flu's Dagblad DE RIDDER KNOL koiisoliap, burengerucht veroorzaakt.. eu iemand op z'n gezicht geslagen Waarom heb je al die herrie- ge maakt? jo bent anders toch "n kal me vent, dacht ik too. Had ie beroer digheid gehad, en moest 't nou uit razen ?"- „J -- ja kapitein, eigeniijk wól!" ,,En wat was er dan?" ,,Och, ziet u... Ajax had gewonnen, 3ii ik beu supporter van Sparta Dit 3lot is ook voor dee kapiteins ernst een te zware beproeviug. Izak, de zon daar, verdwijnt onder 'n daverend go- lach, en al snapt-ie uiet waarom ze zoo'n lol hebben hij denkt al slim, dat 't misschien nog we] goed af loopt Maar 't heeft 'm niet kunnen red den. R. P. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Grlcket HOOD EN WIT HaV. E.' A. lib. Rood en Wit maakt eerst 133, waarvan Beuth 64, Davidson 15 n.o., en Quarles 14. J. C. L. Dolle man 3—23, de Meyere 2—23, J. Dol leman 237, Meijers 215. V. R. A. 77: v. Lier 26, Meijers 16, Beuth 330, Reydon 0—17, Pereira 2—13, Brown 3-7. De 2e maal maakt R. en W. 60 voor 1. Davidson 27 n.o. Reydon 18. y. R. A. geeft dan op en verliest /met 56 runs op de 1ste innings. ROOD EN WIT—PRISONERS o. W. A L Rood en Wit opent met v. Manen en Wackwitz op Fowke en Graves. In den eersten over van Graves wc rut Warkwtz ö«o- een hoog opkomenden bal over zijn ha -i a en lichaam ge bowld en Swens speelt in den volgen den over den bal in zijn polen (2—8). Ook Gaye maakt het niet lang en wordt voor 7 door Armita ge gevangeo. v. d. Poll en Van Manen houden stand. Skeet en Ar- mitage lianteeren dan het leder, aanvankelijk zonder succes, maar ;op 81 loopt v. Manen te veel uit en wordt gestumped voor 19. Grave staat voor zijn 4 runs tamelijk lang op de mat. Fowke die weer onder hand bowlt, wordt door v. d. Poll 2 maal met zijn linkerhand naar óff. voor 4 omgehaald. Op 119 wordt hij evenwel voor een goede 60 gebowld. Platt en Posthuma spelen kalm daar de speeltijd hoe langer hoe meer verstrijkt en er een goede kans op een draw is. Toch wordt Platt op 135 door 'n mooien bal van Graves voor 16 gebowld. Posthuma en v. Waveren beheerschen de bow- lerij.- Als de 200 in het zicht is wordt Posthuma door Armïtage voor 23 gebowld, v. Waveren en Quarles spelen dan den tijd uit.Als om 7.12 gestopt wordt, zijn er 200 run3 voor 8 wickets. Kirkpatrick b. Platt 10 Caldwell h. Posthuma 2 Mac Bryan c. Wackwitz b. Posthuma 74 Annitage, c. Wackwitz, b. Posthuma 19 Fowke, c. v. d. Poll, b. Posthuma 52 Skeet, c. Gaye b. van Waveren. 41 Wodehouse c. Quarles b. Posthuma 8 Hargrave8 c. v. d. Poll b. Posthuma 16 Gillespie 1>. Platt 5 Graves, st. Greene b. Posthuma, 4 Watson not out 2 Extra's 15 Allart 5 voor 39, v. Buren l.joor 27, Terhaar 2 voor 12, Tekelenburg 1 voor 20, Wijs 1 voor 20. Haarlem II antwoordt met 42: Paulen met 9 topscorer; extra's 11 en krijgt dus de follow-on. Haar lem speelt echter den tijd hit, zoo dat zij op de le innings met 104 runs verliest (Paulen 10, Bergman 15, Wijs 11.) Groolmeijer 4—22, Gu- de 1 voor 13, Engelgeer 1 voor 8. P. O. W. I B.-H. O. O. De Engelscvhen maken een totaal van 285 runs, waarop de Hagenaars met 185 antwoorden. De ontmoe ting eindigde in een draw. RANGLIJSTJES, le klasse, gewonnen onbesl. verloren. J UiliiÊ -é 4 c I P. O. w. al 10 4 3 2 - 1 20 R. en W. 10 10 1 2 16 P O. w. bi 10— 5 2 1 2 11 H. C. C. 10—4 1 5 9 Hermes 1 e» 1 o 7 3 V. R. A 10 2 3 5 1 Stand 2e klasse Noord. Gewonnen- Verloren, lai Haarlem I 12 8 4 32 V V. V. I 12 5 4 3 23 R. W. 2 a 12 4 2 3 3 13 V. R. R. 2 t 12 1 4 2 5 9 Haarlem 2 9 5 2 2 8 V. R. A If a 9 1 3 1 4 8 Forward 9 4 3 2 5 V. V. V. 2 9 3 3 8 3 Aibion 9 2 3 4 1 R. W. 2 b 9 1 2 6 0 248 O. 11. R.