Waarschuwing VlssscMistributie Distributiebedrijf Gem. Centrale Keuken OM ONS HEEN 36e Jaargang No. 10836 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 191& Slem s dagblad Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemacMwd bet Algemeen Btneen- en Bmtewéandscfa Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76-78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen ln den omtrek waar een Agent ge- II ADVEHTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 Cts. Reclames 40 Cta. per regel. Tijdelijk vestigd is (kom der gemeente) f 1.95. Franco per post door Nederland f 2.30. Afzonderlijke nummers f 0.15. oorlogstoaslag 20 procent. Bij abonnement aaniienlijk rabat. Tienetulvere advertentién van Vraag en Aanbod Geilluatr. Zondagsblad, voor Haarlem f 0.51». Geïllustr. Zondagsblad voor de omstreken en franco per van 1—5 regels 50 Cts. per plaatsing, elko regel meer 12»,i Cte. a contant. Buiten bet Arondissement dubbele post t 0.69. prijs. Advertentiën buiten bet Arrondissement 25 Cts. per regel. Reclames 60 Cts. per regel. Uitgave der N.V. Lourene Coster, Direoteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 Directie en Administratie! Groote Houtstraat 83. Telefoonn. der Redactie*600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. HAARLIFS Verkrijgbaar op Bon No. 23, let ters T tot Z, 2 ins randvieescfa Dit vleetch kan worden besteld op Donderdag) 26 September van 812 en van 1—5 uur bij; L. MONTAUBAN, Pieter Klesstr. 2b v. d. VEEN, Ruysdaelstraat DOOfcEMAALEN, KorteBegijneatr. F. BENRaADT, Spaarnwouder«tr. STOELMAN, Schagchelstraat W1EUWJAAR, Oranjeboomstraat DE WOLF, Doelstraat GEUKERS, Palmstraat. Dit vleesch kan worden gehaald op Vrijdag 27 September van 14 uur bij: ENGELENBERG, Zijlstraat KAMMEIJER, Ged, O. Gracht KOORN, Kruisweg H. HECK, KL Houtstraat Bij 'de bestelling moeten bons wordeu medegebracht en het.be stelde betaald. Aangeraden wordt te bestellen tn den winkel zoo dicht mogelijk bij de woonplaats van den besteller, daar anders de bezorging 24 uur wordt vertraagd. HEEMSTEDE Donderdag 26 September verkrijg baar op vertoon van vischkaart nummer 1 tot en met 300 en tegen inneming van bon No. 63, I dos leverworst of bloeiworst 1 QAT.it cent per pond. De worst kan gehaald worden v&n 8 tot 12 uur en van 2—5 nur aan het Dienstgebouw, Boekenrodestraat 9 en bij C. DE GRAAFF, Binnenweg 7, van 8 lot 12 uur. De overige ingezetenen gelieven bon No. 63 te bewaren, daar zij later aan de /neuTft komen. Agenda LEVENSMIDDELEN- VOORZSENING. Da Diraateur van het Gemteatelijk Lavemmiddalenbureau te Haarlem j brengt ter keanls, dat verkrijgbaar wordt gesteld: KAAS. Vanaf Weensdag 25 September tot en met Zaterdag 5 October op BON A No. 72 1 ONS KAAS. De prijzen der verschillende soor ten kaas welke op dezan bon ver krijgbaar zijn luiden als volgt: Volvette Goudsche kaas met R. M. f 0.16 p. ons Volvette Goudsche kaas zonder R. M. f 0.15l/i p. ons Goudsche kaas 30 -f- f 0.12 p. ons Edammer kaas30-f f 0.1-2'I, p. ons Goudsche kaas 20+ f 0.081/, p.oes Kegeeri ngsvisch. Donderdag 26 September van 10 uur v.m. tot 1 u. a.m. per persoon oan pond Vlsch op vertoon van vischkaart 15501 tot en met 16050 in de Gemeente lijke Vischhal. Vischkaart 16051 tot en met 16550 ln het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd. F. DE JONGE. DONDERDAG 26 SEPTEMBER. Schouwburg Jansweg: Opv. van „Twee weezen", 8 uur. 8chouwburg Dt Kroon, Groote Markt, Bioac. voorstelling. Apollo-Theater, BarteljoriMtraafc