Verschijnt dagetjjS», RegseriDgs-Viscb VleeschrtistributiB Vervoerverhod Eiwit ea Eigeel Vervoerverbod van gekorven tabak. Agenda Stadsnieuws Het nieuwe Postkantoor Kerk en School Sport en Wedstrijden Letteren en Knnst Pers-öyerzlcht Binnenland Feuilleton De Vondeling 30® Jsargann No. 10769 op Zea- en Feestdagen. DINSDAG 9 JULI 191B HAARLEM S DAGBLAD Tol de plaatsing van adverteatiën en reclames van boitea hel Arvondisvcmeiil Haarlem in dit bind nitsiestend geonchligd het Algemeen Btrmen- en BuiterJendaeii Adveitcntie-Biireau D. Y. ALTA, Wamoessireat 76-7», Amsterdam. Tetephoe» hrterc. 6229. Ba Vamatasau» dar (nor arardd IBONNEMENTBN per 3 maanden: Voor Haarlem en da dorpen in den omlrek waar een AgeBt ge- veetigd Is (kom der gemeente) f 1,95. Franco per poet door Nederland i 2.30. Afioaderlèjke nummer» l 0.15. tteillustr. Zondagsblad, voor Haarlem i 0.51». GeYllustr. Zondagsblad voor de omstreken en trauco per post 1 0.59. Uitgave der N. V. Lourens Coator, Dlreoteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 8062 oeerdon toerde c«wacrfeer®d dear „The Oooan" Rokiii li ADVERTENTiENVan 1-5 regale 11.—; iedere regel meer SO Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlocetoeeleg S0 proeent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivore.adYertenliê(i van Vraag en Aanbod van 1—6 regele 60 Cte. per plaatsing, elke regel meer lE'/tCte. a contant. Builen het Arrondiesemontdubbele prije Advertentifen buiten het Arrondissement S6 cts. per regel. Reclames 50 cts. per regel. Directie on Administratie t Grcote Houtstraat 06. Toleloonn. der Redaotio 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT BIT VIER BLADZIJDEN*. Woensdag 10 Juli verkrijgb. van 10 uur v.m. tot 1 uur n.ra. per persoon een pond visoh op vertoon van VISCHKAART No. 11200—11800. in de Gemeentelijke Vischhal. De Directeur van het Levensmiddelenbureau F. DE JONOE HAARLEM. Verkrijgbaar op Woensdag 10 Juli, des middags van 2—5 uur, op bon No. 13, letters I en J, 2 ons paardsavlecsch bij: WISKER, Kerkhofstraat 24. De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemstede en Schoten brengen ter kennis, dat door den Minister van L. N. en H. het ver voer van eiwit en eigeel is verboden. Verbouwverbod Karwij. De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemstede en Schoten brengen ter kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel met ingang van heden de verbouw van karwij ver boden is. Door den Minister kan In bij zondere gevallen daarvan onthefffng worden verleend. De Gemeentebesturen van Haarlem, Bennobroek, Heemstede en Schoten, brengen ter kennis, dat door den Mi nister van L., N. H. het vervoer van gekorven tabak verboden is. Ont heffing van dit verbod kan op schrif telijk verzoek verleend worden door het Rijksbureau voor Tabak (R. B. T.) Afd. Tnhakfabrikaten, Prins Hendrik kade 160 Amsterdam. Het verbod is niet van toepassing op het vervoer van gekorven tabak .door winkeliers aan hunne bekende afnemers (niet handelaren) bij hoe veelheden van ten hoogte J K.G. ge leverd, en het vervoer voor eigen ge bruik van hoeveelheden J K.G. niet te boven gaande. WOENSDAG 10 JULI. Gemeenteraadszitting, 's nam. VA uur, Prinsenhof. .Groote Kerk, 8 uur: Kerkconcert te e:ven door Annie Ligthart, Hendrik ubbinga, Marix Loevensphn en Louis Robert ajqj het orgel. