RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. De vier Veeren. Kss,aï?S em' DERDE BLAD ZATERDAG 4 Augustus 1917 Raadsels .(Deze raadsels zü" a le ingezonden door jongens eu meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Woensdag middag 4 uur goede oplossingen zen den worden üi liet volgende nummer bekend gemankt). - Iedore maand wordt onder de beate oplossers tv.ee boeken in prachtband .verloot. De raad.se 1 prijzen voor de maand Juli zijh bij loting ten deel gevallen aan BILLIK RITCHIE en CONDUC TEUR, die zo Donderdag 9 Augustus, tusschen 12 en 2 uur bij mij mogen afhalen. 1. (Ingebonden door V im Spoor;. Ik ken een groot, zwart paard, hard loopen is zijn aard. Hij wordt niet-moe, hoe lang li j 't doet zijn adem is zoo zwart als roet. Hij hinnikt niet, maar gilt a's dol en gaat toch nimmer op den hol. Zijn stijve staart is recht en lang, zijn teugel is een ijzeren stang. De slokop is nooit lui of traag, maar werkt niet met 'n lecge maag. 2. (Ingezonden door Aagje Baas). Ik ben een plaats in N. Holland van 6 letters, verander de tweede letter en ik bon een plaats in Gelderland- 3. (Ingezonden door Reinier Claee- senez.) Ik ben een brul plaats van 9 letters. 5, 6, 7, 8, 3 is een vxseh. 9, 2, 3, 4 is van been. 1. 7, 9 is niet wijs. 4. (Ingezonden door A. Spaargaren) Mijn geheel is iets van ,9 letters, waar we tniog mot vreugd aan terug denken. 9, 8, 7, 2 wordt uit melk bereid. 5. 4, 6 zit aan eeai fiets. 1, 2 is hard. 3, 7, 9 is eon ruimte. 5. (Ingezonden door Erantliis Hyemalis). Ik bón een stad in Rusland van 16 letters. 7, 2, 12, 3. 14 is oen rivier in Afrika. Een 16, 10, 15, 4 is een bergplaats. Een 11, 13. 9, 8/1, 12 hebben wij allen. 5, 3, 4, is een getal. 6, 10 is een jongens- of meisjes- 6. STRIKVRAGEN. a. (Ingezonden door Annie Shiitter). Geen boer eet pap, of ik ben er bij. Wie ben ik? b. Welke moed wordt door niemand geprezen? c. (Ingezonden door V inter). Bij welk volk dragen de vrouwen wapenen? d. (Ingezonden door Brunette). Wat is het verschil tusschen een li ter en een graaf? a (Ingezonden door Dirkje den Holander). Hoe. kan men over het water 'loo pen, zonder dat zijn voeten* nat wor den? f. (Ingezonden door Jan Willem Friso). Wat is het einde van het eind? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige Week zijn: 1. Manchester, manchetten, mees, Anna, ster. 2. Kater, krater. 3. Banknoot. 4. Horloge 5. Kast, kwast. 6. a. Apothekers, b. Stoel, c. Zwem lessen, d. hoed. e. koe-koek, f. roest. Goede oplossingen ontvangen van: Klimop en Theeroos 5. David Steffers 6. Tiekie en Picne 6. Old Firéhand 6. Dirk m 6. Pinksterbloem 6. Arend 6. Generaal Botha 6. Piet Reydon 6. Roodkapje 6. Sneeuwwitje 6. Rood borstje 6. H. A. Eysloot 5. Koning der Dwergen 6. Johan van Oldenbarne- veld 6. Jacoba van Beieren 6, Charlie. Chap! in 6. Billy Ritchie 6. A. O'ver- meer 6. Theodoor J. Overmeer 6, Duinroosje 6, Theo en Dirk Zeilma ker 6. Joost van den Vondel 6. G. Adams 6. D. A. P. en C. L. J. den Hollander 6. Jo en Teun RcimQriuk 5. Annie en Dina 6. Michiel Adriaan de Ruyter 6. Eugolina van Essen 6. Wim Bogaordt 6. Robinson Crusoe 6. Graaf Floris V 6. Wilheluiientje Schutter 6. Taroietje Schutter 6. Controleur 6. Leidenaur 6. Kerstboompje 6. Stuca- door 6. Hans Lomans 6. Soldaat 6. Christjaan Bosch 6. Mi entje en P mi lieu tje v. AAiustcl 6. Lodewijk H 6. Conducteur 6. H. ter Horst. 5. Jan van Hemert C. De Wielrijder 5. Vink- ie 5. P. Jansen 6. Dirk en Hendrik )err 6. J. v. Brom 6. Lodewijk 6. C Kramer 6. Onrust 5. Fauna 6. P. Jon gens |5. .Yl pen roosje 6. Orqhidca C». l'loris V 6. Lobelia. 6. Karé'> V I. Pic ier .Maritz 5. Goudvischje 6, A com* tje 6. Rail-rubriek. CHARLIE CHAPLIN, Doeletraat 16, vraagl van DierentuinpL do nrs. H— 19, 22-28, 29—01, 62—68, 70—73, 78- 90, 93 en 96. Voor ieder ïir geeft hij naai kmae 8 Gesch.pl., 6. Yechtpl., 4 Maizena of 2 IJselpl. THEODOOR OVERMEER, Westci- gracht 45, vraagt Oldankott's wapen tjes. MIENTJE EN PAULIENTJE VAN A., Jan Nieuwenhuizenstr. 