Waarschuwing Tleesehdistribntle Steuncomité Haarlem Distributiebedrijf Agenda idvertGitlën te Ziidvoort OM ONS HEEN Stadsnieuws Arr. Rechtbank Dit ds Omstreken Crislsinllehtlngsn. 36e Jaargang Ho. 10831 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1918 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaatsing van advcrtentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad ia uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpe* in den omtrek wear een Agent ge vestigd le (kom der gemeente) i 1.95. Franco per poet door Nederland f 2.30. Alzonderüjke nummers f 0.15. GeïlluBtr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51*. Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en iraneo per poet f 0.59. Ultgavo der N. V. Laurens Ooater, Dlreoteur J. C. PKEREEOCfd, Teletcoa S08E ADVERTENTIESVan 1-6 regels fi.—; iedere regol meor 20 Cta. Reclames 40 Cta. per regel. Tijdelijk oorlogstoet-lag 20 piocent. Bij aboouemenl aamsienlijk rabat. Tienstuiverc-advertentien van Vraag en Aanbod vanl5 regels 50 Cte. per plaatsing, elke regel meer 12'/» CU. a contant, buiten bet Arroodieaamentdubbole prijs Advertenlicn Luiten bet Arrondissement 25 cte. per tegel. Reclames 50 cta. per regel. Directie c« AdministratieCreole HouteU-cat 88. Teleleenn. der Scdectie 6C0 es der Administratie 784 EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING. De Directeur van het Gemeeatelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter keHnis, dat verkrijgbaar wordt gesteld Aardappelen. Op bon No. 8 der aardappelkaert met ingang van Vrijdag 20 Sep tember 2 K G. Klelairdaprslen tegen den prijs van 91/, cent per K.G. Bob 7 dezer kaart is ia 19 September niet meer geldig. Spekbokking. Vrijdag a.s. van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. in de Gemeentelijke Vischhal (zonder bon) prima kwaliteit Spekbokking tegen den prijs van 17 cent per stuk. Gort. Op bon No. A 71, vanat21 Sep tember tot en met 27 September 1 öks Gort. Na 27 September is deze bon niet meer geldig. Regeeringsvisch. Vrijdag a.s. van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon eon pand Vtsch op vertoon van vischkaart No. 1105111600 in d« Gemeentelijke Vischhal. Vischkaart No. 11601 12100, Pand, ingang Koningstraat. Veranderen soort van Boter. Vanaf Maandag 23 September tot en met Vrijdag 27 September a.s. bestaat nog gelegenheid ver andering te brengen in de soort van Boter, door verwisseling der voile boterkaarten. Op bovengenoemde dagen is het kantoor (KAMER No. 17) hiervoor geopend van 8 uur v.m. tot 2 uur n.m. Men wordt verzocht de Rent- ■oeneerüngskaart MEDE te brengen. De Directeur voornoemd! F. DE JONGE. HAARLER 2 ons rundriasseb Uit. vleesch kan worden besteld op VRIJDAG 20 SEPTEMBER van 8—12 en van 1W5 uur bij: L. MON- TAUBAN, P. Kieestraat 2; v. d. iVEEN, Ruysdaelstraat, DOORE- MAALEN, Korte Begijnestraat 7, F. BENRAADT, Snaarnwouderstraat; STOELMAN, SchagcheJstr.; NIEUW JAAR, Oranjeboomstraat; DE WOLF, Doelstraat; GEUKERS, Palmstraat 15. Dit vleesch kan worden gehaald op ZATERDAG 21 SEPTEMBER van 1—4 uur bij: ENGELENBERG, Zijl- Blraat 68; KOORN, Kruisweg, KAM- MEIJER, Ged. Oude Gracht 80; H. WECK, Kleine Houtstraat. Prijzen: Beafstoak en Haas f 1.50 per pond; Roastbeaf f 1.30 per pond. Lappen, gehakt en poulet f 1.10 per pond. Bestelloon f 0.07V6 per pond. Verkrijgbaar op bon No. 20 let ters M, N, O, P, R, S. T: I tni leur- se 1 oei bloelworit ot 