurale voorstellingen door: die grootmeesters werden geplaatst. Zooiets kan alleen dooir hen die de beelding van 't. mensahboeld in volkomen zin beheerschen. Wat. enor me studie, vooral ook op anatomisch gebied moet zulk beiloerecben zijn voorafgegaan! Bepaald belangwekkend voor den vakman zijn de vele schetsen en krabbels in potlood, sepia of rood-! aard, die mede zijn geëxposeerd, waarbij sommige draperie behande ling ais een wonder van teekenkunst treft Wij noemen maar geen wer ken apart Elke teekening of studie is als van zeif spreekt 't beschou wen meer dan waard. In de Aulavestiaare-bovenzaai zijn wederom moderne aquarellen en tce- keningen geëxposeerd. Bij de aqua- i-Hen zijn natuurlijk verschillende "oude bekenden, werken van Maris, Mauve, Blommars, Rochussen, B03- hoorn &v.m. Nieuw is een fijne teo- kohintg van Mankes, een aankoop ze ker naar aanleiding van Mankes' tentoonstelling bij De Bots. Maar *t belangwekkendst s een se- j rio portretten door Jan Veth. Hoogst waarschijnlijk zullen de koppen voor velen wel goede oude Bekenden zijn. Deze teekeningen toch ziju de or;gi- neeien voor de lito s d;e het weekblad ,,l)e Groene? Amsterdammed' van 1891—97 heeft uitgegeven. Dat neemt niet weg, dat het zeer interessant is, die portretten weer te zaen en dan nu ui oorspronkelijker teekenstiuit. In 't bijzonder wijzen we op den zeer serieuzen Jsraëlskop, op de portret ten van v. Deijse) en Treub. We rne- moreeren ten slotte het conterfeitse! van Dr. P. J. JL Cuijpers den groo- ten Nederiandschen bouwmeester, die dozor dagen zijn 9östen verjaardag gedenkt en wien thans, gelukkig al om, zoo treffende hulde wordt ge bracht. G. KERKHOFF. VEREENIGING VAN KANARIE LIEFHEBBERS. De Staatscourant behelst de statuten der Eerste Haar- lemsche Vereeniging van Kanarie- liefhebbers en vogelvrienden, geves tigd te Haarlem. De vereenigma heeft ten doel de be vordering van de kweek en den zona van kanarie-, kleur- en volièrevOKels. Zii tracht dit doel te bereiken door a. het houden van vergaderingen ter bespreking van de kweek en den zang van alle soortenvogels b. het hou den van lezingen no het gebied van kanarieteeltc. het lezen van een SDortblad d. het verzamelen van sta tistische gegevens omtrent alles wat tot het kweeken van kanaries be hoort het aanschaffen van vogels, boeken, tijdschriften en doelmatige voorwerpen ten dienste der leden: f. ondcrlinaen steun te verstrekken bil de kweek en africhtine van kanaries g. het houden van onderlinge, natio nale en internationale tentoonstellin gen en zanawedstrijden h. het sa menwerken met andere vogolvereeni- gincen. doch on vooraf vastgestelde basis. TEGEN DE TUBERCULOSE. Aan 't verslag van. de werkzaamhe den van de Verec-niging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem en om streken over de maanden Februari en Maant ontleenen wij: Aan het Consultatie-Bureau werden onder zocht: 47 mannen, 81 vrouwen en 100 kinderen. Ingeschreven worden 57 nieuwe patiënten, waarvan er 46 in aanmerking kwamen voor huls bezook; 26 werden gebonden door hun dokter, 31 kwamen uit zich zelf. In 324 gezinnen werden 1398 bezoe ken afgelegd. GEVONDEN VOORWERPEN. Te rug te bekomen bij: H. Heinsbergen, Adr. Loosjesstraat 2, daniestaeclije met inhoud; W. Kruijtff, Getebesstr. 16, jasje; L. Hensen, Kinderhuisstr. 7, buigtang: A. Geijlvoet, Sleutelstr. pakketje; C. Piers, Karaperstraat 58, manchet met knoop; J. de Vos, Cas telei jn straat 15, kinderpartemonnaie met inhoud; E. v. der Wal, Kerkstr. 