HufllEM'S DAGBUO Refs-lcdrakken. De Oorlog. Feu i II e ton Door het lot verbonden Onze Laehhosk Stadsnieaws TWEEDE BLAD. Disidai 20 September 1918 door M. P. DE CLERCQ. Santa Cruz, 2 Aug. 1918. Aangezien do „Vondel' eerst 10 a 12 dezer van San Francisco zal ver trekken ,zijn wij met ons clubje gis terenmiddag naar bier getogen, daar het 't aangenaamst is een week in deze mooie zeebadplaats door te brengen. De afstand per spoor is precies 3 uur. Zondag 28 Juli, des namiddags 2 uur was onze aankomsttijd te San Francisco en even als te New-York, bracht een groote stoompout de pas sagiers uit den expresstrein naar het station te San Francisco, Mooi is dat station niet, maar het ligt dicht bij het drukste gedeelte van S.-F., terwijl het station, waaruit we gis teren naar hier vertrokken, veel ver der zuidelijk van het centrum ver wijderd en aldaar niet overgeva ren behoeft te wordeu. Het klimaat te S. F. is veel koeler jdan to New-York 6n ten naastebij gelijk aan dat van Haarlem. De hotels zijn in beide steden prachtig ingericht en groot van bouw en vooral hotel San Francis te S. F., gelegen tegenover een prachtig square (para), oiedt alle mogelijke comlort. De logó"s betalen hunne slaapkamers a»ieen voor nachtver blijf en zijn verder geheel vrij tot ontbijten enz. in hun hotel dan wel elders; dar wordt geen notatie van genomen. In dit hotel zijn winkels, post en telegraaf, barbiers- en kap perssalon, terwijl de restaurants ,voor alle bezoekers opoustaan. Het eerst cijfer of de twee eerste cijfers geven de verdiepingen aan. Mijn nummer b.v. was 766, dat wil zeg gen No. 66 van de zeveude étage. De hoofdingang is door een prach- tigen, ruimen hail, met tal van fau teuils, ten deele naast tafeltjes ge rangschikt. Ook vindt men er" (schrijftafels, keurig in orde. Er is een groot sousterrein tot restaurant Ingericht, waar de spijzen enz. niets te wonschen overlaten, doch waar hot wat goedkooper is dan in de groote, prachtige eetzaal gelijk vloers. liet is er verbazend druk en roezemoezig. In de nabijheid wemelt ihet van andere hotels, alle er keu rig uitziende, doch meerendeels wat goedkooper. Amerika is echter veel duurder dan-'-Holland .omdat alles por dollar berekend wordt, waarvan $o normale koers t 2.50 is, doch op het oogenblik slechts f 2. De hoofdstraten zijn druk, maar niet zoo overweldigend als die van New-York. Doordat hier overvloed •van benzine is, gaat de herrie der auto's gewoon door. In S. F. moet men dan ook ter dege uitkijken vóór het oversteken der drukke hoofd straten. Eenige straten hellen ge ducht, doch de auto's rijden daar evengoed als ic de andere straten. Dik wij ls wordt het Amerikaan- sche volkslied gespeeld en dan staat dadelijk ledereen op en de mannen ontblooten dadelijk het hoofd. Des avonds negen uur begint in liotel St. Francis 't dansen en daarvan wordt zeer druk gebruik gemaakt, zolfs thans midden in den zomer. Ov«rxl»ht. Opnieuw maakten de Britten IN PALESTINA belangrijke vorderin gen. De terreinwinst is op ons kaartje goed te zien. Volgens de laatste berichten van den Eugelsehen staf zijn thans al 25000 Turken gevangenge nomen en 260 kar.onnenver- overd. Ook de andere bult van oor logsmateriaal is groot. De Turken moesten terugtrekken over den Jordaan. Eerst moesten ze op doorwaadbare plaatsen de rivier oversteken en daarna tegen de rots oevers aan den overkant opklaute ren. De strijders die dan aan 't ver- volgingsvuur der Britten ontkomen waren, moesten daarop een goed heenkomen zoeken in de kale hoog vlakten die daarachter liggen. TRIPOLI DAMASCUS front roor het offensief der Engelschen. front heden. Zoo moet er van t vluchtende Turk- sche leger niet veel overgebleven zijn. Bovendien hebben de Engelsclien nu de belangrijkste overtrekplaats van den Jordaan, namelijk die bij Jisr-ed- Damie, bezet. Daardoor werd een groote Turksche troepenmacht afge sneden. 