-W. Posthuma 303 6 111—7 Platt 30 6 95-2 v. Waveren 8 1 27—1 v. Manen, st Caldwell, b. Armitage 19 Wackwitz b. Graves 0 Swcns, b. Graves 0 Gaye, c. Armitage b .Graves 7 v. d. Poll, b. Graves 60 Greene, c. Wodehouse, b. Graves 4 Posthuma, b. Armitage 23 Platt ,b. Graves 16 v. Waveren not out 42 Quarles not uot 1 Swens Extra's 18 2008 O. M. R-W. Fowke 17 4 55—0 Graves 25 8 70—6 Skeet 6 2 7—0 Annitage 13 0 402 V. V. V. I-HAARLEM II. V. V. V. gaat eerst batten en maakt ear 146. (Groolmeijer 31. Oud- heusden 43. Slag 19. Gude 10, Extra's 22). Gymnastiek. Zaterdag werd op het gemeente- sportterrein aan de Leidscnevaart een gezamenlijke gynmastiekuitvoering gegeven door de Haarlemsche Patro naten en Jozefgezelleu. Van de moeste gymnastiek-uitvoerin- gen kunnen we getuigen „We heb ban gezien, dat door orde en goede leiding propaganda voor gymnastiek gemaakt wordt", zoo moesten we he laas, bij dezo uitvoering constateeren. dat er goen orde wa3. Do leiding van liet geheel was in handen van den heer Ilooy. die zoo goed mogelijk alles voor elkaar trachtte te brengen, doch hij miste flinke hulp. Er bad een terreincommissie aanwezig moeten zijn. die zorgde dat het publiek dat zelf zoo wijs moest wezen achter de afzetting van het terrein bleef; dit in de eerste plaats verder schenen de deelnemende jongens de vrijheid te hebben kris-kras over het oefenveld te loopen. De uitvoering, welke om half 3 zou aanvangen. begon om kwart voor drie met een opmarsch door ten honderd-tal leerlingen van de verschillende patronaten en Jo zefgezellen. en maakte een aardigen indruk, doch duurde te lang. De jon gens marcheerden op de maat. der mu ziek van de muziekvereeniging „St. Michacr* van Heemstede; jammer ge noeg eindigde de muziek terwijl de opmarscb nog niet geheel was afgeloo- pen .iets wat een volgenden keer dient te worden vermeden. Het pro gramma vermeldde voor No. 2 vrije oefeningen van het patronaat Scho ten, ve kregen echter No. 7 van het programma te zien. n.l. staafoefenin- gen. Ons dunkt dat het beter ia zich voortnau aan het programma te hou den. Do oefeningen, door 16 jongens uitgevoeid, kwamen op enkele fou ten na vrijwel tot haar recht. Ook hier ware het nummer beter tot zijn recht gekomen, wanneer er geen men- schen omheen hadden gestaan, die nie^s met het uitvoeren der oefenin gen ts maken hadden. A's No. 3 kre gen we te zientoestelturnen. Er werd gewerkt aan 4 rekstokken. 3 bruggen en 1 paard. Enkele aardige oefeningen^ werden ten beet© gegeven. Vele oefeningen werden echter slordig afgewerkt Laten de voorturners de oefeningen zelf netjes voordoen, me nig voorturner was niet voor zijn taak berekend. Volgend nummer vrije oefeningen, werd wel aardig uit- gevoerd. Nu volgde oen sïagbalniatch waarom niet slagbalwedstrijd?) Of we hier van een werkelijkeu wed strijd kunnen spreken.botwijfelen we zeer de spelers liepen soms binnen de honken, anderen liepen schuin van 't eeuo honk 't volgende negocrend naar 't derde. Immers, oen wedstrijd moet gespeeld worden naar de regels van 't spel. De wedstrijd trok neel weinig publiek. Het programma be vatte verder nog een algomeen spring- numnier, ©en slingorbalmatch, esta fetteloop en algemeen© stokoefenln- gen en afmarsch. We zullen ieder num mer niet afzonderlijk behandelen, we nopen echter alleen, dat. wanneer weer een gezamenlijke uitvoering ge geven wordt, er zullen zijn eenige terreincomrnissarissen om het publiek op de aangewezen plaats te houden een betere verdeeliug van de leiding, en een beter afwerken der oefening om te laten zien dat men met goede oefening