Regeerings-Yiseb Vacautie Vlsesciiüistrlijutii Sehoeiun, Klsmyen. Sajet Agenda Stadsnieuws Di verkiezingen voer de Tweede turner. Uit de Omstreken Rubriek Toor Vragen Crisisiniichtingen binnenland Ds Toestand Pers-Uvarzicht Sport en Wedstrijden II Gemengd Nieuws Marktnlenws 30» Jaargang No. t07S3 Verschijnt dagelijks, bahafve op Zon- en Feestdagen. dinsdag z jli i uts Tot de plaatsing van advertentie» en reclames van buiten het Arrondissemetft Haarlem ia dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- eu Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. TeJephOOB int ere. 6229. De yot-Eoberirig dor (per wool# eeafe^Baearttaa wordt 0 ow®ari*srgd door „The Ocoon" Bokln JSt. Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ga- ADVEHTENTIEN: Van 1—5 regels O.—-; iedere regel meer 110 Cis. Eeclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk vestigd is (kom der gemeente) f 1.95. Franco per poet door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. oorJogstccslag 20 piocert. Bi] abonnement aanzienlijk rabat. TienstaiveK.AdYM-lcittitn ran Vraag en Aanbod Geiliuitr. Zondagsblad, voor Haarlem 10.61». Geïlluetr. Zondagebiad voor de omstreken en franco per j van 1—6 regclsOO Cts. per ploalsmg, elke recti meer 12'/, Cts. a contant. Buiten bet Arrondissement dubbele prija post f 0.69. Advertentiën buiten het Arrondissement 26 ct6. per regel. Reclames 60 cts. per regel. Uitgave der N.V. Louren» Coster, DIreotear J. C. PEEREBOOM, Telefoon 8082 Directio en AdministratieCreole Houtstraat SS. Telofoenn. der Redactie €CO en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAB. Woensdag 3 Juli verkrijgbaar van 10 uur v.m.tot 1 uur n.m., per persoon een pond visoh op vertoon van visehkaartNo. 5301 tot 5800, in d« Gemeentelijke Viichhal. De Directeur van het Gem. Levensmiddelenbureaa F. DE JONGE Voor inwoners dezer gemeente, die tijdenjk de Gemeente verlaten voor zoodauigen tijïi dal voorziening van levensmiddelen elders niet kan wor den gemist, wordt met vervallen verklaring van alle tot heden gege ven voorschriften, de volgende rege ling vastgesteld: Belanghebbende (gezinshoofd) le- jvert vóór zijn vertrek aan het Ge meentelijk Levensmiddelenbureau, alhier, ALLE bescheiden in, wel ke betrekking hebben op de GE MEENTELIJKE DISTRIBUTIE, zoo als: bonboekjes, rantsosneerings- kaart, vischkaart, vleeschkaart, metkkaart, kaaskaai't, enz. en ont vangt daarvoor eene „Distributie- Verklaring". (Rijkskaarten d.z. broodkaarten, boterkaarten, thee- en-koffiekaarten, enz. worden dus NIET ing .Irverd). Op vertoon, tegen afstempeling, wellicht tegen afgifte van gencemde Distributie-Verklaring moeten aan belanghebbende, in de plaats waar hij tijdelijk verblijf gaat houden, de noodige distributiebescheiden worden verstrekt. Ingeval van moeilijkheden wende men zich telegrafisch tot het Le- vensmiddelenbureau alhier. Hoe ook de regeling elders zij, de alhier afgegeven Distributie-Verkla ring MOET bij terugkomst worden medegebracht, omdat op vertoon daarvan de te Haarlem ingenomen bescheiden weder worden terugge geven. Opgaaf voorraden Manufacturen. De gemeentebesturen van Haar lem, Ben nebroek, Heemstede en Schoten muken bekend, dat door den minister van L., N. en II.. opgaaf wordt gevorderd van de hoeveelhe den goederen welke in bezit zijn van alle houders vau manufacturen. Ter voldoening auu deze vordering zullen de houders van het Rijksbu reau voor Manufacturen een lijst ontvangen, welke vóór 5 Juli 1918 ingevuld en geteekend aan dit Bu reau L. C. v. Cattenburgcli moet .worden ingezonden. Houders vun manufacturen die geen lijst mochten ontvangen, wordt in hun belang verzocht, deze bij voormeld bureau aan te vragen. KAARLëftl. Verkrijgbaar WOENSDAG 3 JULI yan 12—4 uur, i uus itver- en bloedworst op bon No. 16 letters U, V, bij: Daudey, Krocht, en Van Leeuwen, .Kleine Houtstraat. Bovendien kunnen houders van ge noemde bons hun rantsoen bestel len, hedenavond van 6—8 en Woens dagmorgen van 8—1 uur bij: Smits, Kruisweg cn Hölksken, Botermarkt. Bij de bestelling moeten bons en geld medegebrucht worden. Het bestel- Joon bedraagt 6 cent per 6 ons of gedeelten daarvan. Heemstede Voor hen, die op 26 Januari 1918 geen aanvraag-formulier hebben in geleverd, of bij hun aanvraag niet Voldoende rekening hielden met het Aantal personen, waaruit hun ge tin bestaat, wordt tot uiterlijk ZA TERDAG 13 JULI a.s. alsnog gele genheid gegeven voor den loop ,van het jaar 1918 een aar.vraag formulier in te dienen. De niet-ingeleverdc SajeikaarUti fcijn thans waardeloos. Aanvraag-formulicren zijn van Woensdag 8 Juli af verkrijgbaar Raadhuisplein 1, en Dienstgebouw, Boekehrödestraat 9. 1 WOENsSDAG 3 JULL Kamerverkiezing: Stembureaus ge opend van 8—5 uür. Schouwburg De Kroo*, Gr. M«irt Bioec. voorstelling. Apollo Theater. Barteljorjsfftwwtf. Biosc. vooretelling. Cinema Palaoo. Groote Houtstraat. Biosc. vooretelling. Bloemendaal: Hotel Duin en Daal Concert. Zandvoort, Palals d'Eté 8.30 uur: Afscheide voorstelling „Timbertown Follies no. 1, die meer dan 15.200 stemmen heeft en no. 2, die behalve zijn 10.000 stemmen het overschot van n^i. 1, dus 9.800 stemmen, er bij krijgt er dan in totaal 19.800 stem men heeft en dus gekozen is, omdat hij den bijzonderen klesdeeler heeft behaald. Ho« gaat 't bij de Kamerverkiezing toe? We hebben in de laatste weken in eenige artikelen meegedeeld wat er alzoo over het verkiezingswerk te vertellen valt. Men vraagt ons nu een kor te samenvatting. We voldoen hieraan door het vol gende mee te deelen, dat echter maar in hoofdtrekken het verkiezingswerk weergeeft. De kiezer ga Woensdag met zijn oproepingskaart naar het hem aan gewezen stembureau. (Er zijn er te Haarlem 21) tusschen 8 en 5 uur, liefs tzóo vroeg mogelijk. Wie geen oproepingskaart heeft hale er nog een aan z'n stembureau of aar 't Raadhuis, bureau Verkie zingen. Hij make op het stembiljet, dat hem op het stembureau wordt gege ven één (en niet meer dan één) hok je zwart vóór den candidaat zijner keuze. Ais om vijf uur de stembus dicht gaat, telt het stembureau op: hoe veel stemmen er in het geheel zijn uitgebracht, hoeveel stemmen uitge bracht zijn op elk der 22 candidaten- 1 ijs ten en hoeveel stemmen uitge bracht zijn op elk der 164 candida- len (in den kieskring Haarlem). In eiken kieskring telt het liooftl- slembureau Donderdagmiddag offi cieel onr 2 uur ai die stemmencijfers bijeen. Het wordt in werkelijkheid echter des Donderdagsmorgens al gedaan door de secretarie-ambtena ren). [Er zijn 18 van die kieskringen In het lieele land, dus 18 hoofdsteuibu- reaux. Jn de 18 kieskringen zijn on geveer 2700 stembureaux Donderdagmiddag tele&rafeeren de 18 hoofdslcmbureaux al de opgetelde cijfers naar het Centraal Slembu reau in Den Haag. Dit telt dan weer de cijfers samen en krijgt dan het totaal aantal uit gebrachte stemmen in geheel Neder land, liet totaatl aantal stemmen op elk der candidatenlijsten verkre gen en het totaal aantal stemmen door eiken candidaat behaald. Nu wordt eerst de stand der par tijen bepaald. Wanneer in het geheele land 1.500.00" stemmen ziju