33 zvv., vraagt van IJselpl. de nm 2, 3, 5, 8, 13, 21, 26, 29, 32, 34, 35, 37, 42, 43. 48, 50, 51. 53, 55, 56, 63, 67, 75, 78, 79, 90, 91, 95. 100, 102, 104, 108, H1S, 144, 121, 122, 129, 130, 132, 135—137. Zij geven er andere voor terug. LODLWLIK II, van Marumstroat 62 vraagt van Vechtpl. de nns. 36. 40. 109 123 en geeft voor ieder nummer 4 ou dere terug, van Vecht, Gesch. Naai- dernieer, Zuiderzee, Maizc-na, Ned - Indiè en Haari. Brood- en Meelfabriek Auguitas-wedstrgd. Het zal voor ditmaal eens een oj>- Bteben-wedstrijd zijn en wel over één der volgende onderwerpen. 1. Iloe ik mijn vacantie héb doorge bracht. 2. Voor 't eerst in betrekking. 8. Schoolherinneringen. Als gewoonlijk verdeel ik jullie, weer in 8 afdeehngen. Afdeeling I bestaat uit jongens en meisjes van en boven 12 jaar. Aftloeliriig H beslaat uit jongens en meisjes van en beneden 11 jaar. - lk let meer op de kwaliteit, dan op de kwantiteit, d.w.z. weinig en goed is meer waard, dan veel en slecht. Net, duidelijk schrift legt gewicht in de schaal en daar ik van .plan ben de beste opstellen te laten drukken, raad ik Jullie aan om 't papier aan één zijde te beschrijven, 't Is dunkt me niet nood tg. jullie nog eens op het hart te di ukken onder je werk naam en leeftijd l© zetten. Vóór 1 September moeten alle inzendingen in mijn be zit zijn. De j-rijzen beetaaa in beide Afdee lingeu uit: 1ste prijs: Een boek naar keuze. 2de prijs: Een boek in pracht band 3e prijs: Een bal. Ziezoo! Werk nu maar prettig in stille vacaniie-uurtjes. Asschepoesfer. Verbaasd staarde Laen naai- haar vriendin. Hoo kwam ze daar nu op eens iia.nl Lien vond het hij To thuis altijd zoo dtol gezellig. Ze waren met zijn vijfjes, 'behal/ve natuurlijk me neer Van den Berg en dan Noor, een nichtje, die de huishouding (bestuurde. ,.1-k wou, dat ik een moeder had," herbaalde Lien en haar gezichtje drukte meer ontevredenheid dan wel droefheid uit. „En jhc-bt bet thuis zoo leuk. Ik heb het heel wat eenzamer." „Maar jij hebt een moeder, die mooie jurken voor je koopt, jij draagt altijd dure mantels, fijne t ls maar jammer, dat lk daar zoo weinig om geef," onderbrak Lien, maar toen vervolgde zij op meer ern- etigen toon „Hoor eens To, natuur lijk is het zielig, dat je geen moeder hebt. Maar mijn moeder zei laatst nog „Zou voorbeeldig als daar bij de Van der Bergjes alles marcheert, zie je zelden in zoo'n groot gezin, waai di moeder ontbreek!.En" dat komt allemaal door jullie Noor. Ik vir.d lie een model." Tc zv. - c-sr stil Wat had ze ook moe ten zeggen? Lien draafde wel wat door. maar er was toch veel van waar. Bij haar thuis had Wim alleen moeder goed gekend. Wim was dan ook a, 16 en ging reeds op 't gym nasium. Hij was acht jaar, toen zijn moeder stierf, dus giroot genoeg om zich verschillende dingen te herinne ren. Jan en Frits, die 13. eh 12 jaar ware"\, wisten er veel minder van, maar de 11-jarige To en haar zusje Nellie van 9 jaar, konden zich haar moedertje in 't geheel niet meer voor stellen. 't Was nek alsof Noor altijd bij hen geweest was. Nu Lien aan Noor dacht, voelde ze ietwat spijt over haai los daarheen geworpen gezeg de. 