HAARLEM'S DAGBLAD De Oorlog. - - -«v oiausmeuws DE RIDDER KNOL Arr. Rechtbank hui)riek voor Vragen VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1918 TWEEDE BLAD Blerbl] geven we een kaartje van een groot deel van 't Wettelijk front waarop de verschillende aanvallen zijn aangegeven ST. QUENTIN O NOYON >""ss SOISSONS S, Gedurende aanvallen der Franschen. m mm mm front heden. S REIMS Gverziohft. Hoe lang zullen de Duitschers 't in Noyon nog uithoudea? Opnieuw maakten de Franschen vor deringen, vooral ten O. van Noyon en ten Isvan Soissons. Bij Pommiers werd zelfs al de Ailotfce bereikt. Ook zijn Laval en 't plateau van Juvigny bezet, alsmede .een reeks dorpen tusscken de Ailelto en de Oise. De Fransche staf somt ze op: St Aubin, Selena, Bagneux, Epargny, Rieuxy cn Vaurezis. Ook tusschen de Matz en de Oise wonnen de Franschen terrein. Ten O. van de Oise werd de Unie voor- uitgebracht tot aan den rand van Quierzy. va buit dien de Duitschers tus schen de Aisne en de Oise achterla ten is aanzienlijk. Volgens den Franschen staf zijn Woensdag al leen 200 kanonnen buitgemaakt. Ha strijdlinie bij Noyon loopt) thans: Noyon Is dus vrijwel al van dde zijden ingesloten. De Fransche troepen staan niet meer dan een 3 K.M. ('een half uur loopcnl) van Noyon af. 't Zou geen verwondering wekken, als de Duitschers heden de stad reeds aan het ontruimen zijn. 1 Ban zal er in Parijs gejuicht worden. 't Bleef voor do Fran schen 'n ergernis, dat de Duitschers in Noyon zich handhaafden,, 80 K.M. van Parijs af.... De Franschen hebben nu de Som- me reeds over een breed front bereikt en zijn bezig de Ailette over te trek ken. Gaan ze nog verder oprukken, dan wordt de positie der Duitschers aan de Vesle steeds moeilijker. Toch blij ven do Duitschars daar nog stand houden. Foch Iaat thans op vele punten van het front aanvallen. MONTDIDIER De Engelschen hebben nu naa3t hun offensiof Albert-Axuiëns (Woens dag geopend) Donderdag ook een aanval ingezet op het front Sömme- Ancre. Voel gegevens zijn daarover nog niet ontvangen, maar wel wordt via Londen verzekerd, dat do Engel schen bevredigende vorderingen ma ken. De Eiigelschea hebben bij hun of fensief AtreciuAlbert den spoorweg tussehei'. beide steden op de Duitschers veroverd. Een liolangrijk voordeel. Reuter verzekert, dat de Engel schen nu Albert geheel in handen hebben. Woensdag werden door de En gelschen 200!) a 30J0 Duitschers ge vangen genomen, Duitsciie tegenaanvallen op ciit front werden door de Engelschen af geslagen. Bovendien maakten aldus Haig's bericht do Engel schen zich nog meester van het N. i van Baiileul en vorderden ten O. en N.O. van Merville. De Dmt-sche staf tracht do tegeu- I spoeden te verbloemen door herhaal delijk te gewagen van mislukte door- braakpogingen van de Eutente legers, i lntusschen moeten de Dukschera j evenwel het terreiuverlies tocgovea. Volgons do „Echo de Paris" heb ben do Entente-legers na 18 Juli reeds meer dan 100.000 Duitschers gevangen genomen. Uit Rusland. Weer een nieuwe Rus sische regee ring. Uit Moskou wordt gemeld, dat in Kujuga een nieuwe regeeriug van de zoogenaamde Groot-Russische re publiek is gevormd. Zij heeft voor- loopig den naam „Groot Russisch Verbond" aangenomen en heeft bij zonder veel invloed onder de bevol- LASSÏGNY 1 NOYON mm front heden. klug van de dlstriclon Kaluga. Kos troma, Jaroelaf ea Nisj'ni, Nowgo- rod. Te- Kaluga is een congres gehou den, waaraan 38 vertegenwoordigers der zemstwo's hebben deelgenomen. Binnenkort zal 'n algemeen Groot- Russisch congres belegd worden, om de mogelijkheid ta bespreken tot red ding van hét land en do vorming van een nieuwe regeering.. Het Groot-Russisch congres wil onpar tijdig op politiek gebied ziju.Var. de uiterste