HAARLEM'S DAQBLAD De Oorlog. De Vondeling MAANDAQ IS JULI 1918 TWEEDE BLAD SPORT EN WEDSTRIJDEN. Openlachtmiddag voor Gymnastiek op het H.F.C.- terrein aan de Spanjaards- laan. Een massa-uitvoering van 2700 kinderen. Binsdag a.s. zal voor het eerst in j Nederland ee-ue groote gymnastiek- uitvoering door leerlingen van lagere scholen worden gegeven. Het initia-j tief voor dezen openluchtdag is ge nomen door de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Gymnastiek- onderwijzers in Nederland. Het werk door haar ondernomen L=> geen klei- nigheid, gezien het groote aantal kin- deren, dat aan deze uitvoering zal deelnemen, nl. circa 2700, Je weten 1135 jongens en 1209 meisjes. Het massaal optreden van zooveel kinde- j reu, die gelijk een zelfde oefening op bevel uitvoeren is een indrukwekkend gezicht en toont weet, dat door oefe ning en samenwerking iets grootscli kan worden verkregen. De hoofdlei ding berust bij den heer J. Hop en mej. A. Zanstra, terwijl we als me-1 dewerkende leerkrachten kunnen noemen, de dames: M. A. V. Car-1 preau, M. B. Roozen en S. GréeVa, en de heeren A. J. Meijerink, W. Goe- ting, J. Admiraal en H. v. d. Bruggen. De medewerkenden zijn leerlingen van de navolgende schoten: M. U. L. 0. scliool N'o. 1, 2 en 3, Opleidings school voor jongens, idem voor jon- geus en meisjes, U. T,. O. school let- ter A. U. L. O. school letter C, sclio-1 leu No. 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 en verder de Rijksleerschool. Den leerlingen worden school bij school plaatsen aangewezen op de tribunes aan de zijkanten en achter kant van het terrein. Om de orde op het terrein te bewaren zijn 24 leer lingen van het 4e studiejaar der Rijkskweekschool aangesteld als or de-commissarissen. Dc leerlingen worden op 't zijterrein opgesteld. Het terrein tc midden der tribunes is in 4 vakkenverdeeld, van de tribune af gerekend hebben we vóór links vak A, achter links vak C, vóór rechts vak B, achter rechts vak D. Als we het programma eens nagaan vinden we No. 1: vrije oefening door 1435 jon gens op het geheele terrein. N'o. 2 spelen meisjes: le groep; werpvang- bal en bokbal door leerlingen der leerschool in vak A en B, siagbal en werpvangbal door school No. 6 in vak C en D. 2e groep: klein terreinspelen door alle scholen. No. 3. Toesteltur- nen en springen door jongens. Van de tribune gerekend van rechts naar links, üuitsche driesprong (3), ver springen (3), hoogspringen (3) door scholen 3. 4, 5, 7 en opl. school voor jongens en ceisjes. Klassakaal 4 bok ken, 6 bruggen. M. II. L .0. No. 2: Tremplinhoogspringen [2,, M. U. L. O. No. 1 Paardsprmgen (2) door leer school. No. 4. Vrije oefeningen van de plaats en oefeningen met lange stokken, de eerste door leerlingen der leerschool in vak A; door leerlingen M. U. L. O. No. 3 in vak B; door die der scholen nos. 3, 4, 8 in vak C; door die der scholen 5, 6, 7 in vak D; de laatste (de oef. met lange stok ken) door M. U.L. O. no. 2 en U. L. O., letter A in het middenveld. No. 5. Wedkampen jongens; van jcholen 3, 4, 5, 7 in vak A: M. U. L. O. No. 2, U.L. O. lett. A, Opleidings school voor jongens in vak B en D; Leerschool en M.U.L.O. no. 3 in vak C. I No. 6. Evenwichtsoefeningen door leerschool tusschen vak A en B; sprin gen meisjes vèrspringen, vak A; hoog springen vak B, korte en lange springtouwen, vak C. No. 7. M. U.L. O., klassen 7, 8 en I fl: halteroefeningen, M. U. L. O. nos. 2 en 3 in vak A links, vrije oefenin gen M.U.L.O. No. 1 vak A rechts. No. 8. Openluchtspel jongens: Kas- tiewedstrijd 6 klassen opleidings school voor jongens in vak A, Slag balwedstrijd 5 klassen van dezelfde school iu vak C. Bal over de streep, I door leerschool in vak B. Korfbal in 2 velden door leerschool