HAARLEM'S DAQBLAD OM ONS HEEN De Oorlog. ZATERDAQ 8 JULI 1918 TWEEDE BLAD No. 2494 Overzicht. De „VorwSrts", het orgaan van do Duitacne sociaal-democratie, verklaart ,.dat bet verlangen van het Duitsche volk naai- een spoedig, eervol einde van den oorlog, thans zoo sterk is. dat een veretandigo tegemoetkoming van vijandelijko zijde het tot uiting sou moeten brengen". Wie dit zin- natie iu zijn uituoodigende goedig heid leest, zou meenon. dat die booze vijandelijke zijde dan toch ook de eenige schuld is van het voortduren van den oorlog. Maar xneiischen niet een wcinigje critischen zin wotên nu vel, hoe weinig te verwachten is van het Duitsche volk als zoodanig, gedis- ciplincerd, gedrild, ja gedresseerd ais hot is tot ir. het ongcloofelijko. Wat heeft datzelfde volk gedaan, toen de verminkten werden gehoord door de All-Duilschera, toen de Kieswet iu het Pruisische huis eenvoudig werd gesa boteerd? Niets. Het heeft gezwegen zooals het blijft zwijgen, de oogen vol eerbied gericht op de regeerders, voor- al op de militaire heerschers, die huu hoogtepunt, gevonden schijnen te heb ben in den soldaat Luilendorff.. De „Vorwarts" zelf, zfcli opwerpen de als kampioen voor den vréde, kan niet nalaten aan te komen met eon van die duistere volzinnen, welke aan het Duitsche gemoed zoo dierbaar klinken. ,,Ook heden nog of misscliien juister gezegd, lieden weer. hadden do vijanden gelegenheid, tot "een goo- den vrede te geraken, een vrede, dio niet door do oorlogskaart gedicteerd, maar op het evenwicht der aan beide zij-den bijeengebraente militaire en economische Krachten gebaseerd is." Wie zich nu door die pürase laat van gen, vergeet licht om nuchter sveg te vragen, „wat bedoelt gij eigenlijk'I Beigic vrij, Servië vrij, Noord-Frank - rijK losgelaten?" Maar men kan de moeite van dia vragen vr.j sparen. Eeo duidelijk autwoord komt toch met. Nog nooit heeft een verantwoor delijk Duitscli regeeriugspersoou vier kant en openhartig gezegd, dat do misdaad aan België begaan, volkomen zou worden goedgemaakt. Zeifs Vou teüblmann, die nu fjrjaagd wordt door do Pan Germanen, spreekt ora- kc-.taai, waar niemand uit w,js kan worden. Dit alles kan geen toeval zijn, het is opzet om do mooie rol van den vredelievende to spuien-eu tege lijk zich tot niets tc binden. Dan is iemand ais Prolcssor 'i iirk (nomen est omen) oprechter, dio ronduit ver klaard wil hebben, dat uiu.sclüaud vecht om de wereldheerschappij. En daarom gaan de Entente-mo- j «oudheden op deze duisterheden niet j iu. Vooral niet, omdat terwijl ieder, die onbevangen zien kan weet dat het, I zoo is, nog altijd ontkend wordt, nu weer door vice-kanselier bon Paijer. dat de burgerlijke autoriteit eenvou dig ue onderdanige dienaar van de militaire is en trouwens sedert een halve eeuw in Duitschland altijd ge weest is. Wie dat vergeten is, moet zijn gehtugeu nan de geschiedenis te ZaLimi ivoór den oorlog) maar eens opfrissclien. Xens liet moment, dat in do wereld het meest indruk heeft gemaakt, de aanneming van de vredosresolutio iu den Rijksdag, is naderhand met ongo loofelijk cynisme door sciirijvera. die niet tegengesproken zijn, besmeurd. Nü de vredcsresolutiezoo zeiden ze, het bezwijken van Rusland ten gevol de heeft gehad, is ze niet meer noo dig. „De vrede", zegt Graaf Westarp, „moet door de krijgsver richtingen worden afgedwongen". En dèctrmee gaat in zijn hart het Duit- i sche volk accoord. Neutralen, die de tegenstelling maken tuaschen de vre delievende Cenlralen en de oorlogs zuchtige gealliaerden, kijken dus met verder dan hun onnoozele neus lang Is. I In Duitschland is de toestand niet best. Dezelfde „Vorwfirts" erkent I den zvtareu druk, die door de afslui» ting op Duitschland wordt uitgeoo- fend en die door 't uitvallen van Rus land verdwenen heette te zijn- des-' tijds ontbrak het. niet aan scnoone beeldspraak over het verbreken van den ring. het bezwijfcjen van den ijzeren boei en zoo meer. In Oosten rijk zijn de