Kolendistributie VlB8scbdistributi8 Distributiebedrijf Regeeringsschneren Steuncomité - Haarlem OM ONS HEEN as® jaargang No. 10667 Verschijnt dagelqks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 7 maart 18is HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertentfên en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Aigetaeen Binnen- en Builenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Teiephoon ifrterc. 6229. D« Vorwoteoelaq dor (per weak) goeboweerdeo wordt geweaeberpd door „The Owan" Rokte 1S1. Amoterdem. ABONNEMENTEN p«r 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge- II ADVERTENTIES: Van 1-5 regele 11.—; iedere regel meer 80 Cts. Reclames 40 Cta. per regel. Tijdelijk veatigd ls (kom der gemeente) f 1.95. Franco per post door Nederland t 2.30. Afzonderlijks nummer» 1 0.15. oorlogstoeslag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuiven-advertsnlién van Vraag en Aanbod Geillustr Zondagsblad, voor Haarlem 1 0.45. Geïlluetr. Zondagsblad voor de omstreken en Irauco per van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elks regel meer 12'/, Cts. a contant. Buiten het Arrondissement dubbele prijs post 1 0.62*. Advertentiën buiten het Arrondissement 26 ct6. per regel. Reclames SO cts. per regel. Ultgava der N. V. tourena CoMsr, Dlreotour J. C. PEEREBOOM, Tslaloon 3032 Directie en Administratie! Grooto Houtstraat 68. Teleioonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMBK BESTAAT UW - ZES BLADZIJDEN. HRSTE BLAD. Opgave verbruikers e.a van Smeeroliën. De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Sloemendaal, Heemstede en Schoten brengen ter kennis, dat de Minister van L. N. en H. alle verbruikers producenten, importeurs en handelaren van Smeeroliën (onverschillig van welke soort) in hun eigen belang uitnoo- digt, uiterlijk 10 Maart 1918 opgave van hun nauwkeurig adres en van de qualiteit (verbruiker; producent Importeur of handelaar) in welke zij zich met dit artikel bezighou den, te doen toekomen aan het bureau Nijverheid der Afdeeling Crisiszaken Kneuterdijk 8, s'-Ora- venhage. Door dit bureau zullen, in het belang van de regeling voor den handel In Smeeroliën, vragenlijsten worden verstrekt, welker nauwkeu rige invulling in het belang van verbruikers, handelaren enz. ten zeerste worden aanbevolen. Met de belangen van hen, die verzuimen de opgave voormeld aan bet Bureau Nijverheid te doen toe komen, zal uit den aard der zaak geen rekening kunnen worden ge houden. HAARLEM 2 ons varkeasvleesch verkrijgbaar in het gebouw „St. Bavo", ingang Morinnesteeg des namiddags van 1 tot 5 uur: op Vrijdag op boi C en D No. 1, op Zaterdag op bon B No. 1. HEEMSTEDE HEEMSTEDE, 6 Maart 1918. Gedurende de week vau 11 Maart j tot en met 16 Maart 1918 zal be schikbaar worden gesteld op bon No. 32, 1 K.O., No. 33, 1 K.G., No. 34, 1 K.G., No. 35, 1 K.O. zand- en veenaardappelen, No. 36, 1 ons gort, No. 37,1ons havermout No. 38 l'i, ons bruine boonen, No. 39, 1 ons bak- en braadvet, No. 40 ll, ons zeep, No. 41, 1 onscapu- cijners. Het Menu der Oemeentelijke Cen trale Keuken bestaat voor Maandag en volgende dagen uit: Bruineboo- nensoep, Groeatensoep.Snijboonen, Bieten, Spersieboonen en Hutspot. Voor het bekomen eener week kaart zal worden ingehouden: bon No. 32, 33, 34 en 38. Voor het Menu van Maandag bon No. 38, voor Woensdag No. 32, voor Don derdag No. 33, voor Zaterdag No. 34 Weest buitengewoon zuinig met Uw brandstof. district Haarlem en Omstreken. Gemeente filoemendial Uit een schrijven van den Secre taris van het Kon. Nat. Steuncomité is dc Toewijzingscoramissie