Hmlems Dn De Oorlog. Rubriek voor Vragen DE RIDDER KNOL TWEEDE BLAD. Diasdag 27 Augustus 1918 Qverztaht. Ons vermoeden dat de Rcuier-cpr- respondent, die seinde, dat de Engel- 6chen Zondag Bapaume al waren binnengerukt, weer vlugger is ge- >veest, dat 't inderdaad toch al snel oprukkende Engelsche leger, blijkt juist. Ilaig erkent, dat de Engelschen Maandagmiddag nog niet In Bapau me waren doorgedrongen. Maar ze zijn er toch b ij n a. Er wordt ten N., '\Y. en Z. van 't stadje gevochten zoo- ilüt de slrijdlinie eigenlijk door Ba- paurne heenloopt. Maandagmiddag hadden de Engel- 5Cben (volgens 't officieele bericht san Haig) Montauban bezet en de lustgrens van ïhilloy en Longueval oereikt. Van Avesnes-les-Bapaume loopt de linie N.-waarts ten O. vau Favreuil naar St. Leger, ten W. van Croiselles naar Wancourt en Mon- diy-le-Preux. Het Duitsch stafbericht zegt, dat de Engelschen in de linie ten Westen van Mory-Bapaume-Martinpuich wa ren doorgedrongen, evenals lusschen Thilloy en Marlinpuich, maar dat zij ln krachtige tegenaanvallen weder verdreven werden, waardoor de Duit- "sclicrs weer in 't bezit kwamen van dc twee laatstgenoemde plaatsen. Uit den loop der gevechten blijkt verder, dat de Engelschen nu hun aanval hebben uitgebreid in den sec- tor van de Scarpe. -De Engelsche meldt, dat de aanval geschiedde tussehen Fampoux en Neuvillc-Yilasse. De Engelschen be zetten Moncüy-le-Preux, Guemuppo en Wancourt, Ook aan de Sonime blijven de En gelschen vorderingen maken, Longue- yal, Suzanne, vielen in hun handen. De militaire deskundige van het N. v. d. D. merkt op: „De slag in het westen draagt, sinds de geallieerden hét aanvals- initiatief in handen hebben, een ge heel ander karakter dan tijdens do aonvallnn van Hindenburg. De Duit- schers deden overweldigende plaat selijke doorbraakpogingen die aan zienlijke terreinwinst opleverden, waarbij de strijd kort duurde en die gevolgd werden door gevechtpauzen van 3 5 weken. De tactiek van Foch en Haig is een geheel andere. Hun aanvallen zijn minder onstui mig, worden over een breeder front uitgevoerd en duren langer; zij laten de Duitschers niet los, houden hen voortdurend onder een hevig artil lerievuur, dat slechts kortstondig gc- .staakt wordt voor het openen van infanterie-aanvallen en matten hen in taaie worsteling" af.De Duitschers verliezen daarbij gestadig terrein en materiaal, bun formaties worden ontwricht en zij kunnen het niet wa gen hun front op eenig punt te ver zwakken door het verplaatsen der reserves." Correspondenten der Entente-bla den wijzen er op, dat de vechtlust der Duitschers verdwijnt, „De houding van de honderden Duitsche" officieren, die nu gevangen genomen zijn, steekt scherp af bij de houding der vroegere gevangen ge nomen officieren. Toen waren zij 'arrogant en meenden ons te kun nen verpletteren, nu zijn zij zeer ter neer gedrukt. Thans maken zij gaar ne een praatje. Zij beweren, dat Duitschland met geestdrift in den oorlog is gegaan, maar dezo geest drift is sedert lang verdwenen en de oorlog wordt nu een economische met Groot-Britannië. Zij geven toe, dat Duitschland in hopeloozen toe stand verkeert, zoowel economisch als wat zijn leger-cffectief betreft" Er wordt gemeld, dat gevangen genomen Duitschers verklaarden te gelooven, dat Duit-sclüand bereid zou zijn België en Noord-Frankrijk morgen aan den dag te ontruimen en zelfs te onderhandelen over Elzas- Lotharingen. Ook meenen zij, dat de vrede van Brest-Litofsk een fout is, maar dat Dultscliland zich onder de tegenwoordige omstandigheden niet Uit Rusland kan terugtrekken". Reutcr's correspondent seint: Se dert Zaterdagmorgen ,zijn de Duit schers over een aanzienlijk gebied eenvoudig weggeloopeu. Het