Blosc. vooratelling. Cinama-Palace: Groote Houtstraat* Bioac. voorstelling. Klein# Vareenlging, Klaine Hotat straat: Bioac. voorstelling. Het Witte Kfuis: Vergad. Kleine Kroonzaal, Gr. Markt, 8 uur* middags. Schoten. Gemeenteraad 9 uur yoor Schurft. Er ie in Haarlem nog al wat schurft onder de menschen. Deze huidaandoening heeft een heel leelijken naam, maakt dus ook een onplezierigen indruk door de her innering aan den term „een schurftig schaap maar is in werkelijkheid zoo heel erg niet* Bij goede verzor ging is ze in een dag of wat gene zen. Onverstandig moet het heeten, er geen aandacht aan te schenken, niet naai- een dokter te gaan of er zelf maai- wat aan te knoeien. Toch komt dit, schijnt het, voor en voorname lijk omdat de menschen bevreesd zijn voor aangifte en, als gevolg daar van, een groot papier aan de deur: Besmettel ij ke Ziekte, SCHURFT. Inderdaad zijn onlangs aan eenigo huizen dergelijke papieren beves tigd. Spoedig werden ze er afge haald. De aanplakking berustte op een misverstand. Uit vrees voor zoo'n papier aan zijn deur behoeft dus nu niemand zich meer te laten weerhouden om zich behoorlijk door een dokter te laten behandelen. Z|>o'n papier krijgt hij niet. Maar daar schurft besmettelijk is, behoort hij zich aan een deskundige behande ling te onderwerpen. Nogmaals wordt er op gewezen, dat MELANGE A en B, «lechts mogen worden afgeleverd in ON GESCHONDEN VERPAKKING. Het publiek wordt in eigen be lang aangeraden daarop toe te zien. De Directeur v.b. Gem. Levens middelenbureau te Haarlem, F. DE JONGE. HEEMSTBDE. Zij die gebruik wenschen te ma ken van de Centrale Keuken moeten .Voorzien zijn van legitimatiekaarten. De kaarten kunnen afgehaald wor den voor degenen, die in het bezit zijn van een legitimatiekuart voor toeslag op huishoudelijke artikelen, op Donderdag 26 September a.s. van des voormiddags 9 tot 1 uur aan het Dienstgebouw, Boekenrodestraat 9, en 's avonds van GV6 tot 9 uur aan het Distributiebedrijf, Raadhuisplein a; en voor de overige Ingezetenen .Vrijdag van 9 tot 1 uur, Raadhuis, (trouwzaal), en 's avonds van 6W tot 6 uur aan het Dienstgebouw, Boe kenrodestraat 9. Tevens is men dan in de gelegen heid om een boter- of vetLon voor wisselkaart in te leveren, daar er ook j •vetbons moeten worden ingetrokken. Burgemeester Sandberg blijft. Dinsdagavond heeft do benoeming van Mr. J. A. N. Patijn, burgemees ter van Leeuwarden, tot burgemees ter van den Haag, in de Staatscou rant gestaan. Burgemeester Sandberg blijft dus voor Haarlem behouden. Wij maken daarvan met te meer nadruk melding, omdat ons geble ken is, dat onze vorige Vierster over de mogelijkheid van zijn vertrek, door sommigen is opgevat als een critiek op 's burgemeesters beleid. Zóó was het stukje evenwel niet be- (jfoeld en (zij, die het er in lezen, houden het ons ten goede) het stond er ook niet in. Wij ..schetsten, hoe in iedere gemeente, dus van Amster dam af tot Lutjebroek toe, het optre den van een nieuwen burgemeester steeds en onveranderlijk geken merkt wordt door twee perioden, de eerste van onvermengde ingeno menheid van weerskanten, de twee de: van wederzijdsche critiek; weder- zijdsch, want wij durven wel veron derstellen, dat zoo nu en dan op den burgemeester aanmerking werd ge maakt, Jhr. Sandberg zijnerzijds te leurgesteld zal zijn geweest over zijn ambt. Zoo gaat het elders, zoo ging het hier. En op die tweede periode volgt dan een derde, waarin de gemeente zich heeft loeren aanpassen aan haar