OM ONS HEEN 3®e Jssirgang No. 10771 Verschijnt dagelijks, bshefve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG II JULI 1S1C Tcrt tie plaatsing van advertentiën «1 reclames van batten bet Affonthefietnent Haariec? in drt bted otteicitend gesnadifcgd het Algemeen Bénnen- ea Btriienlandscb Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Teiepboofl istetc. 6229. De VMutotiag d«r frsr weeg ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem de dorpen in don omtrek waar een Agent ge voegd is (kom der gemeente) t 1.96. Franco per poat door Nederland f 2.50. Afzonderlijke nummer» 1 0.16. Geilluetr. Zondagsblad, voor Haarlem t 0.61». Geïlluatr. Zondagsblad voor de omstreken ea franco per poet f 0.69. Uitgave der N. V. Lourens Coater, Dlreotaar J. C. PEERESOOM, Tolefoon 8082 ADVERTENT1EN: Van 1—6 regels 11.—; iedere regel meer SfO CU. Reclames 40 CU. per regel. Tijdelijk oorlogetoeslag SO p. ocent. Bij abonnement aaniienlijt reba:. Tiecatuivore-adi erter tit* van Vraag en Aanbod van 1—6 regels 50 Cts, per plaataing, elke regel rncer 12'/tCU. a contant. Buiten hel Arrondiaiementdubbeie j rija Advertentiën buiten bet Arrondissement S6 ets. per regel. Reclames 60 cts. per regel. Directie an Administratis i Groots LouUrtrsnl 86. Teletoean. der Redeetia 800 en dor Administratie 784 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. ■■RSTE BLAD. Regeerings-Yiseh Vrijdag 12 Juli verkrijgbaar van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persooa een pond visoh op vertoon van VISCHKAART No. 11800—12300. in de Gemeentelijke Vischhal. De Directeur van het Levensmiddelenbureau F. DE JONGE Verhoogiiig Sasranlsoen Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de voor Juli en volgende maanden per gezin toegestane hoeveelheid gas voor koken van 20 M'. wordt verhoogd tot 30 M*. (vermeerderd met 2M'. voor eiken persoon, waaruit het ge zin bestaat). Distribatiebedrüf HEEMSTEDE Beschikbaar op bon No. 96, twee eenheids shosoladereepen. Op bon No. 90 mag na 11 Juli Biet meer worden afgeleverd. De Directeur van het Dlstrlbu- tiebedrijl te Heemstede. J. A. GELDORP. Agenda VRIJDAG 12 JULI. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Bioscoopvoorstelling Apollo Theater, Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Cinema Palace. Grooto Houtstraat Biosc. voorstelling. Do Spsansoh* zi«kte. Elders in dit blad vindt men roe- dedeelingen over het voorkomen van gevallen der z.g. Spaansche Ziekte, meestal in de grensplaatsen. Deze ziekte doet zijn rondtocht door Euro pa, doch is gelukkig van niet kwaad aardig karakter. 't Is te vreezen, dat de ziekte ook Haarlem en omstreken zal binnen- dringen, daar de besmettelijkheid zoo groot is, dat de ziekte wel l iet te localiséercn Is. We hebben bij den gemeentelijken bacteriologlschen dienst eens geïn formeerd naar den aard der ziekte. Di-. Vorstman, die tijdens het ver lof van den heer Havelaar, als waai- i nemend directeur optreedt, deelde ons mee, dat uit officlcel-genéeskun- j «lige bron nog geen gegevens om trent de ziekte bekend zijn. Maar wat uit de mededeelingen uit de pers I gebleken is, wijst er op, al is dat tiet zeker, dat men hier wellicht te doen liccft met de echte influenza. Wat men in de laatste jaren In- 1 fluenza noemde: griep, zware ver koudheden enz. is eigenlijk geen in fluenza. De echte influenza is een ziekte met een specifieke bacterie, die omstreeks 1890 over de geheele wereld heeft geheerscht Deze z.ekte is uiterst besmettelijk.Zij verspreidt zich voornamelijk