is een overbluffend feit, maar een feit is het niettemin. Meer en meer blijkt, dat achter des vijaDds terugtrekkend front een bij na ongelooflijke verwarring heerscht; onderdeelen van eenzelfde divisie, ja van eenzelfde regiment, zijn versche nen op ver uiteenliggend© punten, waaruit blijkt, dat de versterkingen maar ln het eerste het beste gat zijn geworpen. Ook Zondag was de bereidwillig heid om'zich over te geven, bij de Duitschers groot, voortdurend stroo- men de kolonnes krijgsgevangenen naar de verzamelplaatsen. En een opvallend feit is, dat het meest Pruisen zijn, die zich het bereidwil ligst overgeyen en aan ieder die hél hooren wil, vertellen, dat zij den strijd moe zijn. Voor zoover tot dusver is na te gaan, is er betrekkelijk weinig ver woest daar de vijand geen tijd heeft gehad voor stelselmatige vernieling. Uit alles blijkt, dat de Duitschers hevige verliezen geleden hebben. Een ander Engelsch oorlogscorres pondent deelt mede, „dat de Duit sche verbanden zich sinds Zaterdag over een groote uitgestrektheid ont binden. Hier en daar dwalen troep jes Duitschers rond, die slechts de eerste de beste gelegenheid zoeken om zich met pak en zak over te geven en er rond voor uit komen, dat zij den oorlog meer dan moe zijn; dit is een ernstig teeken van 's vijands geilemoraliseerden toestand en wel 't belangrijkste feit in den huidigen Btand van zaken. Niemand twijfelt er aan of de Duitschers zullen zich op eon sterke weerstandslinie terugtrek ken, inaar nu icden zij in elk geval de nederlaag op' en bij het' Thies- valmassief". De buit der Engelschen is zoo verzekert een correspondent van Reu ter zoo groot, dat hij nog niet geteld is. Maar zeker is, dat een En gelsch corps Zondagmorgen reeda SO Duitsche kanonnen veroverd had. De Pruisische minister van oorlog erkende thane den tegenslag der Duitschers (zie voor zijn verklarin gen ons vorig nummer). Wel wond hij „doekjes om de wonde voor het bloeden", maar de erkenning Is er toch. De minister verzekerde nu, dat de Duitschers „vrijwillig"^) de Sieg- frled-linie zullen bezetten. Verspreid nieuws •T TORPEDEEREN VAN DE LU- S1TANIA. ln Amerika is ue uit spraak van 'l scheepvaarthof in het „Lusitauia"-proces_ gevallen. De Cu- nard-LiJn werd niet aansprakelijk ge steld voor de door passagiers geleden schade. De uitspraak luidde, dat al leen de Duitscho regeering verant woordelijk voor de ramp is. Deze ver antwoordelijkheid moet zoowel ge legd worden op hen die in svettelij- ken, zoowel als in.moreelen zin daar voor aansprakelijk zijn. De eischen der erfgenamen van om gekomen passagiers werden afgewe zen. „De Ver. Staten en hun geallieer den zullen zich de rechten van hen, die door het zinken der „Lusitania" schade geleden hebben, blijven her inneren en zullen, zoodra de tijd daartoe gekomen is, zorg dragen, dat vergoeding gegeven wordt voor een der meest onverdedigbare daden uit den modernen lijd". Ontplofbare sloffen waren, naar nogmaals bewezen werd verklaard, niet aan boord. Ook was 't schip niet bewapend. Ten opzichte van de advertenties, die als waarschuwing bedoeld en door de Duitsche legatie geplaatst waren, zeide de rechter, dat het vol komen duidelijk was, dat de kapitein der „Lusitania" geheel in zijn recht was om op den bepaalden dag te vertrekken ,daar hij voer uit een neu traio haven met vele neutrale en non- combattante passagiers aan boord; „anders hadden hij cn zijn maat schappij den indruk gewekt, to wil len toegeven aan de poging der Duit sche regeering om de Britsche scheep vaart te terroriseeren". GEEN BU EENROEPING VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. 