Rantsoeneering, Harde Zeep fifilk voor Bedrijven. DE OORLOG Sport on Wedstrijden 36e Jaargang No. 10795 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1918 Tot de plaatsing van advertenttën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit hlad is uitsluitend gemachtigd hel Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maandeü: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge- II ADVERTEINTIE1V: Van 1—5 regels 11.—; iedere regel meer 20 Cis. Reclames 40 Ct«. per regel. Tijdelijk vestigd is (kom der gemeente) 1 1.95. Franco per post door Nederland 1 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. oorlogstueslag 20 piocent. Bij abonnement aanzienlijk rabat, dienstuiveis-actvortentién van Vraag en Aanbod Geïllnatr. Zondagsblad, Yoor Haarlem 10.51'. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer l2'/ïCte. a contant. Buiten het Arrondissement dubbele prijs post 1 0.59. Advertentién buiten bet Arrondissement 26 cts. per regel. Reclames 50 cts. per regel. Uitgave der U. V. Lourees Cester, Directeur J. C. PEEREBOOM, Teleteon 3082 |j Directie en Administratie: Groote Houtetraz'. 83. Teletooan. der Redactie fcOO ca der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ReieeriDgS'Yiseli Vrijdag 9 Augustus 1918 verkrijg baar van 10 uur v.a. tot 1 uur n.ru. per persooa een pond visoh op vertoon va* VISCHKAART No. 2601—3200 in de Oemeentelijke Vischhal De Directie van. bet Gemeen telijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat gedurende bet tijdvak van 10 tot en met 16 Augustus 1918 verkrijgbaar (wordt gesteld: op BON A. No. 33 ©en om Havermout De Directie van het Gemeen telijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat vanaf DONDERDAG 8 tot en met DINSDAG 13 AUGUSTUS verkrijg baar wordt gesteld op: BON A. No. 86 EEN ONS BOTERKAAS a 124 cent. of EEN ONS V. V. GOUDSCHE KAAS a 16 cent met R.M. ol EEN ONS V.V. GOUDSCHE K A AS a 154 cent zonder R.M. of EEN ONS EDAMMER KAAS 30 plus a 124 cent PER ONS. De Directie van bet Gemeen telijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat de prijs van de thans bij de winke liers voorradige A-B.C'.-huishoud zeep, (verkrijgbaar op bon No. 9 van de harde zeep- en zeeppoeder- tkaart) is vastgesteld op 15 cent per stukje. De Directie van bet Gemeen telijk Levensmiddelenbureau te (Haarlem brengt ter kennis: Houders van inrichtingen voor het verstrekken van maaltijden aan bet publiek, melksalons of bedrij ven, welke in het komende rantsoe- neeringstijdvak melk wenscben te ontvangen buiten bet hoofdelijk rantsoen, moeten vóór of op 15 Augustus a.s. schriftelijk aan het Gemeentelijk Levensmiddelenbu reau, afdeeling Melk (bus 8) eene op gave inzenden van: a. hoeveel melk per dag verlangd .Wordt; b. van welken melkverkooper tot heden de melk werd betrokken; c. voor welk doel de melk wordt aangevraagd; d. het verbruik met vermelding van den toenmaligen leverancier ge durende de maanden September 1917 tot en met April 1918 per inaand gespecificeerd. Schetsen over Zandvoort NA 15 AUGUSTUS INGEKO MEN OPGAVEN WORDEN NIET IN BEHANDELING GENOMEN. Apiiua VRIJDAG 9 AUGUSTUS. Zandvoort hebben over de Spaansche griep een kennisgeving gepubliceerd, die aan iduldelijlkheid wel wat te wenschen overlaat. Zij maken name lijk bekend: „dat de Centrale gezondheidsraad van oordeel is, dat geen maatregelen van bijzonderen aard kunnen wor den aanbevolen, die van Regee- rlngswege te treffen zijn om inslee ping (insluiping?) of verspreiding van de Spaansche griep tegen te gaan. Wel is het meer dan ooit ge raden de meer algemcene bygioni- Soeieteit Vereeniging. Opv. van de sch6 maatregelen