langs de hoofd- vérkeerswegen: spoorlijnen en stoom- bootlijnen, zooals de heer Vorstman {tijdens de epidemie van 1891 in In- dié heeft kunnen waarnemen. Voor gezonde menschen is do ziekte zonder schade te doorstaan, al pakt zij de menschen, zelfs de sterkste, erg aan. De voor een leek waarneembare ver schijnselen dezer influenza zijn: koorts, warm en rood gezicht en pijn in de ledematen, gewrichten, in den rug enz. gevend een gevoel, als of men gebroken is. Er zijn verschillende bijverfichijn- selen o.a. treden veel op heftige oor- pijnen, roodvonkachtige uitslag enz. Met een dag of zes is men weer hersteld. Deze verschijnselen der influenza komen in veel opzichten overeen met de nu Spaansche ziekte genoemde ongesteldheid. Als opgemerkt heeft de ziekte een zeer goedaardig karakter. In andere landen komen ln bet laatste tijdperk, waarin de ziekte heerscht, wel gevallen van ernstigen aard voor, maar die zijn toch maar gering in aantal gebleven. No. 2-495 Het verweer van Heemstede. Gisteren is het verweer van B. en NV. van Heemstede tegen de annexa tieplannen van Haarlem in druk ver schenen; wij gaven daarvan in het vorige nummer reeds een uitvoerig overzicht. Maar daarmee i6 het vrij lijvige stuk niet afgekeken. Verschil lende opmerkingen geven aanleiding tot beschouwing, o.a. de passage aan het slot, waarin de klacht wordt ge uit, dat zaken van grenswijziging achter de schermen, min of meer in 't geheim, worden bedisseld. Als we nagaan, dat Heemstedes verweer zelf langer dan een jaar angstvallig ge heim gehouden is, dan zijn we niet feneigd aan deze verzuchting groote i-acht toe te schrijven, of het moest een komische zijn. Maar in eik geval is don nu hel verweer publiek domein geworden. Ofschoon het zijn sterke en zwakke gedeelten beeft, is het als geheel toch krachtiger dan dat van Bloemendaal, wat wel hieraan zal zijn toe te schrij ven, dat in het Bloemendaalsche rap port iemand de hand gehad heeft, 'die, hoe hooggeleerd ook, ver van de gemeente woont en dus niet zoo doordrongen kan zijn van den geest van verzet, die vaardig ia geworden over den steller van het lleemsteed- eclie siuk, practisch ruuii bij uitne mendheid, kenner van Heemstede als .weinigen, die in en voor Heemstede leeft. Ik ben niet heel bang voor te genspraak, wanneer ik vermoed, dat, de heer Swolfs, de secretaris van Heemstede, haar verweer lieeft ge- Bchreven. Geen wonder dus, dat daarin nauw gezet liet vele ls omschreven, wat hel gemeentebestuur van Heemstede al sedert jaren voor de gemeente heeft gedaan. Als het de bedoeling is ge weest, aan Gedeputeerde Staten en de Tweede Kamer te laten zien, dat dit gemeentebestuur volkomen in 'staat is. Heemstede te besturen, dan ie dat doel wel bereikt; de opsomming ls eerbiedwekkend. Maar daarmee is dan ook de grootste kracht van 't betoog ge noemd. Zeer zwak wordt het, zoodra gesproken wordt over het Bosch en iVaart-kwartier. Wel wenschen B. en W. uitdrukkelijk vast te stellen, dai in de gemeente Haarlem scene aan Haarlem aansluitende stedelijke be bouwing bestaat", 'maar met de bewe ring, dat die zoogenaamde tuinstad daar gegroeid is, volstrekt onafhan kelijk van Haarlem, wordt deze stoute opmerking volstrekt niet bewezen. In de eerste plaats is Bosch on Vaart volstrekt geen tuinstad, maar een verzameling van straten, waarin de huizen op stadsmanier vlak naast el kander zijn opgetrokken en die door haar saaiheid volkomen het stads beeld vertoonen. Veel meer reden zou er zijn om bet Haarlemmerhoutpark en het park Zuiderhout