35e Jaargang No. 10750 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 17 JUNI 1S18 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertenttën en reclames van b ai ten het ArrowdiSfeensent üaariem ia dit biad is uHsiuiiead gemachtigd bet Algemeen Binaea- en Buitealandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Wamsoesstraat 76-78, Aresterctean. TetephOOR interc. 6229. D< g dor (par wreelc) geeaoEsccI-Bsr. «msit geïvscrfcArgc! otoor „Tfce Oeeaa" Rotan tol, Amsterdam. ADVERTERTiEN'Var. 1—5 regels f 1.iedere regel meer 80 Cts. Reclames 40 Cl6. per regel. Tijdelijk ccrlogttocsiac 20 pioeent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tionetuivere-advertentiêa van Vraag en Aanbod van 15 regain 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer l2'/«Cte. contant. Bulten bot Arrondissement dubbeio prij» Advertenliên buiten bet Arrondissement 25 cts. per regeL Reclames 60 cte. per regel. Direotie en Administratie i Qreote Koutatraat 88. Teletoonn. der Redaeiie 600 en der Administratie 724 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem sa de dorpoa in den omtrek -waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) t 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. Gelllastr. Zondageblad, voor Haarlem f 0.61». GsTUustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per poet f 0.69. Uitgave der N. V. Lourena Coater, Dlreeteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 DIT NUMMBB BH8TAAT BIT ZES BLADZIJDEN. EfiRSTE BLAD. Regeerings-YlSGh Dinsdag 18 Juni verkrijgbaar van 10 uur v.m.tot 1 uur n.m.per persoon een pond visoh op vertoon van vischkaart No. 17301 tot 18000, in de Gemeentelijke Vlschhal. Vischkaart No. 18001 tot 18900 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur van het Gem. Levensmiddelenbureau F. DE JONGE BOTER. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat met ingang van WOENSDAG 19 JUNI, op BOfti rio. 3 der Rijksboterkaart wordt verstrekt POND BOTER; in afwijking van de voorschriften zal deze bon geldig zijn tot en met Zondag 23 juni. Na 17 Juni zijn Bon No. 1 en 2 niet meer geldig. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. VleeiGhdistributie HAARLEM Verkrijgbaar op Dinsdag 18 Juni des middags van 125 uur op bon No. 14, letters D en E 1 pond ronder ooepijsenderen bij: KOOY, Hagestraat. Aan eiken kooper wordt niet meer dan 3 pond mede gegeven. Gepast geld medebrengen. Agenda DINSDAG 18 JUNL Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 2—3 uur. Soc. Vereeniging: Verg. Econ. Bond De Kroon, Gr. Markt 8 uur: Ver. Chr. Hist. Kiesvereeniging. Schouwburg D« K.oon, Groais Markt. Bioscoopvooreteliing. Apollo Theater. BarteljarissM-aat. Biosc. voorstelling. Cinema Palace. Groote Houtstraat-. Biosc. voorstelling. Heemstede: Wandelbosch Groenen- dnal. Concert. Amsterdam; Circus Carl Hagen beek.. Admiraal de Ruyterweg, bij Amsterdam: Voorstelling Intern, worstelwedstrijden. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddclenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat van Maandag 17 Juni 1918 af bij verschillende bak kers hier ter plaatse, bij wijze van proef, op R,. bons REGEERINGS-ROGGEBROOD ver krijgbaar zal zijn tegen den prijs van 20 cent per 1400 gram, is 2800 gram aan U. bons. Teneinde ieder in de gelegenheid te stellen genoemd Regeeringsrogge- brood te verkrijgen, wordt aan het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau (kamer No. 5) van 9 uur tot 2 uur, de gelegenheid geopend wit en bruiu- broodkaarlcn te ruilen voor Rogge- broodkaarten. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Harde Zeep. