Regeermgs-ügeh &emecnt8iijk Levensmiddslenburean Qhoooladereepen Verstrekking van Suiker. VleeschdistribDiis KÜLEMDISTRIBÜTIË OM ONS HEEN Binnenland Stadsnieuws Rubriek voor Vragen De Toestand Letteren en Knnst Leger en Vloot 33o Jaargang No. 10798 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1SÏ8 To* de plaatsing van adverteniiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad i: Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen iD den omtrek waar een Agent ge- I vestigd is (kom der gemeente) f 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51». Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post I 0.59. Uitgave der N. V. Louroas Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en BuitenJandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels ƒ1.—iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 piocent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivere-advertentie-n van Vraag en Aanbod vanl—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/;; Cts. h contant. Buiten het Arroudissementdubbsl»prij» Advertentien builen het Arrondissement 25 cts. per regel. Reclames 50 cts. per regel. Directie «n Administratie: Grocte Houtstraat S3. Tclc'oono. der Rodaetio 6C0 der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD, Zaterdag 10 Augustus verkrijg baar van 10 uur v.m. tot 1 uur a.m. per persooa een pond visoh op vertoon van V1SCHKAART No. 3201—3800 in de Gemeentelijke Visehhai De Directeur maakt bekend, dat de kantoren van gemeld bu reau gesloten zullen zijn van Zaterdag 10 Augustus des middags to 12 uur tot Dins dag 13 Augustus des mor gens te 8 uur. Voor militairen is het Broodbu reau Maandag geopend van 10—12 uur. Die Directie van het Gemeen telijk Levensmiddalenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat vanaf ZATERDAG 10 AUGUSTUS 191S op BON No. 34 (vier en dertig) van Iriet bonboekje bij de Haarlem- sche Banketbakkers, enz. verkrijg baar zijn: 2 REGEERINGS-CHÖCOLADE- REEPEN tegen den prijs van 12 cent per on verpakte en 12J cent per verpakte reep. Bon No. 34 is geldig tot en met 24 Augustus 1918. Bon No. 29 en No. 31 zijn na 10 Augustus niiet meer geldig. Die Directie van het Gemeen telijk Levensmiddelenburoau te Haarlem brengt ter kennis, dat gedurende het tijdvak van 10 tot en met 16 Augustus 1918 verkrijbaar wordt gesteld op BON A. 35 K.Q. Suiker (melis No. 1 of bijsoorten naar lêeuze van den kooper). NA 16 Augustus is bon A 35 NIET meer geldig. De Directie van het Gemeen telijk Levcnsmiddelenbureau tc Haarlem brengt ter kennis, dat gedurende het tijdvak van 10'tot en met 16 Augustus 1918 verkrijgbaar- wordt gesteld: op BON A. No. 33 eon ons Havermout HAARLEM. Verkrijgbaar op Zaterdag 10 Augus tus van 124 uur op bon No. 20 letters J, K, L, en M 2 ons lever- ol bloedworst k 47l/, et. per pond bij G. BENRAADT, Hoogstraat 4 BOESMANS, Ged. O. Gracht 44 ZWART, Schotersinget 131 Op iederea bon wordt een ons lever- eu een oas bloedworst ver strekt. Op boa No. 13 letter K Is Za- terdag van 12—5 I 2 ons paardenvlsescb jverkrijgbaar bij: (JANSEN, Korte Annaetraat 2 Lappen per pond 35 ct. Roastbeaf 60 Beafsteak 80 Haarlem en Omstreken De Wnd. Directeur van het Brand stoffen Bureau maakt bekend, dat het bureau op Maandag 12 Augustus gesloten zal zijn. Wnd. Directeur Brandstoffen Bureau A. MEGT ZATERDAG ;1Ü AUGUSTUS. Sociëteit Vereeniging. Opv. van de revue „Knijpen maar", 8 uur. Schouwburg, Jansweg: Holl. Ope- reltegezelschap. Opv. van „Bleeke Bet", 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Barteljorisstraat: Biosc. voorstelling. Cincma-Palace: Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. Blocmendaal, Hotel Duin en Daal: Concert. No. 2502 Inbraken en inbrekers. Gedurende de laatste veertien da gen hooien we niet meer van inbra ken in onze stad. Waarschijnlijk is dut een gevolg van de pracüsche maatregelen, die genomen zijn door den waarnemend Commissaris van Eohtie, den heer Nolthentus. .Hij eeft namelijk niet alleen eon kleine brigade ingesteld van politiemannen, die 's nachts het oog houden op tij delijk' onbewoonde huizen, maar dringt er ook op uaii, dat menschen die de 6tad uitgaan hem den sleutel van hun huls toevertrouwen, zoodat deze speciale wakers de woningen kunnen binnengaan en zich, cenige maleu per nacht, ervan kunnen over tuigen, dat er geen onraad is. De huizen 'van buiten alleen iuspectee- ren baat immers niet: wie weet, ol" de inbrekers niet rustig binnen zit ten en den politieman uitlachen, die naar den gevel tuurt! Zij houden zich 'dan wel stil als muisjes, jachten tot de politieman voorbij is. steken dan het hoofd voorzichtig om den hoek van de deur om zeker te zijn dat de kust veilig is en poetsen dan met hun buit de plaat» Muur wan neer zij kunnen verwachten, dat ue politie i n huis is of komt, lacht het Sverk hun minder toe. De inbreker is in dit opzicht als een gewoon meuscli, dat hij tegenover hel maximum van goede kans, het minimum van risico loopen wil. En de heer Noltlienius maakt daar op zijn baurt oen maxi mum van dier de volgorde van de nachtelijks inspectie telkens te ver anderen, scodat geer. enkele nacht vogel Vi.truit weten kan, hoe laat ecu Lepafcd huis poiitlebezoek krijgt. Hieraan zal hst wel te dunken zijn, dat iri de laatste 14 dagen de onbe loonde huizen waarin de politie kan binnen gaan, geen ongewenscht be zoek meer krijgen. Toch moeten we ons door deze tij delijke rust niet laien bedriegen. zijn ook in dit opzicht als iDieven rustige burgers: zij moeten hun hundwerk wel blijven uitoefenen, wanneer zij wenscheu te bestaan, een drang van noodzaak, die een maal in eiken mensch is neergelegd, liet is gemakkelijk te zeggen: waar om nemen zij geen behoorlijk be roep ter hand.' Maar we moeten niet vergeten, dat daarvoor talrijke be letselen bestaan. Den eenen keer ls het voornaamste daarvan gebrek aan behoorlijke opvoeding. In een huis van wanorde groeien de kinderen tot wanorde op, leeren geen vak, gewen nen er aan, in vuil en armoede van den eenen dag op den anderen te le ven en missen de oefening, die noo- dig is om het leven door tc gaan met gestadigen, ge regelden arbeid. Een Bpier, die nooit geoefend wordt, is tot een krachtsinspanning niet in staat, een geest die niet op regel ma tigen arbeid wordt afgericht, zal zich daar nooit aan kunnen gewennen. Ziedaar de ontzaglijke beteekenls van het voorbeeld en de aansporing van goede ouders in enkele woorden ge schetst. Van zooveel beteekenis is dan ook het werk van den voogdijraad, die kinderen onttrekt aan een ver keerde Omgeving eu hen tot nuttige monschen vracht op te voeden. De gunstige invloed van zijn werk zal voortdurend meer naar de opper vlakte komen. Een tweede beletsel is het verle den. Niemand neemt gruag iemand in zijn dienst, die een vonnis tot zijn last heeft, in weerwil van de goeue pogingen van reclasseeringscommis- sies en welmeoneude particulieren. En