't 7de en 8ste Turksche le ger hebben geheel opgehouden te be staan. Do berichten uit Entente-bron ver zekeren, dat de Engelsclien de Tur ken geheel verrast hebben. Bovendien hadden de Britten een overmacht aan troepen en werden van de zee uit door oorlogsschepen bij den opmarsch langs de kust geholpen. Ook de luchtvloot verleende uitstekende dien sten, te meer daar de weinige Turk sche vliegmachines spoedig buiten gevecht gesteld waren en de Britsche vliegers in de lucht dus alleenheer- schers waren. D« Turksche staf „erkent" den te- rugsla? in Palestina, maar zegt dat de Turken, volgens bevel, na nard- notfk*ige verdediging, teruggetrokken zijn. Dit is wel een sobere erkenning van een nederlaag, die 25000 man aan ge vangenen en 260 kanonnen kostte. In een commentaar op de overwin ning schrijft de „Manchester Guar dian „Men kan er op rekenen, dat de Britsche aanvoerder Allenby, als cavalerie-generaal, de vervolging tot het uiterste zal voortzetten, en er is geen reden om niet te verwachten, dat de volkomen vernietiging van het Turksche leger niet gevolgd zal worden door een opmarsch naar Da mascus. Het feit dat zoo geringe Turk sche strijdkrachten voor de verdedi ging van Palestina zijn aangewezen, wijst er op, dat het Turksche leger zich in nog slechter staat bevindt dan algemeen wordt aangenomen, en dat de bezorgdheid der Turksche regee ring over KrmstantinopGl en haar avonturen iu den Kaukasus en Noord- Perzië, de verzwakking van de legers in Mesopotamia en Syrië tengevolge hebben gehad. De verovering van Da mascus zou in politieke beteekenis gelijk staan met dien van Bagdad en Jerusalem. Hierdoor zou het vonnis aan Turkije, dat thans zijn val tege moet gaat, voltrokken zijn". Wat 't doel der Engelsclien is met den opmarsch in Palestina? Aller eerst natuurlijk de macht der Tur ken over 't Heilige Land te breken. Daarin zijn ze al voor een groot deel geslaagd. Niet geheel onmogelijk is 't, dat als de sucessen zoo voortgaan, op den duur van Aziatisch Turkije uit een aanval op Konstantinopel gedaan wordt Maar dat is voorloopig voor de Engelschen nog toekomst muziek! Zeker Is evenwel dat de Turken nu zoo in eigen land gebon- den, zijn, dat zij geen soldaten kun- nen sturen om de Duitschers aan het i Westelijk front bij te staan. Zoo'is 't nu ook met de Bulgaren, die aan 't MACEDONISCHE FRONT geheel gebonden zijn. 't Offensief der Entente-leger duurt daar voort en blijft succes oogsten. De Serviërs zijn over de Wardar gestoken en hebben een belangrijke spoorwegverbinding der Bulgaren afgesneden. Behalve Ka- vadar zijn nu weer 15 dorpen door (le Serviërs bezet. Sedert 15 September ruk ten de Entente-legers op dit front 65 K.M. vooruit. De Italianen zijn aan de Czerna- bocht ook begonnen met op te ruk ken, Een Times-correspondent meldt, dat de Serviërs door Fransche le gers versterkt zijn. Zij rukken nu Servië binnen. Hot succes ls zoo groot als zelfs niet gehoopt werd. De bres in 't Bulgaarsche leger wordt