98, onderdeel motorrijwiel; G. Vlug, Tulpenstraat 70 zw., mattenklopper; A. Jansen, Hoogewoerddwarsslraat 23, pantoffel; J. Neger man, Regulier- straat 16, portemonnaie; D. Ottaline, KI. Heiligland 67, kindermanteltje; C. Boting, Rozenprieélstraat 23 r., hor loge; J. C. Tierie, M. v. Heemskerk straat 8, horlogeketting; Th.. Stip hout, Amsterdarnschovaart 36, da- mesportemonnaié met inhoud; Bureau van Politie, Smedestraat, scheermes; C. L. Coster, Harmenjansweg 57, hals- koortje; C. de la Rflij, Melkboercn- steeg 8, kleorenhanger; N. v. Amstel, Ma.rumfit.raat 70, handschoen; T. A&- sondelft, Brouwersstraawt 16, een das. Rubriek voor Vragen. VRAAG Ik heb in miin tuin ver schillende groenten gezaaid. Nu ze in Moei staan, ontdek ik dat ze kwijnen on sbrnmigo groenten bladloos zijn. Er zijn vele mieren in mijn tuin. doch die heb ik onschadelijk gemaakt. De tuin is goed bemest en gegierd wat kan de oorzaak van dit kwijnen zijn? ANTWOORD Uw vraag is zeer on duidelijk. Men vindt thans nergens groenten in- bloei, de meeste zijn dan ook niet meer voor de consump tie geschikt. Dat ze blad laten vallen, kan worden veroorzaakt door te sterk mesten met beer (gier) en droogte. Dit l&atsto is het meest waarschijnlijk, dus 's avonds gieten. De regenval was in den laatsten tiid zeer gering, en zandgrond laat het water spoedig doorzakken. VRAAG AVanneer ik een diensU bode cm 1 Februari gehuurd heb en ik oer maand haar loon uitbetaal heb ik dan het recht haar 19 Mei den dienst op te zeggen, om 1 Juli te vertrekken ANTWOORD Ja. VRAAG Miin zoon is gedurende 2 iaar en 3 maanden bii ziin patroon werkzaam geweest. Door ziekte was hii gedurende 7 weken verhinderd ziin betrekking waar te nemen. Nu heeft de patroon een ander voor hem in de plaati genomen. Heeft hii daar het recht toe ANTWOORD Ja. maar hii moet ecniae schadevergoeding aan uw zoon betalen. VRAAG 1. Kan een vader na den dood van ziin vrouw legaten verma ken nan een zijner kinderen, en 2. kan een van de kinderen zijn moeders erfdeel opvragen, wanneer de ande ren er zich tegen verzetten ANT WOORD I. Ja. doch informeer voor bijzonderheden bii een notaris. 2. Ja. VRAAG Heeft mevrouw het recht, haar dienstbode, die 6 iaar in betrek king bii haar was en met Mei veran derde van dienst, de nieuwjaarsfooi af te houden ANTWOORD Ja. Naar aanleding eener vraag deelt men ons mede, dat de Christian Science Leeskairter (Noordeinde 94 a, den Haag) alle inlichtingen verstrekt over deze vereenlgng. Binnenland Db Toestand. De zeevaart. Nedel. schoener ,.B o rea s. Nader meldt men ons nog uit IJ muiden De plaatsbepaling waar de schoener door de duikboot werd aan gevallen is moeilijk met Juistheid vast te stellen, althans wat de lengte- en breedtegraad betreft. Volgens de me- dedeeling van den kapitein had men de laatste drie dagen op bestek gezeild en kan alleen met eenige nauwkeu righeid worden vastgesteld, dat men op ongeveer 25 mijl Noordwest van IJmuiden was, toen de duikboolaan- va. midden in den naeht piaale greep. De beschieting vvaa zoo hevig, dat men zich tn allerijl in de sclieepsboot be gaf. Het schieten hield ook toen nOg aan. Er werden zelfs nog zes 6choten getost toen men reeds in dc boot bad plaats genomen. Kaptcln Goumare en een der matrozen bekwamen heel lichte verwondingen door granaat scherven Of hel schip direct gezon ken ie weet men niet mot zekerheid to zeggen, doch de treffere en de la ding zinkerts in aanmerking genomen, is daaraan weinig twijfel. De duik boot zelf heeft men niet te zien ge kregen. De.F ris o"' in dengrond geboord. Reeds is gemeld, dat het Nederiand- sche schip „Friso" door een onderzee boot in don grond geboord is. 't Ge'dt hier de schoener „Friso", kap;.