i RegeeriDgs-Yiseb Verstrekking van Suiker. Wijziging Broodsoort. Distributiebedrijf OM ONS HEEN De Russische Boisjewiki-regeering in 't gedrang. H - 36e Jaargang No. 10797 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1913 Tot de plaatsing van advertentie en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemacMjo! het Algemeen Binnen- en Öuifenlandscli Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Tclephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een vestiEd is (kom der gemeente) i 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke numm Geïllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51'. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per post f 0.69. Uitgave der N. V. Loureas Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEETENTIENVan 1—5 regels 1iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorloggtuesiag 20 piocent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advertenticn van Vraag en Aanbod van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/s Cis. ;i contant. Buiten het Arrondissement dubbele prijs Advertentien buiten bet Arrondissement 25 cts. per regel. Reclames £0 cts. per regel. Directie en Administratie: Crcote Houtstraat 33. Telefoonn. dor Redactie 600 en der Administratie 784 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. ■■RSTB BLAD. Zaterdag 10 Augustus verkrijg baar van 5—8 uir n.ra. per persoon een pond visoh op vertoon van VISCHKAART No. 3801—4800 in de Gemeentelijke Vischhal. Tevens verkrijgbaar Spekbokking k 15 cent per stuk zonder bon. Die Directie van het Gemeen telijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat gedurende het tijdvak van 10 tot en met 16 Augustus 1918 verkrijgbaar wordt gesteld op Is Bon A. No. 35 K.Q. SUIKER 2e Bon fo tijdvak (kinder-sulkerkaart) 1/4 K.G. SUIKER (Melis No.l of bijsoorten naar keuze van den kooper). Na 16 Augustus 1918 zijn daze bons niet meer geldig. Levensmiddelsnhurean De Directie van het Gemeentelijk De Directie maakt bekend, Levensmiddelenbureau te Haarlem dat de kantoren van gemeld bu- brengt ter kennis, dat vanaf Zater- reau gesloten zulten zijn van dag 10 Augustus 1918 op Bon No. Zaterdag 10 Augustus des 34 (vier en dertig) van het bon middags te 12 uur tot Dins- boekje bij de Haarlemsche Bauket- dag 13 Augustus des mor-1 bakkers, enz. verkrijgbaar zijn: Bv"'mim,""nr"i, h.t Broodbu-2 HW>rto««-c»ocoIai8reepe.i reau Maandag geopend van 1012 tegen den prijz van 12 cent per Bur (onverpakte eh 12'|, cent per ver- pakte reep. Bon No. 34 is geldig tot ei met j 24 Augustus 1918. Bon No. 29 en No. 31 zijn na j 10 Augustus niet meer geldig. Verder wordt medegedeeld, dat vanaf Maandag 12 Augustus uit sluitend ONGEVULDE reepen op bons verkocht mogen worden. De Directie van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt in herinnering, dat aanvragen voor broodverandering uitsluitend worden behandeld in de 2e week van iedere periode. Voor de 16e periode dus in de week van 13 tot en metl7Angus- tus e.k. Schriftelijke aanvragen kunnen niet behandeld worden, daar de rantsoeaceringskaart, bij aanvrage ter verandering, dient te worden overgelegd. Aanvragen voor roggebroodkaar- HEEMSTEDE Verkrijgbaar gedurende de week van 12 tot en met 17 Augustus op bon: No. 15, Zl/2 ons suiker, ten worden eveneens in de 2e week bon No. 16, 1 ons gort, No. 17, van elke periode aangenomen, on- 1 stuk harde zeep, merk „Del der overlegging der rantsoenee-1 ta" a 16'j, cent per stuk van 125 ringskaart. [gram, en op boa No. 18, 2 een heids ohocoladereepen. De YertiOcl verkoop, aflevering en harde zeep is vanaf Dinsdag 13 virvoer Reiniglngs-, Wasch^ Au«-biid®wink#li#r»aaawexi«- of SehiHnnlddelen De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemstede en Schoten brengen ter kennis, dat door den Minister van L. N. H. is bepaald De verkoop, de aflevering en het vervoer is verboden van alle rei- nigings-, wasch» of schuurmiddelen, ongeacht of deze producten zeep of vetzuren bevatten. De lijst van artikelen, waarop