Vacantie Reperiugs-liseM Distributiebedrijf Agenii OM ON! HEEN 36e Jaargang No. 10812 Verschijnt dageiijKs, behalve op Zon- en t-eestdagen. WOENSDAG S8 AUGUSTUS 1918 Tot de plaatsing van advertcntiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemaci't^d het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeente) f 1.95. Franco per post door Nederland 1 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. Gelllustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51*. Oeillustx. Zondagsblad voor de omstreken en franco pc-r post f 0.69. Uitgave dor N. V. Louren# Coeter, Directeur 4. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels fl.—iedere regel meer 20 Cis. Reclames 40 Cts. per regel. Tijdelijk corlogstoeslag 20 pioccnt. Bij abonnement aanzienlijk rabaL Tienetuivers-adverteniièc van Vraat en Aanbod \anl—5 regels 60 Cts. per plaaising, elke regel meer 121/, Cts. a content. Etnten bet Arrondisseisentdubbsle prijs Advertentien buiten het Arrondissement 26 cts. per regeL Reclames cO cts. per regel. Directie ea Administratie Creole Hcntstreat 68. Teletoona. dar Radactie 600 aa dar Administratis 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Donderdag 29 Aug. 1918 vtrkrtyg- baar van 10 uur v.m.tot 1 nar n.m. per persoon een pond visoh op vertoon van VISCHKAART No. 16101 17150 ia d« QtmeeRtelijke Vischhal. De Diroctaar van hot LevensmidddtabtireaK F. DB JONOB De Gemeentebesturen van Haar lem, Bennebroek, Heemstede en Schoten brengen ier kennis, dat door jden Minister van L., N. en H. de volgende verbodsbepalingen zijn af gekondigd: Voor gedroogde Aardappelen Het vervoer van gedroogde aard appelen en van alle producten door het drogen of op andere wijze ver duurzamen van aardappelen ver kregen, is verboden. Dit is niet van toepassing op iiet vervoer van gedroogde aardappelen of producten daarvan gedekt door een vervoerbewijs, aan te vragen aan het bureau Landbouw, afdeeling Crisiszaken. Voor Bessensap Het vervoer en de aflevering van bessensap met oen .extroctgeiialts van minder dan 7<t procent is verba- den. De volgende maximumprijzen zijn vastgesteld: voor bessensap met een extractgehalte van 7h procent of meer: Groothandelprijs per 1/i. llesch fi8 cent, per halve flesch 26 cent. Kleinhandelprijs per 1/1 flesch 55 cent, per halve flesch 30.cent. De groothandelprijs zal zijn te ver staan franco station van bestem ming, spoor, boot of laatste veer. Voor staangeld, flesschen mag ten hoogste 18 cent in rekening worden gebracht, welk bedrag bij franco teruggave moet worden geresti tueerd. Onder geen voorwaarde mogen de-, ze prijzen worden verhoogd voor ver pakking thuisbezorging, vracht of eenige andere te verrichten werk zaamheden. Het is niet geoorloofd aan den verkoop eenige bijzondere voorwaarden te verbinden, met na- (me, niet die van hel bijkoopen vaD cenig ander artikel. Voor Cichoreiwortelen Het vervoer van gedroogde cicho reiwortelen is verboden, met uitzon dering van die partijen, waarvoor een vervoerbewijs is afgegeven door de Cichorei-cominissie. Voor Graanstroo Het vervoer van graanstroo naar en de aflevering van dit stroo aan itrookartonfabrieken is verboden. Dit is niet van toepassing op par tijen gedekt door een vervoerbewijs afgegeven door den Groninger Land- bouwbond. Deze vervoerbewijzen worden uitsluitend afgegeven voor partijen stroo, ongeschikt voor vee voeder en niet dan tegen vooraf gaande betuling van 1 0.25 per 1000 K.G. stroo, waarna vervoer en afle vering wordt toegestaan. Voor Cacao-, Grondneten-, Rijst- en Kofflodoppen De aflevering en het vervoer van cacao-, grondnoten, rijst- en koffie koppen benevens eikelschillen