Regeeringi-Yiseb Rantsoeneering. Distribatiebsdrijf Distributie-bedrijf Verandering der Boter-Melaugekaart. Agenda Stadsnieuws Bet Filmkijkspel PersüverziGiit Binnenland Be Toestand Hleuwe uitgaven. Letteren en Kunst S6e Jaargang No. 10791 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1S1E Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluiiend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge- II ADVEETENTIEN: Van 1—5 regels fl.—Iedere regel meer 20 Cte. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk vestiKd is (kom der gemeente) f 1 95. Frsnco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. oorlogsloeslag 20 pioccnt. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-ad\ trien tién tan Vraag en Aanbod Geïllustr Zondagsblad voor Haarlem 1 0.51». Geïllustr. Zondagsblad voor de omstrekenen lranco per van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/-Cts. a contant. Builen het ArrondiesemeiitdubbeJe prije post f 0 59. Advertentiën buiten het Arrondissement 26 cts. per regel. Reclames 60 cts. per regel. UitQave der N.V. Laurens Cester, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefcoo 3082 Directie en Administraties Groote Houtetreat 83. Teietoonn. der Redactie 600 «n der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. BKR6TE BLAD. Zaterdag 3 Augustus verkrijgbaar van 5 uur n.m. tot 8 uur n.m. ptr persoon eert pond visoh op vertoon van ViSCHKAART No. 23601—24000 in da Gemeentelijke Vischhal op vertoon van VISCHKAART No. 1—800 in het Pand, ingang Koning- Straat. De Diracteur van het Gem. Levensmiddelenbureau F. DE JONGE De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat gedurende het tijdvak van 3 tot en met 9 Augustus 1918, verkrijgbaar wordt gesteld, .op bon A, No. 32: EEN ONS HAVERGORT, tegen den prijs van 26 cent per KG. (3 cent per ons). De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat gedurende hei tijdvak van 3 TOT EN MET 9 AUGUSTUS 1918 verkrijgbaar wordt gesteld op bon A. No. 30: 7K.G. SUIKER (melis No. 1 of bijsoorten naar keuze van den kooper). NA 9 AUGUSTUS ia bon A No. 30 ,N1ET meer geldig. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HEEMSTEDE Gedurende de week van 5 Augu«- tus tot cn met 10 Augustus 1918, zal beschikbaar worden gesteld op bon No. 13, 2}J'i ons saikar, No. 11, 1 ons havermout, No. 12, 1 ons pauivruchten (voor zoover bij de winkeliers voorradig). No. 14, 2 eenheidsreepsn (Bon No. 9 der vorige weekeven- eens hiervoor geldig). Bon No. 6, voor sago of aardap pelmeel blijft geldig, tot de nieuwe zending is aangekomen. Haemstsde. hislij sp BiisMiliki Arlikslin De toeslag kan in ontvangst worden genomen aan het Raadhuis (Trouwzaal), op Dinsdag 6 Augus tus e.k. en op Woensdag e.k. aan het Dienstgebouw, Boekenrodestr. 9, telkens van 912 uur en van 2—4 uur, door hen; wier belastbaar in komen meer dan f 500.tot en met f 1500.bedraagt. De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kennis, dat vanaf maandag 5 augustus t/m VRIJDAG 9 AUGUSTUS a.s., tel- tens van 8—12 uur en van IJ41 uur, gelegenheid bestaat van Boter- Melangekaart te veranderen. De opgegeven veranderingen gaan eerst in, na afloop van den bon voor de 13e week der Boter-Melange- kaarL Voor de te maken virandenngen moeten de rantsoeneertngeaaart en de botermeiangekaarten mede gebracht .worden. Op bovengenoemde dagen kan N*IET van LEVERANCIER ver anderd worden. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. ZONDAG 4 AUGUSTUS. Muziek in den Hout, 2V4 uur. Schouwburg, Jansweg: Holl. Ope rette-gezelschap. Opv. van „Bleeke Bet", 8 uur. Gebouw „De Nijverheid^, Spiritis- tenvereeniging „Harmonia", lezing, 10V6 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Biosc. voorstelling. Apoll o-Theater, Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace: Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. Bloemendaal: Hotel Duin en Daal: Concert. MAANDAG 5 AUGUSTUS. Schouwburg, Jansweg: Holl. Ope rettegezelschap. Opv. van „Bleeike Bet", 