-reeder G. Wiersma, schip was groot 171 br. ton, en behoorde thuis te Groningen. De door Engeland ge- requireerde schepen. De Veenbergen en de Helbergen, resp. groot -4281 en 4751 bruto register- ton, zijn stoomschepen van de naaml. venn. Gurness' Scheepvaart- en Agen tuurmaatschappij te Rotterdam. De Veenbergen was 30 Dec. van Antofa- gasrta vertrokken met een lading sa - peter, de Helbergen 27 Jan van La Plata me', een lading graan, beide voor de Nederlandsche regeering. Bij de reeder ij is nog niet bekend of deze ladingen in beslag zijn genomen; de Nederlandsche regeesring zal trachten deze inbeslagneming te voorkomen. De Vechtstroom van de Maatschap pij „Oceaan"' meet 1339 bruto regis ter ton. De Voedselvoorziening. Eetbare vetten. De Minister van Landbouw heeft ingesteld een commissie van advies Inzake het gebruik van eetbare vetten voor technische doeleinden en in de commissie benoemd tot lid en voor zitter den heer J. v. d. Hunk te 's-Gra- venhage en tot leden de heeren F. Be- gemaun, werktuigkundig ingenieur en rijiks-n ij verheidsconsulent te 'e-Gra- venhage, en L. Blok te Amsterdam. Allerlei. Diens tpliohtigenin Duitschlaud en O o s f. e n r ij k. De minister van oorlog heeft het volgende bepaald; Reeds ter inlijving of indienststelling opgeroepen dienst plichtigen, verblijvende in Duitsch- land en Oostenrijk, die niet aan de oproeping hebben voldaan, moeten worden ingelijfd of in dienst gesteld, indien zij zidh alsnog aanmelden. Ten aanzien van dienstpllohtagendie op geroepen zijn en tijdens hun oproe ping in DuitscMand en Oostenrijk verblijf hielden, doch. met ter inlij ving of indienststelling zijn versohe nen en zich later ook niet uit zich zelf hebben aangemeld, moeten, in dien bekend is of wordt, dat zij zich thans niet meer in die landen ophour den, maat regiedein woijden genomen, opdat zij ten spoedigste worden in gelijfd of in dienst gesteld'. Dienst plichtigen, wier oproeping is uitge steld wegens het heersclien van be smettelijke. ziekten in Duitschiand en Oostenrijk, doch Van wie békend is of wordt, dat zij zich aldaar niet meer ophouden, moeten alsnog on verwijld worden opgeroepen. De (6 o r 1 ii k h e i d 1 ..•Knoeien met belastingaangifte ia 'Keen zonjie." ..Bestelen van de over heid is ireeu stelen.' Zietdaar, .twee 9telregels. zegt ..De Rotterdammer", welke maar al te velen, die op den naam van eerbaar burner prijs stel len. in nractijk bremzen. En dan wijst het blad op een merkwaardig feit. Op de lijsten, welke vanwege de brand- stoffendistrüfiitiebureaux ter invul ling ziin verzonden, komt a. t. de vraag voor ..Hoeveel haardsteden hebt gij welke ook bii do vragen voor de personeele belas line: gedaan wordt. Geconstateerd is. dat deze vra gen door velen on heel verschillende wiizo zijn beantwoord. Zoo kwamen te Delft van dezelfde personen de vol gende antwoorden in Haardsteden. Brandstoffertbureau. Pers. belasting. 4 0 3 1 8 1 10 5 14 5 Beide lijsten ziin natuurlijk naar waarheid opgemaakt en ondertee kend. Gii zult niet stelen DE EXPORT-CENTRALE. Het Haagsch Corr. -bureau meldt, dat het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp betref fende bijzondere maatregelen ten aan zien van het. goederenverkeer naar het buitenland (Export-Centrale) ver schijnen zal vóór de zitting der Ka mer zal gesloten worden. - Het Ned. Landbouw Comité heeft een adres tot do Tweede Kamer ge richt. Het comité vestigt er o.a. de aandacht op, dat voor de biiinenland- sche voedselvoorziening voor veie tientallen millioenen door den land bouw ia en wordt bijgedragen en dat het eon onafwijsbare eiach is, dat bij het vervolgen van den door de Regee- ring te dézen opzichte bewandeld wordenden weg, liet nakomen der bo venbedde'de verplichtingen wordt uit gebreid tot alk* goederen meer in het bijzonder ook tot de producten van de