de kwade neigingen yan den mensch zelf zijn een derde barrière tegen een nuttig en werkzaam leven: gemakzucht en genotzucht, vooraan. Misschien is niemand van ons daar geheel en al vrij van, rau&r degelijke menschen remmen de verzoeking, stellen daartegenover hun besef van het genot van den arbeid, die veel zekerder en oneindig zuiverder be- looning en voldoening geeft. Het overkomt ieder, dat hij geen lust in zijn werk heeft, liever zou gaan wan delen of droomen. Maar do overwin ning van deze gewaarwording, op zichzelf ul een voldoening, geeft weer kracht om over een volgende verzoe king te zegevieren. Om liet to zeggen in zoo nuchter mogelijke woorden: de deugd is een gewoonte, maar de ondeugd ook. Daarom is de oplossiög van het vraagstuk der misdaad: gewen de jeugd aan regelmaat, orde eu ar beid. Dat kan alleen, wanneer de om standigheden zoo gunstig mogelijk gemaakt worden en de bestrijding vuri het kwaad breed wordt opgevat. Bestrijding van drankmisbruik, con trole op bioscopen zijn zeker niet te minachten, maar van veel grooter waarde zijn de zorg voor goede wo ningen. flink onderwijs, niet alleen op de lagere school, maar vooral ook flink ambachlsonderwijs, gelegenheid voor iedereen tot behoorlijke li- chaams-ontwikkeling, kortom liet scheppen van de meest gunstige le vensomstandigheden. Zijn wij in dit opzicht uitgestudeerd? Hot lijkt er niet naar, integendeel, wij staan pas aan 't begir. van dez«n weg. Verlenging van den leerplichtigen leeftijd, onbekrompen opruiming van krotten en stichting van ruime, fris- sche woningen in breede straien, af gewisseld door ruime, sierlijke plei nen, oprichting van zwemscholen, in een gemeente als Haarlem niet van een enkele, maar van minstens drie of vier. opleiding van jongens (en meisjes) in allo vakken, ziedaar eeni ge van de maatregelen, die nieuw licht en nieuw leven zullen brengen in onze maatschappij. Er zijn vele dingen, die dit alles tegenhouden. Conservatisme in de eerste plaats, die niets anders dan een vorm van" gemakzucht is. Ka merleden, leden van provinciale be sturen en gemeenteraden behooren zich te verzetten tegen een gemak zucht, die hen weerhoudt van studie der verschijnselen van het leven en hun gedachtengang altijd maar weer dwingt in de eenmaal bestaande lijn. Ik weet wel: niet alles wat als nieuw aangeprezen wordt, is daarom goed, maar daartegenover staat, dat de samenleving (het woord zegt het al) een levend organisme is, dat oude vormen moet kunnen laten vallen en zich aanpassen in nieuwe. Die te zoe ken kost inspanning en studie en het ongeluk wil, dat menig lid van een openbaar bestuur de hem opgedragen taak beschouwt als een eer, aan zijn persoon aangedaan, terwijl ze hem inderdaad zware verplichtingen op leg!. Wie de kracht niet in zich voelt, daaraan te voldoen, behoorde |die verplichting (en daarmee dus het ambt) af te wijzen, omdat hij er niet tegen opgewassen is. Heluas, die zelf kennis is zeldzaam en we zien Jjij verkiezingen, hoe nagenoeg iedereen zich bekwaam en geschikt acht voor allerlei openbare functies, inplaats van die over te laten aan de scherp ste geesten en de energiekste perso nen. Is hel dan wonder, dat de tweede belemmering als een onoverkomelijk bezwaar op den weg van verbeterin gen wordt gesteld? De vrees voor de kosten. Met een ongeloofelijkc kleinzieligheid wordt verzet gepleegd tegen de nuttigste dingen, alleen omdat er geld voor noodig is. In dit opzicht is onze tijd