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace: Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. Bloemendaal, Hotel Duin en Daal: Concert. COÖPERATIE „VOORUITGANG." Vrijdagavond vergaderde de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver. „Voor uitgang" in bet gebouw Zang en Vriendschap. De voorzitter, de heer J. Koppen herinnerde o.u. aan hel vertrek van den bedrijfsleider, den heer J. Joosten, welke jaren de coö peratie had gepropageerd. Medege deeld werd dat het bestuur zich ge noodzaakt had gezien een winkelhou der ontslag aan te zeggen. Door eeni- ge leden werden daarna verschillende vragen en opmerkingen gesteld over dit ontslag, welke allen door den voorzitter werden beantwoord. Als bestuurders hailden bedankt de liee- ren W. van der Vail en J. H. Visce. Ouder instemming der vergadering bracht de voorzitter den ai tredenden een woord van dank voor hunne werkzaamheden in het .belang der coöperatie. Gekozen werden mej. W. van Vliet en de heer H. Snoekb, die beiden ue benoeming aanvaardden- Na nog eenige besprekingen bij de rondvraag werd du vergadering ge sloten. GEHEELONTHOUDING. Vrij dagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken. Door den voorzitter, den heer M. A. Relnalda, werden o.a. ccuige me- üedeelingeri gedaan over het 2-duug- sehe feesi, dal men zich voorstelt tc geven ter herdenking van het 75-jurig beslaan der uldeeüng, te houden ein de September van dit jaar. Door de commissie tot het voorbereiden van de feestelijkheden zyn reed» vele maatregelen getroffen. De heer C. H. llazevoct, had zicb door vertrek naar Den Haag, genood zaakt gezien te bedanken ais pen ningmeester der ufdeehng. Tot be stuurder werd verkozen in deze va cature de heer C. F. Kruijlf, die de benoeming aanvaardde. Tot voorzitter van de 1 eestcommis sie werd verkozen de heer H. Ploeg Jr. Door den voorzitter werden, tol den lieer Ilazevoet eeiuge woardeerende woorden gericht, voor hel vele werk dat door hem voor de vereeniging is veniclit, wat door de vergadering onderstreept wérd door applaus. Nadut de agenda was ai gehandeld, bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, onder de vroolijke klanken van het Mandoiinegezelschap „Apol lo". 1 DISTRI BUTIE-POLIT1E. Pro ces-verbaal is opgemaakt tegen: De S., tuinder, te Hoofddorp, we gens het vervoeren van kaas zonder vervoerbewijs, 2 kazen werden in be slag genomen. E., eierhandelaar te Haarlemmer meer, wegens liet vervoeren van eieren zonder vervoerbewijs. 200 eie ren werden in beslag genomen. M. te Alkmaar, wegens hel doen vervoeren van vet zonder vervoerbe wijs. 10 K.G. vet is in beslag geno men. Mevrouw K., Hazepalerslaan, we gens liet doen vervoeren van vleescli en tarwemeel. 20 K.G. varkensvleesch en 10 K.G. tarwemeel werd iu beslag genomen. v. S., rijwielhersteller, wonende Amsterdamsclie vaart, wegens het aanwezig hebben van ongekeurd gei- tenvleesch. 10 K.G. vleesch is in be slag genomen. De distribuüe-polltie nam Vrijdag avond in beslag een zak, inhoudende 120 pond „thee" (vermoedelijk ge brand hooi met de een of andere thee-illusies opwekkende reukstof ver mengd). Dit geparfumeerd hooi was door een zekeren S., wonende in de Anthoniestraat, aan een Amsterdam mer voor zuivere Java-thee verkocht! E. S. M.-PERSONEEL. Men schrijft ons Aan de E. S. M. is hot aantal beambten, dat ziek is zoo groot, dat den Jaataten tijd bijna alle controleurs dienst doen als conducteur of wagenvoerder. PRIJZEN PER LICHTPUNT. De heer Willem van Liemt schrijft naar aanleiding van mijn laatste Na betrachting van den Gemeenteraad het volgende: Wanneer men tusschen de regels door leest, trekt de heer J. C. P. de juistheid in twijfel van mijn bewe ring, dat een electrische installatie tegen f 30 per lichtpunt vrijwel de duurste prijs is en ik nojj onlangs (geen maand geleden) een offerte ge lezen had van nog niet ten volle f 20 per lichtpunt. De heer J. C. P. weet beter of lie ver, kon beter weten, dat mijn bewe ring volkomen juist is. In dezelfde Raadszitting tijdens de