is ver boden, met uitzondering ,van: die .partijen, gedekt door een vervoerbe wijs afgegeven door het Rijkskantoor voor Veevoeder to '6-Gravenhage of Indien bestemd voor bereiding van thee- of koffie-surrogaten, gedekt door een vervoerbewijs afgegeven door het Rijkskantoor voor Thee en Koffie te Amsterdam. Voor KarwQzaad Hst vervoer van karwijzaad is verboden. Dit verbod is niet van toe passing voor zoover het vervoer is gedekt door een vervoerbewijs, het welk kan worden afgegeven .door de Regeerings-Commissarissen voor de Rijks Graanverzuuiellng. Voor Melasse De aflevering en het vervoer van lelasse is verboden. Dit verbod Js iet van toepassing voor zoover toe stemming tol vervoer en aflevering is verleend door het Rijkskantoor- voor «Suiker. HEEMSTEDE Beschikbaar vanaf Donderdag 29 Aug. op bon No. 34, I K.G. Aardappelen Bon No. 33 is met ingang van 29 Aug. ongeldig. De Directeur maakt bekend, dat op Zaterdag 31 Augustus het dis tributiebureau na 12 uur middags gesloten zal zijn. DONDERDAG 29 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling van 2—3 uur. Hotel den Hout: Concert. Schouwburg De Kroon: Groote Markt. Biosc. voorstelling. Apollo-Theater, Barteljorisetraai: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace: Groote Houlitraat: Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout straat: Biosc. voorstelling. Bloemendaal: Gemeenteraad, 'des nam. 2 uur. Schoten Gemeenteraad, voorin. 9 uur. No. Hoe wij er Zaterdagmiddag, toen de redactie de laatste hand lei aan het werk van de afgeloopeu week, kwam er plot seling een donkbeeld op. Was het on der den invloed van de zwaar druk kende Augustus-slapte? Of lag de aanleiding meer in de belichten, die we gekregen hadden over aanhou ding van allerlei menschen met mandjes, uisschen, pakken en doo- zen? Ik donk, dat het 't laatóte wae. Haarlem zelf was rustig genoeg, maar daarbuiten scheen het wel, of de politie aan iederen kruisweg stond om smokkelaars aan te hou den. In Aerdenliout de geduchte Smits, tusschen Schoten en Haar lem de deftige heer met de varkens karbonade, zelfs in het goedige Bloe mendaal personen aangehouden voor onderzoek... ikort en goed, het denk beeld kwam op, dat de redacteuren van Haarlem's Dagblad elk met een verdacht taschjo of koffertje in de hand, er op uit zouden gaan en wan neer zij weiden aangehouden, hunne ervaringen zouden beschrijven en al dus kopy kweeken in ^eze aan nieuws zoo karige dagen. Bovendien was er iets te doen voor het Algemeen Nut. Je zag je aan gehouden door een geheimzinnig man in burgerkleeren, je hoorde hem al vragen: „wat zit er in dat koffer tje? Maak eens open!" je hoorde vooral dat trotsche antwoord van je zelf, als onafhankelijk en onbedwing baar burger van den Staat der Ne derlanden: „Met welk recht" Waar is uw legitimate e?" En wanneer hij die dan, onthutst en beschaamd, te voorschijn had ge haald en ter lezing aangeboden, die zekerheid van den triomf van den on schuldige, wanneer de man der wet in het koffertje niets zou vinden dan boeken of couranten (want die paster, immers het best bij one be drijf. en zou moeten erkennen, dat de Minister- in elk geval van deze artikelen het vervoer nog niet had verboden. Daarna de gelegenheid, om een praatje te maken met den geduchten schrik der boosdoeners en de kans op belangwekkende verhalen van hammen, verborgen in den bol van een dameshoed of stukken zeep, ver borgen onder de valsche vlechten van eon paard voor de victoria, waarin een deftig gezelschap gezeten was... kortom, we zouden in 't Alge meen Belang nagaan, of de contröle wel behoorlijk geschiedde en meteen belangwekkende mededeelingen