steeds grooter. Havas meldt uit Parijs: 't G e- heele Bulgaarsche leger is in aftocht. De Bulgaarsche staf erkent in zeer bedekte termen den terugtocht, ver klarend: „Als gevolg van een terug- buiging van ons front ln den hoek tusschen de Tsjerna en de Wardar werden onze afdeelingen ln deze slreek naar nieuwe stellingen ten Zuiden van Prilep en ten N. van Doiran teruggenomen". Dus ook geen Bulgaren naar het Westelijk front. En ook geen Oostenrijkers meer? Er wordt EEN NIEUW ITALI- AANSCH OFFENSIEF verwacht De „Neue Freie Presse" verwacht binnenkort eenuiterst krachtig offen sief der Italianen van Sette Com- in'uni tot aan de Piame-monding, en geeft zelfs cijfers omtrent getalsterk te en uitrusting der Italianen op dit betrekkelijk korte front. Dezen zou den hier minstens omstreeks 800.000 man hebben geconcentreerd, voor zien van een verbazende hoeveelheid geschut en munitie. De materieele voorbereiding van het te wachten offensief moet volgens neutrale attachés bij het Italiaan- sclie hoofdkwartier onverbeterlijk zijn. Het doel van het te wachten of fensief is, tot en over de Oostenrijk- sclie grens door te dringen. Het blad eindigt met de verzuch ting: „Ons staan zware dagen te wachten". Aan 't WESTELIJK FRONT zijn thans nog kleine gevechten. De nieu we offensief-stoot der Entente-legers zal wel spoedig komen. Do Fransche staf meidt „Ten Zui den vau Su Quentin hebben de Fran- scheu hun stellingen uitgebreid ten i oosten van Hinacourt en van Ly-Fon- taiue ea hebben a zij den westelijken rund van Veudeuil bereikt." Nader meldt de Fransche staf nog, naar het Engelsch van CHARLES GAROICE. 6) Maar zou het huwelijk wel gel dig zijn? begon Manneriug nu. Ja, dat geloof ik wel, en boven dien zou je, als je gered wordt, alle formaliteiten in acht kunnen nemen, in de eerste de beste haven, waar je aankwam. Ik weet, dat er moeilijK- heden aan verbonden zijn, maar toch schijnt mij deze oplossing de eenig mooglijke. Misschien weigert ze wel met mij te trouwen, zei Mannering, naar de hut starende. Dat denk ik niet Jo moet het haar in ieder geval voorstellen. Dat kan ik niet, ik zou niet we ten. wat te zeggen. Het is geen klei- ni-heid een meisje, als zij is, voor te stellen haar lot te verbinden aan Iemand, van wiens verleden zij niets afweet Zij zou het zeker weigeren. Neen, neen, zelf kan ik het niet doen. Fleming bedekto voor een oogen blik het gelaat met de hand. Je hebt gelijk, het, is geloof ook beter, dat ik het haar uit uw naam vraag. Ik kan haar beter op de noodzakelijkheid van een huwelijk wijzen'. Ik zal dadelijk gaan. Er is geen tijd te verliezen. Wie weet, hoe kort ik nog de kracht zal hebben. Help mij even overeind, Mannering. Deze deed het en gaf hem een teug je brandewijn. Dank je. Ik ben blij, dat je toe stemt, al is het alleen maar ter wille van haar. Het is een waag, dat is zoo, maar ik zie geen anderen uit weg. Haar reputatie ie er mee ge moeid. Je zult goed voor haar zijn, daaraan twijfel lk geen oogenblik. Verbeeld je maar niet, dat lk een heilige ben, Fleming. Mis schien doe ik er wel verkeerd aan je je zin te geven, maar ik kan het je niet weigeren. Dat is goed. Je bent een man van eer, al ben je misschien geen heilige, en dat is mij genoeg. Maar hoe weet je, of ik nog vrij ben? Wie zegt je, dat ik niet al ge trouwd ben? Als dat zoo was, zou je het wel dadelijk gezegd hebben, toen ik je mijn voorstel deed, zei Fleming met een flauwen