in vak D. No. 9. Vrije oefeningen door 1209 meisjes. Zooals we zien is het programma vol afwisseling en kan voor de leer lingen en verdere toeschouwers leer zaam en aaugenaam zijn. Dank zij de medewerking van B. en W. is de vereeniging in staat gesteld haar werk flink te kunnen opzetten. Wanneer het weer meewerkt belooft het een schitterenden dag te worden en is deze uitvoering tevens een krachtige, werkdadige propaganda voor de gymnastiek op de lagere scho len. Slaagt deze dag n&ar wensch dan zal zoo'n nuttige dag zeker tel- kenjare weer kteren. D« iurnultvvsrine in het btaciion. Het Gewest Noord-Holland, van het Nederlandsch Gyranastiekver- bond gaf gisteren een groote turn- uitvoering in het Stadion, we kun nen in weinig woorden zeggen, hoe deze uitvoering was en wel: ze was schitterend, zelden is een turnbetoo- ging van een gewest zoo grootsch en mooi geweest als deze. Het Stadion leent zich ook goed voor een groote betooging, voor eene op kleine schaal echter niet, daar dan het bezette ter rein wegvalt op het groote veld, nu echter wa3 het geheele middenveld bezet. Aan deze uitvoering namen damesvereenigingen en 43 man- nenvereenigingen deel. Onder de deelnemende vereenigingen merkten we op: Bato met de dames-afdeeling, Sparta, en Concordia, beiden ook met hare dames-afdeeling; alle Haarlem- sche vereenigingen, 's morgens had een estafettenloop plaat3 voor de mannen over 400 M.; voor de vrou wen 4 maal 75 M. De 6 snelste ploe gen zoowel van mannen als vrou wenverenigingen zouden in de fina le 's middags uitkomen. Sparta uit Haarlem liep uitste kend, doch daar een der snelste loo- pers door ongesteldheid moest uit vallen en de reserve moest invallen kon zij zich niet in de zes snelste ploegen plaatsen, doch heeft niette min een mooien tijd gemaakt, In de finale plaatste zich als No. 1 „Amstels Gymnastiekvereniging" te Amsterdam in 48 1/5. Als num mer 2. „U. A. I." eveneens van Am sterdam in 49 1/5 sec., „Spartaans" te Amsterdam werd no. 3 in 49 3/5 sec., „De Halter" van Alkmaar, no. 4 in 50 2/5 sec,, evenals „Jahn" van Edam, deze moesten alzoo loten om 4en en 5en prijs. „Sirason" van Koog aan de Zaan, werd no. 6 in 51 Wat de damesvereeniging be treft, de volgende uitslagen. ,,N. E. A." van Purmerend en „Hebe" van Wormerveer, beiden in 44 1/5 sec., „Hygiea" werd no. 3 in 45 sec., „Acidlles" te Amsterdam in 45 2/5 sec., werd veerde. „Simson I" te Amsterdam in 45 4/5 werd no. 5 en „Amstel II" eveneens Amsterdam werd zesde in 46 1/5 sec. Volgens we even het programma, dan dienen we vooral te wijzen op de gezamenlijke nummers vrije en halteroefeningen. De vrije oefeningen der mannen waren heel goed, de af- marsch in looppas sloeg bijzonder in bij het publiek. De vrije oefeningen der vrouwen waren niei minder mooi en goed uitgevoerd. Het mooi ste nummer van het massaal optre den waren wel de halteroefeningen door mannen en vrouwen gezamen lijk uitgevoerd, deze oefeningen werden dan ook met aandacht ge volgd en de uitvoerenden verwier ven een welverdiend applausje. De vrije oefeningen der mannen werden geleid door onzen stadgenoot den heer Goeting, de halter-oefeningen door den heer M. de Vries en de vrije oefeningen der vrouwen door mej. Hartog. Het nummer springtafel van den Ainsterdamschen turnbond was heel mooi en gaf ons schitterende spron gen te zien welke men eerst na ja ren oefening correct kan uitvoeren. Bij nummer 3 van het program ma: toestelturnen en springen vrou wen, slingerbal, Kennemer turnbond en A T. B.; lichte athletiek van den Turnkring Purmerend, kon men op merken hoeveel vormen en soorten van lichaamsoefeningen er wel zijn, om het lichaam te ontwikkelen, te sterken en vaardig te maken. Voor de gymnastiek is dezen dag