De Hinde Moordenaar Reqeerings - aardappslan Kolendistribatie Verend vervoer van Motor-Brandstolen. as# jaargang No, loses Vsrsehijnt dagetfjks; behaka ©p Zon- en Feestdagen. donderdag e december i9i? Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad 19 uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dc Verzekering der (por week) geahdntioertlcn wordt H/ixraarficirgd door „The Ocosn" Rokin 151. Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ADVERTENTJEN1 Van 1—5 re gele tl.—; iedere regel meer 20 Cte'. Reclames 20 Cts. per regel. Tijdelijke is (kom der gemeente) t 1.75. Franco per post door Nederland 12.12s. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustr. oorlogstoeslag 20 p.ocent. Bij abonnement aanzienlijk ral at. Tienstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod, Zondagsblad, voor Haarlem f 0.45. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en frauco per post t 0.52*. van 1—5 regels 50" Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/iCle. a contant. Buiten het Arrondissement dubbel© prijs Uitgave dor N. V. Lour ens Coster, Direotour J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3032 Directie en Administratie i Groot© Houtstraat 03. Telefoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT HIT V1 ER BLADZIJDEN. Verstrekking ran pudkooge Brandstoffen L®a«si© dag van uitbetaling van op kwitantie te veel betaalde gelden uitsluitend over Octo ber voor de achtergebleven van A tot aan het kantoor Zijlweg 24, op Vrijdag 7 December a. 8. voorm. v.an 9—ll'/i en nam. van 24 uur. t. edebrenging van de brand stolen kaari wordt vereischt. Ka Vrijdag worden over October geen ge=don nta®r uitbetaald. De Directeur van het Gemeen-' telik Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat met Ingang van heden kan worden ver strekt Op bon No. 5 (roode kaart)4K.G. zand of Veenaardappelen Op bon No. 6 (roode kaart) 4K.G. zand of Veenaardappelen Op bon No. 7 (roode kaart)4K.G. -and or Veenaardappelen Jp ooii No. 8 (roode kaart) 4 K.G. zand of Veenaardappelen Al deze bons zijn geldig tot het einde van het36e broodtijdvak, d.i. tot en met 31 December 19,17. Na 8 December zijn de bons 3 en 4 niet meer geldig. De Directeur voornoemd F. DE JONGE. Weest ömtaagewosii zaiaig mat uw Brandstof. district Haarlam en Omsirefcea (gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, Schoten, Spaarndam, en Ilaarlemmerliede en Spaarmvonde). De Brandstoffencommissie maakt het volgende bekend: I. Houders van brandstoffenkaarten wifii' kaari op 10 t/m. S7 6rand- stotEeniiBdon aanspraak geelt. kunnen al naar gelang zij inwoner zijn van een der ondervolgeude gemeenten oi) de daarbij vermelde dagen en uren in de daarbij genoemde lokalen de bons voor de derde verstrekking van brandstof in ontvangst nemen ior inwoners dar Gemeente Haar.em Maandag 10 December door hen wier namen beginnen met K, L, M. N, O, P, Q, IL Dinsdag li December door hen wier namen beginnen inot S, T, U, V. W, X Y, Z. Woensdag 12 December door hen wier namen beginnen met A, B, C, D, E, F, G, H, I, J. van 's morgens 9 tot 'a middags 4 uur In Ëc Geitouw St. Bavo, Smeae- straat 23. t8 Haartooi. ingang Niorinnesieeg. Voor inwoners der Gemeente Btoemeadaai Woensdag 12 December op het kan toor van den gemecnle-opzjchter te Bloemendaal. Donderdag 13 December op het dis tributiekantoor te Overveen. FEUILLETON t- door T. AUTEUR PLUMMER. De zachte geur van zijn sigaret vul de de kamer. Een uur verstreek. Toen stond hij op, draaide het licht op en belde. Treeman