moeilijkheden met de le- vensmiddelon zóó gestegen, dat keizer Karl aan keizer Wilhelm schriftelijk hulp heeft gevraagd, Opgemerkt mag worden, dat dit op zichrjzlf minder merkwaardig is, dan het feit van de publiceering van dit verzoek. Bericht wordt, dat de gemeenschappelijke graanvoorraden gedeeld zullen wor- j aen tusschen do beide landen. Ook in militairen zin gaat hot Oos tenrijk niet best. Graaf Wekerle heeft erkend, dat het laatste Italiaansclie offensief, waarbij de Oostenrijkers over den Piave terugrjedroneen wer den, 100.000 man aan dooden, ge wonden cu zieken gekost heeft. En ile Italianen, ofschoon op dit oogonhlik niet meer in grooton stijl aauvallen- de, gaan voort met kleine voordeeleu te behalen, waaruit blijkt, dat het Oosteurijksche leger tot ecu tegen aanval niet in staat is. Op het Westelijk front doen Fran- schen, Engelschen en Amerikanen desgelijks: ook zij leveren met succes kleine gevechten, brengen hun linies hier en daar wat vooruit en nemen groepen Duitsehers gevangen. liet Duiische offensief iaat zich nog steeds wachten. Intusschen worden voortdurend meer Amerikunen over j den Oceaan gevoerd. Do Arrïeri- kaanschc minister linker, heeft ver klaard, dat er nu een millioen Ame rikanen aan het westelijk front strij den, welk resultaat in een jaar ti'ds verkregen werd. Alleen in de maand Mei werden er 244.345 soldaten Ver voerd. Beter bewijs van de veiligheid der zee kan wel niet geleverd v- or den. Nu het eenmaal zoover kwam, is de overzending vhn een tweede millioen nog maar een quaestle van tijd. Zooals Duitschland zich ver gist heeft in de kracht vun het Fran- eche volk, en in de energie van de Engelschen, zoo heeft liet zich ook verrekend in de medewerking van Amerika, Altijd dezelfde fout, de. grenzenlooze overschatting van eigen beteekenis, f de minachting van den tegenstan- i dei^ Toch levert, het moet niet ontkend worden, liet nieuwe offensief dat de Centralen in Frankrijk zeker zullen ondernemen, een ernstig gevaar op. Men kan er zeker van zijn, dat de Fransche opperbevelhebber dat niet onderschat, maar verwacht mag worden; dat de stoot zal worden ge pareerd. Het eerste groote offensief tin dit jaar-leverde, zij het dan ook niet het gewenschte voordeel, toch groote terreinwinst op; het tweede was spoedig doodgeloopen, het ko mende derde zal, naar te verwach ten is, nog spoediger gestuit zijn. Een ding is merkwaardig -net het kolossale leger der Centralen in Noord-Frankrijk. Wij hebben wel vernomen van Oosteurijksche troe pen, die daar vechten, maar niet van Turken en Bulgaren, ofschoon de oorlog in den Balkan geëindigd heet. Is het zoo noodig, om generaal Sar- rail met zijn macht in Saloniki in 't oog te houden? Of wil men liever de Bulgaarsche en Turksche vrienden niet in Frankrijk hebben? De Sultan van Turkije, Mehmed V, Is overleden. Hij wordt afgeschil derd als eén weinig op den voorgrond tredende-persoonlijkheid. Hij is nu de vijfde heerscher, dio sedert het begin van den oorlog van liet :ooneel is verdwenen. Peter van Servië, Ni- kolaas van Montenegro zijn ver jaagd door de vijanden, Nicoluau van llusland afgezet door zijn volk, Frans Joseph van Oostenrijk en Mehmed van Turkije zijn gestorven. Of de reeks hiermede teneinde zcu zijn is een dankbaar onderwerp voor gissingen. Intusschen is liet nog altijd onze ker, of de voormalige Tsaar nog tot dc levenden behoort. Het bericht over zijn tlood is tegengesproken, zooals deze tegenspraak zelf. Dit is één staaltje van den chaos die in Rusland heerscht en dat den toestand typeert. Revolutie en contra-revolu tie werken daar tegen elkander. Wie de overhand heeft, blijkt niet, mis schien hebben beiden afwisselend ge luk. In de berichten uit de Öekrajine blijft als een roode draad het verzet tegen de Duitsehers loopen. Als een romantische bijzonderheid rnag gel den, dat dit verzet geleid, en .georga niseerd wordt door een geheim c mi- té onder voorzitterschap van een hooggeplaatst