Distributiebedrijf Agenda Stadsnieuws Rnbriefc voor Vragen Nieuwe uitgayen. Ilil He üiiiitrem Sport en Wedstrijden DE OORLOQ 30© Jsarganf? Mo. 10838 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1918 Tot de plaatsing van advcrtentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad i» uitsluitend gemacMisfd het Algemeen Binnen- en Buitenkmdsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Ageut ge vestigd ia (kom der gemeente) f 1.25. Frsnco per poet door Nederland f 2.Ï0. Afzonderlijke mmmers f 0.15. Geiliustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.515. Ceïllustr. Ztndagsblaci voor de cmstreken tu franco per post f 0.59. Uitgave der N. V. Leuren* «aster, Dire «tour J. C. PEEREBOOM, Teletae* JCCÉ ADVEETERTIFN: Ven 1—6 regels ï-iedere regel mees- 20 Cts. Reclames 40 Cts. per regeL Tijdelijk ooilogclt&l&g 20 pioccnt. Ei; abonnement aenutnlijk robot, liensiunere-aovtrtenljfcii van Vraag en'Aanbod van 1—5 regel; 50 Cts. per plaatsing, elke regeimeer l2'/tC.lt>. a content. Buiten Let AiToaaiiseccentdubbele prijs Aavertentifen luiten bet Arrccóiseen:er.t 26 cte. per regeL Reclames £0 cts. per regei. Dlreoti* Admiciatratie i Creole Kcststrcat SS. Tcloicana. tier Redeclio 800 dor Administratie 7S4 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. LEVENSMIDDELEN- VOQR2SEN1NG. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld Sn fciokking. Hedenmiddag van 57'/, uur in de Gemeentelijke Vischhal prima kwalitait Spsfctoïkinj tegen den prijs van 17 cent per stuk. (Zonder bon). Gort. Vanaf 21 tot en met 27 Septem ber op bon A No. 71, 1 oa® Gort. Na 27 September is deze boo niet meer geldig. Regearingsvisch. Hedenmiddag van 57'/j uur in de Gemeentelijke Vischhal per per soon een pond Vlsch op vertoon van vischkaart 12101 lot en met 13400. Van 47 uur. Vischkaart 13401 tot en met 14600 in het Pand, in gang Koningstraat. Chocosadereepen. Vanaf Zaterdag 21 September tot en met Zaterdag 28 September bij de Haarlemscht Banketbakkers enz. i Op Boa Mo. 12 (twaalf) en No. 13 (dertien) DER ZEEPKAAIT elk eea Regierltmt-Ghoeilidereep' tegen den prijs van 12'j, cent per verpakte en 12 cent per onverpakte reep. De bona A No. 67 en A No. 68 zijn na 21 September Riet meer geldig. Suiker. Op bon A.No. 69 gedurende hat tijdvak van 21 September tot 27 September 1918, K.G. Suiksr. Op bon 7e tijdvak (kindersuiker- kaart) gedurende hetzelfde tijdvak Eveneens K.G. Suiker. Melis No. 1 of bijsoorten vu keuze van den kooper. Gezouten Visoh. Maandag a.s. in het Pand (in gang Koningstraat) van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. prima kwaliteit gezouten Schetvisch tegen den prijs van 35 cent per pond. Men wordt beleefd verzocht verpakking mede te brengen. Veranderen soort van boter. Vanaf Maandag 23 September tot en met Vrijdag 27 September a.s. bestaat nog gelegenheid verandering ta brengen in dn soort van boter, door verwisseling der volle boter- kaarten. Op bovengenoemde dagen is het kantoor (kamer No. 17) hiervoor geopend van 8 uur v.m. tot 2 uur a.m. Men wordt verzocht de rantsoe- leeringskaart mede te brengen. