Huw: Dagbud Stoop's^ Bad. De Vondeling De Oorlog. Stadsnieuws Onze Lachhoek TWEEDE BLAD. Donderdag 18 Juli 1818 De heer EU. G'uypers, architect van „Stoop's Bad", heeft op het congres te Maastricht op 21 Juni j.l. voor de Vereeniging van Volks- en School- baden een rede gehouden over bouw en inrichting van bad- en zwemin richtingen in verband met den bouw van „S t o o p 's Ba d" te Bloemen- daal. Daar een verslag van deze rede niet verschenen is, heeft de heer Cuypers ons er op ons ver zoek inzage van gegeven. Wij ont- leenen er het volgende aan. Spr. begon met er op te wijzen, dat de .eischen, aan een bad- en zwem inrichting te stellen, niet zijn te om lijnen maar dat deze, naar gelang het begrip hygiëne meer tot het volk doordringt, steeds hoefeer zullen worden. Opdat de jeugd kan opgevoed wor den in het denkbeeld, dat een goede verzorging van het lichaam natuur lijk en vanzelf sprekend is, zullen - -aldus spreker staat en gemeen te zich moeten bezig houden met al les wat hierop betrekking heeft, ruaar: t ij d e 1 ij k, want wij moeten zoo ver komen, dat een badkuip of douche-gelegenheid in iedere wo ning, hoe klein ook, aanwezig is. Om in het overgangstijdperk in.de bestaande leemte te voorzien zal men gemeentelijke badhuizen met kuip- en douchebadcn moeten bou wen. Als een bad- en ^wem-inrichting, welke met de meeste buitenlandsche in ieder opzicht kan wedijveren, be handelde spr. daarna uitvoerig Stoop's Bad, welke model-inrichting de heer Stoop geheel uit eigen mid delen liet bouwen. In dc eerste plaats besprak de heer 'Cuypers de douche-ruimten, waar een ieder zich geheel en ongegeneerd kan ontklecden en grondig het li chaam reinigen, voordat men in het zwembassin komt. Door de lage af scheiding (pl.rn. 1,30 M.) is iedere cel van den omloop afgescheiden, terwijl toch de badmeester de ,,dou- chenden" in de cel kan controleeren. In de cel is behalve de douche voor koud en warm water een voeten- waschbak, die tegelijk als bidet dienst doet en eveneens van stroo- mend water is voorzien. Als "verdere technische bijzonder heid deed spr. nog opmerken, dat in iedere kleedkamer een bak van aardewerk is aangebrachtwaar het zwemgoed na het bad wordt afgelegd, zoodat het aan de buiten zijde door den badmeester kan weg genomen worden en deze zoodoende tevens kan controleeren, welke kleed kamer spoedig vrij komt. De grootste lengte van het bassin is pl.m. 32 M., de breedte 12 M., de grootste diepte 3.50 M. Wat de situatie van het gebouw aangaat: de heer C. deelde mede, dat hat gelegen is lusschen de villabebou wing op de kruising van twee wegen. In den middenbouw is de zwemhal ge projecteerd met ververscliingsruimte, kapperswinkel en schermzaal in den voorbouw. Aan weerszijden bevinden zich de mannen- en vrouwenkuip baden. Rechts en links meer naar achteren op het terrein de woningen voor badmeester en machinist en het ontijzoringsgebouw. Op het achterter rein zijn de tennisbanen aangelegd; ook is er gelegenheid het hockeyspel le beoefenen op twee velden. In den voorbouw is aan de linker zijde van de hol een koffiekamer met keukentje; des zomers kan dan ook het terras hij deze koffiekamer wor den gebruikt. De kapperswinkel is ook direct van buiten af toeganke lijk, zoodat de gewone klanten geheel buiten het heil rijf der bad- en zwem inrichting om kunnen worden be diend. Onder de zwemhal zijn in den ach- terbouw de wasscherij, drogerij, lin nenkamers, machinekamer; reinwa- terkelder enz. Op de verdieping bevinden zich in ae vleugels de kuipbaden, terwijl in den voorbouw, in directe verbinding met de zwemhal, een turn- en scherm- 2aal is gebouwd. Aan dc linkerzijde daarvan zijn eenige douches en kleedkamers bij de scliennzaal en aan de rechterzijde vindt men de Directeurskamer met kantoor. Feuilleton door PAULTRENT. (Geautoriseerde vertaling). 