ver garen uit de monden van oorsprong. Maar., dit zij goed begrepen, al les jiii volmaakte deugd en trouw aan de wetten en voorschriften des Rijks, die tegenwoordig vele zijn en velerlei. Maandagmiddag moest de tocht worden uitgestedd. Het regende, te hard. Niet, dat wij daar bang van waren, want een journalist in de uitoefening van zijn beroep vreest de natsto elementen niet Maar dc mo gelijkheid bestond, dat de controleurs de bui afschuilden en dan zou al het belangwekkende van den tocht verloren zijn gegaan. Dc rollen werden verdeeld. Beter gezegd, de windstreken. Alsof het porties van een erfenis waren werd het westen aan den een, het zuiden aan een under, het noorden aan een derde, het oosten aan een vierde toe bedeeld En Dinsdagmiddag zoo omstreeks drie uur. toen d e k r a n t d raai d o naar de in alle windstre ken ven 'i vak geijkte uitdrukking, ging dc redactie op haar avonturen Verstrakking Kiadermselbons en Blosmkeerten. 1 De Directeur van hetGemeentelijk Levensmi ddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat het afhalen van bovengenoemde bons kar. ge schieden op Donderdag 29 Augustus 1918 voor ihen, wier namen beginnen met leeii der letters A. tot en met M. en op Vrijdag 30 Augustus 1918 voor hen, wier namen beginnen met een der lc-tters N: tot en met Z. Geen bons worden afgegeven dan tegen 'overlegging van het geboor tebewijs van het kind, waarvoor de verstrekking plaats heeft. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. In het belang ran e#n gertgeldt toezending verzoeken wij opgaven voor tijdelijke toezending onzer courant eenige dagen van te voren op te geven. Men gelieve zoowel het oude als het nieuwe adres op te geven DE -ADMINISTRATIE. 2512 uit gingen! uit, die ik u, niet met namen, maar me- nummers, wensch voor te zetten. No. 1 zeue dus koers naar het westen, llij begon, op 't Verwulft en begon daar met weerstand te bie- en wel door er weerstand te bio- trisclie tram, waarvan de conduc teur vriendelijk groette, mei iets vrageads in zijn gezicht: „moet u mijn kant uit? Komt u dan niet in den wagen?" En No. 1 kon niet kij ken, alsof de wagen hem te vol was, want dat gebeurt alleen op Zondag en dan nog enkel in de drukke uren. No. 1 liep dus. Hij droeg een kof fertje, dat hij geleend had. Dat was echter zoo'n dingte, als er mis schien wel drieduizend te Haarlem In gebruik zijn, waarin naar gelang van omstandigheden boeken ver voerd worden. Of een bad&ak. En dat buitengewoon geschikt is voor het transporteeren van zeep en an dere ongeoorloofde artikelen. llij liep met het ding de Gedemp te Oude Gracht langs, de Raaks af en de brug over. Toen den Zijl- weg langs, onder het viaduct door en don grenssteen van Overveen voorbij. Hier begon het gevaar. Beter ge zegd; de kans. Maar No. Eens speurend oog zag nergens een kans in uniform, even min een in politiek. Een paar wan delende dames, 'n oude heer, den be drijvend onlroleerenden leeftijd lang <c boven. Dat was alles. Voor de schuur van een bloemist werden zakken afgeladen. Er viel iets uit. 't Was een aardappel. De eerste voorsmaak van het distribu tiebedrijf, dat aan den tand zou worden gevoeld. Maar de mannen, die hier bezig waren, werkten met de Irusi van het geldige vervoerbe wijs. No. 1 passeerde dus. Hij kreeg weldra liet smalle dorpsbuurtje in het oog, aan welks einde het hoofd bureau van politie lag, centrum dos gevaars voor den smokkelaar, be- fc'm dus van de kans. En daar aan de overzijde op het andere smalle trottoir, zag hij een kennis, vond aanleiding om de straat, over te ste ken en een praatje le maken. „Waar ga je naar toe?" werd hem gevraagd, ,,'t Is of