in acht te nemen revue „Knijpen maar 8 uur. en minder goede verhoudingen uit Schouwburg, Jansweg Holl. Ope- den weg te ruimen. Wat in bet alge- ivttegezelschap. Opv. van „Bleeke meen tot verspreiding eener besmet- B' t", 8 uur. lelijke ziekte kan medewerken, dient Schouwburg De Kroon, Groote vermeden te worden". Markt, Biosc. voorstelling. De eerste zin ls vrijwel negatief, Apollo-Tlieater, Barteljorisstraat: de tweede en derde zijn Ietwat onvol- Biosc. voorstelling. ledig, omdat noch omschreven wor k Cinema-Palace Groote Houtstraat: wat die hygiënische regelen, noch Biosc. voorstelling. wat die minder goede verhoudingen Kleine Vereeniging, Kleine Hout- zijn; evenmin wat tot verspreiding .siraat: Biosc. voorstelling. kan medewerken. Zóó sterk staat Bioemendaal, Hotel Duin en Daal: het publiek nu eenmaal niet in zijn ■Lmicen. lhygienise.be schoenen, of een opsom- Ofschoon de geleerden het nog niet geheel eens zijn over den oor sprong en de beteekenis van de Spaansche griep, is er toch wel één punt waarin ze ovex-eenstemmen, namelijk, dat je zooveel mogelijk in de frissche lucht verkeeren moet. Waar is nu meer frissche lucht te vinden dan aan bet zeestrand! Men zou zeggen, dat een Zundvoortsche badgast of een dagjesmensch vol gens de theorie wel haast onmoge lijk door de griep kan worden ach terhaald. De waarheid is evenwel anders. Een van de Zandvoortsclie doktoren heeft er Zondag tachtig nieuwe patiënten aan die ziekte bij gekregen en den volgenden dag wachtte een legertje van driehon derd grieplijders op zijn komst. Laat ions hopen, dat hij ze heeft kunnen afrennen, maar meteen inzien, dat frissche lucht alleen blijkbaar niet voor de infectie beschermt. Of verkeerden de bezoekers van de badplaats in minder gunstige conditie, omdat zij uit den aard van een hadplaats leefden en werkten, (leefden en luierden is allicht heter) hij groote massa? Dit is namelijk bet tweede voorschrift tegen de griep: begeef u niet in een nien- sclienmenigte, ga niet in treinen, trains of duffe zalen. Aan dat voorschrift kan een be zoeker van Zandvoort zich al heel moeilijk houden, of hij moest zich getroosten opgesloten te zitten in de gemeente en, de gezellige drukte op het strand zorgvuldig mijdende, zich terug trekken op ecu eenzamen duintop. Zooiets gaat nog voor een uur, voor eun morgen of middag desnoods, maar in den avond wordt een badgast, zoo hij niet met de kip pen op stok wil, gebonden door de sterke handen der gezelligheid. Meer dan ooit is er gelegenheid tot uit gaan. Silbermann met zijn schare In het Groote Badhuis heeft mede dinging van Lanfredi in Monopole en beiden trachten menschen te lok keu met solisten, die wat afwisse ling in het programma brengen. Dan is er het Kurhaus met zijn soirées de gala, het Palais d'Etó, le Helder, het Cabaret Bordelaise in de Pas sage en de jongste der inrichtingen jvan vermaak: het café de Paris in de Kerkstraat, Orkesten, zangeres sen. zangers, danseressen en dan sers in overvloed. Hoe zou een werklooze badgast,die niot goed weet hoe hij den avond doorkomen moet, anders kunnen doen, dan weerstand biedend aan de eene affiche, ten prooi te vallen aan de anderel En zoo kan 't zijn, dat het voordeel vap de rfrissche lucht, uit een grieps-pog- punt bekeken, weer verdwijnt tegen over het nadeel van het verblijf met velen in een besloten ruimte. Hoe het zij, de Spaansche griep is hier niet ernstig. Er moet natuur lijk altijd zekere voorzichtigheid toe gepast worden om complicaties te vermijden, maar verreweg de meeste gevallen zijn van onschuldigen aard en loopen binnen enkele dagen zon der verdere ongelukken af. Zand voort is