2 ent boatdkaas. Deze artikelen kunnen worden be steld op VRIJDAG 20 SEPTEMBER van 812 en van VA5 uur bij: J. NV. DE GRAAF, Zijlstraat en VAN J.EEUWEN, Kleine Houtstraat. Be- stelloor- bedraagt 1% cent per ons. Deze artikelen kunnen worden ge haald of ZATERDAG 21 SEPTEM BER van 1—4 uur bij: D. HARTEL, Nassaustraat 5; MULLER, Groote Houtstraat 131. Bij de bestelling moeten bons wor sen medegebracht en het bestelde be taald. Aangeraden wordt te bestel len in den winkel zoo dicht mogelijk tij de woonplaats van den besteller, daar andera de bezorging 24 uur .Wordt vertraagd. De Directeur van het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau te Haar- D|m brengt ter kennis van H. H. winkeliers, die Regeeringsgoederen verkoopen, dat de door hen ontvan gen opplakbladen voor bons uitslui tend gebruikt mogen .worden voor hot opplakken der ontvangen bons; doelt dat het UITDRUKKELIJK VERBODEN is, deze bladeren voor ANDERE DOELEINDEN te bezi gen. Wanneer geconstateerd wordt, dat opplakbladen worden gebruikt voor pakpapier enz- zullen STREN GE MAATREGELEN niet uitblij ven. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HIEMSTEDE. Beschikbaar vaHaf Vrijdag 20 September op boa No. 55 1'/, ons kaas 20 -f Bon 56, 1 ons Gouda kaas (volvet) VRIJDAG 20 SEPTEMBER. Schouwburg Jansweg: Opv. van „Rooie Sien", 7 3/4 uur. Remonstrantsche kerk 8 uur: Kerk- concert Jacoba Repelaer van Driel, Anton Brands en J. H. Beaeelaar Jr. Hotel Den Hout: Avondconcert Schouwburg D* Kroon, Qroct» Markt, Blote. vooriteUlng. Apollo-Tbtatar, BarttlJorUstro*#» Blote, voorttelllng. Cinema-Palace: Groot* Hontotraata Bioac. voorttelllng. Kleine Vereenlglng, Kleine H»*- Mraat: Bioec. voorstelling. Bij dozen vestigen wg or de Goedkoops klompen Modedeeling, dat de maximum- prlfxen voor klompen als volgt zijn vastgesteld Mansklompen fl.40, Vrouwenklompen f 1.25aandacht op, dat «dvertsntign voor Jeugdige personen klompen f 0.95 Kinderenklompen f0.75 zoodat met ingang van haden de kooper hoogstens heeft bij tt passen resp. f 0.80, f 0.70, f 0.50, f 0.40. ]ons blad wordan aangenomen door 'oazen Agent, den heer K. ZWEMMER, KONINGSTRAAT te ZANDVOORT. DE ADMINISTRATIE. No. 2525 Nabetrachting van den Gemeenteraad Dc opmerking, in een vierster ln dn blad gemaakt, dat de agenda van de Raadsvergadering te lang was, is bewaarheid geworden. Omstreeks halfvijf werd de bijeenkomst geslo ten, maai" bet voornaamste punt, het niouwe werkliedenreglement, bleef buiten behandeling wegens de tal rijke amendementen. Hondenbelas ting en hoofdwacht gingen er glad jes door. Van 't laatste verwondert mij dat niet. Maar dat de verhoogde hondenbelasting in dit democratisch college zonder slag of stoot werd goedgekeurd, is toch verwonderlijk. Dat komt op een groote opruiming van honden neer en nog wel bij hen, die het minst tot betalen in staat zijn. Blijkbaar heeft de Raad dat nu niet ingezien; hij zal het binnenkort wel gewaar worden. En dan natuur lijk meteen, dat de fiscale waarde van het voorstel denkbeeldig is, want zelfs de strengste fiscus kan geen be lasting vorderen voor een hond, die niet meer bestaat Menigeen zal nu gedwongen wezen, zijn viervoetigen huisvriend naar de Phoenix te zen den. Zelfs wie geen honden houdt, zooals oudergeteekende kan zich toch wel voorstellen, hoe pijnlijk dat of fer dikwijls zijn zaL Het einde zal ook hier den last moeten dragen. Het besluit lijkt mij verre van gelukkig. Hier