je op hamsteren uitgaat met dat koffertje!" „Zie ik er zóó uit?" vroeg No. 1, blij gestreeld door het verdachte uit zicht van zijn bagage. „Precies". Tien minuten lang maakten 2e een praatje. No. 1 keek begcerig west waarts, waar hij wist, dat het poli tiebureau lag, beter nog: op hem en andere verdachte personen wachtte. Hij zette het koffertje neer met zijn inhoud de geschiedenis van het Grleksche volk en het laatste num mer van de Nieuwe Groene, omdat een leeg koffertje niet suggestief genoeg zou zijn geweest. Toen 't gesprek afgeloopeu was, ,zeue No. 1 den tocht voort. Nader de de kom van de gemeente. En zag, mei een huivering van genoegen, dat hij zou moeten passeeren tus- echen Scylla en Charybdis; Scylla het politiebureau, Charybdis bet kantoortje van dc distributie. Zijn hart klopte, .loon hij juist op dat oogenblik een agent van politie uit Scylla zag komen en naar Charyb dis oversteken. Was zijn nadering al ontdekt? Zou aanstonds de Man der Wet op eens te voorschijn ko men eni hem toedonderai: ,,8ta! Wat zit er in dat koffertje? Helaas. Er gebeurde niets. No. 1 talmde 'n oogenblik lubschen dc beide gebouwen, in de gevaar lijke zóne:.... er gebeurde niets. Ook kwam er niemand. Behalve de on schuldige menschen van de gewone passage. Nog even draalde hij. Maar 't was toch niet mogelijk, zijn neus te drukken voor de ruiten van distri butie- of politiegebouw, als om een sein te geven: „hier ben ik, onder zoekt toch mijn koffertje, ik ben er expres voor gekomen!" En langzaam, loom, met tegen zin, droeg hij de Grieksche geschie denis en de Nieuwe Groene door den voormaligen tol heen, in de richting van deru Bloemendaalschen straat weg. Pas was No. 1 den overweg van de Zand voor isehe spoor over, of zijn hart beefde van verwachting. Achter hem kwam een fiete aan snorren. Werd hij vervolgd? Zou er dade lijk éen dreigend manspersoon van zijn fiel6 springen? Hij keek over zijn schouder. He laas, het was een juffrouw, die on verschillig voorbij reed De geheele Bloemendaalsche straatweg was doodend van Dlns- dagsche alledaagschheid. Nergens «ets van controle te zien. Eer. rij tuig vol kinderen. Eenige voetgan gers. Verschillende fietsen. Niets is vreeselijker, dan de aan dacht willen trekken en onopge merkt te blijven. Reeds naderdo No. 1 het eindpunt van de tram, bet eindpunt van zijn wandeling tevens, toen hem een gedachte door het hoofd schoot. De laatste kans. Hij zou langs het hulpbureau gaan, tegen over de Kleverlaan. En zoo deed hij, met de haast, die noch het Griehsche volk, noch de Nieuwe Groene vor derde. Maar alles bleef stil. Alleen kw am eon tram in de richting Haarlem aan. Hij wenkte met een zenuwach tig gebaar den bestuurder, hield nog eenmaal het verdachte koffertje zoo, dat het in 't politiebureautje wel ge- zion moes; worden, draafde toen de tram achterna, die vijf en twintig meter doorreed tot de halte, en stap te toen in, ontvangen door de onver schillige blikken van passagiers op hot achterbalc.011. Het koffertje, da zijn plicht zoo islecht gedaan had, zette hij neer met een smak. Tien minuten later was op ae (Groote Markt te Haarlem het uit stapje van de Geschiedenis van het Grleksche volk en de Nieuwe Groene onverrichter zake afgeloopen. Dit is het verhaal van No. 2: Hoe hij op 't pad der hamsteraars ging, Bjouwend me; een koffertje, volge pakt met een halven jaurgang van „Indié", orgaan van onzen boven buur, benevens eon pak oud papier, hoe hij met dit alles aan de Cruquius-hrug kwam en hoe hem niets wedervoer! Mijn richting was die van de Haar lemmermeer, het aantrekkelijke land, dat weer vol met piotten zit, van wege de overmaat van