er dus heel wat beter aan toe, dan Noordwijk met-zijn rood vonk. Bovendien is er geen enkele reden om de badplaats te schuwen, daar de griep door hel geheele land haar slachtoffers maakt. Een klein weinigje fatalisme: „als ik het krij gen moet, kan ik het toch niet ont gaan", is dus niet kwaad en als ge vraagd wordt: „hoe ontkom ik aan het gevaar voor besmetting?dan kan geen enkele dokter daarop een beslist antwoord, geven. Yoor zulke vragen haalt hij de schouders op, wanneer hij daarvoor tenminste, af getobd als hij is, de kracht nog be zit. mi hg zou wel nuttig geweest zijn. Alleen aan het slot komt iets als een omschrijving: „volksophoopin- geu en hei met voldoende betrachten van de matigheid". Maar te veel eten en ie veel drinken zijn ook huiten tijden van epidemie verkeerd. Een bijzonder goed seizoen is het overigens voor Zandvoort niet. lir zijn vierhonderd badgasten romder clan in 't vorig jaar, ongetwijfeld een gevolg vun veler vrees voor leveus- jniddelenmoeililkheden. Menigeen die anders de vacantie vast in het boscli of aan 't strand placht door le brengen, is nu afgeschrikt, door den last van de distributie, de schaarste van het voedsel en de liooge prijzen. Als dan toch, zeggen ze, de kosi ka rig moei zijn, onderga ik dat thuis liever dan in een hóicl of pension. Of het bezoek van mijn medeilag- jesmenschen groot is, valt moeilijk te zeggen. Daar zouden we pas zeker heid van kunnen krijgen zoodia de vervoercijfers van de E. S. M. bekend zijn. Op het strand klagen de eige naars van tentjes over slechte zaken. Maar wie heeft ooit iemand over goede zaken hooren juichen? Dat durft niemand om de concurrentie en den fiscus niet wakker te ma ken. Toch zou 't geen wonder wezen, wanneer de stroom van dagjesmen- schen dezen zomer belangrijk was ingeperkt. De tram is precies twee maal zoo duur als vroeger-. Leeftocht meenemen is zoogoed als onmogelijk, want niemand heeft brood over, cr is maar wreimg zonder bon te krijgen en wat in koffiehuizen en restaurants te koop is, moet duur betaald wor den. Natuurlijk zien we er toch nog wel, van die familiegrocpjes uit Am sterdam of verderop, die op weg zijn naar het strand. Soms is vader cr Lij soms ook niet, het aantal volwasse nen is meestal van den vrouwelijken kant en verdei- zijn het kindertjes, op hun best uitgedost, met van blijde hoop en verwachting glinsiereude oogjes. Het gaat je aan 't hart, wan neer de regen, zooals in de laatste dagen vaak gebeurde, tegen de rui ten kletteri en moeder en tantes be zorgder kijken, naarmate ze dichter hij Zandvoort komen, 's Avonds zie je ze dan weer naar huis toe gaan, de volwassenen ietwat ontstemd, de kinderen dreinerig en vermoeid, de iite jurkjes vuil en verflenst, na een dag van heldhaftig maar ver geefs trotseeren van wind en regen. Waar bleven ze zoo'n hcelen dag, als regen en wind langs het strand gier den en het verblijf daar onmogelijk maakten? Misschien hingen ze in een melksalon of een speeltuin, teleurge steld over het mislukte feest! Als ik een ton te veel had (maar H tegendeel is waar) dan zou ik een groot lokaal stichten, waar alles te vinden was, dat het hart van kinde ren verheugen kan, liet hen daar onder behoorlijk toezicht en vriende lijke leiding spelen en gaf hun ver snaperingen en .eenvoudige eetwaar tegen den kostenden prijs. Kwam de zon door, dan zette ik de deuren wijd open, dat ze dadelijk weer naar 'i strand konden hollen en vluchtten ze voor een bui, dan waren ze op nieuw welkom in mijn toevluchts- oord, dat „de Parapluie" of „Het Stormbuis" zou moeten heeten. Mocht er, in deze dagen van oor logswinst, iemand rondloopen, die een