HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN De Oorlog. ZATERCAQ El SEPTEMBER 1918 TWEEDE BLAD No. 2§26 Overzicht Toen wij jongens waren en krij gertje speelden, gebeurde het soms, dat een, die op 't punt stond getikt te worden door den vervolger, op een blauwen steen sprong en riep: ,,'k hou er niet meer van!" Die stoepsteen gold voor een soort van vrijplaats en de vervolgde onttrok zich op die manier aan het naderend gevaar. De anderen vonden dat altijd laf en ofschoon de vervolgde, zich tijde lijk in veiligheid gebracht had, werd het hem nog lang, dat wil zeggen voor jongens lang, den heelen middag bijvoorbeeld, kwalijk geno- meD. Die herinnering kwam bij mij op, toen ilc hetevredesaanbod van Oos- - tenrijls las. Aan alle kanten vervolgd, bijna gegrepen, klauteren de Centra- len op den stoepsteen van het vredes aanbod, waarin zij een vrijplaats zien en roepen: „ik hou er niet meer van". Maar hier eindigt ook de ver gelijking, want het is niet waar schijnlijk, dat de vervolger, zooals wij jongens deden, de vrijplaats zal eerbiedigen en van verdere vervol ging afzien. Amerika heeft al ge sproken. Met echte Yankee-koel- en kortheid verwijst het nsfar Wilsons program en zegt: „gij wilt vrede'? die is eiken dag voor u te krijgen, maar op den prijs dien ik u noemde, valt niet af te dingen". En Clemenceau heeft ten antwoord gegeven: „Duitschland heeft zelf de beslissing op het slagveld gewild, het zal die hebben. Wij streven slechts naar den vrede, een rechtvaardigen, duurzamen vrede, opdat hun die na ons komen, de verschrikkingen van het verleden bespaard zullen blij ven"". Balfour, voor zichzelf sprekend®, zag in het voorstel voor een confe rentie geen kans op succes en noemde daarbij eenige punten, waarover geen overeenstemming zou worden ver kregen: volledig herstel van België en schadeloosstelling; te ruggave van de koloniën aan Duitsch land; herstel van Elzas-Lotharingen in Fransch verband en "t lot van Po len en 'fihdere Russische randstaten. Maar zelfs wanneer Balfour hier in te pessimistisch bleek te zijn, Duitschland inderdaad al deze pun ten in den geest der Entente wilde oplossen, dan nog zou Amerika niet aan dc conferentie willen deelnemen, omdat zij vertrouwelijk is, dat wil zeggen de gevloekte, geheime diplo matie, die al zooveel kwaad op haar geweien heeft, zou weer beslissen over het lot van landen en volkeren, zooals veedrijvers weerlooze koeien en onnoozele schapen verhandelen. De stelling van Wilson, dat er open bare besprekingen zullen zijn, is een van do meest populaire bij het Ame- rikaanscUe volk. ;Uit moet het zijn met liet geknoei over geheime trac- taten en verborgen transacties, dat juist het onderling wantrouwen zoo groot maakte en nimmer kan blij ven vastgekoppeld aan een Staten bond, het ideaal, waarop de Entente met Amerika afstuurt. Waren er dus niet tal van redenen om het voorstel van Oostenrijk af te wijzen, dan zou het vertrouwelijke, in leelijker, maar oprechter woord: het achterbak se h e van de conferentie voor de weigering al voldoende zijn. De vraag, of ten slotte het Oosten- rijksche voorstel door Duitschland geïnspireerd is, werd tot nu toe nog niet opgelost, ofschoon ieder, die de verhouding tusschen de beide lan den kent, er maar één opinie over hebben kan, namelijk dat Oostenrijk het nooit had kunnen doen zon der voorkennis van zijn bondgenoot. Of Oostenrijk geweten beeft van Duitschlands vredesvoorstel aan Bel gië, doet niets ter zake. Hoe deze on handige propositie mogelijk was, be grijpt buiten Duitschland zeker geen sterveling. België, dat voor do geal lieerden den eersten stoot opving en zich daarmee onsterfelijk verdienste lijk heeft gemaakt België, dat daarnaast van zijn geallieerde vrien den zijn geheele tóekomst heeft te verwachten België zou, na vier jaar onbeschrijfelijk lijden en strij den, een afzonderlijken vrede sluiten met zijn ergsten vijand! Alleen in 'l hoofd van een Duilschen diplomaat, totaal onbekend met ,en bovendien ontoegankelijk voor de begrippen en inzichten van