linkerzijde tot aan de rech terzijde kunnen allen, die aan Rus- land's verlossing gelooven, zich aan sluiten. De familie van den ex-tsaar. De correspondent van de „Deut sche Tageszeitung" te Moscou seint aan zijn blad: Da Sovjet-regeering te Moscou heeft verklaard, dat thans geen mo gelijkheid bestaat, om nun den wenscli van den paus, waarmede zij instemmen, te voldoen cn le tsarir sa en haar dochters naar Spanje over te brengen. Als reden wordt opgegeven, dal momenteel tusschen Moscou en de plaats, waar zich de familie van den ex-tsaar bevindt, geen verbin ding bestaat. Het lijk van NI c - 1 a a 3 n. Volgens via Zwitserland ontvan gen berichten, hebben de Tsjeüio Slowakken het lijk van den ex-Tsaar dat begraven was op hot fci' khc! oer zelfmoordenaars, opgegraven en op het gewone kerkhof tor iirde be steld, onder enorme belangstelling der van wijd en zijd toegestroomde bewoners van de omstreken van Je- f katerinenburg.In de lijkmis «prak 1? priester van den „moord op een weerlooze". Verspreid nieuws DE POOLSCHE KONING 8KLU- f ZE. De vérkiezing van aon Poel- scüeu koning, die formeel nog moet piaats hebben, zal den Men S'ptem bei geschieden.- I AL SPOEDIG VREDE? Aarts- hertog Jozef heeft aan don rector van de universiteit te Klausenburg verzocht om uitstel van zijn promo tie tot doctor honoris causa, daar de i vrede wellicht niet meer zoo ver verwijderd is en men daarom deze plechtigheid tot zooiung zou kunnen uitsteiien. DE KONING VAN BULGA RIJE. De Lokal Anzeiger meldt, dat do gezondheidstoestand van den koning van Bulgarije zijn omgeving geen bezorgdheid inboezemt. EEN GEVECHT i USSLMEN TWEE DUIKBOOT EN. Uit Londen wordt gemeld: Onlangs had een gevecht plaats tusschen een Britsche en een uulb sche duikboot. De beide booten be- vonden zich aan de oppervlakte, maar de Engelsche kon sneller dui ken en van zijn torpedo's gebruik maken, terwijl men door de peris- coop het resultaat kon waarnemen. Vijf minuten na het afschieten der j torpedo's kwam de Britsche duikboot boven water en pikte een persoon van de Duilsche duikboot op, die na derhand de kapitein bleek te zijn. De andere officieren en de beman ning van de Dnltsche duikboot gin gen met deze naar de diepte. UIT CHINA. Do Chineesché ge neraal Wupei-Fu, die een der hecht- ste steunpilaren was van de Noordelij- keu, heeft met zijn partij gebroken, eu een open telegram ^orient tot den gouverneur van Nanking, waarin hij dezen aanspoort mede werkzaam- te zijn in het belang van hot herstel van den vrede in China. Men beschouwt deiTafval van dezen generaal, die eeu verlicht man is. met sterke sympathie voor de Entente, als een zeer ernstig verlies voor de Noorde'ijken. IN JAPAN. Nog steeds ziju de be- foogingen in Japan tegen de duurte der rijst niet geëindigd. Te Tokio zijn enkele winkels verwoest, doch thans moet het er weer vrij rustig ziju. DL ONDERVOEDING IN DUITSCH- l.AND De ,,Neue Zürcher Zeitung" publiceert oen studie over de gevolgen dor ondervoeding voor den gezond- hcidsioestand van het Duiteche volk. De oorlogsvoeding leidt tot algemeene vermagering als gevole van het vol slagen gebrek aan vet en eiwit en beeft eveneens het geboortecijfer doen teruggaan eu de kindersteifte doen toenemen. Verder begunstigt zij de ontwikkeling van zenuwziekten en van een speciale oor.ogsziekte, die het gevolg ia van gobrelc aan vet er. over vloedig gebruik van groenten, die al leen gekookt met water en zout genut tigd worden. Do tuberculose woedt onder alle standen der maatschappij. DE DUITSCHE POLITIEKE TOE STAND. Officieel wordt uit Berlijn gemeld De plaatsvervanger van den rijkskanselier ontving in tegenwoor digheid van staatssecretaris Hintze de leiders der Rijksdagfracties eu hield met hen een bespreking