VleesehdistribQtie Distributiebedrijf Maximumprijs Eieren. Agtndt Onze cursus in eenvoudige administratie. OM ONS HEEN Stadsnieuws ült di Omstreken Binnenland 36e Jaargang No. tC335 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG) 24 SEPTEMBER 1S18 HAARLEM S DAGBLAD Tot de plaat-in g van advcrtentiftn en wrrbmes van buiten hat Arrondissement Haariea in dit hiad ia uitsluitend gemacMwjd het Algemeen Binnen- ea Buiientendsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-73, Amsterdam. Telephoon mtexc, 6229. ABONNEMENTEN per 8 maendenVoor Haarlem ea de dorpen la den omtrek waar een Agent ge vestigd is (kom der gemeante) f 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afionderlijke nummera f 0.15. Geijlustr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51». Gelllustr. Zondagsblad voor de omstreken en tranco per post 1 0.69. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOGM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regeli f 1.— Iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cta. per regel. Tijdelijk oorlogstoeslag 20 procent. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Tienetuivera-advertentièn van Vraag en Aanbüd van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elko regel meer 12',Cte. u contant. Buiten het Arondissement dubbele prijs. Advertentlën buiten het Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Directie en Administratie Groote Houtstraat 83. Toleloonn. der Redactie 600 cn der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. 9e Genaeskuadlge Commissie Toor de Distributie maakt bekend, dat zij, die wegens ziekte of zwakte in aanmerking wen- sclien t.e komen voor extra-Ievens- middelen, een aanvraag-formulier kunnen bekomen aan het Gemeente lijk Levensmiddelenbureau (kamer No. G, dagelijks van 9—2 uur). Dit ronnulier moet NA VOLLEDIGE in vulling worden ingediend bij het Gemeentelijk Lcvensmiddclcnbureau |BUS no. 3). Xa onderzoek door de Commissie Voornoemd, ontvangt do verzoeker mededeeling van al- of niet toewij zing. Slechts op volledig en jtiist inge vulde formulieren kan worden be schikt Het persoonlijk aanvingen des avonds VERVALT. Zij, van wie de Commissie nadere inlichtingen ver langt .ontvangen daartoe ccno uit- noodiging. LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmiddelecbureau te Haerlea brengt ter leeenis, dat verkrijgbaar wordt geeteld: Gezouten Visoh. Woensdag a.i. van 10 uur v. Nfot 1 uur n.m. in de Gemeentelijke Vischhal (zonder bon) prima gezouten Schelvisch tegen den prijs van 35 cent per pond. Verpakking mede brengen. De Directeur voornoemd, "F. DE JONGE. HAARLEM Verkrijgbaar op bon No. 23 let ters L, M, N, O. P. R. S 2 ons rundvlossGö Dit vlcgsch kan Worden besteld op WOENSDAG 25 SEPTEMBER van 8—12 en van 1—5 uur bij: L. SJon- tauban, Pieter Kiesstraat 2b, v. d. Veen, Ruysflaelstraal; Dooremaalen, Krt Beg ij nestraat 7, F. Bonraadt, Spaarnwoudersti'.; Stoelman, Schag- chelstraat, Nieuwjaar, Oranjeboom- st/raat; De Wolf, Doelstraat; Geu- kers, Palmstraat. Dit vleeech kan worden gehaald op DONDERDAG 26 SEPTEMBER van 14 uur bij: Engelenberg, Zijlstraat 68, Hoorn, Kruisweg; Kammeijer, Ged. tfude Grach't 80, H. Heek, KL Houtstraat Bij de bestelling moeten bons wor den medegebracht en het bestelde be taald. Aangeraden wordt te bestel len in den winkel zoo ditjbt mogelijk bij de woonplaats van den besteller, daar anders de bezorging 24 uur wordt vertraagd. TsraSlltisck* Iw olklng ta Hurlsn Verkrijgbaar op WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2 