HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Feuilleton De Vondeling De Oorlog. J IINSDAU 18 JUNI 1918 TWEfcDE BLAD No. 2486 Distributie-Wee, Onder den tilol „Gastvrijhuid m fczen lijd" sclirijft de redacteur van hei Bloemendaalsch Weekblad een artikeltje, waarin hij de wanhoop schetst vun de huisvrouw, die van mar man heeft vernomen, dat hij jen paar vrienden heeft uitgenoodigd om den avond ie komen doorbren- ze heeft geen thee, de kock- es of taartjes hebben allerlei bij smaakjes, de wijn is duur, de melk gerantsoeneerd. Alle gebruikelijke versnaperingen niet, slecht of uiterst duur verkrijgbaar. De redacteur evenwel raadt aan, oin 't niet zoo zwaar op te vatten. In de plaats van thee kan een appel worden gepresenteerd of een portie kersen op eigen nat; de bezoekers weten immers óók wel, dat alles 6chaars is en duurom moet een ge zellige avond niet achterwege blijven. Ziedaar een behartigenswaardig oord. We moeten ons door den toe stand niet laten afschrikken, maar ons liever daarbij aanpassen en dan zijn we er weer gauw aan gewend. Ik ken families, die graag gasten aan de kofietafel ontvangen, maar dezen brengen, om den last van het bonnetjesgezeur te ontgaan, haar gesmeerde boterhammetjes mee en irijgen er wat op van de gastvrouw en een glas melk of karnemelk er bij. Vroeger zou zooiets oen affront voor de huisvrouw zijn gevonden. Tegen woordig ben je daaraan na twee keer gewend en de gezelligheid is er niet minder om. Zondagmorgen uit Zaudvoort te- rugkoerende trof ik een conducteur, die een praatje maken wou, omdat hij toch niets te doen had. De trein wos zoo wat twintig wagens lang en het aantal reizigers zeker niet groo- ter. Ook hij klaagde kan het wel anders over de moeilijkheden in de voeding. „Soms", zei hij, „ga ik mijn ouders opzoeken te Gouda, heel bejuarde menschep, dat begrijpt li. Ik kan ze toch in dezen tijd niet om eten lastig vallen, dus zeg ik tegen mijn vrouw: „geef me mijn potje munr mee", en dan wordt het in Gouda opgewarmd". Natuurlijk klaagde hij het meest over het geringe broodrantsoen. ,,'s Morgens vier dunne sneedjes, ik kun' er wel twintig an, dan vroeg eten en daarna is er niels meer om mee te nemen. Onlangs moest ik naar Hoorn, dienst vun 's middags half twee tot 's avonds tienen. Al dien tijd kun je toch met op een uroogjel Weet u wat ik gedaan heb?" Hij lucute smakelijk bij de hennneriug. ,'k Heb een pond klontjes, een ons _;aa3 en ten fiesch re gekocht, toen hud ik ten minste wuU Maar 's avonds heb je dan geen plezierigen I smaak in je mond, dat begrijpt u, i van ai die zoetigheidI" De samenvoeging is inderdaad wat vreemd, maar als doze man niet iets wist van voedingsleer, iieeft hij als bij intuïtie gevoeld, waarmee hij liefst zijn honger bevredigen moest. Dat besef heeft tot nu toe in alle kringen van de maatschappij veel te wenschen overgelaten. De menschen «ten dikwijls meer om het lekker, dun om de voedingswaarde en ble ken buitengewo - te hangen aan de oude bekende dingen. En nu? We oefenen ons in 't eten van tot dusver versmade visch, leeren de waarde konnen van erwten en boonen, naast aardappelen. Ofschoon, helaas, nog niet alge meen. Dezer dagen nog hoorde ik in do tram, de plaats bij uitnemendheid voor voedselklachten, een juffrouw tot oen andere zeggen, na een lange verzuchting over de moeilijkheid om alle monden open te houden: ,,en erwten en boonen blieven de kinde ren niet!" Toch zag de spreekster er niet uit, of ze voor een klein gerucht je vervaard was. Als 't mijn kinderen waren, zou ik ze, leeren „blieven". Er is nog een voordeel