geble-| ken, dat de verstrekking van schoe-1 nen op ruimer schaal alhier kan geschieden, dan tot nu toe was vastgesteld. Aan de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel kan voldaan wor den en ieder, die in deze Gemeen te een totaal inkomen beeft van minder dan f 1400.kan thans een bon verstrekt worden. Formulieren zijn van heden af te verkrijgen aan het Distributie- burea» te Overveen en voor Voge lenzang bij W. LOKERSE. Diegenen, die reeds bons ontvia- gen, komen voor eene tweede ver-' strekking niet ia aanmerking. De aandacht wordt erop geves tigd, dat op de maten 4148 mans schoenen, 25—40 schoenen voor jeugdige personen, van 25 af vrou wenschoenen en 20—24 kinder schoenen worde* verstrekt. Zij, die bons ontvingen voor. schoenen, waarvan de maat niet juist was, worden verzocht deze bons ter ruiling aan het Distributie bedrijf aan te bieden. Zij, die' reeds eene aanvrage heb ben ingezonden, behoeven niet op nieuw aan te vragen. Formulieren, ingeleverd na Zater dag 16 Maart a.s., worden niet meer in behandeling genomen, dus geen bons daarop verstrekt. Verstrekking vai goedkeope Schoenen sn Sajet. Mot verwijzing naar de b«» kendmaking in de plaatse- lljke bladen d.d. 14 Februari 1913, worden thans nader opge. roepen tot aanmelding zij, wier namen aanvangen met een der letters H. op Vrijdag 8 H. op Zaterdag l B. op Maandag 11 H„ I. an J. op Oinsdag 18 I., J. an K. op Woensdag 13 K.op Donderdag 14 K. op Vrtjaag 15 K. op Zaterdag 16 De Brandstoflencomrnissic ma.kt het Yolgende bekend I. Na Zaterdag 23 Maart a.s. worden tot nader order geen brendstofien voor huisbrand meer geleverd en worden atla tot nu toe uitgegeven bons en toewijzigingen voor huisbrand van onwaarde. Hiervan zijn alleen uitgezonderd de spoedvertificaten voor zlekenkoien. Degeen die thans nog bons of toewijzingen in zijn bezit heeft en daarop brandstoffen wenscht te betrekken, moet zorgen, dat deze uiterlijk den 20*ten Maart aan dan brandatoffenhantielaar zijn afgedragen. Latere be stellingen worden niet uitgevoerd. Teneinde teleur stellingen te voorkomen, is spoedige bestelling bij de handelaren gewenscht. Degeen die zijn rantsoen, waarop hij volgens zijn brand- stoöenkaart recht heeft, nog niet volledig heeft ontvangen, kan, indien het rantsoen 10. n, 12 of 13 eenheden bedraagt, zijne bonnen tegon afgifte dor brandstoffenkaart be-l komen aan het Brandstoffen bureau. (Ged. Oude Gracht i8)J iederen werkdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. Voor zoover het rantsoen grooter dan 13 eenheden is, kan uiterlijk tot' en met 19 Maart a.s. het restant sohriffelijk geheel of gedeeltelijk bij het Brandstofienbureau worden aangevraagd onder opgave van eigen rangnummer en dat van den handelaar, j tevens met vermelding welke soort brandstof bij voorkeur verlangd wordt. Zooveel mogelijk zal, in verband met dei voorraden, bij de toewijzing hiermede rekening gehouden' wordenspoedige bestelling is gewenscht. Voorraden op 1 April bij partioulioren of instel lingen aanwezig zullen NIKT van het rantsoen 1913.1010 worden afgetrokken. Uiterste zuinigheid in het verbruik blijft echter dringend noodzakelijk. II. Vanaf Maandag 25 Maart tot en met Zaterdag» 30' Maart wordt de aflevering van brandstof voor de industrieön «veneens stopgezel. Den afnemers van industriebrandstof wordt daarom in overweging gegeven om op de toewijzing, geldig voor het tijdvak van 11 Maart tot en met 7 April, het beuoodigde van 11 tot en met 31 Maart vóór Zaterdag 23 Maart te betrekken. Het eventueel nog niet opgenomen gedeelte kan dan in de week van 1 tot