benoemingen vroeg mij het mede lid uwer Redactie de beer Meijerink, het adres van den door mij bedoelden installateur. Ik liet hem toen den brief lezen, waarin offerte werd gedaan voor een electrische instal latie van 9 lichtpunten, gemaakt van prima qualiteit draad der Holl. Draad- en Kabelfabriek iri Union- buizen, tweegroeps-schakelbord in begrepen, aan te leggen op twee verdiepingen voor de som van f 178. Onbegrijpelijk komt het mij voor, dat de heer J. C. P. het wensche- lijker had geacht, dat een lid van den Raad in dit College in openbare zitting reclame zou gemaakt heb ben voor een bepaalde firma te dezer stede. Ik vond het verstandiger geen na men te noemen, wetende dat de Raad in mijn waarheidsliefde, meer vertrouwen stelt dan de heer J. C. P. blijkbaar heeft gedaan. Wat de rest van het betoog des 'heeren J. C. P. over deze kwestie 'betreft, het is in deze ook alweer; Veel weten is veel.... begrijpen. Maar om iets goed te begrijpen, moet men niet ten d e e 1 e we ten. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend W. VAN LIEMT. Tot zoover de heer Van Liemt. Mijn antwoord kan kort zijn. In geen enkel opzicht trek ik de waar heidsliefde van den heer Van Liemt in twijfel. Daartoe bestond ook geen aanleiding. En het staat er ook niet. Maar telkens hoor ik vun lage prijzen en als ik er dan naar infor meer, blijkt dat het een prijs is van vroeger en dat de tegenwoordige prijs varieert tusschen 30 en 40 gul den. Die prijs is mij ook voor aan leg in mijn woonhuis opgegeven. Donderdag heb lk tevergeefs ge tracht den heer Van Liemt om nar dere inlichtingen te vragen: hij was de stad uit. Na dien hebben wij de i.a.i tic-sproken. De heer Meije rink heeft mij den naam van den door hem bedoelden installateur niet meegedeeld. Waarom die naam in de Raads zitting niet kon worden genoemd, is mij nog altijd niet duidelijk. Het slot van de opmerking van den heer Van Liemt moet ik onbeant woord ljiten, daar ik zijn bedoeling niet begrijp. J. C. P. De Kroon. Het uitstekend samengestelde pro gramma voor deze week verschaft een werkelijk genotvollen avond. Een mooi journaal, gevolgd door een aar dig filmpje „Hulp in de huishouding liet nummer „Liefde en Onderwijs" viel buitengewoon in den smaak. Ook „Vingerafdrukken" is een kluchtige geschiedenis, waarin...... persmen- schen toonen niet van een grapje of- Keerig te zijn en zelfs den burgemees ter tot slachtofler kiezenl De hoofdfilm „Als de duisternis roept" is de aandoenlijke geschiede nis van een man, wiens gansche le ven steeds door leed verduisterd wordt op oogenblikken, dat het geluk hem nabij komt. De grootste slag voor Hagen Grotb is wel, als bij na een ernstig ongeluk uit het ziekenhuis ontslagen, getuige wordt van 't hu welijk tusschen zijn verloofde en z'n vriend. Overmand door aandoening maakt hij in de kerk tijdens de hu welijksinzegening een scène. Na dezen slag is zijn geest verduis terd en als hij na lü jaren uit een zonuwl ij dersgesticht wordt ontslagen, moet hij nog verscheiden malen bet noodlot op zich voelen rusten. Niet langer bestand tegen al het leed, raakt hij aan den drank. De men- schen noemen hem „De nachtwande laar". Op een dag verschijnt hij, van koude verkleumd, in een kerkge bouw, waar Andreus Lyngborg, een Jong en vurig geestelijke, predikt voor de armsten der armen. Als Hagen de kerk verlaat wordt hij onderweg door 'n troepje woeste lingen aangevallen en op de straat- steenen gegooid. Zoo vindt Andreas Lyngborg hem. Hij vergezelt Hagen naar zijn armoedig zolderkamertje en weet hem te bewegen zijn levensge schiedenis te vertellen. En het mag Andreas ten slotte gelukken de ver bitterde ziel van Hagen weer te ver warmen door zijn vurig geloof. Het aangrijpende spel van Hagen Groth (Anton de Verdier) en de prachtige intérieurs, o.a. van de kerk en het krankzinnigengesticht, maken deze film tot een kunstwerk. De mu ziek en explicatie waren in alle op zichten te roemen. GEMEENTELIJKE -SCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Als gemeld wordt door de Soc.