Russisch generaal. De laatste schijnt dus wel degelijk be kend te wezen. De rnenschiieid hunkert naar vie de, overal, Hij zal niet komen vóór dat de Duitsche legers (niet vernie tigd zijh, want dat kan niet), maai een nederlaag hebben geleden, die hun aanmatiging van onoverwinne lijkheid eens en voor al wegneemt. Eerst dan zal het aan lieden als Turk en de millioenen in Duitschland, die denken nis hij, duidelijk zijn, dat Duitschland wel vrij en ongehinderd zijn krachten en talenten in en tuiten Europa ontplooien mag, maar ual de wereld van zijn afschuwelijk Liilitai- risme de dienstknecht nimmer zijn zal. J. C. P. Ovorzicht. De vredeskansen staan er niet best voor. In 't Engelsche Lagerhuis Is de rede van von Kiihlmann ter sprake gekomen. De pacifist Mason vroeg, welke stappen de regeering dacht te doen naar aanleiding van von Kühhnatin's verklaring in dcnDuitscheu Rijksdag, over het oorlogsdoel der centralen. De onderstaatssecretaris van Bui- tenlandsche Zaken, Cecil, antwoord de, dat hij niet inzag, hoe op grond van een zoo vage uitlating iels onder nomen kon worden. „Ons oorlogs doel is bekend, maar wij wachten te vergeefs op een ondubbelzinnige ver klaring van den vijand", zoo zei hij. Mason vroeg vervolgens het debat over de rede van von Köhlrnann te mogen openen, maar geen lid stond op om zijn voorstel te ondersteunen. Wanneer 40 leden zulks verlangen moet zoo'n debat toegestaan worden. Veel lust tot vredesonderhandelin gen bestaat er dus blijkbaar in Enge land tlians niet! De Fransche commissaris-generaal voor de Fransch-Amerikaansohe aangelegenheden hield te Parijs een feestrede, waarin hij verklaarde, als het noodig is met 5.000.000 Ame rikanen naar Europa le zullen Komen om de Duitsehers te bestrijden. Er zullen net zoo lang soldaten ge stuurd worden tot de overwinning behaald is. „Wij voeren oorlog en moeten winnen'." zoo besloot deze spreker. De Engelsche minister Winston Churchill hield te Westminster een rede, waarin hij o.a. verklaarde: „Geen vergelijk ten opzichte van het hoofddoel, geen vrede vóór de over winning is behaald". President Wilson deelt die opvat ting. Hij heeft in zijn rede op den Onafhankelijkheidsdag gehouden zie ons vorig nummer immers ge zegd: „Een vergelijk is niet mogelijk, een halve beslissing is niet te dul den!" En nu komen er ook weer geruch ten, dat von Köhlrnann vrijwel de eenige Duitsche minister die vre desgezindheid toonde aan heen gaan moet denken. De All-Duitschers winnen dus weer veld! Als opvolgers worden genoemd ad miraal von Hintze, Dnitsch gezant te Christiania, dr. Stresemann, alsme de Ballin, directeur van de Ham burg— Amerika-lijn. De .Vorwfirts" schrijft in een hoofdartikel over de discussie, die in den Rijksdag heeft plaats gehad, het volgende „Het verlangen van het Duitsch8 volk naar een spoedig, eervol einde, iu thans 7ÓÓ sterk, dat een veis! indigo tegemoetkoming van vijandoüjkte zij de het tot uiting zou moeten brengen. Ook heden nog, of misschien juister gezegd lieden weer, hadden de vij anden gelegenheid tot een goeden vrede te geraken.een vrede, die niet door de oorlogskaart rjriicteerd, maar op het evenwicht der aan beide zï'deri biieer.gchrachte militaire en economi sche krachten gebaseerd is. De poli- te"«*k var. het waarkeidsoffensief, zoo als de soc.-dem. spreker die wenscht. eischt de erkenning, dat de economi se krachten van het Dniische volk niet onuitputtelijk zijn. eu dat de afsluiting van de over cesche grond- a'offenrnarkten hoe langer hoe meer wordt gevoeld. 1-Ioe openhartiger wij over dit punt spreken, des te eer zul len wij bij de vijanden geloof vinden, wann'-er wij hun zeggen, dat deze drukkende toc-stand ons nog tot ster ker militaire inspanning, maar niet tot «en ingaan op ome-ere tic ie, de be langen van het Duitsche volk blijvend bonadeclende voorwaarden, kan dwin- gj?n. Een eervol einde voor allen, zoo als de soc.