dit verbod NIET van toepassing is, ligt op de Levensmiddelenbureaux De Chef van het Distributie bedrijf te Heemstede J. A. GELDORP. ZONDAG 11 AUGUSTUS. Sociëteit Voreeniging. Opv. van de revue „Knijpen maar", 8 uur. Schouwburg, Jansweg: Holl. Ope- reltegezelschap. Opv. van „Bleeke Bet", 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt, Biosc. voorstelling. i Apollo-Theater, Barteljorisetraat: oer Gemeenten voornoemd ter in- j Biosc. voorstelling. zage. De Geneeskundige Commissie vcor de Distributie zal voor de week van 12—17 Augustus zitting houden in hel Gemeentelijk Levensmiddelen bui eau. DINSDAGAVOND 7AN 8-9 uur UITSLUITEND VOOR VLEESCH- SAANVRAGEN; W OENSDAG- en ZA TERDAGAVOND van TA tot 8t4 uur .VOOR EXTRA LEVENS-MIDDELEN, Alleen zij, die in het bezit zijn van een volledig ingevuld aanvraag formulier, zullen tot de Commissie worden toegelaten. Deze formulieren zijn dagelijks aan bet Levensmiddelenbureau (kamer No. 6) verkrijgbaar van 9 u. v.m. tot B uur n.m. Cinema-Palace: Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. Bloemendaal, Hotel Duin en Daal: Concert. MAANDAG 12 AUGUSTUS. Schouwburg, Jansweg: Iloll. Ope rette-gezelschap. Opv. van „Bleeke Bet", 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt. Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Bartcljorisstraat: Biosc. voorstelling. Cinema-Palnco: Groote Houtstraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. Bloemendaal: Hotel Duin en Daal: Concert. No. 2503 Overzicht Deze week is het offensief van de geassocieerden voortgezet. Wie zou oou gedacht hebben, dat Amerikanen, Fransclien eu Engelschcn gezamen lijk in het oude werelddeel zouden optreden tegen hel volk, dat het mi litairisme als de grootste deugd op aarde aanbidt! En hoe! De „verzwak te 1'ranschen, de „onbeduidende" Engelschen en de „blufferige" Ame rikanen, alles naar Duitsche termi nologie, hebben den Duitschers ne derlaag op nederlaag toegebracht en hen gedwongen tot een aftocht die met de mooiste woorden niet te ver hergen is. Of zou de Duitsche bur gerij zóó lichtgeloovig zijn, om voor waar aan te nemeu, dat de Fran- scüen den terugtocht niet hadden be merkt, dat zij slechts aarzelend en voorzichtig de langzaam terugwijken de Duitsche troepen in 't voorterrein volgden! Er is iets onbeschrijfelijk kinderachtigs in deze methode van „we wilden niets liever dan terug trekken, het paste precies in onze plannen om achteruit te marchee- ren terwijl iedereen weet, dat ooruitrukken de boodschap was. De Duitscher, in zijn nutionalen eigen waan en zelfoverschatting, is zelfs niet in staat om het te erkennen wan neer hij verslagen is. Ilij is dan ook een slecht sportsman, in tegenstelling met de Engelschen, die de tanden op elkaar zetten om de overwinning te behalen, maar zoowel op het slag veld als op Tiet cricketterrein de eer geven aan hem, die de sterkste bleek te zijn. Het millioenenieger, dat daar vecht op een klein stuk gronds, zal binnen kort nog meer worden uitgebreid. De Fransclien en de Duitschers beiden wachten de lichting 1920, maai- deze troepenvergrooting is nog niets, ver geleken bij do geweldige massa's, die de Amerikanen van plan zijn naar Europa ovei te zenden. Twee cu twintig en een half inillioen man zul len zij in T geheel onder de wapens brengen, dus meer, dan dc gezamen lijke legers van de Europeesche vol keren, die tot nu toe om de overwin ning hebben gedongen. Het is bijna niet mogelijk, een voorstelling te krijgen van zulk een leger en van de inspanning en opoffering, die het kosten moet om het te vervoeren en te onderhouden. De beste manier om de vorming van die reusachtige armée te versnel-' len, is zeker het plan van Duitseli- larid om luchtschepen te bouwen, die Amerika kunnen gaan bestoker:. Geen wonder, dat de hoofdperso nen in Engeland, Lloyd George, Churchill en ook Botha, verklaren, dat de oorlog moet duren totdat dc overwinning is behaald. De eerste heeft het, kernachtig als altijd, zoo uitgedrukt: „wij- kunnen niet trach ten aan de afschuwelijkheden