ion over heeft en niet weet lioe hij die besteden moet, dan is hier een goed doel aan de hand gedaan. Wat zou het kapitaal een ruim di vidend van dankbaarheid opleveren! DAGJESMENSCH. Momenteel wordt n.L ais regel slechts uitgekeerd aan hen, die lid zijn van een organisatie mei een erke*de wcrkloosheidskas. In de z.g. losse be drijven bestaan volgens adressanten wél landelijke organisaties, doch deze hebben door verschillende omstandig heden nog geen werkloozenkas; zoo dat deze werklieden, ondanks dat ze zich reeds lang georganiseerd heb ben, verstoken blijven van elke uit- keering. Waai* de werkloosheid onder meergenoemde werklieden toeneemt, is naar de meening van den Bestuur- dersbond, de tijd gekomen, dal het dringend noodzakelijk is, hiervoor maatregelen te nemen. Stadsnieuws Tijdingzaal van Haariarn'c Dagblad. In de Tijdingzaal zijn heden ten toongesteld de volgende foto's: Op 68-jorigen leeftijd is te 's-Gra- venhage overleden de gepens. gen.- majoor H. C. P. L. Mathon, oud-in specteur van het wapen der cavale rie. Maandag ls door oen hevigen brand de geheele groentendrogerij der fir ma Blad en Prins te Leiderdorp af gebrand een gedeelte der machine kamer ls behouden. Dr. Maximilian Vrijheer Hussarek v. Heinlein, de nieuw benoemde Oostenrijksche minister-president. Dr. R. v. Seidler, de afgetreden Oosienrijksche minister-president. Buitengewone bondraadsvergade- ring van den R. K. Slagerbond „SU Joris", welke Zondag 1.1. werd ge houden. WERKLOOZEN-U1TKEER1NG AAN LOSSE WERKLIEDEN. Door den Haarl. Best. Bond is Woensdag een udres verzonden aan het „Steun comité-Haarlem waarin verzocht wordt, ln den kring der werkloos- heids-uitkeeringen wederom op te ne men de z.g. losse werklieden, zulks in verband met de toenemende werk loosheid ln 't algemeen, doch onder voornoemde groepen ln -t bijzonder. CAUSERIE VAN HAARLEM. ln de Augustus-aflevering van de „Nieu we Gids" is opgenomen een bijdrage van onzen stadgenoot Van Deyssel. een „causerie van Haarlem, toege wijd aan den Burgemeester tan Haarlem, Jhr. rnr. W. B. Sandberg Ter kenschetsing van den inhoud ont- leenen wij er deze gedeelten aan. Over den wind. „Te Haarlem waait het zeer. De wind is bijna nimmer van de lucht af. Haarlem heeft een zeeklimaat. Echter een getemperd zeeklimaat. Er ib een aanmerkelijk, onderscheid tusschen het klimaat der plaatsen, die aan de zee zelve zijn gelegen en dat van die, welke op een afstand van een tier. ki lometer van de zee afliggen. De lucht aan de zee zelf heeft namelijk wef alle goede eigenschappen, die gij er van zoudi kunnen opnoemen, maar is óók zwdar, zeer zwaar. De lucht aan de oevers der Zwitsersclie meren is trou wens ook zwaarder dan de berglucht op grooteren afstand van den oever Maai- zéér zwaar, door de dampen, die uit het, in lager luehi dan berg meerwater zich bevindend, zeewater opstijgen, is dè zeelucht. Dieper het land in nu, vooral daar, waar men door duinen en vlakland en niet door groote bos Bchen van hooge hoornen van de zee gescheiden is heeft de zeelucht- de zuiverheid en bewegelijkheid, en daardoor de opwekkendheid, behou den, terwijl de zwaarte verdwenen is. De wind, die aan de zee zelf dik is en aanvoelt als mei iets gevuld te zijn, is le Haarlem dun. Hij doei zich zeer gevoelen, omdat hij met al de kracht en het fel speelsche van zee wind door weinig breede straten ijlt of wanneer men den hoek van 'n plein omgaat u plotseling tegen het aange zicht komt." Over de ligging van de stad. „Haarlem is ontzettend makkelijk gelegen. Met de voertuigen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij is men, links gaande van het station Haarlem