-democratie dat eischt. be antwoordt dus mins tem in ev-u hoog3 mate aan de belangen der vijanden als aan de onze." De nieuwe Turksche sultan Meh- iued VI vroeger kroonprins Wahid Eddin heeft den troon reeds brste- gen. I De Italianen boeken weer een suc- eesje. Aan de benedeö-Piave 1 ebben ze hun terreinwinst ten Z.O. van I Chiesa Nuova en ten N. van Cava- zuclierina aanvankelijk uitgebreid. 420 Oostenrijkers werden gevangen genomen en 6 kanonnen veroverd. Ten O. van de Grappa drongen de Italianen de Oosteurijksche stellin gen binnen en wisten het veroverde terrein tegen Je latere aanvallen der Oostenrijkers te verdedigen. De Engelsche staf meldt nader, dat de buit der Engelschen bij de verove ring van Hamel (bij Ainiëns) be draagt: 1300 gevangenen, 100 inachi- 1 negewcren en 1 kanon. Uit Moskou wordt gemeld, dat een vloot van 13 Britsclie oorlogssche pen in Archangel is aangekomen. Deze dagen is uit Engelaud gemeld dat in Archangel groote voorraden oorlogsmateriaal der Entente ligt, dat in veiligheid gebracht moet wor den. Verspreid nieuws UIT RUSLAND. Volgens be richten uit Russische bron tc Rome ontvangen, scharen de Russische sol daten zich bij duizenden onder de banier van grootvorst Michael, den luider der beweging tegen de Maxima- listïsche regeering. BONAR LAW verklaarde in een rede te Londen: Het belangrijkste uur van den oorlog is aanstaande. .Indien de vijanden binnen drie maanden geen strategisch doel ver overen, zal hun campagne mislukt zijn." ENGELSCH-INDIë. De Staats minister voor Indië beveelt in een rapport aan de Britsche regeering aan het beperkt zelfbestuur voor Britscli-Indië uit te breiden. I DE LUCHTPOSTDIENST Boeda pest—Weenen is geopend. EEN COMPLOT IN ZUID AFRIKA VERIJDELD. - Generaal Botha heeft een oproep verspreid, waarin hij waarschuwt voor vijandelijke In triges. Dank zij tijdige militaire cn politic-maatregelen, heeft de regee ring van Zuid-Afrika de laatste da gen ernstige onlusten en waarschijn lijk bloedvergieten weten te voorko men. IN IERLAND. In het Iersché graafschap Calway en in de aan grenzende provincies zijn uitgebreide huiszoekingen gedaan. De politie heeft lionderde wapenen in beslagge nomen. DE KONINC. VAN ENGELAND ontving de geallieerde parlementaire haudcisconfurentie en wees in een rede op de beteekenis van. den arbeid 'dezer conferentie. .UIT DEN DUIKBOOTOORLOG. Reuter seint uit Londen: Het rap port over eeu der hartverscheurend- ste tooneelen, welke zich tijdens den oorlog op zee afgespeeld hebben, werd -heden gepubliceerd. De slachtoffers waren de leden der bemanning \un een Noorsch schip, dat in do Bocht van Helgoland werd getorpedeerd en welke op een wreedaardige wijze cp een vlot aan den dood werden prijs gegeven. De eenige overlevende ver klaarde, dat de duikboot, welke hel schip tot zinken bracht, 35 scholen afvuurde in 20 minuten. De kapitein, de steward en verscheidene matrozen werden vreeselijk gewond, doch de bemanning, uit negen man begaan de, w ist zich te-redden en op een vlot van 6 voet lengte en 4 voet breedte. De duikboot naderde het vlot tot op een afstand van 20 voet, zonder hulp te bieden. De gewonde zeelieden stierven een voor een binnen de drie daaropvolgende dagen.. Op den vier- •den (lag was nog slechts één in le ven, die, na een verschrikkelijk lij den doorstaan te hebben, den negen den dag na dc torpedeering werd op gepikt. DE VERBROKKELING VAN DEN KAUKASUR - Zuld-Azer beidsjan (waartoe de provincie Ba koe behoort) verklaarde zich onaf hankelijk. DE IN BESLAG GENOMEN I SCHEPEN. Wolff meldt, dat het Noorsche stoomschip Stavanger-fjord door de Amerikanen wordt gebruikt voor troepenvervoer naar Europa. IN SlBERIë. Reuter meldt, dat de Tsjeeho Slowakken de Botsje- wiki-t roepen ten W. van Irkoctsic volkomen verslagen hebben. Do Bolsjewiki hebben Irkoetsk veria- ten. Stadsnieuws 1 onverrichter zake heen tc gaan Wie meencn mocht, dat dit artikel een troostrede is voor kaalhoofdigon, zou zich vergissen: het woord „hüar" slartt op dc oproeplngakam t. Een