sierlijke en mooie houdingen kan verkrijgen. Zwemmen. Hoi Zwemvest in den Zwarnvijvor te Heemsiedo. Hoeveel mensehen in deze gemeen te en in Haarlem zullen Zaterdag bang geweest zijn, dat het waterfeest ,,in het water zou vallen"? Dikke, doixkël-e wolken pakten zich reeds in den vroegen morgen dreigend sa men en ontlastten zich dan ook wel dra in een paar stevige buien. Ge» lukkig werd het tegen negen uur droog en kwam er een flinke bries uit het noorden, maar dreigen blééf het Maar toen tegen één uur zoo waar de zon doorbrak, lieten de menschen zich niet meer weerhou den, en gingen in grootcn getale naar den bekoorlijk gelegen zwem vijver, om daar liet zwemfeest, ge organiseerd door de Heemsteedsche Bad- en Zweminrichting, gade te slaan. Het liep zeifs zóó druk, dat er bij den nauwen ingang een op stopping ontstond en de menschen slechts zeer langzaam de controle konden passeeren. Tegen twee uur evenwel waren alle watersportlief hebbers binnen en zagen zich spoe dig door de boschwachlers van Groe- nendaal hun plaatsen aangewezen. Eenmaal binnen, hadden wij gelegen heid het terrein te overzien e% za gen hoe voorbeeldig alles gerang schikt was; aan de kanten van het bassin, dat zoo solide en mooi door dennen- en ander geboomte omge ven is, waren dubbele rijen stoelen geplaatst. Tegen de glooiing van den vijver bloeiden dahlia's en Oost-In dische kers, zoodat het aangenaam was, daar te toeven. Onder.de aanwezigen merkten wij o.a. op den gemeente-secretaris, den heer A A. Swolffs, eenige raadsleden en het dagelijksch bestuur der in richting, bestaande uit de heeren Dr. E. A. M. Droog, voorzitter; J. C. F. Kroon, secretaris, en N. Vos, pen- ningmeester, en zoowaar ook nog den ouden boschbaas van „Groenen- Idaal", den krassen grijsaard, den heer De Wilde! In afwijking van het programma werd begonnen met den polo-wed- j strijd tusschen de Heemsteedsche Polo-Club en H. V. G. B. II, om een wissel-medaille, uitgeloofd door den heer Noordeloos. De wedstrijd werd (hoe zou het an dere kunnen?) geleid door Dr. W. E. Merens. Wie kan zich een waterfeest in Haarlem en omstreken voorstel len, zonder dat de heer Merens er een leidende rol in vervult? Ook nu kweet hij zich weder uitstekend en strikt onpartijdig van zijn taak. De zeventallen stelden zich als volgt op: H. P. C.: Moolcnaar, Schokker, Tancrllle, Peltenburg, Schaap, W. Koos, Terwogt. H. V. G. B. II: Brossois, Scharpff, Schonheit, H. van Dorp, A C. van den Berg, Minnigh, F. Booy. Na het aanvangssignaai van Dr. Merens wierpen beide zeventallen zich dadelijk met groot enthousiasme in den strijd, met de Hecmstedenaars iets in de meerderheid. Snel over rompelend kwam de Heemsteedsche voorhoede naderbij en waren de Haarlemsche backs en keeper niet uitstekend op dreef geweest, dan zou H. P. C. al spoedig de leiding heb ben genomen. Eenige ballen gingen rakelings over en naast en tegen de lat, terwijl Booy een scherp en hard schot meesterlijk wist t£ stoppen. De Heemsteedsche achterhoede had het niet erg zwaar te verantwoorden, want de H. V. G. B.-voorhoede was niet gevaarlijk en probeerde liet met verre schoten, waarmee zij evenwel geen succes had. De spelers van bei de partijen maakten zich nogal eens aan freekick schuldig, maar Dr. Me rens hield een wakend oogje in het zeil en Kende telkens een vrijen worp toe. Even vóór rust bleef Schaap een oogenblikje onbewaakt en deze maakte daarvan een dankbaar gebruik; met een onhoudbaar schot gaf hit aan H. P. C. de leiding, wat door hot publiek", hetwelk natuurlijk voor het grootste gedeelte uit Heem- dedeuaren bestond, met groot ge juich werd begroet. Spoedig hierna was het rust In de tweede helft bood het spel vrijwel denzelfden aanblik: een voortdurende, strijd tusschen de Heemsteedsche voor- en de Haarlem sche achterhoede. Deze laatste hield nu evenwel flink stand en gaf aan liet H. P. C.