beantwoordde het. Tree man deed de meeste dingen voor zijn meester. Zijn zij allemaal weg, Treeman? Ja, mijnheer. En de auto ook Joseph Sou- tar's auto Ja, mijnheer. En Joseph Soutar ia er mee weggereden De afschuwelijke brutaliteit van Ca leb Grantham's woorden scheen Tree man niet veel te hinderen, bjj was ge- 'wend aan de vreemde manieren van zijn meester. Hij is er mee weggereden, mijn heer. Mooi, dank je Tre-amn, Draai hef. licht maar uit. Opnieuw was hij alleen, opnieuw Vrijdag 14 December aan het huis van den agent SMITS te Aerüenhout, en wel op alle drie dagen van 's mor gens 9 tot 'b middags 4 uur. Zaterdag 15 December in 't Raad* huis te Beunebroek (voor Vogelen zang) van 's morgens 9 tot 'a. mid dags 3 uur. Voor inwoners der Gemeente Heemstede: Donderdag 13 December bij den politiepost Bosch en Vaart, Boeken rodestraat No. 9 (stadskwartier). Vrijdag 14 December in het Raad huis (dorp). O)) beide dagen van 's morgens 9 tot 's middags 4 uur. Voor inwoners der Gemeente Bennekroek Zaterdag 15 December in 't Raad huis aldaar en wel van 's morgens 9 tot 's middags 3 uur. Voor ïnwflftsrs Gemeente Spaarndam Op Zaterdag lo December in 't Raadhuis aldaar van 'a morgens 9 tot 'a middags 3 uur. Voor inwoners der Gemeente Schoten: Op Donderdag 13 en Vrijdag 14 December in hot gymnastieklokaal van de Lagere School in de Soeuda- straat, op beide dagen van 's morgens 9 tot 's middags 4 uur. Voor inwoners dor Gemeente Haar. Emmeniede en Spaari-wnude: Op Donderdag 13 December in het gemeentegebouw, Tcding van Berk- houtstraat (stadskwartier) van 9 uur v.in. tot 4 uur n.ru. Op Vrijdag 14 December bij den heer MOLENAAR, te Penningsveer van 's morgens 9 tot 's middags 3 uur. Op Zaterdag 15 December aan het levensmiddelen bureau te Halfweg van 's mórgens 9 tot 's middagB 4 uur. Eet Leyensmidilelanbui'aau t e Halïweg tal np Zaterdag 15 lte- cemiiar gestoten zjjn, doordat liet bureau beschikbaar Is gesteld voor bot uitreiken der branastoffeuboris II. Be enveloppen met bons wor den alléén verstrekt op verioon van de brandstolfenkaar,en, zoo- dat deze Oij hst albalen der dons ME.;.GE3i<ACHT mm en worden. Degenen die de bons van de eerste of tweede verstrekking niet hebben afgehaald kunnen deze gelijktijdig in ontvangst nemen. In geen geval worden de bons per post toegezondenkunnen de bons om eenige reden niet op vorenvermeide dagen worden afgehaald, dan worden de bons door de beambten met de uitreiking belast weder mede terug genomen naar het brandstoffenbureau Gedempte Oude Gracht 18 te Haarlem en kuuuen dan aldaar op vertoon der J) ran d.8toffénk aarten inontvangst worden genomen te begin nen Maandag 17 December. III. Aangezien de Rijkskolendistri- butie heeft voorgeschreven dat op de rantsoenen van hen-wier brandstotfen- kaart 10, 11, 12 of 13 eenheden aan geeft in December in totaal 6 eenhe den en van hen wier brandstoffen- kaart een hooger cijfer aangeeft in to taal hoogstens 9 eenheden mag zijn verstrekt, zal deze 3o verstrekking be staan voor houders van brandstoffen- kaarten met 10, "11, 12 en 13 eenheden nit: 2 eenheden. 16, li, 18 en 19 eenheden uit: 4 eenheden. 22, 24 en 25 eenheden uit3 eeu- "heden. 30 en 31 eenheden uit: 2 eenheden. 