burgemeester, zijn deugden en goede eigenschappen heeft leeren waardeeren; waarin ook, aan den anderen kant, de burgemeester zich aanpaste aan de gemeente en de voordeden, het nut en het genoe gen van het ambt op waarde schatte. Ziehier wat wij betoogden. Niets onaangenaams kon daarin voor Jhr. Sandberg gdegen zijn. En om dat, hoewel liet overbodig moet zijn, nog eens duidelijk te doen uit#omen, wil len wij hier zeggen, dat ons het aan blijven van den burgemeester genoe gen doet en dat wij nu en ln de toe komst van hem nog veel goeds voor Haarlem hopen en verwachten. No. 2528 Een praatje over Tooneelzaken. ln mijn vorig artikeltje verzuimde ik melding te maken van nog een an der stuk over Haarlems beleg, welk onderwerp vroeger aan schrijvers en dramaturgen bijzonder aantrekkelijk moet zijn voorgekomen. In 1619 ver scheen namelijk „Ilaerlemse Bcle- geringh" van Govert van der Eemhd. Volgens Worp verdient bet evenwel geen uitvoerige bespreking. „Tot het groote aantal pereonen van het dra ma Lehooren, behalve de Prins, mi litairen, burgemeesters, Spaanscbe bevelhebbers, enz., ook Haarlem, „zijnde een Maeght", „Waerheydt", „Tijdt", de drie Wraakgodinnen en 't „Geruchte", in twee verschillende costumes gekleed, naarmate het „droevigli ende blijde" is. Er zijn vele vertooningen in het stuk, dat in sommige opzichten een navolging is van Hooft's Geeraerdt van Velsen". Uitvoerig bericht Dr. Worp in zijn belangrijk boek over de plaatsen waar gespeeld werd. Hij herinnert er uan, hoe „de oude kamer te Haar lem" (Trou moet Blycken) een paar keer in 't jaur voorstollingen gaf op de Markt; zij luisterde ook de afkon diging van het twaalfjarig Bestand op 7 Mei 1609 op door het vertoonen van een zinnespel op dat plein. Hoe dat wel ging, terwijl tegenwoordig bij een concert van Haarlem's Mu ziekkorps op de Groote Markt van algemeene stilte geen sprake is, kun nen wij ons moeilijk voorstellen. Misschien was het publiek toen rus tiger oi werd de Markt afgezet en al leen een kleine schare uitverkorenen toegelaten. Toen in den zomer van 1656, tij dens de Haarlemsche kermis, eenige acteurs van den Amsterdamschen Schouwbrg voorstellingen gaven, speelden zij ln een schuur tegenover den Hout, evenals in Januari 1660; de schuur was toen, volgens hun ver zekering „seer bequaem ende warm". Ook de nu levenden hebben wel too- neelspelers ln houten tenten gezien. Louis de Vries is gelukkig maar één jaar, met een gezelschap1 opgetreden in een tent op de Nieuwe Groen markt, den eersten avond nog wel onder het sclirikkelijk lawaai van een man, die in een lokaal daarnaast ver schillende rumoermakende instru menten tegelijk bespeelde, waarop de jeugd danste. En niemand minder dan Louis Bouwmeester heb ik de rol van Coupeau in Zola's „Assom- iiioii'zien vervullen in eeu houten barak, waar de banken zoo hard en smal waren, dat ik er nog drie dagen in deu vorm van lendenpijn de her innering aan heb meegedragen. Zoo n ding werd een „goed ingerichte schouwburgloge" genoemd. Met de kermis is gelukkig ook dit armoedige omhulsel van de Nederlandsche too- neelspeelkunst verdwenen, waarin alles gebrekkig was: de zitplaats, het tooneel, het décor, de requisieten- voonaad, alles. Het woord requisieten her innert mij aan een pas ontvangen circulaire, waarvan ik geen enkel on vriendelijk woord wil zeggen, omdat zij uit welwillendheid en geest tot medewerking is voortgekomen, maar die toch ook niet ongemerkt moet passeer en. Hequisietcn zijn letterlijk vertaald _enoodigdheden. Al de klei nigheden, die we op het tooneel zien en die niet rechtstreeks tot het meu bilair kunnen gerekend worden te be lmoren, een vogelkooi, boekenrekje, een lamp, een kussen, een schilders ezel, een schilderij en nog duizend andere dingen meer, zijn requisieten. Namens de Haarlemsche Tooneel- club en de afd- Haarlem en omstre ken van het Tooneelverbond wordt aan de leden van die vereenigingen verzocht, de requisieten-bergplaats van den Stads schouwburg, die thans nog een akelig gapende ruimte is, tc helpen aanvullen. Er staut een lijstje van benoodigdheden bij. „Ge kunt het", zoo lezen wij, „naar ver kiezing aanvullen, maar wandelt eens met deze lijst rond op uw zolder; mis schien brengt de opsomming u op een gedachte". Nogmaals: de goede bedoeling van de verzoeken dient te worden gewaar deerd. Maar moet op deze manier de requisietenkamer van onzeii nieu wen Stads-schouwburg worden ge vuld? Met den ouden rommel van on ze zolders? Als het subsidie van de gemeente voor de meubileering uitgeput Is, dan mag de Raad toch met willen dat de requisieten bestaan zullen uit een aldus, Ja ik kan het toch niet anders noemen, uit een aldus samen* geraapt zoodje. Uit de medcdeeling over de Amster- damsche tooheelisten, die speelden in een schuur tegenover den Hout, blijkt wel, hoe eeuwen geleden de noodza kelijkheid van reizen voor de acteurs bestond. Zelfs ln de groote steden, Amsterdam on Rotterdam, kan, naar 't schijnt, een gezelschap niet be staan. En zoo reist ieder, die aan 't tooneel verbonden ls, van de grootste ster af tot de jongste kracht toe, tus- schen Sneek en Maastricht en verdoet een groot gedeelte van des kostbaren II. tijd in trams en treinen. Wanneer een nieuw gezelschap wordt gesticht, is dan ook de allereerste verzekering vun de directie, dat het gezelschap niet zal gaan reizen en misschien aijn de leden van den troep daarvan, met hem, de eerste drie maanden wel de dupe. Helaas, daarna verzwakt de greep naar 't ideaal. Het blijkt onbe reikbaar to zijn. En als van ouds stuiven de dames en lieeren naar oost en west, naar zuid en noord, tarten wind en sneeuw en vorst, kou de hotelkamers of den terugkeer per laatsten trein, waar rammeiende huurkoetsen hen afhalen en naar huis brengen. Dit zijn de reizigers tegen wil en dank, die niets liever zouden willen, dan in hun woonplaats blijven en daar geregeld optreden. Jk herinner mij de verzuchting van de echtgeuoo- te van een zeer bekend tooneelspeler: „als mijn man 's middags van de repetitie komt en dan haastig moet eten, om te zes uur of half zeven op den trein te zijn, is hij soms erg uit zijn humeur". Wie, die dat niet be grijpt? Anderen maakten van reizen juist hun fort Of ze nu nog bestaan weet Ik niet, in elk geval geen gezelschap van beteekenis, maar in vroeger Ja ren waren er vele troepen, die geen vaste standplaats hadden, maar al tijd, reizend en trekkend, den kost verdienden. Onder hunne directies vinden we menigen bekenden naam: Rosenveldt, Jaap Haspels, Stoete, Rentmeester en anderen. Er zit in menigen artist ook wel onrust, die hem het leven op een en dezelfde plaats Baai en verdrietig doet schij nen. En één vorm van reizen is zeker aantrekkelijk voor iedereen: naar liet buitenland, om daar voorstellingen te geven. Het schijnt, dat al in vr9e- ger eeuwen de Nederlandsche tooneel- spelers in 't buitenland zoo groote vermaardheid genoten, dat het pu bliek liun voorstellingen bezocht, of schoon het hun taal niet verstond! Sommige