Vacantie ONZE VERZEKERING TEGEN ONGELUKKEN 36© Jaargang Wo. 107f?8 Verschijnt bahafve op Zoen Feestdagen. WOENSDAG 31 JULI 1918 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Do Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geülustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51». GeTllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.59. Uitgave der N. V. Leurens Coeter, Direeteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—5 regels fl.iedeie regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. jer regel, lijdelijk oorlogstceslag 20 piocent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tiensluivers-advtr ten tién van Vraag en Aanbod \anl—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer l2'/t Cts. a contant. Buiten het Arrondissement dubbele prija Advertenlièn buiten het Arrondissement 26 cts. per regel. Reclames 60 cts. per regel. Directie en Administratie: Groete Houtstraat 83. Tciefoonn. der Redactie 6C0 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. BARSTE BLAD. RsissringS'Tiseh Donderdag I Augustus verkrijgbaar van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond visoh op vertoon van VISCHKAART No. 21751—22250 ia de Oemeentelijke Vischhal. De Directeur van het Oen. Levensmiddelenbureau F. DE JONOB Vleesciidistributie HAARLEM Verkrijgbaar op Donderdag 1 Au gustus van 12—4 op No. 20, let ter 1, 2 92s lever- of bloedworst a 47'/, cent per pond bij: P. DAUDEY, Krocht 10 en D. v. LEEUWEN, KL Houtstraat Agenda DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Schouwburg, Jansweg: Biosc. voor stelling en 8 1/4 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace: Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine llout- straat: Biosc. voorstelling. Bloemendaal: Hotel Duin en Daal: 'Concert. Schoten. Gemeenteraad 2 uur. Mst ingang van 1 Augustus 1913 ls bet eentract betretTende Ditkes- ring bij ongelukken aan de Maat schappij THE OCEAN opgezegd, zoodat van dien dag al de virantwoordelijkbeid voor deze Maatschappij eindigt. De verzekering tegen ongelukken wordt van dienzelfden datum af door de X.V. Lonrsns Costsr, als nitgcefster van dit blad. in eigen bebeer genomen; de ultkeeringe en verdere voorwaarden blijven na 1 Augustus geheel geljjk aan de thans bestaande, een en ander tot wederopzeggens. Voor ben, die tegen ongelukken bij Haarlem's Dagblad verzekerd zijn. verandert dus ofats, dan alleen de persoon van den verzekeraar, kan 1 Augustus 1B18 af ls dit niet meer THE OCEAN, maar de I.V. Lonrens Coster zelve. DE DIRECTIE. In het belang van een geregelde toezending verzoeken wij opgaven voor tijdelijke toezending onzer courant eenige dagen van te voren op te geven. Men gelieve zoowel het oude als het nieuwe adres op te geven. DE ADMINISTRATIE. Stadsnieuws De Spaansehe griep. Als er besmettelijke ziekten uitbre ken is bet Gemeentelijk Pathologisch Laboratorium altijd druk in de weer met bet. doen van onderzoekingen om trent den aard en de verspreiding der ziekten Daarvoor hebben we den directeur, den heer L. W. Ilavelaar, inlichtin- gengevraagd over hetgeen ten opzich te van de Spaansehe griep over den arbeid van lit-t laboratorium valt mee te deelen. Om gegevens te verkrijgen over de verspreiding der ziekte heeft de heer Havelaar zich gewend tot de medici, die als gewoonlijk ook nu weer be reidwillig hun medewerking veiieenen door inlichtingen te verschaffen. On der de burgerij, aldus bleek, komen wel een aantal geval len voor, maar dit aantal is nog niet bovenmatig groot. De indruk is, dat onder de militairen meer gevallen voeren van eieren. Er werden 150 eieren in beslag genomen. Tegen A. C. T., barbier, wonende