-drieta! geen gelegenheid meer tot schieten. If. P. C. won dezen wedstrijd wel verdiend met 1—0. Dadelijk daarop nam het -mei- zwemmen een aanvang onder leiding van den heer J. de Jong: de jury be stond uit mej. B. Viehoff en de hee ren G. N. Aberson. Jhr. A. van de Poll en J. Kersten Jr. 50 M. borst door dames (slag naar keuze). De prijzen werden behaald door: t. F. Veth, in 49 sec.; 2. Th. Peltenburg, in 51 sec. 50 M. borst (schoolslag) door jon gensleerlingen 1918. J. Obdam en H. Smeeta kwamen gelijktijdig in 71 sec aan de eindstreep, zoodat zij om den eersten en tweeden prijs moesten loten. In dit nummer had N. Poeper- kom een mooie kans, maar bij ver gissing hield hij even op, waardoor hij den achterstand niet meer kon in halen. 50 M. borst (schoolslag) door meis jes-leerlingen 1918. No. 1 N. Krieger, in 73 sec., No. 2 J. Braam, in 76 sec. Deze prijswinsters zwommen wel aanmerkelijk vlugger dan haar me dedingsters, maar haar slag was lee- lijk-, zij maakten veel lawaai in het water en kwamen vaak met hun voe ten boven de oppervlakte. Over het algemeen zwommen de jongens veel mooier en rustiger dan de meisjes. Dat kwam al dadelijk uit in het num mer 50 M. borst (slag naar keuze) door jongens, die dezen zomer koste loos van het bassin gebruik mochten maken. No. 1 was hier J. Westerho ven, in 58 sec., No. 2 E. G. Stol voort, in 65 sec. Met een gering verschil kwam P. Kuipers als derde aan. Deze Jongen zwom met een prachtigen schoolslag en we vonden het jamnier, dat op het programma voor deze jon gens geen nummer met verplichten schoolslag geplaatst was, dan twijfe len wij niet, of P. Kuipers zou met een prijs zijn gaan strijken. Een mooi nummer was 200 M. borst (slag naar keuze) door heeren, vooral door het buiten mededinging mee doen van den badmeester H. Pesie* Hij maakte dan ook een mooien tijd, namelijk 3 min. 32 2/5 sec., hoewel hij daar zelf niet tevreden mee was: 's morgens bij de oefening had hij minder tijd noodig. No. 1 was W. Roos, in 3 min. 45 sec.; No. 2 A J. Braam; No. 3 A Terwogt Dit waren alien ledeu der H. P. C. 50 M. rug door jongens: 1. W. Ben- dien, in 56 2/5 sec.; 2, L. v. d. Schoot, in 57 sec. (beiden leden der H. P. C.) Hinderniswedstrijd door jongens. Zij moesten in een roeibootje klau teren, dan weer te water gaan en zich over een ton heen werken. 1. A J. Braam, in 51 sec.; 2. J. Roos, in 52 3/5 sec. (leden H. P. C.) Hindernïswedstrijd door heeren. Dezen gingen gekleed te waier, moes ten in de boot klimmen, zich daar ontkleeden, weder te water gaan, hun weg over dé ton nemen en terug on der do boot door duiken. 1. W. Roos, in 65 sec, 2 R. W. van der Heijden, in 70 2/5 sec. (leden H. P. C.) Volgde een demonstratie in sprin gen en duiken door heeren. Mooie schroefsprongen werden vertoond. Hiervoor was één prijs beschikbaar gesteld, die behaald werd door D. Laan. Op voorstel der commissie werd evenwel door de jury nog een tweede prijs toegekend aan M. Rösler. Du nummer werd afgewisseld door een springdemonstraüe van het 6-Ja- rig zoontje van den heer H. Pesie. De kleuter had luide toejuichingen in ontvangst te nemen. Toen kregen wij een nummer ver springen door dames. In dit afval- numrner werden flinke sprongen ge maakt. Tenslotte bleven cr drie da mes over, namelijk mej. A. Colignon, mej. F. Veth en mej. M. Wigersma, die ongeveer 