HAARLEM'S DAGBLAD 1 1 Stadsnleaws Feuilleton DE RIDDER KNOL ■AANDAQ 16 SEPTEMBER 1918 - TWEEDE BLAD SPORT EN WEDSTRIJDEN. Zeilen Do Zollwed&irQtion van da Haariamsohe Ja&hteiub. Do Haarlemsche Jachbaluib heeft het-, wat bet- weer betreft. Zondag al bijster slecht getroffen een venij nige motregen sijpelde den gekeelen morgen en een groot sl-nk van den middag drenzerig naar beneden, al leen af én toe afgewisseld dc^r een flinke stortbui. Veel propaganda voor de zeibport heeft net wedstrijd-co mité, bestaande uit de hoeren H. Kerskou Hzn., H. C.. A. van Kampen en C. W. de Viseer, Zondag dan ook niet kunnen maken langs den wa terkant naar Spaarndam en terug be wogen zich maar enkele haastig- voórtloopeude of -fietsende voorbij gangers en dezen namen niet eens no titie van het ijverig gedoe op het. wa ter. Tegen 4 uur. toen de wedstrijden bijna waren afge'.oopeu, brak de zon door. Maar was de belangstelling van het publiek te!urstellend, de animo en heb enthousiasme van de deelne mers aan den zeilwedstrijd waren als altijd groot. De echte zeilliefbebbers laten zich zelfs niet door het ongun stigste weer terugschrikken zelfs de dames waren van de partij en gaven deu heerc-n door haar opgewekt hu meur oen vergoeding voor het neer slachtige, druilerige weer. Als officieel tijdopnemer fungeerde wederom de heer H. van Wijk, dus was het uoteeren van de tijden in goe de handen. Het was een aardig gericht du in&esL-geroutineerde zeilers, zooals de heeren C. W. de Visser. F. J. Bern- hard enz., op hot terrein van den wed strijd (op het Noorder Buitenspaarne, tusschen de Scliotensehe Gasfabriek en Spaarndam) bezig te zien do heer Do Visser, gekleed in oliejas, met kaplaarzen aan en een Zuidwester op. was een echt type van een Holland- schc-n zeeman, wat hij, gepensioneerd kapitein, vroeger dan ook geweest is; de heer Bernhard. met zijn groote liefde voor de zeilsport en zijn imrnc-r- opgeruimd gelaatdie alleen maar even boos kan kijken als hij in zijn ai' te leggeu baan gehinderd wordt De uitslagen van de verschillende Buminei'3 luiden als volgt INationalewedstrijdvooor 12-v oets-jollen. bemand door écn persoon, om bekers van de Haar lemsche Jachtclub lo prijs ..Ducky lil", van H. W. de Voogt. te Heem stede. in 1 uur 43 min. 3 sec. 2. .Nelly", van M. van Breemen. te Haarlem, in 1 uur 44 min. 16 3ec. 3 „Nora II", van Capt Broderip, te Blo'emcudaal, in 1 uur 48 min. 6 eec.; 4. „Kleine Wim". van J. H. Cool- lmas, te lloek-van-Holland, in 1 uur 48 min. 48 sec. II. Nationale wedstrijd voor Scheldejollen. om den Lely-prijs en een zilveren sigaretten koker, uitgeloofd door den heer H. Kerskon Hzn.. voor de bemanning van den winnaar van den Lely-prijB verder oin bekers van de Haarlemsche Jachtclub le prijs „Wildzang", van J J. A. Hin. te Haarlem, in l uur 15 niin. 2 sec. 2e prijs ..Me Voila". van II. Rietveld, te Haarlem, in 1 uur 16 nuu. 31 sec. 3e prijs „Sarita II". van F. J. Bernhard. te Haarlem, in 1 uur 17 min 14 sec. 4o prijs „Mar leentje", van J. Th. Bölger. te Haar lem, in 1 uur 18 min 44 sec. In deze klasse waren herinnenngs- bekortjes besohikbaar gesteld voor de bemanning der in dezen wedstrijd win nende vaartuigen. III. Onderlinge wedstrijd voor Scheld e-j olie n, ge stuurd door Juniores, om bekers van de Haarlemsche Jachtclub le prijs „Scaldis", van W. Nije en F. Bal- jon, in 38 min. 9 sec. 2e prijs „Mar leentje", van J. Th Bölger, te Haar lem, in 38 mih. 34 soc. 3e prijs „Mo Voilé". van P. H Rietveld, te Haar lem, in 38 min. 43 sec. Hor i u n e ri ngsbek ertj es voor de be manning der iu dezen wedstrijd win nende vaartuigen. IV. Onderlinge wedstrijd voor 12-v oets-jollen, gestuurd door Juniores, om bekers van de Haar lemsche Jachtclub en herinneringsbe- kortjes voor de bemanning der in de zen wedstrijd winnende vaartuigen le prije „Beatrys I", van F. M. H. Hin, te Haarlem, in 1 uur 8 min. 18 sec. 2« prijs „Kleine Wim". van