luiiun ÜAGBUfl De Oorlog. TWEEDE BLAD. Zaterdag 19 Hel 1917 OM ONS HEEN No. 2815 Nabetrachting ran den Gemeenteraad. Het iB een wonderlijk geval. B. en W. dienen verscherpte voorstellen tot besparing in, waaraan rij zelf (hel blijkt uit de opmerkingen van wet houder Modooj niet recht gelooven en de Raad vindt de minima, die de burgerij mag gebruiken nonder prijs- verhooging, te laag en verhoogl ze, waardoor de maatregelen nóg weer gebrekkiger worden. De heer Nagt- t&arn had natuurlijk gelijk, toen hij zet. dat het gebruik van gas en elec- trischen stroom gerantsoeneerd moet worden, zoodat niemand méér krijgt, dan wat bij onverbiddelijk noodig bee>K. Maar acht hij zooiets mogelijk voor een bevolking van zeventig dui zend zie'en, waarin onophoudelijk verschuiving er. verandering ie, als in de golven van de zee? in Heemstede heeft het gemeentebestuur het niet aangedurfd 1 En dat ziet toch ook niet tegen wat moeite op. B. en W. van Haarlem zullen op verzoek van den heer Nagtzaam dezen zomer de ge gevens Vwr persoonlijke rantsoenee ring verzamelen, maar ik vrees, dat he. dossier van de eerste groep al niet meer bruikbaar zal zijn, wanneer het derde wordt samengesteld. Om van het tiende of twaalfde niet te spreken. Ik ben (eu daar kom ik rond voor uit) aitijd geneigd om wat B. en W. voorstellen te doen tot besparing en tot regeling in deze moeilijke tijden, aan te bevelen en te steunen. Om de eenvoudige reden, dat deze hoeren er beter van op de hoogte zijn dan wij, die als stuurlui aan den wal tot el kander zeggen: .zo moesten dit en ze moesten dat natuurlijk allemaal dingen, die het gemeentebestuur al huig overwogen en om de eene of andere reden afgewezen heeft. Dit moet wel In 't oog worden gehouden In verband met de volgende opmer king: Onder de muntgasverbruikers •xijn er, die meenen dat de geringe minima die voor kookgas werden toe gestaan, verband hielden met den wensch, dat zij hun middagmaal in de Centrale Keuken zouden gaan ha len; dat er dus op hen een zekere drang werd uitgeoefend ln de richting van de C. K. Zij vroegen toen: „waar om wij alleen en anderen, die meer voor hun gas betalen kunnen niet? Wij ook kiezen liever zelf \vat we wil len eten, koken het liever zelf". En de goedhartige hoor de Braai, waarlijk geen opposant van nature, verkondig de toch, dat de aardappelen met sla, die hij thuis gegoten had, heter smaakten, dan het toch wel lekkere eten, pas in de Centrale Keuken ge noten. De sla was versche groente, de C. K. leverde stamppot. Ja, we zijn individualisten, wij Nederlanders en gehecht aan de jango groente van den vadarlandschen bodem. Maar moet daar nu uit volgen, dat do Centrale Keuken dient opgedoekt? Juist het tegendeel. Wanneer do ko- lenaood zoo groot is, dat een doel van 't publiek zijn eigen eten niet meer kolien kan, dan liever de maatregel algemeen toegepast en hot maximum gas zoo geregeld, dat er a-leen nog wat water op gekookt kan worden en een uurtje lang licht ge brand, zoodat iedereen zonder uitzon dering zijn middagmaal moot gaan halen bij of laten bezorgen uit de Cen trale Keuken. Dun moet liever nie mand meer thuis koken. Dót zou be sparing geven. Heusch: is 't geen weelde, dat wij in dezen tijd van scli aars te allemaal ons eigen potje nog willen koken? Mij dunkt, dat ie weelde. En niet de eenige. De tramdiensten in de stad bijvoorbeeld zijn weelde, want de menschep kunnen loopen. Dat nog tientallen treinen en trams ons naar en van Amsterdam vervoeren, la weel de: als dit tot het uiterste beperkt werd voor de menschen, die er inder daad zijn moeten voor hun werk, dan word de dienst Ingekrompen tot yler treinen daags: 's morgens twee én 's avonds twee en 'daarmee uit. Maar 't trampersoneel dan! Moet dat op straat komen? Natuurlijk dient voor die menschen gezorgd te wor den. We hebben (het is eindeloos her haald) minder gebrek aan geld, dap aan kolen. Tegenover de mogelijx- heid, dat er dezen winter niet genoeg kolen voor verwarming zouden zijn, kan zelfs iederen dag warm eten weelde worden. Dat klinkt hard, maar X is waar. En niet voor één