OM ONS HEEN SCo Jaargang Wo. 10783 Verschijnt dagelijks, behaivo op Zoa- en Feestaagen. DONDERDAS 25 JULI 191B HAARLEM'S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitentandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geab-onnecrdcn wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geillastr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51». Geïllustx; Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.59. Uitgave der N. V. Lourene Coster, Directeur J. C. FEEREBOCM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 piocent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertentiëii van Vraag en Aanbod van 15 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/* Ct6. a contant. Buiten het Arrondissement dubbele prijs Advertentien buiten bet Arrondissement 25 cts. per regel. Reclames 50 cts. per regel. Directie sa Administratie i Groote Houtstraat 98. Teleioonn. der Redaotie 600 es der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. BAKSTE BLAD. RggeeriQgS'ffSEb Vr^dag 26 Juli verkrijgbaar van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond vssoh op vertoon van V1SCHKAART No. 19401—20000 in de Qemeentelijke Vischlia!. De Directeur van het Qem. Levensmiddelenbureau P. DE JONQE Harde Zeep. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis dat in den vervolge door den winkelier bij den verkoop van harde zeep, do overlegging van de gehcele hariie-zeep- en zeeppoeder- kaart. (voor zoover niet reeds ge bruikt) kan worden gevorderd, ter wijl de bons desgewenscht door den .winkelier kunnen worden afge scheurd. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Rantsoenoering. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis dat gedurende het tijdvak van 27 Juli tot en met 2 Au gustus 1918, verkrijgbaar wordt ge steld: OP BON A, No. 25 EEN ONS- GORT. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De Directeur van het Distributii- bedrijf HEEMSTEDE, maakt na mens het Rijkskantoor voor Vee en Paarden, Bijkantoor voor de Pro vincie Noord-Holland, bekend, dat vervoerbewljzen voor vee verkrijg baar zijn bij a. de Correspondent voor Heem stede E. VAN BEUSEKOM, Heerenweg, '3 morgens tusschen 7 en 8 uur en 's avonds tusschen 7'/i en 8'lt uar; b. de op de veemarkten aanwezig zijnde Administrateurs 2. liet Bijkantoor Langestraat 85, Alkmaar. De Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede J, A. QELDORP. Agenda VRIJDAG 26 JULI. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Bartcljoriss! raat: Biosc. voorstelling. Cinema Palace: Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Blocmendaal: Gebouw der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging: Bloemen tentoonstelling, lü uur v.m. xo 9 uur namiddag. Besiraiing en neg wat. In het verslag van de Kamer van Koophandel over 1917 wordt de .wensch uitgesproken, „dat het plavei sel in vele straten moge worden ver beterd ten voordeele van mensch en dier". Wij hébben eens onderzocht, hoe eigenlijk onderhoud en vernieuwing van straten geregeld zijn. Natuur lijk wordt er niet te hooi en te gras, muur stelselmatig gewerkt. De geza menlijke oppervlakte van de bestra ting in Haarlem is 92 H.A. Daarvan worden ieder jaar 10 II.A. vernieuwd en verstraat, daarna is weer een an der gedeelte aan de beurt, zoodat er uit den aard van de zaak altijd een gedeelte bestrating is, dat te wen- schen overlaat. Wil men bet anders, dan zou de verbetering versneld moeten worden, .vlugger gaan dan omstreeks elf pro cent per jaar. Het is natuurlijk alleen een quaestie van