Nijverheid. Het Comité spreekt verder ais zijn gevoelen uit, dat het noodza kelijk is, dat worde gestreefd naar een voor den tijd van de oorlogscrisis werkende*organisatie, waarbij" naast e.:» nicde-zeggensrecht van de belang hebbenden, gecvenredïgd aan hun deelneming aan het geheolo werk, af doend toezicht \an Staatswege worde verzekerd, terwijl het van oordeel is. dat, indien een deel der op uitvoer \.illende winsten ten bate xan den Staat zal komen niet in de laatste plaats er voor dient te worden ge- w «iakl, dat door het garantleeren van ioonende prijzen de voortbrenging niet wörde in gevaar gebracht. ion opzichte van de uitoefening van liet als gewenécht erkend Staatstoe zicht dujit zorg te worden gedragen, dat deugdelijk worden vastgelegd dc regelen, waarnaar voorwaarden aan den uitvoer worden verbonden, als- in ode de wijze, waarop voor bólang- ht-bberuien" beroep daartegen zal open liet Bestuur van het Comité is er vooralsnog allerminst van overtuigd, dat tot de bedoelde concentratie slechts kan worden gekemen door het oprichten in den vorm eener Naam- loozo Vennootschap yan oen geheel nieuw lichaam, maar het meent, dat liet we tóe r geraden is door hervor ming van bestaande organisaties, welke reeds met vrucht op het hier bestreken gebied werkzaam zijn, te trachten tot het beoogde doel te ge raken. MERCURIUS. Op de te Rotter dam cehouden aleemeene vergade ring van den National en Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- ourius" werd medegedeeld, dat het le dental od 1 Januari LI. 3537 bedroeg, en dat de rekening sluit met een na- deelie saldo van f2739.69. Een motie van Amsterdam om te besluiten tot afscheiding van het Nederlandsch Verbond van neutrale vakvereenigin sen word met 69 teedh 14 stemmen en 9 in blanco verworpen. In het bonds- besluur werden herkozen de heeren F G. Mastenbroek Jr.. Jac. F. Vogel, en R. Winkel, die onderscheidenlijk Ook werden herkozen als penning meester. secretaris cn*ivoorzitter. in de commissie van geschillen voor het laar 1917 werden herbenoemd de hee ren Al. Geeverdine. te Rotterdam. D. P. Kriicsman te Bussum. H. J. L. Ruiten te 's-Gravenhaxe. en ais plaatsvervangende leden in deze commissie de heeren G. H. Gorissen te Gouda. K. Hofman te Groningen, en W. P. Zoeternever te Haarlem. In de redactie van het bondsorgaan wer den herkozen de heeren Jac. Bakker te Rotterdam. W. Brouwer Jr. te Am- stercam en Jac. F. Vogel te Rotter dam. De heer Winkel, die voor den elfder, keer als voorzitter is gekozen, werd gehuldigd door de heeren H. C. Snel Jr. van Amsterdam en W. C. van Daalcn. door den laatste uit naam van het bondsbestuur en den adminis trateur. Hem werden aangeboden een draaiende boekenkast met een ency clopaedia van Winklei Prins en een bureaulamp. Ten slotte is nog aange nomen een voorstel van het bondsbe stuur tot aansluiting aan de rijksre geling betreffende de verzekering te gen werkloosheid. BRAND. Door brand is een ge- daelte van de gloedfabriek van de fiima Waagmeester en Langenveld. aan het Westzijderveld van het Pa- Denpad te Zaandam, vernield. De schade is aanzienlijk, maar is door verzekering gedekt. DE KAMERZETEL DEN HELDER. Het 'bestuur van de kiesvereeniging ..Nederland en Oranje" te Den Helder beeft besloten, de kiezers te advisee- ren. zich bij de herstemming Dinsdag as. te onthouden. Bovendien besloot het bestuur bij de periodieke Kamer- (verkiezing, die zal plaats hebben od 5 Juni a.s.. deel te nemen en alsdan candidaat .te stellen den heer A. P. Staalman. POLITIE EN PUBLIEK. Naar aanleiding van een twist tusschen rnan en vrouw in de Willemstraat te Amsterdam.