82) Het geoeurde niet dikwijls, dat South- old aan het verleden d-icht, maar nu ging plotseling zijn geest terug naar de dagen van zijn jeugd en zijn vriondschap met Cobden. Het verraad jegens zijn vriend was de .eerste zwarte daad in zijn leven ge weest, maar nauwelijks had hij haar bedreven, of ze had hem berouwd. Niet omdat hij er de slechtheid van inzag, maar omdat zijn liefde voor de bruid van zijn vriend weldra ver vlogen was. Het had hem dan ook weinig getroffen, toen hij haar dood vernam; toen reeds was de politiek rijn eenige harlstocht en spoedig kwelde z-jn geweten hem dan ook niet meer. In zijn verdere leven was net niet dikwijls noodig geweest om zonder consideratie te handelen, maar wanneer er eenig voordeel mede tc behalen was. had hij nooit geaarzeld. Jiij wist echter steeds zoo meesterlijk w intrigoeren, dal niemand ooit tot Ovxrxioht. Het is al zoo dikwijls in den stel lingoorlog gebleken, dat, indien de eerste stoot bij een nieuwen aanval niet de gewenschte uitwerking iieeft, de tweede en derde stooten van het aanvallende leger telkens minder sterk in kracht zijn en dat kort daar na het even-golvende front weer ver stijft. Dit lijkt thans ook weer het geval. Ten westen en oosten van Reims zijn hevige aanvallen gedaan en die ten westen der Kathedraalstad heeft aanvankelijk wel succes gehad, maar de troepen der Entente zijn dadelijk, met onverzwakte energie begonnen, om den aanval niet alleen te stuiten, maar zij hebben weer terrein torug kunnen veroveren. De Duitsche golf, die ten westen van Reims aanspoel de, is weer aan het terugstroomen. De hoogtij is daar blijkbaar weer voorbij. In elk geval is de Duitsche aanval niet in zulk een grootschen stijl op gezet, als de voorgaande; ook wat den aard betreft. Als men het kaartje van gisteravond nog eens be ziet, blijkt het dat de zak in het front ten westen van Reims de richtingslijn naar Pa rijs aanwijst. Dat was dus da aan val op de hoofdstad des lands. Uit dien zak heeft zich bij dezen aanval een secondaire iudeuking van het front gevormd, die niet op Parijs doelt, maar blijkbaar de richting is N.W.— Z.O., het Entente-gebied van lleims begeert te omgraven. De weinig succesvolle aanval ten oos ten van Parijs bij Le Main de Massiges N.O.—Z.W. bedoeld duit er op, dat de Duitschers met deze beweging uit liet oosten in sa menwerking dachten met die uit het westen van Reims. Waren zij beide beter geslaagd, dun zouden de beide Duitsche tioepsn elkaar ten zuiden van Reims ontmoetend, het Geallieer de land-schiereiland tot een eiland hebben afgegraven en dap was het lot der stad waarschijnlijk bezegeld geweest. Het blijkt, dat de Duitsche bevel hebber het eerste grootsclie plan, al thans voorloopig, heeft laten rusten en zich thans alleen met Reims bezig houdt. In lusschen zal die aanval op Reims wel de bedoeling hebben te dienen als eerste etappe op weg naar Parijs. Maar zoover is het nog niet; ?t schiereiland van Reims is nog met •een solide basis aan het Entente- land verbonden en van den recht- streekschen aanval op Parijs is blijk baar afgezien. Uit dit oogpunt beschouwd is de winst van 18.000 gevangenen voor de Duitschers van weinig belang. Havas meldt uit Parijs, dat de tweede dag van het offensief den aan- vankelijken gunstieen indruk ten eenen male bevestigt, wat het heele uitgestn-kte. frout aangaat. Al slaag den do Duitschers er ook in. over eeni ge honderden M. veld te winnen, het verdedigingsstelsel der Franschen raakte nergens in liet godrang en het terruggaan had niet de minste nadee- ■igo uitwerking. Do 9lag, die in den nacht was afgebroken, herleefde Dinsdagochtend en raasde den heelen dag door. Do Duitschers hadden het. vooral op de Maine gemunt. Afdeelingon van Vou P.'Vnni, die op eenige puntc-n over de rivier hadden kunnen komen en in de richting van Montmirail oprukten, werden volslagen gestuit. Do Fran sche infanterie bevocht zelfs een stel ling, die liet dal van de Main:- volko- ;men behccrscht. De Duitschers staan er in hun zakvonuige positie leelijk voor. De Duitschers hebben zich, aldus teruggedrongen, toen Oostwaarts