Huw Dm! De Oorlog. De Vondeling TWEEDE BLAD. Yrfldag 28 Juni 1118 Ovsrzioht. In ons vorig nummer werd reeds net bericht opgenomen, dat te Ber. lijn geruchten liepen, dat Von Kühi- xnann zou uitreden als staatssecre taris van. Buiteulandsche Zaken Duitschlarid. Verwonderen deed dit bericht ons niet 't Wus immers reeds bekend, dat de militaire autoriteiten en de All- Duitscliers slecht over zijn rede te .spreken waren. Hij was toch zoo ondeugend geweest om te zeggen, dat hij overtuigd is, dat de Duit» sehers door militaire overwinningen alleen niet den vrede kunnen bewerken. De diplomaten moeten daarbij ook te pas komen. Von Kühlmann werd te vrijzin nig en te vredelievend geacht Maar de Rijkskanselier zal zijn „rechterhand" niet zoo gemakkelijk laten afhakken. Wilhelm zal moeten kiezen: Hertliilg en Von Kühlmann handha ven, tegen de boosgeworden All- Duitschers In, of deze ministers aan tden dijk zetten en regeeren - naar Oostcnrijk's voorbeeld zonder Rijksdag. ïntussclien worden als opvolgers van Von Kühlmann genoemd: Stre- semann, Westrap en Erzberger.. De kétize is nogal uiteenloopend! Intusschen wordt van andere zij de nit Berlijn gemeld, dat de Von Kühlmann-crisis voorloopig weer be zworen is.Bovendien heeft Von Kühl mann nog in de Rijksdagcommis sie een nadere verklaring van zijn standpunt gegeven, waarin bij ver zekerde, dat het onjuist is te den ken, dat hij het standpunt had inge nomen, dat de oorlog nog lang zal duren. Von Kühlmann is wel te beklagen! In Duitschlarid veel critiek op zijn rede en-— in Engeland niet muider. De Daily Mail zegt o.a.: „Wij kun nen Von Kühlmann meedeelen dat, al kunnen de Duitschers geen eind maken aan den oorlog door mili taire middelen, de Geallieerden dat kunnen en zullen doen." Een artikel over Duitsche vredes voorwaarden trekt de aandacht. Het is van den journalist Georg Bern hardt in de Vossische Zeitung .welk blad algemeen beschouwd .wordt als het orgaan van het Duit sche opperbevel. Hier is dus vermoe delijk niet enkel de journalist aan het woord. De schrijver erkent, dat de vrede met Rusland niet definitief is, on dat op het algemeens congres ook - die vrede aan een herziening zal moeten onderworpen worden. En dan geeft, hij de volgende grondslagen voor eon vredesonderhandeling aan: „België wordt volkomen hersteld als onafhankelijke,zelfstandige staat. Frankrijk krijgt het geheele, door Duitschland bezette gebied terug en dez ebeide landen verstaan zich vriendschappelijk over een grensre geling, die beider wenschen omvat. Ilct zelfde geldt voor Oostenrijk en Italië. Oostenrijk verbindt zich tot herstel van Servië. De Duitsche ko loniën worden teruggegeven. Alle kooplieden der Centrale landen die in overzeesehe gewesten uit hun eigendom zijn gezet, krijgen dit on verminderd terug. Engeland ont ruimt de bezette gebieden in Tur kije en Porzie. In Egypte wordt de toestand van voor den oorlog her steld. De Dardanelles worden vpor de Russische scheepvaart; bij over eenkomst tusschen de Zwarte Zce- staten, volkomen vrijgegeven Uit Washington wordt geseind: „Niemand hier verwacht den vrede in dit jaar, al wordt een vredesof fensief als zeker beschouwd. Aan zoo'n vredesoffensief zal geen aan dacht worden geschonken. Sommi gen van de meer optimistisch ge stemden beschouwen het a.s. jaar als het vredesjaar; maar voorzichti ger beoordeelaars zouden niet ver baasd zijn, indien de vijandelijkhe den tot in 192U voortduren." De Duitsche Rijkskanselier gaat Zondag naar het hoofdkwartier om daar met den keizer ie confereeren. De mill Later-crisis in Oostenrijk duurt voort. Graaf SU va Taranca, minister van Landbouw, heeft thans opdracht om met de partijleiders te onderhandelen over een spoedige bljeenroeplng van den Rijksruad, maar hij moet