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HEBMSTEDI Gedurende de week vaa 23 tot en met 28 September 1918 zal be- «chikbaar worden gesteld op Bon.: No. 59 1 ons havermout. No. 60 2'/, ons suiker. No. 61 1 Eenheids Chocoladereep. Op Bon No. 6 der kindersuiker- kaart 2'ons suiker. Uitreiking Kindermeel!)ons en AanYuüinBsbrsodkaarten. De Directeur van het Gemeente lijk Levensmlddelcnbureau te Haar lem brengt ter kennis, dat de uitrei king van kindermcelbons en aanvul- lingsbroodkaarten, voor kinderen beneden den leeftijd van één jaar, zal plaats hebben voor degenen wier namen aanvangen met een der let ters: A, B, C, D, E, .en P op Maan dag '23 Seütember. G, H, I, J, K, op Dinsdag 24 Sep tember. L, M, N, O, P, Q, R, op Woensdag 25 September. S, T, U, Y, W, X, IJ, Z, op Don derdag 26 September. Telkens van 94 uur aan bet Ge meentelijk Levensmiddelen bureau, Jacobijnestraat 24. De afgifte heeft plaats op vertoon van geboortebe wijs. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Ten behoeve van Klein-Industrie, B, C en D groepen en Centrale Verwarming is verkrijgbaar boven rantsoen, zoolang de voorraad strekt bij een minimum van 5000 K.G. W.nddrogs Kluitturf f 32.50 per duizend K.Q. franco bergplaats. Alleen aanvragen per briefkaart zoo spoedig mogelijk te richten aan het Brandstoffen-Bureau, Ged. Oude Gracht 18 Haarlem. ZONDAG 22 SEPTEMBER. Schouwburg Jausweg: Opv. van „Twee Weezen". Aanvang 7è uur. Schouwburg De Kroon, Groots Markt, Bioec. voorstelling. Apollo-Theater, BarieljoriutraaAc Biosc. vooretelling. Cinema-Palaco: Groots HouUtrM* Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Ho*t- ctraat: Bioec. vooretelling. Soc. Vereeniging Bioscoop-voor stelling. MAANDAG 23 SEPTEMBER. 8cbouwburg Jansweg, „Fientje Beulemans", Aanvang 8 uur. Schouwburg De Kroon: Groote Markt, Biosc voorstelling. Apollo-Theater, Barleljorieatraat: Biosc. voorstelling. Cinema-Palace: Groote Houtstraat» Biosc. voorstelling. Kleine Vereeniging, Kleine Hout- etraat: Biosc. voorstelling. D« moeilijkheden in het bakkersbedrijf. Vrijdagmiddag vergaderden in De Kroon een 30-tal werkgevers in het bakkersbedrijf onder leiding van den heer V. Bock. De heeren Bock en II. Franken vertegenwoordigden het groot-be drijf, de heer Koppen de Coöpera ties en de heeren Kloet en Cohen de hakkerspatroonsvereeniging. Verder waren ook eenlge verte genwoordigers van het klein-bedrijf aanwezig. De heer Eekhbut woonde de vergadering bij namens „Eigen Hulp". Om half vier opende dc voorzit ter de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Van verschil lende patroons was bericht van ver hindering Ingekomen. De voorzitter zeide, dat hem na mens het gemeentebestuur was me degedeeld dat 't Rijksgraanbur. nog eenige aanvullende inlichtingen wenschte, zoodat de zaak van de meelprijsverlaglng nog niet beslist was. De heer Waalewijn stelde voor, nu Maandag maar het bedrijf stop te zetten. Een der aanwezigen zeide dat verschillende bakkerijen volgens ge rucht daaraan toch niet mee zou den doen en de staking dus eeu fias co zou worden. De voorzitter deelde mede, dat de groote bakkerijen w e 1 bereid wa ren tot staking over ta gaan. De heer Cohen merkte op, dat uien op geruchten niet mocht afgaan. De heer Koppen zeide, dat in een beweging als deze het wel meer zal voorkomen, dat sommigen zich niet aansluiten en verklaarde dat de coö peraties'bereid waren, mede te doen aan een demonstratieve staking van twee dagen. De verantwoording zaJ neerkomen op de autoriteiten, die zoolang met het nemen van een be slissing traineeren en niet