anderen, kon zóóiets opkomen. Nog daargelaten de zonderlinge absurditeit, dat België, als prijs voor zijn onafhankelijkheid, er voor zor gen moest, dat Duitschland zijn ko loniën terug kreeg. Het denkbeeld: België vuistpand wil er in Duitschland nog maar niet uit. Dat zal pas lukken, wanneer bet Duit- sche leger zelf uit België is. En wan neer de voorteekenen niet bedriegen, is dat oogenblik niet ver meer. In weerwil van von Hindenburg, die, nu hij geen overwinningen meer schijnt te kunnen behalen, aan 't praten is geraakt en in een dagorder tot zijn troepen gezegd heeft: „het Duitsche leger bewijst aan den vijand zijne onoverwinnelijkheid!" Welk ge zicht het teruggetrokken ieger daar bij gezet heeft, vinden wij met ver meld. De Norddeutsche Allgemeino Zei- tung, jiet regeeringsorgaan, verze kert, dat de Ooatenrijksclie nota een goeden weerklank in de pers der Centralen gevonden heeft; de meeste bladen evenwel hebben niet veel ver trouwen in 't succes, wat dus wat anders is. Eu de Rijksdagkomt niet bij elkaar. Ziehier een typee rend staaltje van de manier waarop Duitschland geregeerd wordt: zelfs voor een vredesvoorstel van eigen kant is de Rijksdag overbodig. Dat gaat buiten hem om, de autoriteiten, dat. wil in Duitschland zeggen - de militaire autoriteiten, kunnen dat wel alleen af. Alleen de V o r- warls wil, dat de Rijksdag bijeen zal worden geroepen: om den mili tairen toestand, om het vredesvoor stel en om het Finsche avontuur. Met dat laatste bedoelt het sociaal-demo cratisch orgaan de pogingen om Friedrich Karl von Hessen vorst van Finland te maken, hoewel de groote meerïl^rheid der Finnen republi- keinsch en dus op een Pruisischen generaal volstrekt niet gesteld is. „De voortzetting van dit Finsche "avontuur", zegt de VorwSrts, „is de ergste belemmering van de Oosten- rijksche vredesactie. Zóó erg is het nu wel niet, de Duitsche politiek in Finland is maar één van de redenen van het hartgrondig wantrouwen, dat de Entente bezielt tegen allo utt, Duitsche richting komende aan biedingen en voorstellen. De g e- lieele Duitsche politiek jegens Rusland is in tegenspraak met de be wering, dat het niet om annexaties te doen is. Finland is van dit treur spel maar één bedrijf. De Entente be houdt zich voor, om er te zijner tijd een blij-eindend slot aan te maken. De Vorwarts, een van de weinige Duitsche bladen, die nog wel eens oprecht durft zijn, had nog een ander bezwaar tegen de Oostenrijksche vre desactie kunnen noemen. Twee da» gen nadat die ingeluid was, torpe deerde de gluiper der zee een vol maakt onschuldig passagiersschip van Engeland naar Zuid-Afrika. Hon derd vijftig personen zijn omgeko men. Meest vrouwen en kinderen. Intusschen gaat het offensief der Entente voort. Den 15den Juli begon het, zoodat het nu al meer dan 2 maanden voortduurt, zonder dat er teekenen zijn van vermindering of verslapping. Geen dag gaat voor! zonder nieuwe successen, kleiné of groote. Steeds meer naderen de geal lieerden de Duitsche grens. De Italianen behaalden successen bij de Monte Grappa, Serviërs en Franschen ^braken door de Bulgaar- sche linies in Macedonië heen. Over al staat liet er voor de Entente gun stig voor. In Augustus kwamen weer 300.000 Amerikanen ongehinderd over den Oceaan. Vreemd toch; dat de duikboothclden, die een passagiers schip weten te torpedeeren, zich maar liever niet wagen aan de zwaar gewapende transportschepen uit Amerika, die toch wel niet on zichtbaar over dón Oceaan zullen va ren. Dit vraagstuk zij aan de bewon deraars van deze waterwespen ter oplossing aanbevolen. Er zijn nog wel meer raadselen. Hoe kan bijvoorbeeld de president van den Rijksdag Fehrenbach zeg gen, dat de hoop op een wapenstil stand, vóór het intreden van den winter niet uitgesloten is'? Daar zijn toch twee partijen voor uoodig en de eene toont daarvoor tot dusver niet de minste geneigdheid. Of... zou Duitschland vóór den winter 't hoofd willen buigen? Na de verovering van St. Mihiel door de Amerikanen keerde graaf Chambrun, kolonel in het Fransche