DE RIDDER KNOL ben 36e Jaargang No. 107S3 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG S AUGUSTUS 1918 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad i9 uitsluitend gemacKi^d het Algemeen Binnen- en Buiieniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, War moesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. eeïlluetr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.61k Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.59. Uitgave der N. V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—5 regels 11.iedeie regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 pioccnt. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-adverteniien van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 121/. Cts. a contant. Buiten het Arrondiesementdubbele prijs Advertentiën buiten het Arrondissement 25 cts. per regel. Reclames £0 cts. per regel. Directie en Administratie: Grooie Houtstraat 83. Teletoonn. der Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADZIJDEN. Verandering der Boter-Melaagekaart. De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau te Haar lem brengt ter kennis, dat vanaf MAANDAG 5 AUGUSTUS t/m VRIJDAG 9 AUGUSTUS a.s., tel kens van 8—12 uur en van li4i uur, gelegenheid bestaat van Boter- Melangekaart te veranderen. De opgegeven veranderingen gaan eerst in, na afloop van den bon voor de 13e week der Boter-Melange- kaart. Voor de te maken veranderingen moeten de rantsoeneeringskaart en de botermelangekaarten mede gebracht worden. Op bovengenoemde dagen kan NIET van LEVERANCIER ver anderd worden. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Agenda DINSDAG 6 AUGUSTUS. Orgelbespeling Groote Kerk, 2"i3 uur. Carillonbespeling 8—8% uur. Sociëteit Vereeniging. Opv. van de revue „Knijpen maar", 8 uur. Schouwburg, Jansweg: IIoll. Ope- rettegezelschap. Opv. van „Bleeke 'Bef', 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote .Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace: Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. Velseu. Gemeenteraad 71/4 uur na middags. QeheSmmiddelen (tegen Spaansche griep. Wij brengen bij deze over een waar schuwing van de redactie van het Maandblad tegen de Kwakzalverij, om zeer voorzichtig te zijn met het gebruiken van middelen van geheime samenstelling tegen dc Spuansche griep of Spaonsche ziekte. Onzerzijds willen wij daar nog den raad aan toevoegen: raadpleegt uw dokter, houdt u aan zijn voorschrif ten en luistert nïcfc naar de praatjes van onwetende buurvrouwen of fa milieleden. Stadsnieuws aan den Kloppersingel. Etogrootlng openbaar slachthuis. Een aanzienlijk ver lies geraamd. Gereed is het ontwerp-Begrooting van het openbaar slachthuis. Daar uit blijkt dat geraamd is een verlies van f 83706.67. Dit nadeelig saldo wordt in hoofdzaak veroorzaakt doordat naar aanleiding van het al gemeen slachtverbod de slacht- en keurgelden aanzienlijk mfiUler ge raamd zijn. EEN ZAKKENROLLER AAN HET WERK. Zaterdagavond werd aan den heer O., wonende te Scholen, bij aankomst van de tram van 7,25 van Zandvoort, in de Tem peliersstraat, een gouden horloge met dito ketting ontrold. LAF. Van drie zich in een wei land aan de Zomervaart bevindende paarden, toebelioorende aan den landbouwer v. D., wonende aan de Dubbele Buurt, zijn de staarten af gesneden. Onlangs hebben wij mededeelingen gedaan omtrent het nieuwe ontwerp- uitbreidingsplan voor gronden van de voormalige kweekerij „Rozenha gen" aan den