uit, in drie kwar tier te 's-Gravenhage, terwijl men rechts op twintig minuten spoortrein- afstand Amsterdam heeft. Haarlem zelf heeft ook een prettig, geriefelijk en gemakkelijk klein electrisch tram net. Als de crocus-, tulp- en hyacinth- bloemen bloeien in de streek tusschen Haarlem en Leiden, zijn in de tram wagens van Haarlem, die, behalve degene, die tot de Ceintuurbaan be hooren, alle zoo zijn ingericht, dat men er achter elkaar zit, hoogstens met één ander op één bankje, waardoor de elleudigo omstandigheid van onwillekeurig met anderen voor een tijdje een zwijgend en zonder re den zich in zijn verschillende leden bestudeerend gezelschap te vormen, die de tramwagens, waarin men te genover elka&r gezeten is, kenmerkt, vervalt, als de crocus-, tulp- en hyacinthbollen bloeien zijn in de tramwagens aan de tramvensters gla- vazen met de zonneschijnkleurige Btreekbloemen aangebracht, in de wagens, die in de richting van de bloeiende velden rijden." „BLEEKE BET". -Op bladzijde 1 van het boekje staat op het tableau de la troupe (nl. 't Hollandsch Operette Gezelschap) een fijn be sneden Engelsch vrouwenkopje. Dat is Miss Margie Morris, die tijdens een verblijf te Scheveningen in aan raking is gekomen met Louis David en toen samen aan 't componeeren zijn gegaan. ,Ook „Bleeke Bet" hebben ze samen gecomponeerdeen zonderlinge titel voor zoon naam als Margie Morris. Want wat bij ons uit Engeland op het tooneel komt, her innert aan den salon. „Bleeke Bet" - de naam wekt in dit opzicht ol geen illusies! heeft niets salonachtigs. Er is al 6en paar maal in de cou rant over verteld en dus kan men weten, dat hel stuk een echt volks stuk is, dat de verdienste heeft, veel publiek naar den Schouwburg te trekken. Ook Woensdagavond was de zaal aan den Jansweg weer stampvol en het stuk had ander maal grooten bijval. Er is genoten van het Jordaan-leven en van de kwinkslagen en de typische tooneel- tpes, waarbij 't vaak morallseeren- de Jordaantype Ko niet het minste deel van het succes had. De dames kregen bloemen. LIJK OPGEHAALD. Hedenoch tend is uit de Delft nabij de Ijsbaan opgehaald het lijk van den 66-jarigen J. B., wonende Naasaustraat, IZi* tsttoU SUdjolsuws BUL I Uit de Omstralen VELSEN. Ontevreden Veineaaren, ln de gemeente Velsen ,wos ineu ontevreden over het steeds meer aan draaien van de belasiingscliroef, was ons ter oorc gekomen: inzenders klaagden, een protest-comité was ge vormd eu tairijke ingezetenen gin gen andere ooruen opzoeken, waar men niet zoó diep als te Yeisen in den zak behoeft le tasten om aan de eischen van den fiscus te kunnen voldoen. Wij vonden in deze feiten aanlei ding eens op onderzoek uit le tijgen en vroegen dus Mr. A. .W. Hellema, te IJinuiüen, die zich bereid ver klaard had in een protestvergade- ring op te treden als tolk van het on tevreden deel der Yelsensche geineen- tenaren, om een onderhoud, dat ons welwillend werd toegestaan. Van wie gaat eigenlijk de bewe ging uit? aldus vroegen wij den heer Hellema. Van den Middenstand, d i e heeft het meest te lijden onder den zwaren en steeds zwaarder worden den druk. Steeds zsvaarder wordend, want, bestond hier een vrij billijk progressief tarief, waarbij als ver- menigvuldigingscijfer gedurende de laatste drie jaren 1.63 gold, thuns is dit cijfer 2.8. Iemand met een be lastbaar inkomen van 1 2000 betaal de toen 4.4 thans 7.56 het per- j centage voor een belastbaar inko- men van l 8500 was toen 4.91 thans 8.43 eu dat voor een belastbaar in komen van f 5000 toen 4.98, thans 8.7. Een aanzienlijke stijging due! En nu weet ik wel, dat de gemeente Velsen een groot terrein beslaat en dat