op de Haarlemsche bakkerspatroons.Toch gaf spr. in overweging geen over ijld besluit te nemen, maar b.v. op '1 October te staken, als er dan nog geen beslissing gevallen is. De heer Franken Btelde voor niet twee dagen'te staken, maar zóó lang tot de zaak in orde is. De voorzitter merkte op, dat de kwestie van een tweedaagsche sta lking op de vorige vergadering al ln negatieven zin opgelost was. De heer Koppen bestreed dit. De regeering zal het overigens, naar spreker's oor deel niet eens tot een tweedaagsche staking laten komen, vanwege de groote moeilijkheden. Verder wordt de actie door de gezellen afzonderlijk gevoerd van die van de patroons en het is de vraag, of de gezellen wel weer zoo gemakkelijk het werk weer zullen hervatten. De heer Franken zeide zeer sterk den Indruk gekregen te hebben, dat men in Den Haag het er maar op aan laat komen. Men schijnt daar te denken: die Haarlemsche bakkers blaffen wel, maar zij bijten niet. De voorzitter sloot zich bij den heer Franken aan: men heeft nu A gezegd en moet ook B zeggen, andere *zou de positie van de patroons te genover Den Haag zeer verzwakt worden. Het leek den heer Bock ech ter niet goed, Maandag al te staken. Hij bracht het voorstel van een der aanwezigen: aan de crisiscommissie een mandaat te geven om, na rugge spraak met de bakkers eeu datum vast te stellen, waarop de staking zal beginnen, in stemming. Vóór de stemming legde de heer Bock er nog den nadruk op, dat met de Haagsche autoriteiten geen consideratie be hoefde gebruikt te worden, maar dat men zijn uiterste best behoorde te doen, de stedelijke overheid, die zoo in alle opzichten medegewerkt heeft, moeilijkheden te besparen. Nadat de lieer Visser nog ge- ,zegd had, zich niet te kunnen be grijpen, dat sommige patroons zich nu nog huiverig toonden, dadelijk -tot de staking over te gaan en de heer Cohen de opmerking gemaakt had dat men den nieuwen minister gelegenheid moest geven, de zaak nog eens te overzien, werd het voor stel met algemeene stemmen aange nomen. Op voorstel van den heer Koppen werd daarna besloten, Als men tot staking overgaat, op den tweeden stakingsdag weer bijeen te komen om over den verderen duur van de staking to beslissen. Met een woord van dank voor de opkomst sloot te voorzitter daarna de vprgadering. R. K. JÓNGENSPATRONATEN. De St. Ct. behelst de StatuJ.cn van den Haarlemschen Bond' Van R.K. Jongenspatronaten, gevestigd te Haar lem. PERSONALIA De reserve 2e luitenant Menalda van het 10e regiment infanterie wordt met ingang van 23 September e-k. overgeplaatst'bij het Oepotbataljon .van de Xe infanterie brigade. H«t rookverbod. Maandag treedt 't rookverbod voor kinderen in werking, zoodat van he den af aan kinderen beneden den leofiijd van 16 jaar geen tabak, si- fa ren of sigaretten meer mogen wov en verkocht, terwijl kinderen tot be neden dien leeftijd op straat of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats, ook niet tabak, sigaren of si garetten mogen rooken, willen zij zich niet aan een strafbaar feit schuldig maken. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: S. Nicasié, Zij Zijlweg 2, étui met schrijfbehoeften; L. Lanies, Jansstraat 4, hond; J. Bouwen, Zomervaart 3 H, parapluie; f. Balen, Beeksteeg 6 rood, een sleutel met koortje; S. de Jong, Brouwersstraat 17, sportriem; W. Grilles, Oranjestraat 179, ceintuur; H. van Hooff, Schermerstraat 26 r., waaier; J. de Nobel, Kennemerstraat 9 rood, pet (Zl« verrol* 8t*d«ni«vws Be*. I). VRAAG: Een dienstbode bij mij in betrekking wordt ziek. Gedurende 3 weken ia zij reeds thuis; daar zij erg zwak Is, en niet werken kan, heb ik mij van een andere hulp moeten voorzien. Ik heb haar 1 Nov. moeten opzeggen. Ben ik behalve het loon tot 1 November, nog verplicht waschgeld te betalen en hoeveel weken kostgeld? ANTWOORD: Ge durende vier weken moet u voor de verpleegkostcn zorgen; verder be hoeft u tot November alleen loon uit te keeren. VRAAG; In de gemeente Velsen (afdeeling Jan Gijzenyaart) bestaat' geen steuncomité. Hoe moet een werklooze daar handelen, om wat steun te ontvangen? ANTWOORD: Wend u tot het Armbestuur. VRAAG: Hoe groot is de hoogte van de torens der Groote- of St. Ba- vokerk te Haarlem en die van dc Groote- of Su Eusebiuskerk te Arn hem? ANTWOORD: De torsn van de St. Bavo is 86 M. hoog; de hoogte van den toren van de St. Eusebius- kerk is ons niet bekend. VRAAG: Bestaat er een weekblad voor kruideniersbedienden? Hoe luidt het adres? ANTWOORD: Niet be paald voor kruideniers bedien- d e n. Wel kenpen wij „De Kruide nier", (Uitg. Centraal Uitgeversbu reau, Amsterdam). Dit is het orgaan van dan Nederlandschen Kruideniers- bond. VRAAG: Kan iemand, die als mi licien-sergeant van lichting 1912 met onbepaald klein verlof naar huis is gegaan, toestemming krijger, om een half of een heel jaar naar Zwitser land tc gaan? Aan wien moet dit ge vraagd worden? ANTWOORD: Ver blijf in het buitenland, langer dan 3 maanden is niet geoorlooid, zonder toestemming van den minister van Oorlog. VELSEN. Bij Koninklijk besluit i6 het aan de gemeente Velsen, in gevolge de bepalingen der Woning wet, tegen eene rente van 4 1/4 pet-, verleende voorschot uit s Rijks kas nader vastgesteld op f 376.000, ten einde die gemeente in staat to stel len voorschotten van gelijke bedra gen te verleenen aan de vereeniging: Woningbouwvereniging „Velsen aldaar, ten behoeve van den bouw van een 67-tal arbeiderewoningen en 4 winkelwoningen, benevens eene buitengewone jaariijksche bijdrage in de belaiing van de annuïteit van het bouwvoorschot van ten hoogste f 6.779.52. BLOEMENDAAL. Bij koninklijk besluit Is de vereeniging: Woning bouwvereniging „Bloemcndaal Noord", gevestigd te Bioemendaal, toegelaten als vereeniging uitslui tend in het belang vari verbetering der volkshuisvesting werkzaam. HAARLEMMERMEER. —Te wa ter geraakt. Vermoedelijk ten gevolge van een sterken rukwind, kantelde Donderdag te Hoofddorp een met pakKen stroo beladen wagen om. De bware vracht kwam grooten- deels in de Hoofdvaart terecht Het was gauwer gezegd dan ge daan om alles op te vissollen en weer op te laden te meer toen de jeugd er bij kwam om de pakken te laten weg drijven. Een schipper deed een goed werk door met een haak de pakken weer bij elkaar, te brengén. Opheeterdaad betrapt Militaire wielrijders betrapten alhier aan den Hoofdweg drie te Amster dam wonende personen twee man nen en een vrouw - die aan 't kqger- draad knippen waren van de Rijks- teleioongei'. idiugen. Ze werden dode lijk naar Hoofddorp overgebracht en achter slot en grendel gezet Een lioeveelheid koperdraad werd ln beslag genomen. IJMUIDEN. LoggerNeltje Catharina vermist De zeil- logger 1J.M. 482 („Neltje Catharina", van de reederij Taconis De Graaf) die 31 Aug. van IJmuiden met zes koppen tellende bemanning ter trawl- visscherij uitvoer, is nog niet terug gekeerd, zoodat men aanneemt dat het schip mei man en muis op tie Noordzee is verongelukt. Van de op varende woonde de schipper J. v. d. Plas te Velseroord; de overigen allen te Katwijk aan Zee. Verschenen is het SepUuiber-num- mer van het Maandblad van den Cen- Iralen Gezondheidsraad. Interessant zijn de in dit voorkomende mededeelingen „Meel voor pudding en pap". Er is nl. gebleken, dat als zoodanig „boo- nenmeel" in den handel wordt ge bracht en zelfs „croeusmeel", dat een saponiue-achtige stof bleek ie bevat ten. Een muis, met dit meel gevoed, stierf binnen 24 uur. Het Septembcr-nummcr van de Ve getarische Bode opent met een-redac tioneel artikel over bruin- en wit brood, dat aldus eindigt: „De voor keur voor hruinhrood moge wel ons leidend beginsel zijn, zij worde geen dogma dat voor iedereen als wet van Meden en Perzen geldig wordt ver klaard". De rubriek „Opstellen" geeft er de zen keer een over „smaak", waarin aanbevolen wordt van brood en aard appelen te leven en nooit -te eten zonder „trek". Het Muziekpuedagogisch Maand blad van 15 September bevat, behalve verecliiliende mededeelingen betref fende het Nederlandsch Muziekpae- dagogisch Verhond een boos artikel tje van Johanna Yc-lh over „Hotel- muziek". Verder een beknopt verslag van de algomeene vergadering van 'i Ver hond, 14 Juli te Utrecht gehouden en eenige „korte berichten". - Het nummer van „De Revue der Sporten" van 18 September bevat ali hoofdartikel: „Dc nieuwe Amsterdam- sche wielerbaan"; verder de artike len: „Een Minister, die Sportsman Is!" „Nog een gunstig teeken voor de lichamelijke opvoedingl", „Spijkers op laag water zoeken!", „Geen belas- tingverliooging?", „In Memoriam H. J. Gorter", „De ,.A. N. YV. B." en de N. W. B.", „Zeilen met den boeier", door J. H. Speenhof! en een uitge breid jaarverslag over 1917/1918 van het Nederlandsch Olympisch Comité. Talrijke mooie foto's, o.a. van de voetbalwedstrijden om den Zilveren Bal, te Rotterdam, sieren den tekst. Het tijdschrift „Jongensleven" van 15 September opent met een door J. Rinke geïllustreerd verhaal van J. Schaap: „De schatgravers". Y'erder een aardige beschrijving van een roei wedstrijd door van Deeklng- iiam. Fred. Quené schrijft in de ru briek „Uit de Natuur" over orchi deeën en stinkzwammen. Het groote verhaal „Zijn weg gevonden" wordt vervolgd, terwijl „De Professor" j eenige geleerdheid ten beste geeft over ons dagelijksch brood. C. H. M. Philippona schrijft enthousiast over zwemmen en roeien en Leo Lauer gezellig over sport. ZWEMMEN. Bij het Vrijdag vanwege de Haar lemsche Onderwijzers Zwemclub ge houden diploma-zwemmen in de zweminrichting aan de Houtvaart, werd door de jury, bestaande uit de heeren dr. Merens, Loui6 Robert en een lid van het bestuur der H. O. Z., aan 13 jongens en 1 meisje hfefc diploma van geoefend zwemmer uit gereikt De proef bestond uil 100 M. borst-, 25 M. rug- en 25 M. gekleed zwem men. Hieraan voldeden: H. Hessels, W. Planting, G. Planting, J. Huygens, D.Lijnzaad, J. B. Lijnzaad J.Nugte- ren, YV.Jansen, L.Brunt, J. Faasscn Jac. Faassen.H.Schmitz, J. Bernard Margareüia Havelaar. 