aan de voed- selnioeilijkheden verbonuen. Men schen, die vroeger dag aan dug te veel aten (en die zijn er vnjwat, vraag maar aan de dokters) zijn nu door de omstandigheden tot matig heid gedwongen. En hun gezondheid vaart er wel bij. Anderen, gewoon angstvallig te lellen op hun lichaam, vinden nu een nuttige afleiding in de moeilijkheden der distributie, zorg voor kaarten en zoo meer en zijn daardoor bevrijd van geheim zinnige pijntjes, waaronder zij vroe ger gebukt gingen. Laat ik, nu wij zooveel kwaad zeggen van de voed- selbezwaren, dit voordeel in het credit vun de distributie boeken. De meest bezorgde menschen, na j de ouders van groote gezinnen, inoe- door PAULl'&BNT. (Geautoriseerde vertaling). 67) 't Is niet aan mij om u dat mede te deelen. Ik wil u alleen nog maar' zeggen, dat Cranston besloten is bij mij te blijven. Je zuil nem een prachtig salaris kunnen betalen van je tweeduizend dollars. Ik vermoed, dat ik 't wel in mijn hand heb, den jongen hier ie krijgen, en dat zal gebeuren ook. John dacht een oogenblik na en toen zelde hij langzaam en met na druk: Mijnheer Mason, van hel oogen blik af, dat u ine gevraagd heelt, me niet u to associeeren, heb ik met hurl en ziel voor uw belangen gewerkt. Ik heb u nooit iels in den weg gelegd en toch heeft u voorbedaclitelijiie plannen gemaakt oin mijn politieke loopbaan voor goed af te snijden. L Is al niet zoo jong meer, u is haast aan 't einde en ik ben nog aan 't be gin. Ik vraag u, bedenk u-nog twee maal, voor u dio misdaad begaat ten wel hótel- en pensionhouders zijn. Een van men vrienden, die zijn va- cautie al genoten heeft, schreef: „Wij hebben het redelijk goed ge had, maar hoo het met de menschen gaan moet die later komen, begrijp ik niet." Waarschijnlijk begrijpt me nige hotelhouder het ook niet. Een hunner, een uitstekend vakman, die voor zijn onderneming al het inoge- flijke doet, zei mij: „ik heb nog tien pond boter in huls, die raken van daag op, hoe het dan verder gaan moet, weet ik niet. Vele gasten bren gen hun vetkaart niet mee, ik kan toch niet weigeren hun een maal te geven, als ze in mijn huis zijnl Van de thee die ik had, heb ik maar een vierde teruggekregen, van mijt» cacao is me 25 pond gela ten, evenals aan ieder particulier. En in dezen tijd van schaarste aan thee en koffie heb ik een pond cacao 'daags noodig. En het ergste is nog, dat mijn gasten soms zeggen: „thuis heb ik het beter dan hier, want thuis kan ik wel vleesch krijgen!" Ja, het wordt mij vaak genoeg aangeboden, maar als ik een stukje vleesch in huis heb, loop ik gevaar uilgesloten te worden van alle kolendistribulie!" Ziedaar een ïeeks van moeilijkhe den, waarvan we voelen, dal ze niet overdreven zijn. Over een paar we lken begint de vacantie. Dan breekt de stroom van pensiongasten, moe ders die wel eens vun de drukkende voedingszorg ontslagen willen we- •zen, vaders die 't liefst beter wen schen dan thuis en afgeéxami- neerdo kinderen met jeugdigen eut- llust, over hotels en pensions in Ne derland los. En kwam er nu nog maar vleesch! Maar we hebben onlangs vernomen, dat het slachtverbod niet vóór half Augustus zal worden opgeheven en zóóveel ervaring kregen we nu wel van de distributie-maatregelen, dat het veilig is er maar een paar weken bij te rekenen. Dan komt er weer vleesch met September, als iedereen naar huis is teruggekeerd. Natuurlijk wordt hier hot officieele slachtverbod bedoeld. De werkelijk heid ziet er wel wat anders uit. Het is een geheim van Polichinel, dat er ,aan alle kanten vleesch te krijgen is voor wie zich om nuttige crisismaat