gedurende verscheidene uren. Iu de eerste plaats werden de Duitsch-Rusaische aanvul lingsverdragen bij het vredesverdrag vau Brest en huu behandeling be sproken. De meerderheid der afgevaar digden was van mèening, dat ook na beëindiging van de thans nog gevoer de onderhandelingen met Rusland, een onmiddellijke bijee-nroeping van d<»n Rïïksdag niei noodig was. De Staatssecretaris van buitenland- sche zaken deed in aansluiting daar van nadere mededeeliugen over de re sultaten der besprekingen, die onlangs in tegenwoordigheid van Oosten- rijksch-llongaarsche staatslieden, na- dat vertegenwoordigers van Polen ge- 1 iiocrd waren, in het. Groote Hoofd kwartier waren gehouden. DE SCHEEPVAARTQUAESTIE IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Washington wordt gemeld Generaal March, die een rede hield over de sch'-epvaartquacstie iu verband met de uitbreiding van het legerprogram. zeide. dat het nog noodig was meer schepen te charteren of te huren. Feuilleton 85) Een uur later trad hij naar buiten «et zijn jachtgeweer over den schou der: er was veel wild dit jaar, had t'jn vader gezegd, de boeren klaagden allemaal: een drijfjacht mocht niet lang meer uitgesteld worden. Maar Jacques haatte die drijfjach ten. hel weinig sportieve ervan stond hem tegen; veel liever ging hij, zooals "u, alleen, of hoogstons met zijn va der er op uit, dwars door boschjes en velden en hei. Het jachtveld was zoo dllgestrekt in Olmhoven en van alles jat er, reeën en vossen, en eens had den ze zelfs oen wild zwijn geschoten. «•Widen ook allemaal verdwijnen, fegd trniU ^wanï' *iad zi'n va^er Se- Jacques glimlachte. Dal argument! «]„J^ verliet den rijweg en trad het «ennebosch in; daar was, ook door groen der naalden, op dezen hei veren herfstmorgen nog een illusie n zomer; het was er zoo stil en het E. S. M.-REIZIGERS. Donder dagavond had er in het café „Het Wa pen van Amsterdam" in de Tempe- liersstraat weder een vergadering plaats van abonnés der E. S. M., waar de op de laatste vergadering be noemde cpminissit verslag uitbracht van haar bemoeiingen, om de directie der E. S. M. te verzoeken, de tarieven voor de abonnés v.eder te verlagen en de te veel betaalde gelden'te resti- tueeren. De vergadering stond onder leiding van den neer J. Diamant. De- zo, vertelde in zijn openingswoord, dat het request aan do directie, voor tariefsverlaging in de tramwagens 4oü handteetu-ningen had verzameld, wat hem verheugde. De directie van de E. 6. M. lian evenwel verklaard, dat eeu vergadering van slechts 60 personen mei voldoende gewicht tn de scnaal legde, omdat liet aantal abonnés 20M bedraagt. De heer Dia mant stelue eenter in net licht, dat er onder die 2u0j abonnés een groot aantal is uut reist van Sloten naar Amsterdam, van den De Ruijter- vveg naar Amsterdam en een groot aantal tijdelijke abonnés. Dus aciitte hij het aantal van 400 handteekenin- geu verblijdend. Verder deelde de voorzitter mede, dat de commissie zien voor deze kwestie de medewer king had verzekerd van den advocaat Mr. Bunker, te Amsterdam, die al eens een proces tegen de E. S. M. heeft gewonnen. Hierna gai de voorzitter het woord aan den secretaris, den heer P. de Wie, cue de gevoerde briefwisseling tusscüen de commissie enjle uirectie der li. S. M. voorlas. Het aulwooru vuQ de directie luidt als volgt „ln antwoord op Uw schrijven d.d. 27 Juli j.L bebbeu wij do eer U mede le deelcu, dat wij in de dagbladen reeds hadden gelezen, dat uoor een üo-tul abonnés eeuo vergadering is ge houden, ter bespreking van een tijue- Iijke -tariefsveruooging, met het doel daarover een actie te gaan voeren bij ons en bij den Minister van Water- slaat. „Ainoewel de meening van 60 abon nés, uiis van pLiu. put- van het to taal