't Had voor Lien immers aJen schijn, alsof Noor minder goed voor hen zorgde. Die goede, beste Noor! Lien kreeg ook altijd alles. Dat was steeds zoo met die eenigste kinderen. En i*. was het niet eens nuk T Zou aan haar beter besteed zijn. „Nu, achol «et lekker.Lien stond op de stoep van haar huis en liet de bel overgaan. „Dag! riep To terug. Even keken ze elkaar aan, toen wist Lien, dat Tootjes bui gezakt was. Een paar minuten later was ook To thuis. (Wordt vervolgd.) Brievenbns (Brieven' aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG' ZEEMAN, Bloemhofstraat 6. In de bus gooien, zonder aan schellen I) Nieuwelingen zijn PIET REY DON, oud 11 jaar. Koninginneweg 39. ACONIETJE. Nog veel genoegen te Hillegom. Wanneer kom je thuis? JAN R. Wel bedankt voor je mooie kaart uit Alkmaar. In welfk doel van de wereld zit je nu? THEODOOR en AART O. Wel bedankt voor je mooi kiefloje. Dl'IN ROOSJE. Wat heb je me aardig verrast met ie kaart uit Ouds- hoorn. Zijn jullie daar met de boot heen geweest? KONING DER DWERGEN mag zijn schuilnaam houden. KLIMOP en THEEROOS. Je raadsel is goed. CO ft G. Vriendelijk dank voor je felicitatie en je leuke kaart. Maar hoe wist jij dat nu? F. C. Zoodra ik ruimte kan vin den, kr ijgt je verhaaltje een plaatsje. JOHAN' VAN OLDENBARNEVEED en JACOBA VAN BEIEREN. Zijn jullie niet heel- erg blij, dat <ie huis werk-periode achter den rug ie? SNEEUWWITJE. Zoo'n regen- dugje dool vaak onze plannen in dui gen vallen, maar 't is daarna buiten des te mooier. Wat een gezellige daagjes hebben jullie in 't vooruit zicht. ROODKAPJE. Toen je ver dwaalde met vader erbij, was je ze ker niet ongerust? Is de tocht alweer hei-vat? PIET R. Je raadsels zijn goed. Is li-rast er op uit? GENERAAL BOTHA. 't Deed mij ook genoegen, dat jij eens een prijs won. Je bent al zoo'n oude getrouwe. Wat prettig, dat je ook vacantie hebt gehad. Me dunkt, daarna ging het wi-rke:isdubbel prettig AREND. Een prettige vacantie toegewenschtl OLD-FIREHAiND. Als je dat ver haaltje zelf gemaakt hebt, stuur het me dan maar eens. P1ENF. Heel mooi schrijf je nog niet. maar als je erg je best doet, zal het wel beter worden. Ik denk, dat je ook wc' eens van Tiekde's Atlas ge bruik moogt maken. PIETER M.AR1TS. Je stuurt me nog al een eindje uit de buurt voor die bramen-zoekerij. Jij denkt, ook wat je ver haalt, smaakt zoet, KAREL V. Alis Pieter Merits hoort, dat jullie in de buurrl 15 pond bramen gevonden hebben, wordt hij jaloerse!). Je raadsel is goed. LOBELIA. Ik dacht wel, dat drukke bezigheden de oorzaak waf- reu van je stilzwijgen. Moedei- krijgt zeker al een flinke dochtw- aan ja En hoe is het nu met de verkoudheid? Flink zoo. dat je over bent gegaan. Hot zal me genoegen doen, af en toe wat van je te hooren. ALPENROOSJE. Ben je flink aangekomen in Zandvoort? Wat dom van jc. om toen maar weer dadelijk ziek te worden. Prettig, dat je toch het Gerd essen feest hebt meegemaakt Is deze wedstrijd niet juist iets voor jou? FAUNA. Als je dit briefje leest, hoop ik van harte dat het zonnetje naar hartelust schijnt, want een zo- mervneantie en regen, dat zijn twee dingen, die heelemaal niet -bij elkaar liooren. ONRUST. Was het een gezellig middagje in den schouwburg? OORRIE K. Wat, vond ik het leuik van jullie allen weer wat te hooren. En ru is kleine broer ook ai zoo'n groote kerel geworden. Jo en Triintje reeds in betrekking 1 Bevalt liet naar goed? Ik hoop, dat jullie tijd kunnen vinden, om nu weer trouw mee te doen. VINKJE. Wel gefeliciteerd met je verjaardag. Gezellig, dat het juist in de vacantie valt. Verlang je niet naar zus? Natuurlijk mag je een keer verzuimen, als je hij je nichtje le geert. JAN VAN H. Het doet me genoe gen. dm jij ook een weekje vacantie krijgt. Vnn harte hoop ik, dat we de nattigheid spoedig weer gehad heb ben. Misschien kun je die „frissche" krachten nu wel in den regentijd op doen Dan heb -je ze vast. LODEWIJK II. Hebben jullie heel Nooldenveld al afgezocht? MIENTJE en PAULIENTJE Aan jullie 6chrift kan ik. wel zien, ddl jc grooter en knapper wordt. He'. zal met die voorbracht best gaan Wal' hebben jullie een xeuze-vacajitie! TANNETJE S. Mooie schoenen is tegenwoordig een wc- de-artikel. Dat is heusch nog vee! kostbaarder dan een Ansicht-album. Je schrift duidelijk, maar