een schitterende propaganda geweest. Het mooie weer heeft zeker het zij ne er toe bijgedragen, dat er een op gewekte geest bij de turners en turn sters was en een groot aantal pu bliek de uitvoering bijwoonde. Zwemmen. HET EEN-EN-TWINTIGSTE ZWEM FEEST VAN DE HAARLEM- SCHE ZWEM- EN POLOCLUB H. V. G. B. Onder groote belangstelling vierde de H. V. G. B. haar een-en-twintigsle jaarfeest. Het weer, dat zich yrij goed hield in 't begin, veranderde geduren de de demonstraties in regenachtig weer. De temperatuur van het water was zeer geschikt. Een strijkje ver hoogde in de pauzes7 tic gezelligheid. Heel wat jonge spelers, zelfs ene in dit jaar huu proef aflegden, deden aan enkele nummers mee. De jongere generatie van de H. V. G. B. was goed vertegenwoordigd. Een goed teekenl De verschillende polo-wed- strijden voor het publiek ultijd een van de grootste attracties op een zwemfeest hadden 'n goed verloop en oogslten veel applaus. De goede leiding van Dr. Merens was er borg voor, dat^le spelers, van wie enkelen wel eens wat al te veel van ónder- drukken hielden, geen buitensporig heden begingen. Het blijkt, dat het Uaarlemsche po- lospel nog heel wat moet verbeteren, om een geducht concurrent van bui- tensteedsch polo te worden. Toch roeenen we wel eens slech ter spel gezien te hebben. Het vorig jaar werd de Handelsschool eige naar van den beker door den heer Sprenger uitgeloofd. Ook zal in 't ver volg weer een beker beschikbaar ge steld worden, want een dergelijk nummer mag op een H. V. G. B.- zwemfeesL niet ontbreken. In t schoonspringen, slechts een drietal springers, bleek de heer W. Beekman een baas te zijn. Jammer misten we ditmaal „iets bijzonders". Wel was als nummer XII eenige vraagteekens geplaatst, maar het is bij een vraag gebleven. De jury, die uit de volgende heeren bestond: Dr. W. E. Merens, R, Rem- inelts, arts. Joh. M. Schmidt, S. de Groot en Louis Robert, heeft zich natuurlijk als altijd goed van haar. taak gekweten. Uitslagen: I. Snelzwcmmen 25 M. borst voor Jongens beneden 14 Jaar. le prijs: A. Schiüter, 2e prijs: L. Winkler. II. Idem voor jongens, die in 1918 hun proef aflegden:! le prijs: J. Rein- tjes van Veerssen; 2e prijs P. van El. III. Idem 25 M. borst en rug, jon gens 1416 jaar: le prijs A. Schoon- heyt, 2e prijs L. Minnigh, 3e prijs P. Schous. IV. Snelzwemmen met voorgift: R. Hofmeester le, C. L. Swaalf 2c en F. Schiüter 3e. V. Snelzwcmmen voor padvinders 50 M. borst, le A. Schoonheyt, 2e. H. Morrison, 3e A v. d. Bergh. VI. Estafcite-schoolploegen 4 maal 25 M.: II. B. S. 5-J. c. le, H. B. S. 3-J. c. 2e prijs. Vil. Polo Rotterdamsche Dames- ZwemclubZignea, 41. VIII. Gemengde Estafette 6 maal 25 M.: R. D. Z. C. en Heenisteedsche P. C. tegen Zignea en H. V. G. B., werd gewonnen door de eersten. IX. Competitiewedstrijd waterpolo 2e kl. N. Z. B. tusschen A Z. en H. V. G. B.. 2—1. X. Polowedstrijd tusschen Heem- steedsche P. C. en H. V. G. B. II, om de verguld zilveren NoordeJoo»-me- daille, welke 2 maal achtereen of 3 maal in 't geheel moet worden ge wonnen, 2—1 voor H.V.G.B. II. Met eenige goedgekozen woorden reikte Dr. Merens de verschillende fraaie prijzen uit. Drie Rotterdamsche' dames lieten eenige prachtige sprongen bewonde ren, waarvan vooral de zoogenaamde schroefsprong luide toegejuicht werd. Kasrlom op den Zwemwed strijd te Leioen. Zondagmiddag hield de Leidscho Zwemclub haar Zwemfeest jn de StedeL Zweminrichting in het Rijn- Schiekanaal. Behalve wedstrijden in het snelzwemmen, estafette-zwem men, schoonspringen en figuur- zwemmen, was er ook een wedstrijd in Reddend zwemmen en popduiken. Dit laatste paar aanleiding van de propaganda .welke de Haarl. Red dingsbrigade voor Drenkelingen te Leiden heeft gemaakt. De volgende leden van de Haarlemsche Brigade namen aan den wedstrijd deel n.l. de heeren: W. P. v. Baak, D. N. H. Haase, D. Hetem, W. en A. Schreu- der en J. Witkamp. Aan den heer Haase mocht het ge lukken 2 zilveren medailles naar Haarlem te brengen, ofschoon de overige deelnemers ook mooie pres taties lieten zien; 3e prijs reddend zwemmen, (gekleed) op een afstand van 80 M., waarvan 30 M. met een drenkeling en 3e prijs opduiken van een pseudo-drcnkeling in 4 M. diepte. Waterpolo UITSLAGEN. 