36 eu 37 eenheden uit: 1 eenheid. Op brandstoffenkaarteu mot 42, 43 en 48 eenheden (dat zijn klassen 6, 7, 7a en 7 min 1 gaskaokel) wordt dezen ke er nietsv-er strekt (zie ook punt 1). was de kamer geheel donker. Hij had een vreemde voorkeur voor de duis ternis. Caleb Grantham liep iu zijn slaap kamer op eu neer. Plotsehng stond hij stil en hief zijn handen hoog boven zij u hoofd. Weer oeul zei hij heftig. Weer een rekening vereffend. Het was de volgende dag. Caleb Grantham strekte zijn hand.uit en liet zijn vingers doelloos glijden over de toetsen van de schrijfmachine, die naast hem stond op ziju bureau. Deze kamer, degene, waarin het drama van den vorigen naclit was afgespeeld, was half bibliotheek, half werkka mer en hier bracht liij een groot deel van zijn tijd door. Langs drie van de wanden, stonden in donker eikenhou ten kasten rijen en rijen boeken, vreemde, log-uitzdende doelen. Er was een eigenaardige overeenkomst in hun grootte, bovenop stonden een paar rijen kleinere boeken. Op den vloer lagen verschillende kleedjes! En in den hoek aan den linkerkant, was de ge heimzinnige deur, die zoo op die van een brandkast geleek. Slechts een an der mensch onder de zon wist wat er aan de andere zijde van die deur was en dit was Richard Treeman. Grantliam belde. In een ongoloofc- lijk korten tijd verscheen Treeman. In de oogen van den bediende was altijd IV. Wegens geringen aanvoer van anthraclet zal op de roode zsgeliions voor kolen geen anihre- Glet noch alleen kolen verkrijg baar zijn. Van dezen regel moet alleen wor den afgeweken voor de leden der Coö peratie „des Werkmansvriend", die op de kolenbons de helft in anthra- ciet en d© helft in kolen geleverd krij gen, wegens noodzakelijke ontruiming van een pakhuis dezer Coöperatie. Directeur Brandstoffen-Bureau REITSMA. Wesst buitengewoon uinig mot uw iiraudstef. De Gemeente-bekeuren van Haar lem, Ben,nebroek, Bloemendaal, Ilaar- lemmartiede, Heemstede en Schoten brengen ter kennis, dat de verkoop, de aflevering en het vervoer van ruwe benzine en benzol in al hare deriva ten, alsmede mengsels daarvan een en ander ter beoordeeling van de Toewijzingscommisaie voor Benzine, is venboden. Het vervoer van motorbrandstoffen in reservoirs van motorrij-onolorvoer- en motorvaartuigen is verboden. De verbods-bopaüog sub 1 gesteld zijn niet van trepassing op hoeveel heden van niet meer dan 1 Liter, ter wijl van liet sub 1 g -de verbod vafi verkoop, vervoer 0.1 aflevering van benzine door de Toewijzings- commissie voornoemd, ontheffing kon worden verleend. Het verbod van vervoer van inotör- fbrandstof in réservoirs van motor- rij-, moHorvoer-' en motorvaartuigen treedt In werking: VOOR VRACHTAUTO'S EN MO TORVAARTUIGEN op 23. December VOOR ALLE ANDERE MOTÖRiRJJ- M'OTORVOER - EN MOTORVAAR TUIGEN) op 6 December. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de distributiebedrijven der gemeenten voornoemd. Distributie bedrijf HEEMSTEDE Gedurende de week van 10 Dec. tot en met 16 D.ec. 1917, zal be schikbaar worden gesteld op bon No. 28 5 K.O. aardappelen No. 29 1 ons gort No. 30 1 ons bruin# boonen No. 31 ons groene erwten No. 32 1 ons bak en braadvet No. 33 2 ons zeep. De Maximumprijs van Veep-aard- appelen is 5 cent per K. G. Het menu der Gemeentelijke Centrale Keuken bestaat voor Maan dag en volgende dagen uit: Bruine- boonensoep. Stamppot van knol rapen, Stamppot van sperziboonea Hutspot met vleesch, Stamppot van anduvie, Qroentensoep. Voor het bekomen eertcr week kaart zai worden ingehouden bon No. 30; voor dagkaart van Maan dag bon No. 30. Da Chef van het Distributiebedrijf te Heemstede C. H. KEMPER AGENDA VRlhTDAiG 7 DECEMBER Schouwburg, Jansweg: Ned. Opera: ,,De bruiloft van Figaro", 7'A uur. ecu blik vau opgejaagde vrees, alsof bij steeds wachtte op iets, dat gebeu ren ging. Een jong persoon zal vanmorgen