sociale nei gingen vun eenige bewoners, die er op uitgeslapen zijn, om allerlei con troleurs bij den neus te nemen. Op avontuur belust stapte 'k langs den slingerenden Achterweg op 't Meer land los. Waren me niet soldaten be loofd op de brug bij de Cruquius? Dus droeg 'k m'n zorgzaam geslo ten koffertje, voorzichtig of 't gevuld met biefstuk was, en met mezelf had ik afgesproken, dat het geheimzinnig taschje op 't momènt-van-aimhou- ding niet open zou kunnen, omdat ik natuurlijk het sleutleltje niet \zou kunnen vinden. Maar als er schade dreigde, als de militairen inbraakneigingen zouden vertoonen, zou ik even natuurlijk toe vallig het sleuteltje weergevonden hebben. De zaak was dus goed-en- scène gezet, dunkt me. llelausl Al vóór de laatste bocht van den Meerweg zie je den donkeren dijk rond den polder met de insnijding, waar de lunge Cruquïus-brug lag. Dus stapte ik me; hoop-en-vreeze, na het bocht-eind de brug op, waar aan 't eind twee veldgrijzen hun bra- 'ven plicht deden. Ze hadden net een onnoozelen fiets rijder te pakken, een jongen, die met een mand op z'n rijwiel, niets kwaads-vermoedend er door wou. Halt en afstappe.nl De jongen werd 't voorwerp van een nauwkeu rig onderzoek en terwijl deed de brug wachter een sluwe poging, om de brug-over-de-Ringvaart onder me weg tc draaien, terwijl een gesloten boom den toegang tot den weg ver sperde. U zult er over heen moeten, zei een wielrijder, die met me In 't zelf de' geval verkeerde. Waarop ik er over heen ging eu met 'n afgewend gezicht, veel be langstellend veinzend voor een schuit, die in de Ringvaart grint aan 't los sen was. 't Was niet noodig zoo önergden- Uend te doen, want de militairen hadden 't te druk met den jongeling- van-de-fiets. Dus kon 'k ongehinderd met m'n boekenvracht de Meer instappen. 'k Had me zelf een kwartier ge geven, vóór 'k terugkeeren zou. Onderweg reed me een auto voorbij, waarin 'k den lieer Knaap, wethou der van de Haarlemmermeer, her kende. De heer Knaap is op oogenblik meer dan wethouder! 'k Zwijg van z'n functie in de Brand- Btoffen-commissie. omdat die van op- per-controleur over de dorschende boeren de belangrijkste is. Bij de soldaten zag 'k don heer Knaap uit stappen en in m'n richting den weg aflurec. 'k Vreesde al, dat llij me bij de militairen verklappen zou: maar toen 'k terugkeerde, merkte 'k, dat m'n vrachtje in m'n tascli te min was voor de controléurs-aan-de-brug. Ze hadden zich juist in 't gras onder een boon; neergc-vleid. De korporaal was ijverig aan 't uoteereu en z'n on dergeschikte "wtae ,,ala maar aan 'i epikkeieeren", zooels een hoer tegen me zei. die de wandelende biefstukken met een hop-hop aan 't opdrijven was, daar 't melken6tijd werd, toen ik op een hek langs de sloot zat op te merken, wat er bij den wachtpost gebeuroe. Welgeteld gingen er voorbij, in 't half uurtje, dat ik er zat te kijken zeven fietsrijders met en zonder taachjes, mandjes en pakjes, die geen van allen de aandacht van de mili tairen trokken een boerensjees. die naarstig wtrd nagezocht een stoffeerde rskar. die aan een nauwkeurig onderzoek werd onder worpen on nog wat voetgangers. Toen kwam de auto van den heer Knaap weer terug en de machine draaide bij, toen de heer Knaap me op 't hek zag zitten, nieuwsgierig als "hij was, wat ik daar uitvoerde. De heer Knaap was &rg tevreden over het verloop van de zaken in de Meer. De samenwerking met den Rcgeeringscommissaris van de graan- inzameüug je opperbest, juist 't te gengestelde dus als tijdens de huis zoekingen van dit voorjaar. De heer Knaap heeft nu bet opzicht over de dorschêrij. Er is n.l. een me thode gevonden om de boeren, die