categorie van personen, maar voor iedereen. Koffie en thee zijn ook weelde. Neen, ik si a nlel door, 't Is hooge ernst. De tijd kan komen, dat we het moeten stellen met een stuk brood en een dronk water. Dan zal blijken, dat de rest weelde was. Maar wanneer nu al van ons ge vorderd wordt, dat we van veel af stand zullen doen, dan diem daar aan iels vooraf te gaan, een uiteenzetting van den toestand, van onze werkelijke „kolenpo- sitie". Er is ach aars te, wordt ons gezegd, er is nood. Goed, zeggen wij, vertel ons dan hoe groot de nood ls, behandel ons niet als kleine kinderen, hcht one in, zoodat we er van door drongen raken wij Ho landers zijn eenmaal (en Ik zeg Goddank) geen ge drild en gedresseerd ras, we zijn be reid om mee te werken, maar we wil len weten waarom. Is werkelijk de kolenvoorraad zoo klein, het vooruit zicht voor den winter zoo slecht, de creteert dan, mijne Heeren in Den Haag, ln Nederland een algemeen verbod van zelf eten koken, verplicht ledereen, maar dan ook zonder uit zondering behalve voor zieken en zwakken, om van de Centrale Keu ken te eten, beperkt den spoorweg dienst, schaft af de plaatselijke trams. Moeten er maatregelen zijn, dan ste vige, maar algemeen. Na dit alles behoeft niet meer ge zegd, dat ik %an de nieuwe regeling, die de Raad Woensdag heeft vastge steld, weinig heil venvacht. ,.Nu kan ik weer een bad nemen", zed een ge middeld gaagebruiker. Dat zal hij mis schien toch wel niet doen, omdat hij sterk voelt voor de algemeene belan gen, maar de prijsverhooging zou hem daarvan niet terughouden. Wat be duiden die paar centen ln een tijd als deze en ln een stemming als de onze! Ja. als Iedere MS. boven het geoor loofde minimum met een gulden moest worden betaald Maar ten slotte: een nieuw dringend verzoek aan iedereen: wees toch zoo zuinig mogelijk, let voortdurend op uw gebruik; bedenk, dat wat gij nu verkwist, dezen winter op u gewro kep kan worden, wanneer gij voor den bitteren oostenwind, die door de ruiten giert, rit te huiveren bij een kachel, waarvoor geen brandstof meer is. Bij het debat over de quaestie met de Hoarlemsche Bank heeft de wet houder van financiën gesproken over een toelichting in een Haarlemsch blad, die geschreven was met een handige pen. Als daarmee bedoeld is, wat in onze courant werd gezegd, dan wil ik niet in beleefdheid achterblijven en den weihouder verzekeren, dat hij het standpunt van B. en W. heeft verde digd met oen handige tong. Niet met nieuwe argumenten, maar met vuur en verbolgenheid en daarvoor Ls de Raad netjes in zijn schulp gekropen. De voorstellers trokken htm motie van afkeuring in en de zaak wae afgeioo- pen. In tegenspraak met het spreek woord over de vliegen kun je Raads leden dikwijls beter vangen met azijn, dan met honig. Komiek genoeg kwam de hoofdzaak niet tot haai- recht. Het vorwujt van onbeleefdheid in den vorm scheen de sprekers meer te treffen, dan de mo gelijkheid, dat de combinatie van de Haarlemsche Bapk een voordeeliger bod had kunnen doen, dan de Ban ken, aan wie de leaning nu gegund ia. Het argument van Mr. Bruch, dat volgens de redeneering van de Bank hot gemeentebestuur, toen het een maal advies aan de Bank gevraagd had, voortaan altijd verplicht zou zijn, deze om haar voorwaarden te vragen, heb ik niet begrepen, ook niet toen de voorzitter daarbij zeer nadruk kelijk knikte. Waarom zou de gemeen te dat niet doen. wanneer er kans la op een voordeelig bod? Iedereen die wat noodig heeft van belang, vraagt rechte en Mnks prijsopgaaf; is een gemeentebestuur daarboven verheven? In deze quaestie hebben beide par tijen gewonnen: B. en W. omdat de afkeurende motie is ingetrokken en de Haariemeche Bank, omdat zij wan neer er weer geleend moet worden (let maar op!) Heusch biet wéér zal worden voorbijgegaan! De Centrale Keuken! Een onbreede discussie Het eene Raadslid becijfert, dat er te weinig vet ln 't eten Is, 'n tweede schetst uitvoe - rig den begintegernjyoed, diep niemand verholpen kan, een derde, die liet eten •inds gisteren gebruikt, vindt het niet warm genoeg. Waarom toch die klei ne