regelen niet bekommeren en geen be zwaar hebben om twee gulden of een rijksdaalder per pond te betalen, Me;, eenige zorg winden de udres^eu.ge kozen, waar men liet aanbiedt: men schen, die hij de distributie betrok ken zijn, hebben geen kans, journa listen "evenmin, (jui s'y f r o 11 e, s'y pique denken Uc kooplui, er blijven trouwens liefhebbers genoeg over. Het gaat zoo kalm, zoo rustig weg, precies alsof t zoo hoort, zoouat iemand, die ter wille van de wette lijke voorschriften en van 't alge meen belang, aan deze Kiioeienjljes niet meedoet, voor zijn spiegel gaat staan, of cr ook trekken in zijn ge- zicht zijn, die aan den vermaarden Don Quicliot doeri denken. Hij voelt idut hij achter zijn rug vtordl uitge lachen omdat hij vasthoudt aan het beginsel, dal de overheid dient te worden gehoorzaamd, wanneer zij verordeningen uitvaardigt in het al gemeen belang. Het is niet een van de minst' be denkelijke teekenen van verwording, dat de meesten grijpen wat zij kun nen, zonder zien om hei algemeen weizijn te bekommeren. En vooral blijkt oe koriziCuligaeid er duidelijk uil. Als onze veestapel oniijiug en al te zeer dunt, wie zullen uaurvan dun ue slechte gevolgen ondervinden? Wie anoers, uaii wij allen, gezamen lijk! De tusscuen licht, en uonaer stiekem uu» huis bezorgde pondjes vleesch zullen du6, het aan uicl an ders, een bitteren nasmaak hebben. Met de hoop velen te bekoeren, vlei ik mij evenwel niet. Het hemd is eeumuul nader dan de rok en meer dan ooit leeft de metisciiheid bij den dag en verdiejil zich maar liever niet in de toekomst, die zoo veel narigheid nog brengen kan. J. C. P. maar ik vrees dat het al te laat is. U heeft Soutliwold hel getuigenis le gen me, dat uoor u vervain uigd is, al in handen gespeeld, en hij kent geen genade. Je wüt toch niet zeggen, dat je niet van plan bent met hum mee te gaan'? nep Mason vol verbazing uit. Dat heb ik hem al gezegd- Ik deuk vunmiddug tegen de Armenwet te opponeeren en ik zal alles doen,wal ik kan, om haar te laten vallen. Mason keek hem aan un in zijn lis tige oogen lag een uitdrukking van buwonuering. Je beui een dwaas, maar moed heb je! Ik daclit, dat Soutliwold die wel gemakkelijk er dooi zou krijgen. Ik moet bekennen, dal ik gehoopt en ook stellig gedacht had, dal je met hem uiue zouut gaan, ter wille van jezelf, en ook van Sylvia. ziet dus, dat u me met kan redden. Soulhwold ztii hel kwaad doen. ik zou altijd de waarheid kun nen ontkennen van 't geen hij zegt. En niemand zou u gelooven. U heeft reeds al 't kwaad gebrouwen, dal u brouwen kon. Ik zou Sout.iwold kunnen zeg gen, dat je de stukken niet gelezen hebt, voor je ze teekende, en dat zal ik ook zeggen, als Wreet hij dat dan niet al? vroeg John snel, en hij zag aan Mason's Oyerzioht. llit de nadere berichten blijkt, dat 't offensief op 't Italiaunsche front aan de Oostenrijkers niet 't succes gebracht heeft, dal verwacht werd. Do terreinwinst is betrekkelijk ge ring. Ook 't aantal gevangenen Is niet groot, vooral niet als daarvan afgetrokken wordt het aantal Oos tenrijkers, dat als ruil door de Ita lianen werd ingerekend. Toch was het offensief der Oosten- i ij kers breed opgezet De Italiaansciie correspondenten verzekeren, dat de Oostenrijkers den aanval Inleidden met een vuur uit 2000 kanonnena 't Was een „helsch" artillerievuur zoo schrijven ze. Was 't offensief evenwel over een tegroot front ingezet? zoo vra gen eenige militaire deskundigen. Niet onmogelijk. Een feit is even wel. dat de Oostenrijkers hun aan val op 't N. front bij Asingo en den Monte Grappa niet herhaald hebben. Wel