bet graan aan 't „afdorschen" zijn, stipt le controleeren. Er kan natuurlijk niet gedorscht worden, zonder dat er benzine of steenkolen is voor de dorschmachin? Do heer Knaap nu heeft dc beschikking over de brand stof en hij doet toewijzing voor pre cies zooveel brandstof als noodig is voor een bepaalde hoeveelheid graan. Op die manier kan er weinjg meer ge smokkeld" worden. En wordt 't. nog wel eens geprobeerd, om een foutieve rekening te maken, dan weet. de heer Knaap met zijn dertigjarige lana- bouwpraclijk den boor we) aan het verstand te brengen, dat hij hem niet te pakken kan nemen. De on willigen worden zoo wel tot rede gebrachtal heeft dat dikwijls heel wat voeten in de aarde, zooale t met den slimmerd gebouröe, die in z'u schuur een looze zoldering maak te. Op die zoldering kou hij zolf niet komen, maar met eon vernuftige, drievoudige takci-inrichting, wist hij ongeveer 80 H.L. graan op zolder te borgen. Maar de heer Knaap was den landbouwer te eliin af en hij rekende net zoolang, tot hij de 80 H.L op zolder had te voorschijn gecijferd, Op die manier wordt met alle macht gewerki, om de smokkelarij te gen te gaan. Zorgt de Boerenbond, waarvan de heer Knaap voorzitter is. dus alleszins moe. om do boeren aan hun verplichtingen te houden, hij staat ook op de rechten der landhou- wcre. Den Begeerirgscommissaris heeft men nu zoover gekregen, dat hij den Minister 'hoefit geadviseerd, om den landbouwers een klein kwantum broodkoren te laten. Men weet-, dat de boeren het als oen natuurrecht, be schouwen, dat zij eigen'-gebakken brood kunnen eten. De inwilliging van deze begeerte der landbouwers heeft- niet alleen een ideëelen kant van „natuurrecht"maar ook een zeer practische. We hebben or heel veel last van, zei de heer Knaap me, dat er telkens stakingen voorkomen, omdat de knechts het op hun rant soentje niet kunnen uithouden, 't Ie dus in 't belang onzer voedselvoorzie ning, wanneer den boeren graan Pe* laten wordt. 'k Ben dus wei niev aangehouden Kworden zooals 'k met eenig recht .1 mogen veronderstellen, maar 'k had van den hoer Knaap toch 't een- en-ander wetenswaardigs gehoord en dus zocht 'k m'n koffertje-uiet-loctuur uit 'c gras en wandelde welgemoed naar t HeeniEteedsche trammetje terug. Volgt het verhaal" van de ervarin gen van No. 8. Een smokkelaar bedenkt middelen om 't minste achterdocht te wekken. In ons geval evenwel moest Ik pre cies het tegenovergestelde doen. Daarom nam ik een groote boekentasch, waarin met kwa- oen wil gestopt zouden kun nen worden; een halve kaas, tien iiond tarwe en vijf pond carbonaad- jes. Nu werd de tasch bevracht met eenige Haarlemsche adresboeken; ue onschuldigste ballast die te denken is, want een paar kilo oud papier mag nog wél zonder consent vervoerd worden! De aldus beladen tasch die er inderdaad wat verdacht uitzug! werd op de fiets gehangen en ik ped delde, de Zomervaart ^1, de Haar lemmermeer in. Op den eenzamen landweg wus niemand te zien dun een deurwaarder der rechtbank. Maar die speurt niet zelf naar smokke laars. Die wacht af tot anderen dit gedaan hebben; eerst dan komt hij oio ze een dagvaarding te brengen, dat ze moeten „voor"komen. Op de brug over de Ringvaart was geen levend wezen te zien. Geen pos-, ten alzoo! Een Haarlemmermeerder die op den dijk reed, verleide me, dat in dit deel van de Meer door fietsrij- dende soldaten alleen gepatrouilleerd wordt. De militairen rijden van brug tot brug, geregeld af en aan. „Gaat u" zoo zei de man, die veel betee- kenend naar m'n tasch keek ..als u wat smokkelen wil, dien kan; op, jvant daar zijn ze pas geweest en komen ze voorloopig niet terug". De man zag roe ongetwijfeld voor een idioot aan, toen ik juist^den tegenovergestelde]) kam ging. Dus da soldaten tegemoet! 