uitgebracht, zal, daar de Kamer 100 leden telt, elke partij dan voor iedere 15.000 stemmen één zetel krijgen, (Dit ge tal van 15000 is dan de algemeene kiesdecler). Heett partij A nu 380.000 stem men verkregen, dan krijgt zij 330.000 gedeeld door 15.000 of 25 zetels. Die partij heeft nu b.v. in 18 kies kringen lijsten ingediend. .Thans wordt nagegaan, hoeveel zetels door elke lijst der partij zijn behaald. Om dit te berekenen, moet bere kend worden, hoeveel stemmen elke lijst van die partij heeft behaald. Men redenueert dan: Met^ 380.000 stemmen haalt die partij 25 zetels; voor eiken zetel zijn <lus noodig 15.200 stemmen. De bijzondere of partijkiesdeeler is dus 15.200. Heeft party A b.v. In den kies kring Haarlem van de 380.000 stem men er 45.000, dan verwerft de lijst Haarlem van dien kieskring: 45.000 gedeeld door 15.200, d.i. 2 zetels. De rest van de stemmen van deze lijst, dus hier 14.600 gaan over op 'n andere lijst van diezelfde partij, om dat een partij haar lijsten onderling verbonden heeft. De 14.600 overschietende stemmen zijn dus in staat met nog 600 stem men der volgende lijst samen den bijzonderen kiesdceler te vormen, hetgeen wederom een zetel betee- kent. Tenslotte moet nagegaan worden, welke candidate» gekozen zijn. Ilebbcn op de Haavlemsche lijst van partij A no. 1 en no. 2 meer stemmen behaald dan, 15.200 (bijzon dere klesdeeler), dan rijn zij g ko zen. Heeft no. 1 er b.v. 17.000, no. 2 10.000 en no. 3 18.000 stemmer, dan zijn gekozen no. 1 en no. 8, daar die den bijzonderen kiesdeeler hebben behaald. Heeft no. 1 25.000 stemmen, no. 2 10.000 stemmen, dan lijn gekozen BLOEMENDAAL. BIJ der. hoer Ilartcolustlaaii alhier, zijn door middel van braak in d'-'u nacht Van Zondag op Maandag uit een schuurtje een heeren- en dameerijwiel ontvreemd. De lijst voor Bloemendaal wordt steeds grooter. Voor 15 Juli a.s. organiseert de afd. Bloemendaal van den Boud voor Lichamelijk© Opvoeding een open- luobidag voor de leerlingen van alle scholen in deze gemeente. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is ingebroken in een I schuur, staande in de buitenplaats I van don hoer S. aan den Bloemcn- De publicatie van den uitslag der daalechen weg. Vermoedelijk ie het verkiezingen vraagt dit jaar nog den dief te doen geweest om rijwielen meer zorg van de dagbladen dan zij het bij 'het thans vervullen kiesstel sel deed. Nu de uitslag niet meer disU'icts- gewijze bekend wordt en het dus niet mogelijk is al vroeg in den avond eenige namen van gekozenen te ver melden, hebben de drie te Haarlem verschijnende bladen besloten zich voor Woensdagavond to bepalen tot publicatie, voor de ramen hunn bouwen van de stemmencijfers in de gemeente Haarlem. Men kan dan den avond van den verkiezingsdag althans van eenige cijfers kennis nemen. Deze uitslag is echter eerst laat op den avond (e ver wachten, daar het werk op 21 stem bureaux moet zijn afgedaan, voordat een overzicht van het totaal aantal Sn deze gemeente uitgebrachte stemmen kan ziju verkregen. 