Magdalenustraal, wegens het verkoo- pen van huishoudzeep boven den maximumprijs. Er werden 9 kisten met zeep in beslag genomen. Tegen J. ten K., winkelchef bij A. II., Anegang, wegens den verkoop van havermout en suiker boven den maximumprijs. Er werden 7^ K.G. havermout en 482 K.G. suiker in be slag genomen. Tegen F. A. A. S., winkelier, wonende Zijlstraat, wegens het ver- koopen van suiker boven den maxi mumprijs. Er werden 228 K.G. in be slag genomen. Tegen J. B., winkelchef bij A. H in den Anegang, wegens den verkoop van suiker boven den maximumprijs. Er werden 1663 K.G. suiker in beslag genomen. Tegen J. J. B., koetsier, woi de te Lisse, wegens het verkoopen rijst boven voorkomen dan onder de burgerij. Dit is waarschijnlijk toe te schrijven aanalhier van zeep, suiker de omstandigheid, dat de militairen den maximumprijs, door het samenwonen gemakkelijker j de besmetting overnemen. Het gevaar j ONDEUGDELIJKE VIoUtL. r- bestaat natuurlijk, dat de militairen de ziekte ook overbrengen in de gezin nen der burgerij. Eenige dergelijke gevallen hebben zich dan ook voorgedaan. Het is voor gekomen dat kort na een bezoek van een gezond persoon afkomstig uit een besmette plaats in het gezin gevallen van Spaansehe ziekte voorkwamen. Dit zou liet vermoeden doen ontstaan, dat de ziekte door gezonde bacillen dragers kan worden overgebracht. Eenige gevallen zijn in het laborato rium onderzocht. Daarbij zijn zóowei in het keeluitstrijksel als in het spu tum veel Gram negatieve diplococcen gevonden. Diplococcen worden ook wel bij ge zonde personen aangetroffen, maar het groot aantal, dat hier gevonden is, en die oogenschijnlijk van een zelfde soort zijn, geeft aanleiding te ver moeden, dat deze diplococcen de ziek teverwekkende bacillen zijn. Influenza-bacillen zijn bij het on derzoek tot-nu niet gevonden. Omtrent de eigenschappen der coccen is nog niets vastgesteld geworden. Alleen is gebleken, dat ze op de gewone voe- 'ingsbndems niet gemakkelijk gedijen. Door de politie is op de vischmarkt 20 pond visch in beslag genomen, die verdacht is ondeugdelijk te zijn. DIEFSTAL. De koopman K. N. wonende in de Sckagchelstraat, deed bij de politie aangifte van de vermis sing van een heeren costuum uit zijn zaak. PERSONALIA. Voor de Hoofdacte is geslaagd de heer J. A. M. van Velthoven te IJ muiden. Bij resolutie van den minister van Financien is mei ingang van 1 Augustus K. T. Koch, reserve tweede luitenant te Halfweg, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur der directe be lastingen en is hij werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastin gen enz. te Zaandam. Benoemd is bij 't wapen der in fanterie tot luitenant-kolonel-com- inandant van het 2t)e regiment, de majoor jhr. J. A. A. von Schmidt van het 21e regiment Benoemd zijn bij het reserve Teneinde gegevens te verkrijgen om- personeel ded landmacht bij het wa- trent de verspreiding van de ziektepen der infanterie tot reserve kapi- HAARLEMSCHE GRONDWER KERS. Men schrijft ons: De Haarl. Grondw. Ver. V. Z. O. S. heeft voor de tweede maal bij de Haarl. Patroons ver. er op aangedrongen om met het bestuur te willen confereeren tot het verkrijgen van een verkorten arbeids dag voor de grondwerkers daar de voeding op dit oogenblik onvoldoende is om daarop 10 uren zwaren arbeid per dag te verrichten. De gemeente beeft al het voorbeeld gegeven en don 9-urendag ingevoerd. Daarom e.lil liet bestuur het ook wenschelük dat r!e Haarlemsche patroons op d'it verzoek ingaan. Mochten zij echter «eer een afwijzend antwoord geven, dar. /nllen de grondwerkers tot andere teuldelen overgaan, aldus schrijft uien ons. zijn vragenlijsten opgesteld, die be langrijke