-waarbij hutó van de po litie werd ingeroepen, ontstond Don derdagavond een ernstige kloppartij tusscher. politie en publiek, die tot ruim 11 uur 's avonds aanhield. De noiitie had het zwaar te verantwoor den en was verplicht gebiyü te ma ken van stok. sabel en revolver. Ver scheidene schoten werden gelost. Uit de menigte werden steënen en andero projectielen naar de agenten gewor pen. van wie vier liclïte verwondingen kregen, een agent een ernstige hoofd wonde. Zeven belhamels zijn onder lievig verzet gearresteerd. DE COLLECTE VAN 8 JAAR GE STOLEN! In de synagoge te Tiel kwam men tot de ontdekking, dat vier van de v ij L»off er blokken door middel van een breekijzer waren opengebroken. In elke bus had men nog een gering bedrag achtergelaten. Hoe groot het ontvreemde bedrag is, weel het kerkbestuur niet; de bussen waren in acht jaar niet gelicht.. Sport en Wedstrijden C -r i c k e t. HAAGSCHE C. C HAARLEM I. Zoowaar i6 Haarlem er in geslaagd voor den eersten keer van „de groote Haageche" te winnen. Bij- leveld wint den toss en kiest eerst fielden. Feith Sr. en Menten openen op hét bowlen van Murray en Healy. Beide batsmen hebben «ogenblikke lijk het oog er in vooral Feith Sr. staat keurig te spelen. Een kans van Feith achter het wicket wordt door Thomas gemist, wat Haarlem duur te staau komt. Op 42 valt het eerste wicket, als Menten, op het bowlen van Pearson, die Healy vervangen heelt, achter het wicket gesnapt wordt voor 23. Van Loon die nu inkomt, slaat een paar vieren en wordt daarna door Pearson gebowld. Feith Jr. en Fokker maken het beiden niet long en worden het slachtoffer van Deckers, reep. met 3 en 0 achter hun. naam. Dolf Kessler, die nu inkomt legt zich hoofdzakelijk op verdedigen toe en laat Feith Sr de runs maken, wat hem schitterend afgaat. Als de lunch aan breekt. heeft Feith er reeds in de 80. Na de lunch heeft HeaJy al in zijn eersten over succes, als hij Dolf Kess ler met een mooien bal weet te bowlen voor-83. De overige spelers houden hoofdzakelijk het wicket voor hun aanvoerder op en spoedig weet Feith dan ook onder een hartelijk applaus zijn 100 vól te maken. Als de laatste speler door Pearson gebowld wordt, sluit de innings op het mooie totaal van 251. Feith'6 mooie 141 not out bevatten 7 vieren. Haarlem staat nu voor de zware laak 252 in 3 1/4 u. te maken. Het ope- ningspaar Pearson,- en Kruseman is onmiddftllijk ingespeeld en spelen 't niet te moeiijke bowlen met het groot ste gemak. Op 72 komt de scheiding, als Pearson een mislukte slag doet en in de slips wordt gevangen met een krachtige 41 achter zijn naam. Healy, die er na een weifelend begin, noe langer hoe -meer inkomt, staat eveneens keurig te spelen en of Feith geregeld van bowlers verandert, niets helpt de score gaat Langzaam maar zeker de hoogte in. Op 121 wordt Kru- ecmau voor een uitstekende 43 ver raderlijk door een „shuter" gebowld. Ook Jan van den Berg heeft er dade lijk bel oog in en de 530 komt al n t zicht als v. d. Berg voor een hoogst nuttige 49 door Dé Beus gebowld wordt. ïlwmas staat voor zijn 3 runs nog tamelijk lang op de mat en Deckers offert zich, daar er in 8 minu ten nog 9 runs gemaakt moeten Wor den, belangeloos voor zijn club op. An- genent staat, hoewel de speeltijd nog kort is, gemoedelijk te blokken, zoo dat het maar goed is. dat Murray hem komt vervangen. Vier minuten voor tijd maakt Healy met een single ou de groote spanning den „winning hit" Bravo, Haarlem, gaat zoo door dit seizoen hoewel Dé Kessler en Beadle" ontbraken, ie dit toch een kranige overwinning. Liefst 8 spelers namen aan den Haagschen aanval deel. Hieronder de soores le innings Haagsche C. C. Jiir. mr. C. Feith Sr. niet ut 141, O. Menten c. Thomas b. Pearson 23, Van