't Wolffbureau meldt uit Berlijn: Het bericht van een der centrumbladen omtrent een spoedige bijeenkomst van den Rijksdag is niet juist. Er is noclv plan op bijeenrocping van don Rijksdag noch op die van de Centrale Commissie. Daarvoor is trouwens geen reden, daar sedert de bespre kingen van de partijleiders met den plaaisvervangonden rijkskanselier geen wijziging in den politieken toe stand is gekomen. DE ALANDSEILANDEN. Te Marieh.'imm worden tussehen Zwe den, Finland en Duitschland onder handelingen gevoerd over de ontman teling der Alandseilanden. Na bezich tiging der verdedigingswerken zullen de gedelegeerden naar Stockholm vertrekken om de besprekingen voort te zetten, 'T OOSTENRIJKSCHE KEIZERS- PAAR komt heden te Dresden voor een eendagsbezoek aan 't Saksische hof. SPANJE EN DUITSCHLAND. De „Times"' meldt uit Santander: De Duitsche ambassadeur kwam uit San Sebastian aan. Hij had 's nachts per auto gereisd. Onmiddellijk na zijn aankomst in het hotel telefoneer de hij naar het paleis om dadelijk een audiëntie bij den koning te hebben over een dringende zaak. Het ant woord was dat een onmiddellijke audiëntie onmogelijk was, maar dat hem bericht zou worden wanneer de koning hem zou kunnen ontvangen. Een voorgenomen jachtuitstapje van den koning is uitgesteld. In Spanje is de preventieve cen suur op de pers ingevoerd alle oor logsberichten en artikelen in verband met Spanje's buitenlandsche poli tiek zijn er aan onderworpen. Uit Rusland. Volgohs Russische couranten trek- kon do Bolsjewiki-troepen zicii bij Je- katerinenburg en in den Noord-Kau- kasus terug, omdat- de druk dien de vijandelijks troepen op ben uitoefe nen, to sterk is. De contra-revolutionnaire troepen in Siberië, die onder Semenof's lei ding staat, hebben eon succes op do Bolsjewiki-troepen behaald. Madsiero- kaja is bezet. Uit Moekou wordt gemeld De stel ling der Bolsiewüri-troepen voor Ar changel is volkomen vast. Aan 't N. Oeral-front is de toestand nog ongewijzigd. Te Moskou hebben in de open lucht .groote vergaderingen vs.ii arbeiders plaats gehad, die zich in 't algemeen togen ae Bolsjewiki-regeering en voor ©en tegen-revolutie uitspraken. De Bolsjewiki vreezen voor onlusten eu hebben hun waakzaamheid verdub beld. Te Wladiwostok zijn stakingsouhu- ten voorgekomen. Patrouilles van de Entente-legers hebben aan de onlus ten evenwél een eind gemaakt. De „Krasnoje Gaceta" schrijft: Het opperbevel over alle strijdkrachten der geallieerden ln den Oeral en in Rusland Is door Engeland op zich genomen. Twee Tsjechische spionnen zijn te Moskou door de Bolsjewiki doodge schoten. DE CENTRALEN EN DE REDE VAN LORD ROBERT CECIL Naar aanleiding der uiting van Lord Robert Cecil over de redevoering van minister Solf zegt de „Nordd. Allg, Ztg.": „Lord Robert Cecil beschouwt die redevoering als een vooruitgang. In welken zin hij dat bedoelde blijki uit het vredesprogram, dat hij later ontwikkelde. Maar Lord Robert vergist zich als hij meent, dat de redevoering van dr. Solt een bewijs is, dat wij ons het poiiliek recht op vrijheid eü ont wikkeling willen laten afsnijden. De meening van Lotd Robert dat wij in zulk een vrede zouden toestemmen is beslist een achteruitgang", 't Officieuze Weensche Fremden- blatt betoogt, dat Cecil's rede een stap voorwaarts is. „Weliswaar bevatte zijn rede nog vele „indlen's" en ,maar's", maar evenals ook Solf's verklaring zich on derscheidt van alle redevoeriugen van Duitsche zijde, zoo verschillen ook Cecil's woorden vrij sterk van de on verzoenlijke vernietigingsredevoerin gen. welke zoo vaak uit den mond van Engelsche politici waren te ver nemen. Wanneer echter Cecil zegt, dat alleen een militaire overwinning over Duitschland den oorlog kan be ëindigen, dan zal hij moeten ervaren dat door onze onoverwinlijkheld de