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Bioscoopvoorstelling. Apollo Theater, Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Cinema Palace. Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Bloemendaal: Hotel Duin en Daal. Dagelijks twee concerten. Invallen van aen Haarlemmer Ilollandsch schrijven. Wij, Nederlanders, staan er voor bekend, dat we „zulk uitstekend oil' derwijs" krijgen. We zijn de eenige Europeanen, die „onze drie talen" leeren (hebt u wel eens een H. B. S.-er uit de vierde of de vijfde klas een moderne taal hooren mishande len?) en buitenlanders complimentee ren ons over de vaardigheid, waar mee we hun taal spreken. „Ah, monsieur, mals vous parlez trés bien, trés bien", zei een „pétil- lante" Francaise eens tegen me (na dat ik haar, eenigszins hakkelend, volgens Dubois gevraagd had: „Ma demoiselle, votre mère e-t-elle du fromage hollandais?") en ze deed haai' compliment gepaard gaan van zoo'n charmsnten glimlach, dat je zoudt gezworen hebben, dat "ze 't meende! „Sie sprcchen ja ganz vorzüglicb Deulsch!" schmeichelt de Duitscher en je voelt, dat hij je voor den gek houdt. „You talk English, almost like a native!" zegt de Engelschman en hij meent dat werkelijk, want het spreken van een vreemde taal is voor een rechtge- aarden Brit zóó'n verschrikkelijke „job", dat hij het Engelsch, waar wij hem op vergasten, al gauw mooi vindt. Wat wij echter over 't algemeen niet kunnen, dat is behoorlijk, dui delijk Ilollandsch schrij- v e n. Zakenmannen, ambtenaren, geleerde, zeergeleerde en zelfs hoog geleerde heeren schrijven dikwijls een taaltje, dat den toevallig zelf eenigszins vaardig met de pen zijn- den lezer doet glimlachen. „Le style c'est 1'homme". Wat een stijve harken moeten wij Hollan ders dan toch over 't algemeen zijn. als dit gezegde waarheid bevat! Vele jaren geleden was er een vacature te vervullen aan een van onze voornaamst© dagbladen te Am sterdam, Eenige van de vele sollici tanten (ieder acht zich altijd nog wel geschikt voor dagbladschrijver!), waaronder een doctor in de Neder- landsche Letteren èn een jong- mnsch, dat gewoon lager onderwijs genoten had, werden toen uitgenoo- dïgd. bij wijze van „examen" een opstel te schrijven over het onder werp: „De Kalverstraat".Het resul taat was, dat genoemde jonge man benoemd werd: h ij was de eenige die konschrijven! Wie wel eens officiëele mededeelin- gen leest (on wie moet dat tegen woordig helaas niet wel eens doen?) staat soms versteld over den omhaal van woorden, dien de schrijvers van deze mededeelingen noodzakelijk schijnen te achten, om het publiek een vaak zeer eenvoudige zaak aan het verstand te brengen. Naarder, gewrongener en duisterder stijl dan de ambtenaars-stijl bestaat er, geloof ik, niet. Heeft zich niet eenige maan den geleden het gekke geval voorge daan, dat in een niededeeling van het Rijkskolenbureau do steller geheel" iets anders zei dan hij bedoelde? De omstandigheden zijn er naar, dat hoogstwaarschijnlijk nog tal van circulaires en officiëele mededeelin gen ,,het licht zullen zien". Dit de ambtenaren dan toch bedenken, dat eenvoud het kenmerk van 't ware is! Tfjdfngzaal van Haarlam's Dagblad. In onze Tijdingzaal, Groote Hout straat 93, zijn heden de volgende fo to's tentoongesteld: De Turksche troonopvolger Wahid Eddiu Effcndi die onder den naam van Mohamed VI, sultan van Tur kije is geworden. Te Rotterdam had in Boneski stich- tingsvergadering plaats van den R. K. Bond van Molenaars en graanhan delaren. r <- De leden der Tweede Kamer van links naar rechts: le rij: A. W. Iley- koop, Mr. 1. A. Swano. 