niet gelijk. WILLEM1ENTJE 8. Het doet me genoegen, dat het album zoo naar je zin iii. Dat was een prettig tochtje in de vroegte. WIM B. Jij hebt a! een heerlijk stukje vacantie- achter «len rug. Én wal heb je degelijke cadeaux op je verjaardag gekregen, lk denk. dat er Woensdag heel wat kinderen geke ken hebben naar die grauwe lucht, die maar tniet blauw wou worden. ENGELINA VAN E. Wanneer jc 20 keer eenzelfde klein plaatsje hebt en een ander heeft dat plaatsje niet, maar heeft inplaats danrvan 3 ver schillende proote steden gevonden, dan heeft dat toch meer waaTde. Ge snapt. Engelientje? MICHIEL ALRIAA'NSZ. DiE RUI TER. ls zus nog in Velsen? En mag jij er ook niet een poosje heen? C. w. Wel bedankt voor je kaart uit Katwijk. Logeer jc daar? THEODOOR J. O. Je rapport, ziet ci goed uit. Gelukkig maar, dat je uitgaansdagge niet in bet water ge vallen is. AART O. Ben je al eens weer bramen wezen 7X>eken? Of zijn ze al lemaal verregend? ANNIE en DINA. Bedankt voor de plaatjes. Jullie hebben het Maan dag nog best getroffen. Het dagje is reker omgevlogen. Gaan jullie nog uit de stad? JO en.TEUN R- Gaat broer alle dagen op de fiets naar H.? In Bloe- inendaal kim je je alle dagen in de bosschen wel venna ken, tenminste als liet goed weer is. Weten jullie iets 1e bedenken, dat nog gauwer verveelt dan regen? D. A. P. en C. L. J. DEN II. Wanneer gaat Dirkje meevaren? Ik hoop maar. dat het zonnetje dan uit zijn schuilhoek i6 gekomen.. JOOST VAN DEN VONDEL. Je raadsel is goed. Mevr. 'BLOMiBE RiGZEEM AN. Bloemhofctnaal 5. Haarlem, 4 Aug. 1917. Moeder en dochter. Gewoonlijk weten wij moeders de meerendeeis onschuldige avonturen Yan onze doeliterg in zomerpension of badplaats voor den ge strengen vader te verbloemen, zoo noodig U-. verzach ten. Dat "t tegenoverstelde juist het geval moest zijn bij mij, dat Elsje zei. ve het hecht in handen nemen zou, dit had ik niet gedacht. En dat kwam zoo: lk moest naar een badplaats; de arts had mij zeebaden voorgeschre ven. Elsje verzocht one, een goed woordje bij papa te doeri, dat zij zou mogen meegaan. De oude wilde er eerst niet op in gaan; een verblijf van zes weken, en dat voor twee personen zou een hand vol geld kosten. Eindelijk had ik het doorgedreven; het had eerjijk gezegd mij gehinderd," als ik zoo mets moer te zeggen had gelxad. Mijn man gaf echter nog een, Haugo predikatie ten beste, &n di-ukte me op hot hart, dat we geen gewaagd de relatiën zouden aanknoopt n; hu- I wedijiksoandidalan mochten tn den eoisten tijd zich niet aanmelden, we moesten voortaan zuinig wezen enz. Toen heb ik hem terdege terechtgewe zen! Wat dacht hij wel? vroeg ik hem Elsje was eerst haar achttiende jaar I ingetreden. - Toen was het uit. Elsje was recht j dankbaar, dat ze mee mocht, en kuste miy innig; ik was werkelijk geroerd en moest nu snel aan een vriendin schrijven om haar te vragen, die zes weken ook in de badplaats door te brengen. De week daarna gingen we 's mor gens vroeg op reis. Het was met te warm en er waren niet veel passa giers, zoodat het eone vrij aangena me reis was. Onderweg stapte een lieer in; hij groette beleefd. Ik beant woordde dien groet, maar ergerde mij over Elsje 't domme meisje krwg bij die gelegenheid een kleur. Hij zal haar voor n meisje t an buiten, on handig en verlegen, gehouden hebben. Ik houd anders niet van jongelui, die overmoedig zijn; ditmaal was dit niet liet geval. Hij was een bezadigde jon- I go man, naar schatting dertig jaar oud, met eon flink, verstandig ge zicht. Hij had daarbij goede manie ren, want hij stelde zich aan miji 'voor, 1 als meneer Randers, meester in de rechten., en ook aan Elsje. In den loop van het gesprek, dat hij nu -aanknoop j te, deelde hij terloops mede, dat hij verblijf hield m hei oord, waarheen we ons begaven en juist van een