aantal, hetwelk meer dftn &AW bedraagt, ons geenerlei zekerheid geeft, nut du ook is de meening van alle abonnés, doch slechts van een uiterst geringe minderheid, waren wij gaarne bereid geweest, Uwe commis sie te ontvangen, om de gronden te ontvouwen, waarop de tariefsverho ging was gebaseerd. „Wuar eCnter Uw voorzitter, de heer Diamant, zich niet ontzien heeft, hierop vooruit te loopen door „per soonlijk" ingezonden stukken le pui.it- sen, welke behalve enkele directe on waarheden en teudenueuze voorstel lingen, in hoofdzaak benoeld waren, om onze, op verzoek van de pers, ver strekte inlichtingen, zonder eenig be wijs als grove onwaarheid te bestem pelen, daar wenschcn wij met eene commissie, wier voorzitter „persoon lijk" dergelijke opvattingen en manie ren heeft, geenerlei contact of bespre king te hebben." Dit schrijven werd voor kennisge ving aangenomen. Hierna ius uu secretaris een schrij ven voor, dat aan de goedkeuring der vergadering werd onderworpen, en dal liet verzoek aan den Minister van Waterstaat behelst, „het daar heen te willen leiden, dat de bovenbe doelde onbillijkheid voor het vervolg worde weggenomen, eu bij dc eerstvolgende, aan de goedkeu- rfug van Uwe Excellentie te onder werpen, vaststelling der abonnements tarieven van do E. 8. M. er voor te willen waken, dat do tariefsverhoo- ging bij 'de E. 8. M., welke door de tijdsomstandigheden geboden mocht voorkomen, althans niet die bij de an dere spoorwegmaatschappijen zal over schrijden, ook niet gedurende de zo mermaanden". Zonder stemming werd dit. request goedgekeurd en aan het bestuur vol macht gegeven, in dezen te handelen naar omstandigheden. Ook werd met aigemeene stemmen het voorstel aangenomen, dat alle aanwezigen minstens f 0.25 zouden storten tot dekking der onkosten. Voor do verleiding bezweken. In de zitting van Donderdagmiddag werd voortgezet, de behandeling van de zaak van G. v. d. G., electricieu te Haarlem, welke zaak 's morgens wns aangehouden, daar een der getuigen "og niet verschenen was. I Bekl. stond terecht voor het feit, dat hij op 13 Mei j.l. ten nadeele vau mej. Sch. te Heemstede ontvreemd had f 50en ©enige gouden voor- werpen Hij schilderde de treurige j huiselijke omstandigheden, waaronder hij leefde de harmonie tusschen zijn ouders Het veel te wenschen over ier was een andere „vrouw in 't. spel"). Ten .slotte kon hij bij zijn vader geen goed meer doen, hij „moest maar weg" en was, zooals hij zeido, na het ouderlijk huis verlaten te hebben, door geldgebrek tot. diefstal gekomen. v. d. G. hoorde 6 maanden gevan genisstraf tegen zich eischen. Mr. E. Thiel pleitte clementie. Diefstal. Wegens diefstal van twee ijzeren balIastb:okken, in Februari ontvreemd vau oen 6chuit in 't Spaarne liggend. - ten nadeele van dan heer N.. had zich 1 daarna te verantwoorden de 19-jarige ,v." K niet TOOr ^et 66181 in bè' beklaagdenbankje plaats nam. Beklaagde ontkende en zeido. de 1 blokken gekocht te hebbeit vau twee personen, die hij vaag aanduidde als i „twee polderkerels, nog al lange ke-1 reis", maar de officier hechtte aan - zijn woorden geen geloof, achtte het. ton iaste gelegde wettig en overtui- §end bewezen en requireerde 6 maan- eu gevangenisstraf. „HERWONNEN LEVENS KRACHT". Naar aanleiding van het feit, dat B. en W. van Haarlem vergunning tot het houden vau een bloemendag voor „Herwonnen Levenskracht" geweigerd hebben, werd Donderdag avond ln het gebouw St.