2e rij: J. J. Wintermans, J. B. van Dijk, 11. Kolt- hek, Dr. Th. van der Waerden. 3e rij: F. L. Ossendorp, J. van den Tempel, W. H. de Buisonjé, J. H. F. van Za delhof!. 4e rij: Dr. J. Poels, Suze Groeneweg, Dr. L. Dekkers, L. de Groot. Nieuwe Kamerleden bovenste rij v. 1. n. r.: W. Wijle, P. J. J. Haaze- voet, Jhr. Mr. W. Th. C. van .Doorn, D. Hermans. Onderste rij: C. J. Kui per, A. II. Gerhard, L. M. Hermans, Mr. Paul J. Reymer. Wielerwedstrijden in het Stadion. Bij een volle tribune hadden Zondag interessante wedstrijden plaats op de nieuwe baan in het Stadion. 20 Kilometer-wedstrijd met levende gangmaking tusschen John Stol, Klaas van Nek, Straat en Wiersma. lil Watergraafsmeer had de opening plaats van het sportterrein der sport - ver. ,,De Bijenkorf". Zaanlandsche zwemclub Neptunus herdaclu haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid biervan worden zwem wedstrijden gehouden in de Zaan. Start van het nummer snelzwem- men over 2 KM. Do deelnemers in den strijd. Ter eere van het 10-jarig bestaan van den Nederl. Amateurschermbond hadden op het terras van het Palace- Hotel te Scheveningen internationale wedstrijden plaats. Overzicht van het terras tijdens de wedstrijden. De jaarvergadering van den Ned. Korfbalbond welke te Utrecht werd gehouden. Voorts een aantal politieke platen. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN"'. Maandagavond hield het departement Haarlem van bovengenoemde maatschappij in het Nutsgebouw een algemeen e vergade ring. Voorzitter was de heer J. C. Taaema. Wegens bedanken van dc-n heer Mr. J. D. van der Plaate, moest een verkiezing van ©en bestuurslid plaats hebben, waarvoor de volgende voordracht was opgemaakt1. Jobs. de Kanter, 2. M. Maurits. De he,er De Kanter werd met groote meerderheid van stemmen gekozen. Vervolgens had een verkiezing plaats van drie com missarissen der Volksbibliotheek, we gens periodiek aftreden van de hee ren Dr. W. Pauw, J. Ratelband en J. D. Rutgers van der Loeft. Deze hee ren werden herkozen. Volgde de be noeming van drie commissarissen der Volksbibliotheek wegens vertrek van de heeren H. J. M Bernelot Moens en II. J. Eyssel en bedanken van den heer G. J. Droste Jr. Gekozen werden de heeren W. Stolp, O. Reynders en L. C. du Rieu. Uitbr«l ding Bankgebouw. Mauw Nutsgebouw. Aan de orde kwam daarna de goed keuring van een overeenkomst tot aan koop van een perceel. De voorzitter bracht in herinnering, dat de transactie van de maatschappij met het Rijk. tot ruiling van de bezittingen der maat schappij aan de Zijlstraat. Gedempte Oude Gracht en Raaks voor het post kantoor aan de Zijlstraat tot stand was gekomen. Aangezien dit groote gebouw voor de maatschappij te kost baar zou blijken te wezen, beeft het departement aan het Rijk vergunning gevraagd, het postkanioor te" mogen verkoopen. Deze vergunning is ver leend en het gebouw i6 derhalve ver kocht aan de Ilaarlemsche Bank. Dus nu was het departement voor de nood zakelijkheid geplaatst, een nieuw ge bouw te koopeu, Het is aan het be stuur gelukt, een perceel te vinden in de Lange Veerstraat No. 16 rood en zwart; zoo op bet oog geen groot ge bouw, maar in werkelijkheid is net een van de grootste gebouwen in het midden van de stad, zooals de voor zitter opmerkte. Bovendien bezit het fierce©] een