was nu een gelegenheid, om „den kleinen man" een dieiiEt te bewijzen en men neen die laten voorbijgaan. Soms is het in den Raad, alsol dergelijke practische politiek achterstaat bij de „groote lijnen van de theorie, wani legen "t verkoopen van grond aan de bouw- vereeniguig „Eigen llaard" werd wel degelijk oppositie gevoerd, op grond van het beginsel van de erfpacht. Ja- reu geleden is hiermee toch een proef genomen, ik meen op voorstel van Dr. Tjeenk Willink, maar de resulta ten waren weinig bemoedigend: de Raad keerde dus maar liever tot het oude stelsel van verkoop terug. Als de heer Poppe nu betoogt, dat inder tijd de proef niet goed genomen werd, dan moet hij dat ook aantoonen, door aan te wijzen waar de fout schuilde en, liefst bovendien, een ander stel sel aan de band doen, waarvan dan meer succes te wachten is. Dat het beginsel op een program ma staat zegt natuurlijk niets. Men kan zooveel op een programma zet ten. Vooral bij een zaak als deze, waarin geen politiek beginsel betrok ken is, is het noodig, zulk een denk beeld uit te werken en aan te toonen, dat liet voor de samenleving nuttig en noodig is. Eerst dan is er kans om er een meerderheid voor te vin den. Gelukkig voerde de Raad hier ten slotte toch practische politiek, want de heer Groenendaal trok zijn voor stel om de zaak aan te houden, in, zoodat de bouwvereeniging kan voort gaan. Iets anders is het, waarom in Haarlem toch nooit een afzonderlijk grondbedrijf gesticht wordt; vroeger heb ik wel gehoord, dat de gemeente daarvoor te weinig grond bezit. Is dit nu Waarlijk een krachtig mo tief? Als het grondbedrijf voorloopig niet uitgebreid kan zijn, laat het dan beperkt wezen. Voor een goed over zicht en voor de administratie is het wel degelijk van belang, de voorhan den gronden in een afzonderlijk be drijf onder le brengen en xuet het oog op de «bekomst, wanneer Haarlems grenzen verlegd zullen zijn, is het noodzakelijk. Als de heer Groenen daal daarover eena een motie indient, zonder er het beginsel van de erfpacht aan vast te koppelen, kan hij .wel succes hebben. De veertig pond vleesch, die aan het Restaurant Hriukmann zijn gegeven voor het diner van den Middenstands bond, hebben een uitvoerige discussie veroorzaakt. Verschillende sprekers waren van. meening, dat dit aan zie ken en zwakken üud moeten worden verstrekt; van de tafel van B. en \V. werd er op gewezen, dat voor dezen al gedaan wordt wat mogelijk is en dat de gemeente ook zorgen moet voor hare reputatie als gastvrouw. Voor algeraeene ronddeeling zou de hoeveelheid, zelfs op één letter, on voldoende zijn geweest De heer de Breuk vestigde er bo vendien nog de aandacht op, dat niet alleen de arbeiders, maar ook an dere ingezetenen geen vleesch krij gen. Dit is volkomen juist. Zeker, er zijn mepschen, die onzinnige prijzen betalen, om toch maar iederen dag een hapje vleesch te kunnen hebben; zij wagen daar niet alleen hun beurs, maar.ook hun gezondheid aan, want gekeurd is dat vleesch natuurlijk niet. Persoonlijk kap ik den heer de Breuk de baud reiken, want ik krijg ook geen vleesch. Juist vandaag wor den er in Heemstede vier koeien ge distribueerd en mijn gezin is mee van de gelukkigen. Natuurlijk verheugen we ons op 't ongewoon gerecht, maar zooveel ervaring heb ik nu wei opge daan, dat vleesch volstrekt geen on ontbeerlijk voedsel is. En wat het os- senvieeach van den Middenstands bond betreft, daarvan heeft waarlijk