Regeeriogs-Visch rings- GhoeoladarBspen ais Verstrekking van THEE. MaxiiMffijirijzeii Uhocoiacleraepen. van Steuncsmité-Haarlem Twsede verstrekking fan goedkoops klompen Verstrakking van Thee. Regeerings-Roggebrood. Zink Distributie 'van Zooileder. Waarschuwing. Crlslslnllchtlngen üit de umstreken Binnenland 35e Jaargang No. 10749 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoa~ en Feestdagen. ZATERDAG 15 JUNI 1913 Tot de plaatsing van advertentiSn ei» reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- e« Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Wamoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Oe Vont>lww»| «ter wede) po«h*«HO»rtic» <*««-<* g*«e<»«r<Mrg4 door „Th« Oc«an" Rofcin 15J. Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem ea de dorpea in den omtrek waar een Agent ge wettigd ls (kom der gemeente) f 1.95. Franco per poet doer Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers 0.15. Gailluitr. Zondageblad, voor Haarlem f 0.51'. GeïUuetr. Zondagsblad voor da «natreken an iranco per post 0.69. Uitgave der N. V. Lourens Coeter, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefooa 3086 ADVERTENTIEN: Van 1 5 regels 11.—; iedere regel meer 80 Cte. Reclames 40 Cte. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 pioeent. Eij abonnement aanzienlijk rabat. Tienetuivere-adverteilién van Vraag en Aanbod ven 1—5 regale 50 Cts. per plaatsing, elke rogelmeer li'/tCVs. a contant. Buiten het Arrondissement dubbele prije Adverlentién buiten het Arrondissement 25 cts. per regul. Reclames 50 cte. per regel. Directie en Administratie I Creole Koutetraat 83. Telclconn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMBR BESTAAT WIT TIEN BLADZIJDEN. BBRSTE BLAD. Zaterdag 15 Juni verkrijgbaar van 4 tot 8 uur namiddag per persoon een pond visch op vertoon van vischkaart No. 13801 tot 15300, in de Gemeentelijke Vischhal. Vischkaart No. 15301 tot 17300 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur van het Gem. Levensmiddelenburexu F. DE JONGE De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat op Reserve» bon rv'o. 10 (tien) met ingang van Zaterdag 15 Juni zal worden ver strekt: 3 K.G. Kiei-Aardappelen tegen den prijs van 6 cent per K.G. Reservebon No. 10 is geldig tot Zaterdag 22 juni. kVa 15 Juni is Reserveb'on No. 9 niet meer geldig. Do Directeur voornoemd- F. DE JONGE. Harde Zeep. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat vanaf heden op de hieronder genoemde bons der harde zeep- en zeeppocdcrkoart ver krijgbaar wordt gesteld: OP BON No. 6 een stuk Succes- zeep. Op bon No. 7 een stuk Huislioud- of Toiletzeep. Deze bons zijn geldig tot 15 Juli 1918. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De Geneeskundige Commissie voor de Distributie zal voor de week van 1722 Juni zitting houden in liet Ge meentelijk Lervensmiddeleabureau MAANDAGAVOND VAN 8-9 uur UITSLUITEND VOOR VLEESCH- AANVRAGEN; WOENSDAG- en ZA TERDAGAVOND van 7'/j tot 8% uur VOOR EXTRA LEVENSMIDDELEN. Alleen zij, die in het bezit zijn van een volledig Ingevuld aanvraag formulier, zullen tot de Commissie worden toegelaten. Deze formulieren zijn dagelijks aan het Levensmiddelenbureau (kamer No. 6) verkrijgbaar van 9 u. v.m. tot- 2 uur n.m. Geldigheidsduur Broodkaart De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat de broodkaart van liet 54ste tijdvak geldig is van 15 Juni tot en met 21 Juni 1918. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter köiinis, dat van af MAAN DAG 17 JUNI e.k. op bon "No. 6 (zes) van liet bonboekje bij de HAARLEM- SCHE BANKETBAKKERS verkrijg- buar zullen zijn 2 (twee) EENHE1DS- CHOCÖLADEREEPEN, tegen den prijs van 12 cent per onverpakte en 124 cent per verpakte reep. Bon No. 6 (zes) is geldig tot en met Zaterdag 29 J uni 1918. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemstede en Schoten maken bekend, dat door den Minister van L. N. M. is bepaald dat door detaillisten aan die ver bruikers, van welke zij het lichaam der oude thee- en koffiekaart tegen ontvangst van bon No. 19 hebben gewaarborgd, gedurende het tijdvak aanvangende 15 Juni en eindigende 15 Augustus 1918, mag worden afgeleverd op Bon Ko. 21 der OUOE Thee- en Koifleksart 0.15 K.G. Thee De maximum kleinhandtlprijs voor thee is door den Minister voornoemd vastgesteld op f 1.45 per 'lt K.G. Dc Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat door den Mi nister van L., N. en H. de volgende kleinhandel-maximumprijzen voor chocoladereepen zijn bepaald: le. Verpakte reep a 124 cent per Btuk. 2e. Onverpakte reep a 12 cent per stuk. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Met verwijzing naar de vroeger ge publiceerde mededeelingen, betref fende de verstrekking van bons voor goedkoope klompen, worden thans opgeroepen zij, die voor zich.of hun ne gezinsleden alsnog een EERSTEN" of -TWEEDEN bon voor goedkoope klompen wenschen te ontvangen. De aanmelding kan geschieden ten kan tore Gr. Houtstraut 191, alle werkda gen van 8}12 uur v.m. en vun 2—4 uur n.m. vanaf MAANDAG 17 JU NI tot en met ZATERDAG 22 JUNI 1918. Er wordt hierbij aan herinnerd, dat voortaan alle toeslagbons voor klompen, tegelijkertijd kunnen wor den verstrekt, zoodat door de klom penwinkeliers geen verklaringen I meer zullen worden afgegeven. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat zij, die licha men der oude thee- en koffie- kaarten lieten afstempelen bij de firma van Veen Co., Kruisstraat 34 alhier, op vertoon hiervan en tegen Inlevering van Bon No. 21, thee kunnen verkrijgen bij de firma A. F. Kremer, Zijlstraat 89—91, alhier. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat van Maandag 17 Juni 1918 af bij verschillende bak kers hier ter plaatse, bij wijze van proef, op R. bons REGEERINGS-ROGGEBROOD ver krijgbaar zal zijn tegen den prijs van 20 cent per 1400 gram, ls 2800 gram aan 11. bons. Teneinde ieder in de gelegenheid le stellen genoemd Regeeringsrogge- brood te verkrijgen, wordt aan het Gemeentelijk Levensmitfdelenbureau (kamer No. 5) van 9 uur tot 2 uur, de gelegenheid geopend wit- en bruin- broodkaarten te ruilen voor Rogge- broodkaartcn. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Verkoop-, Torroor- an aüeva- riigsvsrbod ran De Gemeentebesturen van Haarlem, Bennebroek, Heemstede en Schoten maken bekend, dat door den Minister van L., N. H. la bepaald: le. de verkoop en de aflevering van snippers nieuw zink, oud zink en oude zinken artikelen ls verboden; 2e. het vervoer is verboden van snippers nieuw, zink, oud zink en oude zinken artikelen; 3e. de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld, zijn niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 5u Kilogram; 4e. van de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld, kan ontheffing worden verleend, onder daarbij zoo noodig te stellen voorwaarden, door net Rijkskamoor voor Zink, Loud en Tin. De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemstede en Schoten maken bekend, dat door iden Minister van L., N. en II., ten einde de vetvoorziening naar behoo- ren te doen plaatsvinden, is bepaald, dat ALLE VEEHOUDERS, die boter bereiden, deze ten behoeve dezer vet voorziening dienen af te leveren. In verband hiermede worden be trokkenen met met volgende in ken nis gestald: le. Zij moeten zich onverwijld als producent van boter doen inschrij ven bij het Rijkskantoor van Vleesch en Vetten, Hoogewul 16 a. te 's-Gra- venhage, aangezien zulks in verband met de aflevering van boter verbon den voorwaarden, noodzakelijk la om met de productie van boter te kun nen voortgaan. 2e. Zij zijn, ingevolge beschikking wan 19 April No. 26947 verplicht de geheele productie af te leveren aan door het sub 1 genoemde kantoor aangewezen personen, bij wie zij zoo noodig alle gewenschte inlichtingen kunnen bekomen. 