kiezer met 'n houten eben kom; vloekend en opspelend het stembu reau binnen, 't Was schande om 'n kei el met één poot zoover le laten loopen, maar hij enfin, hij gaf te kennen, dat bij 't niet deed en staande in liet stemhokje, greep hij het potlood cn maakte daarmee een buitengewoon breed gebaar. Met zekerheid is het natuurlijk niet te zeggen, maar het vermoedt» ligt toch wel voor de hand, dat het later gevonden biljet, waarop een potlood- kras over al de namen heenliep, van dezen kiezer afkomstig is geweest. Uitgaan. VEUKIEZINGSVARJA. Daar wij in een vorig nummer van de cou rant geklaagd hebben over het weg blijven van zoovele kiezers, is het ook billijk melding te maken van een inderdaad geldige reden, door eeti kiezer opgegeven en die waarschijn lijk ook op anderen van toepassing is. Deze man werkt namelijk op Vel- sen, zijn palrooiT vergoedt niet meer dan een uur en hij rekent uit, dat hij dus. in verband met den treinen loop, anderhalf uur schade zou heb ben, wat hij natuurlijk voor zijn huis gezin niet lijden kan. Wij veronderstellen, dat deze man wel niet met een berisping zal wor- den lustig gevallen. Maar zijn pa troon? De wet schrijft voor, dat den kiezer gelegenheid tot stemmen moet worden gegeven gedurende twee uur en natuurlijk volgt daaruit, dut die twee uur nan den arbeider wor den uitbetaald. Is de bewering van den man juist, dan zou dus de pa troon tekort geschoten zijn. In een welbekend en zeer nuttig boekje over het stelsel van evenredige verkiezing staat bovenaan pog. 2y te lezen: Een kiezer, die in het stemlokaal komt zonder haar, behoeft echter niet Woensdag geven artisten van dt Nederlandsche Opera een uitvoering in do Groote Kerk, namelijk Mcj. Annie LigUiart en de heer Hendrik Kubbinga. Twee van de mooisto siemmeri van onze opera dus. Wij veronderstellen, dat er niet veel woorden noodig zijn om liet publiek op te wekken, deze uitvoering to gaan bijwonen. Derde solist is de heer Marix Loe- vensohn, van den Belgischen kunst kring „Open Wegen", cic naar ons gemeld wordt to Amsterdam een groot artistiek succes behaald heeft De heer Louis Robert is natuur lijk de vierde uitvoerder. Als begelei der, maar ook als solist niet oen Toccata van Hendrik Andriefl- sen, die nog niet werd uitgegeven. Ook Mej. Ligtharl zal muziek ten gehoore brengen, die nog in manus cript is, namelijk twee liederen van Röntgen, „Oud Nederlandsch Wiege lied" en „Joseph ging al Treuren". Rubriek voor Vragen VltAAG: Mijn ouders zijn overk den; heeft dc weduwe van mijn overleden broeder recht op het vuils deel der nalatenschap, of is alles voor haar minderjarige kinderen? Zoo Ja, op welk deel heeft zij recht? Kan het meubilair mijner ouders (kapitaal is niet aanwezig) met ons aller goedvinden onder elkaar ver deeld worden, of moet zulks, met het oog op bovenbedoelde weezen, go- rechtelijk worden getaxeerd en ver kocht? De vdtigd der kinderen van mi in broer is kort geleden gestorven; een opvolger is nog niet door het go- recht aangesteld. ANTWOORD: Leef de uw broeit- - toen uwe ouders of een hunner overleed, dan heeft uwe schoonzuster nu recht op de helft van wat uw broeder destijds uit do moedor- of vaderlijke nalatenschap had moeten ontvangen als z»n erfdeel, tenminste als zij in gemeen schap van goederen was ge huwd plus op dat wat hij haar bij zijn testament (als het er was; vermaakte. Is er geen goederengemeenschap noch testa ment dan is alles voor zijn kinderen evenals wanneer uw broeder voorover ieed. Was uw schoonzuster niet voog des over de kinderen of was zij toe ziende voogdes? Dan is 2ü na liet overlijden van den voogd zoolang voogdes totdat er een nieuwe voocd benoemd is. Van verdeelïng onder el kaar is geen sprake, als er minder- jarige gerechtigden zijn, dan kan de kantonrechter verlof geven ;ot onder- handschen r-rkoop al» dit in het klaarblijkelijke belcnir der runderja rigen is b.v. om hoogeren priis te ontvangen dan publiek te ve-warhten is. VRAAG: Tk heb aan iemand ruim f 100 geleend, waarvan ik een schuld bekentenis heb. Moet deze bekentenis op zegel gesteld zijn, om geldig to wezen? ANTWOORD: Ja. Op zegel van 30 cent. U kunt ook over een plakzegel van 30 cent telkenen. VRAAG: Ik ben gehuwd, doch zor» der eenige voorwaarden, daaraan verbonden. Nu wilde ik gaarne uenig meubilair op naam van uiijn vrouw laten overschrijven. Kan dat? Zoo ja, hoe moet ik dan handelen? ANT WOORD: Dat kan niet; wel kunt gij bij testament uw doel bereiken, al is dit dan ook eerst na uw overlijden intredende. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Met belangstelling heb ik gelezen, dat op het Ilaarlemsche Stadhuis 2000 brieven zullen worden geschre ven aan hen die niet zijn komen stemmen. Gelukkig zullen die brieven wel gelijkluidend wezen. Stel je voor, dat de ambtenaren van 't Stadhuis die moesten inrichten naar den per soon en de ontwikkeling van de be klaagden neen, ik vergis me, ik bedoel de verdochten, want ze wor den nog maar van plichtsverzuim verdacht èn hebben dus gelegenheid, zich te verweren. Maar wie daartoe niet in slaat is, die wordtont hoofd, denkt u, weineen, niet eens levenslang gevangen gezet, zelfs niet voor een dag opgesloten en ook niet beboet: hij wordt berispt. Wie nu denken mocht, dat dit een heel nieuwe vorm van bestraffen is voor volwassenen, die heeft het toch mis. Wat is dc Waarschuwing, de Aanmaning van den ontvan ger van de belasting anders dan een berisping, die 5 of 10 centen kost? Hoe zal liet nu met de berisping van laat ons zeggen duizend Haarlemsche kiezers gaan? Zij zullen een briefje thuis krijgen, goed, maar wat zal er in te lezen staan? Dat hangt natuur lijk af van dengene die den brief «telt. Neem aan, dat een oud-militair dc ontwerper is, dan zal de beris- pingsbriêf ongeveer zoo htiden: Aan den kiezer Jansen Leendert. Ik berisp U. Gij hebt Uw stem plicht verzuimd. Op herhaling staat boete. Weès gewaarschuwd. (volgt onderteekening). Heeft de ontwerper evenwel in so- vlaal-cconoinie gestudeerd, dan schrijft hij zoo: Aan den kiozer L. Jansen. Door U is geen gebruik gemaakt van de gelegenheid, om uw stem uit te brengen op een der vele Candida- ten, die het stembiljet bevat. Gij hebt daardoor een maatregel, die goede economische bedoelingen had, verzwakt, zoodat het onze plicht is, U hierover te berispen, hetgeen wij bij deze doen. (volgt onderteekening). Heel andere luidt de brief, wanneer die ontworpen is door iemand met een week gemoed, die van al zijn mede- menschen het beste denkt: Aan den heer L. Jansen, kiezer. L. S. Ja, L. S. of wel Lectori Salutem, den lezer heilt Dat hebt gij noodig, want gij bezit het nog niet. Anders zoudt gij toch wel, mijn vriend, be seffen, hoe verkeerd het is, dot gij verzuimd hebt uw stem uit te bren gen, toen een zorgzaam bestuur U daartoe de gelegenheid schonk. Zoo moet ik U dan, zij het met een bloe dend hart, berispen, in de hoop en de verwachting, dat dit vriendschappe lijk woord U voor goed tot inkeer zal brengen. (volgt onderteekening). Als ik wat te zeggen had (maar dal is zoo niet) dan koos ik liever de mondelinge berisping. Al de Verzui men dus gedagvaard om te verschij nen in de groote zaal van (le Sociëteit Vereenlging, waar de spiegels onder donkere stof zijn verborgen en de lampen om de andere gedoofd, zoo dat er een somber halfduister heerscht. Wanneer de laatste weg blijvers, die ook nu van plan waren niet tc verschijnen, door den sterken arm zijn aangebracht, verschijnt op het podium een man van rijzige ge stalte,. die met een hamer op een lessenaar klopt om stilte te gebieden. Plotseling houdt alle gezoem van stemmen op. Slechts één blik van den Berisper, want hij is het, is noo dig geweest om aller aandacht to trekken. Hij begint te spreken en zij houden hun adem in. Hij schctsj hun tekortkoming en zij schreien. Hij dreigt hen met ernstige straffen, wanneer het feit herhaald wordt, en zij beven. Hij eindigt met een schit terende