Loon b. Pearson 10, Jhr. mr. C. W. Feith Jr. b. Deckers 3, A. Fokker b. Deckers 0, G. iA. Kessler b. Healy 33, De Beus Sr b. Healy 16, De Beus Jr. b. Mur ray 4, P. Feith b. Healy 7, v. Leyden b. Healy 2, H. Reitz b. Pearson 0. Extra's 12. Totaal 251. Bowlers: O M. R. W. Murray 10 4 75 1 Healy 15 89 4 Pearson 121/241 3 Deckers 9 3 13 2 Brakel 4 21 le innings Haarlem Pearson c. van d. Leijden b. Feith Sr. 41, Kruseman b. De Beus Sr. 43, Healy not out 86, v. d. Berg b. De Beus Sr. 49, Thomas b. Van Loon 3, An oenen t b. Van Loon 3, Murray not out 1 Deckers b. Van Loon 0. Bijle- veld, v. d. Stad, Brakel dit not bat. Extra's 24. Totaal 252. Van Loon 3 voor 53, Fokker 0 voor 32, De Beus Sr. 2 voor 46, Feith Jr. 0 voor 28, Feith Sr. 1 voor 22, O. Men ten 0 voor 20, v. d. Leijden 0 voor 12, G. Kessler 0 voor 16. -- HAARLEM II—V. R. A. Ilb. Haarlem trekt het eerst naar de mat en scoort in een snel tempo 294 runs, waarvan BeAmont 71, Maas 58, Tijs- eeling 49, Paulen S r.29. Wijs 25, ex tra's 44. Douwes 3—16, Popping 3—44, J. E. Dolleman 2—41. T. Kortenhorst 1—16. De Meijere 137. Daarna gaat V. R. A. Ilb batten c-n maakt het povere result.aatje van 44 runs. Popping met 13 kwam alleen in de dubbele cijfers, zoodat zij de follow-on krijgen. Allart bowlde uit stekend doch zeer gelukkig (3 played- on)*6—21, Maas 3—19. in de follow-on doen de Amsterdammers beter en ma ken er 161 (Popping 51, Douwes 28, T. Kortenhorst 25, De Meijere 17, ex tra's 20.) Allart bowlde 0—35, Wijs 7—55, Maas 2—32 en wint zoodoende 2 minuten voor tijd met innings en 89 runs haar eersten competitiewedstrijd. LAWN-TENNIS. De op Hemel vaartsdag verspeelde wedstrijden hebben niet veel verrassende uitsla gen opgeleverd. De Bataaf verpletter de Dordrecht, terwijl de Anglo Dutch met niet minder dan 70 van do II. L. T. C. 1911 won. De Rotterdam mers nestelden zich zoodoende op de 2de plaats, terwijl de Hagenaars zich vriiwel van het kampioenschap moes tor maakten. Het programma voor Zondag a.s. ceeft eenige belangrijke .wedstrijden. De Arnhemmers ontvangen Festino. Eerstgenoemden. die na hun kranige overwinning on Utrecht niet zoo ie onderschatten zijn, zullen de Amster- 'doir.rners handen vol werk géven en liet zou ons niels verwonderen, wnn- oieer Festina met een kleine neder laag naar Amsterdam werd terug gezonden. De vermoedelijke heeren spelers ziin Looman. Pennink en Noë voor de Amsterdammers en Mever en Ras voor de Arnhemmers. In Apeldoorn vindt de Oostelijke' derbv nlaats. De dit iaar gepromo veerde Zutobenaren komen Daisy be strijden. Na de verdienstelijke Apel- doornsche overwinning in Enschedé en de vermoedeliike versterking van het Veluwsche team met. Ament Sr., meenen we een kleine overwinning voor de Anekloorners te mogen ver wachten die zich dan daardoor aan liet hoofd hunner afdeeling zullen we ten te handhaven. Van de vijftien 2de klasse wedstrij den willen we alleen dien van onze stadser.ooten tegen Alkmaar bespre ken. Ten slotte heeft de Haarlemsflie dan toch nog een team kunnen vin den om uit te komen in de competitie. Reeds den lsten/keer heeft zii succes gehad door in Den Helder met 43 te winnen mogeliik prikkelt dit de ani mo en zullen alle zeilen bijgezet wor den om het zonder spelen verloren gpgane lste-klasseschan te heroveren. Wie in Alkmaar zullen winnen. i9 moeitiik te zeggen. De dames Van der Valk en Boot en de heeren Bten- fait en Laan zullen de eer van de Haarlemschfc hoog trachten te hou den. N.-H. SCHIETBOND. Voor den viseIwedstrijd van den N.