zijn ze blijven aanvallen aan het Piave-front. Alzoo een belangrijke verkleining vun "t l'ront van den aanval. Over liet verloop van den slag is het volgende te melden: De Oostenrijksche staf deelde Maandagmiddag mede: „Op het Yenetiaunsche bergfront is Zondag de gevechtswerkzaamheid door slecht weer en mist aanmerkelijk beperkt". Opgemerkt wordt verder dat ver schillende tegenaanvallen der Italia nen afgeslagen weiden. In het hoogland van Montello hebben de Oostenrijkers in W! richting ter rein gewonnen. Ook ten W. van San Dona is verder terrein gewon nen, daar is Capo Sile bezet. Het aantal gevangenen aan de Pi ave is tot 12.000 gestegen (vorige opgaaf van Zondag van dit front- deel 10.000, waarbij nog GOOO kwa men van een ander punt). Verder spreekt dit Oostenrijksche atafbericht van „de trouw der Tsje chische en Poolscli-Roemeeiische ba- tuljoiis, die met do Duitsch-Oosten- rijksche troepen in dapperheid wed ijveren". Dit als bestrijding van de berich ten uit Entente-bron over de oproe rige stemming onder deze troepen. De Italiaansche staf deelt mede, dal de Oostenrijkers, die bij den eer sten aanval zware verliezen geleden hebben, zich op de 't Asiago-plateau en op den Monte Gruppu verder be paald hebben tot pogingen om door krachtig geschutvuur 't tegenoffen sief der Italianen te belemmeren. In weerwil daarvan behaalden de Ita lianen op verscheidene plaatsen suc cessen en konden hun linie verbete ren. Aan de Piave werd de strijd even wel met de uiterste hevigheid voort gezet. Zonder hun verliezen te ach ten, bleven de Oostenrijkers machti gen druk uitoefenen, ten einde hun terreinwinst op den Montello uit te breiden en zich naar de vlakte een weg te banen. Üe Italianen vielen de Oostenrijkers krachtig aan op de linie Ciano—Cresta—MontelloSa- numireu, weersionuen hen zegevie rend in hun stellingen aan de rivier van Sanandrea lot aah Fossuta en brachten den vïjoudelijkeu opinarsch in ile sireek voor de bocht bij San- dona tot staan. 't Aantal gevangen genomen Oos tenrijkers is tol 4620 man gestegen (vorige opgaaf 3000). In twee dagen zijn 44 vliegtuigen der Oostenrijkers neergeschoten. In Italië en andere Entente-lan den is men tevreden over den gang van zaken. Reuter seint over de stemming In Engeland: „Het was een wanho pige dobbelaarsgooi, geworpen op aandrang van Duitschland en onder den druk van de dreigende binnen- landsche revolutie. Hel Oostenrijk sche communiqué zelf is niets dan I een smeekbede, toch niet kwalijk te nemen, dat het doel niet beter be reikt is." j ln de Italiaansche Kamer verklaar- de minister Orlando, dat hij vol vertrouwen is over den afloop der gevechten. I Met 282 tegen 34 stemmen werd j een motie van vertrouwen aange nomen waarin o.a. stuat: „Het vaderland, weel, dat de Ka mer één van gedachte en één van geest is, wanneer het gaat om het heil des lands". (l.ungdurige en geestdriftige toejuichingen). De voorzitter der Kamer bracht in oen indrukwekkende ie e terwijl minister en afgevaardigden van hun zetels zijn opgerezen een groet aan den koning, die als eerste soldaat van Italië een schitterend voorbeeld geeft van onvermoeide plichtsbe trachting en overal tegenwoordig is, zoowel bij den gewonen soldaat in de loopgraven ais bij het groote hoofdkwartier. (Kreten van: Leve de koning, leve 1 taliè). Hij is een waar- gezicht, dat hij goed had geraden. Dit is dus een weloverlegde sa menzwering tusscheu u beiden ge weest en ik heb met een nog grooier paar schurken te doen, dan ik ver moedde. Ik lieb verder niets meer te zeggen. John Liep naar de deur, maar bleef