vrede slechts door overeenstemming te verkrijgen zal zijn. De vier jaren gevoerde oorlog geeft het viervoudig verbond recht op een vast vertrou wen. Het blad kan echter niet nala ten de lichte aanwijzingen van ver betering zooals zij uit de rede blijken aan te teekenen. Ook de „N. Fr. Presse" ziet in de rede een minder oorlogszuchtigen geest en wijst als bijzonder feit er op, dat spr. blijkbaar Balfour's be dreiging dat de Duitsche kolonies niet zullen worden teruggegeven, wil de verzwakken, door de beslissing te verschuiven naar de vredesconferen tie, overigens betoogt het blad, dat net in langen tijd niet geschied ia, dat de Engelsche ministers niet schermden met een boycot van grond stoffen en met een economlsclieu na- oorlog en het ziet de beleekenis yan de redo in het feit, dat deze als zoo danig gehouden ie. DE DUITSCHERS IN BULGA RIJE.' Uit de verklaringen van een Bulgaarsch soldaat, naar de Ser vische linies overgeloopeu, blijkt, dat de ontevredenheid onder sommi ge elementen van het Bulgaarsche leger hand over hand toeneemt,, □iet het minst door het optreden der Duitschers in Oud-Bulgarije. WERK VOOR INVALIDEN. De Daily News geeft eene belang wekkende beschrijving van de ult- muntende resultaten, verkregen in Engelsche hospitalen, waar soldaten van kunstmatige ledematen worden voorzien en geoefend in het gebruik daarvan „Sommige van de wonderen op het gebied van kunstmatige ledema ten voor in den oorlog verminkte sol daten werden voor den Koning en de Koningin gedemonstreerd. De vorstelijke bezoekers woonden Vïen revue bij van mannen die nog |pas kortelings nieuwe kunstmatige ledematen hadden gekregen. Het ge mak waarmede de meesten niet al leen konden loopen, maar ook hard- loopen, bewees hoe doeltreffend de hospitalen dit werk verrichten. Na de revue liepen sommige pa- tiénten trappen op en af, voorvTm»**' en achterwaarts, lerwlfl anderen om een grasperk heenfietsten, kamera den op hun rug ronddroegen, of blij ken gaven van hun vaardigheid in het klimmen. Tot een der groepen behoorde ook miss Waddell. een chauffeuse in militairen dienst, die bij een ongeluk een been had ver loren. Vervolgens werden demonstraties gegeven van het merkwaardig ge bruik hetwelk de mannen van hun kunstledematen kunnen maken. Een man met een kunstbeen liet zien hoe hij, ondanks zijn vermin-, king, kon schaven en vijlen. Hij vertelde den Koning, dat hij al leen nog onlangs een stuk grond omgespit had. Een ander, die beide handen had verloren, zeide ,dat hij wel met zijn linker kunsthand zijn vork, maar nog niet met de rechter een mes kon hanteeren. Een derde kon een lu- pifer uit 'n doosje nemen en een si- garette opsteken en drukte den ko ning de hand om hem te laten voe len hoe krachtig zijn greep is. De koningin en prinses Marie "stelden hierin eveneens belang en gaven hem de hand,, ofschoon blijk baar c-enigszins bevreesd, dat hijj haar pijn zou doen. Een der patiënten hief met één kunsthand een zwaren moker om hoog. Weer een ander gaf ln een huls-roeistoeslel èen goede roelver toonlng. Een derde zeide dat hij ge makkelijk met één hand een 50 ponds gewicht kon opheffen. Het bezoek werd besloten met een inspectie der werkplaatsen waar al lerlei nuttig opleidlngswerk wordt verricht. Klerken, werden hier opge leid; electricians waren aan 't werk aan hun banken; monteurs zetten het chassis van een automobiel ln elkander. HET WERK DER GENERALE STAVEN. G. II. Perris, de corres pondent van de „Daily Chronicle" bij de Fransche legers, geeft eene be langwekkende vergelijking tussehen liet werk van den Generalen Staf der Duitschers en dien der Entente, „Hoe meer men de gebeurtenissen der laatste kritieke weken nagaat, hoe duidelijker het