gegevens voor de epidemeo- logie kunnen opleveren. NED SCHILDERSGEZELLEN - BOND. Door bet hoofdbestuur van den Ned. Schildersgezellenbond is aan de afdeelingen verzonden het verslag over den toestand en de werkzaamheden van den Bond over de jaren 1916 en 1917. Het ledental klom in die twee jaren van 3547 tot 4190, een vooruitgang dus met 643 leden; voor de aspiranten zijn deze cijfers 30 en 51, een vooruitgang dus van 21. Het aantal afdeelingen steeg van 49 tot 61.. Deze groei in leden en af deelingen Is over liet geheele land verdeeld, behalve de provincie Lim- hurg, waar slechts van 1908 tot 1 een afdeeling heeft bestaan. Omtrent de afdeeling Haarlem ver meldt het verslag de volgende bij zonderheden. Op 1 Januari 1916 telde de afdeeling 98 leden, inge schreven 72, afgevoerd 56; in 1917 werden ingeschreven 61 leden, afge voerd 33, zoodat het ledental op het eind van 1917 geslegen was tot 140. In 1916 werd aan contributie ont vangen f 1352.71, uitgekeerd aan zie ken i 180.99, voor 1917 zijn deze cij fers resp. f 1620.86 en f 145.05. In 1916 kwamen voor 1147 werk- loosheiddagen, in 1917 wus dit aan tal 3116, waarvoor uit de centrale Keuken een vergoeding werd uit gekeerd van f 4Q2, (van 15 Nov. 1916 tot 15 Febr. 1917) en f 1626 (van 15 Nov. 1917 tot 28 Febr. 1918). Het uur loon, dat op 1 Jan 1916 27 cents be droeg is gestegen tot 29 cents op 1 Jan. 1918. De werktijd is ais regel 11 uur in den zomer en 7 uur in den winter. Omtrent bet afsluiten van collec tieve contracten vermeldt Bet verslag dat de Haariemsche patroons in 1917 hunne medewerking hadden toege zegd. Deze belofte werd evenwel niet nagekomen. Wel sloten de patroons een collectief contract met een plaat-, gelijke vereeniging die geen Invloed heeft op het bedrijf, omaat bijna al le gezellen bij de landelijke bonden zijn aangesloten. Dit contract loopi tot 1921). De rapporteur klaagt over weinig medewerking va» de pa troons te dezen opzichte. Het bedoel de contract dat z.i. geen voldoende verbetering brengt is door de afdee ling niet te aanvaarden, waarom de actie tot verbetering met kracht zal worden voortgezet. DISTRIBUT1E-POLITIE. Pro ces-verbaal is opgemaakt: Tegen C. K., wonende Eendjes- poortstraat wegens bet vervoeren en verkoopen van kaas boven den inaxi- miuuprijs. Er werden vier kazen te zamen 25 K.G. wegende in beslag ge nomen. Tegen B. G., winkelchef, wonen de Raamsingel, ter zake vap 't ver pen C~ - teln de reserve eerste luitenant J. Wit haar van het 21e regiment en C. T. F. Oetgens van Waveren Pancras Clifford van het 10e reg. Bij de infanterie van de land- wee rzijn benoemd tot reserve kapi tein de reserve eerste luitenant G. J. P. Enters, J. H. Barens, beiden van 't 21ste bataljon; tot landweerplichüg kapitein de landweerplichtige eerste luitenant dr. J. A. Bierens de Haan en P. R. van Haga, beiden van het 21ste bataljon. Benoemd is tot landweerplichtig kapitein de landweerplichtige eerste luitenant mr. J. B. Bomans, thans op non-activiteit als lid van de Tweede Kamer. Prof. J. M. Burgors. Bij kon. besluit is met ingang van 1 October 1918, benoemd tot gewoon lioogleeraar in de afdeeling der werk tuigbouwkunde, scheepsbouwkunde en electrotecliniek aan de Technische Hoogeschool te Delft, in de toegepaste mecnanica, om onderwijs te geven in de aërodynamica, hydrodynamica en hare toepassingen, J. M. Burgers, conservator van het natuurkundig la boratorium van Teyler s Stichting te Haarlem. ARMENRAAD. Verschenen is het jaarverslag van den Armenraad over het jaar 1917. Met waardeering wordt gewag gemaakt van hetgeen de afgetreden voorzitter, mr. J. II. .Thial, voor den Armenraad heeft verricht. Het succes aldus wordt