tuinsteden te noemen, inaar eigenaardig genoeg wordt van deze kwartieren niet ge sproken. Is het misschien omdat, toen eenmaal gezegd was, dat op ge heel Bosch en Vaart nog geen 40 huizen zouden staan, wanneer de E. S. M. die wijk niet in directe, gemak kelijke verbinding stelde met Amster dam, het wai vreemd klonk om daarop te laten volgen, dat Haar- lemm er houtpark en Zuiderhout een gemakkelijke, directe verbinding be zitten mei... Haarlem? „Bosch eii Vaart', zoo betoogt de geachte steller van het rapport, „zou bestaan, al bestona Haarlem niet". Maar een bladzijde verder spreekt hij dit zelf weer tegen, door te zeggen: „Vele ingezetenen van Heemslede, en zeker niet de minst koopkrachtige, betrekken bijna al hun levensbehoef ten en verdere benoodigdheden van de Haarlemsche winkeliers en nering doenden en bezoeken daar de inrich tingen van verkeer en vermaak". Volkomen juist. Maar waarom doen zij dat? Omdat Haamstede weinig of geen moderne winkels bezit en in 't geheel géén Inrichtingen van verkeer en vermaak, zoodat de inwoners van die gemeente, met inbegrip van het Bosch en Vaart-lcwartier, hun le vensbehoeften, bijeenkomsten van ont wikkeling en ontspanning wel moeten gaan zoeken in Haarlem. Dit is zoo sterk, dat Heemstede nog niet eens bezit, wat we ïn het beschcidenste plattctandsdorpje aantreffen, een ei gen bioscoop, omdat Haarlem die op levert te kust en te keur. „Of <le grenswijziging zou zijn een Haarleiiisch belang, ligt niet on on zen y.'i.-K te onderzoeken lees Ik op bladzijde 16. Maar in de daaraan voorafgaande pagina's wordt breed uitgesjjonnen, dat de annexatie niet voordeelig zal zijn voor de an- nexeerendc gemeente. „Zal de zeer sterke achteruitgang van de verminkte gemeenten, wier bronnen van welvaart en ontwikke ling zijn gesloten, niet juist verlam mend werken op den bloei van Haar lem? Zal door het vertrek van de meest koopkrachtigen bijvoorbeeld naar het Gooi de thans bloeiende winkelstand geen geduchten knak krijgen?" Ziehier een sombere voorspelling, die ik niet geloof, dat verwezenlijkt worden zal. Toen in Haarlem de pro gressieve inkomstenbelasting werd ingevoerd, is dat ook niet gebeurd. En waar zouden die voor de Haar lemsche belasting vluchtende Heem- stcdenaren in het Gooi, of elders, lee- ge huizen vinden, terwyl de kosten van verhuizing ontzaglijk zijn geste gen en iedereen den hemel dankt, dat hij een dak boven zijn hoofd heeft! Nu ik toch spreek van de Haarlem sche belasting, mag meteen gewezen worden op de passage „misschien zijn de financieelu zorgen van Haarlem te wijten aan het gebrekkige gemeen telijk financiewezen". Hier zien we, hoe verkeerd het is verweerschriften zoolang in de portefeuille te laten liggen. Sedert dit stuk geschreven werd, is immers gebleken, van hoe veel belang de nieuwe Haarlemsche inkomstenbelasting voor baar finan ciën is geweest. Het belastbaar inko men is -met millioenen toegenomen. Stonden wij nu in een zaal te debat- teeren, dan zou wellicht de steller van liet rapport antwoorden: „dan heeft Haarlem ook geen uitbreiding meer noodig", maar dan zou ik dit bestrijden met er op te wijzen, dat een grenswijziging niet uilsluitend een financieele aangelegenheid is en zeer zeker niet een financieele zaak van den huidigen dag. Haarlem behoort te vragen niet cm annexatie, maar dat spoedig zal tot stand komen een betere algemeene rijksregeling der gemeente-finau- ciên. Zoo Jezen we in het verweer. De gemeente Amsterdam is daarmee ul sinds jaren bezig, zonder eenig suc ces. Zelfs beeft