2e verstrekking. De Directeur vaD het Gemeentelijk Levonsmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis van houders van machtigingskaarten, dat aan zijn Bu reau (Kamer No- 12) bona afgegeven zullen worden ter verkrijging van goedkoop zooileder of goedkoope ro- paratie aan hen wier kaarten genum merd zijn van No. 61516350 op Maandag 17 Juni. No. 63516550 op Dinsdag 18 Juni. No. 65516750 op Woensdag 19 Juni. No. 6751—6950 op Donderdag 20 Juni. No. 6951—7150 op Vrijdag 21 Juni. No. 7151—7300 op Zaterdag 22 Juni. Onder deze nummers zijn ook be grepen die, welke voorzien zijn van een of meer letters van het alphabet b.v. 6279 B., 6345 A, B, 6950 I enz. Kantooruren dagelijks van 845 uur, Zaterdag tot 2 uur. Verplichtend is het medebrengen der machtigingskaart-, welke niet be schreven mag worden alsmede de ma ten der te herstellen'schoenen. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen het eigenmachtig veranderen van reparatiebons, wat, ongeacht de straf bepaald bij artikel 13 der Distri- butiewet 1916, uitsluiting van het verkrijgen van bona tengevolge kan hebben. Teneinde teleurstelling en onaan genaamheden te voorkomen, worden houders van machtigingskaarten drin gend verzocht om de bons op de voor nen besteibde dagen te doen afhalen. Aanvragen voor goedkoop zoolleder en reparatie ingekomen na 31 Januari 1918 komen pas voor de derde ver strekking in aanmerking. De Directeur voornoemd, F DE JONGE. ZONDAG 16 JUNI. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioac. voorstelling. Apollo Theater. Barteljorisetrae*. Biosc. voorstelling. Cinema Palace. Groote Houtetraat. Bioec. voorstelling. Bloemendaal: Hotel Duin on Dual: Concert. Zandvoort: Café de Paris: Concert Amsterdam: Circus Carl Hagen beek, Admiraal tie ltuyterweg bij Am sterdam, 's nam. 2 uur en 's avonds 8 uur, voorstelling Intern, worstel wedstrijden. MAANDAG 17 JUNI. Schouwburg De K.oon, Groote Markt, bioscoopvoorstelling. Apollo Theater. Bartei>uisstraat. Bioec. voorstelling. Cinema Palace. Groote Hout*tra**. Bioec. voorstelling. Bloemendaal: Hotel Duin en Daal: Concert. Ameteidam; Circus Carl Hagen beek, Admiraal Ruyterweg lij Amsterdam: Voorstelling Intern, worstelwedstrijden. De Nederlander als Vieoheter, Tot nu toe hebben wij Nederlan ders maar heel weinig visciisoor- ten gegeten. Kabeljauw, scbel- viscli, baring, bokking, sprot, ja die kenden we wel. Maar wat wist de groote meerderheid van geep, poonen, wijting af? Nu kwam zeelt in de distributie. Ook een onbekende diersoort voor on ze magen. Hoogstens aten we die in Duitschland onder den naam van Sc h Iele of Schleieblaue, zonder te weten, dat het een va- dcrlandsclie visch was. He Han delsblad bericht, dat de zeelt ge kookt en gestoofd smakelijk is, naar( onze ervaring is ze ook gebakken heel lekker, ecu dikke, vette visch, waar wat aan te happen valt en vol strekt niet „grondigzooals hel Vischkookboek zegt. Hoe komt het kookboek er bij! Bij distributie moet dc huisvrouw de visch tv aak zelf schoonmaken. Daarbij dient ze vooral, te letten op de gal en die zorgvuldig uitsnijden, omdat een deel van de zeelt andere bitter en onsmakelijk wordt. Stadsnieuws «AllAKKEN .VOOR GEVANGE NEN.? Er inoeteu plannen be staan om in den tuin van het Huis van Bewaring alhier, barakken te bouwen voor 100 gevangenen, voor wie de strafgevangenis op het oogenklik geen plaats biedt. Het col lege van regenten echter, vreezende dat door de bewoners van die barak ken veel pogingen tot uitbreken zou den worden gewaagd, werkt doze plannen tegen Afscheid van den heer Reitsma. Vrijdagmiddag had het afscheid plaats tusscken den heer S. A. Relts- ma, directeur van het Brandetoffen- bureuu en liet personeel, waarbij de echtgenoote van den heer R. tegen woordig was. Namens het geheele personeel sprak de heer A. liegt, chef der afd. Huisbrand, den scheidenden direc teur toe. Hij zeide, dat het personeel het ten zeerste betreurde, dat de heer Reitsina zijn betrekking moest neer leggen, memoreerde het vele goede, dat deze directeur had tot Bland ge bracht, herinnerde aan de oude klei ne