15 deelnemers waren niet opgeko men, terwijl er 6 afgewezen werden Dr. Merens wees er op, dat met het diploma het einddoel en vooral de volkomenheid niet bereikt waren. Hü wekte al de jongeus en meisjes op, te blijven zwemmen en vooral goed te oefenen. Het rugzwemmen liet o.a. hier en daar wat te wenschen over. Den aanwezigen ouders werd door dr. Merens dank gebracht dat zij hun kinderen aanspoorden tot zwemmen en er daardoor het sterkst toe medewerkten de zoo nuttige «wemsport te bevorderen. TIJDSCHRIFT DER MAATSCHAP PIJ VAN NIJVERHEID. De S6pteniber-aflevering van dit tijdschrift bevat eeu nabetrachting over het nuttige en aangename der jongste algemeene vergadering te Gro ningen, met een beknopt overzicht der tentoonstelling van producten der Ne derlandsch© cuemiscne industrie, wel ke tijdens die vergadering in het or ganisch, chemisch laboratorium werd gehouden. Het bestuur van het departement veidedigt in een nota het rapport der commissie in zako de vragen over de bevordering van de nijverheid door de overheia tegen het verwijt van Bur gemeester en YVethoudere van Am sterdam, dat de critiek van de com missie gegrond was op onjuiste gegevens en was uitgesproken zonder voorafgaand onderzoek. Het bestuur is in geen enkel opzicht door de argu menten van B. en W. overtuigd en het vertrouwt dan ook, dat het onderzoek der commissie ten slotte toch zal bij dragen om enkele verkeerde toestan den" te verbetoren. In het redactioneel gedeelte komt voor opwekking tot het deelne men aan de derde Jaarbeurs, en vér der opstellen over ons hotelwezen, waarin gepleit wordt voor het oprich ten van nieuwe hotels en het verbete ren der beetaande, over fabrieksver- lïchting, over coöperatie op industrieel gebied, over statistiek van voortbren ging en verbruik, over het zilveren jubileum van Gebr. Stork en over de belangstelling die in'Engeland begint te ontwaken voor- het vermeerderen der voortbrenging op het gebied der nijverheid. Uit de mededeelingen der departe menten stippen wij aan, dat het de partement. Haarlem prof. Volmer heeft uitgenoodigd om in den a.s. winter populaire voordrachten over staat huishoudkunde en bedrijfsorganisatie te houden voor beambten en werklie den van leden. Rooijcn, z. E. v. d; Eijkhof Cuijon .z. A. J. van MaatenHeemskerk, d. J. v. d. Bergvan Altena, d. S. BoeserKoper, 2 z. H. Span- jaart—Leudemeijer, d. T. Sandij. k Blokdijk, d. TL Rooiiers—Reijn- ders, d. M. S. HeintjesSlootweg, dochter. Overleden: A. Hoogendorp, 89 j., vr. P. YV. J. Dekker, 11 mud., m. Burgerlijke Stand SCHOTEN. Ondertrouwd: H. J. v. Tongeren en YV. J. Benink. I. S. van Emmen en G. de Leeuw. L. Steenvoorden en M. C. Kraakman. Getrouwd: L. Beverwijk en C. J. van lngeu. Bevallen: J. S. Hogcrvorst—van DE WITTE TERREUR IN FIN- LAND. De Vorw&rts verneemt uit welingelichte bron: Het lot der roode arbeiden in Finland (is verschrikkelijk. Drie maanden zijn er verstreken, sedert de onderdrukking der revolutie in Finland en nog steAls woedt da Witte Terreur in het land. liet is duidelijk, dat Finland's bourgeoisie heeft besloten, alle georganiseerde roode arbeiders uit te roeien. Uit Finland wordt gemeld, dat daar de Witte Terreur, gedurende haar heer- schen, reeds net zooveel menschen gec-ischt heeft als er in het eersle stadium van Men burgeroorlog zijn omgekomen, nl. 20.000 mannen, vrouwen en kinderen. En nog steeds duurt het waanzinnige