bijzonder leer zaam. De Europeesclie oorlog nood zaakt ook ons, neutrale staat, om lier geld uil te geven bij honderde millioenen, meest voor onvruchtbare uitgaven. Wij zullen die, zij 't ook met moeite, te boven komen, wij moe ten die te boven komen. Maar hoe ontzaglijk veel goeds hadden wij tol stand kunnen brengen voor de helft an die som, voor een vierde zelfs. Het is dus niet, dat er geen geld zou zijn het. is, dat wij het niet durven uitgeven. En toch zouden de bekrom pen rekenmeesters, die de beurs angstvallig dichthouden, tot de erva- ing zijn gekomen, dal uitgaven aan den eenen kant besparing opleveren aan den anderen- Als door breed op- :ite maatregelen de vuile bodem waarin de misdaad groeit (onvol doende opleiding, krotwoningen, slechte loonen) werd weggenomen, dan zouden groote sommen voor justitie, politie, contröle van allerlei aard, die nu maar sieeds aangroeien zonder dat hun doel bereikt wordt, overbodig zijn of althans verminderd kunnen worden. Ik bon geen utopist, ik reken niet op een maatschappij zonder misdaad. Ook ln den ketel, waar de smakelijkste spijs kookt, drijft schuim. Maar waar zon is, kan niet tegelijk schaduw wezen, waar een frissche wind waait, geen stank blijven. De maatschappij kon veel beter zijn, als wij maar durfden. durven niet! We vergooien den kostelijken tijd aan kissebisserijen over vormelijkheden. Of het wei op onzen weg ligt. Of de gemeente han delen moet of het Rijk. En dat is het derde beletsel. Wie dat niet gelooft, moet zich maar eens herinneren, hoe lang de provincie Noord-Holland met de Regeering heeft getwist over de vraag, wie de kosten van de zeewe ring bij Cnllantsoog bekostigen zou. Hij kan er een kersverscli bewijs van zien in het feit, dat terwijl de Regce- ring veel te weinig doet ter verzeke ring van de openbare veiligheid, niet éón Haarlemsch Raadslid aanleiding heeft gevonden om aan het dage- lijksch bestuur de vraag tc stellen, of niet van gemeentewege maatregelen genomen moeten worden, om door 't inrichten van een stevige bewaar plaats gevaarlijke personen onscha delijk te maken, vóórdat de crimina liteit in de komende donkere dagen onrustbarende afmeting aanneeinL Want we moeten practisch blijven, nietwaar eu breede maatregelen voorbereidend, de maatschappij met de bestaande middelen alvast be schermen tegen aanslagen, die op' haar worden ondernomen. J. C. P. Do Spaanseho ziekte. Uit 's-G r a y e n h a g e. Thans zijn 191 personen van het, personeel van de Huagsche Tramweg Maat schappij uooi ongesteldheid, buiten dienst; 120 van dezen zijn door dc bpaansche griep aangetast. Buiten gewone maatregelen zijn getroffen waardoor de dienst ais gewoon kan worden uitgevoerd. Uit Amsterdam. Ten gevol ge van het toenemend aantal zieken aan het telegraafkantoor te Amster dam (in hel geheel ontbreken ruim 8ÜU personen) zal van heden af de geheele teiegraafbestelling van het hoofdkantoor uit geschieden en zal de bestelling van de bijkantoren ge stookt worden. UIT /.A ANTiAM. Ook hier doen zich nu vele gevallen voor. Aan de Rijks-Arüllerie-Inrichtingen aan de Hembrug bedruagt het aantal lij ders ruim 600. Gedurende enkele dagen werden 80 a 90 personen naar huis gezonden of per auto wegge bracht. Ook andere bedrijven onder vinden stagnatie. ONDER HET ZAND BEHOE VEN. Te 08sendrecht is een droevig ongeluk gebeurd, waarbij een knaap van 10 jaar om het leven is gekomen. Het knaapje was met een broer en een kameraadje op n