1-Iet werk voor de verkiezingen wordt, door de Haarlemsche dag bladen gemeenschappelijk verricht, waarom de eventueel te versjireidcn bulletins gelijkluidend zullen zijn. Ook de publicatie voor de gebouwen der drie bladen zal gelijktijdig en op gelijke wijze geschieden. De totaal-uitslag in den kieskring Haarlem, welken wij met voor Don derdagochtend verwachten, zal in den loop van dien dag worden gepubli ceerd. Vermoedelijk zal ook dun ue stand der partijen kunnen worden bekend gemaakt en naar wij hopen op avond van dien dag de namen der gekozenen. Dit laatste is echter slechte een gis sing, daar de becijferingen zeei \eel tijd vragen en elke moeilijkheid voor den totaal-uitslag vertraging geeft. DE NIEUWE SCHOUWBURG. len maakt er ons opmerkzaam op dat, toen de galerij-zitplaatsen ii» den wen schouwburg aanbesteed wer- in alle dugutaoen de namen der verschillende inschrijvers met de be dragen van de inschrijvingen er bij werden gepubliceerd en ook, later, aan wicn de levering gegund was. Dezelfde weg werd met gevolgd bij e inschrijving voor het meubilair voor Parterre, Balcon en Loges. (Wij vermeldden reeds, dat de levering van dit meubilair is opgedragen aan de N. V. „Onder den St. Muerten"). Bij een informatie bleek ons, dat de eerste aanbesteding publiek was, de tweede onderhandsch en van onüer- liandsche aanbestedingen worden nooit publicaties gedaan. PERSONEEL IN DIENST DER PROVINCIE. De Neüerlandsche Boud van Werk lieden in Openbare Diensten en Be drijven, optredende namens de in de Provincie Noord-Holland gevestigde afdecliiigen van bovengenoemaen Boud, richtte een adres tot de Prov. Staten van Noord-llolland met 'het dringend verzoek, de loonen van de rKlieden in dienst van de provincie te verboogen en daarbij als grondslag ic nemen de maximumloonen, zooals die door de „Staatscommissie Stork" voor de werklieden in dienst van den Staat zijn voorgesteld. PERSONALIA. Er is ingesteld een provinciaal kantoor voor veevocdér voor de provincie Noord-Holland te Amster dam met als directeur de heer F. H. Meijer te Haarlem. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tol kapelaan te Vogelen zang, den weleerwaarden heer A. SI ij kerman, die kapelaan w as te Werfershoef. Bij Koninklijk besluit is bij het Centraal Bureau voor de Statistiek nat ingang van 1 Juli benoemd tot adjunct-controleur C. H. Hazevoei, ie Haarlem, thans administratie! amb tenaar bij de Arbeidsinspectie. amvege de Xederlandsche Ste- nogrufeu- Vereeniging „Stolze-VVéry is het certificaat voor machineschnj- volgens Wery's Tienvingcrsys- teeni (Blindschrijven) verstrekt aan mej. D. Wert, Haarlem. In de aigem. vergadering van aandeelhouders van Noord-Holland- schc Lundbouwcrediet ie Alkmaar ge houden 24 Juni jl. ia tot procuratie houder aangesteld de heer F. Rozcn- hurt, voorheen werkzaam bij de Ne- derl. Credietbank. VRAAG: Door een verzuim ben ik niet op de kiezerslijst geplaatst, waardoor ik niet kan stemmen. Is hieraan nog iets te doen? ANT WOORD: Vervoeg u ten Ra&dhulze, afd. Verkiezingen. Daar zal men u de gewensclitc- inlichtingen verschaf fen. doch aangezien die daar nie', worden geborgen, heeft hij zich tevreden moe ten stellen niet enkele eieren en per ziken. O VERVEEN. - Evenals verleden iaai nu voor de afdeeliiig van de Maatschappij van Land- en Tuin bouwkunde geeft mej. A. Wiginan uit Haarlem, dezen zomer eon córeus in bloemschikken. J>eze 30 leerlingen begonnen. BENNEBROEK. - Maandagmorgen is door de politie te Benncbroek een persoon aangehouden met 13 1/2 K.G. telefoondraad, dat biji onderzoek bleek ontvreemd'te zijn te Zandvoort. De dader, M. H. voj) Tricht, wonende te Schiedam, heeft bekend en is naar Zaudvoon overge bracht. Maandagochtend was het telefo nisch verkeer met Zandvoort geheel verbroken. V e t-d i s t r i b u t i e hotels enz. De Minister van L. N. en H heeft er hotel- en restauranteigenaars op gewezen, dat het aantal en de soort van de dooi' hen te verstrekken spij zen zoodanig moet worden geschikt, dat de vroeger door den Min. bepaal de hoeveelheden boter of margarine, waaijnede