3.15 M. sprongen en dus voor de prijzen in aanmerking kwa- Een aardige afwisseling bracht een politienummer onder leiding van den inspecteur. De bedoeling was, om oen smokkelaar, die per bootje wilde vluchten, to ^rresteeren en aan den wal te brengen. Maar eer het zoover was, werd er heel wat door het pu bliek geschaterd. Intusschen bleken de politie-mannen en niet het minst de inspecteur, uitstekende zwemmers te zijn. Tenslotte werd een ingewikkelde pantomime, vertoond. De plaatsruim te laat niet toe, de verhandeling weer le geven; genoeg zij het daarom te vermelden, dat het stukje uitstekend van stapel liep en aan het eind het geheele gezelschap, bestaande uit on geveer 13 personen, gekleed en wel, in 't water spartelde, tot groot ver maak van jong en oud. Na afloop van het zoo goed geslaag de zwemfeest reikte dr. Droog de prij- Onze Laehboek Weet j». w at hij weegt? Neen, \';J wcefc ik niet» Wat weegt hij? Vleesch. Wat is het verschil tusschen electriciteit en den bliksem? vroeg de onderwijzer. Voor den bliksem hoef je niet te betalen! antwoordde een leerling. zen uit en richtte tot allen een vrien. delijke toespraak. W. Roos, die twee prijzen gewonnen had, ontving een inktstcl en een rooktafeltje: Het ver heugde Dr. Droog, dat deze prijswin- ner boven de 16 jaar was, „want an ders zou Je in deze gemeente nog niet mogen rooken", oolijkte hij. Mej. Fientje Veüi ontving een doos lek kernij. Dit kreeg zij niet, omdat Dr. Droog veronderstelde, dat zij zoo'n snoepster was, „maar als een jonge dame zoo flink gewerkt heeft, mag zij als belooning wel eens lekker smul len", zei spreker, die op deze wijze aan elk een beurt gaf. Rest ons nog te vermelden, dat de mnziekvereenig!ng „Eeiisgezind heid' achter het groen verscholen, op ver dienstelijke wijze het feest met tal rijke nummertjes oplüstérde. Zeilen WEDSTRIJDEN VAN DE „KONINKLIJKE". 12-voets standaartijollen: 1. „Gei sha", van C. F. N. Hin, te Óver- veeu; 2. „Beatrys", van T. P. J. M. Hin, te Overveen; 3. „Ducky", van H. W. de Voogt, te Heemstede, Boeiers, botters, schokkers, enz., afdeeling B: 2. „WUhelmina", van Ci W. de Visser, te Bloemen- daal. 12-voets-jollen: 1. „Nelly" .van M. van Breemen, Haarlem. Wielrjjden. WIELERWEDSTRIJDEN TE BKRGEN-OP-ZOOM. Peters werd runa-tc-ur-kamploen over 1 K.M. P. Stol won het kampioenschap voor professionals over 1 K.M. Voetbal Haarlem—Be-Quick 3—1, Haarlem heeft baar seizoen geopend met een vriendschappelijken wedstrijd tegen Be-Quick uit Groningen en 't is haar na ce nederlaag in Groningen gelukt, een welverdiende overwinning te beii3!en, wat zij hoofdzakelijk ta danken Leeft aan 't. goede spel vóór de rust. Haarlem verschijnt met: Angenent. Bronger, Thomas. Fortgens. Tekelenburg. Maas. Van Balen Blanken. M. Houtkooper, Bieshaar. Bra kei. Donker. Be-Quick stelt daar tegenover 't elf tal, dat 't komende seizoen in de com petitie zal «pelen, n.l. E. Bulder, J. Bulder. Wartena, Rodermond. M. Tetzner, Ijet»ger. Van Lïnge. Möesmgar, H. Tetzner. Evert. O patelt en. De leiding berust in handen van den heer Van der Lee. De wedstrijd werd eerst laat be gonnen, daar twee Be-Quick-spellers op zich lieten wachten. Juist als er maatregelen genomen worden om een paar Haarlemmers de open plaatsen te laten innemen, verschijnen zij op 't- veld. Be-Quick wint den toss en verkiest voor de rust het voordeel van den schuin over 'b veld ataanden wind. Niettegenstaande het windnadeel ne men de rood broeken dadelijk na den aftrap 't spel in handed en 't Üjkt ©r op of er «I onmiddellijk gescoord zal worden. Een hard schot scheert langs den paal. Nu komen ook d© Groningjrs meer los en enkele malen komt het Haarlem-doel in gevaar. Er wordt echter te lang gewacht met schieten, zoodat Angenent ajefc veel te doen kroeg. D© onkel© ballen, die hij te stoppen kreeg, leverden niet ree! mooi;© op. Aan den anderen kant gaven ook de Haarlemmers blijken van activi teit. Keurig combineerend ging 't vaak op den Be-Quick-keeper af, die voor- loopig ©venwel niet werd gepas:©erd. 