Vacantie KGLENDISTRIBUTIE Onze Advertentiën van Vraag en Aanbod 3€e Jaargang No. 10806 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG El AUGUSTUS 1918 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemacNicd het Algemeen Binnen- en Buitcnlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge- voBtigd is (kom der gemeente) 1 1.05. Franco per post door Nederland i 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. Gelllustr. Zondagsblad, voor Haarlem -i \5K Ceïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en Jranco per post 1 0.59. Uitgave der N. V. Lourea* Coeter, Directeur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3083 ADVEHTENTIEN: Van 1—5 regels 11.—; iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 pioccnt. Bij abonnemept aanzienlijk rabat. Tienstuivers-advtrteritieo van Vraag en Aanbeti van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elke regel meer 12'/.Cts. a contact. Buiten bet AiTondisstmentdubbele prija Advertentien buiten het Arrondissement 26 cis. per regel. Reclames 10 cts. per regei. Directie en Administratie i Croote Houtstreel 93. Telcloonn. der Redactie eOO en der Administratie 7*4 DIT NUMMER DESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. district Haarlem en Omstreken. De Directeur van het Brandstof fen-Bureau Haarlem en Omstreken maakt bekend dat vanaf Maandag 19 Augustus de maxfmumpr^zen van gietcokes als volgt zijn vast gesteld HUISBRAND üietcokes (ongebroken) f 65.75 n (gebroken) f 68.75 INDUSTRIE Gietcokes (ongebroken) f 69.25 (gebroken) f 72.25 Alles franco bergplaat» verbruiker. De Directeur voornoemd, PEEREBOOM VOLLER. RegseringS'Viscli Donderdag 22 Augustus verkrijgbaar van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond visoh op vertoon van VI3CHKAAKT Ne. 11501 12050 in de Oemeentelijke Vischhal; op vertoon van V1SCHKAART No. 12051—12600 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur van het Gem. Levensmiddelcnbureau F. DE JONOS Agenda DONDERDAG 22 AUGUSTUS. Avondmuziekuitvoering in den ïlout Gemeentel, tent. Schouwburg De Kroon, Groota Markt, Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Barteljorisslraat: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace: Groote Houistraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. In het belang van een geregelde toezending verzoeken wij opgaven voor tijdelijke toezending onzer courant eenige dagea van te voren op te geven. Men gelieve zoowel het oude als het nieuwe adres op te gevea DE ADMINISTRATIE. Een Watertrein. Er is op dit oogenblik voor Ne derland haast geeu grootér vraag stuk, dan dat van de kolen. Voldoende eigen Nederlaudsche kolen hebben beteekent niet alleen voldoende brandstof voor nijverheid en wooing, maar ook ontslagen zijn van peperdure prijzen voor Duit- sche kolen envan uitvoer der le vensmiddelen, die wij zelf zoo noo- dig hebben. De heer J. A. van der Star ie 's-Gravenhage veronderstelt, dat ook na den oorlog Duitsche eu Engel- eche kolen duur zullen blijven door hooge loonen, spoor- en scheeps machten en waarschijnlijk bovendien nog door beschermende rechten.