Nederlanders kenden een vreemde taal goed genoeg, om zien er in uit te drukken: Ward Bingley en mevrouw Engelman—Bia speel den wel in 't Fransch, Van Zuylen in het Duitsch, Roijaards is zelfs ln het Duilsch en in 't Engelsch opge treden en Henri de Vries, heeft En geland en Amerika bereisd met veel- rollige stuitjes, die hij alléén voor droeg, zooals „de Brand in de Jonge Jan" van Heijermans. Eigenaardig is het, dat, de men schen die dag aan dag komedie spe len, maar zelden het talent bezitten om een goed tooneelstuk 'te schrij ven. 't Is daarmee als de virtuoos, die geen goed componist kan zijn. Het meest heeft Rosier Faassen ge schreven. Anderen brengen soms één stuk voor den dag: Jan C.dè Vos, Mevrouw Beekman, daarna niets meer. Vertalingen of bewerkingen geven zij genoeg. Scheppend en uit voerend kunstenaar schijnt niemand te kunnen zijn. En als men mij wijst op Shakespeare, dan vraag ik, waar uit blijkt, dat deze een groot ac teur is geweest. Klagen de tooneelspelers over on voldoende» salarissen, de schrijvers kunnen nog veel minder bestaan. Hunne tantièmes hebben vaak wei nig te beduiden. Tenzij een 6tuk lang op 't programma blijft en voortdu rend volle zalen trekt. Misschien wa ren tooneelschrijver8 in vroeger eeu wen dan nog beter af, toen zij welis waar in het geheel geen honorarium ontvingen, maar een vrijkaart voor hun leven. Helaas bepaalden burge meesters van Amsterdam, waar deze maatregel gold, in 1696 dat dit voor recht werd beperkt tot één jaar na Inlevering van het laatste stuk. Niettemin werden er na dien nog altijd tooneelstukken geschreven. Van ouds jeukt menigeen de pen in in de vingers. J.&P. Stadsnieuws TOURNéE DE COMéDIE FRAN?A' Van dit gezelschap, onder directie van Max Pérai, ontvangen wli een album pje met de portretten der leden van het gezelschap. Do dames zijn Blanche Derval, Olga Lefrangois, Mady Purnode, Jane Clément, Suzanne André, G. Delysdo heeren Max Péral, Henri do Névry, Georgee Da- vray, Jean de Witte, Charles Dever- chen, Charles Frank, Henri Landretae, Haveungt. Bovendien zal MUe May France welwillend medewerken en "heeft de directeur zich verzekerd van de mede werking van Mile Yvonne Moruy, Mad. Mady Eucla, Yvonne Roland, de heeren Graudier en Henri Brond- geaet. Als stukken voor dit seizoen worden opgenoemd: la bourse ou la vie, Capus, la Rivale, Kistemaeckera, la Veine, Capus, les Marionettes, Pierre Wolff, Uu soir au front, Kistemacckers. Ie coup d'aile, Curel, Pattes de mouchea, Sardou, les Plumes du paon, Bissen et Berr de Turique, le Million. Georgee Beer* La Raboudleuse, Emile Fabre, la petitie Amie, Brieux, les deux nards, Tristan Bernard et Athis, Seciet, Bernstein., Monsieur Boudm, profiteur, Yves Mirande, la Dame aux camelia», Dumas fiis, Fourbenes de Scapin, Molière, la vierge folie, llenri Bataille, la Nouvelle idole. Curel les précieusea ridicules, Molière, Grin- goire, Th. de Bonville etc. Het gezelschap zal in Haarlem 13 voorstellingen geven, waarvan de eer ste op 15 October; alle in den Stads schouwburg. Wij vertrouwen, dat het auccee van de „Tournee de comédie frangais*", hetwelk na een paar jaar volharding behaald ia, op stevigen bodem staat en uitgebreid zal worden. Dat verdient het Fransche gezelschap door zijn boeiende en beschaafde voorstellingen ten volle. Het Tooneel Tooneelvoorstelling van de Letterlievende Vereeni- ging J. J. Cremer. Groote Stadslucht, Blijspel van O. Bhimenthal en Kadelburg. „Groote Stadslucht" is een bekend stuk. Maar