wordt dat de over winning der geallieerden het resul taat is van de superioriteit van het Fransche legerbestuur, berustende op eene nuchtere waardeering dor krach ten en mogelijkheden. Op het oogenblik is er een groot verschil tussehen het moreel c(er ge allieerde Iggers en dat van de Duit schers. Duitsche officieren die bij Villemontoire zijn gevangen genomen (en onder anderen mededeelden dat generaal Ludendorff een groot offen sief in Vlaanderen of Elzas voorbe reidt) trachten zelfs niet de moede loosheid hunner soldaten te verbloe- meu. Bij het begin van de vorige week daarentegen waren zij vrijwel zeker van het succes der onderneming wel ke zij zouden uitvoeren. Het «waren de beste uitgezochte troepen, in ieder opzicht voorbereid en zij streden met waren heldenmoed totdat hunne zaak hopeloos bleek. Dit was niet de beslissende factor. Evenmin' was er een beslissende meerderheid, wat getalsterkte of uit rusting betre/t aan een van b zijden. Over bet algemeen doch niet overal, hadden de Duitschers zelfs de meerderheid. Maar liet werk van onzen genera len staf was veel beter dan dat van den vijand, en dif feit, gevoegd bij het toenemend moreel onzer troepen, tegenover het achteruitgaande bij den tegenstander beslist tenslotte den strijd. Van het begin van den oorlog af was de fout van den Duitachen gene ralen stof, dat hij zijn tegenstander altijd onderschatte en alles verwacht te van één beslissenden slag. Van tijd tot tijd ontaardde deze dwaling zelfs lot een soort manie. De groote fout bij het Duitsche of fensief van 15 Juli was' eene bijna volkomen herhaling van die welke generaal von Kluck in dezelfde streek In het begin van den oorlog maakte, de fout die ons de overwinning aan de Marne verschafte, namelijk die van voorwaarts te ijlen zonder vol doende flankdekking. Maar in beide gevallen lag de fout niet in de eer ste plaats of uitsluitend bij den be velhebber, maar ook bij het hoogste legerbestuur dat de geheele operatie ontworpen had". NEGEN JAAR VLIEGKUNST. De „Daily Chronicle" schrijft: „Het is nu negen jaar geleden dat Louis Blériot ln eene vliegmachine het Kanaal overvloog als de eerste die zulk een feit volbracht. En thans spreken wij ervan, de in Amerika ge maakte machines over den Oceaan r het slagveld in Frankrijk te zen den. Eerst als de oorlog afgeloopen is zullen wij weten welke vorderingen de vliegkunst heeft gemaakt. Twaalf jaren geleden was de record-vlucht, die der gebroeders Wright uitgezon derd, eene welke Santo3-Dumont maakte en 230 meter lang was. En sedert dien is het garnizoen van Koet- el-Amara gevoed en zijn geheele re gimenten voorzien van voedsel en munitie door vliegmachines en heeft men vluchten uitgevoerd vau Londen naar Konstantinopel en Egypte". Stadsnieuws AANBESTEDING. Maandag- fmiddag werd door B. en W. dezer gemeente Haarlemmerllede en Spaarnwoude te Halfweg aanbe steed: het maken van grondwerken, bestrating en rioleering. Ingekomen waren 10 biljetten- J. v. Herp en J, Ondshoorn Am sterdam f 33915; Fa. Griffioen, Die men f '13500; O. F. Pik. Hilversum, f 32893; Gebr. Kraayeveld, Haarlem f 60.000; P. Dekinga, Amsterdam, 45.000; G. J. de Graan en C, den Besten, Amsterdam en Schoten, f 38600; Waayer-en Schuurman, Am sterdam f 42452; D. Bos, Sloten (N.- H.). f 39900; Gebr. de Graaf, Half weg f 39592; EL F. v. Essen. Half weg f 39720. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: G. M. Beelen, Groote Houtstraat 12, bankbiljet; C- v. Duffelen, Lange Raamstraat 27 rood, bril; J. van Waart, Amster- damslraat Sn., 17 bgns; B. Davidson, Wllhelminapark, portemonnaie uiet inhoud;' H. Leggelink, Scheepmakers- dijk 39, portemonnaie met Inhoud; A de Vries, Smedestraat 27, hartje; Bu reau van politie, een Lipssleutel; J. Klein, Soutmanstraat 11, portemon naie met inhoud; G. Mouthaao, Kool- steeg 28, bonboekje; A. Stam, Delft straat 41, leesboek; J. Pronk, Gen. de Wetstraat 8 rood, rijwielpomp. VRAAG: Mijn man is van de na- jaarsploeg 1915 der vestingartillerie. Wanneer gaat hij met onbepaald klein verlof naar hills? ANTWOORD: Dit is nog niet bepaald. VRAAG: Mijn broer is in 1910 naar Chicago vertrokken cn heb geregeld brieven met hem gewisseld, maar ik heb de laatste drie jaar niets meer van hein vernomen. Kan ik door middel van'een consul vernemen, waar hij zich ophoudt? Hoe luiden I naam en adres van dien consul en kan ik hem ln het Nederlandsch schrijven? ANTWOORD: Wend u tot den Nederlandschen consul in Chicago J. Vennema. U kunt hem in het Nederlandsch aanschrijven. VRAAG: Hoe moet ik spercieboo- nen drogen, zoodat ik ze voor den winter bewaren kan? ANTWOORD: De spercieboonen moeten vooral niet te dik zijn, d. w. jl de zaden niet te groot. Men ontdoet ze van de draden en laat zo 't best bij den bakker op den oven drogen, Vóór het gebruik in den winter zet men ze ongeveer 12 uur vóór 't gebruik in Onze Laebhoek Twee mannen hadden twist. Je bent dronken, zei eindelijk de een. Dronken herhaalde-de ander ver ontwaardigd. Dat zou je ook niet te gen mo durven zeggen als ik nuchter was 1 Schilder: „Ik heb heel wat ja ren in 't buitenland gestudeerdl" Bezoeker: „Dat dacht ik al. Zulke koeien als jij schildert heb ik in ons land nooit gezien". Hij was vol attenties geweest den vorigen dag en toen zij hem zag aan komen, dacht zij er bet hare van. Emmy, zei hij, xk durfde het je gisteravond zoo niet vragen, maar... Ja..., zei zij, ademloos. Ik had je willen vragen...., heb ik mijn lucifers hier ook gisteravond laten liggen? 't water. Ook kan men ze wel aan draad rijgen en ze ophangen dicht bij de kachel, waar zo ook droog worden, doch dat. gaat lang zaam. VRAAG: Ik heb last van zwarte torren, die door liet huis loopen. Wat moet ik doen om die beesten te verjagen? Ik woon naast een bak kerij, kan dit de oorzaak zijn? ANT WOORD: Het is niet onmogelijk, dat do torren huisvesten in de naast u gelegen bakkerij, 't kornt ten minste dikwijls voor. Als ze bij u binnen komen is er waarschijnlijk een gat in den muur. Lnut dit dicht ma ken. VRAAG: Is het graan van het vrouwtje van Stavoren nog ©Ik jaar zichtbaar, en hoe ontstaat dat7 ANT WOORD: Alhoewel wij met- zekerheid hiervan niets kunnen zeggen betwij felen wij toch sterk of wel ooit het graan waarvan men in het verhaal spreekt gesteld dat dit waar is, is opgekomen. Graan, zoo diep on der water uitgestrooid, zal niet kun nen ontkiemen. Dikwijls zijn wij In Stavoren geweest, doch nimmer zagen wij daar iels aangaando het graan van 't vrouwtje van Sta voren. VRAAG: Hoe moet ik tomaten in maken? ANTWOORD: U kunt de rij- pe tomaten in een pan doen en ko ken en daarna de daardoor ontstane brij fijn maken. Door middel van een zeef, worden dan de pitten uitge haald, vervolgens laat men alles koud worden en doet het ln gezwa velde fles3chcn, welke gelakt wor den. Gedurende het koken vooral het schuim verwijderen, dat aan de oppervlakte ontstaat. VRAAG: lk ben militair en vrij van gemeentelijke belasting. Kan mijn zuster ook in aanmerking ko men voordo gemeentelijke distri butie van goedkoope kleeding? Tot wien moet zij zich daarvoor wenden? ANTWOORD: Hiervoor kunt u zich vervoegen aan het levensmiddelen- bureau. VRAAG: lk heb ongeveer 10 Roo Jen aardappelen geteeld. Mag lk fWe zonder vervoerbewijs thuis brengen? Zoo neen, tot wien moet lk mij voor een vervoerbewijs wen den? ANTWOORD: Informeer aan het Levensmiddelenbureau. VRAAG; lk ben van lichting 1919 en ingedeeld bij