vroeg komen om mij to spreken, Tree man, zei Grantham kort, breng dien bezoeker hier. Juist mijnheer 1 Treeman bleef aarzelend bij do deur staan, hij wreef een denkbeeldig vlekje van de mouw vaii ziju jas eu kuchte toen wat ze nuwachtig. Wat is er? informeerde Grant ham onderzoekend. Een jong persoon, mijnheer? vroeg Treeman. Ik denk, dat zij een een vrouw zuilen zenden Jawel, mijnheer. Treeman ver dween. Heb luik voor heb raam stond ge sloten de kamer was gehuld in sche mer. Caleb Grantham stond langzaam op van don stoel voor zijn bureau, en liep langzaam en zwaar naar 't mid den van de kamer; toen bij stond op iets, dat vroeger het lichaam van een koninklijken leeuw omhuld had. Hij zonk op zijn knieën. Zijn arm kwam naar voren, totdat zijn vingers den greoten, beenigen kop streelden en de oogholton, nu met glas gevuld, waar in eens een paar glinsterende oogen uitdagend hadden gegloeid. Grantham's gelaat was bleekzijn oogen schitterden vreemd; plotseling Collecte Leger des Hails. Concertzaal De Kroon: Smedeslraat Séancö voor Kamermuziek van Joh. Steenman, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Biosc. vooretelling. Apollio-Thiaater, Bao'.teljoriaaürtat: BLosc, voorstelling. Centtraul-Ilioscoop, Kleine Hout straat; Biosc. voorstelling. Musea gratie toe gankelijk. Art. 21 van de uieuw ontworpen verordening op het Frans Hals Mu seum begint aldus „Het Museum is voor hot publiek „geopend des Zondags en op den eer- „sten Woensdag van elke maand kos teloos en verder behoudens de in de „bij art. 1 der verordening op de hef- „fing van gelden voor het bezichtigen „van liet museum gemaakte uitzonde- „viug, tegen betaling". Als regel dus tegen betaling, als uitzondering kosteloos. Wordt liet niet tijd om d© heele betaling af te schaffen? Kunstverza melingen, zegt men algemeen, dienen (ot opvoeding van het volk in zijn ge- heelen omvang. Als dat waar is, dan moet er geen kwartje als beletsel ge schoven worden tusschen de opvoeding en het publiek. D© Raad heeft het dus nu in de hand, om deze kleinzielige regeling, stammend uit den tijd toen het gezag nog bevreesd was voor al te groot-en toeloop eu voor beschadiging door ruwe bezoekers, te laten verdwijnen. In de gemeentekas zal het niet pijn lijk gevoeld worden, want de entree gelden zijn voor 1918 geraamd op f 3000, oischoon er in 1916 maar i 1100 ontvangen is. Dat, offer is het goede beginsel wel waard. Durft de gemeenteraad dit kloeke besluit némen, dan kan het Museum, zooals in 't ze-fde artikel wordt voor gesteld, wel gesloteu blijven op Nieuw jaarsdag, den verjaardag van de Ko ningin. en den Zondag, volgende op den eersten Maandag in Augustus, ofschoon er op zichzelf voor deze slui tingsdagen weinig to zeggen is. Moe ten de suppoosten juist vrijaf hebben op dagen, dat er veel menscben vrij en op straat zijn 'j Men zou eerder zeg gen „juist niet, want dan is er be zoek in 't Museum te wachten 1" OM ONS HEEN No. 240i Op Rei8. IV. Misschien zal het vreemd gevonden worden, dut je ala het vriest gaat schrijven over vreemdelingenverkeer en plaatselijke gidsjes, la dat wel zoo wonderlijk a's het hijnt? Roedver- eemgingen worden bij voorkeur in den winter en ijsclubs in den zomer gesticht en het is best mogelijk, dat' luier en daar in den lande geleerde en welwillende koppen zitten te peinzen over den' guls voor het eerst komende zomerseizoen. Die boeltjes nu lijden aan overmaat. Ze geven veel te veel. In de eerste plaats zijn zo meestal veel te groot en naar e;ht mannelijke zelfzucht ingericht, want