ge wend, maar hun vooruitgang bij Ma- reuil zelf in Fransche handen ge bleven gaat de 1600 M. niet te bo ven. Beoosten Reims ziju de legers van vou Mudra en Von Einem na een nieuw voorbereidend geschutvuur ten aanvat getrokken, maar het onder linge verband liet te wenschen. Do Franschen herstelden zich in een ge- vecbtaste]ling op den grooten weg, dier de vijand slechts op één punt kon bereiken, n.l. Prunay. Overal elders liepen in dezen sector dc aanvallen dood. De verliezen der Frauschen ziju zeldzaam licht, vooral tea Oosten van Reims. De Frausclie aanvoering heeft geen reserves aan liet front verplaatst, uit sluitend de linie-troepen cu hun re serves ondergingen en pareerden den stoot. De Daily Telegraph verneemt' de ontdekking eener min eervolle han delwijze kwam. Voor de wereld was hij dc groote staatsman met hoog staande principes, die zijn geheale le ven gewijd had aan zijn vaderland. Maar nu voelde zich moede, zeer moede en kwam er een groote nei ging bij hem op om zich uit het pu blieke leven terug te trekken. De een zaamheid in zijn stil huis begon hem te drukken en hij besloot zich naar zijn broei te begeven. Lady Cora was juist uit Loamshire teruggekeerd en zat bij haar vader, toen hij binnen kwam. Je voelt je zejker zeer voldaan over je handelwijze, zoide hij op iro- nischen toon. Ik schaam mij over u; ik heb juist alles aan vader verteld, ant woordde zij uiterst koel. Gerald het is immers niet waar? vroeg graaf Aldcburgh aarze lend. Ik weet niet, wat zij je verteld heeft. - Dat jij met Mason dat complot hebt gesmeed natuurlijk is het niet waarl Southwold was geneigd een leugen te zeggen, maar toen hij den verach telijke» blik zag in de oogen van zijn nicht, kon hij het niet. Het was noodig om dien man uit den weg te krijgen, antwoordde hij geërgerd; maar toen schrikte hij van Woensdagochtend 8 uur van het front iu Frankrijk Wel vier maanden ge leden verwachtte de Fransche leger- aanvotring een aanval in Champagne en ik herinner mij zeer goed dat ge neraal Gouraud de mopnjkheid er van be6prak, één dag vóör den aan val op St. Quentin. Van dien dag af is het leger in Champagne op zijn hoede geweest en het is voor een groot deel te danken aan Je verscheiden mijlen diepe ver- dedigingszóno, dat het offensief zoo spoedig is gestuit. Zondagnacht zetten de Fransche kanonnen hun beantwoordingsvuur in, feitelijk vóór dat het voorberei- dingsvuut van den vijand een aan vang had genomen. Ckhlons, op 20 inijl achter de linies, is langen tijd' door de bezoeken van vijandelijke vliegers geteisterd. Onmiddellijk na Zondagmidder nacht viel een zware granaat op de stad en als was dit een sein, zoo licht te de noordelijke horizont- door de stralen van honderden kanonnen op. De grootste kracht van het Duit sche geschut werd ontwikkeld op de vooruitgeschoven stelliugen, die bezet waren door waarnemers en kleine groepen vau onverschrokken lieden, wier teak het was een zwaar vuur op den vijand te richten, wanneer deae naderde eu ua deze voorloopigo ver dediging te ontkomen, Zij offerden zich zei® hiermede heldhaftig op. Do Oostenrijksche Kamer is, na 1 maanden verdaagd te zijn, daar Seidler met dit huis geen huis wist te houden, weer bijeengekomen. Aan deze bijeenkomst is een bespreking voorafgegaan tusschen den minister president en do verschillende partij leiders, welke nog al heel wat com mentaren heeft verwekt, 's Middags had n.l. een ministerraad plaats dien Seidler slechts kort bijwoonde om daarop een onderhoud met den kei zer te hebben. Tengevolge van dit on derhoud werden met groote haast dé partijleiders tol een conferentie uitgenoodigd. Deze had eerst des avonds om elf uur plaats, maar de leiders, waar het op aan kwam, nl. de Tsjechen en de Polen, verschenen niet. En om dezen was 't juist te doen, daar, zoolang zij obstructie te gen Seidler drijven, deze do machti ging voor de voorloopige begrooting en de kredieten niet kan krijgen. De haast, waarmede opeens 's