-Dem. Vrouwenclub afd. Haarlem een actie gevoerd om te komen tot de oprich ting eener Gemeentelijke school voor voorbereidend onderwijs. Door de vrouwenclub wordt thans met lijsten gewerkt om liandteekeningen te ver zamelen van voorstanders eener zoo danige inrichting. Men verzoekt ons te melden, dat het adres Zaterdags avond in het gebouw „Vooruitgang" ter teekening ligt- Het adres wordt daarna aan den Raad der gemeente Haarlem gezonden. HERVORMDE STADSZENDING. De Hervormde stadszending hoopt Maandag 12 Augustus in het Bloe- mendaalsclie Bosch een openlucht samenkomst te houden. Ds. Vunderink zal 't openings woord uitspreken. Verder zullen als sprekers optreden ds. Datema, ds. Ste- genga van Amsterdam en de heer Weber. De heer Meyburg zal het slotwoord 6preken. RING VERMIST. Door mej. v. d. W., wonende in de Smedestraat is aangifte gedaan dat door haar ver mist wordt een gladde gouden ring met 5 saphleren, die zich bevond op een kastje in de slaapkamer barer woning. (£i« vervol* Stadsnieuw» peA O. Do KabinotsforsTisti». Van „doorgaans goed ingelichte zijde" schrijft men aan het Hbld.: Het groote publiek schijnt niet te begrijpen, waarom de kabinetsfor matie, waartoe Hare Majeteit den heer Nole.ns de opdracht verstrekte zoo moeilijk is. Toch kan men, zon der in de geheimen van de studeer kamer van den heer Nolens door te dringen, wat trouwens voor buiten staanders volstrekt onmogelijk is, wel eenige van de redenen achterha len, waarom de formatie van het ministerie ditmaal zoo lang duurt en waarom het geenszins zeker is, dat de heer Nolens daarin zal slagen. Vooropgesteld zij, waaraan twijfel niet mogelijk schijnt, dat de heer Nolens niet een gemengd of z.g. na tionaal ministerie, maar ee'n parle mentair ministerie uit de rechterzij de tracht te vormen. Daarbij nu stuit hij op enkele ernstige organi sche gebreken in de rechterzijde, die iich ook zouden doen gelden, wan neer de verkiezingen haar een krachtige meerderneid hadden ge bracht, maar zich thans, nu zij slechts 50 stemmen behaalde, en zij ttich niet verplicht acht de regee- riugsverantwoordelijkheid te aan vaarden, in veel sterker mate doen gevoelen. Het eerste gebrek ligt in den heer Nolens zelf. Deze is ongetwijfeld een man van groote kunde en gezag, en bekwaam staatsman ook, zijn eer zucht is ook geen andere dan als zoo danig grooten invloed op de regee ring en de wetgeving van ons volk uit te oefenen, maar hij acht zich niet den man om zelf minister te zijn. Wat de reden daarvan is, biijve in het midden, in zijne geestelijke waardigheid ligt zij niet genoeg is te weten, dat hij zich zelf niet tot het ministersambt, en dus ook niet tot het premierschap geroepen acht. DeELatholieke partij heeft dus een leider van wieu vast staat, dat al zijn gezag als zoo danig wil doen gelden, maar tevens dat bij vastbesloten is, nimmer een ministersportefeuille te aanvaarden. En toch is juist de Katholieke partij aangewezen de leiding te hebben in het kabinet. Wat hare positie in dit opzicht nog accentueert, is, dat geen der andere Kamerleden voor een premierschap in aanmerking komt, Eigen lijk is er buiten den heer Nolens slechts één, die voldoende gezag daartoe zou hebben, d.i. de heer Loeff, maar deze kan om gezond heidredenen de functie niet op zich nemen. In de plaats dus, dat de heer Nolens, hetzij door zelf als zoo danig op te treden, hetzij door een der andere Katholieke Kamerleden als zoodanig aan te wijzen, aan de Katholieke partij de haar toekomen- tde leidende rol in het Kabinet in den persoon van den premier kon verzekeren, stond hij onmiddellijk ivoor de keuze, óf wol als formateur iterug te treden, óf wel den premier te zoeken onder de anti-revolutio naire of Christelijk-Historische Ka merleden. Aan het eerste, waardoor hij zichzelf zou uitschakelen, dacht hij niet, daarom moest hij in ver binding treden met de genoemde Kamerleden, eerst en vooral met het oog op het premierschap van het te vormen ministerie. Daarbij stond bij voor