gezegd dat de Armenraad reeds dadelijk van den aanvang af bij zijn pogingen gehad heeft, is voor 'n aan zienlijk deel van zijn buitengewone werkracht en organisatievermogen te danken. Hij had ten ruimen fciik lop de toestanden hier ter stede en een helder inzicht in hetgeen tot ver betering der Armenzorg moest wor den gedaan. De Armenraad zalTiem dan ook steeds erkentelijk blijven voor het vele, dat hij in de vier ja rige periode van zijn voorzitterschap heeft tot stand gebracht. Verder wordt gememoreerd dat het register van inlichtingen einde De cember 1917 bevale 2172 dossisrs» Door het Bureau van den Armenraad werden 1190 onderzoeken ingesteld. Er werd aan 23 personen advies en voorlichting verstrekt. Het aantal aanvragen om onderzoek nam we derom belangrijk toe. Met het oog op de groote uitgaven hieraan ver bonden, werd dezen winter nog niet overgegaan tot het aanstellen van een tweeden lnformator. Toch zijn, meldt het Ver slag, reeds maatregelen over wogen, om ln den komenden winter het verrichten van de onderzoeken sneller te doen plaats hebben. Nog steeds bereikten den Armenraad van patriculiere zijde te weinig aanvra gen om onderzoek. Het is zeker te betreuren, dat velen nog niet willen meewerken firn dg bedelarij langs $1$ huizen, die hier ter stede nog veel vuldig voorkomt, te bestrijden.Men is er blijkbaar nog niet voldoende van doordrongen, dat men door het ge ven zonder onderzoek in de meeste gevallen meer kwaad dan goed doet. Verschillende mededeel iugen wor den voorts gedaan aangaande het verleenen van subsidie aan kerke lijke en bijzondere instellingen van weldadigheid, enz. Wij ontleenen daaraan, dat op de lijst van instel lingen van weldadigheid, thans 106 instellingen voorkomen en dat de gelden, die moeten worden geacht bestemd te zijn ten behoeve van alle •noodlijdenden zonder onderscheid van godsdienst die te Haarlem door armeninrichtingen gedeeld worden, "in 1917 bedroegen I 224.20i. Dit jaar werd tot verdeeling van die gelden ■overgegaan. Ten aanzien van den verkoop van weldadigheidszegels meldt het ver slag In het vorige jaar is door ons opge treden tegen den verkoop van Wel dadigheidszegels. Deze verkoop had plaajs ten bate van vereenigingen, die voor een lief dadig doel heetten werkzaam te zijn, maar die van de aldus bij elkaar ge brachte gelden op geen enkele wijze verantwoording deden. Wel stond vast dat de colporteurs en colportrices een belangrijk deel van de opbrengst ontvingen en mocht worden aangenomen, dat de genen, die de leiding van deze ver eeniging in handen hadden, hierin 'n ruim bestaan vonden. Op verzoek van den Informatm- van den Armenraad werd door de politie tegen enkele colportrices, die bleken ter goeder trouw te zijn, pro ces-verbaal opgemaakt. Een dezer colportrices deelde ons mede dat de zegels veel aftrek von den. Ze was gelukkig pas kort als col- portrice werkzaam. Toen bekend werd dat de politie zich met deze zaak bemoeide kwam er niemand om de verkochte zegels af te rekenen. De Armenraad heeft toen besloten in de plaatselijke bladen tegen het koopen van weldadigheidszogels, blaadjes etc., van onbekende vereeni- gingen te waarschuwen, tenzij men er van overtuigd was, dat het geld goed besteed werd. Bovendien verklaarde de Armen raad zich tot het verstrekken van in lichtingen bereid. Daar de verkoop van deza weldadigheidszegels nog steeds door schijnt te gaan, willen wij hiertegen nog eens ernstig waar schuwen. De rekening en verantwoording over 1917 wijst aan een totaal bedrag van f 4143.14*. EXTRA-UITKEERING AAN GE PENSIONEERD SPOORWEG PERSONEEL, De directie der K. IJ. S. M. heeft bepaald, dat ook aan het gepensio neerd personeel een