avonds laat nog de partijleiders werden bij eengeroepen, deed allerhande ge ruchten ontstaan: er zou een plotse linge keer in het vredesvraagstuk zijn ontstaan, het huis zou ontbon den worden, Seidler zou aftreden, enz. Al deze geruchten zijn onmid dellijk offiöieel tegengesproken. Een feit is, dat het huis thans bij een is, doch dat de moeilijkheden voor Seidler volgens de Frankfurter er niet- minder op zijn geworden. Daar immers ook de sociaal-demo craten besloten hebben om tegen oor- logscredleten en voorloopige begroo ting te stemmen, kan Seidler hier voor geen meerderheid vinden en tóch moeten beide binnen 14 dagen worden goedgekeurd, wil niet weer, ais tijdens de twee en een halfjarige toepassing van artikel 14, de regee ring 's lands gelden uitgeven en op- eischen zonder toestemming van de volksvertegenwoordiging. De toestand voor Seidler is dus zeer moeilijk. En wanneer straks binnen- en buitenlandsche politiek, liet militair beleid en de voedselvoor ziening ter sprake worden gebracht, zal d6 minister-president voor lieete vuren komen te staan. Want de onte vredenheid in Oostenrijk is groot, zooals de laatste staking wederom bewezen heeft. Aan de rede van Seidler i3 het vol gende ontleend Ministerpresident Seidler, door de Tsjechen met lawaai eu geschreeuw, door do Duitschers mei levendigeu bijval en applaus ont vangen, verwijst allereerst betreffen de deu buitenlandsche" toestand naar de heaen gepubliceerde uiteenzettin gen vau deu minister van Buitenland sche Zaken, waarbij hij do strijdme- thode der vijanden besprekend, ver klaart De shccessen der verbonden legere zijn er eeu waarborg voor, dat- de vij anden met de wapenen liun plannen niet kunnen doorzetten. Ook door de blokkade zullen zij onzen wil niet buigen. Wat de binnenlandsche pro paganda betreft, ziju de desbetreffen de middelen, van onzo vijanden zoo absurd, dat zij slechts van diepe mis kenning van onze toestanden getui gen. Op de onverzwakte nanhankelijk- neii jegens de dynastie, op de staats- trouw in het kader der monarchie, zullen ook dez© pijlen afstuiten. (Le vendige bijval en applaus links.) Ge troost mogen wij in de toekomst zien. Vereenigu met onzo trouwe bondge- nootcu (bijval links) zulleu wij net einde van den wereld-oorlog afdwin gen, dank ziji de innige gemeenschap de verachting ran den broer, op wien hij altijd uit de hoogte had neer ge- gezien. -- Dus heb ik een schurk tot broer, zeide graaf Aldeburgh met onbe schrijfelijke bitterheid. Als je je 7.00 bespottelijk aanstelt, geloof ik, dat ik beter doe met heen ie gaan. Je beschouwt de zaak niet van het juiste standpunt. Ik werk lot heil van het land en Strand stond dat heil in den weg. En daarom smeeedde jij een laag complot om hem ten val te brengen! Als de belangen van 't land op 't spel staan, ontzie ik niemand. Neen. zelfs je eigen eer niet, vul de zijn broer verachtelijk aan en Southwold verbleekte bij die beleedl- ging. 't Is nutteloos om te probeeren, je de zaak duidelijk te makén, ant woordde hij op matten toon. Ik geloof datje krankzinnig bent, Gerald! Je moet je ontslag nemen. Onzin! Als je 't niet doet, zal Ik er je toe dwingen. Goede God! En ik ben altijd zoo trotsch op onzen naam ge weest! En als ik stierf, zou jij dien ouden, onbevlekten titel voeren! Dat zal niet gebeuren! Je verlangt, dat Ik mijn ontslag neem? vroeg Southwold kalm. en zijn gezicht zag spierwit. Ja, luidde het besliste antwoord. met hen, welke wij voor de toekomst hopen te veraterkon en uit te breiden. Vooral het beproefde bondgenoot schap met Duitschland (Heiigeroep links; ia voor ons. als voor onze bond- genooten, do beste waarborg, dat wij voor altijd onze plaats onder de sta ten der wereld behouden en onzen volkeren de voorwaarden voor een vrije en zegenrijke ontwikkeling kun nen vérzekoreu. Maar zij zijn ook verre f van een bedreiging voor an dore siaten en zullen veeleer een nut tige eu werkzame schakel voor het schepjjen van de toekomstige