critiek? dat meepraten met moppe rende menschen? waarom niet liever In breeder opvatting een aansporing aan T publiek, om niet over leder strootje te struikelen? Natiiurlljk eten de menschen op dit oogenblik liever versche groente dan stamppot, natünrlijk koken ze liever hun eigen potje, maar toch is en blijft de Centrale Keuken een voortreffolijke Instelling, die, ik durf het vrij voorspellen, nog veel meer diensten zal bewijzen, dan wij op dit oogenblik durven denken. Kwartier over zessen was de ver gadering afgeloopen. En nog werd de halve agenda aangehouden. „Sinds anderhalf uur heb ik nergens naar giehiisterd", zei een van onze scherpzinnigste Raadsleden. Natuur lijk. Wie kan bijna vltf uur lar^r zijn aandacht op vaak onbedudende de batten concentreeren? De Raad wordt te half vijf al vermoeid, de leden rib ten slap en lusteloos neer, Bleken een sigaar op als prikkel, luisteren niet meer naar de sprekers, babbe len liever wat met elkaar als in de sociëteit. Lange vergaderingen zijn uit den booze en toch komen er tel kens maar weer agenda's, die met kunnen worden afgeliandeld. J. C. P. Overzicht. Wat 't WESTFRONT aangaat geeft 't Engelschc legerbestuur in 't gebrui kelijke weekoverzicht eenige opmer kelijke dingen. Allereerst wordt vast gesteld, dat „de 'operaties weliswaar tot stilstand schlj'nen gekomen te zijn, maar deze toestand past toch volko men in 't strategisch kader der gealli eerden". Verder wordt opgemerkt, dat de Duitsoher» alle beschikbare reserve naar dit front samentrekken om te genaanvallen te doen, die evenwel mislukken. Dan - en dit ie 't opval- lend6te „dat er niet aan te twijfe len valt, dat Hindenburg van plan was, zijn front veel verder terug te1 trekken dan tengevolge der actie van do gealleerden mogelijk is geweest. 1 Het zou den Duitschers thans echter niet mogelijk zijn om verder terug te trekken, niet, alleen wegens den voort- diurenden druk, dien do Fransohen en Engelschen op het Duttsche front uit oefenen, maar ook omdat zulk een te- i rugtocht bij dc burgerij in Duitsch- land den indruk van een nederlaag zou maken." Tenslotte wordt, in ver band met de verklaring van den Duit- schen rijkskanselier, dat de militaire positie der Duitschers zoo goed ls ais nog nooit, te voren gedurende den oor log, vastficsteld dat de Duitschers ln een maand verloren 52.000 gevange nen, 440 kanonnen, 1200 machinege weren en loopgraafinorlicren en eon ontzettend aantal dooden en gewon den. De stafberichten van heden bren gen niet veel nieuws. Er blijkt uit, dat op verschillende punten van het front partieele gevechten geleverd worden. De meeste aanvallen gaan nu uit van de Dultschere. Verandering van beteekenia Is ln den loop van de Btrijdlmlo niet te constateeren. De Duitsche stof erkent liet verlies van Bullocourt in do volgende bewoor dingen: „De pulnhoopen van het vroe gerë dorp Bullocourt zijn volgens het bevel zondes- dat de Engelschen dit trachtten te verhinderen, ontruimd, Hij nestelde zich daar pas 24 uur later". Wordt 't levendiger op t OOST FRONT? De Russische correspondent van 't Alg. Handelsblad seint uit Pe tersburg, „dat de Russische coldaten op het Rigafront, niettegenstaande de bedreigingen van de Dultschere, wei geren verder zich te verbroederen met den vijand rij hebben aan alle vriend, schappelijke outmoetingen met de Dtritechers een einde gemaakt. Met het gevolg, dat de Duitschers thans op geduchte wijze de Russische stel lingen beschieten." De Duitsche staf verklaart„Afge- zlén van plaatselijk* oplevende vuur actie geen gebeurtenissen vau be lang." Over 't offensief der geallieerden IN MACBDONIë deelt de Duitsche staf mede, dat nieuwe aanvallen der geallieerden, nu in de bocht van de Tsjerna ondernomen na een vuurvoor- bereiding van 6 dagen, zonder succes zijn gebieven. Alle aanvallen werden algeelagen, zoodat de geallieerden op nieuw een échec leden. De verliezen aan dooden onder de geallieerden was groot, op een klein dael van 't front werden 500 doode Franecben gevon den. De Duitschers en Bulgaren maakten een gTOOt aantal machine geweren buit. Inzake 