en met 7 April worden betrokken. Directeur Brandstoffen-Bureau, REITSMA. Wssst hDltsnijswoGn zaluig met Uw Uraadstef. door, in weerwil van een kloeke ver dediging van den voorsteller. Het viel met 15 tegen 14 stemmen, maar de stemming was zeer onzuiver. Voor eerst waren sommige leden onthikt over 't feit, dat men daar nu voor de derde maal in korten tijd mee aan kwam, in vergadertaai wordt zooieta gebrek aan d eieren tie voor den Raad genoemd. En dan stemden er tegen, omdat de Raad even te voren het ge ven van bijslag aan tijdelijke ambte naren had verworpen nadat de wethouder van financiën had ver klaard, dat de monschen die al kre gen. Niet altijd zijn de innerlijke roerselen des Raads schoon om te aanschouwen. Nu krijgen de leeraren hun bijslag niet, omdat de deferentie geschokt en de eigenliefde gekwetst was. Maar met zulke argumenten kan niemand zijn schulden betalen. En ik weet, dat menigeen, die vroeger met lessen geven zijn inkomen nog wat verbeterde, die bate heeft zien ver dwijnen omdat de ouders van leerlin gen, tot bezuiniging gedwongen, hun kinderen aansporen, het maar zonder die lessen te doen. Ik moet nu nog melding maken van een verward debat overliet voorstel van den geneeskundigen dienst, gevolg van het onklare voorstel. Er zal een gemeente-dokter worden aangesteld, die veel te veel te doen krijgt (Fidelio heeft er den draak al mee gestoken) maar dat hindert niet, zei wethouder Heerkens Thijssen, omdat hij' het be- giu van een dienst is. Hij zei het met zóó, met dezelfde woorden, maar het kwam er toch op neer. Door deze orakeltaal gerust( 1) gesteld', nam de Raad het voorstel eenparig aan. Later zal de nieuwe dokter den dienst wel in elkaar zotten en dan krijgt de Raad dat voorstel weer onder de oogen. Wat dan die dienst koeten zal. wat er on der behoort, of de geneeskundige ar- mencom missie en de schoolarts daar aan ondergeschikt zullen rijn, wat zij daarvan denken, hoeveel medici er nog aan toegevoegd zullen worden, daar weet de Raad allemaal niets van I Zel den. komen van B. on W. zulke sleclit- voorbereide voorstellen I Dit is oritiok en lof tegelijk. Maar één ding dur, voorspellen. Als over een maand of wat die nader uitgewerkte denkbeel den komen, is de Raad bij voorbaat gehouden ze aan te nemen. Antlers zou er een directeur zijn zonder dienst, maar persoonlijk belast met een massa werk waaronder hij binnen zes weken bezweken zal zijn! Onder 't pralen door vervliegt de tijd. En zoo was het vijf uur gewor- toen de burgemeester een stuk of Nabetrachting van den Gemeenteraad ten de rondvraag gerekend. De vra gen van den keer Groenendaal over ue botsing op 't Prinsenhof duurden een uurtje en het requisitoir van den heer Poppe tegeD do Centrale Keuken deed er nog eeu halfuurtje bij. Een en ander staat in one Raadsverelag te le- Haart 1818 1818 1818 1918 1918 1918 1918 1918 AGENDA VRIJDAG 8 MAART. Schouwburg, Jansweg: Een Uit stapje in de Wereldruimte, populair wetenschappelijke voordracht met lichtbeelden, door F. G. Geeriing naturalists, 8 uur. Sociëteit Vereeniging, 8 uur; Bo venzaal: Derde Son aten avond Karei da Jong en Jos. de Clerck Groote Zaal: 8 uux; Int. Nat. Orde j van Goede Tempelieren: Groote Pro- I paganda-avond. Schouwburg De Kroon: Groote Markt. Diose. Voorstelling. Cinema Palaoe. Groote Houtstraat. U <>.