lokalen en de door den beer Reits ina tot stand gebrachte verbetering daarin, waardoor het personeel thans in ruime luchtige lokalen kan wer ken en herdacht tenslotte het feit dat dtjJiecr Reitsmochet personeel op een behoorlijk salaris liet werken, waar door de loonstandaard van hel Brmü- stoffen-bureau gunstig afsteekt bij dal van kantoren bier ter stede. Namens het personeel bood spr. den directeur een souvenir aan bestaande uit kris tallen inktstel met zilver gemonteerd en een met zilver gemonteerde vloeier. Aan mevr. lleitsina werden bloemen aangeboden. Hierna wenschte de heer Hegt na mens allen den heer en mevrouw Reitsina een goede reis naar Indië toe en sprak den wensch uit, dat de familie aldaar in gezondheid zou ar- riveeren, opdat de heer Ileilsma zijn functie aldaar dadelijk met opge wektheid zou kunnen aanvaarden? Zichtbaar aangedaan bedankte de heer Reitsinn allen voor het aangebo den souvenir. Hij herinnerde aan l et feit dat het Brandstoffenbureau, be gonnen met een klem personeel, tot een groote instelling is gegroeid. Spreker dankte voor de hulp en sa menwerking die hij van allen mocht ondervinden, omdat, zonder die hulp bij zeker niet in staat was geweest tot stand te brengen hetgeen geduren de zijn directeurschap was bereikt en in het bijzonder Mej. Drilsma en de heeren Hegt, Stolk, van Draaijen en Willink, die als afdeelingscheis, laatstgenoemde als secretaris der Brandstoffen-Commissie, den heer Reitsma een grooten steun bij de uit oefening van zijii taak zijn geweest Met een handdruk nam de heer Reitsma van ieder van het personeel afscheid. Vrijdagmiddag werd den heer Reitsma door een deputatie van de vereeniging van Patroons in het Brandstoffenbedrijf van Haarlem en Omstreken, bestaande uit de heeren J. van Wijk, G. van den Haak en J. Mandemaker, namens die vereeni ging, met een toespraak van den beer van Wijk, als blijk_van waardcering voor de wijze waarop de heer Reits ma steeds tijdens de veertien maan den dat bij directeur was, de belan gen van de brandstoffenliamlelaren heeft behartigd, een calligraphische oorkonde overhandigd, van den vol genden Inhoud: „Aan den heer S. A. Reitsuia, Directeur van liet Brandstoffen-distri- butiebureau van Haarlem en Om streken, aungeboden bij zijn vertrek naar Ned.-Uost-indië door de vereeni ging van Patroons in het Brandstof fenbedrijf voor Haarlem en Omstre ken'. (Volgen de handteekeniogen van bijna aile handelaren;. De heer van Wijk zeide, dat het ontbreken van eemge namen uilslui tend was gelegen in de omstandig heid, dat waar ulles in groote haust moest geschieden, deze handelaren niet te bereiken of uitstedig waren. Was meer tijd disponibel geweest, hij waS er van verzekerd dat de hand- teekeningen van allen zouden zijn vorkregen. Hij erkende, dat thans door de brandstoffenhandelaren al gemeen werd ingezien hoe noodzake lijk het voor den directeur was soms I zeer hard te moeten optreden. Niet I alleen ten bate der distributie, doch ook in hun eigen belang zijn zij hem J hiervoor erkentelijk. Dit optreden - toch heeft menig hunner behoed voor het afdwalen van den rechten weg en biervoor zijn zij licin dankbaar. Tot slot wenschte li ij den directeur en diens gezin een voorspoedige reis en I een behouden aankomst in Oosl-ln- dié. De heer Reitsma hierna het woord nemend, betuigde zijn oprechten dank voor dit huldeblij! van du zijde der brundstoffenh.indil.uvii Toen j hem veertien maanden geleden ver zocht werd op te treden als directeur van het brandstoffen bureau alhier, had hij aanvankelijk geaarzeld wa gens zijn totale onbekendheid ine', 't brandstoffenvak, doch dc overtuiging dat het moest kunnen, overwon zijn bezwaren. Het doet hem dan ook van harte genoegen, zoowel van het publiek, als van de handelaren, als van de zijde van liet personeel van zijn bureau te vernemen dat hij, er kennende evenals ieder ander mensch zijn fouten hebbende, In de vervul ling van zijn taak niet geheel is ge faald. Deze taak