grooten tuin, dus is er ge- egeubeid ommettertijd hefc perceel uit te breiden. Do kosten van dit per ceel bedragen f 26.000. Na ecu korte gedachtewisseling werd het voorstel uiet algemcece stemmen aangenomen en het bestuur gemachtigd, de bt-noo- digde gelden op zoo voordeelig moge- lijKe wijze op te nemen. (In het beooelde perceel is thans de apotheek der firma Mons en Griiseels gevestigd. Deze firma zal haar zaak overbrengen in een perceel elders in die straat, 't Nut zal in liet nieuwe gebouw aan de Lange Veerstraat dat 700 M2. groot is vestigen de Nuts-bi- bliotheek en eenige vergaderzalen in richten. Tegen 't najaar gaat 't Nut naar het nieuwe gebouw. Het nieuwe Postkanioor moet voor 1 Juli 1922 ge reed zijn en spoedig zat met de af braak van de panden aan de Oude Gracht worden begonnen. Het Post kantoorgebouw wordt bij het gebouw der Haarlciosche bank getrokken. De groote vlucht, die de zaken van deze instelling genomen hebben, maken 'n belangrijke uitbreiding noodzakel'jk De verbouwing van lie. Postkantoor zal echter pas over een paar jaar ge schieden. Red. H.'s D.;. De voorzitter wenschte het departe ment met deze transactie geluk en voegde daaraan een woord van hulde toe aan het adres van den vorigen voorzatter, den heer Mr. Dr. W. P. Vis,voor diens ijverige bemoeiinge: met de onderhandelingen tussche het Rijk en het departement. Bij monde van den heer Holst werd namens de commissie tot nazien der rekening en verantwoording van de Volksbibliotheek over het afgcloopen vereenigingsjaar verslag uitgebracht. Alles was in de beste orde bevonden en er bleek een voordeelig saldo van f 84.04 in kas te zijn. Aan den pen- I ningmeester werd voor zijn gevoerd beheer dank gebracht. Aan het eind der vergadering uitte de voorzitter zijn leedwezen over het vertrek van den secretaris, den beer Bakker, naar Goes, waarmede het departement een ijverig bestuurslid verliest. Onder applaus der vergade ring uitte de voorzatter zijn dank aan den beer Bakker. Verder deelde de heer Tadema mede, dat hij weder uit- genoodiga was, het voorzitterschap van het departement Haarlem te a^i- vaarden. Ilij dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en deelde mede-, dat hij zich weder gaarne voor d«2« functie beschikbaar stelde. De verga dering dankte hem daarvoor met ap plaus, waarna de voorzitter deze be langrijke vergadering, die le acht uur geopend was.'reeds weder te half ne gen Bloot. (Zie vervol* Stadsnieuws i I). VORSY-A ARTSBISSCHOP KALT NER is tc Salzburg overleden. OPENLUCHTDAG GYMNASTIEK. Den löen Juli a.s. zal te Bloemen daal een openluchtdag voor gymnas tiek en atliletiek gegeven worden door de leerlingen der Bloemendual- eclie scholen en der Overveensche school. Het initiatief is genomen door den Bloemendaalschen Bond voor lichamelijke ontwikkeling. De laatste jaren gaf deze Bond met zijne leerlingen eene uitvoering, doch dacht dit jaar iets grootscher te moe ten doen voor de lichamelijke ontwik keling. Dank zij de medewerking van B. en W. en van de hoofden der scho len kan nu eene uitvoering gegeven worden door een 500-tal leerlingen. De hoofdleiding is in handen van den heer A. J. Meijerink, terwijl verder zijn leidsters: Mej. M. B. Roo- zen en Mej. B. Wolff en leiders, de heeren P. A. Kok en J. Admiraal. 'e Morgens om 9 uur is het verza melen der leerlingen bij de scholen. De volgorde van aantreden is vol gens loling om half 10 bij het Panne- koekenliuisje. 