zij haar zin niet kun nen krijgen, toen een harer vroegere wethouders, Mr. Heemskerk, minis ter was. Wil de gemeente Heemste de deze blijkbaar zeer ondankbare poging weer opvatten, liet staat baar vrij. Haarlem ziet meer prac tisch nut in. annexatie. Dat in het geschrift de toekomst van een „verminkt" Heemstede in de donkerste kleuren geschilderd wordt, is te begrijpen. Toch ben ik niet bang voor slooping van het wan delbosch Groenendaal, wanneer dit, „met de bedrijven, op het overblij vende gedeelte als een looden lost zou drukken." De wetgever weet van schadevergoeding aan besnoeide ge meenten af en zal zeker aanleiding vinden, die ook aan Heemstede toe te kennen. Evenmin zal er sprake zijn van schade, die de steller voorziet voor particuliere eigendommen. Huizen, landerijen, bouwterreinen, hebben een merkwaardige neiging tot stijgen, die waarlijk niet belem merd zal worden door het feit, cat in Haarlem hoogere belastingen worden geheven, dan in Heemstede. Een enkel woord tot slot over bet ideaal, dat de 6teller van het rap port voor oogen heeft bij de tot standkoming van een annexatie. Ik geloof graag, dat de Heemstede- naren zich als één man zouden ver zetten wanneer de vraag werd fe- eteld: „wilt gij liever meer belasting betalen ln Haarlem dan minder in Heemstede?" Maar wat zou de meerderheid van de Heemsteedsche burgerij geant woord hebben, zoo er indertijd eens een volksstemming ware uitgeschre ven over den aankoop van het wan delbosch Groenendaal en over dien van het complex Leeuw en Hooit? Negen van de tien ingezetenen zou den hebben afgeraden daartoe over te gaan, wegens 't risico, de groo te sommen, de overbodigheid \<m een wandelpark en twintig andere bezwaren, waarvan wij dc holheid nu wel kunnen overzien en beoordee- len. Wie met volksstemmingen wil regeeren zou weldra zien, dat hij niets tot stand kan brengen. Daar om bestaat er juist een gemeente raad. En de laatste verkiezing l.teft aangetoond, dat de Ingezetenen zoo wel van Bloemendaal ais van Heem stede, zich volstrekt niet angstig toonen voor do annexatie. De raad om niet op Mr. Bomuns te stemmen omdat hij voorstander van de an nexatie is, werd in geen der twee ge meenten opgevolgd. Met ijver en een parigheid is op hem gestemd. Als de ingezetenen der twee dorpen even veel ijselijks van de annexatie voor zagen, als In hel verweer ls afge schilderd, dan zouden zij wel te hoop zijn gcloopen en op een anderen can- didaat yan de lijst gestemd heb ben. f. C. P. Stadsnieuws Tijdingzaal van Haarlam's Dagblad. Behalve eon aantal nieuwe oorlogs- preuten zijn heden in onze Tijding zaal, Groote Houtstraat 93, dc volgen de foto's tentoongesteld: De nieuwe zeer verbreede toe gangsweg naar het Amsterdamsclie Stadion. De brand in de aspholtfabriek van de firma Stein en Takken te Utrecht De militaire schietwedstrijden door het garnizoen te Dordrecht. De afgetreden Duitsche staats secretaris van Buitenlandsche Za ken Von Kühlmann. Een groep Tweede Kamerleden: le rij v. 1. n. r.: Mr. dr. A. R. van de Laer, J. W. Niemijer. Tweede rij: C. L. v. d. Bilt, A. Zijlstra, mr. Bomans. A. P. Staal man. Derde rij: Mr. J. Schokking, P. Bos, W. C. de Jonge, mr. J. A. do Wilde. irr. Rechtbank Inbraak In da chocolade» fabriek der firma Droste Co. Op den 9e n Mei werd inbraak ge pleegd in de chocoladefabriek van de firma Droste en Co. alhier. Daar bij werden ontvreemd vier bussen vaniline, die te zamen een waarde van f 2500 hadden. Als verdachten hadden zich van ochtend te ver antwoorden twee jongens