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat vanaf heden op de hieronder genoemde bons der harde zeep- en zeeppoederkaart ver krijgbaar wordt gesteld: OP BON No. 6 een stuk Succes- zeep. Op bon No. 7 een stuk Huishoud- of Toiletzeep. Deze bons zijn geldig tot 15 Juli 1918. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Distribntiebsfirüf HEEMSTEDE Beschikbaar op bon Na. 65 1 ons ZO plus Kaas De bon is geldig tot nader bericht Maximumprijzen van üiiucoxdcleraepen. De Directeur van het Gemeentelijk Lcvensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat door den Mi nister van L., N. en H. de volgende kleinhandel-maximumprijzen voor chocoladereepen zijn bepaald: le. Verpakte reep k 12J cent per stuk. 2e. Onverpakte reep a 12 cent per stuk. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Van het wondere leren der bijen. Zelden gebeurt het, dat de bijen- kolonies zoo regelmatig in sterkte konden toenemen als dit jaar. Al in het begin van Mei was een van mijn kasten zoo dicht bevolkt, dat het zeker geen wonder zou zijn geweest, als de zwermdrift was gewekt. Nu ben ik er over 't algemeen niet voor, dat de kolonie wordt gesplitst, want altijd verspeel ik daardoor een van de twee kansen ora een flinke ho- ningproductie te. krijgen. In tegen stelling met de meeste ijmkers hier op de Velttwe, houd ik mij niet op mei de zwermteelt en zoo moet ik regelrecht op de groote volksvermeer dering aansturen en toch het zwer men tegengaan. Ik bereik daarmee, dat ik al vaak prachtige, zware ra men uit mijn honingkamer kan ha- Jen, al* de zwermtelers nog aan geen oogsten kunnen denken en als ik nu nog fijnen lindehoning van 1917 kan gebruiken, om het regeerings- brood wat smakelijker te maken, dan heb ik dat te danken aan mijn ge volgde methode. Als de honingvoorraad der bijen nog niet geheel is opgebruikt, begin ik toch wat te voeren op avonden die een i-ustigen, niet te kouden vol gendc-u dag voorspellen, s Nachts nemen de bijen dan het voedsel op. dal huueschen in niet te groote hoe veelheden moet worden toegediend en den volgenden dag is de werk- drang en de werklust zoo groot, dat de bijtjes vol moed er op uittrek ken. Merkt de koningin, dat er wat wordt verzameld, dan gaat ze mee. eieren leggen en zoo begint het volk ui heel gauw op sterkte te komen. Het tijdstip, waarop dit speculatief voederen mag beginnen, is niet vbst te stellen voor het heele land, daar het in hooge mate afhankelijk is van den plantengroei en de weers gesteldheid. Maar altijd zorg ik er voor, dat het bijenvolk vrij sterk is, zoodra de vruchtboomen gaan bloeien, dus in Mei en dat het op vol le kracht is, als de linde en de witte klaver hun zoeten nectar leveren, hetgeen, vooral wat de linde be treft in Juni valt. Dan is mijn broedruimte bijna geheel gevuld met broed en eieren, terwijl de zijramen aardig wat honing herbergen. Het volk is op zijn zomerhoogtepunt ge komen en duizenden bijen kunnen aan 't oogsten gaan. Zie ik bij bet inspecteeren, dat er koninginnecellen worden gebouwd, dan geef ik den bijen wat werk, door wat darrenraat weg te snijden, ter wijl de koninginnecellen worden ver wijderd. OmstreekB dezen tijd zet ik nu de honingkamer op de broedruimte en vergeet dan vooral niet, het koning innerooster er tusschen te leggen. Een paar jaar geleden wilde ik daar eerst een half weekje mee wachtei), omdat de bijen, als ze niet door de gaten van het rooster hoe ven te kruipen, eerder naar boven gaan, maar wat viel me dat na drie dagen tegen. De koningin, die be neden niet genoeg ruimte meer had, om haar eieren te leggen, was naar boven gegaan of naar boven geleid en de raampjes die mooi uit gebouwde cellen hadden, waren in een oogenblik van eieren voorzien. Bovendien waren de