aas randvleeick bij: Lessing, Frankenstraat op bon No. 22 afgestempel met het woord „Ritueel" en wel: Om 1 uur voor de letters der vleeschkaarten A tot M. Om 3 uur voor de letters der .vleeschkaarten M tot en met Z. Prijzen: Beefsteak en haas f 1.50 per pond. Roastbeef f 1.30 per pond. Lappen, gehakt, poulet f 1.10 per pond. HEEMSTEDE Beschikbaar vim! Woeaedag 25 September op bon No. 62' 2 K.G. Kielaardappalen De Gemeentebesturen van Haarlem, Bennehroek, Heemstede en Schoten maken bekend, dat door den Minis ter van L., N. en H. is bepaald: dat te rekenen van 27 SEPTEMBER 3918, het verbj>d, betreffende afleve- en vervoer alsmede de maxi- ring mumprijs, voor VERSCHE EEND- en KIPEIEREN wordt Ingetrokken. IWOENSDAG 25 SEPTEMBER. Schouwburg Da Kroon, Groot» Markt, Blote. voorstelling. Apollo-Thaster, Bertaljorisotrutii Close, voorstelling. Clneme-Pelact: Groote Houtetreaii Biosc. voorstelling. Kleine Vsreenlglng. Kleine Hcmi- Itraat: Biosc. voorstelling. Wagens het groot «antal deelnemen hebbes wij de cursussen moetea splitsen in tweeënbeide «uilen worden gehouden op Vrijdagavond, de eene van half acht tot half negen, d# andere van kwartier vóór negen tot kwartier vóór tienen, in een dtr lokalen van ons Bureau Groote Hout straat 93. Elk van deze cursussen bestaat uit 20 personen (mannen). Cursui I en II beginnen op Vrijdag 27 dezer. De deelnemers daarvan ontvangen spoedig van ons bericht, of zij bij den eersten of den tweeden cursus zijn ingedeeld. Zoodra deze cursussen zullen zijn afgeioopen, vangen nieuwe cursussen aan (dus tegen 1 januari) ten dienste van hen, voor wie wij op het oogenblik nog geen plaats hebben. Zij ontvangen dus nog nader bericht. Op dat zelfde tijdstip, dus tegen Januari, zal een afzon derlijke cursus gegeven worden voor dames, wairvan de leiding «al worden opgedragen aan een leerares. No. 2627 Een praatje over Tooneelzaken. Onze kleine tentoonstelling (ruim honderd) portretten van bekende too- neelkunstenaressen ep kunstenaar-s, bij gelegenheid van de aanstaande opening van den Stads-schouwhurg, trekt veel bezoekers, lederen dag ko men er veel nieuwsgierigen rn onze Tijdingzaal. En wij mogen zeggen: do meeste portretten zijn keurig. Vooral die als Kunst-bijlage van het tijd schrift „Het Tooneel' zijn versche nen. Dit tijdschrift, dat thans rn zijn vierden jaargang is, kan trouwens niet alleen om zijn platen, maar ook, voor zijn geheeld» inhoud worden ge prezen. Het is frisch, actueel, ver schijnt op tijd, kortom 't wordt flink aangepakt. Niet gemakkelijk is het bestaan van een tijdschrift voor 't too- neel op een klein terrein als pns va derland: menige goed bedoelde poging is op een teleurstelling uitgeloopen, maar wij hebben van „Het Tooneel" de beste vcrwactiting, omdat 't flink aangepakt is. Wie zich er op abon neert geeft zichzelf oen groot letter kundig genoegen en steunt bet va- derlandscb tooneel. Dc stamvader van dit tijdschrift verscheen in 1762, lus meer dan an il erhalve eeuw geleden. Het droeg den naam Schouwnurg Nieuws cn was het eenige, dat geheel gewijd wus aan liet tooneel. In den beginne gaf het alleen den inhoud weer van stukken, die gespeeld werden of zou den worden, maar in 't tweede jaar werd op verzoek van een Inzender ook bet spel van de acteurs er in be sproken, aanvankelijk mak, nader hand wat scherper. Aan Punt, een beroemdheid uit die dagen, werd bij voorbeeld meermalen zijn schreeu wen verweten, liet heeft evenwel niet lang bestaan. In l."65 kwam hot al weer aan zijn eind. Intusschen blijkt er