't Trok bepaald de aandacht, dat er voor een eersten wedstrijd in een zeer vlug tempo gespeeld werd. Bovendien werd er ook, trots den hc-vigen wind. uitstekend gespeeld. Na cenigen tijd spelen werd door Haarlem een corner geforceerd, die. goed door Donker ge nomen, door Bieshaar werd ingekopt (1-0). Van beid© kanten werd met animo verder gespeeld. Beurtelings verkeer den beid© doelen in gevaar. De Gro ningers combineerden vaak aardig, speciaal de linkervleugel. Uit ©en snellen Haarlem-aanval doelpuntte TWEEDE BLAD. Haaadag 2 September 1918 Hilitaire Aanteekeningen XI. Op 't rapport. De kapitein houdt rapport. Er ligt dus een diepe rimpel op z'n voor hoofd, z'n stem is hard, ©n z'n blik strak. In de gaug staan de zondaars, inaken queue en bibberen. Tolkeps klapt de deur open, roept de aergeant- van-de-woek don volgenden delinquent binnen en verschijnt de vórige, die da delijk do vraag: „Hoeveel?" krijgt. Naar 't antwoord taxeert de vrager, wat hemzelf te wachten staat. Er zijt. al ©enig© „douwen" geval le», als Pietje aan de beurt is. Pietje gaat nier naar den C. C. om gestraft te worden Hij is pas bij dé com pie, en heeft nog geen kans gehad om „op de bon geslingerd te worden". Pietje heet eigenlijk óuders, maar hij stot tert erg, en daarom noemen ze 'm 10 o. „Wat wou je?" vraagt de kapitein. „K-k-kapi-t-t-einowik bij d drd-df- opleiding k-k-kon liet bureaupersoneel grijnst, de ka- Eitein zoek iets onder z'n tafel. Maar ij komt er weer met 'n ernstig ge zicht boven uit. „Ken jij Hinden burg?' Het goedig facie van Pietje teokent de grootste verbazing. „N-nee, k-k-kapitcin. N-nog nietl"- „Ken je Napoleon!" „Ook niet, k-k-kapitein „BUicber?" „Nee'Pietje krijgt het benauwd. maar de C. C. weet van geen gek scheren „Von Moltkef" N-nooit van g-g-gehoordk-k -ka pitein „Eu je wit Tfo opzij streven!" „D-dat b-b-begrijp ik niet, k-k-ka pitein „Wat wou je eigenlijk worden?" ,,K-k-korporaall" „Eeb je nogal hóór op je tanden?" Dat begrijpt Pietje. En met fier heid klinkt z n antwoord „D-dat zal we! g-gaar. k-k-kapitein I" „Je zult ©r wel van hooren. Dank jo wel 1" Hei bureaupersoneel schatert, als Pietje weg is. En de kapitein zoekt wéér onder z'n tafel. Ik vrees, dat rietje nimmer korporaal zal worden... Vojgt Kalman. Kalman komt meest al ten tooneelc met 'u zonde op z'n ge weten. maar ditmaal heeft-ie alleen maar 'n verzoek. Hij vraagt 'n dag verlof. „Welke redenvraagt de kapitein. Kalman staat achter z'n chef. die 'm dm. niet zien kan. en daarom durft- le 'u langen neus trekken tegen des kapiteins achterhoofd. bij 't ant- woOld „Familie-omstandigheden, ziet u. Mo moeder is erg ziek".., „Goed I Ik ,zal 't metéén afdoen. Sergeant-majoor, geef dien man z'n straf!i 1st 'ès event" -Kalman snapt er niets meer van. eu z'n verwondering wordt ontzetting, als de C C- koeltjes decreteert„Je hebt vier dagen provoost „Waarvoor is dat. kap'tein? Ik heb tech niks gedaan?" Do kapitein draait zich om in z'n zetel, trekt 'n langen neus tegen Ka! man en verklaart doodkalm „Fami- lie-on standigheden Sinds dit moment i» de heel© com- pie er op verdacht, dat tegenover de tafel van den kapitein een spiegeltje hangt. As laatste man versohijnt