die spijzen bereid snogeil worden, niet overtroffen wordt In dezelfde circulaire deelt de Mi nister mede, dat van 15 Juli af weer in hotels en restaurants geconserveer de vleescuwaren kunnen worden voortgezet. Gas. „Dank zij de reclame in deze ge meente gemaakt voor liet koken op gas, heb ik sedert eenige jaren een gasfornuis", schrijft een inzender ons, die zich verder er over beklaagt, dut hij bij het schrale gasrantsoen van de lautste maanden, nu er bo vendien dikwijls tweemaal per dag moet gekookt worden, niet veel uun zijn gasfornuis heeft. „Bad ik mijn kolen fornuis maar behouden! is zijn verzuchting. (We gelooven, dat velen dczelfue .rzuchting zullen slaken, maai te vens dat er aan de omstandigheid, dat er nu veel meer gas moet bezui nigd worden dan vroeger, men men aanraadde gasfornuizen te gebruiken, vermoed werd, niet veel te verande ren is). Plantenboter voor vegetariërs. Blijkens circulaire van den Minis ter van L., H. en N. zal aan vegeta riërs gelegenheid worden gegeven op de Rijksvetkaarten plantenboter te betrekken. MINISTER TREUB heelt Maandag avond te Amsterdam gesproken, liet Concertgebouw was geheel gevuld.' •preker werd door applaus en ge fluit ontvangen. Ook tijdens zijn rede werd hij eenige keeren in de rede ge vallen en ontstond er lawaai. Onder groot kabaal eindigde spre ker zij» rede waarna hem door de groote meerderheid in de zaal een enthousiaste ovatie gebracht werd wuaiTusscheir schel gefluit klonk. Bij het uiteengaan der vergadering speelde liet orgel het „Wilhelmus", door vele aanwezigen staande aange hoord. De oppositie verliet hei ge bouw onder h«.-t zingen van de „In ternationale". POSTDIEFS FALLEN. Door voortdurende nasporingen in het de Postadministratie ten slotte mogen gelukken diefstul in complot te ont dekken van aangeteebende brieven aan het postbureel te Rotterdam Cen traal Station. In uen nacht van 29 op 89 werd een proef genomen en werden 2 beambten, de kantoor knechts der Posterijen C. v. G. en J. H. R., beiden te Rotterdam woonachtig, met meer dan 20 dienst jaren elk en waarvan een een gezin van 8 kinderen heeft, op heeter- daad betrapt. Naar ons werd inede- j gedeeld, moeten voor duizenden gul dens reeds uit aangeteekenue stuk ken, die via dit bureel werden ver tonden, zijn ontvreemd Door de Justitie worden ijverige n-sporingen gedaan of nog meer in het complot zijn betrokken. DE 11EER COLIJN. De heer H. Col ij n is naar Engeland vertrokken, ifio meldt het Hblrf Het oonvooi. De Hhld.-correspondent te Rotter dam verneemt, dat het convoot Woensdag naar Indië vertrekt. Vertrek var het a.s. Moordam Hel stoomschip „Noordam" zal a.s. Woensdag 3 dezor des avonds to 9 uur vertrekken naar Ned.-Indié De passagiers moeten zich op dien dag luüxjben 6 en 8 uur namiddag in schepen. In beslagnemingen van sigaren en siga retten. Naar het Rijksbureau voor Tabak mededeelt, zijn tot nu toe op verschil lende plaatsen in ons land reeds twee millioen sigaren en sigaretten in be slag genomen, welke zonder vervoer- bewijs vervoerd werden. In 't vaderUndterug. Met liet Maandagmiddag den Wa terweg binpengeloopcn convooi zijn meegekomen de schepelingen van een aantal in Engeland ge requi roei de I schepen, die tot heden toe daar te lande waren achtergebleven. De „Yervaulx Abbey" had aan boord 13 van de „Friesland", 5 van de ,Gaas- terland", 2 van de „Schokland' en 5 van de „Waal"; de „Quentin" bracht mee 12 man van de „Loos- drecht"; 41 van de „Lombok", 5 van de „Rhea", 2 van de „Sumatra", 8 van de „Vliestroom", 18 van de „Ve nus"; de ..Purfleet Belle" had nog aan boord de kapiteins van de „Ve nus", de „Tellus" en de „Daphne", benevens zes man van de equipage van laatstgenoemd schip, DE LUCHTPOSTDIENST EN HET WEEK. Onder dit ópschrift be spreekt Dr. H. G. Cannegieter in liet laatst verschenen nummer van „Het Vliegveld", orgaan der Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart, de vraag, in hoeverre er in ons land kwesue kan zijn van een geregeld luchtpost- verkeer in verbond met het weer. In Juni 1911 werd óoor hel Meteo rologisch Instituut een begin gemaakt met hc": onderzoek van den damp kring. me; vlieger- en ballomvaanie- uiingei'. Dit onderzoek heelt uitgewe zen, dat gemiddeld op 60 dagen van 't jaar geen luchtverkeer zal kunnen plauls vinden, terwijl het op 73 dagen an 't jaar op groote bezwaren zal stuiten. Op 25 uugen zal het luchtver keer vertraging ondervinden en oj» 38 dagen zonaer bezwaar mogei..'. zijn. Natuurlijk levert de winter veel meer ongunstige dagen op dan de zomer. Perioden van opvolgende dagen met geinige kans op vertraging vun min der dan een week, zuilen gemiddeld 6 maal s jaars voorkomen, maal per jaar zal de pc-si gemiddeld een week achtereen zonder ernstige stoor nis kunnen overgaan. In liet eind van bet artikel wordt er met nadruk op gewezen, dat alles alleen geidt voor buineniuiidsch ver keer. DE ONTSLAG-AANVRAGE VAN MINISTER RAMBONNE'i. Op de schriftelijke vraag van hel lid van de Tweede Kamer, den heer Vun der Voort van Zijp, betreffende het ver band tusschen de ontslag-aanvrage van den minister van marine en liet niet uitvaren van het convooi naar Nedorlahdscll-Indië luidt hel ant woord van den minister van binnen- lanu&che zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers: „De raad van ministers besloot het uitvaren van het convooi naar Neder- landsch-lndie uit te stellen, omdat door ue Britsche regeering nadrukke lijk bezwaar was geinuunl tegen het 'ervoer van een klein deel der Jading van de Noorduin en omdat enkele an dere punten van ondergeschikt belang nog moesten worden onderzocht. De minister van marine heeft te ken nen gegeven, dat hij het besluit van den ministerraad niet met zijn ver antwoordelijkheid kon overeenbren gen, omdat hij van meening was, dat liet convooi niettegenstaande de ge rezen moeilijkheden onmiddellijk be- horode uit te varen. Het besluit van den minister van marine om ontslag te vragen stond onwrikbaar vast. De road van ministers was van oor deel, dat, toen inmiddels de indiening van het verzoek om ontslag ruchtbaar was geworden, liet niet in 's lands be lang zoude zijn, zich tegen het ver- leencn van het gevraagde ontslag te verzetten." BEHOOVING. Te Rotterdam is Zaterdagavond een Belgisch koopman door eenige vrouwen meegetroond naar een perceel aan de Binnenrotte en aldaar door twee mannen over vallen, die hern bewusteloos sloegen. Men heeft den koopman in dien toestand in het portaal van het be wuste perceel gevonden. Bij nader onderzoek bleek hij beroofd te zijn van een portefeuille, inhoudende f 7000 aan Nederlandsch en vreemd bankpapier, benevens van een gou den horloge met dito ketting. HET CONVOOI. Naar aanleiding van de officicele verklaring vau de Nederlandsche regeering maakt het Hlild. eenige opmerkingen. Het blad herinner; aan wat minister PosUiu- rua on J7 Mn in de Kamer f ide en verder dat onze Regeering het convooi piet zal doen uitvaren voor een deel der lading weder is gelost, waarna 't schrijft: Onze vraag intusschen: „Welk nut heeft dit convooi? blijft onbeant woord. De zending krijgi nu een