menigeen weinig plezier beleefd. Hei was veel te versch cn daardoor niet smakelijk. Beschouwen wij de zaak meer in 't algemeen, dan is het zeker afkeu renswaardig, dat in Haarlem (in Haarlem trouwens niet alléén) clandestien geslacht vleesch .wordt geleverd en dat er menschen zijn, ■«du- het voor grof geld koopen. Maar zit de fout niét dieper? Schuilt die niet in de ruwe manier, waarop men uit Den Haag aan de slagers het bestaan totaal onmogelijk heet; gemaakt? Was 't niet te voorzien, dat sommige men schen, die waarlijk ook geen rijk aards zijn en van den verkoop van een busje chocolade of een pondje visch of een potje jam niet kunnen leven, een middel m o o s t e n zoe ken om althans in 't leven te blijven? Dat is de aanleiding van zooveel clandestien slachten. Ons ongelukki ge distributie-stelsel, soms te streng, dan weer le slup, vaak onpracuscn, heeft daaraan veel schuld. De Raadsvergadering van Woens dag had een zeer belangstellenden toehoorder, die toch niet in 't oog liep, omdat hij zich achter de tribune verscholen liield de heer Nagtzaam. Hij is blijkbaar nog niet zoover her steld, dat hij op zijn gewone plaats, in den Raad,, durfde gaan zitten. Officieel present zijn en dan niet aan de discussies meedoen zou hem zeker piel mogelijk geweest zijnj daarom hield hij zich achteraf. Naar mij mee gedeeld wordt, hoopt hij de begroo ting mee te maken. Moge zijn ge zondheid hem daartoe in staat Btel- len, zonder dat hij (deze goed be doelde vermaning zij mij vergeven) daardoor een onvoorzichtigheid be gaat. En hiermee zou de nabetrachtings- stof verbruikt zijn, wanneer in den Raad niet een nieuwigheid was ver schenen. Waterglazen namelijk met het Ilaarlemsche wapen. Ze zien er keurig uit en ons reine duinwater zal er nog te lekkerder om smaken, op frissche lucht na het eenige arti kel, dat nog niet .wordt gedistri bueerd. i Nu ook nog een wapen op het re ceptenpapiertje, waarmee het duin water tegen stof beschut wordt en een wapen op de stoelen en dan is de Haarlemsche Raad zeker voldoende „ge#apend". J. C. P. Tljdlngaaal vmn Ha«ri«m's Dagblad. In onze tijdingzaal, Groote Hout straat 93, zijn heden o.m. tentoon gesteld foto's van de opening der Staten-Generaal door H. M. en van de Bondsvergadering van den Nederl. Bond van Kruideniers. Da opantag van dan Stads» schouwburg. Ter gelegenheid van de opening van den Stadsschouwburg op. het .Wilsonsplein, hebben we in onze tijdingzaal, Groote Houtstraat -93, ruim 100 portretten tentoongesteld san onze tooneel- en opera-artiaten. BEKROOND. Op de landbouw tentoonstelling te Alkmaar, be haalde de beer IL Rieppja, met 2 inzendingen raekonijnen een eereten en een derden prijs, PERSONALIA. Aan den vaandrig Weidema yan het 10e reg. inl. is met ingang van 25 Sept, a.s. een onafgeDroken bijzonder yerlof van maanden toe gekend. De aergeant-majoor-adnünistra- teur Lindeman, werkzaam bij bet ree. bat. F. wordt op 23 September a.s. weder teruggeplaatst bij bet 10e reg, inf. UITSPRAKEN. 8 maanden tuchtschool. IA. J. y. d. L, arbeider te Lisse, B. v. d. B., P. H., A, B., visch- knechten, allen te Umuiden, diefstal ieder 2 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. J. H. y. D., koopman te Haarlem, diefstal, 4 maanden gevangenis straf. J. B., zonder beroep, te Leiden, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. 8. 