P. J. J. S. en C.A.M. Beiden bekenden, Het gestolene was door hen te Amster dam voor f 2500 verkocht. Er was bij hen van de opbrengsji van het gesto lene f 237.35 in beslag genomen. Het O.M. dat in het lichUstelde, dat 8. reeds eerder wegens Inbraak tot 2 jaar gevangenisstraf is veroor deeld en dat hem schetste als de autor intellectualis, die den tweeden beklaagde had medcgelokt, requi- reerde tegen hom 2 jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen den 16-jarlgen M. roquireerde het O. M. drie maanden gevangenisstraf. De verdediger van den eersten beklaagde, mr. Pliester, voerde aan, j dat bekl. hem mededeelde dat zn a.s. schoonmoeder steeds had geklaagd, dat zij er met haar Inkomen er niet kon komen cn daarna uit liefde tot zijn meisje tot den diefstal was over gegaan. De helft van de opbrengst had hij dan ook aan die a.s. schoon moeder afgestaan. Daar bekl. uit zwakheid had gehandeld, pleitte spr. clementie. De verdediger van den tweeden beklaagde, mr. Bruch, betoogde, dat bekL ln een slechte omgeving ver keerde, waar steeds over diefstallen werd gepraat, wanneer men -r de courant las, en dat dit mede de aanleiding was, dat bekl. 't verkeer de pad opging. Met den eersten ver dediger meende spr. dat eigenlijk andere personen in hei beklaagden bankje thuis behoorden. Ook mr. Bruch pleitte tenslotte clemen- VAN DEN RAAD VAN STATE. Bij den Raad van State, afdeel ing voor de geschillen van Bestuur is be handeld het bereop van H. Wilgenhof te IJmuiden (gen-. Velsc-n) tegen het besluit van Burg. en Welh. van Vel- sen waarbij aan M. de Kadt te Haar lem voor een proeftijd van een jaar vergunning is verleend tot het oprich ten van een inrichting tot het ver werken van vischlever en traan aan de 3e Havenstraat aldaar. Uit het hierover aan Staatsraad mr. De Vries uitgebracht rapport bleek dat de provinciale hoofdingenieur mei wiens advies Gedcp. Staten zich ver eenigen, van oordeel is, dat de ver gunning definitief doch onder door hem nader aangegeven voorwaarden bahoort te worden ve.rleend. Ook de directeur-generaal van den Arbeid vereenigt zich met dit advies. Het beroep werd bestreden door mej. mr. E. Thiel, advocate te Haar lem, die o.a. aanvoerde dat appellant heeft verklaard, zijn beroep te willen intrekken en hij geen belang meer heeft bij deze zaak. EEN NACHTELIJKE AANHOU DING MET EEN GOEDEN AFLOOP. Hedennacht zagen de^cchercheurs B. en 11. omstreeks 2 uur. twee per sonen langs- den Wagenweg loopen, waarvan de een iets op verdachte wij ze droeg. Onmiddellijk werden de on bekenden gesommeerd om halt te hou den. Zij voldeden evenwel niet aan het bevel en liepen weg. Nog eenige malen werd hun toege roepen stil te staan, evenwel zonder het gewenschte resultaat. Door de rechercheurs werd toen op de vlüéh- elingen geschoten, waarop dezen stil hielden. Bij nader onderzoek ble ken de onbekende mannen te zijn A. v. d. H., bankwerker wonende in de Barendsesiraai en J. V., ele-. tricien wonende in dc Ripperdasieeg, be. den in dienst bij de E. S. M., die na afloop van hun werk in de remise aan de Leidschcvaart, naar huis gin gen. Zij voerden in het geheel geen kwaads in het schild, doch waren zeer geschrokken van het bèvel om stil te staan, daar zij meenden met Inbrekers of aanranders te doen te hebben. Uit angst had eer. van hen- het verdachte "voorwerp wat hij droeg: een glazen drinkflescli op den grond stuk laten vallen. Na het on derzoek konden de aangehoudenen hun weg vervolgen. DE DISTR1BUTIEPOLITIE. Te gen den koetsier A. R., wonende