vredes- betrekkingeu der verzoende wereld blijken. De miniater-preeideut bespreekt uitvoerig de voedingstoestanden, waarbij nij de bekende oorzaken van de tegenwoordige stagnatie uiteenzet eu verklaart, dat de nieuwe oogst met alle middelen bespoedigd wordt. De volle opbrengst van den nieuwen oogst zal voor begin Augustus uiet aan breed© kringen van de bevolking kunnen worden geleverd. Bij de bespreking der binnenland sche politiek herinnert de minister president aan de weigering van de Tsjechenclub om aan ae grondwets herziening mede te werken en ver klaart Wanneer de regeering zich niet aan het verwijt van politieke Sassiviteit wil blootstellen, moet zij. atgene doen, wat zij doen kan, n.l. haar program van nationale autono mie doorvoeren. Zoo ontstonden de verordeningen, betreffende de dis- t-ricts-iudeeliüg van Bohemen. Wan neer men daarin een aanwijzing van een Duitschen koers ziet, zal ik de laatste zijn om dat te willen tegen spreken, want wanneer er een poli tieke koers in Oostenrijk is. kan het sléchts een zoodanige zijn, dat aan de gerechtvaardigde belangen van het Duits die volk bescherming verleend wordt. (Levendige bijval en applaus links.) Oostonrij,k laat zich niet tegen de Duitschers en evenmin zonder de Duit schers regeeren. Het is een nauwe lijks begrijpelijke dwaling, wanneer vaak aangenomen wordt, dat aaneen sluiting van de niet-Duitsche partijen op zichzelf tot lvet vormen van een meerderheid kan leiden. D'e rnggegraat van dezen veelvormi- gen staat i? nu eenmaal het Duitsche volk en zal liet steeds blijven. De re- geering is vastbesloten aan den in geslagen koera vast te houden en zich bij het verder gaan er niet van te la ten afhouden. Voor de partijen, die thans afzijdig blijven, staat de deur tot een vergelijk steeds wijd open. Bo ven deze deur staat echter geschre ven: Welkom voor allen, die trouw zijn aan dynastie en staat, (Langdu rige, stormachtige bijval en applaus links). In dit standpunt ligt natuurlijk niet de geringste haat tegen andere volksstammen. Frivool en dwaas zou een regeering zijn, die zich aan zulk een vijandschap zou schuldig maken. Het zou des te dwazer zijn, daar een dergelij',ke gezindheid geheel en al on- Duitsch is. (Stormachtige bijval). De Duitschers in Oostenrijk verlan gen met het volste recht alleen er kenning van 't principe, dat in den kring van gelijkgerechtigde nationali teiten het Duitsche volk de hem vol gens zijn geschiedenis en cultuur toe komende positie deelachtig wordt. (Bijval). De Duitschers in Oostenrijk eischen voor zich niet meer dan in rust te leven en zich in rust te kunnen ontwikkelen. Do regeering zal er naar óstreven, ook in Galicië aan de behoeften van de daar wonende volksstammen volle recht te doen we dervaren. De minister erkent het bijzonder belang van de quaestie der sociale politiek en noemt als een der voor naamste sociale plichten van regee- ring en parlement, behoud en onder steuning van den ernstig in gevaar gabrachten middenstand. Het Huis zal bewijzen, dat het parlement nog steeds een steunpunt is voor de trouw aan staat ed constitutie. Ten slotte protesteert de premier te gen de bewering, dat hij een vijand van het parlement is. Hij constateert, dat hij ïloor de laatsto verdaging van het parlement de ineenstorting van het parlementarisme wilde voorko men. De minister-president wenscht slechts één ding, dat het Huis, on danks allen twijfel, het volledig be wijs van zijn werkzaamheid zal bren gen. (Levendige bijval links. Men wenscht den premier geluk). DE NOOD IN OOSTENRIJK. Vrij lag 1.1. heeft te Weenon een zeer druk bezochte vergadering van de organisaties van het Weensche spoor wegpersoneel plaats gehad, waarop door de deputatie verslag werd uitge- bracht van haar besprekingen met de regeermg over de ingediende eischen. Dc spreker Schwab wees er op, dat tegenover de regeering do noodtoe stand der spoorwegarbeiders wa3 uit eengezet en dat dezen than9 definitie ve hulp verwachten. De