glimlach. Mannering kreunde. Er 1$ geen ontsnappen mogelijk, dat zie ik wel. Ga dan nu maar naar haar toe. Zeg haar echter vooral, dat het plan door dat de Franschen 't dorp Vendeuil bezet hebben, alsook 't bosch van La Fontaine. De Franschen staan nu nog dichter bij St. Quentin dan in 1917. De stad wordt steeds mear inge sloten. Over vrede. F r a n k r ij k. zal niet antwoorden op 't vredes-aan- bod van Oostenrijk, maar volstaan met 't afdrukken van Clemenceau's Senaatsrede in 't Staatsblad. Het Duitsch vredes- voorstel aan België. Aangaande het zoogenaamde Duitsche vredesaanbod aan Bel gië verneemt de „GermaBia": De Beiersche graaf Toerring, zwager van de Belgische koningin, heeft, in de overtuiging dat een spoedige vre de voor België een levensnoodzake lijkheid is, persoonlijk voorstellen aan do Belgische regeering doen toe komen. Graaf Toerring was daartoe door de Duitsche rijksregeering noch gevolmachtigd, noch had hij daartoe bevelen. Integendeel hadden zoowel graaf Hertling als graaf Hintze den graaf verklaard, dat hij zich niet ge rechtigd mocht achten de door hem uitgewerkte voorstellen als komende van de Rijksregeering voor te stellen. Een Engelsch dlplo maat aan 't woord. Bij een maaltijd aan de Ameri- kaansche en Engelsche officieren te Parijs aangeboden, hield de Engel sche gezant, Lord Derby, een rede voering, waarin hij o.a. zei: „Het is 'n laster te zeggen, dat de geallieerden voornemens zijn de Duitsche natie te verpletteren. Ons doel en ons vaste voornemen is (ging Derby voort) het Duitsche militairisme te verpletteren dat een bedreiging is, nilst alleen voor d^ geheele wereld, maar ook voor Duitschland zelf". De Oekraïne en de Vredesnota. Volgens hert Berliner Tage- blatt" heeft de Oekrainsche minister raad aan alle neutralen een nota ge richt, waarin instemming met de no ta van Burian" wordt uitgedrukt; de regeering zal zich ook tot de Entente mogendheden richten. EenDuitsch oordeel. De Berliner Lokal-Anzeger stelt aan de regeering voor om het Ame- rikaansche antwoord op de nota van Burian en de rede Clemenceau over al aan te plakken en in millioeren brochures te verspreiden, opdat alle Duitsche mannen en vrouwen zullen 1 kunnen conslaleeren, „dat de vrede voor ons slechts te verkrijgen is door overwinning of lot den prijs van on ze volkomen vernietiging 'tStandpuntvan Wil ton toegelicht Volgens de Fransche „Matin" heeft president Wilson, naar aanleiding vau zijn anuvcord a&n Oostenrijk, bezoek ontvangen van tal rijke Amerikaausche poliuci en leden vmi het geallieerde corps diplomati que. Alien wenschten uen president geluk met zijn krachtige houding. Volgens de naaste omgeving van Wilson greep deze de geleguuheic aan om uitvoerige uiteenzettingen over het vredesvraagstuk te geven. Wilson verkiaaroe o.a. aai hij het onmisbaar had geoordeeld, deze nieu we pacifistische propagandapoging onmiddellijk den pas al te snijden. Hij zeide: Wij hebben de absolute overwinning noodig en geen bespre kingen zijn toelaatbaar, zelfs als Oostenrijk aiij morgen kwam zeggen, dat het de veertien punten uit hel door mij geformuleerde vredesvoor stel aanvaardde. Dan nog zou hel lea blijven bestaan, dat wij thans het woord van onze vijanden niet kunnen gelooveu. Wij hebben iets meer noo dig dan hun belofte om woord te hou den. Zij moeten in de onmogelijkheiu worden gésteld het te breken. De „Matin" besluit: Alle geallieer den helmen deze verklaring