ofschoon ze in de binnenzak van een mannen jas nog wel gewrongen kunnen worden, voor de berging dl© dames er op nahou- ■en handtaschjes en zoo, is het for maat totaal ongeschikt. Blijkbaar zijn de samenstellers uitgegaan van deze gedachte; meneer is niet zijn vrouw uit, hij belast zioli met het boekje en geeft, vriendelijk onder richtend, haar de inlichtingen die ze noodig heeft. Maar misschien wil zij het gidsje ook wel een poosje heb ben en dan is ze veroordeeld,het legde hij zijn hand over hem heen, zijn'breede borst zwoegde. De tweede stal)zei hij harts tochtelijk. Joseph Soutar was de tweede stap. Hij stond op en ging naar de tele foon. Na eenige moeite wist bij ver binding te krijgen met den persoon, met wieu hij wenschte te spreken, Kunt u mij vertellen, vroeg Grantham op effen toon naar wel ke begraafplaats het lichaam van Jo seph Soutar is overgebracht? Een oogenblik, mijnheer, klonk het van den anderen kant. Toen Het is niet. naar een begraafplaats gebracht, mijnheer I Niet? Het is naar zijn eigen buis over gebracht, mijnheer I Op wiens bevel? vroeg Grant ham. De politie handelde naar haar goeddunken, mijnheer Dus u wist. wie hij was? Zijn visitekaartje vertelde ona dat. HOOFDSTUK EU. Eenvree mdeproef. In een groot, kaal kantoor, heel hoog in een vuil gebouw bij Covent Garden in de buurt zat eon half dozijn meisjes. Zij waren druk bezig met bet tik ken op schrijfmachines, die op kleine. voortdurend in de hand te dragen, wat in den zomer verre van ple- zierig is. Bovendien houdt het klas sieke formaat In 't geheel géén re kening met dames, dia zonder heer reizen, wat ho© longer hoe meer voorkomt. De vorm is dus te groot. Maar als 't smaller en kleiner gemaakt wordt, groeit liet natuurlijk in omvang én wordt veel en veel te dik. De zaak ia namelijk, dat er in zoo'n Gidsje' allerlei dingen staan, waaraan toe risten tijdens hun bezoek geen be hoeft© hebben. De samenstelling van zoo'n hoekje wordt in den regel opgedragen aan een bubllotheicürts, archivaris of journalist, „die zoo goed van de ge meente op de hoogte zijn" en volko men bereid .(de vcreenigingskus is schraal) om de samenstelling voor niemendal of voor een bagatel op zich te nemen. Vereerd door het. in hem gestolde vertrouwen -gaat hij aan 't werk, misschien nog wel een beetje onder den indruk van de schuchter© vermaning van den pre sident: „denk er om, vooral be knopt! Maar beknopt, zoo denkt hij, mag grondig niet uitsluiten. Zou het zijn eer niet te na wezen, wanneer hij later van Jan of Poet moest hooren, dat er een rubriek, „die er toch be paald in moest" vergeten is? Dat nooit. En 1n weerwil van zijn goede voornemens groeit de stof onder zijn handen Natuurlijk eerst wat over de geschiedenis van de stad. Dat staat degföliijk tem deftig. Bovendien is 't uit een historisch oogpunt zeer be langrijk, dat Graaf Zacharias in 't jaar 1417, net een halfduizend jaar geleden, gekibbeld heeft niet de aan zienlijken van do stad en dat, hij daarbij in den meest letterlijken zin zijn hoofd heeft verloren. Zes blad zijden over de geschiedenis is wel 't allerminst© de schrijver voelt zich daarmee in eigen oog to'Ji al geblameerd, maar 't publiek merkt misschien niet, dat 't zoo pover is! Nu nog ©en paar wporden over de middelen van bestaan. Handel en nijverheid dienen toch even genoemd te worden en je kunt de verschillen de ondernemingen niet, als in een catalogus, achter elkaar opnoemen. Ze dienen dus wat omschreven. Nog eens tien bladzijden en de samen steller beeft voor de