zandheuvel aan het spelen gewjeest en daarna met hen onder neerval lend zand bedolven geraakt. Om trent dit ongeluk deelt de Tijd na der mede: Dinsdagnamiddag waren de beide zoontjes van den wachtmeester der marechaussee van Rliee, Herman en Pieter, onderscheidenlijk 14 en 10 jaar oud, met een logétje, den 12-jarigen Jan Haverkamp uit Rot terdam, in de buurt gaan spelen. Daar ze niet terugkeerden en het reeds laat was, begon men te vree zen, dat aan de kinderen 'n ongeluk was overkomen. Overal werd ge zocht tot des nachts, echter zonder resultaat. Eindelijk hoorden eenige personen een zwak gekreun, dat uit de rich ting eener loopgraaf kwam. Duar waren de jongens, spelenderwijze, door de aardafschuiving van een neuvel, een meter onder het zand bedolven geraakt. Behoedzaam trachtte men het zand te verwijde ren. De twee oudste jongens konden nog gered worden; de kleine Pieter van Rhec echter was reeds gestikt. Dat de oudste jongens nog in het leven zijn, danken ze hieraan, dat ze, toen het ongeluk plaats greep, terecht kwamen tegen den tak van een struik, die een uiterst geringe opening liet, genoeg echter om vol doende lucht toe te voeren en lot den avond 'n zwakke schemering te zien. Gedurende 14 uren brach ten de arme kinderen in duizend angsten door. Bij elk gerucht dat ze hoorden, trachtten ze om hulp te roepen, doch ze geraakten zóó uitge put, dat ze nog slechts zacht kon den kreunen. De jongste, Piet, was onder den arm van zijn broertje terecht geko- de huishouding, kreeg een deel van jnen. Het kind moet reeds kort, na- haar reisgeld in haar vacantie van f ^at ongeluk plaats greep bezwc- mij vergoed. Terugkomende, zegt zij jj6n jjj,^ „Herman, lk sterf!" had hij nog ge zegd. „Ja, Piet," had de ander geant woord, „ik ook". Hij hoorde nog eenige zuchten en daarna niets DISTRIBUTIE-POLITIK. Bij twee bewoners van de Kenaustraat, de heeren M. en M., zijn 2 kazen in beslag genomen, die zonder vervoer- bewijs waren vervoerd en boven den muximumprijs verkocht. Donderdagavond hield een agent op het Kennemerplein den koopman A. uit Aasendelft aan, die 74 eieren vervoerde zonder vervoerbewijs eu eieren boven den maximumprijs verkocht De eieren zijn in beslag genomen en tegen den verkooper is proces-verbaal opgemaakt. Ook is proces-verbaal opge maakt tegen den 18-jarïgen ijshande- laar R., die 40 pond meel vervoerde zonder vervoerbewijs, bestemd voor Zandvoort. Het meel werd in beslag genomen. R. K. KAPPERS EN BARBIERS Op een te Utrecht gehouden ver gadering ls opgericht een R. K. Na tionale Hanze Bond van Kappers en Barbiers. PERSONALIA. Te Arnhem is voor de hoofdacte geslaagd de heer J. Bosga van Haar lem. Voor 't examen handteekenen 1. o. zijn geslaagd de heeren J. J. K. Kingnia en P. Pijpers, beiden van Haarlem.. Voor 't examen Frausch Lo. is geslaagd de heer P. de Rooi yan tlttarlena- Voor 't examen Boekhouden M. O. is geslaagd .school acte, de heer G. M. W. Margadant te Schoten. -Aan den vaandrig J. P. Jusephus Jitta is met ingang van 15 Septem ber a.s. zes maanden onafgebroken bijzonder verlof verleend. De sergeanten S. Mante en J. Reinink, leerlingen van den Centra- len cursus, worden in verband met hunne opleiding tot officier bij het lüe regiment infanterie gedetacheerd. De landslormplichuge sergeant J. M. J. Verkley van depot X is in positie gelijk gesteld met den rang van vaandrig en alszoodanig dienst doende gesteld bij het 21e regiment infanterie, De heer