extra uitkeering zal worden gegeven, ongeveer op den zelfden voet als aan het thans in dienst zijnde personeel. Deze uitkee- ringen zullen plaats hebben op 1 Sep tember en 1 November a.s. De toeslag bedraagt voor gehuwden, weduwen en gescheiden echtgenooten, die één of meer kinderen te hunne las te hebben, 15 piocent van bet geza menlijke bedrag dat door betrokkene igens pensioen wordt genoten, tot ten hoogste 120 gulden. Indien echter de naar dezen maatstaf berekende toeslag minder zoude bedragen dan 601 gulden, wordt de toeslag gesteld op i 30 proeent tot ten hoogste 60 gulden. Voor de overigen zal 8 procent worden j berekend van het gezamenlijk bedrag dat door betrokkene wegens pensioen wordt genoten tot tén hoogste 60 gulden. Indien echter de naar dezen maatstaf berekende toeslag minder zoude bedragen dan 30 gulden, wordt de toeslag gesteld op 15 proce't tot tan hoogste 30 gulden. Voor dezen toeslag komt niet in aanmerking liet voormalig N. R. S.- personeel, dat door den Staat is ge- pensioneen! en op zijn pensioen duur- tetoeslag van den Staat ontvangt. De uitbetaling van den toeslag zal plaats hebben in 2 gedeelten en wel: op bet gedeelte loopende van 1 Ja nuari tot uiterlijk 30 Juni en op 1 No vember het gedeelte loopende van 1 Juli to' uiterlijk 31 December, ter wijl dc regeling zal worden geacht op 1 Januari 1918 in werking te zijn go- treden. verkoop hiervan in handen te stellen van de winkeliers, kon geen instem ming vinden. Op eene vraag om mos selen verkrijgbaar te stellen werd ge antwoord, dat als proef 1000 pond is besteld, nl. gepelde mosselen, die te gen 26 ct. per pond verkocht zullen worden. Of deze gekookt aan het pu bliek kunnen worden verstrekt, zal de distributie-commissie in overweging nemen. Omtrent de verschillende vra gen over de suiker-rantsoeneering, werd medegedeeld dat er reeds is aan gevraagd bij den minister om ook de kinderen onder het jaar bij de rant soeneer! ng te doen opnemen. Ook zal getracht worden bij de verstrekking van peulvruchten een grootere ver scheidenheid te krijgen dan tot nu toe het geval was. Verschillende klachten werden be sproken omtrent hel menu der Cen trale keuken, o.a. over het niet vul-, derende stampen dpr aardajvpelen, de Blechte hoedanigheid van de laatst verstrekte snijboonen, enz. De toezeg ging werd gedaan, dat hierop met nog meer correctheid zal worden toe gezien. Ook dat spoedig het eten ver strekt zal worden, zonder vet en bo ter, zoodat dan ieder het naar belie ven kan bijvoegen. ZoocLra de gemeen te Haarlem haar rantsoen van 60 koeien per week krijgt, zal ook de ge meente Schoten in aanmerking ko men voor lever- en bloedworst. Daar de datum van ingang voor de nieuwe boterkaart is gesteld op Zondag 4 Aug. zal getracht worden deze te bren gen op Zaterdag 3 Aug. Harde zeep. De directeur van 't levensmiddelen bureau deelde ons mede dat in de maand Augustus alhier 't gewone rantsoen harde zeep zal kunnen wor den verstrekt. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Muziek- vereeniging. Door leden van de „Orde der Goede Tempelieren" is alhier opgericht eene niuziek- vereeniging (fanfarecorps) onder den naam „De Tempelier". Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: Knepper, Boerée, Ten Boom, Petri en Smink. Het doel van de Vereeniging is om ook mede langs dezen weg pro paganda te maken voor het streven van de orde der Goede Tempelieren. SANTPOORT. Gedurende het tweede kwartaal 1918 werd de ruine van Breaerode door 5316 personen be zocht IJMUIDEN. Staking. Te IJmuiden is een staking uit gebroken onder de bestuurders der vracht- en transportwagens. Zij eicben 120 vast loon per week bene- nevens betaling van sialdienst en i stalwacht, overuren enz. De patroons boden f 2 verhooging van den toeslag waarmee geen genoegen werd geno- V ELS EN. Lijkvcrbran- d i n g. Heden, Woensdagmiddag, had in het Crematorium te Velsen de 300ste lijkverbranding plaats. schen tuBschen Aisne en Marne; het zijn de namen Gouraud, DegouUe en Margin, de drie legercommandanten, die onder Foch's leiding het Duitsche offensief in een terugtocht hebben doen veranderen. Edouard Helsey, oorlogscorrespon dent van „Le Journal teebent dezo drie figuren als volgt: Ieder hunner heeft zijn kenmer kende eigenschappen; met hun drieën verpersoonlijken zij de meest veelbe lovende eigenschappen voor een leger commandant, Gouraud is het vertrou wen, Margin de wil, Degoutte her ver stand. Hun namen vertellen nog te meer, welk een voortreffelijke militaire op leidingsschool Marokko geweest is. Da koloniale oorlogen mogen veel van den modernen krijg verschillen, zij vereischen toch evenzeer koel bloedigheid, energie en een scherp inzicht. Generaal Degoutte, die chef van den staf van Gouraud was, heeft een der beroemdste Marokkaansche divisies gecommandeerd; hij heeft meer liet uiterlijk vau een ingenieur dan van een legercommandant; rijn kortge knipte snor en levendige oogen a> li ter een lorgnet, zijn middelmatige grootte en zijn voorzichtigheid in zijn woorden en gebaren, stempelen hem met tot een parade-generaal. Voor hem is de oorlog geen opera, maar een serie problemen, die zijn scherj» vernuft met een bewonderenswaardige juistheid en snelheid oplost. Generaal Mangin is bekend genoeg; een ieder kent thans den typischen kop met het dichte, zwarte haar, da ischerpe Kin, de rechte kaken en het liooge voorhoofd. Ik heb gezien in welk een hokje hij, dicht bij de voor ste linies, den aanval voorbereidde en de laatste nachten doorbracht: ëen withouten tafel, een bank, een tele foontoestel, een soldatenketel en een matras, dat was alles' Ten slotte Gouraud. Een ieder, die Gouraud maar een oogenblik heeft gadegeslagen, weet, welk een licht wijn-blauwe oogen uitstralen en welk een atmosfeer van moreeie zuiver heid zich rond hem vormt alleen door zijn persoon. Groot en rechtop gaand, vastberaden van gang, ondanks zijn dubbele verminking, weet bij zoowel voor zijn troepen als voor zijn mede werkers steeds een woord te vinden, dat tot in het hart dringt. Hij allc-on kan dat, omdat lid er niet naar zoekt; zijn mannen voelen de liefde, die li ij hun toedraagt en zij weten, dat hij zich niet boven hen verheven acht. IN RUSLAND MET DE BELGISCHE AUTOKANONNEN. Na drie jaar afwezigheid is de Bel gische afdeeling van de vrijwillge be dienaars der autobanonnen, die des tijcls door de Belgische regeering naar Rusland gestuurd werd om ei- bij de groote operaties in Boekowina en'Galicië behulpzaam te wezen, in Frankrijk teruggekeerd. Zij hebben een avontuurlijke reis gemaakt door Rusland en Siberië om over Sant Francisco en New-York te Bordeaux aan te landen. Binnenland De Kabinetscriefs. Tot de moeilijkste problemen ücr kabinetscrisis behoort, naar de Msb. UITGEEST. Alhier heerscht de ter °?v* kwam, de bezetting van Fi- Spaansche ziekte in tal van gezinnen, nanciën en van Buiienlandsehe Zaken. Op een fariek waar 30 mensclien; Y00r 6el laatste departement komt werken, verschenen er J.l. Maandagdaarbij, dat gedachtenwisseling met slechts 9 j Personen in het buitenland door den Vandaar heeft de ziekte zich ver- oorlogstoestand zeer vertraagd wordt, breid naar het naburige Heemskerk. N. O. G. (Eerste dag), lieden werd te Utrecht 72=te d gemeene vergadering van het Nedcr- iandscli Onderwijzers-Genootschap ge opend met een rede van den voorzit Sport en Wedstrijden Gisterenavond vertrok het zeventul van Zignea naar Amster- ter, den heer H. J. Ron, die uitvoerig dam, om haar laatste competitie- stilstond bij de totstandkoming .ter match in dit seizoen te spelen. Het j salarisverbetering, polospel bad plaats in de zwernin- Verder merkte hij op: „Dc school ls richting „Obelt" tegen A. D. Z. (Am- dezen keer niet de inzet .'