de Vesting (2e reg., 2e bat-, 3e gedeelte) en moet in Oc tober 1919 opkomen. Waar moet ik mij vervoegen om bij jie vóór-oefe ningen te komen? Op de Hoofdwacht, Groot» Markt, kon men mij dien aangaande geen inlichtingen ver strekken. ANTWOORD: Wend u eens schriftelijk tot den reserve-kapi tein C- W. de Jong van den land storm te Bloemendaal. CrIslslDllchtlngefi V e r v o r v er boden, zijn uitgevaardigd voor gedroog de aardappelen, cacao-, grondnoten-, rijst-, koftiedoppen, alsook van eikeschillen en knrwijzaad. Ook is verboden do aflevering en 't vervoer van melasse van gedroogd©' cichoreiwortelen, vau voedermiade- len voor dieren en van graanstroo be stemd voor cartinfabrieken. Uitgezonderd zijn de voedermidde- l©n die door de distributiebureaux worden toegewezen. Kaf- en afvalprodue t e n. k>m deze te vermalen tot meel voor veevoeder of andere artielen, is ver boden. Ook het vervoer van deze ar tikelen is verboden wanneer dit niet geschiedt vanwege de dfstributlebu- reaux. Feuilleton door F. DE SINCLAIR. Ook da tram was eon glorie voor de Olmhoversal het personeel, de sta tionschef, de bureaubeambten, de la- aingmeestors, wisselwachters, con ducteurs, treinpoetsers en rangeer ders, waren gerecruteerd uit Olmho- vensche ingezetenen en voor zoover ze te kort schoten in de uoodigo ontwik keling om die 1 «ambten naar behoo- ren te vervullen, liet Knol hun voor *«jn rekening les geven en op de hoog te brengen. v v?, 200n van Lenders, die aanvan- uhjk onderwijzeraspiraties had gekoesterd, was stationschof gewor den en geurde met zijn vlammende rooae pet en zijn generaalsbroek zoo v^8» dat al do Olmhovenschc meis jes er zich aan vergaapten. Re tram reed. En Knol zette door. «ij gaf zijn land in pacht voor lage !,'{2er;. roaar bedong, dat do boeren hIiu7 n en v'as zonden zaaien; net een landbouwlceraar komen en richtte een landbouwcusus op; het slecht geleide boerenbedrijf in ganscli de verwaarloosde en toch niet on vruchtbare streek moest langs nieuwe banen gevoerd worden tot bloei en welvaart. En de boeren wilden wel: Knol sprak tot hen op gemoedelijken jovia- len toon; hij was een der hunnen; hij kende 't klappen van de zweep, hij wist wat 't was om hard te werken, den ganschen dag voor een paar centen, waar je net genoeg eten voor kon koopen, om niet direct te krepee- ren; hij had ook op een schoen en een slof in dat slavenjuk geloopen: luosten ze hem niks van vertellen. De Olmhovers konden hun ooren nauwelijks gelooven; zulke dingen, zulke geweldige, gedurfde, brutale dingen, die werden hun "gezegd door een dier hoogcre heeren, door een ge lijke van den Graaf van Tienen en Baron van Hedenburg, door den heer van de Struysenbofi Zijn populairiteit ging bijna in de richting eener aanbidding. En dan het feit, dat de tram geko men was. ondanks het verzet van den machtigen graaf van Tienen, en dat hij nu reed, dag in dag uit, met zijn mooie gele splinternieuwe wagens en zijn schelfluitende locomotief, uot dat maar ging, zonder dat er iets go- beurde iets vreeselijks, iets ergs, althans, als straf voor het hcelc dorp •omdat het ontrouw geworden was aan zijn Ambachtsheer! 't- Zou nog erger worden. Op een dier laatste, druilerige voor jaarsdagen was Visser, de tweede wethouder, gestorven. Er was du3 een vacature in den gemeenteraad. Tot hiertoe had de graaf van Tie nen, wanneer er een zetel in dien raad vacant was, altijd zelf den go- wenschten opvolger aangewezen, die dan zonder stemming bij enkele can- didaatstelling gekozen werd; in Olm hoven bestonden immers geen par tijen, bestond derhalve geen politiek. Ook nu had hij dezelfde gedrags lijn gevolgd: Geurts, zijn jachtopzie ner en trouwe vasal leek hem in deze troebele tijden