'i Was of hem op de lippen lag; „Nu dat is al heel brutaal! Bij 't fort de Liede kwam ik inder daad twee fietsende soldaten tegen. Gemoedelijke jongens, die me vriendelijk „goeden middag" wensch- ten. Nu er toch geen kans meer was, dat ik zou worden aangehouden, reed ik terug naar Huariem. In dc stad verwaardigde geen enkel agent near m'n „smokkcT'-waar u; kijken. Thuisgekomen ontlaadde ik m'n tasch en borg de adresboeken weer op, 't oude papier, dat kaas, en meel en vleesch had kunnen zijn, als ik inderdaad had willen smokke len! In dc Meer had ik zeker wel wat kunnen fcoopen dat voor een hamste rende*} burger begeeringswaard is. Want en dit is dan de schrale oogst van mijn tocht in 't voorbij gaan heeft een Haarlemmermeerder mij een heele -kaas te koop gepresen teerd. Zou ik, wanneer de opdracht niet zeer_ uitdrukkelijk geweest was: „denkt er om heeren, niets hoege naamd doen tegen de wettelijke be palingen!" over den aankoop van die kaas nog onderhandeld hebben! Dan als vervolg de avonturen van' No. 4. saamgedrukt in telegramstijl, omdat No. 4 blijkbaar het meest van allen overtuigd is van de duurte van 't papier en 't gebrt-k aan plaatsruim te in de courant: Om kwart voor 4 vertrokken. Ge- vupend met city-bag volge propt met boeken goloopen lungs Schoterweg naar Santpoort. Weer teruggeloopen. Oji heen- en terugweg denzelfden politieman (fietsend te gengekomen. Op den terugweg ooi: nog een ander agent ontmoet. Heb ben allen geen notitie van mij geno men. 6 u. terug. No. 5 vertelt: Op een wandeling langs den Rij ka- straatweg van hier naar de Liede- brug werd ik in het geheel, niet aan een onderzoek onderworpen, alhoe wel ik een haudtaschje met eenig© boekjes bij mij droeg; ik was niet de eenige wandelaar, daar verschil lende personen te voet of per fiets u.et eenigszius verdachte bagage bij hen, mij voorbijgingen in de rich ting van Amsterdam. Dicht bij de Liedebrug passeerde mij een rijksveldwachter op de fiets. Hij wierp even een onderzoekenden blik op het taschje, maar liet mij kalm verder gaan. Tot zoovei- onze ervaring als on schuldige smokkelaars. Zij verdacht een slotsom, een con clusie. Eu welke zullen we kiezen? Dat de contröle slapper wordt? liet zou onbillijk zijn. Want juist dezen (Woensdag) morgen komen er weer berichten van correspondenten over aanhoudingen binnen: Schoten. Controleurs van dc distributie hebben bij een reiziger van de stoomtram. Haarlem—Alk- maar een koffer met 300 eieren in beslag genomen. Haarlemme r in eer. Door de militairen werd een jachtwagen aan gehouden, waarin een groote hoeveel heid kaas werd vervoerd, een wagen met aardappelen, waarvoor geen ver- voerbiljet kon worden vertoond, een persoon, die eeri partijtje zeep moest afstaan en een paar karren, waarin graan was geborgen. Aan de waakzaamheid van de con tröle hapert het dus niet Waarom nam dan niemand notitie van onze koffers en tasschen? Waren ze misschien te klein? Ik vroeg het aan een ouden vriend van ons blad, „Het gelaat", zei hij plechtig, „is de spiegel der ziel. Uwe zielen wa ren rustig, omdat er in uw bagage alleen onschadelijke dingen vervoerd werden: op uwe gezichten kou dus dc boosheid niet weerspiegeld wor den". Ik voerde daartegen aan, dat nul iedereen, die tot contröle is geroe pen, een gedachten!' zer zal zijn. ..In dat geval", zei hij, ,.is cr nog maar één verklaring mogelijk: dat de Redacteuren van Haarlems Dag blad hier en in den omtrek zoo gun stig bekend staan, dat niemand ooit

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1