afgevaardigdo Heine verklaar de. dat de ingediende eischen door zijn prrtij in liet parlement ter spra ke zullen worden gebracht. Hij waar schuwde de regeering niet aan mili- tairiseering der spoorwegen te den ken...... (Hier heeft de oensuur een Ik verlang een paar uur om cr over na to denken. Je kunt bet op je gezondheid gooien, dat zal iedereen gelooven, zeide graaf Aldeburgh meedoogenloos. Ik zal je mijn besluit laten weten. Zonder verder iets te zeggen verliet hij hen, en het eenige wat hij voelde, was verontwaardiging over hun hard oordeel. Zij waven volkomen on machtig zijn gezichtspunt te begrij pen, dat voor hemzelf toch zoo dui delijk was. Zelden was zijn stap zoo loom en moede geweest als toen hij zijn huis weer betrad. De knecht, die hem open deed, zeide, dat er een bezoeker was: Mijnheer York Cobden. Y'ork Cobden, herhaalde South wold werktuigelijk en hij begaf zich naar de bibliotheek. Nadat Joyce weggegaan was, had de verpleegster de grootste moeite gehad om Cobden rustig te houden, en den volgenden morgen vroeg hij terstond om de couranten. Met beven de vingers vouwde hij ze open en dadelijk vielen zijn'oogen op de groo te letters van het sensatie-bericht. Goddank, zeide hij trillend van opgewondenheid, toen hij alles gele zen had. Langen tijd lag hij heel stil zich verheugend in het feit, dat John vol komen gerehabiliteerd was; maar toen werd hij weer rusteloos. Tegen paar regels uitgestoken, waarin waar schijnlijk met. staking werd gedreigd.) Twee machinisten, die het woord voerden, betoogden, dat het- inachine- persDiifcel van honger op de locomotief bijna omviel. Frau Plohn, do presidente der keu kens voor Oostenrijksch spoorweg personeel, schilderde den nood, die in do sczinnen der spoorwegarbeiders heerscht en wees er op, hoe de kinde ren steeds meer door de tuberculose worden aangetast. Een stormachtig applaus weerklonk door de zaal, toeu de afgevaardigde Mölier verklaarde, dat de spoorweg beambten vóór alles ook den vrede verlangen, om een einde to maken aan den nood. Wat deze spreker nog vérder zeide en eveneens een luid ap plaus uitlokte, is door de censuur ge schrapt. Ton slotte werd een resolutie aan genomen, waarin de toezeggiugen der regeering als onvoldoende werden ge- quaiificeerd en waarin té kennen werd gegeven, dat, wanneer de regee- ring goen hulp verleent, do spoorweg- arbeideis de verantwoordelijkheid af wijzen voor alle eventueele gebeurlijk heden. J In een tweede resolutie werd de sympathie uitgesproken met het Ilon- gaarsehe proletariaat in den strijd, aien het te voeren heeft. DUVAL TERECHTGESTELD. Duval is terechtgesteld. Hij kwam om vijf uur precis? aan de gevangenis te Vmcennes aan, waar hij door de bur gerlijke autoriteiten aan de militaire autoriteiten werd overgegeven. De veroordeelde vertrok eenige minuten later per rijtuig naar het voor do te rechtstelling bestemde gebouwtje, waar nij uitstapte en ooruitschreed, terwijl alleen zijn bleeke gelaatskleur en een lichte trilling der lippen zijn inwendige aandoening verraadden. Twee gendarmen wilden hem bij den arm nemen om hom naar den terecht- stellingpaal te -jeleidon, doch Duval weerde hen met een gebaar af, zeg gende: „Laat af vau mij". Den paal be merkende, zeide hij slechts: „Ah". Hij weigerde zich te laten blinddoeken. Nog eenige minuten, een kort com mando weerklonk, een salvo en Duval 3tortte met 't gelaat voorover ter aar de, door twaalf kogels in de hart streek getroffen. Het was 5.18 uur toen de executie was afgeloopen. Eenige minuten later werd het lijk op een lijkwagen, door een afdeeling dragonders omringd, weggevoerd. Men zal zich herinneren, dat Du val met 6 anderen van landverraad werd beschuldigd. 