kosten. Klinkers zijn van het lot van alle artikelen in dazen tijd niet verschoond gebleven, namelijk geducht in prijs gestegen. .Vroeger kostten ze per duizend ze ventien of achttien, nu veertig gulden. Als een klinker op zijn plaats ligt, kost bij zoo wat, alles meegerekend, een dubbeltje. Een andere klacht gold den toe stand van de los- en laadplaats aan de Houtmarkt, die „nog even slecht is als vijftien jaar geleden' Misschien duurt do verbetering nu geen 15 jaar meer! Als de havenplcn- uen tot uitvoering komen, zullen do los- en laadplaatsen in den omtrek zeker ook flink onder handen genomen .worden. Verkiezingstcijfers. Zaterdag gaven we op grond van de cijfers der Kamerverkiezing een bere kening van de Raadsverkiezing voor Haarlem. Op de stemcijfers bij de Kamerver kiezing uitgebracht in Bloemendaal, Schoten en Heemslede hebben we een berekening gemaakt voor de Raads verkiezing van 't volgend jaar in die gemeenten. We kregen toen de volgende becijfe ringen: Bloemendaal. Uitgebracht 1617 stemmen. Voor 13 Raadszetels geeft dit een kieedee- ler van 124. Behaald werden door de R.-K. 532 stemmen is 4 zetels, over schot 36. S. D. A. P. 177 si.: is 1 zetel, over schot 53. Lib. 326 st.: is 2 zetels, overschot 78. Econ. Bond 194 st. iB 1 zetel, over schot 67. De 5 te verdeelen zetels vallen toe aan de 5 groepen met de grootste over schotten. nl. aan de: Christ.-Hist, 123 st. 1 zetel. Anti-rev. 84 st. 1 zetel. Vrijz.Dem. 83 st. 1 zetel. Liberalen 78 st. 1 zetel. Econ. Bond 67 st. 1 zetel. De Raad van Bloemendaal zou dus volgens deze cijfers in 19Ï9 be6taan uit: R. K. 4, thans 5. A. R. 1, thans 1. C.H. 1, thans 2. S. D. A. P, 1, thans 0. V. D. 1, thans 0. Lib. 4, thans 5. Econ. Bond 2, thans 0. Schoten. Uitgebracht 255 stemmen. Voor 13 raadsleden geeft dit een kiesdeeler van 96. Hiervan krijgen bij eerste dee ling: R. K. met 766 stemmen: geeft 8 zetels, overschot 178. S. D. A. P. met 950 stemmen: geeft 4 zetels overschot 166. Blijven te verdeelen over 137 ze tels is 6: Deze vallen te beurt aan: de R.K. met 178 sL de V. D. met 169 st. de S.D.A.P. met 166 sL de C. H. met 139 st. de S.D.P. met 10S st de Ec. B. met 97 st. De raad zou dan in 1919 als volgt zijn samengesteld: R.K. 4 zetels, thans 4 zetels. C'. H. 1 zetel, thans 1 zetel. A. R. zetels, thaas 1 zetel. S.D.A.P. 5 zetels, thans 3 zetels. V.D. 1 zetel, thans 3 zetels. S.D.P. 1 zetel, thans 0 zetels. Ec. B. 1 zetel, thans 0 zetels. Partijloos zetel, thans 1 zetel. Heemstede. Uitgebracht 1894 stemmen. Voor 13 Raadszetels geeft dit een Efes- deeler van 145. Behaald werden door de: R. K. 802 st geeft 5 zetels, over schot 77. C. H. 201 stemmen geeft 1 zetel. Liber. 352 st. geeft 2 zetels. Econ. Bond 148 st. geeft 1 zetel, overschot 3. De overige 4 zetels vallen toe aan de partijen met de grootste over schotten S.D.A.P. met 131 st. R.K. met 77 st. Liber. met 62 st. A. R. met 61 st. De samenstelling van den Raad zou dan in 1919 zijn: R.K. 6 zetels, thans 5 zetels. C. H. 1 zetel, thans 1 zetel. A. R. 1 zetel, thans 3 zetels. S.D.A.P. 1 zetel, than* 0 zetels. Liber. 