1 1TAL1AA.NSCHE OFFEN SIEF erkent de Oosteurijkache staf terrein verloren te hebben. Na twee dagen verwoede gevechten is de hoog te Kuk, ten Z. O. van Plava, opgege ven. De Oostenrijkfiche troepen liggen nu eenige honderde meters tan N. Van deji berg. In 't gebied van Görz werd een hernieuwde aanval der Italianen met verliezen afgeslagen. Thans ie 't aantal Ln dit offensief gemaakte Ita liaans ;he gevangenen reeds tot boven de 3UX) gestegen. De Haliaansche staf meldt, dat ten O. van de lsonzo door de Italianen opnieuw terrein gewonnen ie. Het aantal gevangenen &inds 14 Mei ie ge slegen lot 6432. Van Engelsche zijde wordt medege deeld, dat Engelsche zware artflerie de Italianen bij hun offensief bijstaat. Do keizer van Oostenrijk heeft het lsonzo-front bezocht. 't Kost den Italianen veel moeite in dit berglandschap terrein te win nen. De correspondent van de Times in het Italiaansche hoofdkwartier meldt: „De opmarsch van de Italianen was een eenig schouwspel. De troepen, staken de steile kloof van den lsonzo over langs smalle bruggen zonder zich te bekommeren om den hagel van granaatkartetsen. De eerste linie loop graven van de Oostenrijkers viel on middellijk. Daarna bestegen de Ita lianen de steile helling van den Kuk- berg. De tweede linie van de Oosten rijkers op een hoogte van 800 voet was vol gepropt me: machinegewe ren. De slag woedde den ganschen dag en nacht, toen hadden de Italia nen de heeie stelling omgetrokken en vermeosterd; de toppen van dan Kuk- berg op een hoogte van 1800 voet wer den latei- venneesterd, maar er volg den verwoede tegenaanvallen liegen beide kammen. Na zwaren strijd wer den de Oostenrijkera. teruggeslagen en was de Kukbcrg voor goed ver mees terd". urr RUSELAND wordt gemeld, dat de socialistische partijen zich bereid verklaarden in de voorloopige regee ring zitting te nemen onder de vol gende voorwaarden lo. De leiding der buitenlandsche politiek moet er vooral op gericht zijn, zoo spoedig mo gelijk een algemeenen vrede te slui ten, een vrede zonder annexaties of schadeloosstelling en dlie alle natio naliteiten beellB&en. 2o. Er moeten beslissende etappen gedaan worden om het leger op democrattechen grond slag te reorganiseeren en het front ter verdediging van de vrijheid te verster ken. So. Er moet een reeks rodioale, 6ociale, economische en financleele hervormingen worden ingevoerd. -4o. Zoo epoedig mogelijk moet de con- etitueerende vergadering te Peters- burg bijeen worden geroepen. 6o. De vertegenwoordigers der socialistische partijen ln de voorloopige regeering zullen verantwoordelijk zijn jegens een AuRuosleoh congres van den Raad van arbeiders- en soldaten-afgevaar digden, en totdat dit congres bijeen geroepen zal rijn, aan den Raad te Petersburg. 'T RUSSISCHE COALITIE-MINIS TERIE La er. Do regeering en do de mocratische partijen zijn tot overeen stemming gekomen omtrent de vol gende vordeoling der portefeuilles: prins Lwof, minister-president en mi nister vau Binneniand8che Zaken. Virirdltjenko, minister van Buiten- lajideclio zaken; Konowalof, minister van Handel on Nijverheid, Godnef, Btaatscontroleurde socialist Skobolef vice-president van den R&od van delegeerden van arbeiders an soldaten minister van Arbeldjde advocaat Pe- revaraef, minister van Justitie; de so cialist Tsjomof, minister van Land bouw; de nat socialist Piesjkebopof, minister van Proviandeering; Kerens ki. minister van Oorlog en Marine; SJingarel, minister van Financiën; Theretelli, minister van Posterijen en Telegraphie; Nekrassof, minister van Verkeerswezen en Manoeilof, minis ter van Openbaar Onderwijs. Boven- dien zijn prof. Grimro en prins Sja- kowsky, secretaris van de eerste Doe ma, resp. benoemd tot minister voor de zaken betreffende de Constituee- rende Vergadering en minis;-:-: van Armenzorg. De correspondent van de ..Daily Express' seint. dat. hoewel de Raad van arbeiders en soldaten het denk beeld van een afzonderlijken vrede verwerot hli een onmiddellijke echik- klrur met den vijand wenscht. en be reid is te luisteren naar een compro mis uit de Hohenzollern