2e klasse. A Rotterdam. Maas II—G.Z.O. 2—7. Utrecht: U.Z.C.—R.Z.C. 6-0. B Zaandam: Neptunus I—Triton 3-1. Haarlem: H. V. G. B.A. Z. I 1-2. Dames. Haarlem: Zignea—R. D. Z. 1—4. Buiten de competitie. Haarlem: H.V.G.B. II—Heem stede 2—1. Rotterdam: Rotterdam—Amster dam 2—7. Cricket Hlelrtjilen. Zondagmorgen hield de H. V. „de Kampioen" een wedstrijd over 1 K.M., met den volgenden uitslag: le serie le H. J. Keizer, 2e. J. Wis- ker, n.g. D. Glas. 2e serie: lc. A. Wuring, 2e. J. ten Hove, n.g. J. de Reus. RepGchage: le J. Wisker, 2e J. ten Ilove. Finale le H. J. Keizer, 2e J. Wis ker, 3e A. Wuring. Hiermede verwierf 11. J. Keizer den amateurstiteL In Gverzioht. vorig numer heeft men HERMES—ROOD EN WIT. Rood en Wit heeft gisteren na goeden wedstrijd den Scitiedammers een nederlaag toegebracht, j Hermes wint den toss en kiest fiel den. R. en W. opent met v. Manen en Holdert. Op 33 w ordt de le door H. Offerman gebowled voor 22. Holdert en Greene scoren vlug en met de 160 in zicht wordt de laatste achter het ^wiciiet gevangen. Holdert ver- dwijnt op 102 op dezelfde wijze. Als van Spengler na een goede 27 gebowled wordt, geven Posthuma en v. d. Poll nog solide spel te zien. Als beide uit tiju voor 3» en 43, zijn het kunnen lezen wat de Duitache rijks- weer Piatt en Quarles, die voor dc i kanselier over België gezegd heeft, j runs zorgen. Op 249 wordt de eerste België zal beschouwd worden als voor 31 gevangen. Quarles overleefteen „vuislpand", maar Duitschland 207, Wackwitz en v. Maas, die er j heeft niet het vc ieder 1 maken, en blijft met 26 nol blijven bezetten. I ÏÏJLTJÜÜ, 1" De Duitache pers beoordeelt de re- i Schiedammers is spoedig verteld. Od! >r het bowlen van Piatt, Posthuma en'd*'Vftn ®raaf n°8 al Holdert maken 4 spelers een goeds"8- I totaal. A. Offerman 21, J. Tuyl 39,De Börsencurier schrijft: „Het eer- H. Offerman 25, C. A. Tuyl dito. ste begin van het openhartige pra- De rest faalt en op 153 zit Hermes ten is na een al te langdurig tal- aan den kant. Speeltijd, het bekende men eindelijk gekomen." „prikken" van Hermes en beperkte, in Oostenrijk -is men "t blijkbaar treinenloop, doen Posthuma van ver- eens „-.et de vredesdenkbeelden door dere pogingen afzien. HAARLEM II-V.V.V. IL Haarlem II wordt het eerst naar de mat gestuurd en maakt er 145. (D. Höutkooper 38, Brakel 21, Tïjs- seling 13, de Ruig 22, Jashi 11). A. H. Barentsen 9 voor 62. L. M. Ba- rentsen 1 voor 46). V.V.V. II antwoordt met 58, (A.H. Barentsen 14). Brakel 129. v. Bu ren 7 voor 20, Allart 2 voor 5). Een poging van Haarlem 2 om er een in ningsoverwinning van te maken mis lukt. Als er 3 wickets neer zijn voor 61 runs geeft v. Buren het op. Haar lem 2 wint met 87 runs op de le innings. V.R.A. I—P.O.W. I. Y.R.A. ging het eerst naar de mat en behaalde het totaal van 60. P.O.W. antwoordde met 245. In de tweede innings maakte V.R.A. 116. P.O.W. d won met innings en 69 runs. P.O.W. bi—H.C.C. Het totaal van P.O.W. wordt 274 runs voor 6 wickets. H.C.C. antwoordde eveneens met 274, maar deze wedstrijd werd we gens den regen gestaakt. Ahtletlek Zondag hadden op het terrein van Ajax te Watergraafsmeer de eind- wedstrijden van de competities der Ned. Athletiek-Unie plaats. Om het kampioenschap derde klasse werd Haarlem no. 2 geplaatst, zoo lezen wij in het „M.bl.". 