op 't rapportIzak. „izak!" zegt de kapitein, „jij bent een rr.re soldaat. Hier heb ik nou twe© straflijsten vól. en toch ben j© in dienst oen bruikbare kerel Je hebt. je boel netjes in orde. de sectie-comman dant heeft geen klachten over je, maar tóch sta je d'r weer telkens op. En 't ij altijd 't zelfde „Ja. kapitein, der is weinig an te doen!" antwoordt Izak somber, ,,'t. Is sterker as ikke „Wót is sterker?" „Nou. dótIk kèu d'r niet too kom- me, om terug te gaan as 'k verlof heb." „Ja. eu de vorig© malen ben ie nog uit eigen beweging teruggekeerd, maar nu heoft de politie je moeten op sporen I Je zultr nu voor den krijgs raad komen d'r is niks aan te doen „Nee, kapitein I" „Ken je dat nou niet laten!" „Nee... As 'k maar niet. met verlof ging - „Maar blijf dan hier!" „Dat i s 't nou juist, kap'tein. Ik kan 't cok niet laten om wég te gaan 1" „Je bent 'n r^ar heer. jijEn je hebt nogal wat uitgehaald dezen keer! Opgepakt voor openbaro dron- Feuilleton door F. DE SINCLAIR. 83J De graaf van Tienen zat aan zijn bureau te schrijven, doch rees dade- 'ijk op, toen Knol binnen trad. Hij reikte hem de wat slappe hand, die Knol lichtelijk verbijsterd drukte» t Meneer Knol, sprak de graaf, 't is me aangenaam u te zien, neemt u plaats en hij wees op den leeren era P#ud, die naast het bureau gereed Mond. Knol gehoorzaamde na een buiging. Ik stel het zeer op prijs meneer Knol, vervolgde de graaf, terwijl hij zijn bureaustoel naar den bezoeker draaide, dat u de moeite heeft uil- jen doen nuur mij tóe te komen; dat werkelijk heel beleefd. Knol glimlachte vergenoegd. 'n Kleinigheid, graaf, 't Is om too to zeggen, naast de deur en 'k s(p k'i ni'n eigen, ik beu de jong- dan° Rrötlf vun l icnen knikte, sprak Ik wil heel graog eens een on derhoud met u hebben. We zijn tot heden nog niet met elkaar in aanra king gekomen. Daar bestond geen aanleiding toe. Maar nu, door uw verkiezing tot lid van den Raad. zal dat natuurlijk veranderen. En daar om achtte ik het, zoowel in 't belang der gemeente, als in ons beider parti culier belang, dat we eens kennis maakten. Onze zienswijze, onze prin cipes, op allerlei gebied loopen ver moedelijk nogal Bterk uiteen, maar ik zie niet in, dat dat verschil van levensopvatting een beletsel moet zijn om op vriendschappelijke wijze sa men te werken. Waar wc beiden, per siot van rekening, toch hetzelfde be oogen, het waarachtig belang en wel zijn to dionen en te bevorderen van de ingezetenen van Olmhoven. Is u dat niet met me eens? Zeker, meneer de Graaf, ant woordde Knol, ik heb heelemaal niks tegen u, als u goed wil, dan wil ik ook. Op liet gelaat van den graaf kwam even iets van verwondering, maar dan begrijpend, sprak hij: Dunk u, Ik verwachtte niet an ders en dan met een lichte buiging. Ik verzuimde nog u geluk te wen- schen met uw verkiezing. Merci, zei Knol en dan lachend: 't Is er nog warm van langs ge gaan. D'r is hard gewerkt! Graaf van Tienen fronste even zijn wenkbrauwen, wilde iets scherps zeg gen, maar dan denkend aan al het geloop en gedoe van het comitó-Rent- man, eindigde hij, met droogweg op te merken: De actie, die er voor uw candi- datuur is gevoerd, was voor Olmho ven nieuw. Knol vatte het op als een compli ment Tjamot u net 'n ouwe Rot terdammer hebben, daar bennen me thuis in die foefjes en Meneer Knol, viel de graaf hem half in de rede, we moeten nu eens openhartig met elkaar praten. En daarom zou ik u op den man af wil len vragen. Wat is uw bedoeling roet de aanvaarding van dit lidmaatschap van den Raad? We staan tot heden vrijwel als antipoden, nis tegenstan ders tegenover