bouwbijen aan 't werk getogen en alle mooie nieuwe stukken raat waren voor de eier- inlage gebruikt. Natuurlijk werd hare Majesteit naar beneden ge transporteerd, maar de eitjes konden niet gemakkelijk uit de cellen wor den verwijderd. Pas na onderdom peling in lauw water en slingeren werden de cellen weer gezuiverd en toen kon het eigenlijke inzamelen beginnen. Prachtig zonnig weer met af en toe een matige bewolking, dat is het, wat we tijdens den bloei der linden moeten hebben. Dan ls de werkdrift der bijen zoo sterk, dat ze nog tot ver in schemerdonker' hun tochten voortzetten. Hier in Gelderland zeggen de ijmkers dan ook, dat de bijen zich op de linde kunnen doodvliegen. Vermoedelijk bedoelen ze daarmee, dat de diertjes zoo lang door werken, tot ze door de duisternis en de vermoeidheid worden overvallen en niet meer naar de kolonies terug kunnen keeren Als alles dan zoo meeloopt, kan ik na de lindedracht uit Iedere kast al een vijftien pond heerlijken honing oogsten en dat wil voor Apeldoorn, waar eigenlijk de heideoogst bet hoofddoel is. heel wat zeggen. Het vorige jaar was ik ook zoo gelukkig en als Ik toen mijn Gelder- schc ijmkers had nagevolgd, had ik heel weinig honing geoogst. Van ieder volk hadden ze door kunst- en natuurzwermen drie of vier kolonies gemaakt. Prachtig bouwden de bijen uit en het begon allen schijn te krijgen, dat ik met mijn betrekkelijk kleinen honing oogst, vergeleken bij hun groot aan- Iftl veelbelovende volken leelijk ach terop was, maar, wat ik voor onze ijmkers nog altijd betreur, de heide, verregende en daar zaten ze half September met kale volken. Gelukkig heeft de wasproductie nog weer wat goed gemaakt, maar waar het mij zelf meer om eigen gewonnen, zuive ren raathoning, dan om een klein financieel voordeel te doen is, heb ik er geen spijt van gehad, dat ik mijn volken zoo op kracht had ge houden, om ten minste den linde honing te kunnen inzamelen. De moderne ijmkers onder u, zul len bij het lezen van dit artikel al wel tienmaal het hoofd hebben ge schud en gedacht hebben, dat ik de omhangmethode toch wel eens mocht invoeren, maar in de eerate plaats is Apeldoorn voor het ijmkersbedriif nog lang geen plaats zooals Haarlem, waf, den voorjaars- en zomerbloemen- schat betreft en, wat voor mij wel het zwaarst weegt, mijn kasten zijn van een eenigszins eigen type. zoo dat ik heel wat moet wijzigen, om de omhangmethode toe te passen. Bovendien vaar ik er wel bij. als ik op bovenstaande wijze werk en och, dan verandert men niet zoo licht, vooral niet, nu de bijenartikelen zoo duur zijn. Bovendien heb ik op deze wijze in 1914 een productie gehad, die niets te wenschen overliet. Nadat ik in Juli de volle ramen had geoogst, gingen de bijen half Augustus met de nog niet geheel verzegelde raten naar de hei. Daar was het dag uit dag in prachtig weer en zelfs de tweede honingka mer kwam bijna vol in September weer thuis. Als dan ieder volk nog weer gemiddeld een dertig pond le vert, kan men bij het opmaken van do balans vrij goed tevreden zijn over eigen beheer en dan ls hot niet te verwonderen, als men het jaar daarop, het maar weer zoo tracht te klaren. Tot op "t oogenblik is een van mijn volken in haa&t nog betere condities dan in 1914, terwijl de overige maar weinig minder sterk zijn dan toen. Nu alleen wat gunstig weer en op het gebied van den honing is er dan tenminste eens wat weelde. H. PEUSENS. Stadsnieuws Be Stadsschouwburg. De levering van de stoelen voor den Stads-schouwburg is opgedragen aan „Onder den Sint Maeriente Haarlem. Lit den leveringstermijn, 1 October, blijkt dat de schouwburg niet voor dien tijd geopend kan worden. VEILING ONROERENDE GOEDE REN