goedge keurd. Het is indeidaaa duidelijk, dat geen verdrag met den vijand waarde lean hebben, als hij nog sterk genoeg is om liet te verscneuien. De Turksche Groot vizier aan 't woord „Az Est" bevat het verslag van een onderhoud met den Turkschen grootvizier. De grootvizier billijkte de vredes nota van graaf Burian en hij meen de dat als ze voorloopig ook recht streeks wordt afgewezen, ze in elk geval de zaak van den vrede zal bevorderemZoolang echter„onze vre despogingen" geen succes hebben, moeten wij, zeide de grootvizier, ook verder in trouwe wapenbroe derschap en bondgenootschap vol harden. Bulgarije zond op de vredesnota van Dosten- rijk ecu goedkeurend antwoord. Een beroep van het Duitsche episco paat op den Pa us. Naar uit Fulda wordt gemeld heeft het geheele Duitsche episcopaat be sloten een memorandum aari 'den Paus te zenden, waarin deze verzocht wordt de vredesnota der Oostenrijk- llongaarsche regeering met als zijn invloed te willen steunen. Burian over z ij n nota. Theodor Wolf, de hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt geeft de verklaringen weer, die graaf Burian hem deed in een onderhoud geduren de zijn verblijf le Weeneu. Daarin wordt over het antwoord van Euro pa op de Oostenrijksch-Hongaar- sciie vredesnota gesproken. Dat Wil son de nota zoo haastig beantwoord heeft en met zooveel haast betoogt, dat hii aan zijn programma en zijn punten absoluut vasthoudt, kan slechts geschied zijn, omdat hij niet wenschte, dat Engeland en Frankrijk met hunne antwoorden en wenschen tusschenbeide zouden komen. Hij heeft een afspraak Pussclien hen wil len voorkomen; daarom heeft hij zooveel haast gemaakt. Do nota heeft ons slechts de gelegenheid gegeven, iets dieper in de dingen te blikken. Natuurlijk is de uitwerking er van hiermede nog niet uitgeput. In het verdere verloop van het onderhoud zeide Burian: „Al zou ik mijn doel ook niet bereikt hebben, om den weg tot den vrede thans te openen, dan zal dit mij niet weer houden het betreden pad verder te volgen. Ik zal natuurlijk niet dade lijk de navolgenden stap doen, maar eerst na een zekere pauze, telkens als het oogenblik daartoe geschikt schijnt en ik ben het volkomen eens met de bondgenooten. Maar ik ge loof, dat men niet de handen in den schoot mag leggen en den tijd onbe nut latten 'voorbijgaan". V«rspr«id niauws POLEN. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat de onderhandelin gen tusschen Duitschland en Oosien- rijk-Hongarije met betrekking tot het Poolsche vraagstuk nog niet tot een resultaat hebben geleid. DE NATIONALITEITEN IN OOS- TENRUK-HONGARIJE. Als ge volg van een veertiendaagsche confe rentie te Washington tusschen de vertegenwoordigers der Tsjecho-Slo- wakken, Polen, en Joego-Slaven, is overeenstemming verkregen over het volledige programma van de doelein den der verdrukte nationaliteiten binnen Oostenrijk-Hongarije. De stichting van een nieuw centraal li chaam der centrale Europeesche groepen voor de bes.'Férming der be langen van alle aangesloten nationa liteiten werd in uitzicht gesteld. DE DUIKBOOTOORLOG. Vol gens officieele cijfers, door de Ame- rikaansche scheepvaart-commissie ge publiceerd, hebben de Duitsche duik- booten van Augustus 1914 tot Sep tember 1918 meer dan 7.157.000 ton doodgewicht meer tot zinken ge bracht, dan de door de geallieerde en neutrale landen aangebouwde scheeps ruimte bedroeg, zoo seint Reuter uit Washington. Sedert