.er verkic- sterdamsche Dames-Zwemclub;. Bij zingen geweest. Mocht inderdaad blij den aanvang bleek al dadelijk, dat ken, dat de uitwerking der gelijkstel- CrislslnHolitingsn. Schoten. Dinsdag vergaderde de Schoter- Distributie-commissie ten Raadhuize onder voorzitterschap van wethouder Loerakker. Uitgenoodigd en tegen woordig waren de U.K. Crisis-com missie, de Christelijke crisiscommis sie, de Commissie van de S. D. A. P. en het sub-comité. Geadviseerd werd door deze coinmissiën de te distribu- eeren katoen te verstrekxen 4 één el per hoofd, de kostende prijs ls 43 en 52 ct. voor ruwe katoen en 36 en 48 cL voor witte katoen, de breedte hier yan la 80 c.M. Een yoorstd cm den Zigaea w el tegen A. L>. Z. was opge wassen, en dat niet te verwachten was, dut Amsterdam v.eer ach', doel punten zou maker., zjuhIs dat het ge val was, toen A. D. Z. in Haarlem kwam spelen. De stand bleef dan ook bij halftime 0—0 staan, nadat er door beide par tijen verwoed gespeeld was, maar na half-lime gelukte het toch aan de iors van elkander vervreemd houden. ling ontaardt in liet scheppen van een bevoorrechte positie voor de bijzonde re boven de openbare school dan zal dc strijd worden hervat. Vcor de openbare school komen wellicht moei lijke tijden. De onderwijzers zijn in verschillende kampen verdeeld. Zeker, het zijn gewichtige punten, die de vereenigingen van openbare onderwij- tegenpartij een goal te maken, zoodat de eindstand kwam te staan op 1—0 in het voordeel van Amsterdam. Bij dit spel scheen Zignea oude roem weer op te leven, want zoowel de speelsters als kiopster waren voor- trelfelijk. Jammer dal hei afgeloopea is met polo-spelen tegen buitensieedsche clubs, want nu 't aan het emde van het seizoen komt Zignea weer op streek en zou ze ongetwijfeld de ne derlagen. die ze dezen zomer geleden heeft, weer goed maken door een spel zooals ze vroeger gewoon 1 was te spelen. Maar iedere club heeft wel eens zijn slechte tijden en daar1 te in anderen zomer weer gemakkelijk bovenop te komen. Maar toch. het zijn zaken van dair belang in de komende tijden. De kwesties of de machtsverhoudingen in de school behoorlijk geregeld zijn, of het al dan niet wenschelijk is, dat liet hoofd der school ambulant zij of de marge tb&schen de salarissen van hoofden en onderwijzers wel voldoen de groot of wel voldoende.klein zijn, liet zijn kwesties, die voorzeker van belang genoemd mogen worden, maar welker oplossing toch alleen maar waarde kan hebben, als er een open bare school blijft bestaan. Van het allergrootste belang is: de onverzwak te handhaving der openbare school. Met den wensch, dat dc idéé van do laamhoorigheid van alle dienaren der j openbare school in één vereeniging d grondgedachte van het Genootscha DE OORLOG •hap nicer en meer ook de collega's, die I lid der zustervereenigfngen zijn, door- j dringc, dat samenwerking in de DE LEIDERS VAN HET FRAN-i naaste tijden den weg effene, om te SCHE OFFENSIEF. Drie namen bereiken, dat binnen niet te langen zi.iu hut, die naast die van Foch, dezer tijd er slechts zij- één vuk vereeniging dagen op de tippen van alle Entente- voor allen, verklaarde spr. de 72ste vow standers zweven, als er gesproken) alafimao- v«ri«.ii»ii<- ~- yvordt van de prestaties der Fran- of

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1