8., E. de J., kooplieden, te Haar lem, heling, vrijgesproken. F. H., veehouder, te Koudekerk, verboden uitvoer, f 15 boete of 10 de gen hechtenis. G. S., A. B., arbeiders te Amster dam, diefstal, de le 2 jaren voorw. gevangenisstraf, de 2e 2 maanden ge vangenisstraf. C. de W., werkman te Purmerend, diefstal, f 15 boete of 10 dagen hech tenis. H. v. 8. fabrieksarbeider te Wor- mer, diefstal, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. K., arbeider te Beverwijk, dief stal, f 8 boete of 3 dagen hechte nis. H. K., varensgezel te Volendam, diefBtai, .vrijgesproken. W. B., arbeider te Wijk aan Zee, diefstal, een maand gevangenis straf. A. J. v. R., werkman te Haarlem, diefstal. Een week gevangenisstraf. I. H, M-, huisvrouw van J. H., 2. M. T. huivrouw van B., 3. J. O., huisvrouw van M., 4. A. H. huisvr. van G.,- 5. M. Tb Z., bulsvrouw van W., 6. A. H. K. huisvrouw van 8., 7. J. de R., buisvrouw van O., 8. K. R., huisvrouw van S., 9. M. K. buisvrouw van B., 10. E. C. H, buis vrouw van v. d.W., 11. J. H. huis vrouw van K., 12. F .C. H., allen te Zaandam, diefstal, allen f 1 boete subs. 1 dag hechtenis, behalve de laatste f 1 boete subs. 1 week tucht school. Werklieden reglement. Verschillende raadsleden dienden op 't ontwerp-werkliedenreglement een groot aantal amendementen in. De leden Poppe, Koppen en Groe nendaal stellen onder meer voor om te bepalen, dat 't reglement „ook van toepassing ls op volwassen losse werklieden, tenzij uitdrukkelijk het tegendeel is bepaald". Verder om in art 9 te lezen, dat werklieden ver- licht zijn tijdelijk werkzaamheden i verrichten bij een anderen tak van dienst „mits niet bij werkstaking aan de gemeentebedrijven,- Voorts stellen zij voor om aan art 17 toe te voegen: „De werklieden aan wie eene aanstelling voor dag-, nacht- en Zondagsarbeid is uitge reikt, hebben gedurende een tijdperk van drie achtereenvolgende weken geen langer en werktijd dan 144 uren. Aan alle werklieden wordt één rustdag per week toegekend." Dan om aan art. 21 toe te voegen: „Aan de werklieden wordt per jaar ten hoogste vier vrije dagen met be houd van loon verleend voor het bezoeken der algeineene vergade ring hunner landelijke vakorganisa tie aJs afgevaardigde hunner afdee- ling". Vervolgens om aangaande de sa menstelling van T scheidsgerecht te bepalen: „De helft van bet aantal le den en hunne plaatsvervangers even als de secretaris en diens plaatsver vanger worden benoemd door den ge meenteraad uit een voordracht van viar personen, opgemaakt door Bur gemeester en Wethouders. De tweede helft van bet aantal leden en hunne plaatsvervangers worden gekozen door de vaste werklieden in den zin van dit reglement". En eindelijk om een nieuw artikel in te lasschen, dat luidt: „Indien een werkman gekozen wordt tot lid van de Staten der provincie of in een door de Overheid ingestelde com missie, wordt hem de gelegenheid ge geven de vergaderingen dier colleges bij te wonen zonder dat eenige kor ting op zijn loon plaats heeft". Voorts dienden dezen leden nog een groot aantal kleinere amende menten In. De leden Visser, v .d. Veldt, Baas, v. d. Boogaard en Elffers stollen voor aan art 9 (de plicht om tijdelijk an dere werkzaamheden te verrichten) toe te voegen: „Wanneer werklieden in indirec- ten dienst der gemeente, wegenB con flict met hun particulieren patroon, den arbeid tijdelijk hebben neerge legd, kan aan de werklieden der ge meente alleen, indien zulks naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders gehoord de commissie