uit- stapje 'terugkeerde. Dit vond ik heel aangenaam, want nu kon hij ons over I 'i een en ander inlichten, hetgeen l«lj dan ook bereidwillig deed. May over Elsje beb ik me in stilte goorgord, Idaar zij koel en teruggetrokken was; ter nauwerïïood nam zij deel aan liet gezellig discours. Illet meisje was andirrs niet op haar mondje gevallen cn tegenover een ge huwd man behoefde zij zich niet zoo angstvallig in acht te nemen; dat de jong© advocaat gehuwd was, merkte Iik op, toen hij de handschoenen uit trok, en ik aan zijn© rechicrhand een gladden ring zag. Is u alleen of met uwe echtgc- noote? vrpeg Ik Ef was «-en eigenaardige trek om zijn mond. Ml&schien is hij niet gelukkig ge huwd! dacht ik. Maar ik dwaalde, want met «m zucht gaf hij 1en ant woord: -- Helaas nog alleen! En bMjft u voorloojxig alleen? examineerde ik verder. Waarschijnlijk over acht dagen komt mijne zuster ook. liet deed mij genoegen, dit te verne men; dan had Elsje gezelschap op de wandeling en ik kon op mijn gemak thuis blijven. Van grootere uitstapjes moest ik in elk geval niets hebben. Als ik nu maar wist, hoe zijn vrouw er uitzag; mijn nieuwsgierigheid was opgewekt. Misschien had hij wel een photo graphic bij zich en onwillekeurig, zonder liet te willen, yervolgde ik innjn gedachtengang door de wet wat ongemotiveerde vraag: Heeft u soms een portret van uwe Zeker, mevrouw, dal heb ik toe- val lig bij mé, zoo vjeo hij me in de rede en hij opende zijn-portefeuille en bood me een kabmetpertret van een jonge vrouw aan. Een lief gezicht, zeide ik, der waarheid getrouw. Met stralende» blik keek hij me aan. Niet waar? Ik houd zoo veel van haar! Hij is een goed menscli, dacht ik blijkbaar 'n gelukkig huweüjk! AJs we met de damee kennis maakten, kon Eisje zich bij haar aansluiten; daar was niets tegen, vond ik, en ze kon den samen wandelen en kleine uil slapjes maken in de sclioone omstre ken. Ik gaf hem het portret terug, nadat Elsje er een alweer onver schilligen blik op geworpen had, waarna zij weer gemelijk uit het raampje keek. Ik had haar wel en duw willen ge>- ven! Wij waren dra aangekomen; hij was erg vriendelijk, zorgde voor onze bagage en bracht ons naar het loge ment, waarin wij kamers besproken hadden; het toeval wilde, dat ook hij daar logeerde. De eerstvolgende dagen gevoelde ik mij allesbelia ve wel; de Lichtverande ring bracht mij neuralgisehe hoofd pijn, welke eerst den vierden dag wat verminderde. Maar ook daarna had ik nog dringend rust noodig- Daar Elsje zich gruwelijk begon te vervelen, ver. zocht ik den hoer Banders, zich een weinig over liaax te ontfermen, wat hij op zijne kaJmo, zoo weldadig aan doende wijze beloofde, en hij hield zijn woord, want Etóje keerde telkens met roode wangen én in opgewekte stemming van de wandeling terug. Zekeren achtermiddag vertelde het meisje, dat mij üiee bracht; meneer Randein had bezoek gekregen. Er was een telegram gekomen, dat naai' het tennisveld, waar hij en juffrouw Elsje aan het spel deelnam en, gebracht wee. Aha, zijn vrouwtje! dacht ik da delijk. Toan zond Jk het meisje naar Eisje, om even bij mij te komen, en ik vroeg haar of ze t niet aardig vond. wan neer zij even naar 't ataiion ging om mevrouw te verwelkomen een klei ne contra-beleefdheid, voor de bevve- zene. Dade-ijk ging ze hierop in en spoedde zich voort. Ik besloot, mij bij liet gezelschap te voegen en toen ik vertiam dat Elsje met de familie hel bcscli in was go- gaan. blijkbaar was de kennisma king wederzijds naar genoegen ge weest trok ik mijn nieuw lila kleed aan en e'oeg langzaam den mooien weg door het woud in en ik overwoog wat ik mevrouw Ronders voor liefs zeggen zou. Ik zag goed uit mijne oogen en was in de gelegenheid, aan hei eindje van oen zijweg, aog onopgemerkt, het vol gend tooneeJtje waar te nemenop eeue baaik