„Het ls dan ook", zoo gaat hij voort in een artikeltje in het Tijdschrift van de Maatschappij van Nijverheid, „voor Nederland van groot belang, zich .van het buitenland onafhankelijk te maken, door de in Limburg voort te brengen steen- en bruinkolen overal in Nederland beschikbaar te stellen. De Industrie heeft zich deze jaren reeds aan het gebruik van deze kolen aangepast. Voor plaatsen niet aan groot scheepsvaarwater gelegen ls het ge bruik van onze eigen kolen in con currentie met vreemde kolen bijna onmogelijk, door de groote afstan- 'den en do slechte verbindingen. Te land moeten de kolen óf in treinen worden geladen, die onze toch al beperkte spoorweg-ver', oers- capaciteM en -emplacementen te veel in beslag nemen, of de vaarwaters zijn door bochten, nauwe of korte sluizen of anderszins voor eënigs- zins groote vaartuigen niet te ge bruiken. Het laden in schepen heeft bovendien nog het groote nadeel tel kens de kolen te moeten storten en uitladen, wat veel breuk en dus waardeverlies veroorzaakt." De heer Van der Star komt dan met het denkbeeld van een „water* trein", dien Bij aldus beschrijft: „Losse drijHbare ijzeren bakken, met een laadruimte van 15 ton ko len, worden stevig op onderstellen van spoorwagens bevestigd, dan volgestort met kolen, gereden naar een overschccpplaats bij Venlo, waar kranen de volle bakken te wa ter laten en bij een teruggaande be weging andere, ledige bakken weder op de onderstellen plaatsen. De rangeerterreinen zijn op hei .water bijna onbeperkt van grootte. Eenige bakken worden onderling verbonden tot „waterwagons die .we der te zarnen een „watertrein" vor men. De waterwagons zijn met spe ling aan-elkaar verbonden, zoodat de geheele trein, die gesleept wordt, kan bestuurd worden en tevens-lenig is oin bochten te volgen. De voordeelen van zulk een water trein-zijn onder meer-. Ie. kunnen de kolen, bijv. voer een kleine stad of voor een fabriek, in de verschillende benoodigdc soorten als industrie- en gaskolen, briketten, eierkolen, bruiBkolen, co kes er. gruis, in één watertrein worden geladen en gescheiden ge houden. 2e. behoeft niet te worden over geladen van den trein In hel schip. 3e. bij grootere plaatsen aan 't wa ter gelegen, kunnen de bakken zeer gemakkelijk? worden losgemaakt, daarna opgehescben en in ééns ge lost worden. 4e groote veiligheid bij lek wor den of aanvaring. 5e. eenvoudig onderhoud en her stellen steeds kan men den toestand van den romp zien en behoef', maar een deel van den trein in herstel ling te gaan, inplaats van, als bij 'n schip, het geheele vaartuig. 6e. in nauwe sluizen kunnen de bakken desnoods afzonderlijk iu langsricliting passeeren en daarna weder tot een .waterwagon worden samengevoegd, in korte sluizen wordt de watertrein bij gedeelten ge schut- 1 7e. in zeer bochtige vaarwaters kan de watertrein de bocht volgen. De watertrein kan dus overal ko men waar voldoende diep vaarwa ter aanwezig ia! Men krijgt de kolen zonder overla ding direct van de mijnen op de plaats van bestemming. Tot zoover de beschrijving. De Haarlemsche Machinefabriek, heeft, in overleg met „Werkspoor te Amsterdam en den heer C. H. Holst, scheepsbouwkundige te Haar lem. de plannen uitgewerkt. Octrooi is aangevraagd. Bij het nummer van het Tijd schrift is een afbeelding van dezen „Watertrein" gevoegd, dien wij' in onze Tijdingzaal exposeeren. Na ar aanleiding van deze mede- deeling in het Tijdschrift, hebben wij inlichtingen gevraagd aan de directie van de Haarlemsche Machi nefabriek, die deze ons welwillend heeft gegeven. Dé technische bijzonderheden ter- hijde latende, omdat die voor onze lezers van minder belang zijn, ves tigen wij, als resultaat van boven bedoelde bespreking, er de aandacht op, dat de inhoud van de bakken, 15 ton, d.i. 15.000 Kilo, niet groot js. maar niet grooter kan zijn, wegens de spoorwegbruggen, die de trein passeeren moet. Belangrijk ie na tuurlijk ook de vraag, of het onder houd van de bakken, door het voort durend afnemen, niet belangrijk zijn zou. Maar de hoofdzaak is na tuurlijk het vervoertarief. Wanneer do Staatsspoor dat wil, kan zij voor kolen een zoo lagen vervoerprijs vorderen, dat