in de Zuiderstront, is proces-verbaal op gemaakt wegens het vervoeren van twee zakken melasse, die in beslag genomen zijn. Wegens het verkoopen van huis houdzeep boven den maximumprijs, is proces-verbaal opgemaakt, tegen den winkelier A. F. W. M. in de Grooto Houtstraat. Drie kisten met zeep zijn in beslag genomen. PORTEMONNA1E VERSTOPT. Door den agent J. de R. t>e Zandvoort is aan het politiebureau alhier, een bruinlederen portemonnaie gedepo neerd, inhoudend f 25.77, benevens een bedrag aan geld, groot 30 cent. De portemonnaie was in het zand te Zandvoort verstopt door drie jongens van Kier, G. P., J. K. en J. v. d. V. De jongens hebben bekend en ver der meegedeeld, dat zij de portemon naie op be Wilsonsplein tc Haarlem gevonden hadden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen de jongens. Een nader onderzoek wordt ingesteld. (Zie vervol* Stadsnieuws pex. 2]. Oponluehtsspe'dag Rijks» Kweekschool Heden hadden de wedstrijden plaats voor de leerlingen der Rijkskweek school op het eerneen tel ijk sportter rein aan de Leidschevaart. Het, weer, dat zich eerst, dreigend toonde, klaar de weldra op, doch de wind bleef voor springen en slingerbal werpen las tig. Do voormiddag-wedstrijden wer den o.a. bijgewoond door den Burge meester van Haarlem, Jhr. mr. W. B. Sandberg, den heer Balfourt, In-1 specteur van de 3e Inspectie op het' Midd. Ouderwijs, den heer Fabius, inspecteur bij het lager onderwijs, den heer Van der I-ey, directeur van d« Rijkskweekschool. De jurv bestond uit de heeren Lui- ting, PelKn. De Vries. Brands. Nieu- wenweg. Ron, M. de Vries, A. J. Meijerin en J. Admiraal. Bi; do wedstrijden zagen we heel mooie prestaties, o.a. bij hoogsprin gen. hardloopen en speerwerpen. Om omstreeks kwart voor elf ringen de deelnemers van de verschillende studiejaren, de stad in. om zich langs bepaalde straten te verspreiden om zich op een door de jury bepaalde E laats op te éelien. Daarna vertrok-, en de jury-leden naar de eindpun ten. om daar het sein van vertrek te geven. Het doel van deze ster-estafette was om uit te maken welk studiejaar het eersl het, terrein zou bereiken. Langs de stralen zag men veel be langstelling voor dezen wedstrijd De uitslag was dat *t 6de studiejaar het eerst aankwam en dén weg aflegde in 3 min 16 1,10 sec. Het 4de studie jaar in 3 min. 18 9/10 sec; het 3de studiejaar in 3 min. 26 4/5 sec. het 2de in 3 min. 36 3 5 ser. en het lste studiejaar in 3 min. 49 7/10 sec. De leiding van het geheel was in handen van den he^r Goeting. leeraar in de gymnastiek aan de Rijkskweekschool. "Hedenmiddag werden ce wedstrij den voortgezet Dit de Omstreken BLOEMENDAAL. Al weer een! Woensdagmorgen is ui; den tuin van den heer K. aan dc Kleverlaan een rijwiel ontvreemd. Inbrekers aangehouden. Uit de villa van den heer H., wo nende aan den Middenduinendaal- schen weg zijn Woensdagmorgen door insluiping uit een solon eenige antieke zilveren voorwerpen ont vreemd. De dieven zijn direct daarop naar Amsterdam vertrokken om het gestolene te geide te maken bij een zilversmid. Deze vertrouwde de zaak echter niet, belde de politic op en beide mannen werden daarop in gerekend. Zij bekenden het zilver te Bloemendaal te hebben ontvreemd. De helde aangehoudenen De K. en S-, beiden uit Haarlem, zijn aan de Bloemendaalsche politie overgele verd. Binnenland ieiegrafisch Weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Juli. Medegedeeld door het Koninklijk Nedcrlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Hoog ste barometerstand