het begiu van den oorlog vernielden de duilcbooten 21.404,0' ton doodgewicht aan schepesruimte, terwijl de totale aanbouw meer dan 14.247.000 bedroeg. De nieuwe aan bouw overtreft thans reeds de gedu rig minder wordende duikbootver lie zen. ONGEREGELDHEDEN TE SALZ BURG. De correspondent van de „Daily Chron." te Zörich maakt mel ding van ernstige stakingen te Salz burg. Niet alleen arbeiders, maar ook handelslieden en ambtenaren staken tengevolge van hongersnood. Donderdag trok een groote menigte naar het regeeringspaleis, waar rui ten en deuren werden vernield. Gen darmes dreven met gevelde bajonet het volk terug. Er vielen dooden en gewonden vlak voor het Grand Ho tel. Dit hotel is verwoest Tengevolge van de ongeregeldheden is Salzburg ln staat van beleg verklaard. HET ZWEEDSCHE ROODE KRUIS TE IRKOETSK is door do Tsjechen tjoarresteera. verdacht van samenwer king met de Duitschers en Russen. BAKOE IN HANDEN VAN TUR KEN EN KOERDEN. De „Daily Mayl" meldt, dat de stad Bakoe wan hopig verdedigd werd gedurende twee dagen tegen overmachtige strijdkrach ten van Turken en Koerden. Ten slot te werd de stad genomen. Toen volg den tooneelep van slachting en plun dering. De bevolking had te lijden van de gruwelijke wandaden en do rooverijen der Koerden. De stedelijke gebouwen en de oliebronnen werden in brand gestoken. Heeft jc vrouw cr bezwaar te gen, dat je in huis rookt? Dat heeft ze nooit gezegd, maar ik kan haar gedachten wet raden en... 'nu rook -ik thuis maar niet! EVANGELISATIE. Vanwege het Centraal Comité voor Evangelisatie uit de Gereformeerde Kerk zullen te beginnen in de maand October, in cenige stadsgedeelten samenkomsten worden gehouden. jou bedacht is. en dat ik, al trouwen wij, haar toch geheel vrij zal laten. Fleming zag hem ernstig aan. Ja, zeg haar, dat, al maak je ons man eu vrouw om eventueel alle praatjes te voorkomen, ik haar nooit lastig zal vallen. Ik mag niet zoo braaf zijn, als jij, ik zou toch nooit-1 van liaar hulpeloozen toestand partij trekken. Maak het haar goed duide lijk, Fleming, dat ons huwelijk slechts een huwelijk iu naam zal zijn. Zij behoeft niets te vreezen. Ik zal het haar zeggen, Manne- rlng, je gedraagt je als een edel man. Gekheid, ik moest wel een ge- meene schurk zijn, als ik anders hai. delde. Kom, ik zal je een eindje voort helpen. Het loopen valt je zwaar. God geve, dat wij er geen kwaad aan doen! Daar twijfel ik niet aan. Mannering bracht Fleming tot aan de deur van de hut, keerde toen ijlings om en begaf zich naar het strand. Fleming klopte aan, en Nina ver zocht hem binnen te komen. Zij was bezig iets te naaien en zij ging met haar werk voort, terwijl hij tegen over haar plaats nam. Zij zag zeer bl$ek en haar oogen waren gezwollen door het schreien. Hoe gaat het met u? vroeg hij, wat beter? Zij begreep, dat hij op haar droef „Pro Domo" on de biosooop De heer Theo Frenkcl Sr., directeur der „Amstc-rdam Film Cie.", heeft, zooals wij indertijd berichtten, een film doen samenstellen, vrij bewerkt naar het romantisch drama „Pro Domo", van Jhr. A. W. G. van Riems dijk. Vrijdagavond werd aldus meldt het N. v. d. D. dit werk voor de eerste maal vertoond ln de Cinema Palace, in de Kalverstraat te Am sterdam. Bij de groote bekendheid van dit vele malen vertoond, toonecl- stuk was het niet te verwonderen dat do toeloop naar dit bioscoop-theater reeds dadelijk zeer aanzienlijk was. Ter bijwoning van die eerste vertoo