deze watertrein daartegen niet concurreeren kan. Of de Maatschappij dat zal doen is een andere zaak, op dit oogenblik is dat zeker haar voorno men niet. Maar wij hebben er toch de slotsom uit getrokken, dat 't hes- te zou zijn, wanneer de Staatsspoor zelf een proef met deze wa tertrein wilde ondernemen. Dan is het gevaar van mogelijke doodc- lijke concurrentie van de baan en wordt het hoofddoel: de kolen snel en goedkoop overal in Nederland heen te brengen, bereikt. HEEMSTEDE iV. Daar waar de Kocdief slaan onge veer tegenover Oud-Berkenrode den Heerenweg met den Binnenweg ver bindt, werd in vroegere jaren, niet zoo heel lang geleden, het koffiehuis en uitspanningspluats „de Dorstige Ivuil" gevonden. Deze naam was van zeer oude dagleekening, wafil in 1655 bestend daar reeds een huizinge, stalling eu tuin aldus genaamd be iend ten Noord-Oosten door de wildernis vuil het St. Elisabeths- Gasthuis te Haarlem en ten Zuid- Oosten door de wildernis van den Heer van Heemstede. Ju latere tijden maakten deze perceelen deel uit van de hofstede „Kennemeroorddie nu nog bestaat. In 1803 werd ze verkocht, groot 4Vi Morgen met 863 roeden weiland voor f 19750. Verder aan den Heerenweg ligt rechts „Berkenrode", de plaats waar de Oude Heerlijkheid gelegen was. Deze behoort tot de oudste en meest oorspronkelijke plekjes rondom Haarlem. Graaf Floris V gal dit goed in 1284 aan Jan van Haarlem, die dus de eerste lieer van Berken rode wajs., Het nubunga „knapen- burg" moet bet verblijf der schild knapen geweest zijn. Sedert dien tijd is het bosch of park niet, van bestemming veranderd geweest, hier worden nog planten gevonden die deel uitmaken van Hollands vroe gere WoudflQra o.a. de wilde hya- iiiUi, de boschaneinone, het wel riekende viooltje en het senegroen. De plantkundige F. V. van Eeden zegt over Berkenrode, dat hier plan ten gevonden worden die op andere plaatsen in den omtrek geheel ont breken, zooals de Aaronskelk, bet Gierstgras, het Stevenskruid enz. In 1690 leest men, dat toen de Heer Hendrick van Brederode, in leven Heer van Berkenrode tu de Groote Linde, overleden was, het landgoed het Oude Slot of huijs van Berokenrode door de executeurs werd verkucht aan den heer Benjamin Poulle, en dat het liuis uit hei water- opgetrokken en weldoortimmerd was. Onder den koop waren begrepen alle wei- en warmoes!aalden, boomgaar den en tuinen, plantages, landen en dieven, mitsguders de reigerijen, ei sten, opgaande en andere boomen en houtgewas en aJle wateren en vis- scherijen daarom gelegen. Ook twee tuinmanshuizen, staande ter weerszijde van de groote laan aan den Heerenweg en de stalling met het koetshuis vóór hel voornoem de Groote lluis of Slot, een speel huis je aan de vaart, de erfpacht van f 36 '6 jaars op het jachthuis van den heer Tulp, alles voor de som van 29250. Later in 1797 kwam de hofstede ..Westerduin'1 er bij en ook „Duinenvaart". Op ueze gronden stond ook het Rechthuis van Berken rode. Mr. Jan Fieter van Wickevoort Crommelin was omstreeks 1806 eige naar, en verkocht aan David Cor nells van Lennep, wonende in het „Posthuis", een gedeelte van de Jan Lotlenlaan met koepel en verdere op stallen, mits dat de genoemde Jan Lotlenlaan ten eeuwigen dage van den Heerenweg af zal moeten blij ven een vrije en ongehinderde not- weg, zoo met rijtuig als met anders zins van en naar de gronden van Berkenrode, achter gemelde laan gelegen. In 1809 verkoopt Jacob Schol ting aan Mr. J. P. van Wicke voort Crommelin, commandeur van de Koninklijke Orde der Unie, staatsraad van Z. M. den Koning van Holland, en groot-Kanselier van deszelfs Huis: lo. de Heerlijkheid van