3 zetels, thans 4 zetels, Ec. Bond 1 zetel, thans 0 zetels. No. 2498 Ongelijke bedeeling. Het Kamerlid üogaerdl heeft de vraag gedaan, waarom aan Amster dam, Den Haag en Rotterdam meer vleescli gegeven wordt, dan aan an dere steden. Wij wachten op het antwoord. Overeenkomstig de ge woonte kan de Minister er een dag of wat over nadenken. Da vrager had er ook Utrecht bij kunnen voegen, want daar is de vleeschdistributie véél gunstiger, tmn bijvoorbeeld bij ons in Haarlem. Daar- zijn in het tijdvak van 24 tot en met 30 Juli, dus in één week, vol gens de olficiecle aankondiging die vóór mij ligt, de navolgende vieesch- waren verkrijgbaar: 2 ons runderkop- en hartvleesch (of ander, aan de vischkiosken be schikbaar gesteld vleesch) j, ons rauwe ham (uitgebeend en gesneden, prijs 30 cents per 5 ons) 1 ons eenheidsworst (geldig tot 28 Juli) 2 ons kalfsvleesch geldig tot na- dere aankon- 2 ons kalfsvleesch diging 1 ons eenheidsworst (is geldig van 19 Juli of). Dit alles ia verkrijgbaar op ver schillende bons, waarvan de num mers worden opgenoemd. Behalve die voor runderkop- en hartvleesch, waar voor bon No. 24 geldig is, hebben de bons voor de overige vleescbwaren opvolgende nummers, namelijk tus schen 42 en 32 gelegen, waaruit volgt, dut dc aflevering plaats heeft in kor ten tijd, al houut voor dc 2 maal 2 ons kalfsvleesch de distributie, blijk baar een slag om den arm. Wanneer wij daartegenover liet magere beetje stellen, dat in Haar lem uitgedeeld wordt (in de omlig gende gemeenten is het nog slechter) dan mogen wij van bevoorrechting van de gemeente Utrecht spreken. Aan den directeur van ons slacht huis, den heer C. F. van Oyen, heb ik oiu inlichting gevraagd. De lieer Van Oyen stond versteld van al de vleescbwaren, die in korten- tijd te Utrecht beschikbaar worden gesteld. „Runderkop- en hanvleesck", zoo zei- de hij, „gebruik ik in de leverworst, üie daur beter van wordt. Maar hoe Utrecht rauwe ham kan geven, is mij een raadsel, of het moest van in beslag genomen varkens zijn!" „Dat aantal zou dan toch nogal groot wezen voor een stad van ver over de honderdduizend zielen", dcc., ik opmerken. „Misschien", zoo opperde de hoer Van Oyen, „is de ham afkomstig van varkens, die door de gemeente zeh zijn gemest. Daarvan is ook te Haar lem sprake geweest Maar vóór duar- aan begonnen werd, is bij de Cen trale in Den Haag geïnformeerd, of wij do zelf vetgemeste varkens zou den mogen behouden. Het antwoord was, dut daaromtrent geen zekerheid kon worden gegeven. Onder die om standigheden zou hel natuurlijk dwaasheid geweest zijn, om er aan te beginnen". „Maar dat kalfsvleesch tn „Herhauldelijk en bij iedereen, die er mee tc maken had, heb ik moeite gedaan om meer kalveren te krijgen voor Haarlem. Het is vergeefs ge weest Telkens kreeg ik een weige ring. Nu weer heb ik bericht gekre gen, dat er voor het verdere gedeelte van de maand Juli geen eenheids worst teverwachten is, omdat het vee geteld moet worden". Naar Haarlem dus niets! Naar Utrecht zóeveel, dat in elf dagen twee ons eenheidsworst kan worden ver strekt. Behalve het overige. Wie lost het raadsel van deze ongelijke ver deeling op? Zal het antwoord op de vragen van den heer Bogaerdt de noodige klaarheid brengen? Als de kalveren overal gespaard waren, zoodat nergens vleesch ver strekt was, of ten minste zoo weinig mogelijk, dan zou daarvoor nog een goede reden zijn geweest De nuch tere kalveren, die van 't voorjaar ge spaard zijn, zouden wanneer ze b..,- vend behouden waren, over twee jaar onzen veestapel, die zwuar ge leden heeft door een exorbitante af slachting in het vorige najaar her steld hebben. Die kalveren worden nu als vette kalveren klaarblijkelijk aan de groote steden geleverd en daar ze alleen met melk kunnen wor den gemest, wordt daarvoor melk gebruikt, die voor de fabricage van boter en kaas van groot nut zou zijn geweest. Velen zijn de raadselen der distribu tie- Is t bijvoorbeeld te gelooven, dat eenheidsworst die te Haarlem ge maakt is, naar Nunspeet moest wor