er dus veel geld aan werken van gemeentewege moet uitgegeven wor den, ik weet wel, dat de distributie handen vol geld kost evenals de bij slag, die door de gemeente aan li." Steuncomité verleend wordt, maar toch bestaat bij mij en bij zeer vele anderen, de overtuiging, dat bij een beter financieel beheer door het ge meentebestuur, de zaken met zoo'n vaart hadden behoeven te loopen. Het is o.i. een U-eken van slecht fi nancieel beleid, wanneer men, om aan moeilijke omstandigheden I.t hoofd te bieden, dadelijk maar het middel beiastrngverhooging toepast Wordt er in de gemeente Velsen dan werkelijk zoo royaal met het geld omgesprongen? Wij (dat zijn de ouuvredenen) zijn daarvan overtuigd. Men heeft het Steuncomité bv. op veel te royale wijze bijgesprongen en ik maak er het gemeentebestuur eeji bepaald ver wijt van, dat het geen enkele poging heeft aangewend om de IJinuider reeder ij en aan dezen steun te" laten meebetalen. En waarom moest de waterleiding op zoo'n grootscheep- sche wijze ingericht worden? Ook vind ik het verkeerd van 't gemeentebestuur, vervolgde dc heer Hellema, dat het niet gezorgd heeft, dat er wat Overbleef voor den kwa den dog en dat het hier gevolgde systeem is: op de bedrijven, op de waterleiding, op 't gasbedrijf enz. moet niets verdiend worden. Wan neer hier de ontsmettingsdienst een ontsmetting verricht, die door de wet geéischt wordt, geschiedt dit gratis, en voor niet door de wet geéischte ontsmettingen laat de gemeente zich evenals voor het leegen van beer putten veel te weinig betalen. Verder heeft men op t gebied van de volkshuisvesting „met geld ge gooid", het was niet noodig geweest 600 \voningen te houwen, 300 was ai voldoende geweest en evenmin be hoefden daar woningen van f 5UJ0, zelis van f 6200 bij te zijn! En waar om heeft men weer niet getracht de industrie, die toen belang heeft bij het bestaan van goede arbeiderswo ningen, daar aan inee te laien beta len? Het minimumloon van 't gemeente- personeel is hier gebracht op f 21.— (bij de provincie is dit f 15.—). Was een tijdelijke bijslag niet veel beter geweest.' N u is het standaardioon voor de geheele gemeente op een veel te hoog peil gebracht- Zoo zou ik u, aldus ging de lieer Hellema voort, nog kunnen wijzen op den overvloed van personeel op onze gemeentelijke bureaux, maar laat ik liever nog iets zeggen van onze nieu we verordening op den hoofdelijken omslag, een verordening, die reeds aangenomen i$ en toch weer in de eerstvolgende raadsvergadering in be handeling zal worden genomen, het geen ook al weer niet pleit voor 't „wijs beleid" van puze vroede vade ren. Bij deze nieuwe verordening is het bedrag, dat voor noodzakelijk levens onderhoud mag afgetrokken worden, gebrucht van f 4jO op f 650, daarooor blijft ongeveer 1 millioen, vroeger be lastbaar kapitaal, thans onbelast. Verder wordt er 25 aftr ek toege staan aan „inkomens verkregen door arbeid." Deze bepaling zal natuurlij!; tot allerlei ontduiking aanleiding ge ven: de aandeelhouders van de talrij ke ln dez&gemeente gevestigde 'saam- looze Vennootschappen (waarvan de inkomens, belaas, volgens dc wet niet belastbaar zijn!) zullen quasi een „baantje" bij hun maat schappij krijgen en plotseling zeer „werkzame" menschen worden! U ziet wel, eindigde de heer Hel lemn, dat hij de bestaande neiging oin de arbeidersklasse zooveel moge lijk te ontlasten, gepaard aan een exodus uil onze gemeente van men schen met groote inkomens, de mid denstand, de koopman, (te IJ muiden dus: de visclihandelaar) het kind van de rekening zal worden. Daartegen moet iets gedaan worden. En wat denkt u dan te doen? vroegen wij. Protesteeren hij den liaad en verzoeken om een zuiniger beheer en om wijziging van de verordening. En mociit de-verordening niet gewijzigd worden, dan zullen wij ons met een request wenden tot de Kroon en tot Gedeputeerde Staten. Tot zoover ons onderhoud met den heer Hellema. 