had hij zich tweeledig gedaclit, eenerzijds de behartiging van de belangen vun het publiek door eene strikt eerlijke verdeeling der brandstoffen, anderzijds de beharti ging der belangen van de handela ren die door den onvrijwillig opgeleg- den dwang hunne vrijheid van han delen hadden verloren. Hij begreep volkomen dat zooals in het algemeen dwang lot verzet prikkelt ook in dit geval zulks niet zou kunnen uilblij ven. Aangezien echter ten einde unar elastische toestanden in de brandstof- feudistrihutie welke deze totual in dis crediet zouden brengen, te voorko men, het niet toelaatbaar was de teu gels te laten glippen, was hij gedwon gen soms zeer hard op te treden. Echter geeft hij de verzekering dat dit nooit den persoon betrof. lil al zijn maandrapporten uun de brand- stoffencommissie kon hij steeds ge tuigen. „de samenwerking met ie handelaren was in het algemeen vun aangenomen aardVoor deze aange name samenwerking wilde hij hun nogmaals zijn oprechten dunk betui gen; zij heeft zijn taak ten zeerste verlicht en hij verzoekt deze woorden aan de patoronsvereénigiug te willen overbrengen. De oorkonde lui een eereplaats verkrijgen in zijn studeerkamer in het verre Oosten. Tot slot zei iiij den heer van W ijk dank voor zijn woorden ten opzichte van hem en zijn gezin; ook van zijn kant hoopt hij dut het den hande laren zoowel in zaken als ln hun ge zinsleven in de toekomst steeds voor spoedig moge gaar. NEDER LANDSCHE BOND VAN FABRIEKSARBEIDERS. De af- deelïng van deze organisatie verga derde. Vrijdagavond in „de Koren beurs", mefc enkele groepen uit de chemische bedrijver. Door den heer R. J. Dijk, secretaris van den Haarl. Besfuurdcrsbond, werd in den breede de werkwijze van de moderne vak beweging uiteengezet. GEV. VOORWERPEN Terug te bekomen bij A. de Korte, v. Maruiu- straat 62, tondermantedtje. P. van der Putten, Leliestraat 6^ tasch. J. Sta ven ui tor. Lömbartst^eg 9. een riem. P. Piers, 2» Vooruit --angst raat 8, een handboor. W. Poelgeest, Gen. de Wolstraat 38, een lorgnet in etui. M. iK1 uman, Voorhelmstraat 5, «en armband. N. Pb. Wallbrink. Klever- parkweg 74, een buldog. (Zie vervol* Stadsnieuw» naa. 8). Centrale Keuken. WIJ vernemen, dat het niet onmo gelijk is, dat de Centrale Keuken, wegens gebrek aan grondstoffen, over eenige weken zal moeten wor den gesloten. Vooral als de voorraad margurine op is, zal het zeer moeilijk zijn, aan nieuw vet te komen. Thee en Koffie. Wij herinneren er nog eens aan, dat van heden af tot en met 15 Au gustus 1V4 ons thee kan worden ge haald op bon 21 der oude tlicc- en koffiekaart, mits die kaart vroeger, na afgifte van bon 19, door den winkelier is gewaarmerkt. Op bon 31 der nieuwe kaart kan men tusschen 16 en 30 Juni '-A ons koffie krijgen. OVER VEEN. Donderdagnacht trof do ugent van poliue Hissink le üverveen op de Rampenlaan twee personen aan, die in 't bezit waren van één heerenrijwiel. Bij het na deren van den politieman namen bei den ijlings de vlucht. Een hunner, in het bezit van het rijwiel, werd door H. gegrepen, terwijl de ander door slooten en tuinen de vlucht nam in dc richting Haarhui. De aange houdene, zekere G. uit Haarlem, be kende het rijwiel even te voicn uit een schuurtje aan de Ram pénlaan te hebben ontvreemd. Wegens gebrek aan logies is G. voorloopig op vrije voeten gesteld. Naar zijn makker wordt gezocht Vrijdagmorgen is ten nadeele van den heer V. een rijwiel ontvreemd, dat een oogenblik onbeheerd op den Zijl weg stond. BLOEMEND.AAL. Voor de afdee- ling Santpoort-Bloemcndaul der S. D. P. zal op Dinsdag 18 Juni als spreker optreden: Dr. Th. v. d. Waer- den, candidaat voor de Tweede Ka mer. Zijn onderwerp is: ,,Dc betec- kenis van 3 Juli a.8,:'. Alhier kvfuÏA een ufdeeling van den Ned. Protes tantenbond tot stand. Het bestuur be- •staat uit de volgende heeren en dn- mes: J. C. de Wijs, (voorzitter), K. Tinholt (secretaris), mevrouw A. M. de Clercq—Stoop (penningmeeste- resse), mevrouw H. Wildervanck de