in ,,'t Notarishuis", Bilderdijk- straat 1, op Zaterdag 15 Juni 1918. No. 1. Een heerenhuis met tuin, aan den Kleverparkweg 1, groot 1 A. 18 c.A. P. v. Zonneveld f 6blü. No. 2. Een heerenhuis en erf met tuin, aan den Schotersingel 117, gr. 2 A. 12 c.A, H. P. Keyzer q.q. f 18000. Nos. 86. Een Heerenhuis met tuin en bouwterrein aan den Zijlweg 103, No. 3. Een schuur met erf en wei land, groot 3 A. 62 c.A. No. 4. Een heerenhuis met erf en tuin, groot 8 A. 27 c.A. Te zamen f 268*5), J. J. C. Sarlet q.q. No. 5. Een perceel bouwterrein, gr. 8 A. 31 c.A. f 11000. Opgehouden. No. 6. Een perceel bouwterrein, gr. 8 A. 6 c.A. f 10900. Opgehouden. No. 7. Een winkelhuis. Groote Hout straat 134, f 14000. S. Mok. No. 8. Een winkelhuis aan de Gier straat 85, f 4355. D. Sabelis. Nos. 9—10. Twee huizen met erven en tuinen aan de Teding van Berk- lioutstraat 16 en 20, groot 75 c.A., en 1 A. 36 c.A. f 4750. H. J. Peper, q.q. Nos. 11—12. Twee huizen en erven aan de Adriaan Loosjesstaat 3 en 5, groot 61 c.A. en 79 c.A. De perceelen Nos. 11 en 12 gecombineerd, f 4960. H. J. Peper q.q. Nos. 13—23. Elf huizen, erven en tuinen aan de Adriaan Loosjesstraat als: get. no. la, groot 1 A.. P. Bon, f 2650. Get. no. 1 b, groot 98 c.A. Opgehou den, f 2605. Get. no. lc, groot 98 c.A. Opgehou den, f 2600. Get. no. 1 d, groot 98 c.A. Opgehou den, 2630. Get. no. le, groot 98 c.A. J. P. yan Nieuwenhoveu, f 2625. - Get. no. if, groot 98 C.A. J. P. van Nieuwenhoveu, f 2600. Get. no. lg groot 98 c-A J. P. van Nieuwenhoveu I 2625. Get. no. Hi, groot 98 c.A. J. P. van Nieuwenhoven, f 2605. Get no. Ik, groot 98 c. A. Opgehou den, I 2600. Get. no. 11, groot 98 c-A. H. J. Edo- lijn, q.q. f 2810. Get no. lm, groot 1 A. H. 8mole- naars, f 2740. No. 24 Een heeren"huis met voor- en achtertuin en erf aan de Weslerhout- straai 30, Opgehouden f 16950. Nos. 25—30- Zes buizen elf met af zonderlijk opgaande bovenwoning en erven aan de Spoorwègslraat 14 zw. en rood, groot 1 A. 74 c.A. A. Schip per, 2900. Get. no. 16 zwart en rood, groot 1 A. 77 c.A. A. Schipper, f 2900. Get. no. 18 zwart en rood, groot 1 A. 77 c.A. A. Schipper, f 2600. De perceelen nos. 28 tot en me: 30 gecombineerd. A. Hartogh, f 8170. E«n schietpartij. Zaterdagavond om 12 uur werden op 't Donkere Begijnhof schoten ge lost. Uit een onderzoek bleek dat J. H. nachtwaker van beroep, die van zijn vrouw gescheiden leeft, aan een /«keren S., die in een perceel ver toefde, waar ocl* zijn vrpuw was, ver zocht. had naar heneden te komen, I daar hij hein even wilde spreken. Toen S. naar beneden was gekomen, had H. op hem twee revolverschoten gelost, -waarop S., die eveneens was gewapend, een paar schoten had te- I ruggelost. I H. vuurde daarna nog driemaal, waarbij S. door den rechter pink werd geschoten. S. vloog daarop de deur uit en greep H., waarna tus schen hen een wilde worsteling ont stond. Een der aanwezigen trachtte de mannen te scheiden, wat ten slot te gelukte. Beiden werden vervol gens mede naar 't politiebureau ge nomen. II. werd daar in bewaring gehou den en is heden voor de justitie ge leid. S. werd op vrije voeten gesteld. De revolvers werden in beslag geno men. Hoewel 't reeds iaat was, had de schietpartij velen doen toeloopen. DIEFSTALLEN. Ten nadeele van een logeergast in een logement lp een logement in de De Winstraat werden ontvreemd eenige kleeriing- stukken en eon zilveren horloge met ketting. Uit de rij wielbergplaate van „Trou moet blycken is Zaterdag avond een heerenfiets ontvreemd. Uit een ongesloten winkellade van een kruidenier In de Barendse- Strost is een bedrag van f 3.50 ge stolen. Een bewoner van de Barrevoe- testraat vermist uit een ladekast die in de huiskamer