van overleg, in het belang van de open bare veiligheid en gezondheid beslist noodzakelijk is, last gegeven worden dezen arbeid op te vutten". De leden v. d. Boogaard, Visser, Kuenen en Klein stellen voor om in art 14 (bepalende de loonsyerhoo- ging bij 't dienen van een aantal ja ren in dezelfde functie) te laten ver vallen „in diezelfde functie". De leden v. d. Veldt, Elffers, Vis ser, Klein, v. d. Bogaard en Kuenen stellen voor om ook voor de straf: „berisping met aanteekening daar van in het stamboek" beroep op T scheidsgerecht open te stellen. De leden Klein, Visser, Boos, Elf fers, v. d. Veldt en v. d. Bogaard stellen voor achter de bepaling in art 14 dat op Zondag 't normale loon met 100 wordt verhoogd te lezen: „met dien verstande, dat de betrok ken arbeider, ongeacht den volbrach ten diensttijd, in elk geval geacht zal worden ten minste gedurende 2 uur arbeid te hebben verricht". AANBESTEDING. - Donderdag morgen werd aan het gebouw van het Provinc. bestuur aanbesteed, vol gens bestek 147: het uitvoeren van baggerwerk in den Amstel onder de gemeente Watergraafsmeer. Raming f 3650. Eenige inschrijver B. W. .Vis ser, Amsterdam, voor f 4580. CSie varrohr Slademevin* do«. EL BLOEMENDAAL. Op een alhier Woensdagavond gehouden vergade ring van eenige ingezetenen, i6 opge richt een „Yereeuiging tot verkrij ging van volkstuintjes". Het doel dezer vereeniging is: 1. Het aan hare leden verschaffen van volkstuintjes. 2. Het geven van on derricht bij het bebouwen der tuin tjes. 3. Het koopen van meststoffen, zaden enz. voor de leden om deze zoo goedkoop mogelijk beschikbaar te stellen. Een voorloopig bestuur is gekozen bestaande uit de heeren: H. Hoekstra voorzitter, C. Molenaar, secretaris, H. Heitlager, penningmeester, J. .Ver meer, J. Ronnar. Binnenkort zal een openbare ver gadering gehouden worden waarin het doel nader zal uiteengezet .wor den. ZANDVOORT. Tempera tuur derzee. Temperatuur van het zeewater op heden: 61 gr. Fah. Blnnanlanri Vo»ds9lsohaarsoht« on ongeragcldhoden. Te Amsterdam. Naar aanleiding van de ongere geldheden te Amsterdam interpelleer de Woensdag de heer Van den Tem pel in den Amsterdamschen Raad. Spr. deed het denkbeeld aan do hand om 't publiek weg te spuiten. De voorzitter zeide in zijn ant woord, dat het voor hem vaststaat, datMaandagavond een bepaald opzet ln het spel is geweest om de politie met steen te gooien, want de straten zijn niot opgebroken geweest. Men had da steenen binnenshuis. In dór- gelijke gevallen was het niet anders mogelijk dan dat de politie van haar vuurwapenen gebruik maakt. Waren er Maandagavond huzaren geweest, dan zouden deze uii zelfverdediging hebben moeten schieten met de ka rabijnen naar de huizen, waaruit ge worpen werd. Spreker neemt volledig de verant woordelijkheid op zich van dc maat regelen van Maandag- en Dinsdag avond. Het is hoogst onverantwoor delijk, dat de ouders en verzorgers hun kinderen met hebben binnenge houden. Spreker betreurt diep wat gebeurd is, doch de politie kon Maan dagavond niet andere doen dan van haar vuurwapens gebruik maken. Over het gebeurde op Dinsdag avond heeft spreker nog geen volle dige rapporten. Een feit is, dat de militairen uit zelfverdediging hebben gehandeld, omdat zij met steenen werden geworpen. Na herhaalde Bommaties is er geschoten. De straat was dusdanig opgebroken, dat P. W. werd gewaarschuwd om de straal te herstellen. Ten aanzien van de ge wonde