niet Yeel daarbij vor deren. De Rijksraad-komt wel In hei be gin van Juli heel kort bijeen om eenige loopende zaken af te doen. In Hongarije openbaart zich een Bolsjewikisclie beweging. In het Huis van Afgevaardigden verklaarde de minister-president Weckerle, dat het juist was dat in de meeste fabrieken hef. werk was neergelegd, zelfs de dagbladen verschijnen niet.Betreurd moet worden zoo vervolgde hij dat de onmogelijkste sensationeels' geruchten de ronde doen. Hierdoor wordt de agitatie van de aanstich ters der staking gesteund. Vlug schriften worden dagelijks ver spreid, waarin gezegd wordt: „Houdt vol, want de dagen der regeering zijn geteld. Binnen eenige dagen zal er een nieuwe regeering komen." Het is echter absoluut onmogelijk, zoo verzekerde de premier dat da macht in het land door enkele pas- gevormde organisaties, arbeidersra den e.d. wordt uitgeoefend. De staatsgevaarlijke agitatie, dia in een deel van het buitenland ls verbreid, heeft ook in Hongarije in gang gevonden, gedeeltelijk door propaganda van de vijanden der Donau-inonarchie Aangezien de beweging tot dusver een vreedzaam karakter droeg, heeft de regeering gewacht of zij een gun stige wending zou riemen en is zij er niet tegenop getreden. Zij verzoekt den afgevaardigden geen olie op het vuur te werpen (bijval rechts, ru moer links). De verantwoordelijk heid vóór de gevolgen draagt niet dc regeering, maar treft degenen, die de beweging bevorderen. De premier besloot zijn rede aldus: Ik laat mij door niemand terrorisee- ren (bijval rechts). Ik heb rustig op de beëindiging der beweging ge wacht. Gij van de linkerzijde zijt het echter, die een vreedzame oplos sing verhindert! (Bijval rechts, la waai links). De regeering kan zich echter niet laten terroriseere.n. Elders in dit nummer kan men le zen, dat de Engelsche arbeiderspar tij besloot den godsvrede op te zeg gen. Dit kan tot belangrijke verwikke lingen in de Engelsche politiek lel den, temeer daar Asquith ook. steeds meer opposant wordt. De arbeidersministers hebben, in verband met 't besluit tot 't opzeggen van den godsvrede, geconfereerd en besloten in het ministerie te blijven. Van de beraadslagingen van het congres stipppen we nog aan, dat besloten is te werken voor de tot standkoming van een volkerenbond, „waardoor Europa tot nieuw leven zal worden gewekt." Van de fronten Is heden niet veel nieuws. Aan 't Italiaanscha front wordt over cn weer aangevallen, zonder dat thans van een offensief van een der partijen gesproken kon worden. Ook aan 't Westelijk front zijn 'fc kleine gevechten. Lord Curzon heeft in 't Engelsche Hoogerhuis over EEN VOLKEREN BOND gesproken. Hij betoogde dat naast 't Britsche rijk reeds 20 of 30 volkeren vereenigd zijn om aan 't Duitsche militarisme weerstand te bieden, zoodat er al een volkerenbond bestaat, <lle 2/5 van 't menschelijk ras omvat. Verder lichtte Curzon zijn denk beelden omtrent de rechtsorde In den volkerenbond nader toe. Hij kon zich moeilijk voorstellen, dat Duitschland tot zoo'n volkerenbond zou worden toegelaten. Verspreid nieuwe AMERIKA heeft 5435 mtUtoen dol lars beschikbaar gesteld voor den aankoop van kanonnen voor 't Wes telijk front. RUSLAND EN DE OEKRAÏNE zul len de grensquaesties door een scheidsgerecht laten beslissen. LUCHTAANVAL OP PARIJS. Duitsche vliegtuigen ondernamen Woensdagavond een luchtaanval op Parijs. Reuter meldt, dat eenige bommen stoffelijke schade aanricht ten. T PRUISISCHE HUIS VAN AF GEVAARDIGDEN zal, in verband eersten president den heer De Beau fort. Met vertrouwen zag hij de toe komst der vereeniging tegemoet on der haar nieuwen president, waar- met de ldesreehtquaestle, in October bi' d» ««rkseamheden der ver- eeniging in het afgeioopen Jaar schet ste.