bqxendien tracht hil eiken hinderpaal van zulk een compromis uit den wes te rui men. Vandaar de leuze ..Geen an nexaties. eeen echattlneen". Kr gaan Keruchten. dat eeneraals en oud-leden van het ministerie naar Moskou wil len traan om daar een nieuwe retree- rintr in te stellen. Petersburg willen ze dan van voedselaanvoer verstoken houden om het in ziin eiiren sop te laten gaarkoken. Alles is hier moEe- lilk zoo vervolgt de correspondent. De toestand is wanhopig en het echiint of alleen het ingrijpen van een er.kele krachtige persoonlijkheid Rusland zal kunnen redden van de ontbinding, die het bedreigt. Ruslaml staat voor de poorten des doods. Het beschikt over geneesheeren. maar niet ove- heelmeesters en het behoeft het ingrijpen van den heelmeester. Op een boerer.copgres ls meegedeeld, dat sedert Paschen geen graan meer* is vervoerd naar de spoorwegen en op slagplaatsen. dat er geen fourage is voor het leger, dat de steden ln de noordeliike provinciën aan den rand van den hongersnood staan en dat hongeroproeren worden gevreesd. Over vrede. Een vredesa anbod aan Roemenië? Volgene de ..Odesskv Listok" zou er onlangs een geheime briefwisseling hebben plaats gehad tusachen eenige invloedriike Roemeniérs te Jaesy en anderén. die te Boekarest rijn geble ven. ln verband met een afzonderlij ken vrede met Duitschlarid. Men zegt dat er afschriften dezer brieven aan Milioekof gezonden werden, terwijl graaf Goetskof eveneens vóór zijn be zoek aan Jassv hiervan op de hoogte werdgeoteld. Roemenië is evenwel or het Duttsche aanbod niet ingegaan. D® conferentie te Stockholm Do heer Albarda, die met de overi ge hoeren van het uitvoerend comité van bet Internationaal Socialistische Bureau te Stockholm vertoeft, is voor enk ei e dagen te Den Haag aangeko men. Aan een vertegenwoordiger van het Haagsche Correspondentiebu-reau deelde de heer Albarda mede, goede verwachtingen omtrent de kansen van vvelslugen der conferentie te koeste ren. Het voorbereidend werk der conferentie vordert zeer goed. Na drukkelijk verzekerde hij dat het uit voerend comité rich stellig niet laat intimideeren door de opzettelijk ver spreide geruchten over mislukking of liever, de voorspellingen, dat het op een mislukking zal uitloopen. Er wordt te Stockholm rustig, maar met kracht voortgewerikt. Verder dealde Albarda mede, dat de Belgiische leider Van der Veilde ten slotte verklaard heeft volkomen ver trouwen te bteken in de bedoelingen van de Nedeo-laiudsohe delegatie en achtte baar bevoagd tot bandelen. Verspreid nieuws T VLOOTGEVBQHT IN DE ADRIA- TISCKE ZEE. Van Engelfiche zijde wordt thans erkend, dat bij 't treffen in de Adriatische Zae door de Oosten rijkers 14 Engelscho drifters tot zin ken gebracht zijn. De" EngeLeche krui ser „Dartmouth" werd getorpedeerd, maar kon in een haven terugkeeren. (Men weet da( de Italiaansche mari ne erkende dat ook een Itaiiaan6Che torpedoboot gezonken ie.) Verder 9telt 't Engelsclie berioht vasf, dat op twee Oostenrijfcsche kruisers zware be schadigingen zijn waargenomen, ver oorzaakt door 't vuur der Engeleche, Franse)te en Italiaansche oorlogssche pen. ENGELSCH TRANSPORTSCHIP GETORPEDEERD. De Briteche marinestaf deelt mede dat het trans portschip „Camerouia" met troepen aan boord, den 15den April door een vijandelijk en onderzeeër in het ooste lijk gedeelte van de Middebanasehe Zee getorpedeerd ie. Eén officier en 128 manschappen, benevens twee Onze Lachhoek HU BEDACHT ZICH De landlooper was vermoeid en had pijnlijke voeten. Hij beide aan verscheidene deuren, maar kon ner gens gehoor krijgen. Eindelijk kwtun hij aan een hu» waar een Jonge vrouw bezig was de sloep schoon te maken. Hij ging over het hekje han gen en zei op heel dreigenden toon: Och, juffrouw, geef mij wat melk te drinken of anders.... Voor hij uitgesproken had, riep er m mannenstem van binnen; Of wat andere? Of anders wat water, klaagde de landlooper. scheepsofficieren en negen man van de equipage worden vermist. DE AMERIKAANSCHE EN' DE EN- GELSCHE VLOOT. On een lunch van de ..Navv Leasrue" te Londen bracht minister