staan, toen Mason hem terug riep. Dit is het keerpunt in je levenl Denk voor je handelt, zeide do inil- iionair. ik ben vastbesloten. Maar denk niet, dat u 't gewonnen heeft. Mason keek somber voor zich, hij had geen oogenblik vermoed, dat John zich tegen deze pressie zou dur ven verzetten. Laat Soutliwold het debat ver dagen en neem nog een paar uur om alles nog eena goed te overdenken. Hij zal tot geen enkelen stap over gaan, als jij cr hem niet toe drijft, zeide hij. Ik wil met geen van u beiden een compromis sluiten, maar ik zal u niet uw eigen wapens bestrijden. Ik haat u beiden nu en u zal voelen wat dal beteekent. Ik zal niet rusten, voor ik me gewroken heb. Bedenk Je nog eens, mijn jon gen, bedenk alles nog eens. Een paur uren nadenken brengt je misschien tot een verstandig besluit. Wil je geen sigaar hebben? Denkt u, dat uw. dochter nog dig vertegenwoordiger van zijn glo rierijke dynastie. Wij brengen even eens onzen warmen groet aan de beide koninginnen, wier toewijding onze strijders verkwikt en versterkt. Wij brengen hulde aan ons leger, dut den vaderlandschen grond ver dedigt en danken allen, die in den grooten wereldstrij'd te zamen arbei den aan de bevrijding der onder drukte volkeren." (Langdurige, aan houdende toejuichingen). De socialistische afgevaardigde Turati wees er op, dat tlian3 de b» langen van het vaderland voor alles gaan (instemming). Do zitting van de Kamer werd voor onbcpaalden tijd verdaagd. l)e Oostenrijksche bladen uiten hun voldoening over het verloop van den slag. '1 Persbureau te Weenen meldt: De bladen voorzien, dal de Italia nen hun tegenstand des te meer ver sterken zullen, daar zoowel het for- ceeren van de Piave als de gebeur tenissen aan het bergfront voor het gcheele Italiaansciie leger van de grootste beteekeals zijn, en de opera tieve ontwikkeling der dingen op den westelijken Piave-ocver hoofdzakelijk door de gebeurtenissen aan bet bergfront definitief beïnvloed kan worden. We geven hierbij nog 't schets kaartje van 't Italiaansche front Bij benadering is thans de stand van het nieuwe front aangegeven. Daaruit is te zien. dat de terrein winst der Oostenrijkers betrekkelijk gering is. 1 zoo veel gesmade Prutsiscae milita risme, hetwelk mijne voorouders en ik al9 de belichaming van plichtsbe- wustzijn, orde, trouw en gehoor zaamheid hebben grootgebracht, aan het Duitsche zwaard cn.het Duitsche volk de kracht geschonken heeft, tc overwinnen, en dal het don vrede zal brengen, die het Duitsche leven waarborgt. Dan zal het mijn heilige plicht en die van den staat zijn, met allo kracht te zorgen voor de heeling van alle wonden, welke de oorlog sloeg, voor de genezing en de geluk- Ikige toekomst vun ons volk. „Ik vertrouw in de dankbaarste waardeering voor den tot dusver verrichten arbeid op uwe beproefde kracht en op de hulp van het staats- ministerie. „God zegene land en volk." WILHELM R.L" Verspreid nieuws LUCHTAANVAL. Vliegtuigen hebben een luchtaanval ondernomen op Trier. Er zijn door de geworpen bommen 4 menschen gedood en 8 ge wond. Een der vliegtuigen Is neerge schoten. ARRESTATIES VAN IEREN IN AMERIKA. Jim Larkin, de arbei dersleider, die vijf of zes jaren gele den de staking in Ierland aanvoer de, en na het mislukken dier staking ZWITSERLAND^ OOSTENRIJK -/ ITALIÈ A/ VENETJÈ Tritst Front op Zaterdagmorgen. 