Kloppersingel, die, naar men weet, tot bouwterrein zul len worden ingericht. Wij drukken hierboven een kaartje af van de in het nieuwe bouwterrein ontworpen straten. KAAS AANGEHOUDEN. Aan de Nieuwe brug, op weg naar Haarlem is een rijtuig aangehou den met een 40 K.G. kaas. De kaas is in beslag genomen. NOG BIJTIJDS. Door de Alk- maarsclie recherche zijn met behulp van de recherche alhier bij T., Ba- rendsestraat, in beslag genomen drie heerenrijwielen, van diefstal af komstig. T. was reeds te Alkmaar aangehouden. IN HET BRONGEBOUW INGE BROKEN. In den nacht wan Za terdag op Zondag heeft men zich door een openstaande achterdeur toegang verschaft tot het Bronge bouw. Vier ruiten in het kantoor zijn vernield, een paneel van de buffet kamer is ingeslagen en twee stukken gummislang van ongeveer 1 M. lengte worden vermist. ERNSTIG ONGELUK. Te IJmuiden had Zaterdag een ernstig ongeluk plaats. Op de Julianakade sloeg het jjaard, bespannen voor een wagen, bestuurd door B. R., wo nende Lange Molenstraat 2?, op hol. De bestuurder geraakte onder den wagen werd een eind mede ge sleurd en bekwam ernstige kneuzin gen. Per ziekenwagen is B. R. naar de Mariastichting te Haarlem over gebracht. ONS POST- EN TELEGRAAF KANTOOR. Door den directeur- generaal der Posterijen en telegra fie is het post- en telegraafkantoor te Haarlem onder de kantoren le kl. geplaatst. BRUTAAL. In een der militaire inrichtingen in de omgeving zijn den laatstcn tijd de goede en dikwijls nieuwe banden dar Rijksrijwielen ontvreemd en door oude, versleten banden vervangen! Uit de Omstreken HAARLEMMERLIEDE c.a. Gemeenteraad. In de Raadszitting van Zaterdag deelde de voorzitter mede, dat na ingekomen deskundig rapport en vergaderingen met ingezetenen gebleken was dat van uitbreiding van het electrisch net in de meer afgelegen deelen der gemeente voorloopig niets kan "ko men wegens de thans buitengewoon hooge kosten. Op een adres van eenige winke liers inzake vergoeding voor den verkoop van sajet werd afwijzend beschikt. Op advies van B. en W. zullen de gemeentelijke landerijen liggende in den Haarlemmermeerpolder r.n- derhands worden verhuurd voor den tijd van vier jaar tegen f 300 per H.A.en per jaar met verplichting tot scheuren. Woningbouw. Met 7 tegen 4 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen tot het leggen van een straat op het door de gemeente aangekochte bouwterrein oostelijk tegen Half weg en aan die straat te bouwen voorloopig zes woningen met huur waarden van f 700 volgens twee ty pen overeenkomstig de plannen van architect Cuypers. Besloten werd aan de woningbouw vereniging „De Boerenarbeiders woning" een stuk grond van pl.m. 1850 M2 te Zuid-Schalkwijk tegen f 0.25 per M2 te "Verknopen voor den bouw van minstens twee \6pningen. De grensregeling. Een schrijven van Ged. Staten in zake de grenswijziging met Haar lem, waarbij een belangrijk deel dezer gemeente, n.l. van Haarlem- merliede en Zuid-Schalkwijk bij Haarlem zal worden gevoegd, werd in een langdurige geheime vergade ring behandeld. HAARLEMMERMEER. Raadsverkiezing. De stemming voor een lid van de ge meenteraad (vacature K- Kistema- ker) is bepaald op 30 Aug. de even- tueele herstemming op 6 September aanstaande. Telefoondraad gesto len. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is nabij de Lijnden weer 8000 M. draad van 's Rijks telefoon nel gestolen. HALFWEG. Diefstal. Bij den winkelier L., alhier, is in den nacht van Zaterdag op Zondag minstens f 75 uit de cassa ontvreemd. Toegang werd verkregen door het uitsnijden van een ruit, waardoor een openslaande deur kon geopend wor den. De bewoners slapen boven. Kerkbouw. De bouw ee- ner nieuwe kerk (zonder toren) voor de Gereformeerde Gemeente alhier is opgedragen aan de firma Van Gen- deren te Amersfoort voor f 113920. IJMUIDEN.— Men schrijft ons: Ernstige ontevredenheid heerscht in deze gemeente over de wijze waarop de progressieve heffing van den Hoofdelijken Omslag door den Raad is toegepast: Op een zuiver inkomen van f 4000 b.v. bedraagt de aanslag ongeveer 10 hetgeen, in vergelijking met andere gemeenten, inderdaad zeer hoog kan worden genoemd. In verband hiermede zal op Woens dag der volgende week een besloten protëstvergadering plaats hebben met het doel o.a. ook bij de Kroon te protesteeren tegen een, volgens in zicht van velen ongemotiveerde op drijving der gemeentelijke uitgaven. IJMUIDEN. —Geredde vlie ger-. Zaterdag zijn alhier aange bracht 4 Engelsehe en 1 Canadeesehe vlieger, die Vrijdag te ongeveer 11J uur ter hoogte van het Terschellinger Bank-vuurschip door de sloep „Mid- delharnis No. 10" zijn gered uit een beschadigd vliegtuig.' Na verhoor zijn de geredden naar Den Haag vertrok ken. Binnenland De Toestand De N i e u w-A msterdam. De Nieuw-Amsterdam is Zaterdag middag 2 uur van Rotterdam naar Amerika vertrokken. Het schip heeft 122 eerste klasse passagiers, 273 passagiers der twee de en 149 passagiers der derde klasse aan boord. Geen vet naar Duitse h- 1 a n d. Vanwege den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond is een adres aan den Minister van Landbouw ge richt, waarin aan den Minister een uitvoer van rundvee wordt ontraden, naar aanleiding van de berichten, dat van Duitsche zijde bij het aan gaan van nieuwe handelsovereen komsten met ons land o.rn. de leve ring van 60.000 koeien zou zijn ge vraagd. Kalfsvellen. De Minister van Landbouw heeft een maximumprijsregeling voor kalfsvellen vastgesteld- Granen. De Minister van Landbouw heeft een verbod tot het vermalen, pletten en breken van granen, mais, peul vruchten, oliehoudende zaden of liun alvalproducten vastgesteld. Er wort verstaan: onder granen: wintertarwe, zomer- tarwe, spelt, winterrogge, zomerrog- ge, winlergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit: onder oliehoudende zaden: kanarie zaad, koolzaad, raapzaad, blauw- maanzaad, boterzaad, dederzaad, lijnzaad, karwijzaad, geel mosterd zaad en bruin mosterdzaad: onder peulvruchten: veldboonen, (wier-, paarden-, duiven-, schapen en Waalsche), alle soorten groene en gele erwten, alle soorten grauwe erw ten en cupucijnets, alle soorten stam- boonen, pronkboonen en tuinbouw- zaadpeulvruchten. Bevriezen van vleesch. Volgens Het Volk zal worden opge richt een Rijksbureau voor vriesin- richtingeu met den ingenieur Koop man als Directeur. Men kan, zégt Het blad, aannemen, dat de distributie van versch vleesch tot ongeveer De cember zal duren, waarna met die van hel bevroren vleesch zal worden begonnen en dat de slachtingen voor het koelen voornamelijk in Septem ber en October zullen worden gehou den. Men stelt zich voor, dut ongeveer 20 millioen K.G. levensbehoeften zul len worden ondergebracht in koelin- richtingen, welke hoeveelheid voor namelijk uit vleesch zal bestaan (van runderen, schapen en varkens). U tr o c h t zonder aard appelen. Zaterdag waren le Utrecht geen aardappelen te krijgen. Een deputa tie van vrouwen is op het stadhuis geweest, teneinde haar nood