- Uitvoer® stond de voorzitter bij den heerschenden nood dezer tij den stil, wees op de vele blijken van sympathie die de vereeniging mocht ondervinden en eindigde met de vol gende woorden: Moge dan onze vereeniging, ge- trouw aan het liooge beginsel van naastenliefde, dat sedert 10 eeuwen de volkeren is komen regenereren, bij -al de vragen, de zwarigheden dia zich zullen voordoen, toonen, dat zij wil voorgaan in het schoone werk: „to join together as one body for the sake of those who are in dis tress" en daaraan verstandige lei ding en uitvoering geven. Aan de orde was de behandeling iran liet vraagstuk: Welke maatregelen kunnen getrof fen worden door burgerlijke, ker kelijke en bijzondere voorstellingen van armenzorg om meervoudige on dersteuning met haar nadeelen te vermijden? Daarover was praeadvies uitge bracht door de heeren C. Zijderveld te Arnhem en Lechner te Schie dam. Een uitvoerige "bespreking volgde waarbij het voorkomen van meervou dige ondersteuning van verschillend standpunt bezien werd. Sommigen achtten in bepaalde gevalien meer voudige ondersteuning niet geheel en al verkeerd, anderen, en dit waren de meeaten oordeelden meervoudige onderstceuing 'n groot kwaad. Bestrij ding lokte het standpunt van den heer Polenaar uit Arnhem, dat de kerkelijke en particuliere liefdadig heid zich geheel moet terugtrekken van het terrein van de armenzorg, omdat zij niet voldoende middelen be zitten om de armen te ondersteunen ontbonden worden. In November kunnen dan de nieuwe verkiezingen gehouden worden. 900.000 AMERIKAANSCHE SOL- DATEN', staan thans in Frankrijk zoo wordt uit Washington gemeld. DE NOOD IN PETERSBURG 1# thans zeer hoog gestegen. In geen dagen wordt soms brood gedistri bueerd. Uitgehongerde burgers door zoeken vuilnisbakkan: Vele menschen vallen op straat dood neer. Volgens berichten uit Moskou on dervindt de mobilisatie, welke door de Bolsjewlkl regeering aldaar be volen is, zeer groote moeilijkheden. BOMMEN OP KARLSRUHE. En gelsche vliegers wierpen bommen op Karlsruhe en deden daar een aanval op de kruitfabrieken. 3 Engelsche machines keerden niet terug. DE SCHULDVRAAG. Haase ver klaarde in den Duftschen Rijksdag: Wat «Ie „schuldvraag" betreft is on- opvatting, door alles wat bekend geworden Is, slechts bevestigd. Oos tenrijk heeft, door 't ultimatum aan Servië, den oorlog afgedwongen en Duitschland heeft zich van te voren verplicht dien stap goed te keuren. UIT DE ENGELSCHE POLITIEK. De Engelsche arbeldersconferentie besloot met 1,704,000 tegen 951,000 stemmen tot verbreking van den Godsvrede. DE DUIKBOOTOORLOG. De Britsche admiraliteit meldt, dat In Mei 355,694 ton scheepsinhoud der ge allieerden getorpedeerd 1b, waarvan 224,735 ton aan Britsche schepen. DE VOEDSELVOORZIENING VAN BELGIS EN NOORD-FRANKRIJK. Office Beige meldt, dat dezer dagen te 'a-Gravenhage de aangekondigde ver- j i zitten 'Jtu uc aituci» gariering plaats had, waarbij de geal- t de t t gemeente) wel heeft. Op lieerde mogendheden vertegenwoor- d- zou meervoudige onder- digd waren, alsook de bestuurders sleuni„g verdwijnen. Anderen zoch- van 't Spaansch-Nederlandsch coml- ten de vermindering van het kwaad teit van toaiicht. in onderlinge samenwerking, zelfs „De toesund in de btieile geile- er „„„de, dal da verscnUlende den werd aan een grondig en vaelii). wlderst|„„ende instellingen eén arm- dig onderkoelt onderworpen. De door bezoeber bet geld voor den steun ron do geallieerde regeeringen gelrollen den geven. In elk geval moeien da maatregelen tot.verbeuring der voed-rmJ,aiendt „„bezoekers zicli van selvoorziemng dezer ongelukkige be- het i(en vei-drillende adviezen volking werden er omstandig uiteen. 