de geschiktste man. Gelukte het bovendien dezen tot wet houder benoemd te krijgen, dan was ook zijn thans zoo geschokte prestige in het college van B. cn W. weer voor langen tijd verzekerd. Voorzichtigheidshalve gaf de graaf zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan het geval; maar juist het benoo- digde aantel vertrouwd© personen, waaronder natuurlijk van Heden- burg, Rentman en Dubour. liet hij de candidatenlijst voor Geurts teekenon en verder sprak hij er met niemand over. Op den dag der indiening van de lijsten bleef hij nochtahs den heelcm middag op het Raadhuis! Om vijf uur sloot de termijn voor Indiening. Tot-vijf uur wilde hij dus wachten. Er moest eens gekuipt zijn achter hem om, door ontevredenen! Waar schijnlijk was het niet. Maar hij wil de zekerheid hebben! Iiij glimlachte bitter. Wie had ooit kunnen denken, dat zooiels in Olmhoven mogelijk zou zijn! Dat hij, de graaf van Tienen van Olmhoven zich voor de noodzakelijk heid zag gesteld, om tot een bepaald uur op het Gemeentehuis te blijven! Tot vijf uur! Het was kwart over vier. Hij had do courant zitten lezen, maar hij kon niet blijven zitten. Ineens wierp hij het blad van zich af, stak een sigaar op en ging roo- kend, met groote stappen op- en neerloopen ln de Raadzaal. De leden van Unitas wachtten dien middag tot half vijf, maar do vierde man kwam niet Zo omberden met zijn drieën cn mankten veel blunders, door al de gis singen over dit wegblijven van den graaf. Dubour had een lichte verkoudheid verondersteld, maar Rentman wist zeker, dat hij den graat om drie uur .had zien gaan in de richting van het Ruadliuis. Maar daar kan hij toch geen be zigheden iiebben, die hem zoolang binden, sprak van Hedenburg. de spa dille leggend op do basta van Dubour, dio een sansprendre speelde. Ik geef het... sprak dez© laat ste. zijn kaarten op tafel werpend, ik heb me vergooid. Het sloeg buiten vijf uur. Is het vaandaag nret do dag voor de inlevering van de candidatenlijst, voor de vacature in den gemeente raad vroeg Renunan, die waschte. Wel mogelijkja 'k geloof 't, zei Dubour, maar die lijst zal toch ook al wel lang ingediend zijn. Als ersprak ven Heden burg, die gaf, eens een tegencandi- daat was gesteld Wat blief je? riep Rentman, dio veronderstelling is te zot om al leen te loopen! Mal donnéIk heb elf kaar ten, sprak Dubour. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open en trad de graaf van Tienen het vertrek binnen. O, gelukkig! riep Rentman op hartciijken toon, we waren al onge rust en Hij bleef plotseling in zijn ivoorden steken. De graaf Van Tienen zag doods bleek, hij deed nog even een poging orn don groet te beantwoorden, trok dan snel een stoel van de leestafel naar /.ich toe, viel daarop neer en staarde met angstige oogen, sprake loos in de drie ontstelde, vragende ge zichten. Van Hedenburg vloog op. Van Ticnon, wat scheelt je? De graaf strekte de hand uit, schonk zich bevend een glas water in, dronk het met happende zenuwachti ge slokken leeg en zei dan met een gesmoorde stem Meneeren't is't is niets lk ben watwat geagiteerd Ze hadden de. kaarten neergegooid, stonden nu alle drie om hem heen. Wat is er gebeurd? vroeg Dubour. De graaf bief zijn hand op, dronk dan weer, stamelde eindelijk, hortend en met zichtbare moeite: Ik maak mijn excuses dat ik heb laten wachtenis -mijn gewoonte nietmaar vandaag was het de candidantstelling voor... de va cature in den Raaeiom vijf uur slootsloot de termijn Hij wachtte weer even, dronk nog eens, dan vervolgde hij Ik wilde wachten tot dat uurom zeker tc zijn men zou kunnen reclomccren als als er niemand was en en 't was goed dat ik bleef, want (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5