daarom niet afgekeken; dat bewees de yroolijke aandacht waarmede de volle zaal het spel volgde en zelfs meeleefde, ge tuige de opmerkingen, die nu en dan vrij luid gemaakt werden. Men was er echt „in". Cremer had een goede keus gedaan. Ex is hartelijk gelachen om de komische figuur van den ouden heer, die den jongen Berlijner al leen als schoonzoon wil acceptee ren, wanneer deze er in toestemt, zijn jong huwelijksgeluk te komen genieten in het „nest-' Ludmgshai- de, waar zijn schoonvader de eer geniet, een der meest geziene nota belen te zijn. Deze schoonvader is een variant op het thema der lastige schoon moeders en hij is zeker niet minder lastig met zijn koppigheid en zijn alomtegenwoordigheid vooral, die aan de Jonggehuwden geen oogen- blik van vrijheid gunt. We zien, hoe in Ludingahalde gekonkeld wordt en gelasterd en hoe de arme jonge man vergaat van heimwee naar Berlijn en het vrije leven déér en hoe hij met behulp van den dokter, die ook herinnerin gen aan Berlijn bewaard heeft, ten- laatste weer de groote stadslucht Inademt en genezen is van de „In fluenza Provlncaiia". Echter niet zonder de noodige strubbelingen met schoonvader, vrouwlief ,en de notabele dames van Ludingshaldevertegenwoordigd door een paar stijve prer'.en met ouderwetsche krulkapsels en venij nige tongen. Het stuk zit goed in elkaar er is gang in de handeling, en leven ln de figuren. Aardig geteekend is de oude dokter met zijn jonge hurl en de acteur, die deze rol vervulde, maakte er iets heel goeds van. Er was fijnheid ln zijn spelen juist be grip in grime en dictie. Ook aan de overige medewerken den brengen wij gaarne hulde; Mar tin Schroder, de lastige schoonva der, wekte telkens als hij verscheen de lachlust van het publiek en Flem- ming, de schoonzoon, eischte voor zich de sympathie op, waarin ook zijn vrouwtje Sobine, terecht deelde. Bernard Gempe, de ridder van de droevige figuur, die overal en altijd even te laat komt, gaf grappige mo menten, waarvan het laatste tot een soort apotheose der onbeholpenheid werd, toen bij hoorde, hoe het zoo- veelste meisje, dat hij ten huwelijk zou vragen zich ook weer juist ver loofd had. Ook de overige dame6 en heeren gaven verdienstelijk spel. Onze eenige aanmerking is, dat wij het tempo van de laatste acte gaarne wat vlugger hadden gezien. Dat bedrijf is hei zwakste; bij vlug spei merken wij die zwakheid van de handeling minder op. Hartelijk applaus en vele keeren „halen" loonden spel en stuk na elk bedrijf* ANNA VAN GOGH-KAULBACH. DE PLUNDERING. DER BROODKARREN. Door de re cherche is proces-verbaal opge maakt tegen P. J. v. d. K., Tulpen straat, verdacht van medeplichtig heid aan het plunderen van een broodwagen en mej. L. v. 8.B. en H. B., belden wonendo Tulpenstraat wegens het weghalen van brooden uit een broodkar, zonder dat zij bons afgaven. Het brood hebben zij In de fabriek in de Lange Wijn gaardstraat betaald. DE PLATANEN BEHOUDEN. Er ls Indertijd nogal veel onrust gewekt door een bericht, dat de mi litaire autoriteiten de platanen zou den opvorderen voor de vervaardi ging van geweerkolven. Het goede vertrouwen, dat de Hoofdopzichter ivoor den Hout en de plantsoenen had, dat het wel zou meevallen is niet beschaamd geworden. Naar de heer Bouwer ons meedec.'t zijn in het geheel geen platanen gevorderd, alleen 13 echdoorns, al leen in den Hout. Als de hoornen gerooid zijn zal men van het vellen der boomen weinig gewaar worden. De slachtoffers zijn zoo gekozen, dat hun verdwijnen de