-Bavo in de Smedestraat een protestvergadering gehouden. Dc voorzitter, de heer J. van der Veldt, opende de vergadering met den Christelijken groet en zeide dat de Katholieke georganiseerde arbei ders geen genoegen kunnen nemen met de door B. cu W. tegenover „Herwonnen Levenskracht" aange nomen houding. Spr. heette de gemeenteraadsle den Van Liemt en Schram welkom en doelde mede, dat bericht van ver hindering was ingekomen van de hoeren Romans, Reinaida en De Braai. De eerste had bij zijn kennis geving do verklaring gevoegd, dat doel en streven van „H. Lzijn volle sympathie heeft. De heer M. L. A. Klein, lid van den Gemeenteraad, daarna het woor dverknjgende, zeide dal i-r wG 'n bijzondere reden moet zijn voor een protest van Katholieke zijde, aan welken kant men niet veel-protesten hoort. Bloemendagen, zei spr., bestaan nog niet zoo lang. Het koopen van zoo n bloem kan men vergelijken mei hel koopen van artikelen van weinig waarde (voor een feitelijk te hoogon prijs) op een fancy-'.ai<- To-a gebleken was, dut die bloemendagen succes hadden, ging „Herwonnen Levenskracht" er ook toe over, een bloemendag in te stellen. Verschil lende malen werd die dag gehou den, maar sedert 1916 niet meer.Het verbod kan gekomen zijn van den burgemeester alleen, zeide spr., maar zekerheid daaromtrent beslaat nog niet. De heer Klein gaf daarna in kor te trekken aan, wat aizoo door „H. L." is verricht, zooals dat door hem ook in den Raad gedaan is en wees er in het bijzonder op, dat de opgo- haaldo gelden altijd besteed zijn aan Qaariemsche tuberculeus© patiën ten. Waarom is nu de vergunning ge weigerd? vroeg spr. Er wordt be weerd, dat de Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose de oudste rechten heeft. Maar kan dat nu een reden zijn? In hoeveel zaker hebben vrij, Katholieken, niet de oudste rechten en wordt daar altijd rekening mee gehouden? Spr. achtte de genoemde reden dan ook zeer go- zocht. Wij kunnen er geen genoegen mee nernen, <iat de bronnen, waar uit dt Vereeniging moet putten, zou den opdrogen en protesteeren dus ■tegen de weigering van B. en W., vergunning voor het houden van een bloemendag te verleenen. De heer Nuy, secretaris van ,,IL L.**, die door verhindering van den heer P. J. J. Haazevoet, daarna het woord voerde, betreurde Ket, dat nu misschien veel van het werk der vereeuiglng zal moeten blijven lig gen. Spr. achtte, dat de vereen, een onrecht aangedaan is, maar hoopte dat B. en W. door het gesprokene op deze vergadering, milder gestemd zouden worden. Er is een aanleiding voor geweest, zeide spr., dat B. en W. de door ons gewraakte houding hebben aange nomen. Door de Centrale Vereeni ging U n.l. in 1916 aan B. en W. van verschillende plaatsen verzocht, aan geen andere vereeniging vergunning voor bloemverkoop te geven. De Centrale Vereeniging n.L zag den bloei vau „H. L." met leede' oogen aan. Zij wilde, dat allem de E m- mabloem "verkocht zou worden! Toch is de wijze van bestrijding der Centrale Vereeniging der „witte pest" niet 'le goede, zeide spr., want zij ia een vereeniging van „deftige dames en heeren", al is er dan tn den laatsten tijd eenige verbetering gekomen. Het is de Centr. Vereen, nooit gelukt ,de arbeiders mobiel te maken in den strijd tegen de tuber culose en dat ls. ons wèl gelukt, zei de heer Nuv. Bij bejammerde het daarom dat B. en W. van Haarlem zich nu geschaafd hebben aan de zijde van de Centr. Vereeniging en niet aan die van „H. L." Ook de Regeering heeft niet vol doenden steun verleend bij de tuber culosebestrijding, zette spr. dearna uiteen; „H. L." is door haar niet er kend. Wij hebben er geen bezwaar te gen, ging spr. voort, dat de Emma- bloem veel opbrengt, maar laat de Centr. Vereeniging dan ook niet trachten, on9 te benadeelen! Beide vereenigingen kunnen naast elkaar bestaan en voor beide is veel werk te verrichten, want de -Grfte aan tuberculose neemt toe, ook na tuurlijk door de treurige tijdsomstan digheden, waaronder vooral de ar beidersklasse lijdt De heer Nuy, na er nog op gewe zen te hebben dat een