Bercken- rode; 2o. de Drift van twee paar oude zwanen; 8o. de korentienden; 4o. verschillende erfpachten en re cognitiën. Een vóór de Roomsch-Katholieke Kerk vfin Berkenrode aan dezelfde zijde van den straatweg ligt, wat er over bleef van het aloude „Posthuis", ook de doorrijstal staat er in vrij bouwvalligeu toestand. Dato 3 Juni 1678 lezen wij. reeds over het Post huis" en wel dat de Hoog Ed. Geboren Heer Gêrard Pauw, Heer van Heem stede, een hoek uit de Wildernis van Heemstede, in erfpacht geeft aan Frans Bisdommer en zijne compag nons, groot 40 roeden, daar waar het Posthuis staat en vanwaar de postwa gens van Den Haag op Amsterdam pleisterden en van nieuwe paarden werden voorzien. Genoemde Frans Bisdommer was ook Commissaris voor de uitheem8che dépêches van de Hoog mogende Staten-Generaul der Ver- eenigde Nederlanden. Onder meer nog de navolgende transporten van het „Posthuis". In 1782 verkoopt J. S. van Naamen, muntmeester der Provincie Utrecht aan Th. J. B. vun Suermont de Bas te Bodegraven le. Het recht van octrooi, tot het rij den der postwagens van Amsterdam naar 's Hage vice-versa, met 40 post paarden, zeven postwugons en 4 chae- sons tot de posterij behoorende. 2e. Een huis, dubbele paardenstal- ling .koetshuis, bergen, koestal en wagenhuis, tuinlanen, bestrating en beplantingen, groot 404 7/8 roeden, thans gebruikt wordende tot een bui tenverblijf en relaesplaats van de postwagens, belcnd ten Westen van den Heerenweg. 3e. Vijf kampen wei- of hooiland. groot 6 Morgen 66 roeden, gelegen on der Heemstede, strekkende an den Heerenweg tot de Leiti-clic aart, mitsgaders nog 4 partijen weiland in den Veenpolder, alsook een stuk, groot 1726 roeden, een stuk groot 1 Morgen 301 roeden en een stuk groot 1 Morgen 289 roeden, te zamen groot 6 Morgen 510 roeden, alles te tarnen voor den prijs van f 26009. Later, in 1795, verkocht Suermont de Bas de enkele gebouwen en omge ving voor f 4000 aan Jan Ledeboe:. Iets later hei eigenlijke Logement het „Posthuis"' aan denzelfde, met Loc- r'emvuuing en landerijen in het Rotte- gai te HiBegoA, de prijs is nic: ge noemd. In de helft der 19e eeuw verdrongen de spoorwegen den postpaardendienst eu, evenals hier te Heemslede, herin neren nog op vele andere plaatsen de oude vervallen doorrijstallc-:i aan dien ouden lijd, toen het reizen niet zoo vlug in zijn werk ging als nu en ve lerlei bezwaren opleverde. Wanneer men de Kerk van Berken rode een eindweegs voorbij is, ligt ter rechterzijde het Landgoed „leptnro- dedoch dieper in en langs een laai» met den Heerenweg verbonden. Deze schoone plaats heette in vroegere tij den de „Vöórkoekkodk". en werd bij I verkooping in 1641, ten overslaan van twee gemeentebesturen overgedragen, want het landgoed lag in twee bannen I of gemeenten, n.l. het eene deel, de j „Vóörkoekkoek onder den ban van i den. Schout van Heemstede, en „de Achterkoekkoek onder den ban van Tetterode, Aelberteberg en Ycgelen- zang ,de tegenwoordige gemeente i Bloemendaal.De beide deden waren gescheiden door de Leidsche aar;. De Achterkoekkoek was ten Westen i:c lend aan de „W'ildernissezooalt het toen heette en schijnt een deel van Leijduin en „Boekenrode" ie hebben omvat. De oude boerderij, jarenlang bewoond door wijlen Arie van der Hulst, die thans met bljbehoorend land aan de Amsterdamscbe Waterlei ding behoort, draagt den ,naam „de Koekkoek" thans nog. In 1744 werd het onder Heemsteue gelegen deel „Iepanrode gedoemd en behoorde de plaats aan Constun- tijn Santijn, Secretaris der stad Am sterdam, later in 1760. aan den beer Abraham Dedel. Langs de achterzijden van Groe- nendaal en Meerenbcrg, links de