vol komen vrijgeleide van ue Bugelarhu regeering en kan dus ook zonder mi litair geleide uitvaren. De kosten, ge maakt om de „Tuinman" in een hulp kruiser om te zetten, naar wij meenen 45.000 gulden zijn voor niets gemaakt, de kosten vun het militair geleide, voor zoover de sche pen niet om andere reden naar de koloniën moesten vertrekken, zullen voor niets gemaakt worden. De matcrieele belangen, -waarover minister Posthuma sprak, zijn door. het convooi niet gedicnd> verdere con- vooien zullen na de opgedane onder vinding wel niet volgen, noch van hier naar de koloniën, noch in om gekeerde richting; „de geachte eters van Nederland" hebben dus geen re den tot dankbaarheid voor hel kloeke besluit. En de niet-materieele belan gen, waarvan min. Posthuma sprak? De Minister dacht blijkbaar aan de versterking onzer positie als neutraal volk door een kloeke daad nunc aut nuuquam waardoor wij zou den toonen, dat wij onze onbetwist bare rechten op het vrije verkeer met onze koloniën, het koste wat het kost, zouden handhaven. In de plaats daar van hebben wij ten au n schouwe van de geheele wereld nogmaals geaccen tueerd, dat er van onze handelsvrij heid niets, maar don ook niets, is overgebleven; het kloeke gebaar ia In zijn tegendeel omgeslagen'. ZEILEN. De einduitslagen van den tweeden dag van den zeilwed strijden der Haarlemsche Jachtclub op het Noorder Buitenspaarne lui den als volgt: Afd. 12-voets jollen- eerste prijs Nelly" van V.an Breemcn; vierde prijs „Bcutrys I" van T. J. M. Hin, belden te Haarlem Afd. Schelde-jollen: 2e prijs Wild zang" van J. J. A. en C. F. N. Hin, 3e prijs „Sarita 11" van F. J. Berohard, beiden te Haarlem. CRICKET. Dc stuud van de eer ste klasse luidt nu aldus: I ia P. O. W. al 3 3 - if P. O. W. bl 4—3—10 H. C. C. 5 3 2 C R. en W. 6—3125 V. R. A. 4-1 12 1 Hermes 4 1 3 Van de 2e klasse Noord: Haarlem I 8 6 2-- 22 V. V. V. I 7 4 .1 2 li V. R. A. 2b 7 1 4 2 11 R. W. 2a 8 3 1 2 2 9 Haarlem 2 5 '3115 Forward 7 3 3 13 R. A. 2a 7—2143 Albion 6 2 8 1 1 R. W. 2b 7—1151 V. V. V. 2 6 1 3 2 1 VOETBAL OM DEN ZILVEREN VOETBAL. De competitie om den zilveren voet bal zal worden gehouden tc Rotter dam op het Sparta-terrei» op Zonda gen 1. 8 en 15 September. De deelneming aan de wedstrijden is in het vervolg beperkt lot een maximum van zestien vereeuigingen; hiertoe zijn gerechtigd: a. alle vereeuigingen van de Ne derlandsche eerste klasse competi ties; b. de kampioen der verschillende afdeelingen van de Nederlundscbo tweede klasse competities, de houd ster van den Holdert-beker en van den Revue-beker en de kampioen-reserve late klasse. DE SPAAXSCITE ZIEKTE. Naar verluidt, breidt de „Spaansche ziek te" zich thans verder uit over ver scheidene Duitsche steden Velg ge vallen deden zich tc Neuren berg, Hessen en Berlijn voor, tot nog toe nergens met doodeliiken af loop. BEVERW UK. Marktbericht van 1 Juli 1918. Spinazie per mand f 0.50; postelein per H.L.' f 1,10—1,20; andijvie f 45 per 100 struiken; raapstelen f 34 per 100 bos; zuring per ben f 0.15; radijs f 3—5 per 100 bos; wortelen f 15 -20 per 100 bos; bleten f 3—4 per 100: komkommer» f 15 per 100; asperges f 0.60—0.80 per bos; peulen f 0.40-0.42 per K.G., doppers f 0.280.30 per K.G., capu cijners f 0.30 per K.G., tulnboonen f 1.50-1.80 per 10OJ; Bloemkool f 15—20 per 100; uien per bos f 0.05; sla per 100 krop f 2—5; rabarbei per 10 bos t 20—25; pieterselie per bos f 0.05; selderie per bos f 0 05. aardbeien f 8—10 per mandje; fram bozen per slof f 1.50.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1