100 M.: v. Balen Blanken 12 3/10 sec., Bley 12 8/10 sec., Boumnn 12 5/10 sec., Vèrspringen: Petri 5.61 M., Bley 5.58 M., Hordijk 5.52 M., Speerwerpen: Petri 30.58 M., v. Balen Blanken 28.92 M., Leverstein 28,81 M. 400 M.: Strijbos 58 4/5 sec., Lapère 57 9/10 sec., Bouman 57 1/5 sec., Totaal 5419,495 punten. Voetbal OM HET GOUDEN KRUIS. AJAX-BLAUW WIT (0-2) Zondagavond is eindelijk in dit seizoen de laatste trap tegen het bruine monster gegeven, dat- nu een rust mag genieten van... zes weken! In het Stadion had de eindstrijd om het gouden kruis plaats tusschen Ajax en Blauw Wit, die door laatst genoemde met 2—0 werd gewonnen. Ondanks den regen schrijft het ..Maandagochtendblad" was de publieke belangstelling weer echt Amsterdamsch: zeker J5.000 toe schouwers waren tenminste van den voor het grootste gedeelte buitenge woon belangwekkenden wedstrijd tusschen de beide groote Amsterdam- sche lA-clubs aanwezig, j Het resultaat was een 2-0-over- winning voor Blauw Wit, de eerste overwinning van de Stadionclub op haar eerste klasse stadgenooten. Beide elftallen hadden een inval- den Duiischen rijkskanselier de laat ste dagen verkondigd. *t Officieuss Fremdenblutt betoogt, dat de Belgi sche quaestie nu geen hinderpaal meer kan vormen voor 't tot stand ko men van den vrede. De Frankf. Ztg. acht de verklaring van den rijkskanselier onmiddellijk door den keizer geïnspireerd. Een stapje naar vredesonderhan delingen? Opvallend is, dat deze Rijkskanse lier niet gesproken heeft van waar borgen die Duitschland Inzake Bel gië van den oorlog eischt. Zien de Duitschers daarvan af? In de Rijksdagzitting is Zaterdag weer veel over den vrede gesproken, althans over het Duitsche vredesver- langen. De meerderlieidssofialist Ebert be treurde de voortzetting van het bloedvergieten in het westen en zui den. „Het Duitsche volk is bezield met den wensch naar vrede; ook de regeering verklaarde herhaaldelijk haar bereidwilligheid tot den vrede. Degenen bij ons, die optreden als oorlogsstokers en annexionisten zijn slechts een kleine minderheid van het Duitsche volk. De regeeringen, parlementen en helaas ook de verte genwoordigers van de arbeiders partijen in de ententelanden hebben tot dusver geen bereidwilligheid tot den vrede getoond. Steeds weer stre ven zij er naar hun volken, door het i in het vooruitzicht stellen van een j eindelijke overwinning en vernieti ging van den vijand, tot voortzet ting van den oorlog op te zwepen. De vijandelijke staatslieden hebben oorlogsdoeleinden bekend gemaakt, welke het politieke en economische leven van Duitschland zwaar zou- i den treffen. Deze gevaarlijke politiek van een worsteling tol de laatste be slissing moet den oorlog voor een on afzienbare reeks van jaren verlen gen. Hoe ook. de uitslag zij, het is zeker, dat alle volken in trooslelooze ellende zouden verzinken. Het Duit sche volk wil een eervolien vrede. Daar dc vijand ons zulk een vrede tot dusverre weigert, zullen wij ook t ditmaal de middelen toestaan, wel- i ke tot bet verkrijgen van zulk een vrede noodig zijn." (Levendige bij val). Geyer (onafhankelijk socialist) ver klaarde evenwel: „Wij willen de menschheid van den ondergang red den en stemmen daarom tegen de credleten." De Rijksdag keurde daarna T nieu we oorlogscrediet van 15 milliard mark goed. Alleen de minderheids- socialisten stemden tegen. Ook de voorzitter betreurde T, dat i nog geen vrede is. „De 3chul<l ligt niet bij liet Duitsche volk of de re geering. In de laatste dagen is van verschillende zijden vastgesteld, dat wij een eervollen vrede willen, doch ook een vrede, die voor de tegenslun ders eervol zou zijn. Deze blijven ech ter staan op