moor- den voort' Meer dan honderd snel-rechtban- ken organiseeren de wraak Qver d« rebellen; zij vellen ter doodveroor- deelingen of geven veeljarige of» le venslange gevangenisstraffen en confisceeren het privaatbezit van da arbeiders. Revolutionnairen worden niet als krijgsgevangenen behandeld, doch als misdadigers en beklaagden, dia van moord ot roof beschuldigd zijn. Het verieenen van steun aan de werkzaamheid der Roode Regeering wordt voor misdadig gehouden. De vonnissen worden uitsluitend door wraak en willekeur der rechters en klassehaat ingegeven. De Witte Garden zeggen, dat het leven van een sociaal-deinocraat niet eens het leven van een hond waard is en daarom zijn zij gerechtigd, ongestraft een rooden arbeider te dooden, als dat hun invalt. DUIKBOOTJ AGEK3. Vaak hebben, wij reeds melding gemaakt van de „duikbootjaggrs" door de Engelschen gebruikt. In liet zeege vecht bij Ameland op 11 Augustus zijn er enkele vernield en een drie tal is door onze marine geïnter neerd. Over deze booten meldt „liet Nederlandsche Zeewezen" het vol gende: „Duikbootjagers zijn zeer snelle motorbooten wfer bewapening meestal bestaat uit z.g. waterbom- men, soms ook, naar men zegt, uit een torpedo, die dan niet uit een buis, maar uit een goot gelanceerd, d.i. te water geduwd wordt. Zij zijn weinig grooter dan gewone sioomsloepen, worden ook aan boord der groote si hepen medegevoerd op lange tochten, en op het terein hun ner actie te water gelaten. Zij zijn van buitengewoon lichte, houten constructie, hebben een krachtigerv motor, die hun een vaart van (naar men zegt) 35 a 40 mijl, d.i. pl.m. 70 K.M., per uur kan geven, en 7.;n van boven bijna geheel gesloten. Hunne lijnen zijn als die der flying boats, zooals wij die kennen uit de tijdschriften, zeer scherp toeloo- pende boeg, die zich bij groote vaart geheel uit het water opheft, een ver breed grootspant en daarachter plotseling een kleiner draagvlak. Deze booten werken in groot aantal samen, en wanneer zij eenmaal met de hulp van vliegers de aanwezig heid van duikbooten hebben vast gesteld .loopen zij met uiterste vaart over de plaats waar deze ge doken zijn, cn laten hun krachtige „depth charges allen. Deze .water- bommen groote cilindrische ketels met explosiestoffcn gevuld, ont ploffen op vooraf ingestelde diepte, én noodzaken op den duur de on- derzeezoot om boven te komen, of beschadigen deze booteni zoodanig, dat zij verongelukken. Zij bezitten ook rookvormers, en tegen vliegtui gen kunnen zij zich met een mitrail leur beschermen', maar hun groote snelheid en manoeuvreervaardig- heid Is eigenlijk het beste defensieve wapen. De bemanning ie drie man per boot." DE YTCRLIEZEN DER ITALIA NEN. De Bpeciale correspondent van de „Times" in het Italiaansche hoofdkwartier seint aan zijn blad; In de Vereenigde Staten werd on langs gepubliceerd, dat de verliezen aan dooden van de Italiaansche le gers sedert het uitbreken van den oorlog 160.000 man bedragen. Of schoon nog geen officieele opgave van de totale verliezen aan dooden heeft plaats gehad, waaruit het pu bliek zou blijken welke r.vare offers Italië in dezen oorlog heeft gebracht, ben ik gemachtigd te verklaren, dut bet getal 1G0.000 nog niet de helft der werkelijke Italiaanscne verliezen aun dooden vertegenwoordigt.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1