te kla gen. Van militaire zijde werd later aan de handelaren een gedeelte aard appelen verstrekt, doch niet genoeg voor een groote gemeente als Utrecht is. LADING GEREQLTREERDE SCHE PEN. Een Ned. stoomschip is uit een Britsclie Ooskuslhuvcn in Am sterdam teruggekeerd, geladen met goederen uit door de geallieerden gc^ requireerde schepen. Uitwisseling krijgs- gevangenen. Naar de N. R. CL verneemt wor den thans ook dc mailbooten Oranje Nassau en Prins Hendrik, van de Maatschappij Zeeland, in orde ge bracht voor het vervoer van krijgsge vangenen; deze schepen liggen in de binnenhaven te Vlissïngen. Boter relletjes te Rotterdam. Zaterdagochtend hadden ongeveer 70 vrouwen getracht om in een win kel op den Binnenweg boter zonder bons te verkrijgen en daarbij hadden ze eenige pakjes die op de toonbank lagen, bemachtigd. Des middags na afloop van een vergadering van vrouwen, deden ongeveer 300 man nen en vrouwen een aanval op.den zelfden en een anderen winkel op den Binnenweg. Er was echter vol doende politie die de menigte uit eendreef, zoodat er geen schade is aangericht Verbod tot kaasbe reiding. Daar voortdurend groote hoeveel heden kaas clandestien afgeleverd en vervoerd worden en daaruit een gevaar is te duchten dat niet vol doende kaas voor de wmterdistri- butie kan worden opgelegd, en dat dan dus het kaasrantsoen zou moe ten worden verlaagd, is door den minister van Landbouw bepaald, dat het met ingang van 20 Augus tus verboden is kaas te maken, ten zij de verwerker in het bezit is van een ontheffing van het Rijkskantoor voor boter en kaas. Het doel is, dat alle geproduceerde kaas ten behoeve van de algeroeene distributie wordt ingezameld. EEN NEDERLANDSGKE KALI- INDUSTRIE. ln „Ec. Slat. Bic.' bespreekt Ir. J. V>'. Scheffer de mo gelijkheid, hier te lande een kali-in dustrie te vestigen. De schrijver geeft eerst tal van bijzonderheden omtrent do ontwikkeling dezer, industrie in Duitschland, ten betoogc dat deze duur werkt, doordien veel te veel mijnen zijn geopend. Reeds in '09 was de volle capaciteit van alle kalimi.',- I nen 32.30 millioen ton en de werke lijke productie slechts 6.90 millioen Ion. In 1912 waren 130 schachten ge heel gereed, maar werden nog 182 gebouwd en waren 20 geprojecteerd. Hier heeft men er dus een voorbeeld van, hoe het particulier initiatief, zelfs eenigszin» door den staat ge remd, oorzaak kan zijn van de aller grootste kapitaalverspilling. Voor Nederland is deze omstandigheid van bijzonder belang, omdat- zij beteeken! dat een eventueel aan te leggen Nc- derlandsche kalimijn veel goedkcoper zou kunnen werken en, buiten het syndicaat staande, zich gemakkelijk een grooten afzet zou kunnen verze keren, te meer omdat het Duitsche kalisyndicaat wettelijk gedwongen is. aan het buitenland hoögerc dan de binnenlandsclie prijzen in rekening te brengen. Aan de gesteldheid van een kalilaag hier ie lande, behoeven derhalve niet zulke hooge eischen te 'worden gesteld als in Duitschland om het bedrijf winstgevend te maken. Een eigen mijn zou bovendien waar schijnlijk het gevolg hebben, dat naast den landbouw ook de industrie hier te lande groot afnemer zou worden. De schrijver vestigt er nu de aan dacht op, dat het concessievcld van Winterswijk, waar kolen zijn aange toond op ontginbare diepte, ook voor kali-Industrie in aanmerking kar. bomen. Dc aldaar doorboorde zout- massa bevatte kalizouten, die op een diepte tusschen 975 en 980 M.. volgens een rapport van prof. Bceke te li alle. in