0IlUl°cnde„ en één lijn trekken in liet gezel. Hieruit blijkt, dal de toekomst geve„ ïan ra„d „an één gezin. worden Mr ppHtener van Vlissingen on- met meer vertrouwen mag tegemoet gezien, dank zij de belarig- Mr. Fentener van derscheidde materleele armenzorg, rijke schikkingen genomen door tie waarbij "het geven van geld en paeda- Engelsehe, Amenkaansche en Fran- I gü2jsche armenzorg, waarbij moreele sche Rggeenngen. tufun hoofdzaak i». Stadsnieuws Mad. Yereeiiglig voor Waldadigbeid en Armenzorg. Eerste dag. (Vervolg.) In de miödiigzitüng was wederom evenals in de ochtendzitting aanwe zig jkvr. Van Verschuer, als verte genwoordigster van de Koningin. De zitting werd gedeeltelijk bijge woond door jhr. mr. dr. A Röell, .Commissaris den Koningin in Noord-Holland en jhr. mr. W. B. Sandberg, burgemeester van Haar- I lem. j Nu ik, zeide de voorzitter, voor het laatst, als president dezer vereeni ging xt mag toespreken, is het mij een bijzonder genoegen dit te doen in een stad, waaraan een verblijf van 19 jaren tnij met onverbreekbare ban- j den heeft gehecht en waar ik mij j nog 3teeds thuisgevoel; zelfs ben ik i nog zoozeer één met Haarlem, dat hei mij vermetel zoudo toeschijnen, u haar lof bovenmate te vermelden, doch ik vertrouw dut, wanneer u allen nader kennis met de hoofdstad onzer provincie zult gemaakt heb ben, u haar lief zult krijgen, niet al- leen om haar roemrijk verleden, maar ook om het vele aantrekkelijke dat zij thans r.og biedt. Daayjia heette spr. freule Van Verschuer welkom, die behalve als Ilid van het bestuur tevens aanwezig was ais afgevaardigde van H. M. de Koningin. Vervolgens zei spr. de te genwoordigheid op prijs te stellen van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, den burgemees ter van Haarlem, den oudsten pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem cn den Rabbijn der Israëlie- tiselie gemeente. Nadat allen zich van hun zetels verhieven,- wijdde de voorzitter eeni ge woorden van diepe erkentelijk heid aan de nagedachtenis var. den f De heer C. Zijderveld, de eerste praeadviseu», de heeren Hansma en i Van Eeghen beantwoordende, hield tegenover hun vasthouden aan meer voudige ondersteuning, vol,dat schif ting noodig is. In Arnhem en andere plaatsen is er samenwerking geko men, zelfs zoo, dat één bezoeker van hét arme gezin het brengt, terwijl de anderen dit hem voor her. gezin over dragen. Hun pessimisme deelt spre ker woL De kerkelijke armen eorg neemt percentsgewijze af en dat zal In deze gedrukte tijden wel zoo door gaan. De kerkelijke armenzorg is in vele opzichten voortreffelijk en geheel af, bv. de gestichtenzorg. De eenige weg voor samenwerking in één gezin Is mogelijk, maar men is daarbij af hankelijk van verschillende zaken. De somenwerking hangt af van per soonlijke welwillendheid, van dubbe le bestuursfuncties, enz. Kan het ech ter niet zijn, dat er een tijd komt, dat elke Instelling zijn eigen terrein krijgt. Zelfs bij de beste samenwer king. Mr. Fentener van Vlissin gen heeft een geheel nieuwe indee- ltng gegeven, die met belangstelling is aangehoord. De praeadviseur meent, dat Mr. Everts critiek op de cijfers niet geheel juist is, daar bij dubbeltellingen ook meervoudige on dersteuning kan plaats hebben. HIJ hoopt overigens dat het niet zoover 7,al komen, dat de overheid de armen zorg van kerk en particulieren zal verbieden. Tegen des heeren Polenaars dia metraal tegenover des adviseurs mea ning staande opinie, oordeelde de heer Zijderveld het beier niet te debat- téereri'. Mr. van Maares bezwaar voor ge mengde huwelijken blijkt te Arnhem geen bezwaar te zijn. De heer J. Lechner C.Szn., de tweede praeadviseur vestigde er de aandacht, in verband met de critiek op de cijfers, op. dat hij zelf gewezen heeft op de betrekkelijkheid van de cijfers. Overigens litold ook hij vol, dat z.g. dubbeltellingen meervou dige