F, Baljon en W Nije, iti 1 uur 9 min. 41 sec. 3o prijs „Punch", van H: J. Heeron. te Bloemendaal, ia 1 uur 10 min. 58 sec. V. Nationale wedstrijd voor Scheld e-j olie n, bemand door één persoon, om bekers van de Haarlomsche Jachtcluble. prijs „Wildzang", van J. J. A. Hin, te Haarlem, in 58 min. 6 sec. 2e prijs „Marleontje", van J. Th. Böljger, te Haarlem, in 58 min. 53 sec. 3e prijs „Me Voila", van H. Rietveld, te Haar lem, in 1 uur 1 min. 19 sec.4e prijs „Scaldis", van Léon Uuybrechts,. te Z andvoort, in 1 uur 1 min. 20 sec. VI. Onderlinge wedstrijd voor 12-v o ets-j o 1 len, gestuurd door daiae3, om bekers van de Haar lemsche Jachtclub en herinneriugsbe- kertjea voor de bemanniug der in de- zon wedstrijd winnende vaartuigen: le prijs „Nelly", van Mej. F. J. O z n g a, re Haarlem, in 45 min. 18 sec. 2e prijs „Geisha", van Mej. Rie Hin, te Haarlem, in 45 min. 23 seo. Gedurende dezen laatsben wedstrijd braken plotse li hg do wolken on kwam de zon te voorschijn, dus kouden de organisators van deze wedstrijden zeg gen „Eind goed, al goed". Te nalf vijf waren de wedstrijden afgeloojien. De heer F. J. Bernhard had de vriendelijkheid, ons in zijn „Sarita II" een eindweegs terug te varen, wat nog een genoeglijk tochtje was en waarvoor wij hem dankbaar zijn. Zondagavond 8 uur had iu een der zalen van café Brinkmann de prijsuit reiking plaate. En niermede behooren de wedstrij den van de Haarlemsche Jachtclub al weer tob het verleden. Voetbal VR1ENDSCH. WEDSTRIJD. H, F. C.—Hermes 3—0. Er is, het slechte weer in aanmer king genomen, nog al tamelijk veel publiek aanwezig, als scheidsrechter Davidson de elftallen in het veld laat verschijnen. De partijen stellen zich als volgt op: Hermes: H. Offerman, J. Vuyl- steke, Nooteboom, Vischer, Sclicffers, .lansen, Blaisso, Vos, v. Put, Noote boom en C. Vischer, waartegenover H. F. C. de volgende spelers: Sype- sieyn, Oei, Kervel, de Jong, Venvey, FranckeD, Cohen Tervaert, Seig- nette, Sypesteyn, Sigmond, J. Franc ken. Hermes wint den toss, zoodut Sy pesteyn het seizoen opent met den bal aan het rollen te brengen. Seig- nelte bemachtigt den bal, passeert handig eenige spelers en besluit ziju rush met een zacht schot in de han den van den Hermes-keeper. H. F. C. is sterker en de Hermes-achterhoe- de wordt dan ook geducht, aan den tand gevoeld. Doch deze, mei Vuyl- slelce aan het hoofd, weert zich ge ducht. Toch is het te zien, dat sco ren niet kan uitblijven en na een half uur weet Sypesteyn dan ook, als hij den bal mooi door Seignette toege- kopt krijgt, Offerman te passeeren. Het veld is ondertusschen vrij glad geworden en om beurten wordt er door de spelers nogal eens gemist, daar zij op het kritieke moment uit glijden. Dc Hermes-uitvallen worden gemakkelijk door de H. F. C.-ach terhoede gebroken. Rust treedt in met 10 voor H. F. C. Er wordt di rect gekeerd en thans is het Hermes dat eenige minuten geducht aapvalt, doch Sypbsteyn is op zijn post en stopt op verdienstelijke wijze eenige harde schoten. Sigmond in de H. F. C.-voorhoede is de man en hij weet dan ook met een fraai schot het twee- do doelpunt voor H. F. C. te maken uit een fraaien voorzet van rechts. De rechtsbinnen van Hermes lost vlak daarop van verren afstand een fraai hard schot op doel, hetgeen echter juist naast gaat. Het is den spelers aan te zien dat dat zij nog niet veel ge oefend hebben, daar bij enkelen reeds teekonen van vermoeidheid te bespeu ren valt Als do Hermes-keeper eens een hard schot van Sypesleyn tot corner verwerkt, schijnt hij zijn pols bezeerd te hebben, daar hij voor eenige minuten het veld verlaat. Vuyisteke neemt zijn plaats onder de lat in en wordt heloa3 direct met een hoog schot door Cohen Tervaert ge passeerd. 