bloemisterijen en de huisjes uitma kende „de Wortelbuurt" rechts van den weg, naderen wij de Munpade- laan, het Monument en daarna de oude buitenplaats 't Huis te Man pad'. Statig en I8de-eeuwsch ie de aanblik van dit landgoed met zijE zwaar geboomte en verderen aan leg. In 1767 behoorde het reeds aaD den heer David van Lennep, die het kocht van Wed. Dirck van der Meer, geboren Debora Eliaz. Sedert lang is de buitenplaats Huis te Manpad in eigendom gebleven van de familie Van Lennep. De beel den van Apollo en Diana versieren de neven-gebouwen. De prachtige linden zijn in 1750 geplant, het inrij- hek is schoon bewerkt, Evenals de meeste buitenplaatsen aan dezt zijde van den Heerenweg, is de gesteld heid van den bodem aan de voorzij de vrij boog en droog en groeien er beuken linden en eiken, doch naar den kant van de Leideche vaart wordt die van andere, lagere lig ging en is ze met wilgen, elzen en populieren bezet. Bij de Manpads- brug staat altijd nog liet aardige antieke buis „de Kapel" genaamd, dal van zeer oude dagteekcning is, en ook tot de bezitting van „'1 Huis te Manpad" behoort. Onder schaduwrijke beuken staat op den hoek dér Manpadslaan het Monument of Gedenknaald, dat door professor D. J. van Lennep werd opgericht ter eere en ter her denking van twee verschillend® ge beurtenissen, n.l. van Witte van Hacmstede, onder wiens banier hier in 1304 gestreden werd tegen de Vlamingen onder Guij van Vlaan deren en 'tgeen met de nederlaag der laatste eindigde en ten tweede aan de nagedachtenis der Haarlemsche Burgerij en Prinsgezinden, hier on der Heemstede gesneuveld bij de poging door hen gewaagd m 1573 om de Spanjaarden voor Haarlem te ver jagen en die stad te ontzetten. Het uitzicht van de plaats „het Huis te Manpad", dat vroeger over een door bosch omsloten weiland liep met In 't midden een ooievaarenest, is niet zoo schoon meer sedert dat weideveld in bloemboHengrond werd veranderd. CHR. L. P. Ofschoon van 15 October 1917 ai eon belangrijke verhooging van den prij» onxer kleine Advertentiën van Vraag en Aanbod werd ingevoerd, is het aantal, dat gedu rende het eerste halfjaar van 1918 wérd ingezonden, ZEER GROOT geweest. Van 1 Januari 1918 tot 30 Juni 1918 plaatsten wij namelijk 14872 van deze Advertentiën. Veertienduizend achthonderd twee en zeventig De oorzaak daarvan is natuurlijk zeer eenvoudig onze oplage is zoo groot, dat aan de Advertentiën in HAARLEM'S DAGBLAD d« grootst mogelijke kans op succes verzekerd ftordt. Ieder die personeel of een betrekking zoekt, iets wcnscht te huren ol te verhuren, te koopen of te verkoopen, handelt dus IN ZIJN EIGEN BELANG, wanneer hij daar toe een advertentie plaatst in HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE KAZERNE ONTVREEMD Uit de rustkamer van de Infante- rickazerne is een zak met koffieboo- neo ontvreemd. VERMIST. Li: de smederij der Centrale Werkplaats der II. IJ. M. worden drie snelsnijbeitels ver mist. JAS ONTVRÉEMD. Mr. J. H. J. S. te Heemstede heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij zijn over jas vermist, die hij aan een kap stok in de groote zaal van café-ree- taurant De Kroon had gehangen. LOODDIEFSTAL. Van eenige perceelen in de Vooruitgangstraat wordt lood vermist. DIEFSTAL VAN EEN GOUDEN- RING EN EEN ZILVERBON. - Mej M. J. C. H. in de Kenaustraat ver miste uit êen kistje een gouden ring i een zilVerbon van f 2.50. Door de politie is thans als ver dacht van dezeu diefstal aangehou den A. J. M. K., hoedenmaakster, wonende in de Wouwermanstraat,die bekend heeft den diefstal gepleegd te hebben. De gestolen voorwerpen zijn in beslag genomen. RIJWIEL ONTVREEMD. Dins