Blécourt—Alberts, E. C. C. Dekker Jzn., Dr. J. Nieweg en J. Teitsrna. Vrijdagmor gen werd van mej. C. alhier een rijwiel ontvreemd, dat naast de vil la in den tuin stond. AERDKNHOUT. Vrijdag is Lij een bewoner een pas geslachte koe in byslag genomen. Het vleesch is onder de bewoners van Aerdenhout tegen maximumprijs gedistribueerd. Voor velen een buitenkansje en voor den slager een strop. EERSTE KAMER. Vrijdag heeft de Kamer een lange reeks van wetsontwerpen behandeld, o.a. Salarisverhooglng voor burger lijke Rijksambtenaren (16 ontwerpen) Salarisverhooging van liet militair personeel der zeemacht. Bekrachti ging eener overeenkomst ter zake van de bereiding van stikstofhouden- de meststoffen, met steun van het Rijk. Verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm. Langer In dienst houden van dienst plichtigen bij de landweer. Langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie. Onteigening ter verzeke ring van eene ongestoorde exploitatie van den spoorweg Amsterdam- Rot terdam, ter plaatse vau de baanora- legging te Halfweg. Sleclita over eenig ontwerpen werd debat gevoerd: de meesten lokten en kel eenige Inlichtingen van de Re- geenng uit en alien w-erden ze ri der stemming aangenomen. De heeren Verlieiien en dc Gyze iaar hadden voor de burgerlijke ambtenaren liever de volle 100 in plaats van 75 pet der verhoogingen gehad en vonden het klasse stelsel verkeerd; maar de heer Stork en de Minister van financiën, dc heer l'reub, weerlegden hun bezwaren. Op voorstel van den heer Reekers, die een motie indiende om de sala rissen van de ambtenaren der Eer ste Kamer met die van de Tweede gelijk te stellen, werd besloten, deze nader te behandelen. Vermelding verdient voorts d-it do heer Polak een pleidooi hield voor verhoogde bezoldiging van enkele categorieén bij de zeemacht, de heer van der Does dc Willebois voor do landmacht; dat de heer Van Kol aandrong op strenge bestrijding van 't gevaar der verspreiding van geslachtsziekten door dc talriike hier vertoevende vreemdelingen en aanbe val een uitspraak van den H. Raad uit te lokken over de strafbaarheid van besmetting door opzet. I)e Minister van Justitie deelde mede dat de Duitsche en Engel-chc Regeeringen toezending v.m voe dingsmiddelen voor de hier te land* geïnterneerden hebben toog. z.-gd o! reeds begonnen zijn. Door den heer Vliegen werd uit drukkelijk geprotesteerd tegen het niet nakomen door den Min. van Oorlog, van den wens, ii door de Tweede Kamer bij motie-Ter Laan (tegen de herhalingsoefeningen van de landweer; geuit. De Minister, de heer Do Jonge, weerlegde de be zwaren en verdedigde op grond.van het defensiebeiang zijn gedragslijn. De heer Vliegen beval nog met warmte ecu op ruime schaal organi- seeren van werkverschaffing aan, opdat de bijdragen van het Nat. Steuncomité minder liet karakter van bedeeling verkrijgen. Eindelijk kwam de heer Van Kol op tégen het geven van een mono polie voor de steenzout-ontginning hier te lande en pleitte hij voor staatsexploitatie. De heer Bergsmu wees op de wensehelijkheid om bij deze onteigening tijdig voor goede hygiënische woningtoestanden voor de arbeiders ie zorgen. De Minister van Landbouw zou dien wenk ter har te nemen. Door dc veelvuldige onderwerpen die aan de orde waren, kwam de Kamer gisteren niet meer tot ds voortzetting van het debat over de distributie credleten. De Voorzitter wilde tc 4 uur de Kamer tot Dinsdag e.k. verdagen, maar --n voorstel van den heer Van der Feltz ging de ver gadering tot 16 Juli a.r. uiteen. Dun wordt het distributie-ontwerp verder behandeld en de verdere agenxla af gedaan. TWEEDE KAMERVERKIEZINGE N. De Katholieke 1 ij sten. Vrijdag heeft jhr. mr. I.. von Fi- senne als gemachtigde der Katholie ke kiezersorganisaties in de 18 kies kringen, de J8 Katholieke lijsten saamgevoegd tot één groep, door een daartoe strekkende verklaring in '9 dienen bij het Centraal Stembu-

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1