's Avonds woonden wij nog de Protestvergadering, in het „Gebouw voor Christelijke Be langente Ilmuiden bij, die om half negen door den heer Balfoort geopend werd. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat een kalm, zake lijk maar krachtig protest noodig tegen de ongemotiveerde opdrij ving van dD plaatselijke belasting naar het inkomen, want dat niet ge doogd kon worden, vooral niet dooi den middenstand, dat de zaken zóó voortgingen. Daarna hield Mr. Hellema een her haalde malen door luid applaus (de vergadering was zeer druk bezocht; onderbroken rede, waarin hij in hoofdzaak hetzelfde zeide. als wij in bovenstaand vraaggesprek hebben weergegeven. Eu wat slaat ons nu te doen? al dus eindigde spreker. Niet wegloopen, maar hier blijven en trachten, wat te Bereiken! En het niet laten bij het protest van hedenavond, maar r.iet ophouden, den Raad lastig te vallen met onze protesten! Na Mr. Hellema voerde de heer Enzerink uit Santpoort nog kor; het woord. Deze spreker constateerde met genoegen, dat de middenstand „wak ter was geworden' en gaf daarna nog eeiiige staaltjes van z.i. veel te royaal omspringen met de gemeente lijke gelden. Staande de vergadering werd een motie aangenomen, welke motie ter kennis van den Gemeenteraad zal worden gebracht. HAARLEMMER LIEDE. Op de Woensdagavond gehouden leden vergadering der verseniging„Buurt- helang Stadsgedeelte Haarlemmer- liode" werd met algemeene stem men de volgende motie aangeno men. „Do vergadering, gehoord de uit- eeuzetting van het bestuur, betref fende de afwijzende houding door den burgemeester aangenomen in zake samenwerking tusschen hem en het bestuur onzer vereeniging; be treurt deze houding ten zeerste, om dat daardoor een ordelijke en gere gelde oplossing van grieven ten hoogste bemoeilijkt wordt; draagt ihet bestuur op zoo noodig zich in verbinding te stellen met de Rijks autoriteiten in Den Haag; besluit tot publicatie dezer motie en gaal over tot de orde van den dag." De toestand ta Rusland. (Zie ook 2de blad). De Bolsjewiki-regeeriug begint maatregelen te nemen tegen den op- marsch der Entente-troepen. Archan gel, Wologda en verschillende an dere steden in Noordelijk Rusland ziju in staat van beleg verklaard. De communisten in deze plaatsen zijn onder de wapenen geroepen. De militaire machi ie Petersburg is ook versterkt. Bovendien zijn ver sterkingen naar !t Tsjecho-Slowajc- kisclie iront gestuurd. De groote wetgevende vergadering van het "Donsche kozakkenlcger zal 15 Augustus te Novo Tsjerkaak bij eenkomen. Het district Taganrog, tusschen -dc Oekraïne en de Don-republiek, dat nog niet aan een bepaalden staat is toegewezen, is voorloopig onder een door een Duitscli oppercommando be noemde regeerings-commissie ge plaatst. OLYMPISCHE SPELEN. Vijfkamp voor officie ren. Aan het programma voor dezen F ij tk amp onUeenen wij, dat op 24 Augustus a.s. op het landgoed „Velserbeek", van den heer F. W. baron Van Tuyll van Serooskorken, te Velsen, des morgens humlgranaat- werpen en "8 midd gs een veldloop plaais heeft W1ELRIJDEN. Aan den lCtö K.M. koppclwedslrijd, welke Zondag a.s. in het Stadion wordt gehouden, zullen dc volgende koppels deelnemen. Stol—Straat, Spiessens—Luyckx, Van Boxset—-v. d. Wiel, Erkelens—Lamijn, Storm— Wlersma, Vermeer- Loene, Moe». Jtopa—Blekcmolen.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1