stond een bedrag van f 34. K1NDERZORG. De vereeniging Kinderzorg te Haarlem meldt in het jaarverslag dat zij thans 60 voogdij kinderen heeft. De duurte werkt be lemmerend op haar werk. Het weige ren van de aanvaarding der voogdij over sommige kinderen heeft betee- kend: bestendiging van ellende, waarvan deze kinderen het slacht offer zijn. De uitgaven waren f 10507.73V6 en de inkomsten 1 9950.72, zoodat er een te kort is van f 557.01&. De penningmeester spoort de verschillende kerkeraden aan een collecte te willen houden ten bate van de vereeniging „Kinder zorg". (Zi« vervolz Stadsnieuws dm. t). Uit de Omstreken ZANDVOORT. Nadat Zaterdag avond de tram van 12.30 ongeveer 100 M. van het station was vertrok ken gaf de Gonducteur het sein tot stoppen daar door een der passa giers, Ph. G., een ruit was ingesla gen. Daar zich in het appartement ongeveer 20 opgewonden en door den drank verhitte jongelui bevonden, begaven de Inspecteur van Politie en een agent van Politie zich in den wagen en onder begeleiding van de ze twee politiemannen reed de tram verder. Er vonden geen verdere wan ordelijkheden plaats. De bij paal 67 aangespoelde mijn Js heden gedemonteerd. SANTPOORT. Terwijl de tuin der O. en zijn zoon Zaterdagmorgen fin gijn tuin, aan de Biezen alhier, werkzaam waren, werden uit een schuurtje, staande op dien grond, door verbreking van het deurslot, op behendige wijze van beiden dc fiets gestolen. HILLEGOM. Zaterdagmiddag ie hier bij het station een partij heide kruid verbrand. Een goederen wagen der H. S. M. ls eveneens verbrand. De brandweer wdgt een gedeelte der droge heideplanten en een braudetof- fanloods te behouden BLOBMIENDAAIL. In deze week zal men te Haarlem, te Bloemen da al, Over veen, Santpoort en Veteen te!- kens groote giroepen Azneterdameche schoolkinderen aantreffen. Het Am- j eterdamecke Ktodervacantiefeest zal div jaar, zeker ook al door verhoogd spoorwegtarief, niet op den laats ten echooidag vóór de vacantia plaats ihebben, maar nog in Juni. Door de moeilijkheden bij het vervoer van zoo- veie duizend») tegelijk zal bet t*u bij groepen gaan. Donderdag a.s. houdt de vereent- ging voor Infweawfcige Zending voor NoorcPHolland hear 22ste Provinciaal Zeiidingsfoest c»p „Wildhoef". Als sprekers zullen optreden: Ds. Cools- ma, Dr. F. v. Gheel Giidemeester, Ds. Jonker, De. Van Leeuwen. Ds. Nete lenbos, De. Oberman, Ds, v. d. Zwaai. BEVERWIJK. Aardbeien. Zaterdagmiddag werden aldus meldt het Hold. de eerste uard- beienveilingen gehouden. Van den aanvoer is, zooals bekend 40 pCt. aan gewezen voor de fabrieken en 60 pCt. voor gewoon binnenlandsch gebruik. De prijs was vrij regelmatig f 35 per 100 K.G. De aanvoer was niet bijzon der groot. Het laat zich aanzien dat de oogst zeer middelmatig zal wezen. Binnenland DUURTETOESLAG MEUBELMA KERS «EN BEHANGERS. Dooi' den Bond van Meubelfabrikanten in Ne derland is beaioten, dat met terug werkende kracht tot 1 Juni j-J. aan de mannelijke werklieden een toeslag op het loon zal worden gegeven. Gehuw den en. kostwinners 1.50. de anderen f i per week. GROOTE BRAND TE VALKL NS- WAARD. U't Eindhoven word: ge meld Zaterdagmorgen brandde de leerlooierij en de schoenfabriek van M. Feyen geheel af Alles werd ver nield. De oorzaak is onbekend. Verzc- r'ng dek; de schade. EEN VERDWAALDE BALLON. - Men meldt uit Aardenburg Vrijdag morgen üs eet)1 vlieger, die door etc Duitschers was opgelaten ter bepaling van den wind, op Holiandsoh geb od neergekomen De staaldraad, waar-1 aan de vlieger bevestigd -was, kwam in aanraking niet de électrleohe grreimersperriiïg. Ben paard werd gedood on een bóer werd aan de hand gowond. Tweeds-Ksmarvtrklazlngon Handels- en