bode'elingen zijn. Schifting zal 't voordeel hebben, dat elke Instelling zijn ondersteunden geheel kan onder steunen. Hij verdedigde voorts het optreden van de vrouw in de armen zorg op grond van zijn ervaring. In verband met de telegrafische ntededeeling-van Jhr. mr. D. 8. Ma- rees vau Swinderen, dat hij zijn be noeming als president aannam, wenschte de voorzitter de vereeniging geluk met haar nieuwen president. Db voorzitter deelde mede, dat de leden der vereeniging uitgenoodigd zijn om Vrijdagmiddag te half 5 een orgelconcert in de Groote Kerk bij te wonen. Ontvangst ten Raadhuize. Woensdagavond had op 't Raad huis namens 't Gemeentebestuur een offlcieele ontvangst plaats. In de hal vun 't Raadhuis, waarin een fraaie versiering van planten was aange bracht waren daartoe aanwezig met den Burgemeester, Jhr. mr. W. B. Sandberg, de wethouders Joh. de Breuk en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de. gemeente-secretaris mr. dr. J. Wytema cn een aantal leden van den Raad. De Burgemeester Jhr. mr. W. B. Sandberg voerde 't woord. Be- scheldenheid en vriendelijkheid, zoo begon spr., zijn twee eigenschappen, die passen aan allen die zich met armenzorg bezig houden. Dat in uw Bestuur die eigenschappen aanwezig zijn bleek hieruit dat 't schreef, dat het-'t van waarde achtte om hier te mogen worden ontvangen, gedach tig aan wat Haarlem deed op 't ge bied van armenzorg. Hier in deze oua-Hollandsclie zaal denk ik aan 't oud-Hollandsche spreekwoord „omgekeerd is ook wat weerd". Ik wensen te vorklaren dat 't gemeentebestuur van Haarlem er prijs op stelt dat ge Haarlem als plaats van vergadering uitkoos en daarvor dankbaar ls, gelijk het er altijd dankbaar voor is wanneer hier een vereeniging vergadert. Prof. Angenent zeide dat op uwe vereeniging 't epitheon „illustre" past. En inderdaad T is een illustre manier waarop gij in allen eenvoud naar uw doel streeft: 't oplossen van de problemen, die zich op 't gobied van armenzorg voordoen, eenerzijds door de mannen van studie, aan te sporen daarover hun gedachten te laten gaan, anderzijds door de man nen van de practijk met die denkbeel den uit de studeerkamer te doen kennis maken en in de derde, niet de onbelangrijkste plaats door de man nen van de theorie en de practijk tot elkander te brengen. Na daarna er aan herinnerd te hebben dat de vereeniging steeds, ook nu weder, practische onderwerpen aan de orde 3telde, besloot spr.: laat mij dit glos wijn, die Wel niet petil- lante is, maar zich toch goed laat smaken, leeg mogen drinken op 't bestendig welzijn der vereeniging en laat mij mogen klinken met den voorzitter uwer vereeniging, wiens naam en persoon "steeds niet alleen op 't raadhuis, maar in heel de ge meente dankbaar herdacht wordt en van wiens 19:jarig gelukkig be stier do gemeente steeds heugenis zal houden. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, de voorzitter van de vereeniging, die nu 't woord nam, bracht aan den Burgemeester dank voor diens warme woorden van ontvangst. „De wijn moge dan niet petlllant geweest zijn, uwe woorden waren dal zeker, zeide spr. Uit uwe woorden Blijkt dat ge goed hebt ge voeld, wat "t doel der vereeniging is en dat doel kan zeker niet juister geschetst worden, dan zooals gij dat deedt. Ik dank u ook voor 't kort persoonlijk woord dat ge tot mij richtte. Ik moest wel een hart van steen hebben wanneer ik daar niet gevoelig voor zou zijn. Ik dank u en 't gemeentebestuur hartelijk voor de ontvangst". Dan herinnerde spr. dat alles in deze oude zaal herinnert aan den strijd die eenmaal ook in Haarlem voor waarheid en vrede is gestreden en dat mede daaraan herinnert de toren, die onder 't bestuur van den huidigen Burgemeester op 't Raad huis is geplaatst. Spr. greep deze gelegenheid