1. Openbare school Bloemendtt&l. 8. M. U. L. O., school Bloemen daal. 8. Bloemendaalsche School vereent - ging en Openbare school Overveen. 4. Christelijke school voor M. U. L. O. Om tien uur precies zal worden be gonnen met he: houden van eene re petitie der vrije oefeningen door de jongens, daarna der vrije oefeningen door de meisjes. Er zal een wedstrijd zijn In speerwerpen. Düttsche drie sprong Polslok hoogspringen, ver der een slagbalwedstrijd en een esta fette-wedloop. '6 Middags half 2 is het weer aan treden bij de scholen, om kwart voor 2 bij het Pannekyekenhuisje en om 2 uur precies zal de uitvoering aan- vangen op het terrein voor Duin en Daal. Het programma is vol afwisseling en luidt als volgt: No. 1. Vrije Oefeningen Jongens. No. 2. Vrije Oefeningen meisjes. No. 3. Vóórwedstrijd Slagbal. No. 4. Vóórwedstrijd Estafetteloop. No. 5. Speerwerpen. No. 6. Duitsche Driesprong. No. 7. Polsstok hoogspringen, 'e Middags: No. 1. Vrije Oefenin gen jongens. Leider de heer A. J. Meijerink. 2.15 u. No. 2. Bpeien meisjes (zaalspelen). 2.30 u; No. 3. A. Vrije Oefeningen jongens M. U. L. O., 7e tot 9e de heer A. J. Meije rink. B. Vrije Oefeningen jongens Overveen. de lieer P. A. Kok. C. Kastie Bloemendaalsche Bchoolver- eeiliging. D. Werpbal met 4 honken, Christelijke School, Mej. M. B. Roo- zen. E. Stokoefeningen Jongens, Christelijke school, de heer P. A. Kok, 2.50 uur: No. 4. Esiafetiewed- strijd. 3.No. 5. Spelen jongens (zaalspelen). 3.15: No. 6 A: Vrije oe feningen meisjes M. U. L. O., 7e tot 9e klasse, de heer A. J. Meijerink. B. Klassikale oefeningen evenwichtslat- ten Meisjes Overveen, de heer P. A. Kok. C. Vrije Oefeningen v. d. plaais meisjes Chr. school, Mej. Roozcn. 3 4u No. 7. A. Polsstok en tremplin sprin gen, jongens M. U. L.O., A. J. Meije rink. B. Vrije oefeningen jongens O. L.S., P. A. Kok; C. Vrije oefeningen meisjes O. L. S. P. A. Kok. 4.—: No. 8. Eindwedstrijd Slagbui (2 maal 15 minuten). 4.45: No. 9. Vrije oefenin gen meisjes, M. B. Roozen. 5. Al- marsch. A t h 1 e l i e k. ATHLETIEK EN WOUSTELCLUB „DOOR OEFENING KRACHT". - Zondag 7 Juli liicld „D. O. K." haar jaarlijkschen wandeltocht, waaraan athleUekwedstrijden voor de leden waren verbonden. Om circa 7 uur vertrok men van de Groote Markt. Om 8 uur werd de Elswoutslaan be reikt waar 't nummer 100 meter hard- Joopen werd verwerkt. De uitslag van dezen spannenden strijd was: le prijs F. Mozeman, 2c .prijs J. y. d. Water, 3e prijs P. v. An del. De tocht werd voortgezet naar den Doodweg, waar nummer verspringen werd ver werkt, de uitslag was: le prijs F. Mozeman, 2e prijs v. Bommel, 3e pr. P. van Andel. Ook 't kogelstooten werd hier beoefend; de kogel, die 20 pond zwaar was, Werd 7 Meter ver geworpen door J. v. d. Water, die den len prijs verwierf; 2e prijs P. V. Andel, 3e prijs J. v. Bommel. De tocht ging vervolgens door Aer- denhout, Elswoutslaan en Zijlweg naar Scholen, waar om ongeveer 12 uur 't clubgebouw bereikt werd. De heer P. F. Serné reikte de prijzen, welke uit fraaie kunstvoorwerpen be stonden, aan (le winners uit, waarna de voorzitter, de lieer F. Mozeman, de leden bedankte voor de goede op komst. iV 1 a b c h e n. „DE VRIJE HENGEL". Zondag morgen hield bovengenoemde visch- vcreeniging een wedstrijd op wit- visch, welke gehouden werd in de Ringvaart. Een 17-tal leden namen aan dezen wedstrijd deel en vertrok ken