hun wil tot vernietiging van ons volk, zoo lat ons niets an ders overblijft dan dezen vernieli- gingswil tc breken. Wij vertrouweu op God's bescherming en op ons dap per leger, opdat dit niet zijn overwin- ningen in dezen zomer den grondslag zal leggen voor een eervollen cu duur- ler, daar Gupffert en Kluft Jr.f ont- I ^amen vrede." (bijval), braken. j Hierop werd de Rijksdag tot 5 No- vember verdaagd. De koning van Beieren wees in een toespraak ook op do vredesgeneigd- heid der centralcn. „Duitschland is ten allen tijde bereid vrede te sluiten. Maar de vijand heeft de werkelijk zeer bescheiden voorstellen van Duitschland met hoon afgewezen. Bijgevolg moet Duitschland verder strijden en overwinnen." De Engelsche arbeidersleider Hen derson sprak in een rede te Nort hampton over den verzoeningsvrede en in verband daarmede over de stem ming bij de volken der Middenrijken. Hij achtte de uit de Middenrijken in gekomen antwoorden op het Engel sche arbeidersmemorandum over de oorlogsdoeleinden voldoende be vredigend om een inter nationale arbeiderscon ferentie te rechtvaardi- e n. Volgens de Köln. Ztg. meldt de Journal du Peuplc, dat de socialisti sche leiders in Frankrijk besprekin gen zijn begonnen met de vakhonden, welke ten doe! hebben van de Fran- sche regeering te verkrijgen, dat zij een aanvang zal maken met, voorloo- pig nog niet bindende onderhandelin gen over de vredesquaestic en een spoedige beëindiging van den oorlog- Do „Frankfurter Zeitung" acht. do politieke crisis in Duitschland niet ge ëindigd, al zal Von Hintze de plaats van Von Kiihlmaun innemen, 't Blad zneent dat de crisis in September wc-er acuut zal worden. Aan 't Westelijk front blijven da fealiieorden kJeine vorderingen ma- en. Do Duitsche staf erkent, dat d« Frauschtn in Castel (15 K.M. ten Z.O, van Amiêns) zijn binnengedron gen. De Frarsche itaf verzekert, dat do Fransehen bij Longpont opnieuw ter rein wonnen. 600 Duitschers werden gevangen genomen en 80 machinege weren buitgemaakt. De Engelschen hebben bij 't Dikke- buscluneer (bij Yperen) hun linie vooruitgebraent cn 260 Duitschers ge vangen genomen. Van 't Italiaansche front worden slechts schermutselingen gemeld. Dc „Echo do Paris" meldt dat do Italiaansche generaals Cadorna, Por- ro on Cxpellc ojj non-activiteit zijn gestold, met verlies van recht op pen sioen volgens hun rang. We herinneren er aan, dat Cadorna ontheven werd van zijn post als bevel hebber (en opgevolgd door generaal Diaz) toen 8 maanden geleden Oosten rijk met een groot offensief tegen Ita lië succes Jiaa. Cadonta werd toen evenwel eervol van zijn post onthe ven en als gedelegeerde van Italië in den oorlogsraad der Entente benoemd. Waardoor Cadorna nu geheel in ongenade gevallen ist Japtn heeft aan de Russische re»ee- ring eca nota doen toekomen over net doel van Japansche troepenlanding in Wladiwostok Volgens deze nota zijn do Japansche troepen daarheen ge zonden om de belangen der geallieer den in 't Verre Oosten te handhaven, evenals dit van de zijde d.r Engel- sche-i aan de Moermankust geschied b. „Het zal van de toekomstige ver houding der geallieerden c-n de Sov jet-republiek afhangen, hoe de troe pen in den eorstkoraenden tijd zullen optreden." Over de actie aan dó Moermaua- kust wordt uit Duitsche bron gemeld: Na de Moermanskust te hebben be zet, zijn de Engelschen Zuidwaarts gemarcheerd. Zij hebben Kem bezet en dasr de leden van de plaatselijke Sovjet doodgeschoten. Andere offï- ciee.e persoonlijkheden hebben zij in de gevangenis geworpen. Verder meldt 't Wolffbureau nog, dat het geheele N'c-ordelijko gedeelte van den Moerman-spoorweg door En tente-troepen bezet is. De Entente-generaals hebben aan de bevolking een manifest gericht waarin