peroratie en sluit met de don- derend in de zaal geworpen vraag: „Wat hebt gij hierop te antwoor den?" en zij antwoorden in koor: „Wij zullen het nooit weer doenl" Binnen een kwartier staan zij op straat, maar diep onder den indruk van de machtige persoonlijkheid des Berisjiers. Het is mogelijk, dat zij nog met een fiets op een voetpad zuJI rijden of een kleed laten uitkloppen in verboden tijd, maar nimmermeer zullen zij verzuimen te stemmen. En in de bestuurskamer ziet de groote man zijn spoorboekje na, want liij moet vandaag nog in Den Haag zijn, hij, de R ij k s-b e r o e p s-b e- rlspu r en wil weten of hij den eeratvolgenden trein nog halen kan. Voor dezen man is waarlijk werk genoeg te vinden. De gewone rech ter kent, behalve bij de Kinderwet ten, >lc berisping niet, welnu, laat ons die voor velschillende misdrijven en overtredingen invoeren. Er is tóch geen ruimte in de 'gevangenissen om al de boeven te bergen en allicht werkt de Beroeps-berisper meer uit, dan de zwijgende gevangenismuur, hij, die door blik en toon en woor denkeus de verhardste gemoederen weet te doen smelten, zoodat zij den eigenaars de oogen komen uitdrtip- pelën. Ja, liet moet goed en nuttig zijn, den Rijks-berocps-berisper in te stellen. Naderhand, wanneer deze eene man het te druk krijgt, lean het land in vier inspectiën worden ver deeld, Oostelijk, Westelijk, Noorde lijk en Zuidelijk berispings-bureau, met een Hoofd-Rijks-beroeps-berlsper, een adjunct, twee klerken en een concierge, benevens een kantoor met vuur, licht en bureaubehoeften, hene vens vergoeding voor reiskosten, al les naar den aard. En 's. avonds, wanneer de kinder tjes niet slapen willen, dan zeggen onverstandige moeders niet meer: „pas op, hoor, of ik roep den boe man!" xnaar ze dreigen met den Rijles berisper en dan slapen de kindereu van pure ontzetting op slag in. De nood der tijden heeft een nieuw woord geschapen: sleutelgeld. Sloutelgeld is de belooning, die dakloozen aanbieden aan personen, welke hun een passende woning we ten te verschaffen. De uitdrukking is zuiver Nedtrlandsch en schilder achtig, zoodat ze het in dubbel op zicht wint van het woord referenda ris, dat niettemin in onze taal vol ledig burgerrecht verkregen heoft, zei/s zóó dat het ingevoerd wordt, waar het nog niet bestaat. Onze Pro vinciale Griffie, die het tot dusver doen moest met klerken, adjunct commiezen, commiezen en hoofd commiezen, zal eerlang ook referen darissen binnen haar oude muren zien verschijnen, van welken maat regel verwacht wordt, dat de aard appeltjes ie Callantsoog een beter beschot zullen opleveren, dat de hya cinthen heel gauw weer prijswaardig zullen worden en dat de Zuiderzee zich nog wel eens bedenken zal, vóór dat zij weer door den dijk breekt en de provincie onder water zet. Deze nieuwe titel herinnert me aan een historie over een van mijn ken nissen, Van Stuiteren, een goede man,., wel een beetje deun en die behept was met een eigenschap, wel ke vaker voorkomt dan men wel zou denken: hij meende namelijk, dat een ander met betrekkelijk wei nig geld wonderen kon verrichten. Het personeel van zijn kantoor, hoe wel zeer gevleid met dit gunstige oordeel, maakte elke maand één dag mee, waarop zij wel wilden, dat z die eigenschap niet bezaten. Welke dag dat was behoef ik nauwelijks te zeggen, want alléén wie aan hersen verweking of ongeneeslijk idiotis me lijdt, begrijpt niet, dat de betaal dag bedoeld is. Toen deze dag weer eens aangebro ken en het personeel dientengevolge in een triestige stemming was, nam de boekhouder een kloek besluit, en klopte aan de deur van het privé- kantoor. „Binnen", zei de patroon en keek zijn boekhouder wantrouwig aan, want hij hield niet van bezoeken op den betaaldag. Hij wist wel, wat dio te betekenen hadden. „Mijnheer", zei de boekhouder be daard, „ik kom u een -vriendelijk verzoek doen, namelijk of u mijn naam zou willen veranderen". „Je naam veranderen? Is Bruins niet goed genoeg