om 4 uur van de Langebrug. Er werd niet veel gevangen. Toen de signaalhoorn voor het laatst klonk waren de prijzen alsvolgt behaald: le prijs H. v. Alphen, 2e pr. F. J. Wasterval, Sc pr. J. Prins, 4e pr. 1». C. Philippo, 6e pr. N. Zonneveld, terwijl J. Moerkerk den Cen prijs ver wierf voor den grootsten visch. HET INCIDENT li. CAM ER— C. VETH. Naar aanleiding van het in de vergadering der „Vereeiuging van Letterkundigen' van 8 Jyni 1.1. door den heer Bernard Canter verwekte incident, heeft het bestuur der Vereeeniging ecu onderhoud met dezen lieer gehad, waarbij het door liem gemachtigd is de volgende ver klaring te publiceercn: „De heer Ber nard Canter verklaart bij dezen tc be treuren, dat hij een algemeenc quaes- tie (het al of niet wenschelijke van de samenstelling van catalogi doer kunstcritici) in het bijzonder geval van den heer Cornells Veth te onpas te berde heeft gebracht, en verklaart dat hij de termen, waaraan dc lieer Veth uansloot heeft kunnen nemen, herroept". De Nieuwe Ct. acht dut er moet wprden gewerkt om ons volk door cfë crisis heen te brengen. Naar de meening van het blad is voor een practisch stautkundig en economisch werkprogram in dien zin ongetwijfeld voor een kabinetsfor mateur, „die niet alleen zoekt naar winst voor zijn fracue en die zicli niet blind staart op wat het volk kan verdeelen een meerderheid in liet parlement te vinden, die een aceoord zou willen aangaan voor een crisis- ministerie. Daaraan voegt zij toe: Na tuurlijk zal met de weuscben van de sterkste groep in liet parlement daarbij het meest rekening moeten worden gehouden. Indien dan besluit het blad gedurende de volgende parlementaire periode eindelijk ut vrede wordt ge- teekend, dan zullen de partijen, die In 1922 aan den strijd deelnemen, den kiezers een program kunnen voorleggen van oplossing der door den vrede gestelde problemen. Zij zullen zich op de toekomst kunnen hebben ingesteld. Dc aanbrekend* parlementaire periode zal hun gele genheid bieden om dc lijnen van het politieke beeld, die nu eerst <aug zichtbaar worden te verdiepen, zoo- dat aijders dan in dit jaar. in 1922 de strijd kan worden uitgevochten, om vastomlijnde reëele vraagstuk ken. Dat is de eerste voofwaarde voor gezonde partijverhoudingen. In die richting groeit iets, dat slechts gelegenheid behoeft zich to ontwikkelen. Een crisisminisierie op zuiver parlementairen grondslag zou de rustige evoluiie mogelijk maken. Bij „links en bij „rechts" zijn er. en dat zijn niet de minsten, die dat inzien. EEN DIERENBEUL. Een geit, toebehoorende aan den heer 01 y te Broekerschouw. is op vreeselijke wij ze mishandeld; zonder 'eerst liet beest te dooden, heeft men de beste bouten afgesneden. De dader is te Buiksloot aangehouden. NIEUWE LOOIMETHODE. II t „Vakblad voor de Schoenmakerij deelt mede, dat een bekende firma hier te lande na jarenlange proef nemingen er in geslaagd is, zool leder te vervaardigen volgens een methode, geheel afwijkende van de tot nu toe gevolgde. Eenige bijzonderheden van deze vinding zijn, du; het looiproces hoogstens een week duurt en dat liet leder steviger wordt du:i gewoon later en nagenoeg onverslijtbaar is. Een eigenaardigheid w vorder, dut het diepzwart van kleur is. Wat den prijs betreft, deze zou in ieder geval on der den maximumprijs gesteld kun nen .worden. P. T. T. -PERSON E EL. Als on- derafdeeling van N'. A. S. is ic Am sterdam opgericht een onafhankelijke bond van Post, Telegraaf en Tele foon-personeel. DOOD GESCHOTEN. Te Echt bij Sittard is de soldaat-commies Tijding bij een vechtpartij tusschen smokknlaars doodgeschoten. PAULTRENT. (Geautoriseerde vertaling). 