uiteengezet wordt, dat elke actie tegen het bezette gebied als een vijandige daad tegen de Entente zal worden beschouwd. Over den toestand in Rusland wordt gemeld, dat de linker sociaal- revolutionairen zich te Petersburg in een der openbare gebouwen hadden genesteld. De inneming van het ge bouw was pas na groote gevechten mogelijk, waarbij machinegeweren en kanonnen werden gebruikt. De stem ming iu Petersburg is opgewonden. Verspreid nieuws DE ZAAK TEGEN CA1LLAUX, den oud-minister van Frankrijk, vordert niet hard. CaiUaux is nu 50 maal ver hoord en nog is de zaak niet naar naar een rechtbank verwezen. DE LUCHTOORLOG. De Duit sche staf meldt, dat in Juni 468 vijan delijke vliegtuigen en 62 kabelballons zijn neergeschoten. De Duitsche ver liezen zijn 153 vliegtuigen en 52 bal lons. IN PORTUGAL. Te Lissabon zijn onlusten uitgebroken tusschen tegen Feuilleton door PAULTRENT. (Geautoriseerde vertaling). 80) De overigen waren allen in de wachtkamer, behalve Mason, die ver dwetnm was. Strand wisselde een handdruk met Ludy Cora, toen met Sylvia en eindelijk met Joyce. Ik ben zoo blij ik ben half gek \an blijdschap, fluisterde Joyce hem toe. Ik ben heuscil trotsch op mijn vader, zeide Sylvia opgewonden. Ze mogen nu op hem schelden, maar hij heeft zich kranig jjehouden ik ben trotsch op hom. herhaalde zij iet wat uitdagend. We zijn allemaal trotsch op hem, zeide John rustig. Ik stel voor, nu allemaal naar 't hotel to gaan en daar 3umen te sou- peeren, zeide Sylvester, intu3scnen Lady Cora vragend. Dut is een uitstekend idee, zeide Lady Cora en zij maakten zich gereed het stadhuis te verloten. Maar toen de deur openging, ston den ze voor een dichte menigte. Daar is hij! klonk het en voor John er op verdacht was, vatten ster ke armen hem aan en werd hij op de schouders geplaatst, die zijn gewicht niet teiden. Onder daverend gejuich werd hij naar het hotel gedragen en toen wa ren de opgewonden gemoederen nog niet voldaan; geruimen tijd bleef dc menigte nog buitot» bijeen. Het was een natuurlijk instinct, waardoor zij goed trachtten te maken, dat zij een onschuldig man door hun verdenking onrecht hadden aangedaan. Het souper werd in een aparte ka mer gediend en toen zij hun plaatsen nan de tafel innamen, hoorden zij nog steeds het luide gejuich en Joyce glimlachte gelukkig. Instinctmatig haddon de aanwezi gen zich gepaard en elk der drie man nen had de vrouw naast zich, die hij liefhad. Maar zij waren allen stil, want aller harten waren te vol om tot een levendig gesprok te komen. Eens werden zij gestoord door een boodschap van een Londenscheu re porter, die John wilde interviewen; maar John weigerde hein te woord te staan. Ik heb geen reden om met de „Morning Herald" te dwepeu, merkte hij grimmig op tegen Sylvester. Deze glimlachte; maar daarna zoch ten zijn oogen die van Lady Cora cn hij fluisterde haar toe: Jammer, want dat interview zou de moeite, waard zijn geweest. Ja, en toch toch heeft Strand niet het gezicht van een gelukkig mensch. Wat zou hem hinderen? Ja, je hebt gelijk, antwoordde Sylvester na een zijdelinkschen blok op Jolm. Ook Joyce was tot die conclusie ge komen en zij voelde zich zeer bezorgd. Zij hadden allen goed gezien; nu kwam de reactie bij Strand cn hij dacht aan Southwold, zijn vader. In het diepst van zijn ziel lag ook een gevoel van verlichting, dat hij in staat 'was geweest zic'n van alle blaam te zuiveren, zonder te onthul len welke oneervolle rol ile premier in de zaak vervuld had, want hij kon niet vergeten, dat hij diens zoon was. Een man zonder naam, en dat was de oorzaak van zijn somberheid. Wat zouden zijn vrienden hier van hem denken, als zij wisten, dat hij voor de wet geen vader hud. Hij verbeeldde zich. dat zij hem