uit, dat de be langstelling voor het tooneel en zijn dienaren al van ouden datum is, in derdaad hebben do tooneelspelcrs te allen tijde zeer de aandacht getrok ken, waarschijnlijk omdat zij dc fan tasie opwekten van den gewonen bur ger, die, eiken dag zijn min ol meer eentonigen arbeid erricütende, in zijn hart verwondering gevoelt over het feit, dut een mensch bijkans avond aan avond kan optreden in een an dere gedaante, met and we wen- sclien, verlangens, oeugden en ge breken. Vanzelf vloeit daaruit groote. bewondering voort jegens hen, aie dit telkens herhaalde kunststuk bestaan. En terecht, want noeveel opmerkings gave, fijnheid van gevoel, vatbaarheid voor indrukken is er noodig, om van daag te kruipen in de huid van den boer, morgen in óie van den bankier, overmorgen in die van den schooid en telkens boer, bankier of schooier niet te schijnen, maar te zijn. Hiermee raak ik van ze.f aan een in Plankeniand uiterst teer punt. De critiek. Het spreeat vun zelf: niet al tijd wordt liet volmaakte bereikt, meermalen zelfs een grove fout ge maakt in de ongeu \un de critici. Vandaar groot verschil van mecuing, meermalen verbittering bij de beoor deelden. En toch, is de toon van de vaderlandsche critiek heeiwat zachter, dan die in vroeger eeuwen, toen het dagbladwezen nog niet ont- wikkeld was en de „Nouvelles k la main", het nieuws van den dag, vaak werd gegeven in pamfletten, waai van de schrijvers anoniem ol onder een schuilnaam, al to ongezouten uit brachten wat nun op ae tong lag. Deze soort van bchrijverij kennen wij niet meer. Het dagblad, als huis vriend, heeft alle reden tot matiging en de critici zijn allen met naam en toenaam bekend, hetgeen een tweede aanleiding is voor een behoorlijk ver slag. Het beste bewijs van deze be schaving is wel het feit, dat in het wekelijksche nieuws yan onzen Stads „belieft w ook iemand van boekjes gediend te wee .zen?" Tijdens liet spelen zat het publiek noten te kra ken en riep, telkens als er een per soon cp de planken kwam: „Dat is die Mossieu of die Juffrouw. Deze speulde verleden Jaar veur de Moor. Die speulde veur Satterninus" enz. In 1762 wordt er over geklaagd, dat gedurende een voorstelling een „Bruidgezelschap" veel leven maak te, wat door velo jonge kinderen In in andere loge word nagevolgd. Voor de poort van den schouwburg stonden kraampjes met noten en ap pelen. Onder de voorstelling werden die opgegeten en do doppen en schil- len werden gestrooid op de hoofden der toeschouwers beneden. Dit was de „goede, oude" tijd. De j,kwade nieuwe is in dit opzicht dus beter. J. C. P. schouwburg ook uittreksels uit critie- ken gegeven zullen worden- Aan de bekwame hand van den heer Schuil is dit werk wel toevertrouwd. Schertsenderwijs is er aanmerking op gemaakt, dat op de openingsvoor stelling juist het stuk van Van Eeden zal worden opgevoerd. „Was er voor Haarlem dan niets beters te vertoo- nen, vraagt men, „dan een Hek s?" Alberdingk Tbijm, die m zijn kamer in de Barteljorisstraat onlangs zoo veel vriendelijks zei van onze stad, zal er zich misschien over verwon deren, maar wellicht meteen beden ken, dat niet alleen het onderwerp, maai- ook de schrijver van Haarlem se hen oorsprong is, een samenvoe ging, dio het oer- of minder eerbie dig gezegd paal-Haarlemsch hart goed doet. Bovendien, de keus was niet groot. Of had het schouwburg bestuur een vaudeville moeten kiezen err tot opvoering moeten brengen „Haarlems Verlossing" dat Jacob van Lennep (hij heeft wel meer met de vaderlandsohe historie gesold) schreef op