75) Ik begrijp oom niet meer. Zooals bij daar zat, leek het me, alsof hij tot elke slechte daad in staat zou zijn. Ik weet niet, wat ik doen moet! Mijn leven lang heeft hij me als zijn eigen kind behandeld, en nu ga ik me tegen hem keeren, zeide zij schreiend. Ik heb ook altijd van hem ge houden. En toch denk Ik nu juist zoo 'als jij, Cora. Hij was altijd zoo ge- ■Bloten, maar nu bemerkte ik iets, dat hij steeds verborgen had gehouden. Ik geloof nu des te meer in Strand. En ik krijg ook eenig begrip van het etandpunt^van je oom. Zijn land gaat bij hem boven alles, zelfs boven zijn pigen eer. Hij is 't slachtoffer van «ijn eerzucht en ondanks allee heb pc medelijden met hem. Zwijgend reden zij verder cn beiden Jvaren zij blij, toen ze de Temple be reikt luidden. Joyce deed open en Lady Cora glimlachte even om haar kerhazlng. Wij komen als vrienden, als vrienden van John Strand, zeide zij. Dan is u welkom, antwoordde Joyce. Toen zij in Cobden's zitkamer wa ren deed Sylvester hot woord en Joyce luisterde met kloppend hart en stra lende oogen. Wilt u dat doen? De hemel zege- ne ul bracht zij eindelijk met hape rende stem uit En u moet met ons meegaan naar Loamborough, zeide Lady Cora. Ik zou het zoo zielsgraag doen, maar oom is nog altijd ziek. Zal Ik 't hem vragen? Mag ik hem vertellen, wat a mij gezegd heeft? Toen Sylvester toestemmend ant woordde, haastte zij zich weg. Cobden luisterde vol blijdschap naar 't geen zij te vertellen had. Je moet gaan. Joyce, kindlief, nu begin ik voor 't eerst eenige hoop te krijgen. Sylvester is daar zoo 1 e- kend en zijn oordeel zal een ontzag lijken invloed hebben. Die tijding maakt me .heel wal beter, je behoeft nu niet meer ongerust over ine te zijn. Vindt u 't heusch niet naar, als lk meega? Ik ben morgenavond weer terug. Neen, integendeel, je doet er me pleizier mee. Je helpt John en je te genwoordigheid zal hem moed geven. JVe zullen Southwoid nu toch ten ou der brengen! zeide hij triomfantelijk. Nadat John was vertrokken, was Cobden in beterschap toegenomen en de dokter had gezegd, dat hij over een paar dagen mocht opstaan, als hij alle opwinding vermeed. De ver pleegster zou dan afscheid nemen. Cobden kon het goed met haar vin den en Joyce kon hem met een ge rust hart aan haar nauwlettende zorg overlaten. Zij haastte zich naar haar kamer en pakte in allerijl haar handkoffertje. Terwijl zij daarmee bezig was, dacht zij vol dankbaarheid aan Lady Cora en Sylvester. Zij be sefte hoe hard het voor beiden moest zijn, tegen Southwoid partij te ne men en des te meer waardeerde zij hun besluit. En de gedachte, dat zij over eon paar uur bij den man zou zijn, dien zij liefhad, deed haar wangen gloeien. Als zijn onschuld maar bewezen kon worden! Toch bleef er altijd dat. andere leed, die vlek op zijn geboorte. Maar zij zou al zijn Bombere gedachten wel op de vlucht jagen. De vader was het, die het odium zou treffen, niet het onschuldige kind der schande. Als maar eenmaal de tegen hem in gebrachte beschuldigingen ontzenuwd en weerlegd waren, en hij tegenover de wereld stond als een man zonder vrees en blaam, zou hij zijn zoo schitterend begonnen loopbaan kun nen vervolgen en