Einder en op Dinsdagavond, het waren jongens van 12 a 15 jaai, van wie hel zeer wel mogelijk is, dat zij meedoen aan plunderingen. Tegen „wegspuiten" bestaat het bezwaar, dat de slang bevestigd is aan een vast punt. Daarbij- komt de kans, dat de slangen worden stukge sneden. lntusschen zal spreker het denkbeeld opnieuw met den hoofd commissaris hespreken. De hoofdcommissaris en spr. brei> gan liefst zoo min mogelijk infante rie in het veld, met het oog op het wapen, dat zij gebruikt. Zij geeft de voorkeur aan cavalerie en mare chaussee, omdat dit meer effect heeft en een sahelwonde niet zoo gevaar lijk is als een schotwond. Er zijn hier in Amsterdam te weinig cavale rie en marechaussees. Bij het opper ste legerbestuur is daarvoor niet de noodige medewerking te vinden, met het oog op de defensie. Het optreden van de infanterie Dinsdagavond wa re dan wellicht voorkomen geweest. Het was Woensdagavond in Am sterdam vrij kalm. Alléén moest ca valerie, marechaussée en bereden politie eenige malen samenscholin gen uiteenjagen. In de Boomstraat liep het even spaak. Daar werd op ejen gegeven oogenhlik met steenen of bloempot ten naai- de huzaren gegooid, met het gevolg, dat een der paarden aan den kop getroffen werd. Een som matie om deuren en vensters te sluiten hielp niet; het publiek drong nog meer op en enkele projectielen werden opnieuw naar de ordebewa kers geslingerd. Deze maakten korte metten; vier- of vijfmaal werd mei scherp geschoten. Van slachtoffers is tot dusverre niets bekend. Uit Rotterdam. Het plunderen van bakkerswagens is in het iaatste etmaal zeer toege nomen aldus de N. R. Ct. in haar nummer van Woensdagavond. Het gaat niet meer om een paar broo- den, maar met tientallen worden ze door heele groepen mannen, vrou wen en kinderen weggehaald. Bij den winkelier J. van V. in de Frederik8traat eisclite een troep mannen en vrouwen brood zonder bon. Toen dit geweigerd werd, sloe- r: zij de winkelruit in en haalden brooden en een halve Goudschc- kaas weg. Uit een winkel in de Marnixstraat namen vrouwen 105 brooden weg, en in de Aert van Nesstraat 30 broo den uit een filiaal van de Cercs. Vier hectoliter aardappelen zijn door een opgewonden troep zonder bon of betaling weggehaald uit den winkel van den aardappelkoopman B. de B. op den Diergaardcsingel en van een wagen in de Lusthofstraat eveneens enkele hectoliters. Met Spoorwegongeluk. De dienst hervat. Nadat Woensdagmiddag de Raad van Toezicht op de Spoorwegen een onderzoek naar de brug en den weg over den dijk heeft ingesteld, is gis teren toestemming verleend om Donderdag den dienst Amsterdam—- Weesp over één spoor wederom te hervatten. Woensdag is, naar het Hbld. meldt, aan het terrein van het on geval een bezoek gebracht door de Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 14 September, bestaande uit de jheeren dr. C. Leiy, A. H. W. van der Vegt, H. P. Maas Geesïeranus, Van den Thoorn en Francois en door de leden van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, de heeren J. Schroeder van der Kolk en L, M, Barnet Lyon, jnet den technischen ambtenaar, den heer J. O. Panne- koek. Gedurende geruimen tijd hebben deze heeren een onderzoek inge steld naar den toestand van brug en weg. Koffie. Von 1 tot 15 October en van 16 tot 81 October mogen detaillisten, aan verbruikers leveren telkens een half ons koffie, pp bons 38 en 39.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1