mogelijkheid, dat hij fabrikant Jansen zal ontmoeten, steun en toeverlaat voor alles en nog wat, die stellig niet, tevreden is mot die paar onrtooze'.e regels over zijn interessant en uitgebreid bedrijf. Het onderwijs, de roem van zijn gemeente, mag niet onopgemerkt b'.ij- ven: de beknoptste opsomming kort nog ses bladzijden. En dan de mark ten. Minder dan vier Is ondenkbaar. En de graftomben en monumenten. En de aanleg van de plantsoenen, de nieuwe uitleg van de stad, de voor naamste gemeentelijke instellingen, die dit en de dat... Ik spaar u de rest. Gij kunt liet, door een paar van die gidsjes open te slaan, zelf wel aanvullen. Het resul taat is ©en boekje van een vel of vier, vijf druks, voorn,1 roet niet te groole letter; ala do schrijver het inlevert, kun je op zijn gezicht lezen, dat hij hulde en dank verwacht. Zou de pre sident, dl© zóó aanmaande tot be knoptheid, den moed tot critiek be zitten? Het hart zinkt hem in de schoenen, want... al dat werk is voor niets of bijna niets gedaan en het gegeven paard raag niet in den bek gezien worden. Daarbij moet het be stuur wel zwijgen, want liet gaat nu op zijn beurt het boekje dik en dus onbruikbaar maken. Namelijk met advertenties. De ver eenig ing voor vreemdelingenverkeer withouten tafels stonden. Een zonnestraal viel op het gebogen hoofd vau één, wier tafei bij het raam stond. Zij zat gebogen over een manus cript, dat zaj met de machine schreef. Een deur aan het andere einde van de kamer ging open en een vrouw kwam binnenzij bleef staan en keek het vertrek rond. Zij was kort, dik en van middelbaren leeftijdzij had een hard gelaat en droeg een lorgnet met gouden montuur. Zij scheen t© over leggen, toen, terwijl haar blik op het meisje bij liet raam bleef rusten, had zij blijkbaar een beslissing genomen eu liep op haar toe. De anderen hiel den iu 't geheel niet op met hun voortdurend tikken. Juffrouw Westou betaalde hen voor 't macliinosohrijven en zij hield zo er mee bezig van het oogenblik af, dat zij 's morgens de kap vau de machines namen totdat de dagtaak afgeloopen was. - Juffrouw Leng! Cecil Leug zag snel op. Ik heb bet verzoek gehad, een typisto to sturen ik geloof, dat u wel geschikt beuk Trek uw goed aan en kom dan in mijn kamer voor instruc ties. Ja, juffrouw Weston. Zal ilc dit manuscript aan juffrouw Doyle ge ven? Goed. Maar zo moot er vlug ar n werken, ik heb beloofd, dat liet aan het einde dor week klaar zou zijui heeft, ik zei het ui, een schrale kus (voortdureiid bedanken er ieden door overlijden of vertrek en nieuwe er bij krijgen ia heel moeilijk) zoodat zij zelf in de veiste verte dat boekje ni&t betalen kan, want. dat drukwerk is tegenwoordig zoo duur. Adver tenties zijn dus de uitredding: de uit gever belast zich daarmee of de vereeniging stuurt er zelf een ban dagen colporteur op uit en nu vut moeite en tobben is 't beiioodlgde be drag bij elkaar. Niet alleen van stal houders, hotelhouders, eigenaars van café's en anderen, die rechtstreeks belang hij liet vreemdelingenverkeer hébben, maar ook van handelaars iu l .audstoffe», iu brillen, in kruide nierswaren, groenten, meubelen, ma nufacturen, horloges eu twintig an dere artikelen, u aar de gewone toe rist niet het m.in.;te belang bij heeft en die dan ook alleen adverteeren „om de zaak te steunen" of „om dat ze er niet of kunnen En ein delijk Is het hoekje dan klaar, i.et kost niemendal aan de vereeniging, ziet er netjes uit, kan voor een klei- jiighoid, ©en kwartje of zoo, worden verkocht... en is voor den ge wonen toerist totaal on geschikt! De reden daarvan is duidelijk. Men lieeft zich niet behoorlijk afgevraagd, wat de gewone toerist eigenlijk noo dig lieeft. 