1' ij werd aan de Zwitsersche grens in 't bezit gevonden van een chëqua van 150.837 francs van den bankier Marx te Mannheim. Ge- durendo den oorlog had Duval ook nog andere chéquca vla Zwitserland ontvangen, tot een gezamenlijk be drag van 480.000 francs. Bij de behan deling van 't proces van Duval kwam aan 't licht, dat hij de genoemde som men ontving voor de oprichting van een „défaitistlsch" blad, de „Bonnet Rouge", Gr*p«a uit het Prevlnoiaal verslag. IIL Hat los loopen van eenden. Ged. Staten doelen mede, d&t zij in den loop van 't jaar 1916 hun goed keuring hechtten aan een besluit van het bestuur eener banne tot aanvul ling van hare politieverordening In dien zin, dat het aan eigenaars of houders Yan kippen, eenden of zwa nen werd verboden, die dieren anders dan op eigen grond of in eigen water te laten loopen of zwemmen. Tegen hun besluit tot goedkeuring dier aanvulling kwam een aantal eendenhouders in die banne in beroep bij de Kroon, daarbij aanvoerende dal het tijdstip voor de invoering van bovenbedoeld verbod al zeer ongeluk kig was gekozen, daar door de bijzon dere tijdsomstandigheden hel voedsel voor de genoemde dieren zeer schaarsch en duur was, en het hun in verband daarmede onmogelijk zoude zijn hun bedrijf als eendenhouder te blijven uitoefenen, indien het verbod tot het los laten loopen van eenden mocht blijven gehandhaafd. Het bestuur der banne door Ged. Stalen nadat de Minister van Wa terstaat ons advies over dit beroep had gevraagd over het beroepschrift gehoord, wees er op, dat over de ern stige schade, welke vooral door los- zwemraende eenden aan de wallen der slooten, aan hooilanden en in bloem perken werd veroorzaakt, herhaalde lijk en naar zijne meening terecht was geklaagd. Bovendien vestigde het bestuur er de aandacht op, dat in verschillende polders reeds dergelij ke verbodsbepalingen bestonden en dat een waterschap, hetwelk het los laten loopen of zwemmen van pluim vee zou toelaten, groote kans zou loo pen ook het pluimvee uit aangrenzen- den middag drong hij er op aan bet bed te mogen verlaten en ondanks de tegenwerpingen van de pleegzus ter kleedde hij zich. Haal een rijtuig, beval hij haar, en hulpeloos bleef zij hem aansta ren, niet wetende wat te beginnen. Het zal uw dood zijn, als u uit gaat. Ik haal den dokter! zeide zij wanhopig. Daar zal je geen tijd voor heb ben, want intusschen zou ik weg zijn- Als je nu een verstandige meid bent, dan haal Je subiet een rijtuig. De dokter zeide, dat alle opwinding ver meden moet worden, en 't windt me ontzaglijk op, dat Je niet doet wat ik vraag. De verpleegster kwam tot het be sluit dat het 't verstandigst zou ziin hem zijn zin te geven, en dus maakte zij zich gereed om uit te gaan. In elk geval ga ik met u mee, zei de zij. Dat zal me heel aangenaam zijn, antwoordde hij op tuchtigen toon. Hij scheen plotseling zijn krachten en zijn opgeruimdheid ternggekregon te hebben en volkomen In staat te zijn het ritje naar Downing Street te ma ken. Je kunt in 't rijtuig blijven zitten; ik blijf niet lang weg, zeide hij tot de verpleegster; maar zij drong er op aan hem naar de bibliotheek te brengen, waarheen de knecht hem Een schoolopziener maakte aan merking, dat er zooveel-etof in het schoollokaal was. Daar zit wel een duim dik stof op, zeide hij, op een aardglobe wij zend. Er zit méér op, antwoordde de onderwijzer kalm. Hoe bedoelt u dat? vToeg de schoolopziener woedend. Wel, u wijst daar de Sahara aan! Neem een voorbeeld aan Carne gie, zei een vader tot zijn mindor ij vengen zoon. Die kwam naar New- York zonder hemd cu later had nij millioenen. Millioenenzei de jongen. En hoeveel draagt hij ©r dan tegelijk t Twee stedelingen brachten een dag buiten door. Wat ©en heerlijke lucht is het hier! zei da een. Ja, waarom bouwen zo al die groote steden tocli niet buiten? was Het antwoord. de waterschappen, waar een dergelijk verbod wel gold, binnen zijn gebied te zien gebracht. Wat het tijdstip betrof, waarop tot het vaststellen van eeu dergelijk ver bod werd overgegaan, dit achtte het bastuur juist zeer goed gekozen, daar door de duurte van het pluimvee het giootste deel daarvan was verkocht en dus thans het verbod niet zoozeer zou worden gevoéld, als dit wel in