L. J. Kuiper, commies le klasse te Haarlem, die met ingang van 16 Augustus a.s. is bevorderd tot hoofdcommies, blijft als chef van den post-cheque en girodienst en der Rijkspostspaarbank ten postkantore alhier werkzaam. (Zie verróls Stadsnieuw» Das. BI. VRAAG: Mijn juffrouw, hulp ln haai* betrekking op. Heb ik nu het recht, dat reisgeld terug te vragen of van haar salaris af te houden? ANTWOORD: Neen, want dit is een vrijwillige tegemoetkoming van u. VRAAG: Dc dien voor dag en nacht. Heb ik recht op vacantie? Zoo Jo, hoeveel? En kan ik dan ook kost geld verlangen? ANTWOORD: U heeft geen recht op vacantie, in dien daaromtrent bij het huren niets is overeengekomen. VRAAG: 1. Mijn dochter is 1 Sep tember 3 maanden in haar dienst. Zij vertrekt 1 September; moet zij den godspenning .teruggeven? 2. Wanneer mag zij vertrekken: 81 Augustus of 1 September, en hoe laaf' ANTWOORD: 1. Als zij zelf den dienst heeft opgezegd, moet ze den godspenning terug geven. 2. Zij mag 31 Augustus vertrek ken, na afloop der werkzaamheden. VRAAG. Ik ben 1 Augustus in betrekking gekomen. Hoeveel dagen moet ik werken om mijn godspen ning te verdienen, daar ik binnen den tijd vertrek? ANTWOORD: U kunt niet met eenige dagen wer ken den godspenning verdienen, Viaar u dien slechts moogt behouden, 'na minstens drie maanden in betrek king te zijn geweest. Bovendien kan van u schadevergoeding worden ge- éischt als u Jiirnpr» den tijd ver trekt. VRAAG: Ik ben 'als dagmeisje voor heele dagen in betrekking. Heb ik recht op een najaarsfooi? Zoo ja, •hoegroot is deze? ANTWOORD; ■Recht heeft u daar niet op: bij gel te Leiden, de muur en het dak van een loods naar beneden gevallen, waar toevallig een der firmanten en de knecht van der Heide werkzaam waren. Beiden werden ernstig ver wond, de knecht in die mate dat hij, na eerst in het Elizabeth-Gesticht te zijn behandeld, ter verpleging ln het Academisch ziekenhuis werd opgeno- VERGAAN. Men meldt uit Kat wijk aan de N. Ct. Een der booten waarmede de kustvisscherij wordt uitgeoefend is Woensdag uitgevaren en niet weer teruggekeerd. Het vaar tuig is door den storm, welke op de kust heeft gewoed, overvallen en ge zonken. Dé bemanning bestond uit de schippers G. K., oud 40 jaar, cn W. v. B., oud 60 jaar. Verder was aal boord de 11-jarige J. v. B. Deze jon gen deed voor plezier een reisje mee! SPIONNAGE. De grenswacht te VHeercnberg heeft een Duitscher en een Engelsclunan aangehouden, bei den vroegere ingenieurs van Krupp. Op hen werden bevonden teekeningen en plannen van groot belang voor Engeland, aan welk land zij deze. Daar liun zeggen, ook wilden verkoo pen. De documenten zijH naar Den Haag opgezonden. R.-K. MANUFAC.TURIERS. Op een te Utrecht gehouden vergadering is opgericht de Ned. R.-K. Bond van Handelaren in manufacturen en aan- verwante vakken. Het bestuur is sa mengesteld als volgt H. Bergman, voorzitter, Utrecht; F. Beuneker, Rot terdam; W. de Mol, Woerden; G„ Nooy, Amsterdam: II, F. Peters, Am sterdam; J. Soesen, Geertruidenberg; E. J. Westerman, Leiden: L. v. Weide ren, Naarden, en F. J. Witteveen Boxtel. GESTIKT. C S. te Buitenpost, een 80-jorige vrouw, is Woensdag i:i een tobbe -met water gevallen en ge stikt-. Britsche vliegeniers. De Britsche vliegeniers captain II, Rampling, lieutenant L. \V. Wilson, luietenant L. C. Bower, Air-mechanles R. W. Wootton en H. B. May, doo' den IJmuidcr trawler „Oranje Nas sau" op 2 Augustus in de Noordzee buiten de territoriale