zit de „ernstige" man en hij heeft den arm om Elsjes leest ge slagen en Juj kust haar op den mond, terwijl zijn vrouw ik herkende haar dadelijk door het portret vóór hen stond en glimlachend 'toezog. Ik was verstijfd van schrik. Nu verhaastte ik mijne schreden en vdel als een bom in deze idylle. Elsje mijnheer! I I Meer kon ik, in mijne ontroering, niet zeggen; «Reen had ik nog de kracht, zijne vrouw toe te voegen: En u, een getrouwde vrouw, ge doogt dit en lacht nog? Nu kwurn er leven ui den jurist. Rustig, als ware ®r niets geschied, sprak hij: Vergun mij, mevrouw, u mijne zuster voor te stellen. Ik was verwoed. Daar ga ik niet op in! Naar het portret tc ocrdcclen, is liet uwe vrouw Pardon u verkeert in 'n dwa ling ik ben in 't geheel niet ge huwd. Maar u heeft in den trein toch zelf geoogd Ik zeide alleen, toen u mij vroeg is u al toen of met uwe echigénootc: helaas nog alleen'. van gehuwd zijn lieb ik in "t gehee: n'.et gespro ken. En dat poriret dan? Ik had liet over mijn zuster en toen u naar haar portret vroeg, liet ik toot u zien. Ja, maar 'k dacht aan uw vrouw. Dat is hi dwaze geschiedenis, maar niet mijne schuld; het ie trou wens moeilijk uit te maken, wat iemand denkt. Ik was nu meer dan woedend; ja, ik had me duidelijker moeten uitdrukken. - 4Vas dat al!es wel zoo onschul dig, als hij 't wilde doen voorkomen?, dacht ik en nu wierp ik een onder-' zoekenden blik op Elsje. En die ring die zoi niets! 'ducht, ik en ik wierp een blik op zijn vinger en of hij raadde wat er in mij om-' ging hij draaide den ring nu rond,' zoodat de diamant boven kvvaim, ik was overbluft. En aan dit gevaarlijke jonge mensch had ik mijne dochter letterlijk opge drongen 1 Het werd mij groen en geel voor do oogen («i toen ik aan mijn man dacht Eu vergun mij. van deze gelegen heid gebruik te maken, mevrouw, om u Etsje s hand te vragen. Want om u de gulle waarheid te zéggen we zijn ui stilt© verloofd, het hij er, ale nadere toelichting op volgen. Ik wierp een vernietigenden blik op mijn kind. Daarna op de vrouw, die dan nu de zuster was. Maar beiden hadden zoo'n vriendelijk lachje voor mij en loon keek Elsje met haar groote blamve oogen zoo smeekend mij aan... Wat zou ik doen? Ik moest Ja en amen zeggen. Dat w-as een duur badreisje voor mijn mail. Eerst het verblijf van twee personen in de dure badplaats, daar na Elsje's uitzet gelukkig was do aanstaande echtgenoot bemiddeld en ruimschoots in staat, zijn vrouwtje te onderhouden. Dit verzoende mij go- heel met de zaak. Maar toch Het wil me steeds voorkomen, dat Eisje in 't complot was; zij bleken nader, elkaar al lang. te kennen en die ontmoeting in den trein, het samen logeervn in hetzelfde hotel, was da-t wel louter toeval? Binnenland Hat politiek aecoord. De voorzitters van de drie vrijzin nige partijen hdiben, naar de N. R. Ct. meldt, een uitvoerizen brief ge richt tod d© drie voorzitters van de reclrtsche Kamerfractie ter beantwoT ding van hun brief inzake het politiek accoord waarin zij uiteen zetten waar om zij de houding van de linkerzijde op Dinsdag 24 Juli volkomen logisch en plichtmatig achtten. BIOSC.OOP-COMMISSIëN. In do ïaatstaeliouden gecombineerde vertra- derinor van bioecoon-commissiön in Nederland is een voorstel aangeno men. om te komen tot Riikskenrintr der films. In de commissie om te die- van advies, ziin benoemd mevr. O. Bintrma-Lels. en de lieercn J. Bak. ker. H. Hermans en S. de Jorar Ezn. Jeden der Rotterdamsche comnn-- sie mei. 