aan om daarmede 't ge meentebestuur, al is dan sj>r. daar mede «ven huilen de orde, geluk to wenschen. Hij stelde in 't licht dat in Haarlem veel is gedaan op het terrein .van weldadigheid en armen zorg en dat daarvan de vele ge stichten getuigenis afleggen. Daarvan, aldus spr.; getuigt ook de oprichting van de vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" waaraan de naam van Jhr. mr. Rethaan Ma- caré. den man. wien nu op zijn hoogen leeftijd de belangen van het kind nog zoo ter harte gaan, voor al tijd verbonden is, gelijk de naam van den secretaris onzer vereeniging, den heer Blankenberg dat is aan do vereeniging „Liefdadigheid naar Ver mogen" te Amsterdam. Zij zijn pro pagandisten van de goede soort en kwamen naar Haarlem om hier leden Ie werven. En dan kan ik mot genoegen mede- 'deelen, dat zij hier een aanta leden verwierven zooals nog nimmer plaats had, dat ons ledental met 80 is toe genomen. Wij deden dus goed om naar Haar- Onze Laehhoek Vriend: „Hoe zou het toch ko men, dat een meisje altijd weet, dal je verliefd op liaar bent?" Andere vriend: „Omdat ze niet begrijpen kan, waarom Je niet ver liefd op haar zoudt zijn!" lem te komen. Ik weet trouwens ah oud-Burgemeester von Haarlem, dal de harten van de Haarlemmers steedi geopend waren voor de nooden van da armen en dat niet alleen hun harten daarvoor geopend waren, maar dat zij ook hun beurs ontsloten". Spr. eindigde met een dronk in te stellen 'op 't heil van Haarlem. De wijn werd daarna rongediend en de aanwezigen bezichtigden ver volgens 't Raadhuis. Vrijdagochtend brachten de leden bezoek aan de verschillende gestich ten op gebied van armenzorg en lieN dadlgheld. Classioal* vergadering. Onder leiding van ds. P. E. Bar bas van Haarlem, had Woensdag al hier plaats de dassicale vergade ring der Ned. Herv. Kerk. In het jaarverslag van den scriba werd uitvoerig stilgestaan bij de quaestie van bet niet doorzenden van het beroep, vacuture dr. De Hartog. Het Classikaal oestuur meent liier de belangen to moeten behartigen van de predikanten, casu quo den nleuxy' te bsrocpen predikant. De kerkeraad en kerkvoogdij moeten maar eens zorgen voor fatsoenlijke salarieering. Het Classikaal bestuur wacht een uitspraak af van de By no de. Voorts wouien voorgelezen een aantal ingekomen stukken, waarvan slechts één wordt overgenomen door ds. Montijn, behelzend de „belangen der zeelieden". Thans gaat men over tot de verkiezing van verschillende leden: Gekozen worden: een lid van liet Prov. Kerkb., loco C. J. van Puas- sen, p.; een secundus-lid van het Prov, Kerkb., loco J. A. van ï.eeu- ,wen p.; een lid van het Cl. Bestuur, loco A. Snethlage, p., een secundus- lid van het Cl. Bestuur, loco V. Roos p.; een lid van het Classikaal Be stuur, loco L. J. Blanson Henke- mans p., een secundus-lid van het Class. Best. loco A. Weeder .p., een lid van het Cl. bestuur, loco J. A. van Leeuwen p., een secundus-lid van het Cl. Bestuur, loco J. Ph. Eggink: een lid-ouderling van het Cl. Bestuur, loco J. Rookmaoker ,o; een secundus- lid ouderling van het Cl. Bestuur, loco H. Bijkerk, o.o., een secun dus-lid ouderling van het lid J. Flen- trop; een secundus lid ouderling van het lid jhr. dr. v. Lennep; een scri- ba van 't CL Bestuur, loco A. Sneth lage; een assessor van het Cl. Be stuur, loco L. J. Blanson Henke- mans: een quaestor v. h. Cl. Bestuur loco J. A. van Leeuwen: een secun dus van den quaestor van het CL Be stuur, loco A. Snethlage. Na dc pauze kwamen dc voorloopig aangenomen reglementswijzigingen aan de orde, terwijl gedurende de pauze nog eer» ledenvergadering plaats had van de Classikale wedu wen en weezenbeurs. Veel belang rijks bevatten de voorstellen niet. Do vergadering bleek vóór het actief en passief stemrecht der