normale tijden het geval zou zijn ge weest Ged. Staten konden zich met het oordeel van het bestuur vereeni gen en gaven den Minister in over weging te bevorderen, dat op het in gestelde beroep afwijzend werd be schikt Het Koninklijk besluit, waarbij het beroep ongegrond werd verklaurd, b» vatte alleen deze overweging, dat het verbod, waartegen het beroep was gericht, in het algemeen belang ge handhaafd behoorde te blijven. T o e p a s s i n g d e r urmen- w e t. Tweemaal vonden Ged. Staten in dit jaar gelegenheid den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, te wijzen op de onbillijkheden, waartoe de toepassing van artikel 30 dar Armenwet Jkan leiden. De eerste maal betrof da opneming in eeu ziekenhuis van een patiënt, da delijk na zijn ontslag uit de in dezelf de gemeente gevestigde rijkswerkin richting. Tusschen dezen patiënt een zwerver en de gemeente be stond geen enkele band; de plaatsing in de rijkswerkinrichting geschiedde, als steeds, buiten elke bemoeiing van het gemeentebestuur om. Dat, verhin derde niet, dat, toen na zijn ontslag deze man verpleging in het zieken huis noodig had, de kosten daarvan ten lasten kwamen van de gemeente, met van het rijk. Het tweede geval hud betrekking op een jongen man, die door de ver eeniging, niet zijne voogdij belast, ge plaatst was in eene inrichting voor zenuwzieken elders. Die steun hield op met liet tijdstip zijner meerderjarigwording, doch aan gezien patient's toestand voortduren de verpleging in het geslicht bleef vorderen, kwamen de kosten daarvan ingevolge artikel 30 dor Armenwet ten laste van de gemeente, waar bedoelde inrichting toevalligerwijze gevestigd was. Ook hier bestond tusschan deze ge meente en den armlastige niet de min ste band. Ged. Staten meenden den Minister in overweging te moeten geven na te gaan, of aan onbillijkheden van dezeu uardpp den duur niet tegemoet zou kunnen worden gekomen door eene aanvulling van genoemd artikel in dien zin b.v., dat de Koningin be voegd werd verklaard te beslissen, dat ondersteuningskosten van een armlastige voor rekening van het rüjc kunnen worden genomen, indien de toepassing van het beginsel van dat artikel eene onbillijkheid zou schep pen of redenen van algemeen belang de toepassing daarvan in een bepaald geval ongewenscht zouden malven. FRANS NAEREBOUT. Dit jaar zal het een eeuw geleden zijn, dat Frans Naerebout overleed, die in den nacht van 23 Juli 1779, met zijn broeder Jacob en zeven makkers, van Vlissingen, waar hij het beroep van loods uitoefende, uit voer en aan 71 schipbreukelingen van het gestrande koopvaardijschip der Oost-Indische Compagnie ,,De Woestduyn" het leven redde. Er heeft zich nu een comité ge vormd, waarvan de heer J. Stampe- rius voorzitter is, die de nagedachte nis van Frans Naerebout wil eeren, door het oprichten van een gedenk- teeken te Vlissingen. Secretaris van het comité is de heer W. Chr. Tegel, te Amsterdam. voorging. Nu, blijf dan maar, tot mijnheer Southwold komt. zeide Cobden vrien delijk, en zij hadden niet lang te wachten, want een paar minuten later trad de premier reeds binnen. Ga nu maar heen. zuster; ik zal je niet lung laten wachten. Mijnheer Southwold, excuseer, dat ik blijf zit ten, zeide Cobden met rustige waar digheid. Waarom is u hier gekomen? U ziet er heel ziek uit, antwoordde Southwold met gedempt© stem. Als u die vraag doet, kan 11 dunkt me de couranten niet gelezen hebben. Uw plannen zijn gedwarsboomd, en ik dacht: ik wil eens gaan zien, boe bij dien tegenslag draagt, zeide Cob den met bijtenden spot. Is dat de reden, waarom u hier is gekomen? vroeg Southwold ba daard. Dat is niet de uitsluitende rt-dea. Er ls iets waarover ik wilde spreken. Southwold, je bent een oud man ge worden en je bent niet gélukkig, dal zie Ik. Herinner J« je, wat wa dertig jaar geleden wat en. een paar van de meest belovende jonge*til ir« Londen En welke vrienden we waren! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5