-H. Sdliiet- bond werden Donderdag door de schielvereeniging Claudius Ciyclis geschoten) 15 visels met totaal 200 punten. Sportpraatje H. F*. C. H. F. C. heeft een veel slechter sei zoen doorgemaakt dan Haarlem. Tot zelfs aan haar'laatsten wedstrijd liep zii nog gevaar voor de laatste plaats. Maar door haar stevige overwinning od Blauw Wit is dat gevaar gelukkig nog ter elfder ure afgewend. Er is nu snrake van (of het waar is weten wii niet), dat Hercules, die de ..eer" eeniet on de 11e plaats te pi£|gen blij ver. zetelen, waarschijnlijk niet de eerste klasse zal behoeven te verlaten, en dat de sterkste tweede klasser. na tuurlijk het Amsterdamsche Ajax. dan het aantal eerste-klassere op een doziin zou brengen. Een denkbeeld, dat wii eenige weken geleden ook reed9 in overweging gaven, ais zijnde de beste oplossing van deze netelige kwestie. Het zou ook wel wat erg ziin om een club als Hercules zoo maar. zonder degradatie-wedstrijden te la ten spelen, in de tweede klasse to plaatsen. Maar hoe het ook zij. H. F. C. is buiten het gedrang en heeft met al dat geharrewar niets te raak'en. Jan Laan en N. N. hebben er voor gecorgd. dat H. F. C. door eigen kracht in de smettelooze eerste klasse kon bliiven zii hebben begrepen, dat hun club het aan haar goede reputa tie verschuldigd was. dat zii geen surrogaat van de vroegere ..good old" moest worden. Wii hebben ons dik- wiils afgevraagd, boe bet toch fcunm. /lat zoo'n technisch-; pelende ri;.;, Jl. F. 0. liet uuiische seizoen door zulk eer slecht figuur sloeg we heb. ben nimmer het iuiste antwoord kun nen vinden, of het zou d i t moeten wezen, dat H. F. C. in dit seizoen bij zonder veel met pecli te kampen heeft gehad en eenige onverdiende neder lagen leed. zooals biiv. die op eigen veld tegen H. V. V. Wti herinneren ons dien wedstrijd nog heel goed. II. F. C" had aan de gróóte Haagsche den gcheelen middag uitstekend par- tit gegeven en ieder dacht reeds, dat de stand 0—0 zou bliiven, toen liet on verwachte en noodlottige gebeurde een bal springt in het veld terug cn komt terecht tegen den voet van Tonnv Kessler. die het leder zonder te mikken in de richting van het II. F. C.-doel trapte. De bul kwam in het net terecht. Niemand minder dan Tonnv Kessler was ten hoogste ver baasd over dit onverwachte resultaat Maar het leeliikste van het geval was. dat H. F. C. door dit ééne geluks- coaltie twee kostbare winstpunten verloor. Wii zouden dan ook niet wa len, aan welke linie het moet geweten worden, dat If F. C. zoo in gevaar heeft verkeerd. Het doel werd schitte rend door R. Snnestevn bewaakt, maar een keeper kan. al is hij nóg zoo eocd. tenslotte niet alle ballen houden. If. F. C. behoeft geen beteror doelwachter to wonschen Trouwens, de naam Kaars Stlnesteyn hqeft een uitstekenden klank: keeper P. Siine- slevn werkte al even mooi nis tegen woordig ziin broer Roetje. Van de backs deed Ben Verwev het meeste en het beste werk. Wie amuseerde zich niet. als Verwev in actie was? Van Such telen was minder betrouwbaar deze speler drong vaak veel te ver near voren en kon dan meestal de voorhoede der tegenpartij niet meer inhalen, zoodat de aanval alleen door Ben Verwey en R. Siinesteyn gekeerd moest worden. Gelukkig heeft II. F. C. nog een goeden back in Kervel gevon den. De middeniinie was in één woord nuik. Snelers als G. Siinesteyn. Van Langen en Peddy Francken laten zich niet heel gemakkelijk uasseeren. Bo vendien beschikt H. F. C. voor deze linie nog over goede reserves, zooals biiv. Biivoét en Frans Storm. En de voorhoede tenslotte zat ook heel goed in elkaar. Wij hopen Laan nog vele iaren on de midden voor plaats te zien snelen. Het is geen gemakkelijk werk je on voor middenvoor te spelen, omdat deze meestal geducht door drie en meer tegenstanders tegelijk bewaakt wordt. Weet dus een center- voor tóch veel goals