4- Front heden. De Piave-linle waar de Oostenrijkers 't offensief voortzetten. De Duitscho stuf deelt mede „De buit aan kanonnen uit onzen aanval tusscheu Montdidier en .Noyon is tot ruim 'MO gestegen, waaronder van het zwaarste kaliber. De buil aan mitrailleurs bedraagt ver ovqc.de duizend." naar Amerika ging, is te New-York gearresteerd- Naar do „Daily Tele graph" verneem!, deed hij zich daar .voor als de „President der nieuwe lersche Republiek". De politie arres teerde levens Cornelius Lehane, die door Larkin was'benoemd tol „ge kant"1 in de Vereenigde Staten. Zij Op hc-t telegram, waarmede de worden beschuldigd van versprei- rijkskanselier den Duitschen keizer ding van oproerige geschriften. Daar geluk wensciue naar aunleiding van de waarborgsom, op 5000 Pond. St. diens 30-jarig regeeringsjubiieum, vastgesteld, niet kon worden gevon- kwam het volgend antwoord: "den, werden zij beiden in de gevan- „lk betuig u mijn hartelijken dauk genis gezet, voor de vriendelijke heilwenschen j Andere zendelingen van de „Nieu- welke Uwe Excellentie en het staats- we lersche Republiek", die geen gif- ministerie mij deden toekomen, op ten of moreelen steun konden vinden den dag, waarop ik dertig jaar gele- waar zij die verwachtten, werden den den troon beklom. j wegens „landlooperij" gearresteerd, „Toen ik mijn 23-jarig regcerings- en worden aan 't werk gezel tot ver- jubileum vierde, kon ik er met bij- betering van wegen, zonderen dank op wijzen, dat ik mij- Larkin zeide onlangs in een mee- ncn arbeid als vredevorst kon ver- ting, dut hij bitter teleurgesteld was richten. Sindsdien heeft het wereld- door Amerika, dat in plaats van zich tooneel zich gewijzigd. Sedert bijna te verzetten tegen de invoering van .vier jaren staan wij, door onze vij- dienstplicht in Ierland, dien niaatre- anden gedwongen, in den felsten gel steunt, omdat liet daarin een strijd, dien de Geschiedenis ooit aan- wensctaelijken oorlogsmaatregel ziet. schouwde. „God de Heer heeft een zwaren KABINETSCRISIS IN BULGA- last op mijne schouders gelogd, maar RUE. Het Bulgaarsche kabinet- •ik draag hem ln het bewustzijn van ltadoslawof heeft zijn ontslag ge- ons goed récht, in het vertrouwen op vraagd, hetwelk door den koning is ons scherp zwaard en op onze kracht, verleend. in de erkentenis, dat ik het geluk I smaak, aan het lioofd van het be- OOSTENRIJKSCHE BUIT UIT kwaamste volk der aarde te staan. HET HERFSTOFFENSIEF. De „Evenuls onze wapens onder krach- oorlogscorrespondent van de „N. Fr. tige leiding onoverwinnelijk bleken, Pressebeeft van bevoegde zijde .zoo 7.al ook het vaderland met ln- eenige cijfers vernomen betreffende spanning van allo krachten 't leed den buit van het herfstoffensief te en de ontberingen, welke juist nu gen Italië. Tol April 1918 zijn offici- zich friler doen gevoelen, met ster- ecl geteld: ongeveer 2300 kanonnen, ken wil verduren. 3900 mitrailleur, -WO mijnwerpers, „Zoo heb ik den «lag van heden te 150.000 ïnfantoriugcweren, een mil- midden van mijn leger, zij het ook lioen handgranaten, ruim anderhalf (innerlijk bewogen, toch vol van de millioen artillerieprojectielen, 25 mil- diepste dankbaarheid voor Gods gc- lioen infanterie- en mitailleurpatro- nade doorgebracht. nen, 700.000 K.G. buskruit, 150 vlieg- „Ik weet dat het door den vijand tuigen, waarvan ongeveer 30 volko men ongeschonden. De waarde van den geheelen Luit wordt becijferd op eenige mllliardon. OVER EEN VREDESAANBOD. Aan de „Times" wordt uit Stockholm gemeld ,.Dc verklaring in het offi cieuze Oostearij'kschs blad, de i Reicnspost' meldende, dat er door tien OÖstenrijkechan agent ufzoncter- I lijke -vredesvooreiellen aan de Eugel- êche legatie te Stockholm zijn gedaan cp dezen grond«:agv dat de geallieer den hun handen van Italië zouden aftrekken, wordt in het Zweedtche dagblad Nye iDagCigi