0. i. word dit doelpunt in buitenspel-positie gemaakt. Aan weerskauten wordt het spel door buitenspel nogal eens onderbroken. Offerman is ondertusschen zijn plaats in het doel weer gaan innemen en krijgt weer volop werk. De spelers maken zich niet druk meer, vooral daar er zeer gemoedelijk en vriend schappelijk gespeeld wordt en als er ten slotte eenige corners zonder re sultaat genomen zijn, kondigt Da vidson het einde aan en heeft H. F. C. eene volkomen verdiende 30- overwinning op de Schiedammers be haald. Over het spel zelf valt nog niet veel te zeggen, er werd bij tijden aardig en bij tijden minder goed spel vertoond. Hermes viel o\%r het ulgemeen nogal mee, alhoewel de achterhoede stukken beter spel te zien gaf dan de voorhoede. Bij H. F. C. blonk niemand uit en speelde ook niemand bepaald slecht. A.s. Zondag tegen Hercules hopen we het eerste elftal compleet op waardige' wijzé het seizoen to zien openen. HAARLEM—QUICK (Den Haag). Daar slechte twee Haagsche spe lers naar Haarlem waren gekomeD, kon bovengenoemde vriendschappe lijke wedstrijd niet doorgaan. H. F. C. Zaterdaj j.l. hield de H. F. C. bane jaarlijkaohe algemeene vergadering in café Brinkmann. In grooten getale w aren do leden gekomen Na een ope ningsrede vau den voorzitter werden door don secretaris op uitvoerige wijze de gebeurtenissen van het afgoloopen seizoen in het jaarverslag nogmaals doorloopen. Luid applaus beloonde z'n werk Hierna gaf de penningmeester een overzicht van den financieelen toestand, welke zieer bevredigend was. Ook hij verwierf een dankbaar ap plaus. Van liet aftredende bestuur stelde' alleen da heer P. H. Kaars Si> pesteyn zich niet herkiesbaar. Voor heb komend seizoen werd nu het vol gend bestuur gekozen K. I.otsy, voorzitter J. Laan, vice-voorzitter Jhr. Mollérus, secretaris H. Seignet te, penningmeesterG. H. Kaars Sij- pesteyn, Mr F. Davidson. I.. Bijvoet, secretarissen. Na uog énkele besprekingen van huishoudelijken aard word circa 10 uur de vergadering gesloten. Haarlemsche Voetbalbond. le Klasse A: V. V. H,11. F. C. III (3-2). De ze wedstrijd neemt onder een hevige regenbui een aanvang. V. V. II. mist haar keeper van He- tem. Vring blijkt echter een uitste kend plaatsvervanger te zijn. H. F. C. is al dadelijk sterker en bedreigt het doel van V. V. H. De achterhoede weet echter ieder gevaar af lo wen den. Met gelijk spel (0—0) wordt ge draaid. Scheidsrechter en beide aanvoer ders confereeren over het staken van den wedstrijd, daar het nog steeds regent. Besloten wordt om verder te spelen. H. F. C. zet thans alles op het spel om te scoren. Spoedig gelukt dit haar thans. Een schob van link3 raakt Vring nog even aan, maar de bal gaat via deu paal4 in het doel. Even later volgt no. 2'voor H. F. C. De V. V. II.-voorhoede komt thans los. Bakker speelt een uitstekenden wedstrijd. Deze speler bezorgt zijn vereeniging het eerste doelpuut. Even later zorgt Klerk met een mooien schuiver voor het tweede doelpunt. Van Waveren raakt den bal bin nen het strafschopgebied met de hand aan. Vring houdt den bal echter uit het doel. Nog eenige corners worden op het V. V. II.-doel genomen, doch geheel V. V. H. verdedigt Einde komt met 2-2. HAARLEM III—SCHOTEN H. (1-3.) Beide elftallen komen op hun sterkst uit en dadelijk ontwikkelt zich een vlug spel. Na een kwartier weet Haarlem op eenigszins gelukkige wijze doorThem men te doelpunten. Schoten maakt evenwel spoedig gelijk, door een blunder van keeper Thomas. Even voor rust nemen de geel-zw. zelfs de leiding. Na rust is het spelpeil aanmerke lijk gedaald. Haarlem tracht gelijk te maken, doch de solide Schoten- aehterhoede weet van geen wijken. Onverwacht maakt de centervoor van Schoten handig een derde doel punt, waarmede het pleit beslist is. Schoten II wint welverdiend van de Roodbroeken. H. F. C. IV—KINHEIM II (0-0.) le Klasse B. Beide partijen wegen goed tegen elkaar op. De H. F. C.-middenvoor mist een mooie kans om te doel punten, terwijl kort daarna een pe nalty tegen Kinheim wordt over geschoten. Rust komt met 0—0. Ook na rust zijn de achterhoeden de vooi'hoeden dc baas. Het H. F. C.