van den oorlog te ontsnappen door die voor onze kinderen te bewaren". Hij wil daarmee zeggen, „wanneer wij nu niet aan het Duitsche militairisme een nederlaag toebrengen, dan baal een vrede niet, omdat spoedig daar op datzelfde gevloekte systeem een nieuwen krijg zal beginnen. Dat mi litairisme kan alleen verslagen wor den en zich als overwonnen erken nen door een militaire nederlaag". Daarmeo is Lord Lansdowne, die vroeger al naar vrede streefde, het niet eens, evenmin Sir Tlldens, die schreef: „als het blijkt, dat Duitsch- laud tol regeneratie (wedergeboorte) bereid is, zou het dan niet dwaas zijn te zeggen, dat we dit proces niet kunnen laten doorwerken, tenzij Duitschland door een nederlaag tc velde eerst is neergeslagen?" Maar waaruit blijkt die neiging tot andere inzichten? Toch zeker niet uit liet feit, dat het militaire paar Uindenburg-LudendorfL groot gezag heeft, ook buiten het leger! En even min uit de Duitsche traditie. In het Nederlandsche tijdschrift „Wetenschappelijke Bladen" vind ik een artikel „de politieke testamenten der Hohenzolieriis" naar een artikel van Dr. J. Lalvès in de „Deutsche Revue van Mei j.l. Friedricli I heeft die gewoonte van het politiek testa ment ingewijd door het uitvaardigen in 1437 van een „Vaderlijke beschik king" over de opvolging in de Mark Brandenburg, omtrent de landsheer lijke rechten betreffende land en volk in den zin van een patrimoniaal goed. Zijn opvolgers volgden dat voorbeeld. De bekende Friedrich W il- helin geeft in zijn testament eigen aardige opmerkingen over de absolu-e te macht van den heersclier. „Bij de keuze van ministers en raadslieden moet men goed uit zijn oogen zien. Wacht u er voor, een enkelen dienaar groot te maken of aan velen uit één familie hooge betrekkingen te geven. Dal verzwakt de autoriteit van den vorst. Zorgt dat al uwe raadslieden en dienaren alleen van u afhangen en van geen ander Hij voegt daaraan de vriendelijke opmerking toe: „hoe meer dienaren, hoe meer dieven". „Het doel der buitenlandsche po litiek van den Grooten Keurvorst", zoo vervolgt 't artikel, „in de tweede helft zijner regeering was, te behou den wat hij verworven had en te ver werven, wat hem tot nu toe ontgaan was. Verbonden vond hij wel goed, maar eigen kracht is nog beter; daarop kan men zich met groo te zekerheid verlaten. Deze meening leidt den vorst tot het nemen van maatregelen tot be scherming van het Rijk in oorlogsgevaar, in de eerste plaats, naar de toenmalige opvattingen, tot de inrichting en bouw van vestin- igen. Terwijl Friedrich Wilhelm hierbij, behalve aan de verdedigings maatregelen, waarde hecht aan do instandhouding en het onderhoud van een staand leger, be reidt bij den weg voor de mi litaire groote mogendheid en verheft hij zich, half onbewust, boven de opvattingen van de aartsvaderlijke Duitsche kleinere vorsten." Men moet in t oog houden, dat dit geschreven is door een Duitscher, evenals deze volzin: „Het hoofddoel van den toekomst! gen koning van Pruisen is het leger: dit staat ill het middelpunt van de gelieele staatsinrichting." En hoe moet hij dit verwezenlijken? De zoon moet, onmiddellijk, na zijn troons beklimming vijf regimenten infan terie oprichten, naar verhouding de cavalerie "Vermeerderen, zonder zich te storen aan mogelijk verzet van ministers en staten Zijn tweede groote zorg geldt de financiën. „De geldmiddelen "moet ge zelf en alleen behandelen en het bevel over het leger zelf en alleen voeren. Officieren en ambtenaren moeten weten, dat gij alleen den sleutel van de schatkist hebt. Maar merkwaardig is daarbij, hoe Jiij onderscheid maakt tusschen het militair en het burgerlijk bestuur. Letterlijk lees ik in het artikel: „Hij verlangt van zijn zoon, dat deze in de eerste zes weken van zijn regee ring de begroeiing geheel zal door werken en darbij alle burgertracte- menten maar vooral niet die bij het leger -- met ongeveer eer. vier de verminderen zal. Duidelijker kon de suprematie van. het leger over de burgerlijke ambte naren niet uitgesproken