wateren gerett en naar Nederland gebracht zonder een ontmoeting met een belligerent oorlogsschip te hebben gehad zijn vrijgelaten. PROF. C. L» DAKE. Donderdag middag is te Amsterdam in den ouderdom van 60 jaar overleden do heer C. L. Dake. professor aan de Rijks-Academie van Beeldende kun sten. meer. Het gebeurde is nog te droeviger, omdat de moeder van het om het le ven gekomen knaapje dien dag juist op reis was. FRAAI NEDERLANDSCH! - De BurgeQi'-ceter van Leiden heeft aan <je banketbakkers aldaar een circu laire verzonden, waann opgave wordt gevorderd „van de hoeveelheid k®1*' kipoiereuliggende onder (volgt de naam van den banketbak ker) en verder wordt Aa° deze vordering voldaan zijnde, neemt hij overeenkomstig liet bepaalde iu art. 9, 2e lid. der Distributienet 191b. voreukedoelde kalkkipeieren in bezit. Of deze eieren nog voor oe consump tie geschikt, zijn, zal afbangen, merkt de „N. Ct.'" spottend op. van de vraag hoe iang ze ouder den banket bakker hebben gelegen. SALARISREGELING BURGER LIJKE RIJKS-AMBTENAREN. Een ontwerp van den algtmoenen maatregel van bestuur tot vaststel ling van de salarisregohng van de bur gerlijke Rijksambtenaren, heeft hrt Departement van Fiuancièn verlaten. MINISTER POST HU MA. De Avondpost deelt mede. dat wel met den minister Posthuma is gesproken over een directeurschap Van Land bouw in Indië, maar dat de minister het aanzoek terstond van de hand heeft gewezen. ERNSTIG ONGELUK. Woens dagmeisje r.ijn al dergelijke fooien J dagmiddag is bii dc Groentendrogcrij vrijwillige giften. 4 van de firma Kamp aan den Mareelu DE OORLOG Aan 't Westelijk front. Zie ook 2de blad}. Reuter meldt: De nieuwe Engclschö linie loopt over Plesaier, Hozain- villers, Beaucourt, Caix. Tramervïlle, Chipilly tot ten \V. van Morlancourt. De „Petit Parisien" zegt, dat de Duitschers toch de hoop op een re vanche niet zullen opgeven en dat' Ludendorf nog eens een nieuwe po ging zal doen ter verkrijging eener beslissing, welke zal plaats hebben, zoodra de Duitsche generale staf klaar zal zijn. Het is zeker, dat de Duitschers nog op vele punten kun nen aanvallen, maar zij kunnen niet meer profiteeren van hun nu merieke overmacht, aangezien zij hun effectief niet hooger gunnen op voeren. BOYCOTT VAN DUITSCHLAND NA DEN OORLOG. Volgens den correspondent van de Morning Post" te Washington wordt men in Amerlkaansche zakenkringen steeds meer gestemd ten gunste van een economischen boycot tegen Duitsch- land, die strenger moet zijn naor- mate de oorlog langer duurt. Een in vloedrijk diplomaat zeide, dat hij geloofde, dat Duitscliland niet in de havens van de geallieerde landen zou mogen worden toegelaten bin nen een zeker aantal jaren na den oorlog. Iedere maand, dat de oorlog langer duurt na een zekeren datum zou de verlenging van een jaar van den economischen boycot beteekoneu. Indien een dergelijk plan zou worden aangenomen, zou Duitschland zeil kunnen beslissen, of liet geneigd is den prijs nog lieden te betalen of la ter een hoogeren prijs. JHR. J. A. ROcLL. De oud-mi nister van Marine de gepensionneerde vice-admiraal Jhr. J. A. Roèll, adju dant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, mocht Donderdag onder vele bewijzen van belangstel ling zijn tachtigsten verjaardag vie ren. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder deden door aanbieding van gelukwenst-hen van Hare belangstelling blijken

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1