leger en achterneef van Lafayette, in zijn kasteel terug, dafc even buiten de stad gelegen is. Laat ik even herinneren aan de ge schiedenis van generaal Lafayette, die in 1777 uit Frankrijk vertrok om Amerika zijn diensten aan te bieden in den vrijheidsoorlog tegen Enge land. Hij nam daar een belang rijk aandeel aan den strijd, ook in het volgende jaar cn vooral in 378U, toen hii met Fransche hulptroepen de Amerikanen opnieuw te hulp kwam en den strijd tot een roemrijk einde hielp brengen. Te Washington en New-York zijn standbeelden voor hem opgericht, de naam Lafayette is het symbool van de vriendschap tusschen Frankrijk en Amerika en verklaart de geestdrift, die in liet land dei" vrijheid heerscht, om de in vallers uit Frankrijk te verjagen. Lafayette zal wel nooit veronder steld hebben, dat geen anderhalve eeuw na zijn edelmoedig optreden, de vrijgoworden Amerikanen hun schuld aan Frankrijk roet meer dan ruime rente zouden afdoen. J. C. P. Overzicht. Op de Oorlogsvelden. Van alle kanten komen berichten over successen der geallieerden: Uit 't Westen, uit Rusland, van den Bal kan en uit Palestina. Het belangrijkste nieuws van het Westelijk front is, dat de Engelschen Moeuvres hebben veroverd. Het bericht uit Londen vertelt hier over: „Donderdag hebben de Engel- sche troepen even voor het intreden van den middag in den sector van LempireEpehy aangevallen. Den feilen tegenstand ten spijt en dwars tegen zwaar artillerie- en machine- geweervuur in werd flinke vooruit gang gemaakt over een diepte van meer dan een mijl voorbij de reeds door ons in deze buurt vermeesterde linie. Een steunpunt, uls Malassise-hoeve bekend, werd nadat hardnekkig ver zet was gebreideld bemachtigd en te gelijk daarmee een aantal boschjes, posten én verdedigde ponten, welke deel uitmaakten van ons vroeger ver dedigingsstelsel. In het noordelijke deel van ons slagfront hebben onze troepen des avonds Moeuvres aangevallen en hernomen. Hier was 's vijands tegen stand eveneens hardnekkig en er. wordt dun ook 'nog gevochten. Ook de Franschen maakten vorde ringen. In de streek van St. Quenün heb ben dc Fransche troepen Donderdag tegen het vallen van oen avond Es- signy-le-Grand genomei.. Beoosten de Ailette onderscheidde de nacht zich door de verwoede ma nier, waarop de Duitschers zich meer dan eens te weer stelden. Vijf keer Hepen hun tegenaanvallen tegen de nieuwe stellingen der Fran schen benoorden Allemant en beoos ten de Moisy-hoeve te pletter.'De Duitscliers, die zeer zware verliezen leden, konden niet 't geringste resul taat bereiken. Daarentegen verover den de Franschen terrein ten W. van Aisy en ten N. O. vaa VoiUy. Een Duitsche poging oin de Vesle bij Jonchéry over te steken mislukte. In den loop van Vrijoag hebben de Franschen hun vooruitgang ten O. van Essigny-le-Grand ontwikkeld, als mede op het plateau der Moisyhoeve. Een Havas bericht zegt dat Luden- dorff zijn methoden om de openbaré meening in Duitschland te kalmeeren door te verkondigen dat de aanvallen der geallieerden in de vakken van Kumerijk en St. Quentm mislukt zijn, kan wijzigen, doch dat net voldoende is om hel aantal gevangonen, 12.000 man, in herinnering „o brengen, die de geallieerden bij de verovering der eerste stellingen van de Hindenburg- linie hebben gemaakt. Het bericht avijst er op dat de soldaten van gene- rual Debenney, gisteren wederohi twee K.M. zijn vooruit gekomen en de insluiting van St. Quentin, van het westen en zuiden uit, nauwer heb ben gemaakt. De verovering van de Duitsche stellingen bij Jouy, In de nabijheid van het foii Malmaison, brengt zulke voordcelen mede dat de positie van den vijand zeer hache lijk schijnt. Het Amerikaansch bericht meldt: .Nieuwe pogingen des vijands om on ze linies op vier punteo in Woevre on in de Vogezen te overvallen werden verijdeld. Geschutvuur in Woevre en den Elzas daargelaten, is er niets BESCHIETING VAN METZ. Naar Wolff seint bevatten de bladen te IMete een officieels mededeeling, waarin gezegd wordt: Sedert ver scheidene dagen beschiet de vijand