vrouw te zijn, doch niet voor het openstellen van het predikambt voor haar. Men be geerde ook niet een nieuw Synodaal reglement op <le benoeming van ouderlingen en diakenen en beroe ping van predikanten, er was veel goeds en toch- men wenschte wel wijzigingen. Hierna werd verslag uitgebracht over de oeconomiebeurs. Inkomsten f 272.374. uitgaven f 143.25. Fttig saldo f 129,124; voorts verslag van do Weduwen en~Weezenbcurs,die sdeeds beter werd, slechts één weduwe werd gesteund. Het verslag van Kinder- zorg, waarbij geklaagd werd over geldnood en de kerkeradeu aange spoord werden collecte te houden ten bate der vereeniging. Ds. Montijn neemt over het voor stel van ds. Vosssr» om de Synod* te verzoeken, dat ze bij de kerkera den van Amsterdam cn Rotterdam aandringe op het aanstellen van een predikant, bepaaldelijk voor zee manszending. De geheele vergade ring gaat hiermee accoord. Ds. Blauw zag gaarne een buitengewone classikale vergadering gehouden, waar ook diakenen en kerkvoogden als gasten worden genoodigd. Dit punt zal nader onder dc oogen worden gezien. Vele leden stemmen er mee in. Feuilleton door PAUL TRENT. (Geautoriaoerdo vertaling). Als do prinses haar eenvoudigen aanbidder lief zou kunnen hebben dan De prinses heeft hem altijd lief gehad. zeido zij met trillende stem. Dan is haar aanbidder tevreden en gelukkig zielsgelukkig. Als de .wolkeu zijn weggetrokken, zal hij voor de prinses neerknielen en zijn leven aan haar voeten neerleggen. Maar de prinses is maar een heel gewoon meisje met echt menscholijke gevoelens en zij voelt, dat zij niet lan ger wachten kan, m Sylvia! fluisterde hij hartstochte lijk. Hij leunde over de tafel heen en bracht haar liaud aan zijn lippen. Maar het moet een sprookje blij ven, totdat ik in een positie ben om mijn prinses te onderhouden niet haar de weelde te schenken helaas. Waaraan zij gewoon is, maar wel wat zij noodzakelijk acht om tevre den te kunnen leven. Daarvoor heb ik alleen liefde noodig. Die heb je lieveling, maar je ann^ bidder moet ook de achting voor zich zelf kunnen bewaren en Sylvia vindt je 't erg ora op me te wachten? We zijn alle twee nog jong en Ik zal zoo haril werken! riep hij hartstoch telijk uit. Ik zal rustig wachten, Philip. Maar doe dan niet te lang, over 't maken van je fortuin. Je prinses is o, zoo gelukkig. Ze weet, dat ze be mind wordt, om wat ze is en niet ora wat ze heeft, en weik een last daar mee van haar afgewenteld is daar heb je geen begrip van. Ik haat je geld. Ik wou, dat Je even arm was als ikzelf. Sylvia, lief ste, luister eens, ik zal je beschouwen als de prinses uit het sprookje, totdat ik geld heb. Wat bedoel je? Ik voel, dat ik voor dien tijd het recht niet fieb. Je te vragen mijn vrouw te worden. Dat heb Je al gedaan, antwoord de zij triomfantelijk, en het Is te laat, om Je terug te trekken. Er moet geen formeel engage ment zijn, antwoordde hij op vasten toon. Je bedoelt zeker, dat je me geen kus wilt geven, voordat Ik durf het niet te doen, want dan zou ik do kracht niet hebben om te wachten, totdat ik fortuin had ge2 maakt. Dan zou ik je dadelijk willen trouwen, Des te beter. Ik ben volkomen be reid morgen met Je te trouwen, zeide zij terstond. Wat zou je vader daarvan zeg gen? Ik zou zijn toestemming niet vragen, na 't geen er gebeurd is. Nauwelijks had zij dit gezegd of zij zag Mason haastig op hun tafeltje toetreden. O, daar is vader! En hij ls alles behalve in zijn humeur. Laat mij het woord doen, Phil. Zoo ben ik van plan Je te noemen, voegde zij er op vasten toon bij. Mason nam een stoel, zette dien bij het tafeltje en ging zitten. Jongmensch, je kunt heengaan. Versta je me niet maak je uit de voeten, en gauw ook! voegde hij er driftig bij, toen Cranston geen aan stalten maakte om