dag is een rijwiel ontvreemd, da: onbeheerd stond op de Raaks. BLOEMENKEURIN.G. - Het Weekblad voor Bloembollencultuur deelt mede, dut op Maandag 26 Augustus een. Bloemenkeuring zal worden gehouden in een der zalen van de Vereeniging. Het ingezondene zal op Maandag ivan 2—4 uur voor de leden ter be zichtiging worden gesteld. Aan het ingezondene kunnen ge tuigschriften eerste klasse, getuig schriften van verdienste, broeige- tuigschriften, getuigschriften voor cultuur en diplomas voor gouden, verguld zilveren cn zilveren medaille worden toegekend. De inzending 6taat open voor al le leden der Vereeniging voor Bloembollencultuur. (Zie vervol* Stadsnieuw» oair. 8). Stadsnieuws PERSONALIA. De heer K. Roosjen is te Wage- ningen geslaagd voor het examen landbouwkunde Lo. DE OORLOG 'I Cffonsiel der Entente. De Fransclie staf meldt nader, dut Dinsdag tusschen Lassigny en Soie- soas 8000 Buitschers gevangen geno men zijn. UIT ROEMENIt. De regee ring heeft aan de Kamer machtiging gevraagd de gevangenneming te ge lasten van de ex-ministers die ge rechtelijk vervolgd worden. Binnenland Be Toestand De Kesnemerland t e S t.-V incest. Het Alg. Hbld. plaatst een lang verhaal van een der opvarenden jder KSeanvemerland, welk schip, zooals bekend ie, 6 maanden te S; - Vincent vastgehouden is. De schrij ver betoogt, dat de behandeling niet vriendelijk ie geweest. „Tenslotte moesten we als boosdoeneis weg gejaagd", vertrekken, nadat eerst een groot deel der lading gelost had moeten worden. Jam. Naar De Tijd verneem!, bestaat het plan, van regoeringswege in den komenden winter jam op bons te doen dislribuoeren. De Xabineteerisis. De Koningin beeft Dinsdagmiddag den heer H. Colijn, lid der Eerste Kamer, o*d-Minister van Oorlog, iB authentic ontvangen. De Telegraaf meldt: Hei onderhoud met de Koningin duurde iets langer dan Maandag met den heer Loliman. Wij voerden een kort. gesprek mei den heer Colijn, doch deze wexfschte zich omtrent het al of niet op zich ïen van de kabinetsformatie niet uit te laten. HET SALUEEREN. Het Pers bureau Vaz Dias meldi: Te Amersfoort kwamen opstootjes voor waarbij bet publiek pari ij koos legen een sergeant, die bijzonder acht gaf of de minderen liun saluut- plicht vervulden. Militai# hulp moest aanrukken cn er werd gedreigd te schieten. Langen tijd was het verkeer ge stremd doordat de Leusderweg die langs de kazerne voert, afgezet Marktnieuws GROENT EN M A U KT te Haarlem, gehouden op den 19en Aug. 1918. Andijvie, per stuk f 0.08 -0.10, Worte- telen, per bos f 0.150.25. Bloemkool, per stuk f 0.320.39. Roode kool, j>cr stuk f 0.09—0.10. Uien, fier IWi pond f 3.40—3.50. Salade, per krop f 0.03— 0.06. Komkommers, per stuk f O.JO— 0.12. Heereriboónen, per K.G. f 0.20 0.21. Snijboonen, per K.G. f 0.21 0.23. Selder;per bos f 0-70 -0.90. Prei, per bos f 0.40—0.45. Tuinboclicn, per K.G. f 0.129.15 iiiapaQseii Wssrherisht naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Augustus Mcdege deeld door het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut te De Bildu Hoogste barometerstand boven 770 m.M. in Zuid-Duits.diland; laagste 756.3 m.M. te Skageu. Verwachting tot den avond van 22 Augustus zwakke tol matigen wind uit zuidelijke richtingen; neve lig tot half- of ltelubswolkt; weinig of geen regen; iets warmer overdag BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 765 m.M. Stand valt heden 768 m.M. Vooruit. OPOAVI VAN JOH. M. SCHMIDT OptloUn QEÜ. O. GRACHT 47 HAARLEM Thermometerstanü 21 Auguatua Hoogate giatoren V66 Laagste heden nacht. F. 62 l Hedenmiddag 12 uur Y. 66

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1