Metz met vèr dragend geschut. Deze beschieting is alle jaren, die de oor log reeds duurt, mogelijk geweest en werd reeds lang verwacht. Het mo derne geschut heeft een grooter draagwijdte als bijvoorbeeld de af stand van het Zuiden van Pont-é- Mousson naar Metz. De huidige be schieting hangt er dus geenszins me de samen, dat de vijand na onze ont ruiming van den boog van St. Mihiel naderbij is gekomen. Het is slechts een begeleidend verschijnsel van den strijd ten W. en ten Z.W. van Metz en zal spoedig ophouden, wanneer deze volkomen is vastgeloopen. Daar om wordt van regeeringswege gee nerlei verandering in de bepalingen over het heen en weer. reizen uit het gouvernementsgebied gebracht. DE BETEEKENIS DER JONGSTE ENGELSCHF. SUCCESSEN. De bijzondere correspondent van de „Times" aan het Briteche front seint aan zijn blad Wij hebben de laatste dagen in ze keren zin de meest belangrijke buc- cessen behaald sedert onze overwin ningen van de laatste twee maanden, want zij zijn als bet ware de bekro ning van een langen en taaien op- mar&ch. Wij heoben stellingen ver overd, welke de vijand van bet groot ste gewicht achtte voor zijn voornaam ste verdedigingslinie en waarin bij zich tot eiken prijs had besloten te handhaven. Do vijand was gereed om ous te weerstaan en ondanks alles zijn wii door zijn verdedigingswerken heen gebroken en hebben wij de buitenste zóne van de Hindenburg-linie over nagenoeg het geheele aanvalsfront be zet. De vijand kon het met zijn nprxnale divisies niet af, maar moest minsteuo drie nieuwe divisies in de vuurlinie aanvoeren. Behalve deze namen aan den etrijd deel de bekende Alpentroe pen, welke, het zij eerlijk gezegd, be ter hebben gevochten dan de meeste andere afdeelingen, met wie wij ons gemeten hebben. Ons vierde leger heeft 6000 gevan genen gemaakt, onder wie soldaten waren, oelioorende tot 54bataljons, van 25 regimenten en 11 divisies. In Rusland. Naar uit Moskou, raar Berlijn wonlt geseind, zijn de Tsjecbo-Slo- wakken, na afwisselenden strijd, meester van Kazan gebleven. Op de Dwina is «Ie grootste der vijandelijke gepantserde stooinbooten vermeesterd. Aan het Moermanfront zijn den laatsten tijd verscheiden ^gevechten geleverd tusschen Kareliërs cn vijan delijke patrouilles, die van Finland uit de grens van Karclié hadden overschreden. De Kareliërs hebben onveranderlijk succes gehad. Ze na- men.vijanden gevangen en legden de hand op geweren rn ma-thinegeweren. Den 18den brachten de Kareliërs Duitscnen strijdkrachten bij Richtins- kaja, zoo wat 100 mijl ten W. van Kern en 40 mijl ten O. van de Fin sche grens een zware nederlaag toe. Vele afdeelingen werden deerlijk ge teisterd en door dc aihtervolgers in wanorde naar dc grens teruggejaagd. Meer dan duizend geweren, veel mu nitie benevens vele booteu cn paar den vielen den laatsien in handen. In Palestina. In den nacht van ten l9dcn Sep tember zijn de Engel3che troepen den algemeenen aanval begonnen aan het front tusschen de Jordaan en de zee. Ten Oosten van den weg Jeruzalem- Nablus rukten de Engelsche en Indi sche troepen vooruit en sneden met succes 'dé Turkeohe verbindingswegen af, die ten Zuidwesten vsu Nablus loopen. Te half vijf in den ochtend van den 19eu September werd na een kort bombardement de hoofdaanval, waaraan ook de Fransche troepen deelnamen, tusschen Rafat en de kust. ingeleid. De Engelscue Infanterie maaktje enfelle vorderingen, had te gen acht uur net geheele verdedi gingsstelsel van de Turken aan dit front veroverd en was doorgedron gen tot een maximum diepte van vijf mijlen, alvorens zich naar hc-t Oosten te buigen. De inneming van Bakoe door de Turken schijnt den Russen dwars te zitten. De Vossische Zeitung verneemt al thans, dat de inneming van deze stad in Russische regeeritigskringen zeer ernstige bezorgdheid heeft gewekt. De geheele scheepvaart op de Kaspische Zee en de Wolga tn b>jna de ge heele nijverheid der oostelijke gebie den is aangewezen op de nafta van Bakoe. Indien het betrekken van pe troleum uit Bakoe zou worden ge staakt, zou