groote ver eeniging als „H. L." toch een eigen sanatorium behoorde te hebben, sprak tenslotte den wensch uit, dor B. en W„ wanneer zij hun praeadvies op de door den heer Van der Veldt ingediende motie uitbrengen, van die gelegenheid zullen gebruik ma ken, hun houding nader te verkla ren. Moge deze protestvergadering goede resultaten opleverenl aldus eindigde spreker. De heer Klein kreeg daarna nog het woord om te verklaren dal, toen hij in eerste instantie sprak, hij niet geweten had, wat hij nu, na de rede van den heer Nuy wist en dat het hem nu duidelijk was ge worden, dat de Centr. Vereeniging ,JL L." bewust tegenwerkte. Hij protesteerde vurig tegen de handel wijze der Centr. Vereeniging. Onder dankzegging aan sprekers cn aanwezigen sloot de voorzitter daarna met een geestdriftig woord en den Christelijken groet de matig bezochte bijeenkomst. TEELTVEREENIGING. Men vor« zooi ons te willen mededeelcü. dat se creturib is voor de Tee!tyereemgin<» de heer S. Sillevis. 2e Zuidpoldc-rstrant nr. 32. GEV. VOORWERPEN. Terug t« bekomen bijB. Suurland, Damstr. 2. kindormantel. B. Ooms. Kinder- huisvost 21. horloge. J. Vreenegoor, Frnr.s Halsstraat 32 rood. een metalen 4. Z. Michel. Heerensingel 17. grijs kinder?ehort. B. Willemsen. Heeren- singoi 61. waschmand. M. Rozenhardt. Smedestraat 15, raeetkundeboek. D. Koclemeijer, Brouwersvaart 8. porto- monnaie. B Fransen, A. I.. Dyao- ritickstraat 67. dameshandschoen. VRAAG: Is het gebruik van aftrek sel van gebrand erwtenmeel in plaats van koffie nadeelig voor do gezond heid? ANTWOORD: Zie het ant- word over geroosterde erw ten. Krwtenmeel zal eveneens voor liep zoo zacht en het rook er zoo krui dig; het zonlicht lag er in gouden plekken; roodc paddestoelen met wit te stipjes gloeiden er ais vreemde la ge bloemen; wild zou zich hier niet vertoonen, dat wist hij wel, de hazen en konijnen zochten de eikenbosschen of 'i vrije veld, waar nog aan' late kool te knabbelen viel, maar eek hoorns waren er zooveel tc meer; overal lagen de afgeknaagde denap pels en telkens wuifden er bruinioodc pluimstaarten langs de stammen en Keken zwarte pientere oogjes uit een fijn kopje van acluer eeu lak. Plotseling werd zijn aandacht ge trokken door ieta wits, dat in de ver te als een lange streep tusschen de boomen scJiemerde. Hij begreep niet, wat dit kon zijn, ging erop af en zag, naderbij gekomen- tot zijn verbazing, dat het t?en meer dan manshoogte wltgeverfde afraste ring was van ijzergaas. Een oogenblik stond hij er voor, zonder te begrijpen, waar dit voor dienen kon, maar dan ineens begreep hij, zei het half hardop in oen uit roep. Ah[de grensscheiding van de Struysenhof Dat maakte hem nu toch ook wre velig. Zoo'n kerel! Vroeger liepen de twee landgoede ren ineen; er stonden palen met de kleuren der Van Tienen's en palen met die van de Troncks, inaar die liep je voorbij, zonder dat ze je aan dacht trokken. Maar nu schreeuwde dat witte hek je overal toe - Halt I Niet ver der 1 Verboden terrein! Ja, dat zulke dingen zijn vader er gerden, het was waarachtig begrijpe lijk! En wat een kosten I Die afrastering liep blijkbaar door om de heele bezet ting, ettelijke kilometers lang moest uie zijn. Of was ze alleen aangebracht tegen het goed der Van Ticnens? Dat zou toch een formecle lompheid wezen! Ofschoon, als de Vun Tienen's de bewoners van de Struysenhof toch négeerden, dan moclucn ze eigenlijk ook niet gegriefd zijn, als die men- schen hun bezitting voor hen sloten. De onwelwillendheid ging boven dien uit van de Van Tienen's en kwam niet van den anderen kant. Je kijk op die dingen veranderde soms, als je de verschillende stand punten eens naging. Bovendien, het aanbrengen van dit idiote reuzenhek was zoo klaarblijke lijk de