een onregelmatig voorkomen aanwijzig zijn. Op grond bier- van werden zij ni et-exploiteerbaar ge acht.. De schrijver betoogt echter, dat zulk een conclusie niet .met zekerheid uit één boring mag worden getrok ken. Het is even goed mogelijk, dat de kalizouten elders veel dikker en rijker aanwezig zijn. Dit zou met normale kosten onderzocht kunnen worden door gebruik te maken van de schachten van een aan te leggen kolenmijn voor grondig onderzoek van de zoutlaag Zoo spoedig en krachtig mogelijk dient zulk een on derzoek bij Winterswijk te geschie den. DE VOORZIENING IN DEN ZEEPNOOD. 200 GRAM ZACHTE ZEEP PER MAAND PER HOOFD. ■Door 4ea mnus^er van Landbouw, NljveJV beid en Handel is tot de gemeentebesturen de navolgen lie circulaire gericht; JJE VOORRAAD GRONDSTOFFEN, welke voor do zeep- en kaarsenfaibrielcc-n ia aanmerking komen, bedroegen op 1 Augustus ongeveer: Cocos- en palropitvetzuren 9,300 ton 'Lijnolie- en soyaolic .'etzuren 1,000 Diverse vetzuren 500 Oleïne 1,200 Stearine 500 Paraffine 1(00 13,000 ton terwijl op dien datum tevens aanwezig was een hoeveelheid kaarsen van 700 ton. Aangezien het mij wil voorkomen, dat naast de voorziening van het publiek met voedings- srtikelen, de voorziening met zeep, alleen reeds uit hygiënisch oogpunt, een der belang rijkste vraagstukken is, welke zijn op te los- een, heb ik gemeend van bovengenoemde vet zuren eerst een voldoende hoeveelheid voorde vervaardiging van zeep te moeten reservee- req. Wat de maand Augustus betreft, is op bet oogenblik eene voldoende hoeveelheid vetzu ren bij de fabrikanten van harde zeep aanwe zig, om, in verband met dc voor dezen tak van nijverheid gedurende "die maand beschikbare soda, do grootst mogelijke hoeveelheid harde zeep te fabriceeren. Deze hoeveelheid vclzurea is, waar zij reeds voor een belangrijk gedeel te in verwerking is genomen, niet in boveuge- noemden voorraad opgenomen, zoodal hierop niet verder behoeft te worden ingegaan. Waar echter de hoeveelheid soda, hiervoor bedoeld, gering is en derhalve de beschikbaar komende hoeveelheid harde zeep iu de maand Augustus ook gering zal zijn, heb lk geineend, mede in verband met het beerschen. vau besmettelijke jEïekte HE3T RANTSOEN ZACHTS ZEEP dat in de maand Augustus beschikbaar gesteld zal worden, te mcc .n har.d!su>ca op 2óil gram in de vier weken per hoofd. Het hgt echter in mijn bedoeling met ingang van lu September de verder© rantsoenen van zachte eccp vast te stellen op 2v0 gram per maand oer hoofd. Hiernaast ligt hei in mijn neaoeung aan ta vangen met September eene hoeveelheid harde zeep vau 60 pOL vetzuurgehalle beschikbaar ts stellen, voldoende voor een rantsoen van 100 gram per twee maandeu per boord en deze rantsoenen te doen dislribueeren in de maan den September, November, Januari en .Maart, terwijl tevens zal vervaardigd worden eene hoeveelheid harde zeep van 25 pCL vetzuurge- halte, voldoende voor een rantsoen van even eens 100 gram per twee maanden per hoofd en deze rantsoenen te doen dtstribueeron ln de maanden October, December, Februari en Am ril. Voor de biervoor genoemde vier distributies van 100 gram harde zeep van 25 pCt. vetzuur gehalle is, met inbegrip van de allernoodza kelijkste toedceling harde zeep voor indus trieel© doeleinden, noodig 800 ton vetzuren en wel: Cocos- en palmpitvetzurcn S00 ton; Ten slotte is er nog zeeppoeder voor de wit- wasscherijen en oleine voor de textielindus trie noodig. waarvoor gereserveerd zal moeten worden eene hoeveelheid oleine van 700 ton« Tevens vestig ik er uw aandacht öp, dat. bij de hiervoor gehouden beschouwingen oven zeep. aangenomen is, dat over voldoende chemi caliën de beschikking verkregen wordt. .Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn dan zal met nog geringere zeeprantsoenen volstaan moeton I worden. Feuilleton F. DE SINCLAIR. 9) Baron en Barones van Hedenburg waren gearriveerd in hun coupétje, getrokken door den ouden trouwen schimmel Hans; Jhr. Rentman en zijn .zuster waren gekomen in hun panier met den hit er voor, meneer Dubour en zijn vrouw waren over de breede oprijlaan gerold in hun victoria, ge trokken door de wat schichtige merrie van den kastelein uit „Het Wapen van Olmhoveu", de Freules Dumaer eindelijk, hadden hun entrée ge maakt in den tentwegen met de wel gedane ezelin Tine. Die vier beesten, gespannen aan hun vier voertuigen stonden links vau het bordes rustig en eendrach tel ijk te zamen en aten en dronken wat van het hooi en het brood en het water, dat de knecht van Graaf vau Tienen hun gebracht had, terwijl de vier koetsiers met dien knecht ver dwenen in een der bijgebouwen. In de vestibule waren de bezoekers ontvangen door Toon, den ouden so- cieteitsbediende, die b;j feestelijke ge legenheden altijd op Olmhoven mee hielp in zijn livrei van Unitas, en de mantels en doekjes der dames en de jassen de heeren en de parapluies van beiden in ontvangst nam met fijn Levende handen. Aan de hoeren werd sherry en port gepresenteerd, de dames kregen een morelletje, er waren soezen. Het gesprek ging tot nu toe niet uil boven de gewone beleefdheidsbabbel tjes; de gasten waren kort na el kaar, bijna gelijktijdig gekomen en zoo had de gelegenheid ontbroken om- eens van gedachten te wisselen over nog afwezige vrienden. Er werd iets gezegd over het weer, over de romans in 't Leesgezelschap, die de verzuch ting ontlokten, dat er den laats ten tijd nu letterlijk niets leesbaars uit kwam. Fientje en Trees vertelden over de ziekte van hun poes en de stoutig heden van hun hondje, de heeren po litiseerden wat en spraken over dc jacht Toen zei Fientje eensklaps tot Freule Rentman: Gut ja, Lydia, ik heb een nieuwe vindplaats ontdekt van champignons. Waar? vroeg Lydia. In de wei, achter ons huis! ant woordde Fientje. Gut, zoo toeval lig, ik loop te spelen met Turk, ik viel bijna in een greppel en meteen zie ik er een heeleboel staan, wel vijftig, hè Trees? 't Was zalig! Prachtige champignons, beves tigde Trees. Veel mooier dan' dio vroeger op de Struysenhof stonden. Op dat woord „Struysenhof viel er een stilte, zooals meer geschiedt, als iemand in gezelschap een onder werp aanroert, waarover niemand gaarne spreekt Doch hier, hoewel niemand zich dat zoo nauwkeurig bewust was, be stond er eigenlijk een sterke alge- meene behoefte zich over dat onder werp juist eens te uiten, maar geen mensch was er over begonnen, uit vreeze dat hejt onderwerp aan ande ren zou mishagen. En nu Trees in argeloosheid liet woord genoemd had, viel de stilte als een afwachting. Graaf van Tienen zelf sprak het verlossende woord.. Ja Fientje, als je champignons wilt eten zul je voortaan wel genood zaakt zijn die elders dan op de Struy senhof te zoeken hè? Er kwam een lachje van verluch ting op vele gezichten. Ja, meneer van Tienen, hoe vind u het toch? riep Tiele Dubour. De graaf haalde zijn schouders op. Hoe meer we over zeggen, des te erger wordt het, sprak hij. Ik ben nog altijd geneigd oin te gelooven aan een