zangwijzeu „uil de incest beroem de en hier to lando minst bekende opera's van Rossim", zooals Dr. Worp ons vertelt. Of het too- neelwerk Kenau Hasselaar van Adriaan Loosjes, een zeer histo risch onderwerp eveneens en dat bo vendien gelegenheid zou hebben ge geven het geueeie decoratief van den nieuwen Slaus-schouwburg aan t pu bliek voor te stellen, omdat elk be drijf speelt in een andere omgeving. Of had het bestuur in dezen ujd, nu de vrouwen voorwaarts dringen, tol in de Tweede Kamer toe (weliswaar nog niet in 't bestuur) het oog inoe- teu laten vallen op het tooneelwerk van Juliana Cornelia de Launoy, „de belegering van Haarlem", waarin Ripperda getrouwd is met een doch ter van Kenau, door welke handigo combinatie de schrijfster ze gemakke lijk samen ten tooneele kon voeren. Deze opvoeriug zou den historischen zin van de toeschouwers waarschijn lijk al ie zeer hebnen gehinderd, want de bui gei y wordt na de inneming van Haaiiem gespaard en wat ons van 't beleg het meest bijbleef is ze ker de slachting na den val. Neen, alles wel bezien is de keus van het schouwburgbestuur te loven, daar het toch ook niet denken kon aan een bewerking van buiienlaud- schs romans, waarin Haarlem ter rein der handeling is: „la tuiipe noi- i$" van den ouden Dumas hijvoor beeld of het boek van barones Orczy, waarvan de titel mij op 't oogenblik niet te binnen schieten wiL Het eer ste is een romantisch verhaal uit den tulpen-windhandel en zou een vreemd effect gemaakt hebben m dezen voor de kweekers zoo zwaren tijd; bet tweede bevat veel meer lokale kleur. Er komt een ruzie in, die speelt in de Damstraat en de Kleine Houtstraat en de Gedempte Gracht komen er aan te pus, maar zelfs de namen van Van Beresteyn en van Stoutenburg kunnen niet bedekken dat er wel wat vrij met de historie is omgesprongen. Daarbij: wij vereeren NederlaDdsch Fabrikaat. Daarom alleen mocht Van Eedens werk al de voorkeur hebben. Dat do stemming in onzen Stads schouwburg Maandagavond feestelijk zal wezen, spreekt van zelf. Dat er wegens de officieele redevoeringen ook stemmigheid zal zijn in de stem ming ligt voor do hand. De tijd Is ver achter ons, toen het publiek zich in het theater slecht gedroeg eb ook de administratie zelf rustverstorendo dingen deed. v. Effen vertelt, dat toen hij eens te Amsterdam den schouw burg bezocht, een vrouw tusschen de bedrijven rondliep me', een kan en een glas, roepende: „Mot Je hier ook bier?" terwijl gea £cr«l schreeuwd?: inauguraals red© prof. mr. M. tl. Ribbiua. Hedenmiddag beeft mr. dr. H. R. 'Ribbius 't Hoogleeraarschap aan de H/andelshoogesekool te Rotter* dam aanvaard met een rede over de lenigheid en strakheid in de weige ring- Oppervlakkig zou men kunnen meenen, dat bet onderscheid tus schen burgerlijk en handelsrecht grooter is dan dat in werkelijkheid het geval is. Tóch zijn de verschilpunten uiterst gering; behalve deze weinige bepa lingen van specifiek afwijkend han delsrecht, zijn de overige regelingen van het wetboek van koophandel iniet anders dan een vervolg op het derde boek van bet burgerlijk wet- boek. Het verschil bestaat slechts hierin, dat deze bepalingen haar stamboom niet kunnen opvoeren tot bet Romeisch recht maar niet ver der dan tot op de Middeleeuwen kunnen terugwijzen. Eenmaal geco dificeerd versteent het eens lenige en aanpasbare Romeinsche recht; idols darop rusttte de vloek, die alle codificaties vervolgt. De overeenkomsten van koophan del hebben geen ander karakter dan dio van het burgerlijk wetboek. In dien de codificatie in plaats van door Justicianus door Caesar \su.