zouden verachten; toen echter herinnerde hij zich plotse ling hoc Joyce de medcdeeling had opgenomen maar zij had hem lief! Sylvester liicf zijn glas op en keek hem aan. Strand, Ik ilrink op jc. toekomst, zeide hij en met geestdrift werd dia toast door allen gedronken. Toen het souper afgelcopen was en Lady Cora zeide, dut het tijd was om afscheid tc nemen, ging de deur open en verscheen Mason. Strand zeg 't me openlijk, als Ik niet welkom ben. zeide hij. Tot antwoord stak Strand hem zijn hand toe, die de mïllionair stevig drukte; maar onmiddellijk daarop wendde hij zich tot zijn dochter. Nu? vroeg hij, en tot antwoord sloeg zij haar armen om zijn hals en kuste ze hem., Ik kan Jc zeggen, dat ik blij ben, dut dat achter den rug is, Sylvia, nu kom je thuis, niet waar? En dan kan je meteen je koffers pakken, want we gaan met de eerste boot naar New- York, zeide hij, en zij verzette zich niet tegen zijn besluit. Lady Cora was naar John gegaan cn legde nu haar hand op zijn arm. Ik kan je niet zeggen, hoe geluk- dig ik ben, dat alles in orde is. Ik heb er zoo'n verdriet over gehad. Jc bent zoo hartelijk voor me ge weest et» Sylvester niet minder, antwoordde hij zenuwachtig. Ik hoop. dat we met ons vieren in 't vervolg goede vrienden zullen zijn. zeide zij, Joyce aanziende. Ik ben je zoo dankbaar voor 't geen je gedaan hebt, zeide deze op warmen toon. Ik weet zeker, dat jij mijnheer Sylvester overgehaald hebt, om hierheen te komen. Mijnheer Sylvester behoefde niet overgehaald te worden, die had zelf het plan al gemaakt. Robert, ik ben klaar hoor! Goedennacht, John. Lady Cora wisselde met allen een handdruk en ging toen neen met Syl- ester. Toen zij weg was, sprak nie mand en liet was Cranston, die het eerst zijn gedachten onder woorden bracht. Ze is een loyale vrouw, en een goede vrouw ookl zeide hij. Kinderen lief, zei Mason nu tot Sylvia en Joyce, vindt je niet, dat het tijd is om naar'ned te guan? Het is een vermoeiende dag geweest Sylvia kuste haar vader en Joyce trad op Strand toe, maar zij bleef aar zelend staan. John, je voelt je niet gelukkig. Wat is er, beste? fluisterde zij. Maar die vraag was overbodig; zij kende dc oorzaak van zijn verdriet maar ui te goed en een gevoel van haat tegen Southwold rees bij haar OP- - Goedennacht, beste, zeide z j be droefd. Goedennacht, Joyce. Je weet r.tel hoeveel goed je innige sympathie me gedaan heeft. Nu heb ik werk voor me en ik zal slagen in "t geen ik me voorneem. Ja. ik zal mezelf een naam scheppen, zoldo hij, diep geroerd. Zij drukte zijn hand en haastte zich weg, want de tranen kwamen luiar in de oogen en zij wilde niet, dat hij haar droefheid zag. Sylvia volgde haar en toen zij weg was, zeide Ma son tegen John: Waarom heb je me de deur niel gewezen? Omdat ik u begrepen heb, mijn heer Mason. Ik ben ervan overtuigd dat u me nooit kwaad heeft willen doen, antwoordde John kalm. Ik had niets anders dan een be dreiging op 't oog. 't Was die schurk van een Southwold, die alles bedreven heeft. Ik had grooten lust hem aan da kaak te stellen, maar ze zouden me beslist niet geloofd hebben. En ter wille van jou heb ik mijn mond inaar gehouden- Ik heb je heel wat kwaad gedaan, en bij wijze van vergoeding heb ik ecu cheque naar Je bankier gestuurd. Is de som niet groot genoeg, dan zeg 't maar. Dat kan ik niet aannemen, ant woordde Jolm glimlachend. Ik sla daarenboven nog altijd bij u in da schuld. Onzin, als je er een rechtszaak van maakte, zou je een groote scha devergoeding kunnen eischen. Ik verlang geer. schadevergoe ding van dien aard. Toen ik u zoo juist de hand gaf. wilde ik daarmede te kennen geven, dat wat mij betreft het verleden vergeten is. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5