op te staan. Philip blijft bij me; ik heb geen geheimen voor hem, zeide Sylvia snel. Philip jawel! Wat beteekent (lat? vroeg Mason streng. Het beteekent. dat we afgespro ken hebben samen te trouwen, zoodra de omstandigheden het toelaten, ant woordde Cranston. Hoe denk jij een vrouw te onder houden? vroeg Mason spottend. Door bard te werken en eer lijk werk te doen. Sylvia wil wach ten. Prachtig! En nu opgemarcheerd. Ik heb met mijn dochter te praten. Blijf, Philip! zeide Sylvia ernstig en haar woorden waren een bevel voor hem. Ook al goed. Ik heb de groot ste moeite gehad om je te vinden. Sylvia. Ik heb een dozijn defectieven gehuurd, die van den vroegen mor geit tot den laten avond naar je ge zocht hebben. Woar zijn je koffers, dan laat ik ze halen, 't Moet uit zijn met dien onzin. Ik meende alles, vader, dat ik in mijn brief geschreven heb; ik kom niet terug voor mijnheer Strand weer in zijn eer hersteld is. Die man is niets voor je. Hij ls mijn vriend en mijn vader heeft hem zijn goeden- naam ontno men. Is dat niets? To praat als een sentimenteels zottin. Het ls hoog tijd, dat we naar New-York teruggaan. Ik blijf hier. antwoordde zij. Als je dat doe», onterf Ik je niet alleen, maar krijg je van nu af geen cent meer van me! Ik denk er niet aan een cent van ii aan te nemen, voor mijnheer Strand in zijn eer hersteld is, verklaarde zij zeer beslist. Mason zat een oogenblik met open mond van verbazing. Toen barstte hij in een smalenden lach uit. Je zult wel gauw genoeg krijgen van 't armoe lijden. Maar ik waar schuw je, als je dan terug wilt ko men, zou ik misschien wel eens niet zoo bereid kunnen zijn je weer in huis te nemen. Vader, iik heb ie veel uw aard, om me door bedreigingen bang te la ten maken en nu moet ik weg. 't Is laat Philip, wil je me naar mijn ka mers terug brengen? Goedennacht, vader. Je zult berouw hebben van je handelwijze, zeide Mason woedend. Goedennacht, vader, herhaalde zij, en een oogenblik bleef zij aarze lend staan. Zij wist dat hij leed en zij hield hartelijk veel van hem. Maar de gedachte dat zijn liefde voor haar hern de uiterste pogingen aan zou doen wenden om Strand in zijn eer te her stellen, staalde haar en zij ging haas tig het restaurant uit. Toen zij een eind gereden hadden, zag Philip, dat zij schreide. Zacht trok hij haar naar zich toe, maar hij zeide niets. Philip, ik ben bitter hard voor hem geweest! snikte z:J. Ja. maar hij heeft het verdiend. Schrei niet. lieveling. Hij zal zich zoo ongelukkig voe len en ik houd toch zooveel van hem. Hij smachtte er naar haar met zijn kuüèu te troosten, maar hij had niet lichtvaardig gesproken, toen liij ge zegd had, dat hij zich niet de voor rechten van een verloofde wilde ver* oorlooven, voor hij een positie had. HOOFDSTUK XXXVIII. De ochtendbladen behelsden uiige breide verslagen van "t geen genoemd werd De scène, afgespeeld Sn t La gerhuis". En zoo werd de ontvangst die John te beurt was gevallen door liet geheele land bekend. Nauwelijks had Strand de couran ten doorgekeken of Morrison kwam hem opzoeken en zoodra hij de kamer binnentrad, bleek het duidelijk, dat hij zenuwachtig was en niet goed voor den dag durfde te komen met T geen hij te zeggen had. Ik heb een ellendige boodschap begon hij en toen zweeg hij. Ik kan wel raden, wat liet is. Jij en jo vrienden hebben je vertrouwen in me verloren. Dat moet ik je officieel komen meedeelen, maar ik persoonlijk, Strand, weet niet, wat ik ervan den ken moet. Als ik je aankijk, dan zepft mi.in instinct me, dat je een eerlijk man bent. En toch. als ik mijn gezond verstand gebruik, ben ik haast ge noodzaakt ora in je schuld te geloo- ven, zeide hij, en zijn «tem trilde van ontroering. (Wordt vorvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5