-- tot stond gebracht zouden wellicht bepuiingen, die thans onder hei bur gerlijk recht vailen, onder he; han delsrecht zijn ondergebracht. Ook ons recht zou anders zijn, in dien het in 1880, andera indien hei in deze jaren was vastgelegd. Ons reoWt. is nog op tnkeÜe uilaonde- ■ring na het recht van '30, uit den •tij-A van trekschuiten, diligences en zeilschepen, uit den lijd zonder tele graaf eu teleloon. Al is de codificatie de schuld van de veroudering van het recht, zoo zijn deze op de tijden dat zij tot stand kwamen zeer goed te begrij pen. ïa de revolutie moest een nieuwe staat worden opgebouwd; een nieuwe lijd, een nieuwe staat, een nieuw recht. Een recht, gelijk voor allen, door ieder te kennen en vinden. Dan denkt men niet aan verandering en veroudering. Zieker ducht daaraan Napoleon niet, die van de standvastigheid van zijn recht en van zijn staat overtuigd was! Wat voor de Franschen gold, gold ook voor ons. De nieuwe staat eisch- te een nieuw recht; 6lechts door co dificatie meende men eenheid van recht te kunnen krijgen. Het onder scheid tusschen burgerlijk en han delsrecht vormde zelfs geen punt van bespreking. Het Fransche voor beeld lag voor. Toch was er te min der reden voor onderscheid, omdat zij de handelsrechtbanken niet over namen. Du overige verschilpunten zijn gering. Een Nederlander wordt op zijn- eed niet geloofd boven f 300, maar dit geldt niet voor den koopman. Zelfs een niet-koopman mag getui gen, wanneer het een handelszaak betreft maar wordt den volgenden dag voor een burgerlijke daad niet tot een getuigenbewijs boven f 300 toegelaten. Ook hier deed de wet beter grooter vertrouwen te stellen in die aan haar voorschrfiten on derworpen zijn. Het handelsrecht moet sneller recht geven vandaar de zeer belangrijke bepaling dat op een korteren termijn gedagvaard kan worden. Dit verschil is zoo ge ring, dat het voor den duur van het proces van geen beteekenis ls. Kooplieden moeten boekhouden, maar wegens dit voorschrift houdt geen koopman boeken die het anders niet zou doen en laat geen'niet- koopman na book te houden, wan- irneer hij het voor zijn zaak noodig acht. Tenslotte mist het verschil ven wettelijke interessen allen redelij ken grondslag. Wat dient Üiang ie worden 6«- flaasl De illusie van een algemcene her ziening begint men te verliezen. De kleine reparaties zijn reeds opge volgd door eenige grootere gelapte gedeelten als het arbeidscontract en het onderzoek naar het vaderschap. De tijd voor de nieuwe gebouwen is nu gekomen; in het bijzonder geldt dit voor one land, waar de rechterlijke macht minder dan de Fransche, geneigd is om bij wijze van moderne praetuur nieuw recht te scheppen. In de Grondwet vin- den wij reeds de onbewuste aanwij zing. De Grondwet van 1848 staat nog geheel op het standpunt der zui vere codificaten, maar reeds onder die grondwet werden eenige onder werpen van burgerlijk recht niet in de wetboeken opgenomen. In 1887 werden deze feiten erkend en liet de nieuwe Grondwt toe om enkele onderwerpen afzonderlijk te regelen. Toen is niet bedoeld om van deze verruiming een al te vrij gebruik te maken ook in '87 houdt de Grondwet aan het beginsel van codificatie on verzwakt vast. Een te ruim gebruik is tot heden Van deze bevoegdheid nog niet ge maakt, maar thans zal in die rich ting meer gedaan moeten worden. De teckenen daarvoor wijzen even eens daarop. Minister Ort beeft in het laatst van zijn ambtstijd twee ontwerper) ingediend en tot wet zien [verbeven worden. welke