de Russische nijverheid voor langen lijd verlamd zijn. De Russische regeering hecht aan de bezetting van Bakoe groote betee- kenis, temeer, daar de meening over- heerecheud is. dat bet nieUnaleven van deze voor Rusland Hoogst belang rijke verplichting door Duitschland, ook Rusland vrijstelt van het nale ven der verplichtingen, die het heeft aanvaard. In Maatdoniê. De Bulgaren hebber, *iun stellingen over een lengte van 70 mijl ontruimd. Ze verloren 5000 gevangenen en 60 kanonnen, w.o. meer dan de helft der Btukken grof geschut, die in des vijands bezit waren. Op den linker vleugel is in den italiaansch-Fran- schen sector zwaar vuur losgebroken, wellicht de vooibode vuu een nieuw offensief. De Serviërs hebben nu een vooruitgang van 20 mijl gemaakt, terwijl de Bulgaren !n wanorde ovei de vlakte in de richting van dc Tser- na wijken. Het eerste Bulgaarsche leger van 50 bata'jons Is volkomen verslag -n. Den 18den 's rittend s cm»vijf v uldus een nader telegram, hebben dé i.-m en Grïeksche troepen des wljands stellingen ten W. en ten O.- van bet Döiranineer aangevallen. Ten W. van het meer werd het schans stelsel bezuiden Dol ran genomen en de linie .over twee K.M. vooruitge schoven. Krachtige tegenaanvallen der Bulgaren herwonnen een deel van het veld, dat onze linkervleugel had bemachtigd, maar in bet enlruw ver overden tie geallieerdun r.a den nach telijke» opinarsch de buuenposllinie der tegenstanders. Tot nu toe zijn over de 700 gevangenen geteld. De Grieksche troepen streden zeer dap per. De aanval der Britten en Grieken zal den Bulgaren beletten troepen aan het Engelsch-Griekscbe ten voor- deele van dat tegen dé Serviërs te onttrekken. De opinarsch duurt voort, meldt een Engel tril bericht. De Serviërs staan nu op den wes telijken oever van de l'serna tusschen Rasimboi en Godiah. Bereden pa trouilles gaan op Prilep af. De Bul garen bieden niet veel tegenstand. De Britten en Grieken hebben aan weerskanten van het Doiranmeer aangevallen cn vorderingen gemaakt. De infanterie is over 17 mijl opge- schoten en de cavalerie over 20. De geallieerden hebben behalve dc ge vangenen 80 kanonnen genomen. En een Fransch bericht meldt: De krijgsverrichtingen van gene raal Franchei d'Espeiay op liet front van Saloniki worden met volkomen succes voortgezet en leioen lot een waren aftocht onder de Bulgaarsche legers en verstersingcii, die talrijke gevangenen en .natei'iaal achterlaten én naar de Tsjcrna ir. ictcn wijken, waar dc geallieerden een deel van den oever bezet houden. De Servisc h-F rauscbe vooruitgang bedraagt op enkele punten meer d a n 2 5 K.M. Na den opinarsch van den linker vleugel cn het centrum lot dc Tsjer- na te hebben voltooid, hebben de ge allieerden alle verd^digiagssteHingen doorbroken op 20 K.M. van Prilep. DE REGEERINGSCRISIS IN DU1TSC5HLAND. Aan het Leip- ziger Tageblntt wordt van bijzondere zijde uij. Berlijn gemeld, dat de re- geeringscrisis ln Duitschland steeds meer ln een beslissend stadium treedt. De meerderheidspartijen zijn op grond der jongste gebeurtenis sen, vast besloten onverwijld tot de vorming van een parlementaire re geering over te gaan, die, in vol komen onafhankelijkheid vun het groote hoofdkwartier, een politiek voert, welke dit ernstige uur ver- eischt. De sociaal-democraten heb ben zich bereid verklaard aan de nieuw te vormen regeering deel te nemen, naar wij vernemen, onder de volgende voorwaarden: lo. opheffing van art der grondwet; 2o. liet deelnemen van twee tot drie sociaal- democraten in de regeering; 3o. het bezetten van een der gewichtigste politieke afdeelingen, vermoedelijk ihet staatssecretariaat van biniien- landsche zaken, door een partijge noot, waarvoor in de eerste plaat® Ebert in aanmerking komt De beslissing ligt bij hel centrum, dat zijn standpunt in de zitting van de partijgroep definitief zal bepalen. Een deel der groep, waaronder afge- aardigde Gröber, schijnt nog steeds ,an Hertling te willen vasthouden, terwijl Be meerderheid het aftreden den kanselier eischt. Als zijn opvolger