- doel beleeft een zeer benauwd oogenblik als tot drie maal de bal ln het verlaten doel geschoten wordt, maar juist bijtijds werd tel kens gered. Het einde kwam met onverander- den stand 0—0, welke de verhouding goed weergeeft. le Klasse B. HAARLEM IV-V. S. V. II (&-0.) Een spel van kat en muis. V. S. V. verschijnt maar met 8 man, waarvan eenigen in burger. Voor rust doelpunt Haarlem 3 maal. Na rust voert zij de score met regelma tige tusschenpoozen op tot 8—0, waarmede het einde aanbreekt. H .F. C. V-D. I. 0. 2e klasse A. Daar het matchveld van H. F. C. gespaard moest worden voor den wedstrijd Yan het eerste elftal "tegen Hennes, kon deze wedstrijd niet doorgaan en werd hij du9 uitge steld. H. F. C. VI—D. L 0. II. (1—0 gestaakt), 3e klasse. De Jeugdige blauwwitten zijn over wegend sterker. Juiel als zij gedoel punt hebben, besluit de scheids rechter met het oog op den regen, te staken. Korfbal Al weet regen. De tweede thuis wedstrijd van Haarlem ie wegens den aanhoudenden regen uitgesteld. Wel waren er spelers van D. E. V. maar men achtte het beter, niet te spelen, ofschoon het veld bespeel baar was. E«n vljf-on-zeventlg-jarlg». Er is weer een jubileerende 'ver eeniging in onze veste: thans de af- deeling Haarlem van de „Nederland- sclie Vereeniging tol Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken", die dezer dagen den dag herdenkt, waarop zij vóór o jaar door Dr. W. Egeling, met medewerking van Ds. F. C. Hin- iopen en de heeren J. van Geuns, Korthals en Millies werd gesticht. Dr. Egeling was de eerste voorzitter, de andere heeren waren onderscheiden lijk de eerste vice-voorzitter, secreta ris, penningmeester en het eerste be stuurslid. Bekende voorzitters zijn verder nog geweest D3. M. N. J. Moltzer, Ds. B. ter Haar Romeny, Dr. D. Lubach, de heeren H. Zeeman en C. J. Brulel de la Rivière en uit lateren tijd de heeren P. Crama, L. van der Have en K. Taekeraa. Thans bekleedt de heer M. A. Reinalda de functie van voorzitter. 't Was onder leiding van den heer W. I.. Schram van 1880 tot 1903 bestuurslid dat, met medewerking van de heeren T. Vallentgoed en P. H. Velthuysen na jaren van strijd, in 1899 de overgang van de vereeni ging plaats had naar de geheel ont houders-richting. Want het mag hier wel eens herinnerd worden gedurende den eersten tijd van haar bestaan had de vereeniging een geheel ander karak ter dan tegenwoordig: toen was zij een matigheidsgenootschap, dat zich ook op philantropiscli gebied, vooral op dat der werkverschaffing, bewoog en toen dan ook heette: „Nederland- sche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank". Tegen het bier gebruik b.v. kantte de vereeniging zich toen nog niet, zelfs werd steun verleend aan bierhuizen, in de hoop dat het bier de jenever zou verdrin gen. In dien tijd werden ook door de vereeniging gelden verzameld voor de bestrating van den Dreef, onder voor waarde dat de werklieden tijdens het uitvoeren van dat werk geen je never zouden krijgen. Omstreeks het jaar 1860 was de Doelen het vergaderlokaal, een dertig jaar later werd, onder voorzitter schap van den heer Brutel de la Ri vière, dikwijls vergaderd in i Visclihuisje aan de Groote Markt. In 't jaar 1875 werd de heer A van der Voort Jr. (later en nog meer bekend als A. van der Voort Azn.) be stuurslid. Na de naams- en karakter verandering van de vereeniging heeft dit bestuurslid zich bij den Volksbond die steeds een matigheidsgenootschap is geweest, aangesloten. In 1900 ongeveer vond een kente ring plaats: toen begonnen in de ver eeniging op den voorgrond te treden de raadsleden F. W. N. Hugenholtz, L. Modoo en de GrooL Van toen af ging men de sociaal-democratische richting uit; sedert 1901 wordt b.v. geregeld deelgenomen aan de 1 Mei- betooging. Toch meene men niet, aldus deel de men ons mee, dat de ver eeniging een specifiek sociaal-demo cratisch genootschap is: zij is volko men neutraal, zoowel op godsdienstig als maatschappelijk -gebied, maar zij heeft vooral daarom zooveel aanhang gekregen'in de kringen van de mo derne arbeidersbeweging, omdat zij ijvert voor sociale hervormingen (ver korting van arbeidsduur, betere wo ningtoestanden enz.), daar zij in de verbetering der maatschappelijke toe standen een beter middel ziet tot be sbrijding van het alcoholisme dan in het z.g. „reddingswerk". Sedert eenige jaren neemt de ver eeniging ook deel aan den reclassee- ringsarbeid ('t verleenen van steun aan ontslagen gevangenen, aan voor waardelijk veroordeelden enz.); uit den 3ard der zaak blijkt van dezen arbeid naar buiten niets. De tijdsomstandigheden hebben na tuurlijk ook deze „jubilaresse" niet ongemoeid gelaten: in 1914 bedankten vele leden, maar dat verlies is geluk kig thans weer ingehaald. De samenwerking met de zuster- vereenlgingen hier ter stede is steeds van den meest aangenamen aard ge weest r-n het tegenwoordige bestuur is duar dan ook zeer dankbaar voor. Twee onderafdeelingen van de ver eeniging zijn: de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" en de „Adspiranten- club", die, onder leiding van den heer C. F. Kruvff, jongelieden van 15 tot 18 jaar inwijdt in de beginselen van de drankbestrijding. Op Zaterdag en Zoodag, 28 en 29 September. wordt het 75-jarig be staan der afdeeling Haarlem van het genootschap, welks lotgevallen wij hier kortelijks beschreven hebben, feestelijk herdacht Wenschen wij de vijf-en-zeventig- jarige moed, kracht en „gezondheid", om nog jaren lang met haar nuttigen arbeid ie kunnen voortgaan! VALSCHB SUIKERBON. Opge spoord is vrouw W„ Wijde Appelaar- steeg, die door middel van een val schen suikerbon suiker probeerde te krijgen. Opening „de Faam". Met veel bewondering hebben de Haarlemmers in de Lange Veerstraat bij de Anegung een nieuw gebouw zien verrijzen, waar tal van jaren het confectie eri manufacturenmuga- zijn „de Faam" gevestigd was. Ce- lijk de Phoenix, die na elke verbran ding weder schooner te voorschijn treedt, zoo is ook na afbraak van het oude gebouw een fraaier, grooter, van witte steen opgetrokken maga zijn „de Faam herrezen, dat een sie raad van onze stad iB. Niet alleen het uitwendige van het gebouw trekt de aandacht, ook het inwendige met zijn lichte beschildering, 'fraaie parket vloeren, eikenhouten vitrines en kas ten, met zijn gekleurde glazen koe pel, waardoor een zee van licht bin nenstroomt, doet den bezoekers aan genaam aan en doet zien dat kosten nocli moeite gespaard zijn om het de clientèle makkelijk en aangenaam te maken. De benedenafdeeling is ingericht voor confectie, eene ruime sorteering heeren- en kinderkleeding zagen we er. De bezoekers kunnen hier in deze tijden van schaarsclite nog ruim hun keuze vinden, ook Yan die artikelen die noodig zijn om de kleeding te voltooien, zooals boorden, manchet ten, overhemden, dassen, sokken, wandelstokken, enz. zijn daar ver krijgbaar. In het achterste gedeelte van deze beneden-étage bevinden zich twee kantoorlokalen, expeditielokaal, toilet enz. Een zeer gemakkelijke kruist rap, met dikke loopers, voert naar de tweede verdieping, waar de afdeeling dames- en heerenkleeding naar maat is gevestigd. Ook daar is de keuze in zwarte en gekleurde stof fen zeer groot. Op deze étage bevin den zich, evenals op de benedenver dieping, paskamers; in het achterste gedeelte de snijkamer en kleermake rij. De derde en vierde verdieping zijn voor berg- en magazijnkamers inge richt, ook een gedeelte voor woning. De straat is door dit gebouw een nieuw fraai gebouw rijker geworden. De straat heeft ook een verbetering ondergaan, daar liet gebouw, door verlegging der rooi lijn, van 0.60—1.60 Meter naar achte ren is geplaatst. Wanneer binnenkort het hoekhuis, dat ook door de N. V. Schlatmann's Confectie- en Munufu> turenhandel ,,de Faam" gekocht is onder sloopershanden valt, zul «n zeer gevaarlijke hoek verdwijnen en de smalle toegang naar het Spaarne ln een breeden verkeersweg zijn her schapen, dat zoowel „De Faam" als het publiek ten goede zal komen. Het fraaie gebouw met zijn centra le verwarming wordt des avonds schitterend verlicht door honderden electrische lampen. De uitvoerder der installatie, de heer M. J. Lomaus, heeft alle eer van zijn werk. Het schilderwerk werd verricht door deu heer J. Tromp, de aannemers waren de heeren Philips en Schiphorst Za terdag om 3 uur is het gebouw ge opend en velen zullen zeker spoedig eens een kijkje gaan nemen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Ra'ad der gemeente Haar lem op Woensdag 18 September 1918, des namiddags ten 1V4 ure, in de Statenzaal (Prinsenhofj. £»e volgende zaken zullen aan do orde worden gesteld: 1. Mededeellugen en ingekomen stukken. Verzoekschrift eervol ont slag onderwijzer Opleidingsschool voor jongens. Id. id. leeraar ge schiedenis gemeentelijke cursus tot opleiding van hoofdonderwijzeres sen). 2. Voorstel B. en W. goedkeu ring begrooting dienst 1919 St Eli sabeth's of Groote Gasthuis. 3. Id. id. goedkeuring begrooting dienst 1919 Burgerlijk Armbestuur. 4. Idem id. rekening 1917 ld. id. 5. Id. id. vaststelling nieuwe verordening hef fing hondenbelasting. 6. ld. ld. inza ke verzekering van de gemeente te gen schade, ontstaan door oneerlijke handelingen van ambtenaren. 7. Id. id. nadere regeling belooning perso neel Buitengewone school lager on derwijs. 8. Id. ld. toekenning subsidie door r. DE SINCLAIR, 45) En hij zat nog nauwelijks of het blad met glazen champagne zakte voor zijn aangezicht; hij aanvaardde zonder aarzeling en als Knol hem toe dronk, nam hij een forsche teug. Hij herkende den smaak. Knol liet mimitjes aanrukken, ln buitensporigen overvloed, goud ge lalde tafeltjes met bronzen vogelmo- fcievcn ingelegd; ieder kreeg er ten voor zich; de knecht zette er kristal len bordjes op, presenteerde zilveien vorkjes uit een blauwzijden étui, kwam dan rond met soezen en taart jes en geconfijte vruchten. Toen verschenen de Dubour's, eta- en plechtig, doch bij 't ondertre den lichtelijk verbijsterd. Knol, die steeds beter op zijn ge mak raakte, al naarmate zijn gasten niet meer smaak hapten van de lek kernijen en dronken van zijn cham schudde hem joviaal lacherig hnnd, trouwens, Dubour was im „niks", precies eender als Knol zelf, cn Dubour en Tiele zaten aan ook geen vijf minuten later, net als de anderen met een boordevol glas champagne en een taartje en gecon fijte vruchten voor zich op het goud- gelakte mimitje, in den kring. Het discours vlotte nu wel; cr kwam zelfs iets ongewoon druks en leven digs in de gesprekken; het was de reactie op de gedrukte plichtmatig heid, waarmee ieder aanvankelijk naar den StruyBenhof was getogen, waar ze immers toch allen een stuk gingen offeren van hun traditioneelen familietrots; de situatie was zoo on gewoon, dat bijna knus, gezamen lijk zitten eten en drinken om den haard in de ridderzaal van den zoo verguisden Knol: wellicht was het ook oen beetje door den opwekkenden in vloed van den champagn.e de toon werd losser de neiging om vriendelijk to zijn jegens de Knollen, grooter; ae accentueering der betuigingen van welwillendheid warmer. Wat een vreeselijk leuk vuurtje ls dat! zei Fientje die den champagne heel lekker vond en een gilletje gaf, toen de knecht haar leeg glas weer geheel vulde. 't Ber.ne geen echte vl&mmel rel mevrouw Knol. Nee, kijk maarl sprak haar man grinnekend en hij stak zijn hand in de lekkende longen. Dat gaf een consternatie yan La- wondering. „Mucïus Scacvola!" riep Dubour Fientje moest zich overtuigen, knielde bij den haard, stak haai hand uit. 