niet-zoo-bcdoelde onheuschheid enfin, aan een ver gissing, zei van Hedenburg. Pardon meneer van Hedenburg, van een vergissing is geen spraite, merkte mevrouw van Tienen op. Dat v. eten we toevallig héél zekar, besloot ze met nadruk, terwijl ze een blik wierp naar haar man, die zijn wenkbrauwen fronste. Zoosprak van Hedenburg met een verwonderden en vragenden blik naar den graaf. Ja, zei deze, na een tweede oogen blik van algemeen stilzwijgen, nu mijn vrouw die opmerking maakt, wil ik het wel vertellen. Mij is ver boden om voortaan door 't berken laantje van de Struysenhof naar Olm- hoven te gaan: ik moet den straat weg volgen Een geruisch van ontzetting ging door den salon. Nee riep Dubour, die zicht baar weigerde dit feit te gelooven. Maar de koele hooghartige glim lach van den graaf en het sterke be vestigende hoofdknikken van me vrouw van Tienen naar al de verstel de damesgezichten, maakten een ver duren twijfel niet toelaatbaar. Die man, zei Treesje, die man brengt ongeluk over het dorp dat voel ik bij intuïtie Weet je, hoe ik hem beschouw? vroeg Lydia en daar niemand dat na tuurlijk wist, gaf ze zelf 't antwoord. Ik beschouw hem als een bacillen drager: dat heb je tegenwoordig. Dat zijn menschen. die allerlei akelige ziekten rond zich verspreiden, zonder dat ze zelf van die ziekten last heb- Dat is me toch niet heel duide lijk lieve, zei mevrouw van Tienen. Pardon vervolgde Lydia, ik bedoel nu het begrip „ziekte" in overdrachtelijke betoekenis. Die man heeft gewoonten, denkbeelden, heLbe- lijkheden Onhebbelijkheden... zei Fientje schalksch, en zc had er succes mee. Onhebbelijkheden, goed ver volgde Lydia, maar overal waar hij komt, laat hij iets van die denk beelden, die gewoonten, enzoovoorls, achter, en daarmee infecteert hij op den duur heel Olmhoven. Isoleeren! zei van Hedenburg, dat gebeurt met al die bacillendra gers. O, als dat alleen van ons afhing, antwoordde Lydia. Maar hoe kom je op die verge lijking? vroeg mevrouw van Heden burg. Heb je dan al iets van die infectie gemerkt? Natuurlijk! riep -Lydia uit. Het werkt van onder op. Gisteren is Truitje komen vragen om opslag: ze heeft bij mij nu al acht jaar zes gul den plus de wasch maar ze vroeg er nu negen, want nu komt het de keukenmeid op de Struysenhof heeft er vijftien Vijftien? riepen de dames Dubour van Tienen, van Hedenburg en Du maer door elkaar, mcl verschrikte gezichten. Vijftien herhaalde Lydia met zegevierenden nadruk. 't Is heel juist, wat Lytiia zegt, sprak Graaf van Tienen, ik laat een sloot graven achter het beuken- bosch, daar werken ten man of tien aan voor dertien cent per uur dat is hier altijd het tarief geweest; ik weet nog, dat het elf cent was, enfin, men gaat met zijn tijd mee, maar gisteren is Geurts, mijn jachtopziener me ko men meedeelen, dat ze twintig cent wilden hebben, wanten de Graaf maakte een buiging van instemming in 'de richting van Lydia dat kregen dc werklui op de SlruyscnlM»! ook! Zie je wel! riep Ly< ia. verneugu, ondanks het bedroevende van liet l- En dat is nog maar bet begin, volgens de prognose van mijn zuster, zei Rentman, de sherry van zijn snor afzuigend. Weet je, dat z.c gisteren al be zig waren met het uitzetten van een tramlijn, achter den Struysenhof naar Boekenburg? vroeg van iieacn- burg, den Graaf aanzlem.e. Deze knikte. Ja. er is al een adrts met teke ning ingekomen voor een iranista- tion. te bouwen op gemecinegrcu.v sprak hij. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1