een nieuwe groote moeilijkheid: na de Katholieke kwam de anti-revolutionaire partij ihet eerst in aanmerking, en de lei der ook van deze partij, de heer Kuyper, was evenzeer, waarom be hoeven wij niet te zeggen, als pre mier uitgesloten. Er was meer: de heer Nolens, als leider van de groot ste groep, vond geen reden naar de Kanaalstraat te gaan om dr. Kuy per te raadplegen, dr. Kuyper, den neer Nolens verwijtende, dat hij vóór de verkiezingen niet het minste overleg met de anti revolutionaire partij had gezocht, vond geen reden naar de Prinsessegracht te gaan om met dr. Nolens te spreken. Overleg tusschen de beide leiders Vond dan ook niet plaats, wel tus schen den heer Nolens en andere leden der anti-revolutionaire partij, op hunne beurt overleg plegende met dr. Kuyper. Hoe dacht dr. Kuyper over de op lossing van de crisis.' Ieder weet het uit zijne artikelen in De Standaard. In 1908 was tegen zijn wil een rechtsch ministerie opgetreden onder leiding van den heer Heemskerk; in 1909 was dit ministerie aangeble ven zonder aan dr. Kuyper de keuze te laten, een door hem gevormd mi nisterie in de plaats te stellen. Sinds dien heftige brouille tusschen de hoeren Kuyper en Heemskerk en vast besluit van eertgenoemde, dat, wat er ook mocht gebeuren, een mi nisterie-Heemskerk niet ten tweede male 'zou optreden. Vandaar dade lijk na de verkiezingen het betoog in de Standaard, dat er geen rechtsch ministerie behoorde op te treden; later, toen verluidde, dat mr. Heems kerk de portefeuille van buiteniund- sche zaken zou begeeren, de opmer king, dat de anti-revolutionaire par tij helaas geen diplomaten in haar midden kende, geschikt om die por tefeuille op zich te nemen; nog later, toen bleek, dat de anti-revolutionaire partij wel wat voor een rechtsch mi nisterie gevoelde, de beschouwing dat de heer Idenburg in zoodanig geval de vanzelf aangewezen premier zou zijn. Zoo was dus de heer Heemskerk door de Kanaalstraat geheel en al buitengesloten.' Op de Prinsegracht wilde men al evenmin van hem we ten: de Katholieken hadden eene zoodanige herinnering aan het mi nisterie-Heemskerk behouden, dat zij besloten dat van eene herhaling van de jaren 1908/1913 geen sprake zou zijn. Zoo moest dus de heer No lens 'zijn premier zoeken onder de andere leden der anti-revolutirmaire partij. De heer Colijn wenschte zijne positie aan de Bataufsche niet prijs te geven, zoodat alleen de heer Iden burg- overbleef, die zich zeil nu juist niet den man gevoelt om in deze moeilijke tijden de leiding van het kabinet te voeren. Oi hij reeds deli- nitiel heeft geweigerd, durven wij niet zeggen, maar de kans erop is groot. De beer Nolens zoekt dus waar schijnlijk nog steeds naar een pre mier voor het door hem te vormen kabinet. -Men beeft zells wel als zoo danig den heer Lohman genoemd, wat wel zonder grond zal zijn, maar bewijst, boe men met de keuze ver legen is. Naast het premierschap bieden na tuurlijk ook nog andere portefeuilles moeilijkheden, in het bijzonder die van financien en buitenlandsche za ken. Een crisis-minister schijnt ge vonden in den persoon van den lieer v. IJss.istey», de andere departemen ten leveren geen bijzondere moeilijk heden op, ol schijnt^ het groote pu bliek niet 6teeds de juiste namen op liet oog te hebben. Voor de porte feuille van financiën worden wel en kele namen van katholieken genoemd, maar de vraag is of deze zich in deze tijden voor die moeilijke taak opge wassen zullen achten. Voor de por tefeuille van buitenlandsche zaken, en in zekeren zin geldt dit voor het geheele ministerie, is ook met de ver houding tot dc oorlogvoerenden reke ning te houdt;).: het feit, dal Duitsch- land, in afwachting van het optreden van het nieuwe ministerie, de econo mische onderhandelingen heeft ge schorst, zegt in dit opzicht genoeg. Eene andere vraag is, of de geestelij ke sfeer, waarin over de kabinetsfor matie wordt beslist, voldoende waar borgt, dat naar beide zijden naar de met het oog op onze buitenlandsche verhoudingen best passende