den- gezonden en dat hier eenheids worst is aangekomen, vervaardigd te Deventer en Groningen? Kan men zich voorstellen, dat uit Haarlem twaalf koeien worden gestuurd naar Amster dam en twaalf koeien uit Amsterdam naar Haarlem, terzelfder tijd? Terwijl het reizigersverkeer door inkrimping van treinen en hooge vrachtprijzen, zooveel mogelijk wordt beperkt, zendt men onnoodig levend vee en toeberei de vleescbwaren heen en weer. Beter zou het geweest zijn, zoo oor deelde de heer van Oyen, om groepen van gemeenten te vormen, waar de eenheidsworst, die er gemaakt werd, ook. mocht worden gedistribueerd. Voor groote gemeenten zou dat ecu prikkel zijn geweest om tot de fabri cage van eenheidsworst over te gaan. En dan zou ook in de behoefte van kleine gemeenten aan vleesch kun nen zijn voorzien, terwijl die er nu nóg slechter aan toe zijn, dan do steden van den tweeden en derden rang. In Heemstede bijvoorbeeld, ik heb er al eens op gewezen, wordt zoo goed als géén vleesch gedistribueerd en het gemeentebestuur kon daar niets aan doen. Pogingen om meer te krijgen zijn op een weigering afge stuit. En als er In een kleine gemeente nog eens wat komt, dan kan liet ge beuren, dat wanneer na de aankondi ging dat de eenheidsworst te verkrij gen is de menschen die komen halen, ten antwoord wordt gegeven: „u kunt ze nog niet krijgen, er moet eerst een regeling voor getroffen worden". Deze ietwat geheimzinnige mededeeling be- teekende, dat een gedeelte van de ont- vangen worst bedorven was en dus moest worden uitgezocht. Voor deze zorg moeten de inwoners aan de dis tributie dankbaar zijn geweest. Maar het gevolg was natuurlijk, dat menige huisvrouw, toen zij voor den tweeden keer om eenheidsworst kwam, hooren moest, dat de voorraad op was. Ongelijke bedeeling, onnoodig heen en weer sturen, onvoldoende toe zicht ziedaar de drie grieven, die tegen het Centraal kantoor van de vleesch-distributie worden gekoesterd. Is het wonder, dat het publiek rijp wordt voor allerlei clandestiene aan biedingen van in 't. geheim geslacht vee? Aan den lieer Van Oijen heb ik ge vraagd, wat zijn oordeel was over de toezegging van verscli vleesch in de volgende maand. Hij dacht daar niet optimistisch over. Beloofd wordt een rantsoen van één ons per persoon en per week, wat al niet veel is. Toch gaf hij den raad, liever op niet meer dan de helft daar van te rekenen. Als ze tot uitvoering komen, vallen dergelijke maatregelen gewoonlijk niet mee. Dus verder dan een half ons per week en per persoon moet onze ver wachting zich maar niet uitstrekken! Tandterging noemen we dat Met zoo'n hoeveelheid kan een mensch evengoed vegetariër wezen. J. C. P. Stadsnieuws EINDEXAMENS H. B. S. 5-j. CURSUS. Haarlem, 2-4 Juli. Geslaagd: Mej. W. Stork, T. Popma, mej. V. de Wijn, P. van Campen, J. L. van Dorp, P. C. van Niftrik, W. A. Overweg, J. S. Michelsen, J. C. Wolterbeek, A. J. C. Huge, allen van Haarlem. G. C. Terlingen, v. d. R. K. H. B. School Amsterdam. A D. J. Berkhout, mej. F. J. Mus, A Visser, P. Vermeulen, allen van Alkmaar. Mej. J. C. Basie, mej. M. J. Hüne, van Den Helder. P. Blokker, mej. B. J. van Foreest, mej. C. J. Boot, mej. M. M. Henstra, D. P. Honijk, \V. J. Lojenga, allen van Hoorn. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. i In de week van 17 tot en met 23 Juli kwamen voor te Bloemendaal: 1 ge val van roodvonk en 1 van diphthe- ritis, te Haarlem: 5 gevallen van roodvonk en 3 van diphtheritis, te Haarlemmermeer: 1 geval van rood vonk en 1 geval van diphtheritis, te Heemstede: 1 geval van diphtheritis, te Schoten: 1 geval van typhus, te Spaarndam: 2 gevallen van diphthe ritis, te Velsen: 17 gevallen van rood vonk en te Zandvoort: 1 geval van roodvonk en 1 van diphtheritis. IZifl vervol e Stadsnieuws oa«r. t). Ëubriek voor Vragen VRAAG: Mijn koolplonten zitten vol met luis, zoodat de bladeren in el kaar krimpen. Oogenschijnlijk zijn bet witte schilvers. Wat moet ik doen ter bestrijding? Kei zijn ongeveer 150 planten. Op een ander gedeelte, met kool beplant, vind ik niets. ANT WOORD: Het ongestadige weer en vooral de koude wind is oorzaak dal er veel luis voorkomt cp verschillende planten. Er beslaan verschillende middelen om deze te bestrijden, zoo als aftreksel van zware tabak, kwas- siazeep, phytophitine, enz. Deze vloeistof moet vooral onder tegen de bladeren worden gespoten en de bewerking moet zoo noo- dig eeuige keeren herhaald wor den. Indien u de planten een extra bemesting kunt geven met wat chili- salpeter of beei, dan zal hun dat ten goede komen, want de luis neemt heel wat voedsel weg. VRAAG: Ik beu soldaat en ge huwd ;ik woon bij mijn broer en ge bruik slechts eén kamer met een overloop, die als keuken dienst doet. Daar betaal ik i 2 per week" voor. Nu ben ik voor f 9,30 inde personeele be lasting aangeslagen. Moet ik dat als kamerbewoner betalen? ANTWOORD: Als uw huur van f 2.een normale huur is, dan is. uw aanslag misschien te hoog. Hoe u daartegen kunt reclameeren zegt uw aanslagbiljet, aan de achter zijde. VRAAG: lk heb een boom, een kurk-iep, waarvan ik verschenen winter een dikken tak liet afzagen. Uit die afgezaagde plek loopt nu vocht, dat een onaangename lucht verspreidt. Kan dit nadeelig zijn Yooi den boom? Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: 't ls een bewijs dat u den tak nietglad heeft afgezaagd of gehakt. De wond is niet overgroeid en nu vloeit er vruchtbaar voedsel uit. Het zal daarom raadzaam zijn, de wond nu nog glad te maken en te besmeren met carbolineum, waar door wnt zwarte verf of bruine of zwarte teer. 't Was beter ge vreest in dien u dit direct na het afzagen ge daaja had. Er kan toch geen gaslek zijn in den grond dicht bij den boom? Het spreekt dan vanzelf, dat dit dan on middellijk moet worden hersteld, want anders gaat de boom beslist dood. VRAAG Miju inkomen bedraagt 16 per week ik heb één kina. ik Den aangeslagen in de plaatselijke in komstenbelasting voor 19. naar een belastbaar inkomen van ƒ450. Is de aanslag juist? ANTWOORD: U is aangeslagen naar een inkomen van 1000.—. VRAAG Voor den hoofdelijken omslag moest ik in 1917 op een salaris van 700 's jaars ƒ4.41 betalen. Nu is mijn salaris dit jaar 750, maar ik moet 10.31 belasting betalen. Is dit juist? ANTWOORD Ja. VRAAG: Ik ontving mijn aanslag biljet voor de plaatselijke directe be lasting en had mijn biljet naar waar heid ingevuld naar een inkomen van L600. Ik ben nu aangeslagen naar een ilastbaar inkomen van f 550 het bedrag van aanslag is voor 1918 ƒ23.60. Is dit bedrag niet veel te hoog? ANTWOORD U is aange slagen naar oen inkomen van f 1050. Zie omtrent het indienen van bezwa ren uw aanslagbiljet aan de achter zijde. Pers-üverziGüt KAMER VAN ONDERWIJS. In deBo'de voert het Centraal Bureau voor onderwij sadviezen een pleidooi voor het instellen van Kamers van Onderwijs op de wijze als de reeds bestaande Kamers van Koophandel enzoovoorL Tot dusver, aldus heet het m dit pleidooi, heeft het ons dus steeds aan een rechtmatige vertegenwoordi ging bij de regeering ontbroken. Al leen uit-onze eigen rijen kan zulk een vertegenwoordiging naar voren