Careon een dronk uit de vloot der Vereeniade Staten, waarin hit o. a riin vrewrde ultanrak over het feit. dat de lunch samenviel met de aankomst van een Kedeelte d.T Amerikaansche vloot, om rntdc te werken aap de vreeseliike taak die af gedaan zal moeten worden De vraag in dezen oorlog is wie het zai uit houden. Het antwoord js wil met on- bondsenooten. Er bestaat geen zweem van twifie) wij zullen de overwinning behalen voor de geheele beschaafde wereld. MILITAIRE HULP VAN AMERI KA. Het eerste contingent van 't Amerikaansche leger, n.l. een afdee- ling sanitaire troepen, kwam in En geland aan. STAKINGSLEIDERS GEARRES TEERD. Reuter ©e!nt uit Londen Verschillende leiders van de machi- nistenstaking te Sheffield. Liverpool, Coventry, Mancheeter en Londen zijn gearresteerd onder beschuldiging de voorziening met munitie te hebben belemmerd. DE AANVAL OP HET ENGELSCHE CONYOOT. Van officieren van de .Amsterdam" vernam dc ..Telegraaf' eenige nadere bijzonderheden, waar uit blijkt, dat het Engelsdre convooi. dat uit 10 a 12 scheven bestond, ach ter een viertal torn- ^anvocr. Tecen middernacht vielen cr. toen men ten Oosten van den Noordlundcr en ten Westen van het lichtschip Maas was. schoten, die uit Noord- Oosteliike» due vermoedelijk van Duitsdien kant. beantwoord wer den. Doordat het zeer mistig was. kon men van de ..Amsterdam" af niet zien. waaruit de Duitsche strijd krachten bestonden. Het eenige wat van dit schln af werd waargenomen, was. dat om 5 minuten voor 7 een alllerlievigste ontploffing op een der schepen Diaals vond. die vermoedelijk veroorzaakt werd binnen in 't schip uit de plipen stegen althans zwnre stoom en vlammen. Tegelijkertijd werd gedurende een kort oogenblik hulpgeroep uit het water vernomen. Toen werd het. stil. ook aan den kant waar de ontploffing had plaajs gevon den. De officieren vermoedden daar- i. dat een van de schenen van het convooi gezonken was. Dat er ook een Duitsche torpedoboot tot zinken zou ziin gebracht, was hun geheel onbe kend. Nadat er 10 12 schoten waren ge hoord. zette het convooi den tocht voort, zonder dat er verder iets werd vernomen. HET ENGELSCHE IMPERIALE OORLOGSKABINET. Lloyd George deelde in het Lagerhuis mede. dat de imperiale oorlogsraad in ziin laatste zifting den wensch te kennen had ge geven. dat er eenmaal ner jaar bijeen komsten moesten worden gehouden, naar gelang van de noodzakelijkheid. Het voornemen bestaat, dit in te voe ren. De imperiale oorlogsraad zal be staan uit den Engelschen premier en de Engelsclie ministers, die bii de te behandelen vraagstukken betrokken ziin. de premiers der ..Dominions" of bijzondere vertegenwoordigers, als mede een vertegenwoordiger voor In- dlë. die door de Indische regeering benoemd zal worden. DE GEALLIEERDEN. De Fran- ache minister van oorlog, Painlevé, verklaarde aan een Journalist: „Er bestaat tus&dien de Engelscho en Haariemmer Halletjes BEN 7ATRRDAGAVONDPRAAT.TE. Een van mijn lezeas heeft maju be schouwing in het vorige Zaterdeg- avondnuinmor over hoogst aangesla gen en gelezen en schrijft mij nu een brief over de ervaring die hij als hoogst aangeslagene heeft opgedaan. Als ile lijst in de Staatscourant ge publiceerd en later in de dagbladen overgenomen werd, dan hoorde Je< waar je kwam: „Ik heb je naam gelezen. Hoeveel betaal je well Kwam ik op visite, dan kwam de groote belastingbetaler op de eereplaats; in het clubje in 't café werd ik geluk gewenscht en in het dominoclubje 'e middags, waar nog een hoogst aangeslagene kwam, het zelfde. Natuurlijk moesten we trac- teenen. Telkens hoorde Je dat „hoogat- aangeelagoneKennissen die Je za gen of in gezelschap ontmoetten zei- oen: „zoo, hoogst aangeslagene, heer rijkaarden zoo meer. Ik heb het altijd beschouwd als een emmerking om maar iets te zeggen of als jaloezie en mijn antwoord was steeds: „het zal een abuis zijn, misschien heeft de belastingcontróle er ©en nul b j gezet" of: ,,ls u jaloersch?" enz. Een jaar of wat geleden komt ons dienstmeisje binnen met Haarlem "e Dagblad in ae hand: „mijnheer, u staat in de krant!" Ik vraag- „waar?" en