't Waait er in! riep ze. Hoe verschrikkelijk aardig! Fientje zoo moet je blijveu zittendat gebaar flatteert je! zei Hedenburg. Ze deed het. Wacht! riep Knol, 'k zal 't de juffrouw makkelijk maken en hij stond op en sleepte een laag stoeltje aan, dat hij voor den haard zette. Fientje ging er inderdaad op zitten en Knol verzette haar mimitje en reikte haar den champagne toe. Een houding om een toast te I slaan, lachte Tiele. Nou, op jullie gezondheid! riep Fientje, haar glas opheffend- Ze deden haar allen bescheid. De knecht schoot toe, vulde de glazen, scheen doof voor- de meest pertinente afwijzingen der dames. Knol presenteerde sigaren. Ja, sprak Lydia, de heeren hebben altijd iets voor boven de da mes; waar is nu onze compensatie voor dat gerook? Ohier! riep Knol, slga retten! Er ging een gelach. 't Is toch zonde Knol denk er 'n beetje om! zet mevrouw Knol, verschrikt en vermanend. O, mevrouw! riep barones van Hedenburg, de tegenwoordige da mes rooken dikwijls sigaretten! Knol hield haar dadelijk de doos voor; ze bloosde wat, maar nam cr een. Hoe durf je! riep Treesje. Ik durf ook! riep Fientje. Toen wilde Tiele ook wel eens pro- beeren en eenige oogenblikken later zaten al de dames, behalve mevrouw Knol, met een brandende sigaret in hun mond. Verrukkelijke geconfijte vruch ten zijn dat, sprak Tiele, genietend van haar laatste stukje geglaceerde meloeu. Mevrouw Knol zag om naar den knecht, wilde opstaan: want dc knecht was weggegaan. Doch Fientje vatte de bedoeling, vloog op van haar stoeltje voor den haard. O mevrouw, mag ik presentec- ren? en 'n oogenblik later ging ze rond met de Bchool, de sigaret In haar mond. Knol ging nu zelf inschenken, maar Rentman nam hem de flesch uit de handen. Laat mij daar nu eens voor zor gen! Doch er ging een koor van protes ten op bij de dames. Nee nu heusch niot meer 't ylieat zoo naar m'h hoofdik kan er niet tegen Och kom! riep Knol, 7.00'n on- noozel glaasje sjampiet en alB de an dere heeren hem bijvielen, aanvaard den ze onder protest nog één halfje, een slordig groot halfje, dat Rent- man ingoot met royale schenkh'and. Knol, die weer was gaan zitten, ge noot. Daar had-ie ze nou allemaal bij mekaar in zijn huis, op zijn stoo len en ze dronken zijn sjnmpie en rookten zijn sigaren en aten zijn lek kernijen eri hadden 'n plezier van je welste. Hoort ze es lachen! En ze wa ren binnen gekomen met gezichten als zure appels, alleen zijn vrouw zat er Lij as dooie Lotje. Die wou nooit wat drinken. Dat sting nle voor 'n dame. Nou zag ze 't. Dat wazze nou echte dames en die spogen d'r, ver dikke toch niet in en ze rookten as. marrejonlers. 't Zou hier een heerlijke dans zaal zijn! sprak Tiele- Ja, daar ginds de muziek, zei Lydia. Muziek? riep Knol. Dat kanne me hebben, en hij liep naar den vleu gel toe. Vroolijk of sjagrijnig? vroeg hij. Vroolijk! riep Rentrnan. Leve de vroolijkheid! en hij hief zijn glas op. Prroosst! deed Fientje bescheid. Ineens tinkte de ragtime melodie van The Mississippi, zijn prettige ca Uilvoerenii Comité Nationaal con gres voor vakonderwijs. 9. Id. id. inzake verhuring gebouw van ds' Hoofdwacht aan de Gr. Markt. 10. Id. id. overschrijving huur tuingrond Schotersingel. 11. Id. id. overschrij ving huuf grond Spaarne. 12. ld. ld. overdracht grond aan Coöp. Bouwver eeniging „Eigen Haard". 13. Id. id. vaststelling nieuw werkliedenregie. ment li Id. id. schadevergoeding aan aannemers onderhoudswerken. 15. Aanbeveling Coll. Curatoren, be noeming tijdelijk leeraar geschiede nis en aardrijkskunde gymnasium. 16. Voorstel B: en W. benoeming en' herbenoeming tijdelijke leeruren H. B. S. 5-j. c. 17. Id. id. id. tijdelijk leeraar 8 liatsinrichting H. 'B. S. met 8 j. c. en daaraan verbonden Hoogere Handelsschool met 2 i. c. 18. Id. id. id. 3 leeraren boekhou den en handelsrekenen en Engelsch Avondschool voor handelsonderwijs.. 19. Id. id. ld. 2 tijdelijke leeraren wiskunde en sterkteleer Burger avondschool. 