treden; en ook alleen wanneer zij be rust op eigen keuze, kan zij het volle vertrouwen van alle onderwijzers be zitten. As zulk een vertegenwoordiging hebben wij ons de Kamer van Onder wijs gedacht. Wij stellen ons een li chaam voor van 11) tot 2u onderwij zers, voor een zeker auntai jaren door ons zelf en uit ons midden gekozen. Dit lichaam kiest zich uit zijn mid den een voorzitter, die de vergade ringen uitschrijft, de regeering en in sommige gevallen de volksvertegen woordigers tot het bijwonen daarvan uitnoodigt, de agenda vaststelt en in bet algemeen voortdurend voeling houdt met liet departement van on derwijs. Misschien zijn een paar ver gaderingen per jaar reeds voldoende. Vóór alles echter moet de Kamer van Onderwijs de bevoegdheid bezitten, mede te mogen werken aan elke wij ziging der onderwijsregelingen in de zen zin: zonder haar goedkeuring mag in het vervolg geen enkel voor stel meer tot wet worden verheven. Natuurlijk mug zij zelf ook voor stellen indienen, zooals zij ook in de toekomst het eenige kanaal moet zijn, waarlangs de ónderwijzersvereenigin- gen haar eischen en wenschen aan de regeering voordragen. In de eerste plaats geldt dat van het 8alarisvraagstuk. Alleen door de Kamer van Onderwijs kan een einde worden gemaakt aan onze zoo lang zamerhand ondragelijk geworden ver zoekschriften-ellende. Want door haar bevoegdheid wordt het ons mogelijk, onze wenschen aan de regeerende macht mondeling over te brengen, en deze steeds weer op het onvoldoende der bestaande salarisregeling te wij zen. Het wordt waarlijk hoog tijd, aller- wege te erkonnen, dat een billijke re geling der jaarwedden een zaak is, waarop ambtenaren recht hebben en niet een genade, waarom gesmeekt en gebeden moet worden. Hoe echter ook de Kamer van On derwijs mag worden ingericht, ui al len gevalle behoort ze een wettelijk instituut te zijn, want alleen de wet kan ons vrijheid geven. Burgerlijke Stand HILLEGOM. Ondertrouwd: J. C. Sclxrama eu A. Wesselman. J. v. Ellen en J. C. Seijeener. J. J. Eist- geest en A. J. Ventecge. G. van Saa- sen en J. J. Zwaaneveld. Getrouwd: A. Meerman met1 A. Kommer. Bevallen: M. C. Weijers— Sprengers, d. W. MurkLuk, d. E. van KampenPlomp, z. C. Leegwa- ter—van der Holst. d. Overleden: K. Vreeburg, wed. J. B. Faas, 69 jaar. J. H. Grunne- man, 85 jaar. Binnenland REORGANISATIE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Naar men aan de Nieuwe Ct. mededeelt, zal het wets ontwerp tot reorganisatie van de Ka mers van Koophandel o.m bevatten het voorschrift jvoor het aanleggen van een handelsregister. Verder zal stemplicht en evenredige vertegen woordiging voor de verkiezing der Kamers worden ingevoerd. ZIJN SCHOONVADER DOOD GESTOKEN. Dinsdagavond na afloop der verkooping uit de nala tenschap yan den heer Van Gelder te Baardwijk, kregen eenige familie leden twist, waarbij Herman Sleen- hof zijn schoonvader, D. de Kloe een messteek toebracht, zoodat de dood onmiddellijk intrad. De dader is ge arresteerd. EERSTE KAMER. Behalve de wijziging der vermo gensbelasting, de verlenging van de Verdedigingahelasting en de Scheur- wet, heeft de Kamer gisteren tot half zes vergaderd, haar geheele agenda afgewerkt, zoodat heden, zoo noodig, met een avond-vergadering, de werk zaamheden voor dit zittingsjaar wel zuilen worden teneinde gebracht. Een aantal ontwerpen werd af gedaan. Tegen het ontwerp inzake de uit- keering aan de gemeente van aan- deelen in de OoriogswinstbeJasting bracht de heer De Gijselaar bezwa ren te berde. Hij meende dat de ge meenten niet naar 'n billijken maat staf de wezenlijke behoeften, door de distributie-uitgaven en crisis-kosten aandeel kregen van de 0."W.