- voorstelling. Aoolln Theater Barteüorisstraat. Biosc. voorstelling. No. 2443 De wonderlijke trogi-komedie van het St. Elisabeths Gasthuis ie ofgeloo- peu. Het gordijn is gevallen en het nageslacht zal er over verbaasd staan, hoe het mogelijk is geweest, dat een codege van regenten aan den dijk is geeet omdat de Raad het Gasthuis voor de gemeente in bezit wou nemen, hoe daarop nieuwe regenten uit den Raad zijn gekozen, die verklaarden, dat het toch maar liever een afzon derlijke stichting moest blijven en hoe toen de Raad daaraan met groote meerderheid van stemmen zijn sanctie gegeven heeft. Wat moeten wij bur gers van Haarlem daar nu bij doen 1 Lachen om den gezagsdorst, die int het besluit blijkt 1 Want als de Ge meente het Gasthuis had overgenomen, zouden B. en W. het beheerd hebben Of schreien over het gebrek aan con sequentie? Laat ons er verder maar het zwijgen toe doen en ons gelukkig rekenen, dat al staat volgens de Grondwet de Raad aan 't hoofd der gemeente, er nog een kleiner College is, het dagelijksch bestuur waaraan practised een groot deel van de macht én het gezag is toevertrouwd. Het Gasthuis-besluit bewijst voor de zoo- veelete maal. dat groote vergaderin gen voor de leiding van zaken dikwijls onbekwaam zijn. Intusechen schijnt de samenhang in het kleinere College, dat van B. en W., niet groot te zijn. Wethouder Bomaus insinueerde niets meer of min der, dan dat de burgemeester alleen spoed weet te zetten achter zaken, die hem persoonlijk aangenaam zijn. u». sloog op het voorstel tot het verleenen van bijslag aan amotenaren, wier sa laris loopt van drie- u>t vijlduizeud guiueu vu Qe tegenstelling was, dat de loonsveruooging van de gemeonie-ar- beiaers ai lang in de pen is en niet aikoint. Geen wonder, dat de Voor zitter zieti daartegen kraclitig veioe digue. Ais de heer Romans, zoo zei li geregeld de vergaderingen van B. en 'w. meemaakte, zou ny weten, dal b preker alles doet om spoed te zetten achter ui de zaken. Hierover toonde de heer Bomaus zich weer geraakt, want daarmee was de gevoelige piek getrofien, de samenvoeg.ng van 't wet houderschap en het liauiuateohap van de Tweed© Kamer. Des te pijnlijker moest het zijn, omdat wethouder Hruch pas voor een Kaïneroandidatuur Heelt bedankt, daar inj die met he. wethouderschap met vereenig baar vond wel had hij, coilegiaa. er de verzachtende woorden „voor zich" bij gevoegd maar de les bieef en kan oen neer Bomaus niet oatgaan zijn. Toen in de Itaaosvergadering van gisteren ook wethouder Heerkc-us Thijssen voor het werk van B. en W. opkwam, moet liet Mr. Bomans duidelijk geweest zijn, dat ook in 't College do samen voeging der beide function wordt al- gekeurd De som van f 28.500 voor het af bouwen van den nieuwen schouwburg is toegestaan, met niet meer dan Bbeminon tegen, die van anti-revA- lutionnaire leden. Derhalve om oen zuiver principieel bezwaar. In weerwil van deze betrekkelijk gering© oppositie is er een eindeloos debat over gevoerd, hetgeen wijst op eon gabrek aan onderlinge regebng in den Raad. Waarom hadden deze vi boenen met afgesproken, dat één hun ner ook namens da anderen het woord zou doen? Nu sprak ieder voor zich. wat volkomen onnoodig en tijdroovend was. Ook andere sprekers hadden zich best in één of twee kunnen oombinee- ren, maar er was zoo'n harte drang tot spreken, dat dc voorzitter leukweg zei„liet is niet mijn uitdrukkelijke wenscli, dat e 1 k zijn stem motiveert!" De Raadsleden lachten er om, maar beschouwden liet- woord als tot hun 1 buurman gericht. I Zwaar op de hand was 't karakter van de heeLe discussie. De Raad mag de ceusuur niet uit handen geven, lx toogdo de een. De RaadIn plein Dan kunnen we, ais de schouwburg in .exploitatie gekomen is, wel dag in, dag uit vergaderen voor stukken-cri- itiek. Komaan, is een commissie, zoo- als B. en W. die voorstellen, niet vol doende? Een