angstuiting van iemand, die plotseling grootgrondbezitter is ge worden en nu dat meent te moeten be schermen en vast te houden, opdat toch niemand een voet op zijn eigen dom zal zettenl Dut zag je altijd. De grootste landgoederen zijn bijna altijd publiek domein; althans, zoo lang de oude geslachten er nog op -wonen; maar de rijkgeworden burger man omtimmert zijn eigendom met een liooge schutting en plaatst drei gende bordjes, klemmen en voetan gels en richt bijlende honden af. Jacques kon er alweer om glimla chen, al had hij toch even lust ge voeld om een trap tegen dat witte gaas tc geven. Vooral ook, omdat het hem nu dwong, zijn wandeling in andere rich ting voort te zetten. Maar 't interesseerde hem toch, eens na te gaan in welke richting die afscheiding nu verder liep; hij had vroeger nooit op die grenzen gelet, wist den loop er niet eens van. Of zou hij den anderen kant uit gaan? Als hij toevallig eens een ontmoe ting had met een der menschen van de Struysenhof. Dan gaf dat thuis weer slrtibbelingen. 't Is waar, I kou die menschen negeeren. Maai- als hij dat meisje nu zag? Dan moest hij toch in ieder geval groeten Hij wendde zich wat bruusk om, sloeg de richting in naar 't kasteel, maar nog geen vijftig passen had hij gedaan of hij keerde weer terug op zijn schreden, Liep langs het witte gaas verder. .Wat drommel, hij wilde toch yri. kunnen loopen binnen zijn eigen ter rein; als er nu nog een heelc slroo. taboe gehouden moest worden, u vreeze, dat hij zijn buren zou zien, dan werd de toestand heelemaal on dragelijk. En die familie Knol zou toch ook wel wat anders te doen heb ben, dan juist bij die grensscheiding op dc loer te liggen, of er ook een i van dc familie Van Tienen passeeren zou. En dan nog Hij wist ineens niet recht meer, uil welke overweging hij zooeven zoo plotseling was teruggekeerd, zag er de wenschelijkbeid nu heelemaal nie. meer van in. Wat was er een massa rasterwerk daarvoor noodig geweestl Maar aldoor liep die witte streep door het hout. Nu raakte hij uit het dennenbosch, kwam in 't eikenhakhout: daar moest hij opletten, voorzichtig stappen om gednïiscb te vermijden. Ineens bedacht hij, dat hij Pluot, den jachthond, thuis had gelaten; 'n won derlijke vertooning, 'n jager zonder hond! Dat kwam van al dat gedenk en gepieker; als hij nu eet. haas of cei. konijn schoot, kon hij zelf gaan zoe ken. Doch hij vergat ook heelemaal om naar wild te speuren, hij stapte maar door ot hij afging op een bepaald doel, dat hij spoedig bereiken moest. i Was of dat witte rasterwerk hom aantrok en niet losliet. Achter 't eikenhakhout volgde een beukenbosch; daar liep de scheiding juist langs den zoom; aan de andero zijde oj> de Struysenhof stonden wat acaciaboschjes en hier en daar blonk de witte stam van een berk. Het beukenbosch was niet breed, hij zag de open plek daarachter tus schen cle hooge gladgrijze stammen door; hier sprak het contrast wel heel sterk tusschen hei goed onderhouden hout op Olmhoven en de jarenlange verwaaidoozing van de Struysenhof; 'n wildernis leek het daar. Wat 'n rare kerel was inj toch, dat hij nu aldoor naar die Struysenhor keek; wat kon het hem schelen? Hij bedierf zijn wandeling er mee, een wandeling, die nota bene eerst al be doeld was als een jacht. 't Maakte hem wrevelig en hij voel de zijn voet ook weer knagen; 't beste was, dat hij dat idiote gek ijk hier nu maar staakte en terug ging naar huis, wat ging zitten lezen; dat gaf zijn voet ook rust. 't Boukenboscu zou hij ten einde loo pen en dan afslaan. Wat moeilijk trekkend en uit zijn humeur bereikte hij de laatste boo men, daarachter begon de hei; aan de andere zijde van 't hek nam de ver wlldering nog toe. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5