onder 765 m.M. In Zuid-Duitschland; laagste 754.9 m.M. te Helder. Verwachting tot don avond van 12 Juli: aanvankelijk krach tige, later afnemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind; meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer: zelfde tempera tuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 757 m.M. Stand van heden" 757 m.M. Vooruit. OPGAVK VAN JOH. M.SCHMIDT Optlclsn GID. O. QRAOHT «7 HAARLEM Thermometerstand 11 Juli Hoogste gisteren F. 70 Laagste heden nacht. r. 63 Hedenmiddag IS uur f, -4 F. 61 de voedselvoorziening. 'ïüorshavn le verde ons versche visch; dc viscli, die wij uit Nederland medenamen, is be dorven. Tot nu toe was hei weer uitstekend. De reis langs de kust van Noorwegen was zeer prachtig. De gouverneur van Ttorsiiavn heeft de officieren van de „Tabanan'' tol een feestmaal uitgenoodigd. De gezondheidstoestand aan hooid' an de „Noord am" is goed. Op de bekende vragen van het Kamerlid Prof. v. Hamel antwoordde de minister van Marine ad interen) De redenen, waardoor l.et uitzenden van het convooi en de daaraan ver bonden kosten werden creditvuar- digd. blijven, naar het voorkomt, ook thans nog gelden.. De ingeslagen weg is zeker de eenige, die in de gegeven omstandigheden zou kunnen leiden tot een rechtstreeksdie gouverne- mentsverbindipg met de kolonie». Het eonvool naar Indlö. Uit Thorshavn wordt aan de Tele graaf geseind: De „Tabanan" arriveerde te Thors havn. Acht mijlen verder ankerde de „Hertog Hendrik" en de „Rengkalis" om bunkerkolen in te nemen. Tegen den avond werd aan de passagiers vergunning ver gunning verleend orn aan land te gaan, wat hun stemming wat opvroo- lijkte. Daar alle klassen klaagden over het onvoldoende eten, kwam de bekende commissie !n ncti De eerste dagen was het aap Koord beter gesteld met Sport en Wenstrütien WATEBJP!OLO. Woensdag avond ia in de zweminrichting aan de Houtvaart een wedstrijd gespeeld tusschen Zignca en A.D.Z. (Ainster. damsche dames zwemclub). Bij «ion aanvang van het spel bleek ul if.de- lijk, dat de A.D.Z. sterker was dan Zignea. Vóór half time werd er dan ook zonder veel moeite 5' goals door Amsterdam gemaakt wat bij het. cmd van het spel vermeerderd werd- met drie doelpunten, zoodat de stand 80 in 't xoordeel van Amsterdam kwam te staan. Het was niet tc verwachten, dat Zignea weer een tweede nederlaag zou leiden na de eerste van Zondag tegen Rotterdam. De Haarlemsche, dames moeten oefenen 'om weer to worden zooals ze vroeger waren, teen er zelfs eens ls gewonnen tegen de sterkste club „de H.D.Z." (Hólland- sche dames zwemclub). Laat den tijd niet voorbij gaan. maar toont, dat ge a.s. Zondag beter kunt. DE OORLOG WESTELIJK FRONT. Do Fran» sche etaf meldtTen Zuiden va» de Aisne heeft, de Fransche infanterio op eenige punten ten Noorden van de hoeve van Chavieny den tegenstand der Duitschers geneei gebroken. De Fransche» hebben zich meester go- maakt van de hoeve van La Grille ea van do steengroeven ten Oosten daar van. Fransche patrouilles zijn door» gedrongen tot aan de buitenwijken van Longpout en zijn het Noordelijk deel van Cory binnengedrongen. NOG GEEN RUSSISCH ULTIMA» TUM AAN DE ENTENTE. Vol gens hei. to Petersburg verschijnende blad ,,Ga!oe" beef', do Sovp-t-regee- ring zich op het laats'e oogenbük be dacht, en het ultimatum, waarbij rij de terugtrekking der Entente strijd krachten van de Noord-Rursisr'.c kust eischte. niet verzonden. Verwacht wordt, dat hef dreigend conflict r.02

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1