ander houdt zijn hart vast voor de koeten van beheer. Zou dus zelfB een schouwburg die geheel j vrij is, niet zonder verlies kunnen worden geëxploiteerd Deze spreker kende blijkbaar de resultaten in Utrecht, Groningen en Arnhem niet. Een derde bet-oogde, dat een schouw burg geen algemeen belang is, om a niet iedereen er gebruik van maakt. Terecht werd daarop geantwoord, dat er dan nooit een algemeen belang aou zijn, omdat iets, waar iedereen van profiteert, niet bestaat. Maar ook in letterlijken zin was de t king fout. Als de nieuwe schouwburg aangenaam wordt ingericht, 8ro°- openbare vergaderingen, muziek uitvoeringen en zoo meer. die de prin- cipieele tegenstanders van tooneelver- tooningen mee zullen gaan bijwonen, HelaasIn onzen Raad, die een symbool moest zijn van breeaen kijk, van opgewekten durf en neiging tot vooruitgang worden maar al te vaak klanken vernomen van vrees en be nauwdheid: wat zou het nu nog uit maken, &1 legde de gemeente ja eeu duizend gulden of wat op onzen schouwburg tee, wanneer die aan den andereu kam het leven te Haarlem veraangenaamt en dus nieuwe bewo ners aanlokt? De heeren Wentbolt c.s. kregen den toeslag, door hen voorgesteld voor ambtenaren met een inkomen van drie- tot vijfduizend gulden, er niet in het algemeen komt het stand punt, dat een burgemeester geen ver antwoording schuluig zou zijn over de politio, mij ouderwetsch voor. En het practisoh bezwaar, dat er onvriende lijkheden in het debat over de politic zouden kunnen worden, die tieman zenuwachtig en onze ker zouden maken, lijkt mii niet zwaarwichtig. Iedereen die bij ae po litie komt weet vooraf, dat hij 't nooit goed zal doen in de oogen van 't pu bliek en tot dat publiek behoort ook de Raad in dit geval gerekend te wor den. Hij dient in dit opzicht dikhuidig te zijn en, wanneer hij dat niet is. zich daarin te oefenen, zoodat hij zich ten slotte alleen nog afvraagt: „heb ik, naar mijn beste weten, mijn plicht gedaan in verband met de wetten en met de voorschriften van mijn chefs?" j Kan hij daarop volmondig ja aepüt: dan moet geen enkele critiek. van wie ook hem verder nog hinderen of tref fen.' Aan den anderen kant-: waarvoor 1 dienden de vragen van den heer Groe- neudaal J Tot geruststelling van de in- I gozetenen? Zijn die dan heuscih be vreesd geworden, dat hunne grondwet- tige rechten gevaar loopen bij de Haarlemsche politie? Ik heb van dezen I angst tot dusverre niets bespeurd en geloof er ook niet aan. Wat er precies op 't Prinsenhof gebemrd is zal later, bij de behandeling van de zaak voor da Rechtbank, blijken. Veel uitvoe riger en duidelijker natuurlijk, dan in de Raadsvergadering mogelijk zou zijn geweest. J. C. P. Stadsnieuws VERDUISTERING. De re cherche alhier heeft aangehouden den 17-jarigon teekeuaar F. S. van Hil versum, verdacht van verduistering van f 3000 ten nadeel» van zijn pa troon aldaar. Van dit bedrag was slechte f 200 verteerd. Crlslsiillcbtingen Diefstal van kolen. Het Kolenbureau meldt ona: Hoe noodig het is om de brand stof bij ontvangst na te wegen bleek gister, toen door twee controleurs van hot brandstof feil bureau ontdekt werd dat twee knechten van een firma, die brandstof van het station naai- een adree hier ter stede reden, onderweg 6 zakken met steenkool aflaadden bij een ander. Onmiddellijk werden de zakken met kolen in beslag genomen en naar het brandstoffenbureau ver voerd. De knechts zulten ontslagen wor den. De zaak is in benden der justi tie gegeven Vermoed wordt, dat lange dezen weg reeds heel wat brandstoffen ver dwenen en elders clandestien tegen fancy prijzen geleverd is geworden. Uit de SCHOTEN.