te maken, dan pleit dat voor ziin goede verdiensten. Zulk een is Laan. In één adem met hem dient Van Breda Kolff genoemd te worden. Wii zien hem evenwel het liefst od de rechtshuitenplaats daar hóórt hii Jacques Francken is een vurige linksbuiten en Sandberg werd met eiken wedstrijd beter. Bii de laatste wedstrijden werd aan den klei nen Oei een plaats in de voorhoede gegeven Als back speelde.deze vroe ger uitstekend, maar in de voorhoeda valt ziin spel heelemaal niet od in tegendeel. bij schijnt niet tegen ste vige backs te durven inloopen. Als in ziin nlaats Seignctte weer eens ,in do voorhoede wilde meetneten, do speler, beleend óm ziiri mooie anorlieve op- vnttineen cn ziin geweldigen aus dauer. Bii den laatsten wedstrijd te gen Blauw Wit was Oet het zwakke mint in de voorhoede, terwijl Seignet- te zich onder de toeschouwers bevond. 'Hoe gaarne hadden wii liet andersom gewenscht:-Laten wii hopen, hem het volgende seizoen weer in het eerste elftal te zien spelen. Niettegenstaande het uitkomen van ir.Wvidueel uitstekende spelers is H. F. C. tóch gedoemd, op de 10de plaats te bliiven zitten, 't. Is niet pret tig. maar er dient in b--- (--< 1 - wor den. Het beain van de competitie was goed van Haarlem werd met 4—1 ge- .wonnen en tegen D. F. C. 1—1 geliik gespeeld. H. F. C. bezette toen achter-" penvnlrrens de 2e eu 3e plaats. Maar dearna kwamen de pech-Zondagen. Tegen Quick en Hercules werd ver loren en met H. R. ,R. geliik gespeeld, waarna van V. O. C. weer met 1—0 verloren werd. H. F. C. priikte toen* reeds od de 9de nlaats. Od 19 Novem ber werd de competitie onderbroken door een bekerwedstrijd tegen En schedé. die met 4—1 gewonnen werd. Dat was nu wel verdienstelijk, maar wii zagen H. F. C. liever in de com petitie winnen en dat deed zjj nu vier achtereenvolgende wedstrijden niet. name)iik tegen II. V. V.. Haarlem, D. F. C. en Quick. Reeds na de 3—1 nederlaag tecen Haarlem op Zondag 10 December stond H. F. C. op de 10c nlaats er moesten toen nog 12 wedstrijden gespeeld worden, dus er was nog gelegenheid genoeg om hooger-DD te komen, maar de ..good old" verliet de 10e Dlaats niet meer. Na de vier genoemde nederlagen volgden twee overwinningen, name liik on V. O. C. en Blauw Wit. waar na één van H. F. C.'s mooiste wed strijden volgde, die od eigen veld tegen IT. V. V. Helaas kon deze match niet gewonnen worden, maar eindig de zii in een puntloos geliik spel. Dc vorstperiode was oorzaak, dat eerst oo Zondag 25 Februari weer door TI. F. C.. gespeeld kon worden, toe vallig wéér tegen U. V. V. liet resul taat was een 2—Tl nederlaag voor onze stadsenooten. H. V. V. bracht aan II. F. C. vervolgens on Wassenaar een geduchte nederlaag (5—1) toe. die alle hoon in rook deed vervliegen wel werd van Hercules met 3—1 ge wonnen. maar met H. B. S. werd geliik gespeeld en van Sparta verlo ren. 1 April had in Dordrecht de ver maarde bekerwedstrijd tegen D. F. C. plaats. H. F. C. had toen met rust „een grooten voorsprong (wii meenen van 5—2). zoodat iedereen dacht, dut D. F. C. er met stukken in zou gaan. maar bii het einde was de stand 6—5 voorD. F C. De weldadigheids- wedstrijd tegpn Haarlem werd ook verloren, evenals de ontmoeting in Rotterdam tegen Snarla. De hoon van leder, wiens hart voor II. F. C. klopte, was nu oo den laatsten thuiswedstrijd tegen Blauw Wit gevestigd als deze match verloren werd. dreigde de tweede klasse'als een grimmig spookt Gelukkig werd het 5-2 voor H. F. C.( Aan H. F. C. wenschen wij. evenals aan Haarlem, voor het komende sei- 'zoen het beste toe. Dat H. F. C. haar biinanm ..good old" nog eens waardig mag ljijken I

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 10