zeker eigenaardig in het handelswetboek Ihuis behooren: de wet op bet han delsregister en de wet op den fir manaam. Toch zijn. hiervan afzon derlijke wetten gemaakt. Dit is te waardeeren ,daar deze onderwerpen in afzonderlijke wetten gemakkelij ker gewijzigd zullen worden als dit noodig is, dan wanneer zij een on derdeel van het wetboek zouden uit maken. Partieele herziening dus, zoowel voor nieuw recht als voor wijziging van' bestaand recht en beiden te brengen in afzonderlijke wetten. Bij kleine gedeelten zal men moe ten gaan wijzigen en oens afge scheiden van het groote geheel, zul len de vrije deelen hun lenigheid be houden. Mogen zij, die zich de schoonc taak gesteld hebben om aan ons recht zijn beweeglijkheid en aan pasbaarheid terug te geven, de vol doening van hun werk ontvangenv zelfs een gedeeltelijke voldoening, want voor hen, <5?» hervormen, is 't woord voldaan-zijn niet geschreven. Met de gebruikelijke toespraken, werd de rede besloten. Spr. herdacht nog met vreugde het velo schoone dat zijn vorige werk kring hem geschonken heeft. Van nabij heeft hij gezien wat in het bloembollenbedrijf handelsgeest en -durf vermag. Nog dit jaar zijn 70 reizigers van bloembollen firma s uitgetrokken naar Amerika, Riga en andere steden, om daar zaken te doen. Ook bracht spreker dank en hulde aan de medewerking en steun idio hij genoten heeft van de heeren Warnaar en Krelage, wier namen zullen blijven naklinken als beste vertegenwoordigers in dit vak. Plund«r©n van broodw«t©n® Het gaat weder beginnen. Door P. v. d. V. wonende in de Hoogstraat is bij de politie aangifte gedaan, dat Maandagochtend toen lüj met zijn broodkar in de Tulpenstraat was een aantal vrouwen brood zon der bons, maar wel tegen betaling, uit zijn kar hebben gehaald. 11. B,, een bakkersknecht, wonende in de Lange Wijngaardstraat deed aangifte dat Maandagmiddag om kwartier voor tweeën, in de Tulpen- straat uit zijn kar brood is geroofd De poliüe doet in dezen een onder zoek. 1NFORMATOR VREEMDELIN GENVERKEER. Do heer N. van Mens, die sedert eenige jaren informator was voor het Vreemdelingenbureau te Haar lem, heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag als zoodanig aange vraagd. ONTROLD? Een juffrouw wonen de ln Santpoort heeft bij de politie aangifte gedaan dat zij na een bezoek aan de Botermarkt alhier, Maandag haar portefonnaie inhoudende f 38 vermiste. DISTRIBUTIE-POL1TIE. Pro ces-verbaal is opgemaakt tegen F. -L J., een melkventer, wonende in de Nieuwe Kruisstraat, wegens het ver- koopen en ten verkoop aanbieden van boter bovon den maximum prijs. SOC. DEM. ARB. PARTIJ. Men schrijft ons: Maandagavond werd na mens de Federatie van de S. D. A P. een voor hare leden toegankelijke cur sus Sn gemeentepolitiek geopend. Voor een flink getal belangstellen den behandelde de heer D. Peere boom het onderwerp: „Onderwijs- izorjj". De stof was evenwel te om vangrijk om er in één avond een be hoorlijke samenvatting van tc geven, zoodat besloten werd, dat dezelfde spreker op 4 November het 2e gedeel te van dit onderwerp zal Lehundelen. Het ligt in het voornemen een 8-tal bijeenkomsten te houden, waarvan onderscheidene onderwerpen uun de orde zullen worden gesteld. Op 7 en 21 October zal door den heer J. Ger- ritsx respectievelijk worden behan deld: „Grondpolitiek" en „Woning- politiek". OPGESPOORD. De politie heeft opgespoord A. J. N., kantoorbediende wonende in de Spekslraat, die ver dacht is van den diefstal van een bankbiljet van f 10. OPGESPOORD. Opgespoord zijn J. P. M., wonende