— Een vrouwen- protest verg adering. De revolutionaire Vrouwenvereeni- ging, afdeeling Haarlem, belegde Woensdagmiddag- 3 uur, in de zaal van den heer F. Slot op het Pretoria- plein te Schoten, een proteetvergade- ring voor vrouwenteneinde te protes ted reu tegen de hooge gasprijaen en de levensmiddelenvooreieuing. De zaal was stampvol. De spreekster mevrouw KomaneTimmer van Rijswijk, had een telegram gezonden, dat ze ver hinderd was to komen. Na opening door de voorzitster, mej. Klein, hield de heer G. Seubring een toespraak. Hij weee er op, dat de toe stand voor het volk, althans voor het arbeidende volk en de werkloosen, steeds slechter wordt. Meer en meer zien we demonstraties, als uiting van ontevredenheid. Ook Maandag is «r een demonstratie gehouden, maar daar zal, meende spreker, niet veel kracht van uitgaan. Hoe kunnen d© leiders van de 8.D.A.P. advisseren om tegen de regeering in verzet te ko men daar zij zelf in riet begin van dsn oorlog deze regcering hebben ge steund. Drie en een half jaar hobbsn dio lei de ra jiiete gedaan voor de arbei ders, maar thans, nu de verkiezingen voor de dein* staan, gaan ook zij actie voeren. In verband hiermee zette spr. uiteen do noodzakelijkheid '-.in een rev -soc. Vrouwvnvcreeniging te Schoten. Hierna kwam den heer Novers* Sr. van Schoten, aan het woord, die con stateerde, dat de groote opkomst der vrouwen het beste bewijs is, dat er onder het volk in Schoten een oi.h'md- bare toestand heerecht. In dezen toestand moet verandering komen. Spreker wees vervolgens op d© hoo ge brandstoffen- en gasprijzen, op de slechte levensmiddelen enz. Spreker hekelde het optreden van de deputatie van soc.-dem. rouwen, die vorige week bij den directeur van het Levensraiddelenbureau op bezoek is geweest, omdat zoo'n on derhoud gauw een koffiepraatje wordt. Het goedpraten van de Centr. Keuken door dieacl/cle deputatie rcLt- t© spr. een schande. De levensmiddelen moeten jn «lag genomen worden, kan de regeering het niet, laat ze het dan aan de ar beidersorganisaties overlaten, die kun nen het wel. Ten slotto becritiseerde spr. de hou ding der politieke partijen en spoor de aan, geen parlementaire actie le .voeren, maar door eigen economische kracht, druk uit te oefenen, opdat de toestand spoedig verandere Spr. waarschuwde nog, om als men demon streert, dit ernstig te doen en geen ielletjee uit te lokken. Eenige vrouwen vroegen het woord, die heftig protesteerden tegen Jen hoogen gasprijs. Na lang over en weer praten wat nog al luidruchtig ging, werd beeloten den hoogen gasprijs niet te betalen Een ander viel scherp de aardappe len voorzieni ng aan Besloten werd met eeu motie le wachten. tot een vervolg-vergade ring in den loop van de volgende week. Ook werd besloten te demon- streereb. Deze denionstr. verliep wegen* 't late uur. Een 30-tal leden van het Haarl- 60c. mannenkoor, zong vóór en na de vergadering soc. liederen.De zangers keerden niet eenige vrouwen, ringend naar Haarlem terug DE OORLOG GETORPEDEERD. LONDEN, (Officieel). De Engelsoho liuipkrui- eer „Calgarian" ie op 1 Maart ge torpedeerd en gezonken. Twee offi cieren en 4'3 man zijn omgekomen De Calgarian was vroeger de pakot- boot der „Allia Company" metende 17.515 ten Er waren 400 man van de handels marine en 150 matrozen van de oorlogsvloot aan boord. Het schip xonk, nadat verscheidene terpedo's er op afgevuurd waren, de twee knechts van een firma, die Cork is door eeu onderzeeër tot zin ken gebracht. Van de 35 opvarenden werden er 6 gered.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1