wordt in de eerste plaats de tegenwoordige gezant te Kopen hagen, graaf Brockdorff-Rantzau, genoemd. Het is te hopen dat liet centrum, wien het prijsgeven van zijn oude partijgenoot Hertling niet licht zal vallen, zich van de ver antwoording bewust is, welke het tegenover het vaderland bezit cn de beslissing, zonder in achtneming van personen, op zuiver zakelijke gron den en slechts in verhand met den toestand zal nemen. Voor zoover wij zijn ingelicht, schijnt Graaf Rantzau, die met ü"e kracht voor de parlemcutarisatie zal opkomen, bijzonder geschikt. De Vossische Zeitung merkt naar aanleiding hiervan op: liet bericht is in zoover opmerkelijk, daar het klaarblijkelijk een met liet Leipzi- ger Tageblatt in hauw verband staand parlementslid tot vervaardi ger heeft. Het grootste deel van den inhoud komt overeen met hetgeen op het oogenblik in parlementaire kringen wordt besproken. Ds v»orgo»toide Vrod®sb«o eprekingen. Het officieele antwoord vanAmerika. De Zweedsche gezant te Weenen heeft heden in opdracht zijner re geering aan het Ooslenrijk-Hon- gaarsriie ministerie van Buitenland- sche Zaken het antwoord der regee ring van de Vereenigde Staten op de nota der Oostcnrijk-Hongaarsche regeering van 14 September ter ken nis gebracht, hetwelk de Zweedsche gezant te Washington -aan het mi nisterie van Buitenland&che Zaken te Stockholm heeft doen toeko men. De tekst van (lit antwoord luidt: „Ik heb de eer u de ontvangst te bevestigen van uw schrijven van 16 September, waardoor mij eene nota van de Oostenrijk-Hongaarsche re geering werd medegedeeld, welke een voorstel aan de regeeringen van alle oorlogvoerende staten bevatte, (hetwelk beoogde, door deze regee ringen afgevaardigden te doen uit zenden tot een vertrouwelijke en niet-bindeudc gedachtenwisseling nopens dc grondbeginselen eener vredessluiting. Daarbij werd ook voorgesteld, de gedelegeerden op te dragen, elkan der de inzichten hunner resp. regee ringen omtrent deze beginselen ter kennis te brengen, en mededeelin- gen in ontvangst te nemen zoowel als openlijke en vrijmoedige inlich tingen te verzoeken en te verstrek ken omtrent alle punten, die nadere toelichting behoeven, In antwoord hierop heb ik de eer mede te deelen, dat de tekst uwer mededeeling aan den President >s- voorgelegd, die mij opdoeg u te doen weten, dat de regeering der Yer- eenigde Staten op het aanbod der Oostenrijk-Hongnarsclic regeering slechts een antwoord meent te kun- den geven: Haarlemmer Halletjes EEN Z ATEltl) AGAVONDPR A ATJE. Helaas, het kan niet uitscheiden met regenen. Dag aan dag worden gietbuien met vaart gesmeten op onze akkers en bederven het, graan en de aardappelen, die we zoo uoo dig hebben. De menschelijk verdwa zing is deze ellende begonnen, de ele menten geven ons den genadeslag. En we kunnen ons niet eens vrijwa ren tegen natte voeten door waleiv laarzen aan te trekken, omdat die niet te betalen zijn. Dan maar naar de klompen. Het hoeft niet eens zoo héél lang meer te duren, of we zijn daar aan toe. De vraag is maai-: wie begint er moe? Wees maar zeker, dat er op dit stuk groote valscho schaamte heerscht. Tusschen schoen en klompt gaapt een afgrond van waardeering. Dc mooiste klomp, al zit er een diamantje bovenop, staat ver beneden den simpelsten schoen. Waar door dat komt, weet ik niet. Mis schien liii*\loor, dat aan het denk beeld klomp onafscheidelijk is ver bonden do indruk vuil en bovendien het begrip uittrekken. Verbeeld je een'keurig geklcede dame,'die, een vriendin bezoekende, bij de deur haar schoenen uittrekt en op kousen voeten naar binnen grint, 't Geval is ondenkbaar. Maar als diezelfde da me, straks door ledernood gedwon gen op klompen gaat loopen, moet zo die bij de deur laten staan. En dat in dezen tijd, nu de kousen en sokken zoo duur zijn, «lat we ons een stop en een extra stop en nog een extra stop moeten getroosten! Toch zijn, wanneer we dan aan het houten schoeisel moeten, dc da mes nog zoo slecht niet af. Die heb ben kleiner voetjes en kunnen op haar klompjes allerlei versiering