zijn naam beroemd doen worden door liet geheele land. En wat deed het er dan toe, dat die naam hem door een toeval gegeven was? HOOFDSTUK XLIÏI. Sylvia Mason voelde zich heel on gelukkig en het feit, dat Cranston Londen verlaten had, stemde haar nog treuriger. In haar eenzaamheid deed zij niets dan tobben over het ge beurde. Zij had haar vader zeer lief en bet feit dat hij er toe mede had kunnen werken om Strand ten onder te brengen, vervulde haar met smar telijke schaamte. Den dag voordat Cranston naar Loamborough ging, was hij haar ko men opzoeken en liad hij haar mede- Eedeeld, dat hij besloten was bij trand te blijven. Ik bewonder je, had zij gezegd. Je weet niet, hoe blij ik ben over Je besluit. Blijf Strand trouw en ga met hem door dik en dun. We zijn alle twee nog Jong en kunnen nog wel wat wachten op ons geluk. Maar dat lk me hier in mijn een zaamheid een beetje ongelukkig voel, kan ik niet ontkennen. Als ik maar iets te doen had! Wat zou ik graag mee gaan naar Loamborough! Ik heb die verkiezingscampagne roo heerlijk gevonden den laatsten keer. 't Zal nu wel heel anders zijn. Er is iets tragisch in deze verkiezing. En daarenboven zal herhaaldelijk de naam van je vader ter sprake komen, wat heel onaangenaam voor Je zou zijn. Ze zullen wel leelijke dingen van hem zeggen, denk ik. Nu, hij verdient het en ik ben er nog volstrekt niet zoo zeker van, dat ik niet komen zal, zeide zij peinzend. Cranston trachtte haar te doen In zien, dat het werkelijk niet zou gaan, maar zij gaf hem lachend zijn af scheid. Toen hij al bijna bij de deur was, zeide zij blozend. Je moogi me wel een kus geven. Hij deed het, en meer dan een! Toen zij den volgenden morgen aan 't ontbijt zat en er over nadacht, wat zij doen zou en of het werkelijk niet mogelijk zou zijn om naar Loam borough te gaan, kwam de meid zeg gen, dat er bezoek voor haar was, en een oogenblik daarna 6tond haar va der voor haar. Is die zotte bui nog altijd ï.iet over? vroeg hij, en terwijl hij een minachtenden blik om zich heen wierp, voegde hij or bij: Vindt Je dat 't hier veel heeft van je boudoir te Grosvernor Square? Weelde Is niet alles, antwoordde zij kalm. Maar jk heb nu genoeg van die 'dwaasheid hoor. lk kan nachts niet slapen en Sylvia, kind kom terug, vervolgde hij plotseling op smeekenden toon. Ik ben zoo on gelukkig zonder je. Zij ontroerde en toen rij hem aan keek, zag ze, dat hij in die dagen sterk verouderd was. Plotseling viel haar iets in. Vader, breng me naar Loambo rough, zeide ze. Waartoe? vroeg hij. Om John Strand te helpen. AUcb hangt voor hem van deze verkiezing af en als u hun daar de waarheid vertelt, dan Ze zouden me uitjouwen, als ze alles wisten! En ik bedank voor ru zie. Strand gaat mc niets aan, nu ik weet, dat jij hem niet hebben wilt Wees nu toch verstandig, Sylvia. Je zegt, dat je van Cranston houdt. Hij is een aardige, knappe jongen en ik wil hem graag vooruit helpen. Luat hij maar eens met me komen praten; lk zal hem opnemen in mijn zaken in New-York. Dan kunnen jelui trouwen en dan gaan we naar Amerika terug. Philip zou John Strand niet ver laten en ik zou hem dat ook nooit vragen. Maar ik verlang nog iets au- ders dan met Philip te trouwen ik wil den vader terug hebben, dien ift altijd zoo Hef heb gehad en bcwon- derd bob, en er i* maar één manier, om hem terug te krijgen. (Wordt vervogd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1