worden. Zelfs in hun loon moesten deze laatsten hun ondergeschiktheid ge voelen! En verder: „Daar het rijk met- zijn verspreid liggende deelen steeds bedreigd is moet-de militaire stand de eerste in Pruisen zijn", en de ko ning 'zijn onmiddellijke chef „Maar een oorlog komt hei Rijk slechts ten goede, als hij een ver meerdering van land eu volk ten gevolge heeft. Hij verklaart zijn op volger, 'welke naburige staten in aanmerking komen voor een ge rechtvaardigde afronding exi inwen dige versterking van het rijk, wjilks belang hier alleen beslissend is. En tenslotte nog dit citaat. „Nog meer dan zijn vader, den vertegen woordiger van het principieel abso lutisme, berust bij Fjrederik de slaat dien hij het eerst als een levende, vorst en volk omvattende organisatie begrijpt geheel uit sluitend op den persoon des konings, berutst de onontbeerlijke eenstem migheid der politiek op de leiding van alle takken van bestuur dooi den vorst. Fredcrik waarschuw; zijn opvolger, de regeering van het land niet over te laten aan ministers, die er niet zoo mee samengegroeid kunnen zijn, als de koning'. De schrijver van het Duitsche ar tikel 'eindigt met'hulde te brengen aan Keizer Wilhelm, die deze poli tieke testamenten uit de verborgen heid van het koninklijk huisar chief heeft té voorschijn gehaald en ze openbaar gemaakt. Ziehier dan de Duitsche traditie, die eeuwenoud en dus sterk en krachtig is, berust op het leger en daarop vooral. In Rusland duurt de verwarde toestand voort. Engelschen eu Ja panners zijn in het land gevallen en ook de Tsjecho-Slovaken bedrei gen de Bolsjewiki. Trotzky wijst dan ook op het gevaar, maar de vraag is, of hij dat kan kéeren. Dat de geassocieerden dezen coup heb ben uitgevoerd om het Duitsche le ger in Rusland vast te houden en bovendien bij de Russen een omme keer te hunnen gunste te kunnen bewerken .spreekt van zelf. Reeds publiceert de vroegere voorzitter van de Doema, Rodzianko, een oproeping tot herstel van het Tsarisme. Noch van deïevolutie, noch van den Duitschen vrede van Brest-Lilovsk heeft Rusland tot nu toe voldoening gehad. Het laatste bericht over Duitsche overheersching is, dat Het district Taganrog onder een regec ringscommissie geplaatst is, .die be noemd werd door het Duitsche op percommando. Ook hier dë militair de eerste stand, de burger aan hem onderge- ischikt. Het inilitairisme zit in Duit sche hoofden ingeroest en bovendien nog met honderd kettingen van traditie vastgelegd. J. C. P. Stadsnieuws Tijdingzaal van Haarlam'a Dagblad. De volgende foto's zijn tentoonge steld: 7 Augustus had re Leeuwarden het congres plaats van den bond van Frieache vereenigingen, onder den naam van Frieseh Nationaal con gres. Woensdagmiddag werd de nieu we fabriek van F. E. D. V. A K. te Diemen door brand bijna geheel verwoest. De fabriek die voor het eeiWt werkte was bestemd voor het fabriceeren van veevoeder uit afval producten .systeem Pr. v. Calcar. óverzicht van het aan den Hnr- lingerweg te Leeuwarden nieuw in gericht barakkenkamp ten dienste van de Engelsche geïnterneerden. MOERMANSKUST WITTE ZEE I Archangel S C Jekaterinf&burg 19 Tschelja- binsk PETERSBURG 4T e L'fa Simblrok 9 Q Stawropol Sy'ran Samera Poworino (bezet door Kozakken) Stawropol (Kozakken) De Boisjewiki-regeering van Rusiand heeft zich in staat van oorlog met de Entente verklaard. Op deze kaart is te zien hoe de Boisjewiki-regeering te Moskou steeds meer in 't gedrang komt door 't oprukken der legers der Tsjecho- Slowakken en de Kozakken- De Engelschen zijn thans dc-n opmarscli in Rusland begonnen. Zij hebben de Bolsjewiki-troepen tot 70 K M. ten Z. van Archangel terugge slagen. Het front der troepen Entente-legers, Tsjecho-Slowakken en Kozak ken is op de kaart aldus aangege ven "Vla Stockholm komt 't bericht, dat 't waarschijnlijk is, dat de Bolsje- wiki-Russen met- Duitschland en Finland zullen samenwerken om de En tente-legers en de Tsjecho-Slowakken te bestrijden. PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de M.U. LO.