Kan toorbedienden. J>e Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" neef: zich gewend tot de candidate» voor 'het lidmaatschap van de Tweede Ka mer met een pleidooi om in de ar beidswetgeving o.a. ook op te nemen een regeling van den arbeidsduur en de inilchtVig van kantoorlokalen en hot oordeel der cancHdaten daarover gevraagd urn de ingekomen antwoor den vóór de verkiezingen in. het door don bond uitgegeven orgaan te j>U- bHceeren. Staats pension ueeri n a Het comité van actie uit den Bond van Staatspensionneering heeft aan verschillende politieke partijen eenige vragen gesteld met betrekking tot de Staatspensionneering welke vragen door alle groote politieke fracties van links, door den Economischen Bond en de AJgemeene Staatspartij in, naar het oordeel van het comité, gunsti ge» zin werden beantwoord. OPROEP! NGSK AARTEN STEM MINGEN. Bij ministerieele be schikking is bepaald, dut de oproe- pingskaarten voor te houden stem mingen bedoeld in art. 52 der Kies wet, welke zonder omslag worden verzonden, de voor open dienstkaar- ten vastgestelde maxima afmetingen mogen overschrijden. Door deze be schikking wordt het mogelijk ge maakt de kaarten portvrij per post te doen bezorgen EEN NIEUW VERBIJ F VOOR DE KONINGIN. Naar het Maandag ochtendblad uit goede bron ver neemt, is het bekende hole! pension Eik-en-Dal te Hoog Soeren aange kocht door de Koningin. De Nieuw Amsterdam. De „Nieuw-Amsterdam" is Zater dagmiddag te New-York aangeko- DE „KON1NGIN.REGENTES Wolff seint uil Keulen: Een Duitscll officier, die op de Sindoro den tocht u aai* Nederland meemaakte, ver klaart, dat Engelsche marinevaar tuigen bij den ondergang van de „Koningin-Regentes" aanwezig wa ren. De ..Zeeland" voer voorop, de „Sindoroin het midden en de „Ko ningin Regentes" achteraan. Vóór hel laatste Engelsche vuur schip bereikt was, verscheen een Engelsche torpedojager en een moni tor met een kabelballon. Zij verge zelden het transport ongeveer een half uur. Er werden met vlaggen seinen ge geven. Bij het vuurschip voeren de Engelsche schepen weg. De zee was spiegelglad; door geen der iieeren werd een spoor van ec-n torpedo gezien en evenmin werden mijnen opgemerkt. De ontploffing kan slechts veroorzaakt zijn door een mijn. die niet aan de oppervlakte dreef. Circa drie kwartier later ver scheen van Engeland een water vliegtuig, dat de plaats van het on geval afzocht, GRENSINCIDENT. Men meldt uit Roosendaal dd. 15 Juni aan de Maasbode: Aan de grens dezer ge meente te E6schen was een Belg woonachtig, die uit zijn land was gevlucht daar op zijn hoofd ec-n pre mie door de Duitscliers gesteld was wegens brieven smokkelen. Toen hij eergisteren langs een weg fietste van de Belgische grens, slechts door een sloot gesclteiden, sprongen plotse ling 3 personen uit de sloot die hem aangrepen. Hij wist zich echter los te rukken en vluchtte toen verder in de richting van Holland, zijn drie belagers zetten hem achterna, gre- jpe» hem vast e» sleurden hem over de grens, waarop hij door de Duit- echo politie naar Antwerpen werd vervoerd. Verscheidene getuigen heb ben deze grensscliending vastgesteld. Mr. TROELSTRA NAAR ENGE. LAND. De heer Troelstra heeft aan bet Corr. Bureau medegedeeld, dat de datum van zijn vertrek nog niet vast staat in verband met de ongeregelde Scheepsgelegenheid naar Engeland. De conferentie die dooi de Engelsche Lahourpartij belegd is, begint 26 Juni. Ter conferentie zal niet alleen beraadslaagd worden over den internationalen toestand in het algemeen, maar tevens over liet voeren van een zelfstandige socialis tische politiek in de verschillende lan den, wal dus medebrengt het opzeg- gèn van den Godsvrede ook in de