AHehanda" op een m het oog vallende plaats be sproken Ik ben door d?r. Engokohen gezant. Sir Esme Howard, geniach- tigl om le yeifcl&rea, dal hem nim mer zoodanige voorste-en zijn ge daan, en dat hij ze. indien zu.4ts wel hut gevat ware, met de verachting, welke zij verdienen, behandeld zou hebben." CONSCRIPTIE IN AMERIKA. Uil Washington wordt gemeld Do beweging iea gunste van de conscrip tie van ahie valide mannen tusschen 18 ea 50 jaar noemt toe in pohtiek# kringen te Washington. Men bespreekt dan brief van Wil son aan de besturen van alle staten, waarin hij er op aandringt om alle mannen van militairen leeftijd een maximum van nuttigen arbeid te doen verrichten v jver zij niet reeds in het leger DE- VOLKERENBOND. - Reuter seint uit Londen: Barnes, werkman lid van het oorlogskabinet, zeide in een redevoering te Dartford, 'dat, als hij onlangs een conferentie der geal lieerden voorstelde over de invoering vnn een volkerenbond, hij dit de" 1 op eigen verantwoordelijkheid, zon der daartoe speciaal gemachligl to ijn. Hij wilde niet over vrede spre ken, want er kan geen vrede zijn. Hij was nog steeds overtuigd, dat da nederlaag vun de Duitsche poging om Europa te oeheerschen, een nood zakelijke voorwaarde was voor eenl- gen duurzamen en rechtvaardigen vrede, maar hij zeide tevens, dat hM wenschelijk was te beginnen den vol kerenbond in te stellen .voordat de oorlog geëindigd was, omdat anders in de eersie loes van den vrede do wereld in gebreke zou blijven, hoewel zij volkomen uitgeput ls, maatrege len te nemen voor het behoud van den vrede. EEN ARRESTATIE. De New- Yorksche advocaat O'Leary, die er van wordt verwacht een der voor- neemslc leiders der pro-Duitsche sa menzweringen in de Vereenigde Sta ten te "Ssijn, is in den staat Washing ton gearresteerd. UIT OOSTEN RIJ K-HONGARIJE. Het Weensche Korr. Bur. komt op tegen een mededoeling in do „Times", afkomstig uit Milaan, vol gens welke in den laagten tijd Duit- sche troepen naar O.-H. zouden zijn gestuurd ten einde daar de orde to herstellen. Dit, zegt hul Korr. Bur., Is een van da vele nitgestrooido vaJsche berichten betreffende het uitbreken van onlusten in de O.-H. monarchie. DE TOESTAND IN RUSLAND. Men schrijft one In de laatste wéken heeft ho1 Woiffbureau een menigte berichten de wereld ingezonden, vol gens welke nu deze dan gene land streek van het oude Tsarenrijk toe au- 1 dierrog met Duiischlaaid wcjiechte. i Door dergelijke te.egrammen tracht dit land de annexatie der Russische j urenslaimien in de oogen der neutralen j te rechtvaardigen. Dergelijke bericti- ten fctmnen one dam oek slechts scep- 1 tisch stemmen, vooral wanueer men (nagaat, 'hoe de Dultóohc-ra sedert eenige maanden zijn te w-eiik gegaan. De inval in Finland, in de Oekraïne en elders was regelmatig voorafge gaan door een Wo.ffberlehl, hetwelk hierop neerkwam Be iniand^che be- j volkinff heeft ons geroepen. Zij-ech- ter, die weten op welke wijze dp Duit- eche militairen >n de bezette gebieden optreden, in Koerltund zoowei als ia België komen noodzakelijk tot do conclusie dat toeuaderiog met derge lijke „beschermers" slechts door eun kleine minderheid kan worden ge- wenechu Hetgeen op de A andseiauden l« geschied, bewijst op do meeot du^de- lijfke wijze dat bovenvermelde ge dragslijn bij de Duitse he re een me thode ls geworden Een Wolffteto- gram seinde u.J. niet lang geleden, dat de orde verstoord was te Wiborg en Heleingfnrs. De witte gaTde moeet het onderspit delven tui zoo zou de „revp.uüe alras naar Zweden kunnen overslaan En dan kwam het s ot- refrein „Dui'.echland zou zijn ver- plioh'.ingen te kon komen, 'u dien ce noodkreten der bevolking onbeant woord bleven en geen daadwerkelijke steun werd verstrekt.' Eenige dagen later echter jiubliceerde hol Zweed- eche blad „Social Domokraten' een liefde'voor u zal voelen, als zij weet, wat voor een man u is? John schaamde zich voor zijn woon den op 't zelfde oogenblik dal hij ze zeide, er. zonder Mason's antwoord af te wachten, ging hij haastig heen. HOOFDSTUK XXXII. John ging terug naar do Temple, waar Joyce in spanning op hem wachtte. 