ning waren verschillende uitnoodi- gingen gericht, in de eerste plaats tot Louis Bouwmeester en mevr. Theo MannBouwmeester, die beiden be langrijke rollen in dit drama te ver vullen hadden. Zij' waren echter bei den verhinderd tegenwoordig te zijn. Wel werden op de eerste rij van het balcon aangetroffen de schrijver jhr. van Riemsdijk, de directeur, tevens regisseur, Theo Frenkel. benevens mevr. Frenkel. Aan béide heeren werden, onder krachtig applaus uit de zaal, lauwerkransen aangeboden en aan mevr. Frenkel een sierlijke bloemenhulde. De film brengt eerst een woord van hulde en dank aan den Raad van Be heer der Kon. Ver. „Het NederL Too- neel", voor de toestemming verleend aan hare arUsten om in die film op te treden. Dit waren in de hoofdrol len: Louis Bouwmeester, Theo Mann Bouwmeester, Julie Frenkel, Lily Bouwmeester, Jacques Reule, Rika Hopper, Coen Ilissink en Annie Wea ling, benevens tal van anderen in mindere partijen. Hun aller beelte nis werd op het doek gebracht, bene vens het portret van den schrijver Jhr. v. Riemsdijk. Daarna kreeg inen de zes bedrijven van het romantisch drama te aanschouwen, die worden gespeeld door de keur van onze Ne- derlandsche tooneelkunstenaars. En men kreeg zelfs meer te aanschouwen dan bij de gewone opvoeringen het geval was. Immers als de Graaf Louis de Pré- bois Grancé (Louis Bouwmeester) zijn vurig pleidooi voor de rechtbank houdt en daarbij herinnert aan het groote geluk toen hem een zoon werd geboren, zag men op het doek dat overgelukkige verledene in beeld ge bracht Nog andere gebeurtenissen uit het jonge en latere Ieveu van dien gedenereerden zoon werden onder het houden van dit warm pleidooi te voorschijn gebracht Dat alles vér- hoogde niet weinig het indrukwek kende van de voorstelling. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat het spel van alle optredenden zeer te roemen was, en dat was des te meer te prijzen, nu hier alles op gebaar en beweging neerkomt Ook voor de aankJceding was keu rig gezorgd. Prachtige gezichten op kasteel, parken enz. kreeg- men to aanschouwen. Statige receptiezalen en luchtige nachtelijke dansgelegen heden ontbraken evenmin. .Kortom „Pro Domo" heeft, ook op deze wijze voorgesteld, een groot succes behaald en zal 't thans ook langs dezen weg in het buitenland niet weinig doen. Immers do film zal ook buiten onze grenzen haar weg vinden. SOC. VEREENIGING. Dezen winter zullen in de Sociëteit „Ver- eeniging" weer gezellige bijeenkom sten gehouden worden voor leden en hun dames. Op 17 October zal mevrouw Van Vladeracken met „The bonnie Sing" optreden. NED. OLYMPISCH COMITé. Tt Amsterdam werd de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer \V. F. baron vau Tuyll van Seroosker- ken, zei, dat hij nog nimmer onder zulke verblijdende omstandigheden een vergadering van het N. O. C. heeft geleid als thans. Immers de m(- uister van Binnenlandsche Zaken heeft op de begrooting een post uit getrokken voor een Centraal Insti tuut voor de Lichamelijke Opvoeding terwijl een bedrag van f 100.000 wordt I uitgetrokken als subsidie voor speel terreinen. In plaats van jhr. Six, wordt tot lid van het bestuur gekozen de heer mr. L. H. Feschotte. De vergadering sprak zich uit voor de wenschelijkheid van een gesloten voetbalseizoen. DE VERBREEDING VAN DE RAAMBRUG. - Volgens do al ge- mee ne omschrijving van bovengc- heid doelde en knikte toestemmend. Gevoelt u zich sterk