plantsoenen niet ontsieren zal. DRANKBESTRIJDING. -In de zaal der R. K. Militairenvereeni- ging in de Zoetestraat ,die goed be zet was, trad Dinsdagavond op ini- van heti Kruisverbond ali 6preker op de heer Jac. Kamerbeek Jr., met het onderwerp „Drankge bruik en militairisme". In een gloedvolle rede zette spr .uiteen, dat de militairen in een ander milieu leven dan zij, die in de burgermaatschappij verkeeren en dat om allerlei redenen voor een militair de verleiding grooter is oin toit drankgebruik over te gaan dan voor een burger. Verder deed spreker een opwek king hooren om deel te nemen aun de beweging van het Kruisverliojd, waarbij door hem werd betoogd.'dat kennis van de drankellende ook eo i voorbehoedmiddel is tegen het t.r&nkgevaj»r. Vanwege de tooneelclub van Le; Kiuisverbo'.d, werden nog teniga voordrachten gthquden en werd met succes een tooneeistukje opge voerd. LEGER DES HEILS. In de Kveken van 5 tot 19 October zal we der de jaai-lijksche aanvrage om geldelijken ateun voor den arbeid van het leger des Heils worden ge houden. Uit een circulaire, die bij de aanvraag om steun is gevoegd, blijkt onder meer, dat in verband met den arbeid van het leger in de korpsen,t' leger in het afgeioopen Jaar voedsel en kleeding aan 36.000 arme menschen heeft gegeven. BEUKENOOTJES ZOEKEN. -- Het zag er vanmorgen treurig uit. Dreigende luchten, toen plasregens om verder niet goed droog te wor den. Aan sommige scholen is ge woon onderwijs gegeven. Vele ouders hielden hun kindereji om 't ongunstige weer thuis. Vandaar dat sommige scholen .wegens onvoltalligheid de kinderen toch maar naar huis zonden. Op een drietal buitens was verlof tot zoe ken gegeven aan de T. B. C. Ver- leniging. woningbouwverf.f.niging „TUINWIJK." Bij Koninklijk besluit van 18 Sep tember no. 32 zijn goedgekeurd de statuten der Woningbouwvereniging „Tuinwijk", die naar we meldden, voornemens is tc Heemstede een honderdtal woningen te doen bon- wen tegen een huurwaarde van f 500. DISTRJBUTIEPOLITIE.Door de distribuiiiepolitia is fprocesver- baal opgemaakt tegen F. P. M. kellner, wonende te Schot -n, terza ke het vervoeren van ongekeurd rnndvet. 2 K.G. rundvet is inbeslag genomen. Tegen Ph. de v. winkelier, éier- fetraat wegens het verkoopen \an eieren, boven den maximumprijs. 58 kippeneieren zijn in beslag ge nomen. iBij Ph. de V. zijn in bezit geno men 39 kisten, ieder inhoudende 48 busjes, gecondenseerde melk en nog 13 lottóc busjes. PERSONALIA. Aan het seminarium der Algemce- ne Doopsgezinde Sociëteit is geslaagd voor het eerste proponents examen, de heer H. Hvlkema van Haarlem. De heer C." de Mooy. redacteur aAn de Nieuwe Haarl. Ct. is thans verbonden aan de Redactie van Ons Blad, een R. K. orgaan te Alkmaar, een tot heden drie maai per week verschijnend blad, dat thans als dog blad uitkomt Door den Commandant der le Divisie ls te rekenen op 25 Septem ber a.s. de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst toegekend aun deu sergeant J. H. Twenhötel van Depot X. De aergeantcii S. Mante en j. Relnink van het 10e Reg. Inf. en J. j. Zomer en l. W. Haberkorn van het 21e Regiment Infanterie heb ben voldaan uan het toelatingsexa men voor den Hoofdcursus tot oplei ding voor officier en zullen op 30 September a-s. bij die inrichting worden geplaatst. Benoemd ls tot lccraar in het handteekenen en boetseeren aan do avondschool dr Ambachtsschool to Deventer, de heer M. Meuldijk te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1918 | | pagina 1