meer? Zou je Wits of Groens willen heeten?" „Zoo bedoel ik 't niet", zei de boek houder, die onmogelijk meeluchen kon. „Ik bedoel moer mijn naam op het kantoor, mijn titel. Sinds jaren ben ik hier boekhouder, ik zou wel graag administrateur willen heeten". „Administrateur? Waarvoor? En fin, ik begrijp de aardigheid niet, maar als je daar plezier in hebt, m goed". „Dank u wel", zei Bruins cn wan delde weg, maar werd bij de deur teruggeroepen: „zeg. administrateur, moet nu ook de titulatuur van de an dere heeren op 't kantoor niet veran derd worden?" „Als u dat goed vindt, zullen ze hel wel plezierig vinden. De adjunct- boekhouder wordt dan adjuncl-udint- nistrateur, de twee klerken hoofd klerk en de jongste bediende klerk. Zal ik het hun maar zeggen?" „Waarempel uiet. Dat zal ik zelf doen". En toen de adjunct-bockhou- vorseheeii, zei van Stuiteren: ik ben over je tevreden, voortaan zul je adjunct-administrateur heeten".En du klerken verhief hij op dezelfde ma nier tot hoofdklerken, alsof hij hen tot ridder sloeg. Alleen de toespraak tot den jongsten bediende wus m an deren vorm, omdat die kattekwund uithaalde en den persoon van den jjatroon (naar deze vermoedde) in stilte bespotte. Dus zei hij tol dezen: „Jongmensch, ik ben eigenlijk niet over je tevreden, maar ik vertrouw, dat je ijveriger, vlijtiger en beschei dener wezen zult, wanneer je klerk geworden zult zijn. Aanvaard dus dezen titel uit mijn handen". „Dnrik u wel, mijnheer", zei do nieuwe klerk voorbeeldig en maak te, dat hij wegkwam, om met de hoe ren van 't kantoor hartelijk, te staan schateren, maar stil dat de patroon 't niet hoorde. Merkwaardig genoeg stond de patroon op datzelfde oogen- blik ook te lachen aan den anderen kant van de deur, omdat hij cr zoo goedkoop afgekomen was. Een maand later brak weer de zoo geliefde en tegelijk gehate betaaldag aan. Maar dezen keer keken al de heeren glunder cn een vroolljk lachje kwam op hun lippen, toen de admi nistrateur opstond en tikte aan hot prlvë-kantoor. „Wat is er, Bruins?" vroeg de pa troon. „Toch geen nieuwe titel?" „Volstrekt niet mijnheer. Maar ik zou u vriendelijk o'rn salarisverhoo- ging willen vragen". „Salamverhöoging? Maar pas een maand geleden litb ik jelui uliemaal een nieuwen titel gegeven!" „Dat is het juist", zei Bruin9. „Voor een boekhouder was mijn salaris goed genoeg, maar voor een admi nistrateur is liet te laag". En hij voegde daar een lang heioog bij tot hij geen adem meer had en van zelf ophouden moest. „Ja, maar ju bent dezelfde man ge bleven", antwoordde de patroon, ,,ik betaal gcun tin.us, maar mensciien". „Zeker, muur u heeft aan den ad juncbauminisiratcur «n aan do huo.d- Klerken ge/egu, dal ze den titei kre gen, ornaat u te vreden o\er huil was". Toen kwam er bij dun patroon een schrikkelijk vermoeden op. „Zeg eens, administrateur, als ik jou wat meer geef, komen do anderen dan ook?" „Zij zullen", antwoordde Bruins met waardigheid, „u verzoeken om hun salaris met hun titel in overcen- temming te brengen". Toen vielen er harde woorden aan den tonen kant van de schrijftafel, naar Bruins hield vol en de adjunct- idministrateur, die cr bij geroepen werd, hielp eon handje en dc twee hoofdklerken zeiden tot den patroon, dat de onderen gelijk hadden, waar op ten slotte de klerk verzekerde, dat hij ver beneden de markt werkte. Het geschil vorderde vee. tijd. Do heelo worgen ging er zoo wat mee heen. Maar eindelijk kwam men tot eenstemmig!» in dien zin, dat aan den eenen kant van dc deur de pa troon zat met eer. somber gezicht en aan de andoic zijde met vroolijke gezichten zijn geheele personeel, op den jongsten bfdiende, ik wil zeggen den klerk nu, die uitgestuurd was aio taartjes te linten, waarmee de jong ste salaris verhooging kon word- n ge* ierd. „Pas op voor titels", placht nader hand de patroon tol zijn vrienden zeggen, „ze lijken hcei onschuldig, maar worden peperduur". FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5