samen stelling van het ministerie wordt ge zocht. Slaagt dc heer Nolens niet in do samenstelling van een rechtsch mi nisterie, dan zal hij aan Hare Majes teit moeten mededeelen, óf wel, dat de menwerking tusschen de ver schillende partijen der rechterzijde zoo veel te wenschen laat, d;:t een parle mentair ministerie uit die partijen niet is te vormen, óf wel, dat hij ter' rechterzijde niet voldoende bekwam» mannen heeft kunnen vinden, be reid in een ministerie zitting te ne men. Wat dan? Vermoedelijk zal dan de heer Gort v. d. Linden worden ver zocht, opnic-uw een extra-parlemen tair kabinet samen te stellen, welke opdracht deze ongetwijfeld zal aan nemen; eenige portefeuilles zullen dan aan leden der rechterzijde wor den toevertrouwd, in overleg met den heer Nolens, zoodat deze ook dan z;ji> invloed niet zal missen. V e e-u i t v o e r. De N. R. CL verneemt, dat er bin nenkort uitvoer van melk- en kalf- koeien naar Duitsckland zal plaats hebben. De Spaanaoh» ziakia. Te Delft neemt de ziekte od der de burgerij steeds toe. Het aan tal gevallen bedraagt minstens 500; van de werklieden aan 's Rijks con- structie-werkplaatsen zijn er onge veer 200 aangetast; de ziekte neemt onder de militairen aanmerkelijk af. Uit IJ muiden. Bij den post- en telegraafdienst te IJmui- den doen zich eenige gevallen van Spaansclie ziekte voor, tengevolge waarvan er gebrek aan personeel is. Ook onder het kantoorpersoneel van 'den dienst aan de llijksvisschers- haven aldaar heerscht deze ziekte. Uit Anna Faulowoa. Kwam de ziekte tot nog toe hier slechts sporadisch voor, nauwelijks is de kermis voorbij, of plotseling openbaren zich tal van gevallen er van. UIT AMSTERDAM meldt men ons: Naar wij vernemen hebben zich hier ter stede de eerste sterfgevallen aah Spaanscue ziekte voorgedaan. UIT 'a-GRAVENHAGE; De Tel. verneemt, dat thans de ziekte ook onder het vërplegerspersonee! vun het gemeente-ziekenhuis hier ter stede is uitgebroken. Een aantal verpleeg sters is door de ziekte aangetast, waardoor in den dienst veel stagna tie wordt ondervonden. Verschenen is het eerste nummer van den eersten jaargang van het „Muandblad van den Nedicrland- schen Bond van Barbiers- en Kap persbedienden". Op een inleidend woord volgt een kort verslag van het op den Tweeden Pinksterdag (20 Mei) gehouden con gres van kappers- en barbiersbe dienden en daarna zet W. H. uit een, waarom organisatie van die be dienden zoo dringend noodig is. „Indië" van 31 Juli munt weer uit door fraaie Illustraties. Bij een artikel „De Maleiërs" behooren do portretten van de Sultane vanKoetel en kleinzoon. Voor Java heeft de uitvoer aan thee over de eerste vier maanden van 1918 bedragen: 11 millioen pon den, voor Sumatra 750.000 ponden, lezen wij ondier „Koloniaal Nieuws in drie regels". Th. v. D. geeft een aanlig arti kel: „Onder onze. tuin vogels' en K. schrijft over Indische vruchten. De groote beteekenis van de ha ven Sabang, nu zoowel Japan als Amerika's Westkust zich meer isn meer begonnen te ontwikkelen, wordt in een ongeteekend artikel uiteengezet. Ors worden toegezonden verschil lende persbeoordeelingen van de Amsterdnmsche. Haagsche cn Rot- terdamsche pers von Henri ter Hall's nieuwste revue: ..Knijpen maar!" De beoordeelingen luiden on verdeeld gunstig; do critici prijzen om slrijd schitterende monteering en den geestigen inhoud van het jongste werk van het nieuwe Ka merlid. De Risicobank (orgaan der Ccn« trale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam) van 15 Juli opent met een artikel over „Particulier initia tief en sociale wetgeving Verder het verslag der Risico- Bank over 1917 en verschillende be richten uit de Risico-vereenigin- gen. CALDERON-VOORSTELLENG. Dr. Felix Rutten zal eon inleidend woord spreken aangaande Calderon de la Barca bij de eerste vertooning op 1 September a.s. van „De rechter van Zalamea", door 't nieuwe ge zelschap onder directie van Louis d« Vries in den Hollandschcn Schouw burg.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1