ze wijst op de lijst van hoogs', aangeslagenen. Een 8aar dagen later vertelde mijn vrouw, ai winkeliers in de buurt het haar ook gezegd hadden en wanneer ik daar voorbij kwam; zij zeiden natuur lijk: „daar gaat een groote belasting betaler rijkaard" of zoo ieta. Ik vermoed, dat ons dienstmeisje het .prettig vond en verbond haar, hel te 'vertellen. En nu kwam ik In 1916 en 1917 op de lijst niet voor, men wis; dat ik er niet op gesteld was. Ik ben van nature noga! niet ijdel, maar (wivoudig aangelegd: 'k geloof, dat ais u om te beginnen de hoogst aan geslagenen van Haarlem en omstreken vroeg, of zij er op gesteld waren, tachtig procent „neen" zouden ant woorden. Maar hujine echtgenooten (houd mij ten goede) vinden het wel aardig; die rijn dikwijle wel ijdel en houden er van, dat haar vriendinnen en kennissen het lezen. Zoo omstreeks 30 a 32 jaren geleden (ik ben Amsterdammer van geboorte en afkomst) toen het kiesrecht nog niet zoo uitgebreid was als nu, kon je in het adresboek zien, wie niet in de termen viel voor kiezer van den Raad of voor de Tweede Kamer. Stond ei niets voor je naam, dan was je géén kiezer, betaalde weinig belasting. Die een sterretje voor rijn naam had. be taalde meer en had je een kruis Yoor je naam (alsof je dood waa) dan was je ook kiezei voor de Kamer eu be- taa'de veel belasting. Mijn vader had een kruia voor rijn naam, maar waa er ais vete anderen, volstrekt plet op gesield. Ik heb het publiceeren van de hoogst aangeslagenen altijd be schouwd: lo. als een aanwijzing voor jonge lui, die een gefortuneerde vrouw- zoeken. 2o. ais een aanbeveling voor de openbare liefdadigheid. En krijgen we straks vrouwenkies recht, dan komen ook de dames er bij en de weduwen een goed vooruit zicht voor de jongelui bovenbedoeld of voor bedaagden. Ook prettig voor iemand, die op huwelijksvoorwaarden getrouwd ia, wanneer zijn vrouw meer belasting betaalt dan hij. Als u neef Wouter, die immers rep tenier is (en dat be'eekent in deze dure tijden vee') of vriend Hupsti-a, die als koopman wel O. W. gomaakt zal hebben, of Hopma weer ontmoet, vraag hun dan eens, maar in 't^>ij- zijn van hun echtgenooten, of zij graag ieder jaar eerst in de Staats courant en later ln de dagbladen ge noemd willen worden". Tot zoover vermeld ik het uitvoe rig schrijven van onzen iezer. Kan ik helpen, dat onwillekeurig mijn ge dachten terug gingen naar den Hon- gaarscheu schrijver Maurus Jokai, die jaren geleden een roman uitgaf onder den titel: ArmeRljken. En toch: een paar dagen geleden kwam bij onze redactie een ingezetene zich er over beklagen, dat de woschvrouw voor 't beschikken van zijn boordjes een dubbeHJe meer had gerekend, „omdat mijnheer op de MJst van hoogst aangeslagenen stond X kon due wel tijen!" En het merkwaardige was, dat hij er per abuie was op ge zet. Intusschen leek de raad om de krans er eens over te spreken mij piet kwaad en toen dan ook cnlangs het gezelschop bij elkaar was, bracht lk het onderwerp ter tafel. Natuur lijk kwam onze waarde neef, die over aiie mogelijke dingen dadelijk een vaste meening beeft, die hij voor de ware houdt, ofschoon anderen er niet altijd zoo over denken, het eerst ln aanmerking. „Wouter", vroeg ik, „waarom sta Jij toch eigenlijk niet op de lijst van de hoogst aangeslagenen „Omdat lk niet wil", txi Wouter. Dit antwoord verwonderde ons geen van allen Als je Wouter vroeg, waar om hij geen president ls van de Clti- neesche republiek, zou hij precies hetzelfde gezegd hebben. He! ia een opvatting, ale aan te bevelen is voor afgunstige menschep, ze is misschien niet altijd juist maar ze beschermt Je yoor ialoerie. „En Jij Hupetra?" Omdat, ik niet kan", antwoordde de voorzichtige Hupstra, dien we een parig verdenken van stevige oorlogs winst gemaakt te hei-ben. „Lang en lang en Jang niet rijk genoeg". Ik meende op te merken, dat me vrouw Hupetra haar man even aan keek, maar dat kan ook een vergte- sijig wezen, want ze loenscM een beetje. Mogelijk was due haar blik voor Mozarts buste op onse piano be stemd. „En jij Hopma?" „Wat heb je er aan?" zei Ho-pma. ,'t