Brouwersstruat en H. de N., wonende Haarleminerliede- straat wegens diefstal van melk en van brooden uit een broodwagen. PERSONALIA. Benoemd is als tijdelijk onderwij zeres aan de Christelijke School An- thoniestraat inej. D. Th. Weijers, Prinsessekade 21, te Heemstede. EIEREN BOVEN DEN MAXIMUM PRIJS. Door een agent van politie is proces-verbaal opgemaakt tegen J. B., een koopman in eieren, wonende te Landsmeer, wegens het vervoeren verkoopen van eieren boven den maximumprijs. Er zijn 15 eieren in beslag t DIEFSTAL. Door zich te laten insluiten heeft men uit de R. K. kerk aan het Spaarno weten te ontvreem den een gouden en een^zilvercn bUB en een rijwieL OU wvoljx bajc ZL HAARLEMMERMEER. Tra gisch. C. Dolieslager, wonende aan den Lisserweg alhier, ontving uit Duitschland het treurig bericht, dat zijn 39-ajrige zoon, die kort geleden daarheen was vertrokken, op 15 Sep tember 1918 in het. hospitaal te Gru- tersloh (Wiedenbrtick) is overleden. Graandiefstal. Ten na deel* van den landbouwer Gr. alhier, zijn maar eventjes 21 zakken tarwe ontvreemd. Van dezen voorraad werd reeds ongeveer 10 mud opgespoord. In verband met dezen diefstal wer den twee personen aangehouden en naar Hoofddorp overgebracht. Na een verhoor te hebben ondergaan, werden l weer op vrije voeten gesteld. Electrificatie. I11 ver band met de electrificatie van Hoofd dorp is door het Provinciaal cloc- trisch bedrijf te Bloemcndaal aan liet bestuur van deze gemeente vergun ning gevraagd tot het bouwen van een stcenen lioogspanningsgebouw op het schoolterrein bij het marktplein te Hoofddorp. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Portverhooging. Men deelt aan de Maasbode mede, dat zeer spoedig een wetsontwerp zal worden ingediend, hetwelk beoogt dc thans geldende briefporttarieven aanmer kelijk te verhoogen. De verhooging zal niet alleen brieven, doch ook briefkaarten en drukwerktarieven omvatten. SPOORWEGPERSONEEL. Op een te Utrecht gehouden vergadering van den ProL Chr. Bond van spoor weg- en tramwegpersoneel, is een motie aangenomen, die ter kennis van de regeering, de Eerste- en Tweede Kamer en d» directies van spoor- en tramwegmaatscliappijcn zal worden gebracht. Daarin wordt o.m. aangedrongen op: verstrekking aan spoor- cn tramwegpersoneel var. meer levensmiddelen, zoo mogelijk op den voet der rantsoeneering van het legor, algemcene verkorting van de diensttijden tot een maximum (van 8 uur per etmaal tijdelijke op- beffing van die premiestelsels, die intensieven arbeid van het personeel eiscben, evenwel zonder loonder ving; verstrekking van teelgrond op ruime schaal aan spoor- en tram wegpersoneel en voldoende land- bouwverlof. Op een Zondag te Amsterdam ge- houden congres vanwege de Ned. Vereen, van Spoor- en Tiar.iwcgr.cr- mn-J weiden door de neeren 1.. W. Peterse, Bolkenstein, Van Hime cn 11 J. «an Braambeek redevoeringen gehouden over toeslaudcn van het spoorwegpersoneel en de voedselvoor ziening van dat personeel. Tenslotte is een motie aangenomen, waarbij de wensch wordt geuit, dat de Staatscommissie voor de loonre geling van het spoorwegpersoneel de resultaten van haar werk ten spoe digste zal openbaar maken, en ver langd wordt eon nieuwe loonregeling met terugwerkende kracht van 1 Jan. 1918 ai. Vei der wordt instemming betuigd met 't streven van de arbei dersorganisaties om te komen tot een algemcene verbetering van de levens middelenvoorziening. Een depulutic van 5 personen, zal bij den minister de motie toelichten.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1