elkaar. Hoever en in welke richting gaat uw oppositie te gen mijn beleid en op welke wijze denkt u zich in de toekomst daar te genover partij te stellen? Ambieert u ook een zetel ir. het college van B. en W.? Of wilt u zicli daar niet over uit laten en moet ik er mij dus op voor bereiden, dat u tegenover het bestaan de régime een soort ondermijnings- politlek zult gaan voeren? Sfciekum? riep Knol, nee, Graaf, dan kan-je me nietl 'n Stie- kuinerd ben ik nooit geweest, nooit niet. As ik wat op me lever heb. dan zeg ik 't fransjeman en dan neem ik geen vijgeblaadje voor me mond! Knol was rood geworden bij die woorden; de graaf van Tienen her nam op rustigen toon: Het was mijn bedoeling niet iet? onaangenaams te zeggen, meneer Knol. Als mijn woorden dien indruk hebben kunnen wekken, bied ik u mijn excuses aan Knol glimlachte alweer, maakte met zijn hand een afwerende bewe ging- t Is alrijt Graaf maar 'k zeg 't maar net, zooals ik 't meen. Dat waardeer ik cn dan zult u zeker ook wel geen bezwaar maken om m(jn vragen te beantwoorden, sprak de graaf. Nou kijk u es hierBprak Knol en dan plotseling den graaf zijn sigarenkoker voorhoudend: Wil u inpessant soms gebruik maken Dank u, ik rook om dezen tijd nog niet antwoordde deze, wat ont hutst door 't plotselinge. Strakkies dun, zei Knol, den ko ker weer in zijn zak bergend, maar wat nou die kwesties betreftof ik wethouder wit worden. Tja, zól ik het worden? Zullen ze me kie zen? Ik wil wel, daar kom ik fransje man voor ulL Zooveel heb ik niet om handen da'k er nog niet zoo'n baantje bij kan waarnemen. Dus dat zit zoo... kiezen se medon neem ik 't an... dat wil ik wel wetenZoo is 'i gelegen. De graaf van Tienen knikte. Laten we dan aannemen, dat u gekozen wordt, meneer Knol, sprak hij, wat zijn dan uw verdere plan nen? Tja, zei Knol weer, verdere plannen dat is maar zoo een, twee drie niet gezeid. Kijk es graaf, nou mot u niet kwaad worden, as ik dat nou maar es zoo sansjen zeg Gaat uw gang gaat uw gang stelde de graaf gerust, ter wijl hij zijn smalle witte handen vouwde en achterover leunend in zijn stoel, zijn bezoeker met koude op merkzaamheid gadesloeg. Nou, sprak Knol, ik vind da- er hier in Olmhoven 'n hoop ouwe- bakken, beschimmelde rommel zit, die d'r hoog noodig uitgegooid moet worden. Ouwebakken beschimmelde rom mel? herhaalde de graaf, terwijl zijn voorhoofd zich pijnlijk fronste, wat bedoelt u duarmee? O geen menschen, antwoord de Knol, ten minste afijn. Maar de loonstandaard, om es wat te noe men, dan tic wcmirigtocstanden, 't on derwijs, de landbouw daar heb u ai vier dingen, die d'r hier zoo be roerd voor staan ais in geen andere plaats in ons hcele land. Eti as Ik nou met permissie 't vijgebiaadje es van me mond inug nemen: dat is al leen de schuld van u en van uw vrin den, die alle vooruitgang maar heb ben tegengebouwen mot. 't smoesje van Olmhoven mot Olmhoven blij ven Maar dat gaat niet meer. Graaf, dat zijn dingen, die uit den tijd benne; 't volk dom houwen en arm en slavenwerk laten doen voor 'n hongerloon. Met uw verlofviel de graaf hem in de rede. Nou ju sprak Knol, dat zijn zoo van die uitdrukkingen mot u zoo precies niet nemen sla ven zijn 't niet, want ut worden niet geranseld. Maar n hongerloon is 't well Pardon, antwoordde de graaf. ik ben hier ai meer dan dertig jaar burgemeester en ik weet zeker, dat er in die jaren door niemand in mijn ge meente ooit honger is geleden! Nou Ja, dan precies hongerlijen.. sprak Knol, maar heb u wel e© gezien, wat ze eten? De graaf van Ticnon haalde zijn schouders op. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5