Geeft maai- gezeui met bijdragen voor dit en dat en lid van de Eerste Kamer word ik toch nooit „Neen, daar heb je wei gehjk in", zoi Wouter me; een nadruk, die altes- behaJve vleiend was, zoodat mevrouw Hopma haar man te hulp meende te moeten komen en niet zonder scherp heid zei: „Mijn man zou er evengoed in passen ala honderd anderen". .Dat gaat niet", antwoordde Wou ter onverstoorbaar, „er kunnen ei maar vijftig ln". Tante Kooe, die een echerp ant woord voorzag en afleiding wou go vep, Informeerde naar den titel van oen lid yan de Berste Kamer. „Hoogedelgestrenge", zei ik. „En zijn vrouw?" vroeg mevrouw Hopma. „Mevrouw Eerete Kaam ster", ant woordde Wouter. Dit was nu zoo verschrikkelijk flauw, da: er een algemeene kreet van pretest opging, die Wouter even wel lp"t minst niet van zijn stuk bracht, maar hem Integendeel (zoo te hij) goed scheen te doen. Het gesprek kwam nu op de onbillijkheid, dal een getrouwde vrouw nooit van haar le ven een mooien titel krijgt, a! heeft imar man ook nog zoo'n hooge po sitie. Al de dames vonden het onbil lijk, zelfs tonte Koosje scheen er yoor te gevoelen en zat zachtjes te knik ken. „Eerst zelf een positie veroveren ii Hopma plagend, „dan krijg je zelf een titel". „Er te een vacature voor Minister van Oorlog", zei Wouter en keek me vrouw Hujjstra aan, die hij omdat ze wat strijdlustig te niet goed tijden kan. „Ate ik daar ooit voor in aanmer king kom", antwoordde ze slagvaar dig, „dan mobiliseer ik je vast en zeker". „Geen kans", zei Wouter laconiek. ,."k Ben lang boven de Jaren" „O, dat is tegenwoordig niete. Een nieuw wetje is gauw gemaakt' „En bij wek wapen wordt hij dan ingedeeld?" vroeg mevrouw Hopma vol belangstelling. „Genie?" „O neen antwoordde mevrouw Hupstra. „Mei genie heelt Wouter niets te maken". „Infanterie dan?": „Hij kan niet loopen „Cavalerie?" „Ja, zoodra er een stokpaardenbri gade wordt opgerichi, want daar kan hij het best mee terecht". „Maar waarbij dan? „Bij de marine", zei mevrouw Hup stra. „ate stuurman aan den wal". Het antwoord had 6uccea. Wouter zat zichtbaar over een paesend en verpletterend antwoord te denken, maar kon niete anders vinden dan de slappe aardigheid, dat wanneer ooit eet: vrouw minister van oorlog werd, ze den halven dag op haar bureau nieuwe uniformen passen zou. En dK verwijt van IJdelheid herinnerde me aan de veronderstel!ing van dep briefachrijver-hoogstaangeslageric, dat vrouwen trotsch zijn op de vcmic'- ding in de courant. De opmerking lokte een algemeen protest uit en een storm van uitroepen volgde: „Wie willen altijd in 't openbaar een rol spelen?" „Wie houden te pas of te onpas ver valende redeweringen?'' „Wie jagen naar lintjes en onder scheidingen?" „Wie hebben zichzelf allerlei titois toebedeeld?" „Mannen", zeiden de vier dames met geweldigen nadruk en als uit één mond. „Wij vrouwen", zei tante Koos, „zijn wel een beetje ijdel en dat we ten we. Maar mannen zijn zóó ver schrikkelijk ijdei, dat »e liet niet eens weten. De; is héél erg!" Wouter zei eerst niets. Toen keek hij naar zijn zwarie jas, sinds Jaren van dezelfde stof en snit, monsterde de blauw zijden blouse van mevrouw Hupstra, de groene zijden van me vrouw Hopma, de diamanten broche van tante Koo6 en het keurig opge maakte haar, waarop mijn trouw to recht zoo trotsch is en rei toen: „Jullie hebt gelijk!'' De vier damet. schenen duerop haar triomfantelijke houding te verhezen. Twee minuten heexschlc er algemee ne stilte. Toen begon onder dc man nen een gesprek over he: bij uitstek ïjdeie onderwerp: evenredige verto- gejiwoordiging en onder de vrouwen over het ernstige vraagstuk van de nieuwste zomennodes. Hoe zij denken over de publicatie van de namen der hoogs; aangeslagenen in de couran ten heb ik evenwel niet vernamen en, om de waarheid*t« zeggen, ik geloof ook niet, dat we het ooit te weten zul len komen. Wie de opinie van zijn vrouw op dot stuk wil kennen, nteet eer>. maar zorgen, dat hij hoogst aan- geslagene wordt. Voor ltericht hou ik me vriendelijk gerecommandeerd. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 5