-belas ting en dat bijv. Leiden was mis deeld; terwijl de heer Berg&ma er op aandrong, om de uitkeering over 1914-15 en '16 niet definitief te ma ken, doch alleen voorloopig vast te stellen. De minister van Financiën, de heer Treub, meende echter, dat met de wisselende toestanden geen. rekening is te houden; de regeering heeft de uitkeeringen vastgesteld naar de afrekening over 1914-15 en 1916 moet als definitief worden aan gemerkt. Het wetsontwerp werd met 32 tegen 3 stemmen (die van de hee- ren De Gijselaar, Van Harden- broek en De Vos van Steenwijk) aangenomen. De wijziging van het verlengd oc trooi der Ned. Bank. gaf den lieer Van Nierop aanleiding om aan te dringen op invoering, op dit daar voor zoo bij uitstek geschikte tijd stip, van den gouden standaard, die ons, na den oorlog, in onze oeco- nomische belangen zoozeer te stade zou komen. Doch dc minister van Einanciëi moest elke wijziging in ons munt stelsel aan zijn opvolger overlaten eu kon ook geen maatregelen tref fen om daling te voorkomen van de certificaten van aandeden der Ned. Bank, waarvan de heer De Gijselaar voor kleine bezitters, groot verlies hunner 6paarpenniugen voorzag. Zij moesten echter, zei minister Treub, niet te haastig tot verkoop overgaan, omdat de koers zich wel spoedig, door meer winst van de Bank, zou herstellen. Door den heer Van Wassenaet van Catwijck werd daarop de vraag gesteld of het wel aanging het ongedekt bedrag van zilverbons tot 60 mlilioen op te voeren. Hij be val aan de zilverbons als wettig be taalmiddel tot zeker bedrag te be perken, ook om te voorkomen dat 't zilver tegen te hoogen prijs verhan deld en buiten de circulatie ge bracht wordt. De heer Van Nierop verzette zich niet legen deze voor dracht, al vreesde hij, dat de opvoe ring van het bedrag der zilverbons nadeelig werkte op de prijzen van alle artikelen; maar hij wenschte dat het zonder voorafgaande goedkeu ring der Staten-Generaal, geen ver dere uitgifte van betaalmiddelen zou geschieden. De minister gaf het onregelmatige van die uitgifte toe, maar door gebrek aan betaalmidde len was hij er wel toe verplicht. De deelneming voor 7i millioen door den Staat, in het kapitaal vun 25 millioen voor hei hoogovenbedrijf werd door den heer Van Kol bestre den. Hij had aan staatsexploitatie boven kapitalistisch monopolie met staatshulp de voorkeur gegeven cn schreef den wensch van de belangheb benden waaronder liij den lieer Stork noemde toe aan den wensch naar protectie voor de onderneming ten aanzien van kolen-levering uit de staatsmijnen en bij aanbestedin gen. Z.i. kon de Staat dit bedrijf evengoed als particulieren uitoefe nen ui het algemeen belang cn moest men in deze zich wachten voor de trusts en kartels. De heer Stork daarentegen, die niet per soonlijk bij de zaak betrokken was, doch wiens firma haar steunde in T nationaal belang (teekenen van goedkeuring) verdedigde de voor dracht, evenals minister Treub. Er was hier geen Staatshulp, maai alleen verzekering van medezegging schap juist in de richting duz van Staatsexploitatie. De Staatsmo nopolie, voor de spoorwegen ge- wenscht was en dit bedrijf met bui- tenlandsche concurrentie, te ontra den. Van protectie of faveurs van Staatswege zou geen sprake zijn cn deelneming van den staat zou juist de kartelvorming tegengaan en dc onderneming meer rendabel maken. Hij ontkende ook dat de Staat ec»

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1