la ten maken, waaraan wij mannen niet denken. Voor ons zal de klomp altijd groot en grof en leelijk blij ven. En verbeeld je dan: Zondags uit wandelen in de gekleede jas of het weggesneden zwarte jasje met klom pen aan. Of naar een begrafenis, met den hoogen hoed boven en een paar, natuurlijk zwart geverfde, klompen* beneden. En de moeilijkheid om, wanneer je ergens op bezoek bent ge weest en de deur weer uitgaat, op de mat je eigen klompen in de ver zameling terug te vinden! Moeilijk heden bij de vlcot. Maar ik zie ook wel voordeelen. Geen halve zolen en hakken meer voor fantasieprijzen, op de balcons van de tram niemand meer, «lie op je teenen trapt en ten slotte econ prachtig verweermiddel tegen aanranders. Je gaat door een stille straat, twee individuen houden je aan en eischen geld: je bukt even, neemt je linker klomp, slaat eerst* den een en daarna den ander mors dood en schrijdt fier tusschen de twee lijken naar huis. Doe zooiets eens met een fijnen knoopschoen met beige lakenI Evenwel, zoover zijn we nog niet, Voorlooplg komt het er op aun, de menschen over hun valsche schaamte heen te helpen. Djtarvoor bestaat maar één middel: een vereeniging stichten, waarvan de leden 2ich er toe verbinden, eenmaal per week, liefst op Zondag, op klompen uit wandelen te gaan, voor reclame. Je zult zo uit de verte hooren aanko men: klos. klos, klos. „Klompenpa rade", zullen zo worden geschol den. Wat nood, binnen vier weken Is de spot verstomd en iedereen tot liet dragen van klompen bereid. F.n na. drie maanden zijn we zoover, dat we elkaar klompen cadeau geven op verjaardagen of een bruidspaar flink in zijn 1» tempen voorraad zet ten fijne met blauwe strikjes voor do bruid en sterke, met ijzeren ban den, voor den bruigom. 't Is altijd nog beter, dan op bloo- te voeten loopen, dat mag passen aan negers in de Sahara, onze be schaafder maatschappij, waar gebro ken flesschen en scherven van aarde werk op straat worden gegooid, is op barrevoets loopen niet ingericht. In een van de kleine gemeenten om Haarlem is vleesch uitgedeeld Eon van de slagers, die voor de dis tributie zorgen moest, schreef voor: „met gepast geld betalen". Of de tijden ook veranderd zijn. Als vroeger een goeie klant of iemand die dat worden kon, een dubbeltje soepbeenen liet l)-;!un, wisselde dc sla ger met plezier een bankje van zestig gulden. Nu voelt hij zich zoo'n beetje ambtenaar, distributie-ambtenaar, cn maakt dadelijk voorschriften. Zoo- ict-s gaat gauw. Nog maai- een half jaar is de vrije handel ln vleesch gefnuikt cn nu is onze slager zijn vroegere methoden al vergeten en vordert betaling in gepast geld, als of hij do llollandsclie Spoor was. Wanneer het nog ccn half jaar lan ger (luurt, mag je in zijn winkel geen hond en geen fiets meer mee brengen, precies als in 't belasting kantoor op het Heiligland. De herschepping van een mcnsch tot ambtenaar gaat vlot, Waarschijn lijk komt dat hierdoor, dat iedereen zijn werk liefst onder dc gunstigste cn gemakkelijkste omstandigheden doet. Derhalve omringt een ambte naar zich met voorschriften. Als de loopen van dingen meebracht, dat ik ambtenaar werd, dan maakte ik ook voorschriften voor mijn mcdc- mensclicn. Dat gaat van zelf, jc kunt het niet laten, 't behoort bij een ambtenaar. En ik wil mezelf niet beter .voordoen, dan ik ben: ja; ik zou ook stellig voorschriften ma ken. Welke weet ik nog niet, maar daar met het ambt het verstand komt, zal ik dat weten zoodra ik ambtenaar geworden zal zijn. Laat ons dus, in 't belang van de mensch- hcid hopen, dat dit nooit liet geval zal zijn. Leerzaam is het looneeltje in een tram. Een juffrouw wil betalen: Ze heeft niet anders dan tien gulden. De conducteur kan niet wisselen. Wat gebeurde er toen? Ja, wat denkt u? De juffrouw moest ei- uit, omdat Zij te veel geld bij zich bad. 'k Heb er ook wel eens iemand uit zien zetten, die te weinig bij zich had. Maar te veel? Zou die* conducteur den volgenden dag aan 't kantoor ii ebben gevraagd om hem voortaan van twintig gulden wisselgeld te voorzien? 