'mr. Lïda Francois en de heer M. P. J. Michelsen van Den Haan. en dr. E. de Vries van de com missie te Lelden. Ook werd besloten tot de uitgifte ,van een Manndblatl. Als commissie-leden der redactie zijn aaneewezen. mej. A. P. J. Groshans, in Den Haag en den heer J. S. Ver- tounr van Rotterdam. OOK EEN RECORDHOUDER. Te Winterswijk zijn Donderdagmor gen 2 Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen, die niet min- der dan 2 maanden en 20 dagen on derweg geweest waren, om ons land te bei eiken. Eeri hunner was nu reeds ■voor de 12de maal ontvlucht. Hij had het al in alle -richtingen geprobeerd, drie maal in de richiing Luxemburg, een paar maal naar den Zwitserecüen kant, eenige keeren naar Polen en Denemarken, doch telkens zonder succes, t Was nu voor het eerst, dat hij dc Ncderlandsche grens koos cn thans met het gewenschte resultaat. OPLICHTING. Nadat een koop man uit Sittard aancifte had gedauu. dat hti on 30 Juni i.l. in. een café in de Kalverstraat te Amsterdam 5 bus- een sacharine had cekocht voor f 2400. elke stof bii onderzoek kandijgruU bleek te zlin. zijn door de nolitie U Rottetdam aangehouden een 35-jaris« kellner. verdacht van bedrog, een boekdrukker, een controleur en con etaleur, allen verdacht van nicdv DÜchtietieSd aan dit misdrijf. FEUILLETON Naar het Enaelsch van A. E. W. MASON. 231 O. kon hii dit hooren dacht ze, Kon hii becriiuen dat dit een groet een boodschaD van vrienschan is En ze sDeelde zooals zii nooit ge- Bneeld had. De muziek scheen een brug te vormen, wanroü Harry en zij cflkaar ontmoetten, even. o heel even maar. hun wegen zouden zich weer bcheiden maar die korte ontmoeting zou hen belden helnen on hun verde ren levensweg. Haar fantasie groeide aan tot geloof. Het heette niet langer: 'Kon hii het maar hooien maar Hij moet het hooren! En vreemd censklaus ontsproot in haar hart deze boom Als hii eens antwoord gaf! Zii eindigde heel. heel langzaam, als wachtte ze op antwoord en toen de laatste toon was verstorven, zat ze met haar viool on de knieën en keek verlangend den tuin in. En een antwoord kwam: maar niet tover landen en zeeén. Het kwam uit de schaduw achur haar en de etem van.Durrance sprak het uil. Elsa. waar denk je. dat ik die ouverture 't laatst gehoord héb Elsa schrikte op. en antwoordde verward Hö Wel. dat heib ie me toch ge- fcegd. Te Ramelton. toen je voor 't eerst on Huize Lennen waart, —Sinds dien tiid heb ik haar nog eens liooron spelen. Of dak eigenlijk niet. Een mélodie, die me er aan deed 'denken, met heel wat valsche noten ertusschen. werd od een. cither getok keld door een Griek, in een derde rangs cafótje bii Wadi Haifa. Deze ouverture zei ze. Hoe vreemd Niet zoo heel vreemd. Want die Gr/k was Harry Feversham. Het antwoord was dan toch geko men. Elsa zat heel stil. Ze vroeg zich niet af. waarom Durrfance haar dit eerst nu vertelde. Het scheen haar toe. als had zii met Harrv gesproker en hii met haar. De muziek had dan toch een brug gevormd Wanneer was dat vroeg ze. In Februari van dit iaar. Ik zal ie er van vertellen. Jn. doe dal En Durrance vertelde, vanuit il>: schaduwen der kamer. TWEEDE DEEL HOOFDSTUK I. Het antwoord on de ouverture. Elsa bleef zitten zooals ze zat, met hoar viool oo de knieën. Zoo zat ze naar bulten te staren en verbeeldde zich. dat Harrv Feversham zelf tot haar sprak. liet was op den avond vóór lk de woestiin introk voor het laatst begon Durrance en het diepe verian- gen en het grondelooze leed waarmee hii dat voor het laatst onwillekeurig uitsprak, liet Elsa dit maal koud. Dat was de viiftiende Februari. Jo. zei Elsa droomerig. Hoe vreeind. dat ze had moeten wachten van Fébruari tot dezen Auguslus- avond om nieuws van hem te hooren. Berouw overstelpte haar had ze maar eerder van ziin dapperheid ge hoord ach. wel was ze zwaar ge straft Ik had 't heel druk gehad dien dag en had behoefte nog een flink eind om te loooen Zoo liep ik «len Nijl langs tot Tewfikiek. een klein stadie. Toen ik door de hoofdstraat liep liporde ik uit een cafétie een viool en een cither klinken. Er stonden een naar Arabieren. Negers. Grieken, en een naar Egvotische soldaten