11 ij vertelde haar wat Ma son gezegd had. Wat een schandelijke hande ling! zeide Joyce bevend van veront waardiging, Ik ga naar Sylvia en vertel haar, wat haar vader doeu Zij heeft invloed op hem. Zij kun niets doen om mo te helpen. Neen, je rnoet haar onkundig van alles laten. Zij is er volmaakt onschuldig aan en ze zou diep onge lukkig zijn, als ze het wist, zeide John op beslisten toon. Een oogenblik later kwam Cran ston binnen, hij kon zijn zenuwach tigheid niet verbergen. Juffrouw Mason wil vanmiddag gaarne met jo naar de zitting gaun, zeide Lij tegen Joyce, maar daurb-, keek hij John aan. Onder deze omstandigheden ia 't beter een excuus te zoeken en haar niet mee te nemen, antwoordde John. Ik had do grootste moeite ont wijkende antwoorden op haar vragen te geven. Zij heeft een vaag vermoe den, dal alles tusschen u en haar va der niet is, zooals het wezen moeL - Hot zal niet lang meer duren of heelo wereld weet het, antwoord de Strand. Maar toen hij het Lagerhuis bin nentrad, was er op zijn gezicht niels te bespeuren van de heftige beroe ringen in zijn ziel, hoewel het hem toescheen, dut er van alle kanten nieuwsgierige blikken op hem gewor pen werden. Hij wachtte zonder een oord met iemand le wisselen, tol het tijd voor hem was om tc spreken, en toen hij opstond was plotseling alles doodstil in de zaal. Zijn stem was niet zoo vast als an ders toen hij de eerste woorden sprak, maar zij had spoedig weer denzelfden helderen, fermen klank, terwijl hij de redenen ontvouwde, waarin hij tegen het wetsontwerp meende te moeten stemmen. Luide, bijna, woeste kreten van bijval gin gen op uil de banken der oppositie, toen men vernam, dat Strand zich met zijn partij tegenover de Regee ring zou stellen en het duurde eeni- gen tijd voor hij door kon gaan met zijn rede. Dit wetsontwerp, zoo eindigde hij zijn betoog, raakt alleen maar een onderdeel van do zaak waar het om gaat, en als het aangenomen wordt, tol de ware hervorming, waar ik naar streef, jaren lang van uo baan worden geschoven. Ik verzoek dus den minister dit zwakke maaksel op zijde te gooien en ons zoo spoedig mogelijk een ontwerp voor le stellen van de verst mogelijke strekking. Toen hij ging zitten, klonken op nieuw luide bijvalskreten. Daarna richtten aller oogen zich op Gerald Soutliwold, die opstond en zijn hoor ders rustig aanzag. Met volkomen be- hecrschte stem zeide hij: - 't Geachte lid voor North Lan cashire is te voorbarig met zijn eischcn, hoewel ik niet zeg, dat Ik met zijn verlangen niet sympathi seer. Onder de gegeven omstandighe den zal de Rcpeering echter geeh ver dere uitbreiding aan het wetsontwerp geven. Heftige kreten klonken vun den kunt der oppositie. Aftreden! werd hier eu daar vernomen. Maar South- woid wuchfle kalm tot de storm be daard was. Dal ik niet instem met de ge voelens van het geachte lid, is geen quaestie vun beginsel maar van op portuniteit en daarom stel ik niet voor om tot stemming over le gaan, deelde hij rustig mede. (Wordt vervogd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5