-school te Beverwijk Is door den gemeenteraad benoemd de heer L. J. Vonk te Haarlemmermeer. Bij den dienst der posterijen en telegrafie zijn op verzoek eervol ont slagen: dc adjunct-commies C. de Groot te Zandvoort en de kantoorbe diende 2e klasse M. F. Leijer (o.v.), te Haarlem. Voor 't examen Handteekencn l.o. is geslaagd D. de W ilde van IJmuiden. Geslaagd zijn voor 't examen Engelsch l.o.. mej. A. J. Rienks en de heer D, Ridder, te Haarlem. Bij den dienst der directe belas tingen enz. is bevorderd met'ingang van 1 September L. de Haan, Rijks klerk 3e kl. tot idem 2e kl. te Haar lem (kantoor inv. acc.), zijn ver plaatst met ingang van dien datum P. van der Bliek, commies 2e kl. van Bergen op Zoom (tijd.) naar Haarlem (tijd.; en I. H. L. van der Zanden, rijksklerk 2e kl. van Haar lem insp. Ie afd. naar Amsterdam insp. (b.g.) Ie afd.; is ingetrokken de verplaatsing van. T. de Jpng, com mies 2e kl. van Beverwijk naar Hoorn en ia eervol ontslagen ingaan de 15 Augustus W. L. Kuiper, rijks klerk 3e klasse te IJrnuiden. jZie vervol* Stad*n:«uvra p&z. f). DE OORLOG Ooriog tusschen Rusland en do Entente. Lenin heeft verklaard, dat de oor logstoestand tusschen Rusland en de Entente bestaat. 't Nieuwe offensief der geallieerden. (Zie ook 3de blad). Reuter meldt, dat de Engelsche vliegers een nieuwe taak bij de ge vechten gekregen hebben: de voor ste troepen van munitie voorzien en rookbommen werpen, om de tanks voor den vijand te verbergen. 48 Duitsche vliegmachines zijn ver nield, bovendien werden er nog tol dalen gedwongen! Zelf Vferlorei. de Engelschen 51 machines. De buit aan kanonnen loopt tus- sclien de 200 en 300. Bij Morlancourt en Chipilly begon nen de Duitschers een tegenaanval, maar deze had geen succes. Dit was 't eenigste punt waar de Duitschers iets tegen t offensief der geallieer den uitvoerden. 1 Reuters correspondent .verzekert nog, dat de Duitschers duizenden dooden op 't slagveld achterlieten. De verliezen der Duitschers staan tot die der geallieerden als 7 tegen 1. De Times meldt, dat de Duitschers bij de Vesle de Amerikaansche legers aanvielen, evenwel zonder succes. Vijfmaal werden dc Duitschers afge slagen. Lloyd George verklaarde nog in een rede: „Ons wachtwoord moet zijn: met vollen stoom vooruit'. „Wij moeten nog door een donke ren gang gaan, maar uit dat duister zullen wij in het volle zonlicht tre den, dat een wereld zal beschijnen, waar steeds de vrede heerscht. Geen duistere samenzweringen zullen meer worden gesmeed, die ieder oogenhlht tot een slachting kunnen leiden, zoo als de wereld nu aanschouwt". Na op het groote gewicht van de zoo juist behaalde zege te liebbcn ge wezen, ging Lloyd George voort: „Misschien zullen cr nog donkere da gen komen doch niets zal ons kun nen ter neder slaan, wanneer onze geest krachtig blijft. Want de geest van ecu ❖olk is de belangrijkste fac tor voor de overwinning. Geen wraak gevoel zal ons als overwinnaar bezie len. Wij beoogen slechts de vestiging van het rijk van vrede en gerechtig heid op deze wereld". „Wanneer wij volhouden, zullen wij den grootsten triomf voor de zaak der vrijheid behalen, welke de wereld ooit aanschouwd heeft DE BRITSGHE QONSCL TE MOSKOU GEARRESTEERD. [Reuter verneemt, dat de Britsche regeering hef bericht ontving Lockhart, de Britsche consul-gene raal te Moskou, door de Bolsjewis tische autoriteiten is gearresteerd. Als reden van dezen maatregel wordt opgegeven de terechtstelling der Sovjetleden te Archangel. De Britsche regeering heeft Lockhart's invrijlwfidsstelling geéischt. Men gelooft dat ook liet personeel der Franeche en Engelsche consulaten te Moskon in arrest zijn gesteld DE ZOON VAN DEN EX-TSAAR VAN RUSLAND VERMOORD? - Finsche bladen melden, dat ook de 14-jarige zoon van den ex-Tsaar ver moord is. DE LAATSTE ZEPPELIN RAID naar Engeland h-'Oft zoo merkt Router op in '1 geheel geen succes gehad. Kén der Zeppelins is neerge schoten en geen der vijf luchtschepen slaagde er in boven Engeland te ko-

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1