voor tc, luisteren. Ik bleef even staan en keek :over hun hoofden heen naar binnen. In de gelagkamer waren vier Grieken ■aan 't spelen, 't Leken me een mail en vrouw, de man in lomoen gekleed, de vrouw dik en ruw. en ook in ar moedige kleeren. Blijkbaar was hun dochter er bii, een meisie van een iaar of zeventien. Zii zat veel beter in de kleeren. De vierde was een manspersoon én zat met ziin rug naar me toe over ziin cither ceboger». Hii had een baard, dat: kon ik nog net zien. De oude man krasté oo de viool, dat men «oden dichthfeld. de twee vrouwen walsten langzaam en de iouge man tokkelde op ziin cither. Het geheel was buitengewoon droevig om aan te 'zien.'vier witte muren, een toonbank met drank, één bengelende petrolcs umlamn en dan dat tooneeltje Hoe ontdekte Ie. dat die «ither- spelcr Harrv was? De wals was ten einde, de oude vrouw zonk buiten adem neer. liet meisie lcifam naar voren orn te zin- gen. de oude man zette een nieuwe snaar od ziiif viool en de ionge keek oo. En toen het liedie uit was. hezon hii met ziin rug naar mii toe een solo op ziin cither. Zoo valsch zoo valsch. dat men geen toon er aan kon vastknoopen. De ruwe kerels die luis terden. grinnikten hoe langer hoe hnrder en riepen hem schunnige op merkingen toe. Tk wou iuist weggaan, toen de onenvolging van sommige to nen mii trof. en tk als bii tooverslag terugdacht aan Ramelton en aan de Mehjsine-ouverture. Was het een melodie uit de ou verture riep ze uit. Ja. en 't was Harrv Feversham die haar speelde. Dat raadde ik toen echter nie.t. Ik had alleen behoef te orn den man flink wat te geven en toen hü naar buiten kwam en met ziin hoed rondging, wierp ik er een rijksdaalder in. Hii keek mii etom verbaasd aan en toen herkende ik hem. in weerwil van ziin baard. Hij 'ontstelde hevig en voor hii zich kon beheerschen ontsnapte hem dit eene woord Jack Ibis je vergiste ie niet vroeg Elsa verbaasd. En H mr. Fevers ham kon geen noot muziek. Hii had absoluut geen gehoor Toch was hii het en toch deed hii het Er hing dan zeker toch iets in ziin herinnering en met. wie weet., hoeveel inspanning was hii er in ge slaagd iets van wat hem was bijge bleven op 7.lin muziekinstrument over te hrencen? Elsa was dien bewogen. Dit was liefde. DU was trouw. Zii wist. dat voortaan het tooneeltje in dat café ■nooit meer uit haar gedachten zou gaan. Maar iuist de wetenschap, dat zii onrechtvaardig tegen Harrv was geweest, (leed haar besluiten dat al thans Durrance nooit zou lijden om een fout van haar. Verleden jaar in Hill Strc-et. gina •Durrance voort, zei ik. dat ik hoopte Harrv nooit meer te zien. En nu nu was de teruehouding geheel aan ziin kant. Hii trachtte zich terug te trekken tusschen de menschen. maar lk green ziin arm vast. Hii hfld iou leed aangedaan. Dat wist ik. Moar daar dacht ik toen niet aan. enkel aan (le laren in Oxford, aan Sonford Lasher, aan Kennington Island, aan den tiid. dat hii naton eenige echte vriend was geweest-En nu speelde hii hier om een naar rampzalige cen ter. te verdienen Neon viel Elsa hem in de rede. Geldgebrek had.hii niet. dat heb ik vandaag nas gehoord. Zii vergat de voorzichtigheid in acht te nemen en Durrance sloeg er geen acht oo. Waarom was hii daar dan Dat weet ik niet. zei Durrance. Ik was een dwaas. Ik liet hem gaan, •lk cal me zelf nooit vergeven. Hij fluisterde Laat me eaan. Jack. toe. Iaat me gaan. De -menigte drong op. Ik kon hem nog toefluisteren Kom' in mijn kwartier te Wadi Haifa, zoo- dra iè hier klaar bent. en ik liet hèm los. Dien ceheelen nacht zat ik oo de veranda hem on te wachten. Maar hü kwiim niet. En den volgenden mor gen vroeg moest ik de wor-stün in. Biina zrt ik er nne iets van tegen een vriend Catder ie wed wel. waar ie dat telegram van kreeg (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 7