20. Voordracht id. id. 2 onderwijzers herhalingsschool no. 2. V«lksv«orsteiilns9B ln don Stadsschouwburg. Men schrijft ons: Zooals men weet, zullen in dit seizoen ook eenige volksvoorstellin gen in onzen Stadsschouwburg wor den gegeven. Deze volksvoorstellin gen zulten ln niets achterstaan bij de gewone voorstellingen. De meest bekende gezelschappen zullen wor den uitgenoodlgd en bij de keuze der stukken zal steeds van de gedachte worden uitgegaan, dat op de volks voorstellingen in de eerste plaats werkelijk goede kunst dient te wor den gegeven. De besturen van arbeidc-rsyereenl- gingen en andere vereenlgingen, die vermeenen ,<Iat hunne leden in aan merking komen voor het bezoeken der volksvoorstellingen, worden ult- genoodigd de namen hunner vereent, gingen vóór September ter ken nis te brengen van den secretaris der commissie. De leden dezer vereenlgingen heb ben tot een nader te bepalen aan tal waarschijnlijk 75 procent op vertoon van hun lidmaatschaps- bewijs, tot 1 dag voor de volksvoor stelling recht van voorkeur tot aan koop van Iwee kaarten. De restae- rende kaarten zullen op den dag der voorstelling voor niet-leden van (bedooldo vereenlgingen verkrijg baar worden gesteld. Do bedoeling van dezen maatregel is om do volksvoorstellingen in de eerste plaats open te stellen voor hen, die daarvoor in aanmerking komen, dus voor arbeiders en voor dat ge deelte van het publiek, dat finan cieel niet in staat is de gewone voorstellingen te bezoeken. De prijzen der plaatsen zijn daar om zoo laag mogelijk gesteld en wel op 75 cents, 50 cents en 25 cents. In deze prijzen is alles Inbegrepen. WORTELEN GESTROOPT. Door de politie zijn aangehouden A. R. en W. van L., Taipenstraat, terzake strooperij van wortelen van een land aan de Munterslaan. De wortelen zijn in beslag genomen. HAVERSTltOOBALLETJES. Vrij dagavond hebben oenigo personen zich door een gebroken ruit toegang verschaft tot het pakhuis van K. van E.aan het Spaarne. Daar ze gestoord werden in hun aangename bezigheid van balletjes-stelen, hebben »e de vlucht genomen. Er wordt niets ver-, mist. .AANGEHOUDEN. Als de daden van den diefstal van ijzeren hakbe- schermers ten nadee'e van P G„ zijn aangehouden A. A. D. v. d. II., Spaan- sche Vaarts.tr a atC. H. en B. W. bei den Dr. Leydsstraat. allen to Scho- ten. De hakbeechermers. wolki» bij 3 verschil lende personen verkucht, wa ren, zijn opgespoord. Door ae nacbtrecherche zijn 3 bekende inbrekers, die op straat rond zwierven, aan het- bureau gebracht- Bij fooilleering bleek niets verdachte, zoodat ze weer op vrije voeten gesteld werden. PROCES-VERBAAL. Door de dia tributie-pok tie is proces-verifaal op gemaakt tegen J. D. W„ winkelier. Koningstraat, wegens het frauduleus vervoeren van boter tegen W. F R.» vrachtrijder te Hoofddorp terzake het frauduleus vervoeren vau meel en erwten tegen J. v. d. S.. tapper. Kleine Houtstraat terzako het aanwezig hebben van ongekeurd vleeech en tegen J. D„ melkbezorger. Biilitonst-raat, Schoten. terzake frauduleus vervoeren vau kaas. 4 1/2 K.G. boter. 2 H.L. groene erw ten. 2 halen meel, 25 K.G. vleeeoh en 3 Goudsche kazen zijn in beslag geno men. dans door de zaal. Ken ik!riep mevrouw van He denburg. Hemel, dut is dat ding... en ineens zong ze zacht met een hooge stem 't mee. On the Mississippi Darkies all go dippie When they hear a Little bit of ragtime melody It seems I hear them singing. Tiera tiera springing! viel Knol in, terwijl bij een bokkesprong maak- On the Mississippi, on the Mississippi! zongen ineens verscheidene stemmen én mevrouw van Hedenburg haalde hoog boven een yerward koor uit: That's where I was born! 'n Verbazend aardig ding! riep Dubour, die applaudisseerde. Ontzettend leuk! zei Tiele. Je wordt er schor van! lachte Rentman, die zich weer in liet tellen- ken door den teruggekomen knecht M n hemel kijk daar es! riep hij uit, en hij wees op Fientje en Lydia, die op de maat der nog doorgaande melodie aan 't andere eind van de zaal een soort menuet dansten. (Werdt terrolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5