genoeg om naar mij te luisteren? ging hij voort. lk heb iets van het grootste belang met u te bespreken. Ja, zeker, zeide zij en liet het werk in haar schoot zinken. ■Maar, meneer Fleming, wat ziet u er slecht uit! Ik geloof, dat die hoest u erg verzwakt. Ja, zei Fleming, mijn krach ten verminderen snel. Ik zal het niet lang meer muken. U moet daar niet bedroefd om te zijn, juffrouw Nina. Ik zou er niet over spreken, als mijn toestand niet in verband stond met hetgeen ik u te zeggen heb. Hebt u er wel eens over nagedacht, hoe het met u en meneer Mannering gaan zal, als ik er niet meer ben? Het lijdt geen twijfel, of ik zal binnen enkele dagen sterven. Ik vrees den dood niet, ik zie in hem een verlosser van pijn en lijden. Ik ben ten volle bereid, maar het was niet over mij zelf, dat ik kwam om met u te spreken. Juf frouw Nina, u weet, dat ik u hoog acht -en u lief heb, alsof u mijn zus ter was. U begrijpt dus, dat ik niet anders dan uw welzijn op het oog heb. Nina knikte, en Fleming ging na een hevige hoestbui voort: AI3 ik er niet meer ben, blijven u en meneer Mannering geheel alleen. Even zag zij hem verschrikt aan, toen sloeg zij de oogen weer neer. Het zou kunnen gebeuren, dat u hier beiden uw verdere leven zoucit moeten blijven. Haar handan begonnen te beven, en haar lippen trilden. Het kan echter ook zijn, dat hef Gods wil is, dat een boot u opneemt. In dat geval zullen zij u hier alleen met Maunering vinden en daaruit al licht gevolgtrekkingen maken. Ik ben veel ouder dan u en weet dus, hoe de menschen zijn. Zij zag hem verschrikt aan, Lang zamerhand drong het tot haar door, wat hij bedoelde. Een. blos steeg haar naar de wangen. U begrijpt mij, geloof ik, zei hij. Het is niet gemakkelijk voor mij, u dit alles ronduit te zeggen, en toch is het mijn plicht Ja, ik begrijp, wat u bedoelt, zeide zij op zochten toon. Maar als u man en vrouw waart, ging hij voort Maar dat zijn wij niet, sprak zij hem verbaasd aanziende. Neen, nog niet, maar er bestaat geen enkele reden, waarom u he niet zoudt worden. Mannering heeft mij opgedragen u te vragen zij klemde de handen ineen u te vra gen, of u zijn vrouw wilt worden. Zijn vrouw worden? herhaalde zij bevend. Ja, bij zou graag willen, dal u hem het recht gaf u voor allen irtsiei te behoeden. Wacht u, als 't u blieft nog even. voor u wat zegt. Ik zal u alles zeggen, wat Mannering cn ik besproken hebben. Ik was het, die hem er op wees, dat uw goede naam gevaar zou loopen, als men u beiden hier alleen vond. Dat hij hier riiel aan gedacht had, toont hoe hoog hij staat. Maar ik ben dominee cn het is mijn plicht O, ik kan het niet doen, ik kan het niet doen! riep het meisje uit. Haar lippen waren bleek, maar haar wangen begonnen te gloeien als vuur. U moet er in toestemmen, zei hij et nstig. Ik wil niet, dat hij uit medelij den met mij trouwt, zeide zij met oogen vol schaamte en Tegenzin. Neen, neen, bracht hij hijgend uit, de handen tegen de borst druk kend. Zoo moet u het niet opvat ten. Natuurlijk heeft hij medelijden met u. Welke man zelfs met maar een greintje gevoel zou dat niet heb ben, maar hij ziet In. düt het zijn plicht is u dit voorstel te doen. Wat hem zelf betreft, heeft hij geen oogen blik geaarzeld. Hij acnt 11 hoog. Zijn eenigo bezwaar was, dat hij arm is en uwer niet waardig. Nina hield de oogen nog steeds neergeslagen. (Werd! Tirrtké.)

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 5