oorlogvoerende landen. EEN OPLICHTER. De politie te Gróenlo heeft de hand gelegd op een gevaarlijk suje:. Deze. zich uit gevende voor een Belgisch uitgewe kene, was het op eenige plaatsen ge lukt eenvoudige lieden voor aanzien lijke bedragen op te lichten. Een land bouwer onder dc gcmcenio Lichten voorde werd zelfs voor f 2500 dc dupe van zijn bedriegerijen. Een portret aan den wand was het middel, waardoor liij zjcli de gunst van dien man en zijn gezin wist te verwerven. Het stelde dc zuster van den boer voor, die in België in een klooster vertoefde en daar door oor logsgeweld om het leven moest zijn gekomen. De oplichter had zich ver moedelijk laten inlichten omtrent de familie-omstandigheden van het go- zin. Bij zijn bezoek verklaard.: h j. Je zuster in zijn armen uit liet in brand geschoten klooster te hebben gerei. De goede lieden eindigden met den man f 2500 te geven, waarmede hij in den omtrek een kleine boerderij zou beginnen. Dit bedrag zou hij later uf- lossen. Sedert de man zich niet meer liet zien, begon men argwaan te krijgen en waarschuwde men de politic. De oplichter hield zich schuil in een ver dacht huis In dc onmiddellijke om geving van Grocnlo. Bij zijn aanhou ding, die met krachtig verzet van de zijde der bewoners van dit huis ge paard ging, had hij nog slechts f 40 in zijn bezit. Ter confrontatie naar de Lutte bij Enschedé overgebracht, werd de aangehoudene herkend als de persoon, die aldaar soortgelijke schelmstukken liad uitgehaald. VREEMDSOORTIGE BOCHEL. Een inwoner van Looedrecht, tot •dusver recht van lijf en lede», ver scheen dezer dagen op straat met een bochel op zïjn rug van je wclste. Groote verbazing van de dorpsgenoo- ten. Bij de politie was deze verba zing echter gemengd met argwaan. Zij Het den bochel zich ontklecden en kwam tot de ontdekking dat onze vriend, evenals voorheen, zich nog mocht verheugen in een onberispe lijk rechte ruggegruat doch dat dc uitwas ontstaan was door 30 pond kalfsvleesch, die hij op zijn rug had gebonden. Wel in letterlijken, doch niet in figuurlijken zin verlicht ging de slimmerik huiswaarts. SPIONNAGH. Te Middelburg zijn na voorafgaande uitgebreide maatregelen door «le politic gearres teerd een Belg, wonende te Middel burg, een soldaat van het garnizoen Biggekerke en iemand uit Souburg, ter zake van spionnagc. De soldaat, die gedegradeerd sergeant is. had aan een sergeant van den s".:-t Vlissingen verzocht geheime mili taire stukken te leveren om ze to verkoopen aan iemand ten behoove van een der oorlogvoerende Janden. De sergeant zegde dit toe. maar lichtte zijn superieuren in. Ten slotte ontstond een complot vu» zes personen waarvan één de stukken zou koopen. Deze kooper, de inspec teur der recherche Snippe uit Rot terdam, was in het huis van den Belg aanwezig, met de drie gearres teerden, den sergeant en een burger, die in dezen de politie belangrijke diensten verleende. Nadut do koop gesloten was, werd het drietal ge arresteerd en naar Roosendaal over gebracht. PORTRET PROF. Mr. J. A. VAN HAMEL. Zaterdagnamiddag is in het klein auditorium der universi tcit van Amsterdam in .tegenwoor digheid van eenige belangstellenden aan prof. mr. J. A. van Hamel diens jjortret, geschilderd door Willem Maris Jzm, aangeboden, Mr. Ernst Polak heeft namens de commissie van leerlingen en oud-leerlingen, die het initiatief had genomen om den scheldenden hoogleeraar bij diens aftreden te huldigen, het woord ge voerd. MARCONISTEN OP TELE RA AF KANTOREN. Zaterdag zijn de eerste marconisten op d«- taaf- kantoren re Amsterdam en Den Haag In dienst gesteld, om des avonds local telefoi ken voor de

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1