11; hoop hot beste, maar vrees het ergste. Van ambtenaren gesproken: we hebben nog altijd geen Commissaris van politie. Sinds Mei is de vorige titularis afgetreden, vijf maanden bijna neemt de hoofdinspecteur hel ambt waar en daar de zaken in dien tijd goed gemavoiieerd zijn zou de eenvoudigste manier zijn om hem maar definitief te benoemen. Er is mij onlangs gevraagd, of ik ook wist wat er wel gecisclit werd voor het ambt van politie-eoiumissa- ris. Dit hs een heel moeilijke vraag, Bij een onderwijzer, een leeruur, oen scheepskapitein heb je maar te vra gen: „waar zijn uw papieren'?" Heeft hij naar behooren zijn examens af gelegd, dan is er kans dat hij in de practijk geschikt is. Maar een exa men voor commissaris van politie bestaat niet Je hebt er in de aller eerste plaats voor noodig: tact. Dit ééne woord omvat zeven en dertig verschillende goede eigen schappen, die ik wanneer de dagen weer wat lengen, wel eens opschrij ven zal. Verder kan het geen kwaad, dat een Commissaris jurist is, maar niet te veel, want dan komt hij tot mug- geziftcn en daarmee moet een Com missaris van politic zich niet bezig houden. Ook moet hij een zeker overwicht op de menschèn lïcbben, maar niet door uiterlijke middelen: boos worden, op de tafel slaan en zoo, maar overwicht van binnen uit. Vervolgens wordt van hem verwacht, dat hii over dag helder en scherpzin nig en 's nachts scherpzinnig en Hel der is. Ten slotte moet hij in vrede leven met den burgemeester, de jus titie, zijn politiepersoneel en verder met iedereen, uitgezonderd de boe ven. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat je niet vandaag kunt zeggen „ik wil commissaris van politie worden" en morgen over vier weken daar naar kunt solliciteeren. Ofschoon, als soms, na al deze wijsheid, een vader mij zijn zoontje stuurt om na te gaan, of hij mettertijd voor 'i ambt zou deugen, de jongen stellig ongotroos; naar huis zal gaan. 't Is een gaaf. Jo hebt die of jo hebt ze niot. Maar niet in den zin, dien een inbreker daaraan gaf, toen hij terecht stond en do officier van justitie zijn talrijke misdrijven en veroor deelingen opsomde. „Iloe k u n je", zei de president, „in het holle van den nacht, met gevaar voor je le ven, telkens weer bij andere men schen inbreken?" En de boosdoener, een bescheiden gezicht zettende, antwoordde: „Het is een gaaf. meneer de president". Waarop de rechtbank hem harer zijds ook een gave schonk: drie jaar gevangenisstraf. Wc weten allemaal, dat de sier- lijke etalages in sommige winkels, die ons oog verheugen, bij nader onderzoek niet meevallen. Prachtigo doozen, maar die leeg zijn, kleu rige vloeistoffen, bestaande uit wa fer, houten kazen en zoo meer. Maar gaat Hot niet wut ver, om ons liet water in den mond te brengen door houten citroenen en houten si naasappelen? Die kunnen we in een winkel in do Groote Houtstraat zien. Evenwei, iedereen weet dat ze maar tot versiering dienen. Je kunt aan do herinnering jc oog verblijden, zonder dat h -t iris kost. Dat gaat niet altijd zoo goedkoop. Iemand van mijiNkenuis wou roet vrouw en docli- in een restaurant gaan eten en bestelde 's morgens een tafeltje voor drie personen, om te voorkomen, dat er geen plaats zou 2ijn. 'sAvonds verschijnt de familie on vindt een met bloemen versierd tafeltje. Andere tafels hadden ook wel bloemen, maar niet zoo keurig en overvloedig als dit eene. De rekening komt. Er staat op: „Bloemen f 1.50. „Hoor eens", zegt mijn vriend, „Ik heb die bloemen gehad, dus zal ik betalen. Maar ik maak u er op attent, dat ik ze niet besteld heli!" „Mijnheer", zei dc ober. „als een tafeltje vooraf besteld wordt, wil de directeur, dat \wj het dccoreeren". En als je nu mijn vriend ontmoet, dan is hij over dezen directeur on uitputtelijk in lof. „Stel jo voor", zegt hij, „die nobele man had er evengoed voor honderd gulden bloe men kunnen neerleggen! In zijn edel moedigheid beperkte hij het tot een daalder. Fidelio, wat ik jc zeg: dat is een fijne man!" FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5