'Niets anders tfci niets meer, dan een opgaaf van 'de bezienswaardig heden, ©en duidelijk kaartje van do wegen, waarlangs hij die, per train of to voet, bereiken kan, een opgaaf van hotels, restaurants, lunch- rooms met hun pi ijzen, gerangschikt naar den aard van het publiek, waar voor zij bestemd zijn, de. kosten van rijtoeren in en om die gemeente, van tochtjes nv booten als die er zijn, een kort, o zoo kort ovei-zkht van musea en liefst een dienstre geling van spoorwagen en trams. Meer niet. Samen vier bladzijden. Dat kan iedere vereeniging van vreemdelingenverkeer betalen en moet dus gratis worden afgegeven. Zoo doet immers iédere gastheer van goede manieren! Hel. lilasdje kan worden opgevouwen en door iedereen gemakkelijk in zak of tasch geborgen Do toerist ia klaar. Maar nu kouieu de archivarissen, de bibliothecarissen, de journalisten, van goodeu wille, die moonen dat ilc htm werk veracht gezamenlijk in ver zet en vragen triomfantelijk: „En de meusclien dan, dio' inlichtingen vra gen niet het doel om zich in ouze Jje- rneent©te vestigen? Meent gij, dat «ie genoeg hebben aan zoo'n flodderblead je van vier pagina's?" Neen, zeg ik daarop, maar dat is ook een heel andere categorie van personen. Die zullen een voortreffelijk boekje, waarvoor ilc de grootste waar deering heb, op zijn juiste waarde schatten, het thuis, op hun gemak, lezen eu bestudec-ren. Maar dat boek- je behoort niet door Vreemdelingen verkeer, maar door de gemeent© "be taald te worden. Het zal de reclame zijn voor haar groei en toeneming in zielental, het kun en moet dus afda len in bi jzonderheden over wat de ge- meent© biedt eu kan bieden: het be hoeft dus niet door tegenstrevende adverteerders, maar uit de algemeen© kas te worden betaald. Gemeentebe sturen die dat niet inzien, zijn nog niet op do hoogte van moderne metho den. Het wordt tijd, dat zij hun le ven beteren. En dat ook hiervoor geen klungelig kwartje moet worden ge vraagd, spreekt van zelf. Iederr.cn biedt toch zijn reclameiniddelen koste loos aan de meiisclien, die hij tot klant hoopt to krijgeneen gemeentebestuur is niet. een soort van geheimzinnig, on genaakbaar, onplooibaar eu deftig ge zag, maar eenvoudig de leider van do uitgebreide onderneming, die gemeente heet. J. C. P. Juffrouw Weston verliet de kamer, na zioli te hebben overtuigd, dat geen van haar slavinnen haar tijd verbeu zelde. Cecil Leng deed de kap over haar machine, nam toen hot manuscript waaraan zij had zitten werken, met 'la beschreven vellen bij elkaar en bracht ze naar een meisje in een anderen hoek. Juffrouw Doyle trok een scheef go> zicht. Ik kan er vast de helft niet. van lezen, Cecil, en mijn werk is xoaar knoeien vergeleken bij het jouwe. Natuurlijk! Zoo? Paa op, hoor! De oude Weston zal me snappen, wturaeer het ingezonden is en men het verschil ziet.! Cecil glimlachte en liet juffrouw Doyle maar op haar machine timme ren. Zij ging uit het kantoor naar een klein kamertje, waar hoar hoed en mantel hingen. Zij was even boven oiiddelm..- ig© hoogtezij had een zacht, ovaal' ge zichtje, fijne trokken, een mond, die groot, noch klein was, vo!-gevormde en roode lippen, een heldere, olijf kleurige gelaatskleur. Zacht© lokken bruin-zwart haar golfden om haar voorhoofd. Om haar mond waa een dreevo trek en haar oog©» zagen ei mc© uit. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1917 | | pagina 1